Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Živě.cz

Živě.cz

Zapomeňte na rozklad vody. Vodík se dá získávat i ze zapálených ložisek ropy

 • Při spalováním vodíku se uvolňuje velké množství energie a jako zplodina vzniká neškodná vodní pára
 • Výroba vodíku rozkladem vody je však příliš drahá
 • Firma Proton Technologies zažehla ohně v podzemních ropných ložiscích

Zapomeňte na rozklad vody. Vodík se dá získávat i ze zapálených ložisek ropy | Foto: Proton Technologies

V ropných ložiscích často zůstává velké množství ropy, kterou není jednoduché dostat ven. Problémy s těžbou se týkají i velmi husté asfaltovité frakce, kterou těžaři většinou oželí. Postupem času ale začali vymýšlet nejrůznější triky, jak tyhle „nedobytné zbytky“ přeci jen dostat na zemský povrch.

Read the article (2 min read)
Technet

Technet

Fakt to chceš sdílet? Facebook začne ověřovat pravdivost českých článků

Sociální síť Facebook začne nově ověřovat pravdivost článků psaných česky a slovensky. Využívá k tomu služeb francouzské tiskové agentury AFP. Při sdílení sporné zprávy se uživateli zobrazí upozornění a odkazy na článek s dalšími informacemi. S českými ověřovacími službami zatím americká firma nespolupracuje.

Facebook bude nově varovat české uživatele, pokud se pokusí sdílet obsah na...

V následujících týdnech se na Facebooku možná setkáte s novými upozorněními, která zatím tato sociální síť na české zprávy neuplatňovala. Pokud někdo z vašich přátel nebo známých sdílí odkaz na zprávu, která byla ostatními uživateli označena jako nepravdivá, Facebook vás na to upozorní.

Read the article (4 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Grafiku starších her vylepší umělá inteligence. Dopočítá textury v reálném čase

Grafiku starších her vylepší umělá inteligence. Dopočítá textury v reálném čase

Problém u starších her není v tom, že by vývojáři nedokázali upravit podporu nových rozlišení nebo poměr stran, ale především v rozlišení textur. Právě ty tvoří významnou část hry a stoupající obliba remasterů jen ukazuje, že o graficky přepracované starší hry je velký zájem.

Aby ale bylo možné kvalitní remaster starší hry udělat, je nutné ručně překreslit všechny textury do vysokého rozlišení, což znamená hodně času a také peněz. Právě tento problém se snaží řešit přímo Microsoft v rámci svého Xbox Studia, které v roce 2018 koupilo a integrovalo společnost Playfat, zabývající se automatizací tohoto procesu.

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Co by mohly napovědět nové Samsungy o iPhonu 12?

Společnost Samsung má za sebou jeden z vrcholů letošního roku. Před několika dny totiž došlo k představení nových vlajkových lodí z řady Galaxy S, a to konkrétně skrze modely Galaxy S20, S20 Plus a S20 Ultra. Samsung se letos opravdu předvedl a bude zajímavé sledovat, do jaké míry jde o předzvěst toho, co čeká fanoušky Applu v září.

Novinky od Samsungu na první pohled bodují výbavou.Ať už jde o levnější modely jako Galaxy S20 nebo S20 Plus, tak brutální a velmi drahý S20 Ultra. Samsung zcela změnil přístup a tyto modely již nemají tak agresivně zakulacený a zahnutý displej, změnila se poloha tří (resp. čtyř) fotoaparátů na zadní straně) a po stránce hardwaru se uvnitř nachází to nejlepší, co v současné době existuje (včetně neuvěřitelných 16 GB RAM u modelu Ultra). Co tyto změny znamenají pro celkovou podobu trhu, a co pro Apple?

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Veletrh mobilních technologií Mobile World Congress letos nebude kvůli obavám z koronaviru

Pořadatelé se rozhodli zrušit letošní veletrh mobilních technologií Mobile World Congress (MWC) v Barceloně poté, co řada velkých firem odřekla účast kvůli obavám z epidemie koronaviru Covid-19. Nejvýznamnější veletrh v odvětví mobilní komunikace, který obvykle navštíví přes 100 tisíc lidí, byl odvolán poprvé ve své 33leté historii, napsala agentura Bloomberg.

