Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Lupa.cz

Lupa.cz

Technický šéf ČT: Kdybych si mohl vybrat, tak bych do DVB-T2 nešel

Druhá televizní digitalizace, rozšiřování počtu regionálních studií, nahrazování videoserverů, nákupy kamerových řetězců do přenosových vozů nebo výměna osvětlovacích roštů patřily v loňském roce mezi nejdůležitější technické investice České televize. Radu České televize o tom ve středu informovali provozní ředitel Milan Cimirot s technickým ředitelem Michalem Kratochvílem.

Kratší diskuse mezi členy rady a televizními manažery vznikla právě kvůli přechodu na DVB-T2. „Byl to v podstatě vynucený proces, kdy se uvolňovaly frekvence pro mobilní operátory. Dá se do budoucna říct, až investice skončí, že to v něčem technicky bylo pro televizi aspoň výhodnější? Ušetří se na něčem, nebo je něco technicky jednodušší? Anebo dokonce složitější?“ ptal se místopředseda rady Jaroslav Dědič.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Boj o veřejný blockchain přituhuje. Zvítězí snaha udržet si soukromí, nebo přijde přísná regulace?

Tím jak se Bitcoin, ale také například Ethereum a celý prostor stává více a více populární a roste zájem o kryptoměny ze strany široké veřejnosti, rychle stoupá také intenzita regulatorních snah. Sahají od pokusů o plnou kontrolu nad on-ramp/off-ram službami (směnárny a burzy) až po, nutno říci, alespoň částečně úspěšné snahy o efektivní monitoring provozu na veřejných blockchainech a deanonymizaci pseudonymních transakcí. Paralelně s tím ale zrychluje také snaha (vývojářů i uživatelů) dohnat to, s čím technologie původně nepočítala a v duchu původních ideálů učinit transakce více anonymní.

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

5G není žádná revoluce. S nasazením zaostáváme, ale není to problém, říká Ondřej Malý

5G není žádná revoluce. S nasazením zaostáváme, ale není to problém, říká Ondřej Malý

V rámci dnešní videokonference o 5G sítích vystoupil se svou přednáškou také Ondřej Malý, bývalý technologický novinář a člen rady ČTÚ, nyní nezávislý konzultant v oblasti telekomunikací. Ten přinesl možná až překvapivě skeptický pohled na vývoj 5G sítí v Evropě a u nás. Nemáme čekat žádnou revoluci a spíše jen postupnou modernizaci mobilních sítí.

Jedno G navíc

Aktuálně se o 5G hodně mluví, ale zatímco v Asii už můžeme vidět mobilní sítě s technologiemi 5G v běžném provozu, v Evropě či u nás jsou to zatím spíše jen testovací ostrůvky. Mohlo by se tedy zdát, že ve vývoji 5G zaostáváme, jenže pak si je nutné klást otázku – ztrácíme tím něco? Evropské „zaostávání“ ve vývoji 5G má pragmatické důvody.

Tip - podívejte se na záznam z konference:

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Do Brna se koncem července vrátí Uber nabízející přepravní služby

Do Brna se koncem července vrátí společnost Uber, která nabízí přepravní služby. Je to důsledek změny zákona, uvedl dnes v tiskovém prohlášení radní Brna pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Proti Uberu v Brně protestovali taxikáři, poukazovali na to, že Uber nesplňuje podmínky jako například označení jako taxi nebo taxametr. Změnou zákona se však od července změnily podmínky pro provozování běžných taxi i těch alternativních.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Apple chce jít příkladem, do deseti let sníží uhlíkovou stopu na nulu

Společnost je již dnes uhlíkově neutrální, pokud jde o podnikové emise na celém světě. Nový závazek jde ještě dál: do roku 2030 bude mít každé prodané zařízení Applu nulový dopad na klima.

Není to tak dlouho, co tržby za iPhone firmě Apple klesaly, ale začátek letošního roku znamenal pro společnost obrat: rekordní kvartální příjem ve výši 91,82 miliardy dolarů. Za tím už je pořádné množství telefonů, ale také potenciální zátěž pro přírodu.

Na to však kalifornský podnik myslí. Už v současnosti je uhlíkově neutrální v případě podnikových emisí po celém světě. A podle tiskové zprávy společnosti firma plánuje snížit celkovou uhlíkovou stopu na nulu už do roku 2030. O dvacet let dříve, než jsou cíle Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC).

Read the article (2 min read)
E15

E15

Společnost Slack si stěžuje na Microsoft u Evropské komise

Provozovatel kancelářského komunikačního softwaru Slack si stěžuje u Evropské komise na společnost Microsoft a její aplikaci Teams, kterou internetový gigant navazuje na svůj kancelářský balík Office. Firma ve svém dnešním sdělení uvedla, že Microsoft tím zneužívá svého dominantního postavení na trhu.

Poptávka po chatování, audio- a videohovorech a dalších službách umožňujících komunikaci mezi týmy prudce vzrostla s příchodem pandemie nemoci covid-19 a nárůstem práce z domova. O přízeň zákazníků mezi sebou bojuje Teams se Slackem a dalšími programy, třeba Zoomem.

