Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Bezprecedentní narušení důvěry. FBI vyšetřuje ‚únos‘ prominentních twitterových účtů

Historický, nejhorší za 14letou existenci twitteru, bezprecedentní narušení důvěry. Takto média a bezpečnostní experti komentují hackerský útok z noci na čtvrtek, při kterém pachatelé převzali twitterové účty řady osobností a využili je k podvodu s kryptoměnou bitcoin. Sociální síť už podle všeho obnovila normální provoz, pozadí incidentu ale zůstává poměrně mlhavé. Spekuluje se i o tom, že skutečným motivem nebylo vylákat z uživatelů peníze.

Zatím neznámí pachatelé se dostali do interních systémů společnosti, což jim umožnilo operovat s libovolným účtem bez zadání přihlašovacích údajů. | Foto: Thomas White | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Muskův vesmírný internet je zase o krok blíže pozemským uživatelům

Firma SpaceX již dříve snížila orbitální výšku satelitů, od čehož si slibuje lepší pokrytí a nižší latenci – tedy reakční čas – připojení. Teď má v plánu spustit testování v místech, kde není výraz turbo internet tak známý.

S nastupující érou mobilních telefonů začala ve vesmíru vznikat síť satelitů, díky které je možné zatelefonovat si prakticky z kteréhokoliv místa na planetě. Síť 66 družic nese název Iridium a její pokračovatele vynášejí na oběžnou dráhu rakety firmy SpaceX Elona Muska.

Sám Musk však přišel s ještě ambicióznějším projektem jménem Starlink. Slibuje, že v roce 2027 bude díky této neuvěřitelně husté síti družic schopen poskytnout i v tom nejodlehlejším koutu Země internetové připojení.

Read the article (2 min read)
Osel

Osel

Americká experimentální vakcína na COVID-19 je bezpečná a vytváří imunitní odpověď

Začátkem května náš ministr zdravotnictví Vojtěch Adam veřejnosti oznámil, že Česko bude vyvíjet vlastní vakcínu proti koronaviru. Přípravu dostaly za úkol Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Nejspíš jsme jediný stát na světě, kde tým imunologů a genetiků vede kardiolog. Protože to celé dělá dojem snahy dohnat a předehnat, nebude na škodu se podívat, jak daleko už je ve vývoji vakcíny konkurence.

Elektronové mikroskopy neposkytují barevné snímky. Pro laiky se proto počítačově dobarvují. Na tomto snímku jsou apoptotické buňky (rozuměj mrtvé, které spáchaly sebevraždu apoptózou) od pacienta strádajícího nemocí COVID-19. Je patrné, jak buňky (zelené) jsou obklopeny infekčními partikulemi viru SARS-COV-2 (fialové), které se již z rozpadlých buněk uvolnily. Kredit:  NIAID, Integrated Research Facility (IRF) ve Fort Detrick stát Maryland. 
Read the article (4 min read)

Software

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Facebook přináší sdílení obrazovky do mobilního Messengeru

V nabídce videohovoru brzy přibude nová možnost.

Až budete příště s někým video telefonovat skrze Facebooku Messenger, budete mu moci nasdílet obrazovku svého mobilního zařízení. Platí to pro Android i Apple iOS. Už k tomu konečně nemusíte používat jen webové aplikace.

Facebook o tom informoval na svém blogu. Využití je zjevné. Až dalším osmi uživatelům tak můžete ukázat nejen fotografie z galerie, ale můžete s nimi konzultovat nákupy na webu nebo v patřičných aplikacích, můžete si spolu prohlížet i sociální sítě atd. Facebook doufá, že to bude „zábavný a poutavý způsob“, jak se ještě více propojit s přáteli a rodinou.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nový Edge naplno těží z Chromia. Pryč jsou doby, kdy zaostával za konkurencí

  • Microsoft prozřel a základ prohlížeče vyvíjí společně s Googlem
  • Jím navržené změny se časem projeví i v Chromu
  • Edge si zároveň zachovává vlastní tvář a exkluzivní funkce

Chrome (a Chromijm 84) blokuje otravné žádosti o upozornění.

V polovině ledna nastal zlomový den, kdy Microsoft oficiálně vydal novou verzi svého prohlížeče Edge. Revoluce přitom nenastala ani tak v tom, že se znovu pokusil dobýt svět internetu, ale kvůli tomu, že použil Chromium. Tedy základ, na kterým běží Chrome, Opera a další. A změna nese své ovoce – Edge má pravidelné aktualizace a Microsoft přispívá i do samotného Chromia.

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Microsoft bojuje o své místo na Androidu: vydává přepracovaný Launcher 6.0 se spoustou novinek

Microsoftu zjevně nestačí jeho dominance na poli desktopových operačních systémů a snaží se uplatnit i v segmentu chytrých telefonů. Jedním z jeho počinů pro Android je Microsoft Launcher – aplikace pro správu domovských obrazovek a nainstalovaných programů.

Microsoftu zjevně nestačí jeho dominance na poli desktopových operačních systémů a snaží se uplatnit i v segmentu chytrých telefonů. Jedním z jeho počinů pro Android je Microsoft Launcher – aplikace pro správu domovských obrazovek a nainstalovaných programů.