Vstupní brána na veletrh mobilních technologií Mobile World Congress v Barceloně. | Zdroj: Profimedia

Organizátorem veletrhu je svaz GSMA zastupující zájmy mobilních operátorů. Účast na veletrhu, který se měl konat 24. až 27. února, zrušili například telekomunikační operátoři Deutsche Telekom, Vodafone a BT, stejně jako firmy Nokia nebo Ericsson.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Samsung odhalil trumfy 108Mpx foťáku u Galaxy S20 Ultra. Spojí 9 pixelů do jednoho

Samsung blíže představil 108MPx fotočip ISOCELL Bright HM1, kterým je vybaven Galaxy S20 Ultra

Samsung na svém blogu detailněji poodhalil 108MPx snímač ISOCELL Bright HM1, který je použit u nejvybavenější novinky Galaxy S20 Ultra. Jedná se, na poměry mobilů, o velký snímač (1/1.33") osazený 108 miliony 0.8μm pixelů. A zatímco od roku 2017 Samsung vsázel na řešení Tetracell, které spojovalo čtyři sousedící pixely do jednoho většího pixelu, v případě nového snímače se hovoří o technologii Nonacell. Opět dochází ke spojování pixelů, ale tentokrát devíti sousedních, které utvoří 2,4μm pixely schopné absorbovat více světla.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nikola jde proti Tesle. Drzý americký konkurent představil elektrický pick-up, který jezdí na baterky i vodík

Nikola je americký startup z Arizony, který svým jménem odkazuje na slavného vynálezce Nikolu Teslu. A volba jména je to poněkud provokativní, když se firma zabývá výrobou elektromobilů a jeho hlavním konkurentem je Tesla, tedy firma se stejně inspirovaným jménem.

Nikola je americký startup z Arizony, který svým jménem odkazuje na slavného vynálezce Nikolu Teslu. A volba jména je to poněkud provokativní, když se firma zabývá výrobou elektromobilů a jeho hlavním konkurentem je Tesla, tedy firma se stejně inspirovaným jménem. Nikola doposud vystupovala jako firma zaměřená na elektrické kamiony, ale nyní překvapila představením osobního pick-upu.

Baterky i vodík

Nový model Badger jde přímo proti modelu Cybertruck od Tesly. Vypadá ale trochu víc „normálně“. Zatímco Cybertruck svým futuristickým vzhledem šokuje, Badger je prostě americký pick-ip, tedy mohutné osobní vozidlo s menší nákladovou plošinou za kabinou pro cestující. 

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Nudné placky, třeste se! Ohebné véčko Galaxy Z Flip vypadá úchvatně

 • Véčka jsou zpět a Samsung hází do hry ohebný displej
 • Samsung Z Flip bude přímou konkurencí skládací Motoroly Razr
 • Cena je nižší než u Galaxy Fold, ale cenovou válku nečekejte

Samsung Galaxy Z Flip. Návrat kompaktního véčka díky ohebnému displeji.

Samsung dnes v San Francisku představil i svou druhou skládačku. Čekali jsme, že půjde o překvapení na závěr ve stylu „One More Thing...“, ale Samsung překpapil a Galaxy Z Flip celou akci zahájil.

Hlavní displej je 6,7" Dynamic AMOLED s poměrem stran 21,5:9 a rozlišením 2 636 × 1 080 pixelů. Samsung se chlubí, že se v segmentu skládacích zařízení poprvé objevuje průstřel v displeji (pro 10 MPx selfie se světelností F2.4).

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Apple už testuje čipy Zen 2 od AMD. V Macích by se mohly objevit namísto Intelů

Apple Mac Pro

Zatímco u mobilních zařízeních používá Apple vlastní čipy na bázi architektury ARM, v případě MacBooků a Maců však už více než desetiletí používá výhradně procesory od Intelu. Dvorní dodavatel, díky kterému mohl Apple mít třeba i speciální verze čipů (například u prvního MacBooku Air), ale tuto výsadu nejspíše ztratí.