Podle Slacku nutí Microsoft uživatele, kteří používají Office, k instalaci aplikace Teams, blokuje její odstranění a skrývá před firemními zákazníky její skutečné náklady. Tím poškozuje konkurenční provozovatele. Slack chce dosáhnout toho, aby Microsoft prodával Microsoft Teams zvlášť a za férovou cenu.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Takhle vypadá budoucnost Office a Windows. Více průhlednosti, bílé a oblých tvarů

Vidéíte zde ty změny? Asi ne, v dnešní době je ale módní ukazovat videa plná záběrů na kanceláře a květiny. Zde ale <strong>Microsoft ukazuje budoucnost Office</strong>, byť to nemusí btý vidět na první pohled. Všimnete si například všech průhledných prvků?

Microsoft aktuálně ukázal, jakým designovým směrem se chce ubírat v rámci Office i Windows. Své produkty dlouhodobě sjednocuje pod Fluent Design, všechny tak nesou stejné prvky – průhlednost a jemné barvy. To se promítne i do kancelářského balíku.

Jednotlivé programy nyní například mají výrazně zabarvené záhlaví dle toho, jaký máte otevřený. Word je tak typicky modrý, Excel zelený, PowerPoint oranžový a Outlook světle modrý. Základní barvy sice zůstanou i nadále, Microsoft je ale upozadí. A s tím i celé rozhraní produktů, aby byl mnohem větší důraz kladen na samotný obsah, ne rozhraní.

Read the article (1 min read)

Mobily a jiný hardware

Živě.cz

Živě.cz

OnePlus Buds – bezdrátové špunty s potlačením hluku, Dolby Atmos a 30h výdrží

OnePlus Buds – bezdrátové špunty s potlačením hluku, Dolby Atmos a 30h výdrží

Společně s uvedením nového smartphonu OnePlus Nord phone uvedl výrobce také první model bezdrátových sluchátek s označením OnePlus Buds. Ta budou dostupná v bílé, černé a modré barvě a jsou vybavena potlačením hluku a podporou Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka samotná by pak měla být dostupná za příznivou cenu 80 dolarů. Společně s obalem, který plní funkci nabíječky, je udávaná výdrž až 30 hodin, přičemž po pouhých 10 minutách nabíjení zvládnou sluchátka reprodukci po dobu 10 hodin.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Samsung Galaxy Note20 Ultra odhalen! Známe specifikace i barevné varianty

Na těchto uniklých tiskových fotografiích můžete vidět zatím nepředstavený Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G v barevné variantě Mystic Bronze

Článek německého webu WinFuture vypadá jako tisková zpráva Samsungu. Jihokorejci si neuhlídali informační únik a tak máme na stole, čtrnáct dní před oficiální premiérou topmodelu Galaxy Note20 Ultra, kompletní specifikace včetně tiskových fotografií dvou barevných variant. Ano, nový model v Evropě opět poběží na Exynosu 990 (zprávy o vylepšeném Exynosu 992 se ukázaly jako nepodložené), ale jsou tu i některé novinky. Stylus S Pen bude mít jen 9ms odezvu, foťák dostane 50× Space Zoom, na displeji bude sklo Gorilla Glass 7 a počítat máme i s bezdrátovým módem DeX.

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Ideální televize ke smartphonu? Otočná Samsung Sero může být zajímavostí roku

Samsung začal v Česku prodávat televizi The Sero, která je primárně určena pro efektivní zrcadlení mobilu

Doba, kdy byla středobodem domácnosti multimediální televize, už je dávno pryč. Na druhou stranu, i když má každý svůj telefon, televize v obývacím pokoji „přežila“ i do dnešní doby. A to proto, že se dokáže přizpůsobit. Zdárnou ukázkou tohoto přerodu je otočná televize The Sero od Samsungu, která vypadá jako ideální doplněk ke smartphonu.

Hlavní předností této livestylové televize je přizpůsobení se mobilnímu obsahu. Pokud jste na televizi dříve zrcadlili rozhraní telefonu na výšku, ať již při procházení systému nebo spuštěné aplikacem, doplnily displej smartphonu na televizi boční černé pruhy. A co na to Sero? Jednoduše se otočí podle potřeby. A to, buď pomocí ovladače, nebo automaticky. Stačí připojený telefon překlopit na bok.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

IPS už není překážkou. LG má první herní monitor s rozlišením 4K a 1ms odezvou

LG UltraGear 27GN950

Korejský výrobce navazuje na loňské IPS monitory UltraGear s 1ms odezvou a uvádí novinku s modelovým označením 27GN950. Po nesexy názvem se skrývá hezké a velmi schopné zobrazovadlo, z něhož budou mít hráči radost.

LG vsadilo na 27" úhlopříčku, rozlišení 4K (3840 × 2160 px) a nový Nano IPS panel, s nímž se mu daří dosahovat rekordní GTG odezvy. A protože jde o IPS, zůstávají i plné pozorovací úhly a přesné barvy. Monitor nabízí 10bitovou barevnou hloubku a gamut DCI-P3 pokrývá z 98 %.

