Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Lupa.cz

Lupa.cz

Pavel Doležal, Petr Šimeček (Keboola): Dobrovolníci nemůžou suplovat roli státu. Chceme za COVID19CZ udělat hezkou tečku

Nejde se vrátit k práci a životu, jaký byl před krizí, to by byla promarněná příležitost, říkají dvě z osobností, které stojí za iniciativou COVID19CZ. Pavel Doležal a Petr „Padák“ Šimeček z firmy Keboola stáli u jejího založení a podíleli se na jejích projektech.

Patří k nim například informační linka 1212, trasovací callcentrum pro Chytrou karanténu, plicní ventilátor CoroVent či aplikace eRouška na dohledávání kontaktů lidí nakažených infekcí COVID-19. Desítky a stovky lidí z české IT komunity na nich pracovaly ve svém volném čase a obvykle i bez nároku na odměnu.

Read the article (6 min read)
Živě.cz

Živě.cz

TikTok byl přistižen, uživatelům iOS sledoval schránku

Sociální síť TikTok má už přes 1,5 miliardy uživatelů a roste rychleji než Instagram. Oslovuje mladé lidi z celého světa.

Připravovaný operační systém iOS 14 od Applu byl uvolněn v betaverzi a uživatelé už ho mohou vyzkoušet. A někteří se pak dost divili. Systém totiž obsahuje novou bezpečnostní funkci, která průběžně kontroluje přístup aplikací k systémové schránce, a tato funkce nyní začala hlásit, že schránku průběžně na pozadí sleduje aplikace TikTok. 

Funkce kontroly schránky byla implementována celkem triviálně, TikTok si ji „očekoval“ vždy po několika napsaných znacích na klávesnici. Vyskakovací bublina s upozorněním pak pochopitelně začala bláznit, jak ostatně ukazuje i video vložené do twítu jednoho z uživatelů:

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Facebook bude označovat posty politiků a před volbami v USA přitvrdí v moderaci

Facebook začne označovat příspěvky politiků, které porušují jeho pravidla. V postu na svém profilu to oznámil šéf sociální sítě Mark Zuckerberg. Mazat jej ale bude jen v případě, že budou vyzývat k násilí nebo se budou snažit omezit účast lidí ve volbách. Opatření se týkají zejména amerického trhu, kde je přístup Facebooku k moderování obsahu terčem kritiky v souvislosti s listopadovými prezidentskými volbami. 

Podle Zuckerberga Facebook ponechává na svých stránkách výroky politiků, které porušují jeho pravidla, pokud usoudí, že to je v zájmu veřejné debaty. Nově ale začne takové posty označovat. „Stejně jako u jiného problematického obsahu budou mít i v tomto případě lidé možnost takový obsah sdílet, aby jej mohli odsoudit, protože jde o důležitou součást debaty o tom, co je v naší společnosti přijatelné,“ napsal Zuckerberg.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Windows File Recovery je nový bezplatný nástroj pro obnovu smazaných dat. Napsal jej přímo Microsoft

Nápověda Windows File Recovery

Snad se do téhle situace nikdy nedostanete, ale pokud si jednou omylem smažete soubory (a nemáte jejich zálohu), budete moci data obnovit oficiálním nástrojem od Microsoftu. Ten v tichosti ve Storu publikoval nový nástroj Windows File Recovery, který je dostupný pro Windows 10 sestavení 19041 a novější, tedy verzi 20H1, tedy verzi 2004, tedy verzi May 2020 Update…

Nepříjemné je, že není přímou součástí systému, ale musí se nainstalovat. To s sebou nese riziko, že instalací na systémový disk možná přepíšete data, která chcete obnovit. Proto byste „WinFR“ měli nainstalovat dříve, než ke katastrofě dojde.

Read the article (2 min read)

Mobily

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

RECENZE: Huawei MatePad Pro – pro práci i zábavu, ale Google chybí víc než u mobilů

 • Huawei to zkouší s výkonným profi tabletem bez Google služeb
 • Omezením bude nedostatek aplikací i horší práce s okny
 • Kompenzací je zajímavý poměr cena/výbava a bohaté příslušenství

RECENZE: Huawei MatePad Pro – pro práci i zábavu, ale Google chybí víc než u mobilů

12345678

Plusy

 • Skvělá výbava
 • Lehký a dobře přenosný
 • Bezdrátové dobíjení (i reverzní)
 • LTE konektivita
 • Klávesnice i tužka v balení

Minusy

 • Absence Google služeb
 • Limitující práce s více okny
 • Nemá čtečku otisků prstů
 • Průměrný fotoaparát
 • Poněkud plastový zvuk

? 7/10

Hodnocení
redakce

Read the article (7 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Levnější Samsung Galaxy Fold Lite je v plánu na příští rok. Cena zní zajímavě

Samsung připravje odlehčený Galaxy Fold Lite. Cena má být poloviční, vnější displej úzký, fotoaparáty na zádech jen dva. A další zásah se bude zřejmě týkat čipsetu, RAM a kapacity úložiště

Samsung v letošním roce vsadil na dvojici Lite modelů (Galaxy S10 Lite a Galaxy Note10 Lite), k nimž se v příštím roce zřejmě přidá Galaxy S20 Lite a také odlehčená skládačka Galaxy Fold Lite. Ořezaná verze první generace Foldu má zaujmout již svou cenou, která se má pohybovat mezi 900 - 1 100 dolary, což dělá v přepočtu 21 - 26 tisíc korun. A to by byla o dost přijatelnější cenová meta nežli u Galaxy Fold, který v Česku startoval na částce 53 990 Kč. 