V rámci nové betaverzi desktopového operačního systému MacOS Catalina 10.15.4 se totiž v kódu objevily zmínky o nových procesorech AMD, které jsou postavené na 7nm architektuře Zen 2.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Samsung Galaxy Buds+ jsou bezdrátová sluchátka do kapsy s výdrží až 11 hodin

Nová generace sluchátek Samsung Galaxy Buds+ ve třech barevných variantách

Společně s telefony dnes Samsung prezentoval i nová zcela bezdrátová sluchátka Galaxy Buds+. Nový model vychází z loňských Galaxy Buds (recenze), a tou největší změnou je větší kapacita baterie, která má umožnit až jedenáctihodinový nepřetržitý poslech hudby z telefonu. Aktivní redukce šumu se do sluchátek nakonec skutečně nedostala.

Ve sluchátkách je 160mAh akumulátor, nabíjecí pouzdro přidává dalších 600 mAh, což v praxi znamená trojí plné dobití. Tříminutové nabíjení přidá celou hodinu dalšího poslechu! Nový model sluchátek, který si opět vzala pod patronát firma AKG Audio, se dostane do prodeje v černé, modré a bílé.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Solární tašky Tesly se začnou prodávat i v Evropě. V budoucnu se naučí odstraňovat sníh ze střech

Solární tašky Tesly se začnou prodávat i v Evropě. V budoucnu se naučí odstraňovat sníh ze střech

Elon Musk aktuálně na Twitteru potvrdil rozšíření dostupnosti střešních tašek Solarglass od Tesly. Konečně se tak podívají i do Evropy a Číny, přesné datum ale bude teprve oznámeno stejně, jako konkrétní dostupnost na jednotlivých trzích.

Tesle se v poslední době podařilo zefektivnit výrobu a přijít s business modelem, který může být rentabilní. Naposledy se firma pochlubila, že instalace Solar Roof je levnější, než instalace běžné krytiny a následně běžných solárních panelů. O produkt je přitom v USA velký zájem a Tesla tak nabírá řadu nových zaměstnanců.

Europe & China timing will be announced soon

— Elon Musk (@elonmusk) February 10, 2020
Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Bestiální Samsung Galaxy S20 Ultra. Na cenu nehleďte, tohle má grády!

 • Když chcete Galaxy bez kompromisů, chce Galaxy S20 Ultra
 • 108MPx, 100× zoom, 16 GB RAM, 120Hz displej, 5G...
 • Ultra je nejlépe vybavený Samsung všech dob. A bude drahý

Zleva: Samsung Galaxy S20 Ultra, S20+ a základní S20.

Samsung právě představil vlajkovou řadu Galaxy S20. Obsahuje základní Galaxy S20, větší a o fous lépe vybavenou Galaxy S20+, ale jednoznačnou hvězdou večera je Galaxy S20 Ultra. Na rozdíl od minulého roku se i u nás bude prodávat to nejvybavenější „eSko“. A to rovnou s podporou sítí 5G!

Nechcete číst? Vše důležité ve 4 minutách:

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

 • Windows 10X přijdou již ke konci roku
 • Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal
 • Vývojáři musí upravit své aplikace

Windows 10X si můžete vyzkoušet v emulátoru.

Microsoft uveřejnil první emulátor pro svůj nadcházející systém Windows 10X. Už je díky tomu možné vyzkoušet, jak se systém bude chovat a vývojáři již mohou upravovat své aplikace, aby v novém systému fungovaly zcela korektně. 

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Mainstream v pastelových barvách. Toto jsou Samsungy Galaxy S20 a S20+

 • Řada Galaxy S20 nemusí být jen o obřích displejích
 • S20 a S20+ nabízejí většinu toho co S20 Ultra, jen jsou menší
 • Musíte překousnout menší RAM a slabší foťák

Samsung se u Galaxy S20 a Galaxy S20+ nebál pastelových odstínů, k dostání však budou i v konzervativní černé, resp. šedé

Mimo našlapaného Galaxy S20 Ultra představil Samsung i dva základní modely Galaxy S20 a S20+. Mají trochu skromnější fotoaparát a operační paměť, ale jinak se mohou s vrcholným modelem měřit. Kovové tělo doplňuje Gorila Glass 6 v pastelových barvách. Pokud hledáte topmodely, které se lépe vejdou do dlaně, jste na správné adrese.