Read the article (1 min read)

Věda a výzkum

Osel

Osel

Řetězec fastfoodů KFC vyvíjí 3D tištěné kuřecí nugety

Kentucky Fried Chicken experimentují se 3D biotiskem kuřecích nugetů. Ve spolupráci se startupem 3D Bioprinting Solutions hodlají vyrábět biotištěné nugety přírodní konzistence i chuti z kultur kuřecích buněk, rostlinného materiálu a původního KFC koření pro kuřecí nugety.

Chicken McNuggets. Kredit: KFC.
Chicken McNuggets. Kredit: KFC.

Loni jsme byli svědky toho, jak řetězec KFC zařadil do své nabídky rostlinnou náhražku kuřecího masa. Teď společnost postoupila ještě o krok dál a pracuje na 3D biotisku kuřecích nugetů z laboratorně napěstovaných kuřecích buněk. Vyplývá to z nedávné tiskové zprávy KFC, podle které společnost usiluje o vytvoření prvních laboratorních biotištěných kuřecích nugetů.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

15 milionů nakažených koronavirem. Jaká čísla máme u jiných nemocí?

Podle propočtů agentury Reuters se koronavirem nakazilo už 15 milionů lidí. Covid-19 ale není zdaleka jedinou šířící se infekcí. Porovnali jsme aktuální čísla o nákaze s údaji o pěti dalších nemocech.

Malárie

Nemocí šířící se především v tropických a subtropických oblastech se v roce 2018 nakazilo odhadem 228 milionů lidí. Z toho pouze v Africe se zaznamenalo 213 milionů nových případů. Od roku 2010 se celosvětové číslo nových nakažených pohybuje mezi 251 a 217 miliony.

Předloni nemoci podlehlo 405 tisíc lidí, z toho více než dvě třetiny byly děti mladší pěti let. Počet úmrtí se ale každým rokem snižuje.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Co všechno možná nevíme o mozku?

Co vlastně máme v hlavě? optal se před časem italský deník Corriere della Sera. Třeba to, že máme sto miliard neuronů. Nebo že činnost mozku spotřebuje mnoho energie, aniž by tento orgán vyvíjel jakýkoli pohyb.

Největším mozkem jsou vybaveny velryby. Avšak rozměry samy o sobě nemají mnoho společného s inteligencí, která je spíše spojena s poměrem mezi rozměry a váhou mozku a rozměry a váhou celého těla. Na snímku vorvaň obrovský. Samci mají vůbec největší mozek ze všech žijících tvorů na Zemi, váží až sedm kilogramů.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

První lidé se v Americe usadili o více než 15 000 let dřív, než si vědci doposud mysleli

Lidé osídlili Ameriku už před 33 000 lety. To je o víc než 15 000 let dřív, než archeologové původně předpokládali. Tým vědců o svém zjištění informoval v časopise Nature. Svůj odhad zakládá na objevu kamenných nástrojů v jeskyni Chiquihuite v Mexiku.

Lidé osídlili Ameriku už před 33 000 lety. To je o víc než 15 000 let dřív, než archeologové původně předpokládali. Dokazují to nové nálezy | Zdroj: Reuters

Dříve archeologové předpokládali, že prvními příchozími do Severní a Jižní Ameriky byli lidé kultury Clovis. Ti na kontinent dorazili přes Sibiř a Aljašku v době ledové před asi 11 500 lety. Tato teorie ale později padla s objevem důkazů lidské přítomnosti v chilském Monte Verde před více než 14 000 lety.

Read the article (2 min read)

Vesmír

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Čína zahájila svou první misi na Mars. Průzkumné vozítko má na planetě přistát v dubnu

Z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan ve čtvrtek ve 12.41 místního času, 6.41 středoevropského letního času, odstartovala raketa Dlouhý pochod 5, která nasměruje k Marsu družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem. Jde o první pokus Číny s přistáním na rudé planetě, které se předpokládá v dubnu nebo květnu příštího roku.

Z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan odstartovala raketa Dlouhý pochod 5. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Vesmírný náklaďák startuje: Sledujte online start rakety Sojuz z Bajkonuru

Vesmírný náklaďák startuje: Sledujte online start rakety Sojuz z Bajkonuru  | Foto: NASA/Bill Ingalls, CC BY-NC-ND 2.0

Dnes v 16:26 našeho času by měla z kazašského Bajkonuru odstartovat raketa Sojuz-2.1a, která na nízkou oběžnou dráhu vynese ruskou nákladní loď Progress MS-15. Pokud se nic nepokazí, měl by se Progress už o tři hodiny později připojit k ISS, konkrétně k modulu Pirs. Ve svých útrobách doveze na stanici zhruba 2,5 tuny nákladu – od jídla a vody přes pohonné látky až po vědecké experimenty.

Akci můžete sledovat online s českým komentářem:

Videostream přinášíme ve spolupráci s Kosmonautix.cz a Mall.tv.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.