Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Lupa.cz

Lupa.cz

Po Firefoxu začne DNS-over-HTTPS veřejně u svých uživatelů testovat i Chrome

Google oznámil, že začne s příchodem Chrome 78, jehož release se chystá v říjnu, testovat nasazení DNS-over-HTTPS (DoH) protokolu u vybraných uživatelů.

Postup Google se nicméně bude od přístupu společnosti Mozilla značně lišit, důvody jsou mimo jiné technické. Zatímco Firefox obsahuje podporu DoH již nějaký čas a vývojáři dohlížeče mají za sebou nekonečné hodiny testování, Google teprve začíná s prvními nesmělými pokusy protokolu, jeho prohlížeč jej ostatně podporuje teprve od května letošního roku. První veřejný test začne 22. říjnem, kdy by měla být uvolněna verze prohlížeče s pořadovým číslem 78. 

Google prohlašuje, že Chrome 78 automaticky přepne do DoH režimu po naplnění specifických podmínek, mimo jiné musí uživatel již využívat některého z úzkého okruhu podporovaných provozovatelů DNS serverů (Cleanbrowsing, Cloudflare, DNS.SB, Google, OpenDNS a Quad9). 

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Samsung je lídrem v 5G smartphonech. V nabídce má už pět zařízení

Samsung je lídrem v 5G smartphonech. V nabídce má už pět zařízení

Souboj o to, kdo nabídne v co nejkratším čase co nejvíce 5G zařízení pro koncové uživatele, momentálně vyhrává Samsung. Pokud se zaměříme na kategorii chytrých telefonů, jihokorejský výrobce má v nabídce už celkem pětici modelů.

Po ostrém znovuuvedení ohebného modelu Galaxy Fold na právě skončeném veletrhu IFA se počet zaokrouhlil na pět: Galaxy S10 5G, Galaxy Note10 5G, Galaxy Note10+ 5G, Galaxy A90 5G a Galaxy Fold 5G.

Čekání na 5G sítě

Samsung tak zahájil proces „demokratizace 5G“, v rámci kterého chce tuto technologii učinit dostupnou co největšímu počtu zákazníků a nepodmiňovat přítomnost 5G osazováním pouze do nejdražších vlajkových zařízení.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Proton je menší, než jsme si doteď mysleli. Zjištění stálo osm let experimentů

Proton je menší, než jsme si doteď mysleli. Zjištění stálo osm let experimentů

Dřívější měření velikosti protonu jsou nepřesná. Tvrdí to alespoň výzkumníci z York University v Torontu, jejichž osm let trvající experimenty ukázaly, že poloměr této částice je ve skutečnosti o pět procent menší, než se dosud soudilo.

„Nikdy jsme se ještě nepustili do tak zevrubných měření,“ uvedl na webu univerzity šéf studie Eric Hessels. Vědci zpřesnili poloměr protonu z 0,88 na 0,833 femtometru (jednotka délky odpovídá 10-15 metru). Výsledky pokusů nicméně nemění standardní pojetí fyziky, pouze upřesňují dosud zjištěné hodnoty. Proton nemá pevně dané hranice, je to spíše mračno, jehož konturu určuje síla kladného náboje. K měření velikosti takového energetického shluku se využívají dvě metody.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Záhada komety 322P/SOHO: Rozpálený kus vesmírného kamene možná není kometa

  • Okolo Slunce se s periodou 4 let pohybuje zvláštní objekt
  • Může se jednat o mrtvou kometu, nebo asteroid
  • Ke Slunci se přibližuje na vzdálenost 8 milionů kilometrů a poté mizí až k Jupiteru

Oběžná dráha 322P/SOHO (bílá elipsa).

Slunce je nepřetržitě pod dohledem astronomických družic a sond. Je to velmi důležité například pro předpovídání slunečních bouří. Veteránem slunečního výzkumu je SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), která pozoruje Slunce od prosince 1995. 

SOHO dokáže vyrobit umělé zatmění Slunce. Speciální přístroj zvaný koronograf odstíní sluneční kotouček a ukáže nám jeho okolí. Hlavním cílem je výzkum sluneční korony a úniků koronální hmoty. Vedlejším produktem jsou objevy komet, které prolétají těsně okolo Slunce a velmi často se rozpadnou v jeho ohnivém náručí. 

Read the article (3 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

O2 násobí FUP limity a představuje neomezené tarify Neo

Nejvíce pozornosti strhávají nové neomezené tarify O2 Neo.

Bylo jen otázkou času, kdy O2 zareaguje na Vodafone a T-Mobile a také představí neomezenou datovou nabídku. Otazníky rozkryla dnešní tisková konference, nová nabídka začne platit v pondělí 16. září.

O2 nechává v nabídce tarify Free+ s klasickým FUP limitem, ale výrazně navyšuje objemy dat, takže pokud dobře znáte své datové potřeby a vejdete se do některého z nabízených tarifů, můžete ušetřit. Nejvíce pozornosti však strhávají nové neomezené tarify O2 Neo. Objemem jsou neomezené všechny, liší se však rychlostí.

Read the article (4 min read)
Osel

Osel

Temnota na druhou: Jsou černé díry z temné energie?

Gigantické hvězdy se možná mohou zhroutit do objektů GEODE. Jsou jako černé díry, jen nemají ve svém nitru děsivou singularitu, nýbrž temnou energii. Geody by v takovém případě fungovaly jako generátory efektu temné energie vesmíru, které jsou těsně propojené s rychlostí rozpínání vesmíru. Jedním slovem … fascinující.

Powehi jako objekt GEODE. Kredit: EHT collaboration; NASA/CXC/Villanova University.
Powehi jako objekt GEODE. Kredit: EHT collaboration; NASA/CXC/Villanova University.

Ve věci černých děr zřejmě došlo k zajímavému zvratu. Dvojice fyziků americké University of Hawaii, Manoa vystopovala a následně opravila malou chybu, která se skrývala v aplikaci Einsteinových rovnic gravitačního pole na model vývoje vesmíru. A začaly se dít pozoruhodné věci.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.