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

SpaceX se připravuje na první let s lidskou posádkou. Dočkat bychom se mohli už v květnu

Po úspěšném testu bezpečnostního systému, během kterého došlo je zničení rakety Falcon 9, se SpaceX připravuje na další krok v podobě letu s posádkou. Vedoucí redaktor vesmírné sekce zpravodajství Ars Technica Eric Berger na Twitteru tvrdí, že první let s astronauty na palubě by mohl proběhnout již 7. května, tedy za necelé tři měsíce.

Po úspěšném testu bezpečnostního systému, během kterého došlo ke zničení rakety Falcon 9, se SpaceX připravuje na další krok v podobě letu s posádkou. Vedoucí redaktor vesmírné sekce zpravodajství Ars Technica Eric Berger na Twitteru tvrdí, že první let s astronauty na palubě by mohl proběhnout již 7. května, tedy za necelé tři měsíce.

Berger ale jedním dechem dodává, že toto datum není definitivní a může se v závislosti na řadě proměnných posunout, jak směrem vpřed, tak i vzad. Stejně, jako není znám přesný termín, neví se v tuto chvíli nic ani o plánované délce mise.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

NASA: Další přistání na Měsíci bude stát kolem 35 miliard dolarů

Jedna z možných variant přistávacího a návratového prvku.

Pokud by lidé skutečně měli znovu stanout na Měsíci v roce 2024, nebude to jednoduché… ani levné. Doug Loverro z NASA v pondělí oznámil, že na úspěšnou realizaci mise Artemis bude jmenovaná agentura potřebovat 35 miliard dolarů.

Loverro se o tuto informaci podělil v souvislosti se zveřejněním žádosti amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po Kongresu chce, aby navýšil rozpočet NASA na příští rok na 25,2 miliard dolarů.

„Navrhovaný rozpočet představuje 12procentní nárůst, což z něj dělá jeden nejsilnějších rozpočtů v historii NASA,“ uvedl ve svém prohlášení Jim Bridenstine a dodal:

„Silnější podpora prezidenta přichází v kritickém období, kdy jsme položili základy pro přistání první ženy a dalšího muže na jižním pólu Měsíce do roku 2024.“

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

64jádrový AMD Ryzen Threadripper 3990X v testech dokazuje, jak šílený má výkon

 • AMD uvedlo pro desktopové počítače 64jádrový procesor Ryzen Threadripper 3990X
 • Cílovou skupinou jsou profesionálové a nutností jsou desky s čipsetem TRX40
 • AMD dokazuje převahu v maximálním výkonu

Nový model procesoru řady Ryzen Threadripper je vybaven 64 jádry s architekturou Zen 2. Je to nejvýkonnější procesor od AMD určený pro desktopy. 

AMD již na začátku roku představilo nový model procesoru řady Ryzen Threadripper, který je vybaven podobně jako nejvyšší verze u serverového segmentu celkem 64 jádry s architekturou Zen 2.

Nyní však konečně nastala doba prvních recenzí, takže se na procesor můžeme podívat blíže hlavně se přesvědčit, jestli se takový výkon dá na desktopu vůbec efektivně využít.

Read the article (3 min read)
Osel

Osel

Boj proti koronaviru: První vakcína je na světě!

Koronaviry jsou možná drsné, ale lidé nejsou žádná ořezávátka. Tým Imperial College London udělal vakcínu proti koronaviru za dva týdny od pořízení jeho sekvence. Vakcínu teď čekají testy na myších a lidech, které mohou být zdlouhavé, ale v případě velkého průšvihu také nemusejí. Na očkování to ještě není, hlavní ale je, že už nějakou vakcínu máme.

CovidVirus. Kredit: Victor Tangerman / Futurism.
CovidVirus. Kredit: Victor Tangerman / Futurism.

Když se objevil SARS, tak se před ním třásl celý svět. Koronavirus Wuhan, jemuž WHO nedávno přiřklo poněkud sterilní jméno Covid-19 je v některých ohledech ještě horší. Žijeme v přecitlivělé době a k panice teď nikdy není moc daleko. Mnoho z nás si ve hře Plague Inc. vyzkoušelo, co by se mohlo stát.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.