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Microsoft dostal nápad: Roztrhne Surface Neo a udělá tablet se dvěma samostatnými displeji

Obrazová příloha z nového patentu Microsoftu

Na veřejnost prosákl nedávno schválený patent Microsoftu, který ukazuje na elektronické zařízení složené ze dvou displejů, přičemž je ale možné displeje od sebe odepnout. V podstatě se tak jedná o dva tablety, které lze připojit k sobě a používat jako jeden. 

Připojovat dva tablety k sobě společným kloubem by se mohlo zdát jako bláznivý nápad, ale skutečnost je trochu jiná. Patent totiž předpokládá, že výpočetní výkon bude jen v jedné části a druhá poslouží jen jako volitelný interface. V podstatně si představte současný klasický Surface či jiný „tabletonotebook“ s odnímatelnou klávesnicí, ale místo té klávesnice bude druhý displej sloužící jako virtuální klávesnice, ale v případě potřeby i jako rozšíření pracovní plochy.

Read the article (1 min read)

Elektromobilita

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Vodík automobilky neláká. Šanci má spíš v letectví

Sázka na vodík miliardáři Daliboru Dědkovi zatím velké peníze nepřinesla. Investice do vodíkové firmy Leancat však nelituje. „Baví nás dělat něco nového,“ říká zakladatel skupiny Jablotron.

Před čtyřmi lety se Dalibor Dědek, majitel skupiny Jablotron, spojil s profesorem Vladimírem Matolínem z Matematicko-fyzikální fakulty UK, aby společně založili firmu Leancat. „Je za tím klukovská touha objevovat něco nového,“ vysvětluje Dědek.

Read the article (3 min read)

Věda a výzkum

Živě.cz

Živě.cz

Jediná injekce vyléčí Parkinsonovu chorobu do pár měsíců. Minimálně u myší

 • „Vymazání“ jediného genu mění buňky na neurony
 • To umožní opravu poškozeného mozku
 • Laboratorní myši se tak podařilo jedinou injekcí vyléčit ze slepoty či Parkinsonovy choroby

Foto: Pixnio

Jediná injekce vyléčí Parkinsonovu chorobu do pár měsíců. Minimálně u myší | Foto: Pixnio

Neurodegenerativní onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba, jsou metlou moderního lidstva. S tím, jak se prodlužuje lidský život, přibývá i postižených seniorů. Dnes žije na světě asi 50 milionů lidí s demencí vyvolanou poškozením mozku.

Ročně je tento typ demence nově diagnostikován deseti milionům lidí. Do roku 2030 by měl počet lidí s demencí stoupnout na 82 milionů a v roce 2050 už by jich mělo s tímto postižením žít přes 150 milionů. Odhaduje se, že v pozadí až 80 % všech případů demence stojí Alzheimerova choroba.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Firma Gilead stanovila cenu léku remdesivir, pětidenní kůra vyjde na více než 55 tisíc korun

Společnost Gilead Sciences stanovila cenu svého léku remdesivir proti covidu-19 ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích na 2340 dolarů (asi 55 800 korun) za pětidenní léčbu. Tato cena je nižší, než 5080 dolarů za pět dní, které minulý týden doporučil americký Institut pro klinický a ekonomický přezkum. Informovala o tom agentura Reuters. Zpráva neupřesňuje, které země se budou řadit mezi rozvinuté.

Remdesivir | Zdroj: Profimedia

Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, už pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19 schválily Spojené státy, Indie a Jižní Korea. V Česku byl lék použit k experimentální léčbě.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Strčte si trubičku do nosu. Vývojáři míní, že odběr na test koronaviru zvládnete sami

Vývojáři z Akademie věd vytvořili spolu s firmou Riocath odběrový set, díky kterému by si každý mohl sám odebrat vzorek pro otestování na koronavirus. Poté by ho doručil na nejbližší sběrné místo, odkud by vzorek putoval do laboratoře. Podle vývojářů novinka snižuje riziko kontaminace vzorku a nákazy zdravotníků. Sada ale zatím čeká na potřebnou certifikaci.

Samoodběrový stěrový set Riocath pro testování přítomnosti koronaviru.

Kdo absolvoval odběr vzorku k testu na covid-19, ví, že to není nic příjemného. Přesto to podle autorů samoodběrné sady není nic, co by člověk nezvládl sám.

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nový snímek pěkně ilustruje, jak obrovská bude Muskova kosmická loď Starship

 <span class="source">Foto: <a style="color:#fff" href="https://www.flickr.com/photos/spacex/30934146778/">SpaceX</a>, <a style="color:#fff" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.cs">CC 1.0</a></span>

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk se minulý týden na svém Twitteru pochlubil povedeným snímkem dvou prototypových nádrží připravované kosmické lodi Starship:

Two Starship tanks in the midbay pic.twitter.com/QJ2V882WOC

— Elon Musk (@elonmusk) June 25, 2020

Na úplně první pohled možná vypadají jen jako průměrně velké nádrže na horkou vodu. Pokud si ale obrázek zvětšíte, uvidíte i inženýry pracující na jejich vrcholcích – což už by vám mělo poskytnout dostatečně dobrou představu o jejich rozměrech.

„Tyhle věci jsou jako vesmírné mrakodrapy,“ komentoval to nevěřícně uživatel Twitteru Matthew Wilkes.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.