Nová verze 6.0, kterou Microsoft ohlásil na Windows Blogu, má být jednou z největších aktualizací od roku 2015, kdy došlo k přejmenování z původního Arrow Launcheru. Kromě nového designu se uživatelé mohou těšit na lepší výkon, efektivnější využití paměti i baterie a rychlejší spouštění aplikace. Kód byl údajně napsán úplně od nuly, díky čemuž bylo možné implementovat nové funkce.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Mozilla VPN míří do světa. K nám se ale dostane nejdřív na podzim

Mozilla VPN míří do světa. K nám se ale dostane nejdřív na podzim

Mozilla ukončila betatestování své VPN a novinku spustila v ostré verzi. Kromě USA se služba nově rozšířila také do Kanady, Británie, Nového Zélandu, Singapuru a Malajsie. Další expanze přijde až na podzim.

Služba poskytne virtuální IP adresy a šifrované komunikační kanály skrz 280+ serverů ve 30+ zemích včetně několika českých. Poskytovatelem je švédská společnost Mullvad. Ona ani samotná Mozilla provoz v síti nesledují a neukládají žádné logy. Alespoň to tvrdí. (Mullvad pravidelně prochází bezpečnostním auditem.)

Read the article (1 min read)
Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

15 nejlepších funkcí, které přináší iOS 14

Představení operačního systému iOS 14 jsme se dočkali již před několika týdny nazpátek, a to v rámci vývojářské konference WWDC20. Ihned po skončení konference si iOS 14 v beta verzi mohli stáhnout první vývojáři, o pár týdnů později došla řada také na veřejné beta testery. Momentálně si tedy iOS 14 může nainstalovat velmi jednoduše prakticky každý z vás. I přesto, že je nový systém velmi stabilní, tak si většina uživatelů počká do podzimu, kdy iOS 14 vychází oficiálně pro širokou veřejnost. Pokud patříte mezi tuto skupinu lidí a rádi si počkáte, tak se vám bude rozhodně líbit tento článek. V tom se totiž podíváme na 15 nejlepších funkcí z iOS 14 – alespoň budete vědět, na co se máte pořádně těšit.

Read the article (4 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Gmail za čas nepoznáte. Čeká ho velký redesign a integruje Dokumenty, Chat i Meet

Google Chat bude nově integrovaný v rámci Gmailu.

Google nedávno integroval nejen Meet, ale i Chat do Gmailu a obě služby se tak usídlily v bočním panelu (při prohlížení na počítači). Zde ale integrace nekončí a brzy se dočkáme plného povázání všech tří služeb.

Co se týče různých komunikátorů, Google v posledních letech řádně tápal a vytvořil poněkud nepřehlednou situaci pro uživatele. Novinku Allo zrušil, aby nakonec nechal staré Hangouts, které ale také zruší a převede pod Google Chat, což je ale primárně firemní služba. Zároveň má ale RCS, Duo a Meet. No prostě zmatek. Nyní se ale rozhodl udělat pořádek ve službách alespoň u firemních uživatelů a jít přímo proti velkým konkurentům v podobě Slacku, Microsoft Teams a dalším.

Read the article (2 min read)

Hardware

Živě.cz

Živě.cz

Spekulace: Apple vyvíjí vlastní herní konzoli na bázi Armu. Chce soupeřit i s velikány jako Nintendo, Sony a Microsoft?

Spekulace: Apple vyvíjí vlastní herní konzoli na bázi Armu. Chce soupeřit i s velikány jako Nintendo, Sony a Microsoft?

Apple v poslední době dělá odvážené kroky a jedním z těch největších je přechod na vlastní čipy Arm i u všech Macbooků a počítačů Mac. Rovněž začal rozšiřovat možnosti hraní pomocí bezdrátových ovladačů (od Xboxu, PlayStationu a dalších) jak v rámci mobilních zařízení a počítačů s macOS, tak i Apple TV.

Dle spekulací ale Apple chystá v oblasti hraní ještě větší kroky. Nyní je králem mobilních her a z pohledu výkonu je tak schopen se vyrovnat například Nintendu.

S příchodem výkonných čipů Arm včetně výkonných grafik ze stáje Applu se však vynořily informace, že Apple pracuje možná i na velké konzoli, byť je hře i případné rozšíření schopností Apple TV.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Sluchátka už aktivní potlačení šumu umějí. Teď přišla řada na okna

Sluchátka už aktivní potlačení šumu umějí. Teď přišla řada na okna

Vaše sluchátka už aktivní potlačení šumu (ANC) možná mají, tím to ale nekončí. Ambientní hluk na pozadí nás totiž netrápí jen při poslechu muziky, ale často i doma – znají to zejména ti, kteří bydlí na rušné městské ulici.

Singapurská polytechnika NTU nyní přispěchala s lehce bizarním řešením. Aktivní noise-cancelling pro vaše okno! Namísto toho pasivního, kdy okno využívá svých konstrukčních vlastností, aby utlumilo řev města, v tomto případě inženýři postavili prototyp okna, na kterém je vyskládaná matice 24 malých reproduktorů.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.