Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

E15

E15

V Googlu mají jasno. Home office ještě minimálně rok

Americký internetový gigant Google nechá své zaměstnance kvůli pandemii pracovat z domova nejméně do příštího července. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informoval list The Wall Street Journal. Rozhodnutí se týká zhruba 200 tisíc zaměstnanců na plný úvazek a smluvních pracovníků společnosti Alphabet, která Google vlastní.

Rozhodnutí podle zdrojů minulý týden učinil generální ředitel Alphabetu Sundar Pichai po debatě s úzkým vedením Googlu. Několik málo zaměstnanců společnosti bylo o věci informováno už minulý týden. Pichai se podle zdrojů zčásti rozhodl s ohledem na rodiny zaměstnanců s dětmi, které čeká nejistý školní rok a možná výuka z domova.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Apple ladí. Třetí beta iOS 14 přináší nové widgety a hromadu drobností

Apple iOS 14 Beta 3 přináší nové logo Apple Music a vůbec poprvé i widget s hodinami.

Apple vydal třetí veřejnou betu iOS 14 a je plná novinek! Problém je, že si většiny vůbec nevšimnete. Například aplikace Apple Music po letech dostala úplně nové logo, novou sadu ikon a hudbu teď lze sdílet přes Snapchat. Nový je i widget hodin, který si můžete přidat na plochu.

Šikovnou novinkou je i rozšířený widget návrhů Siri, který si můžete umístit kamkoliv na plochu a Siri vám do něj bude doporučovat vaše oblíbené aplikace. Lehce přepracované grafiky se dočkala také funkce Čas u obrazovky a Apple mírně upravil i MeMoji s rouškami. Celkově ale nabízí nová beta neuvěřitelné množství drobností. Jen v porovnání s minulou verzí kanál

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Podzimní aktualizace Windows 10 přinese zcela novou nabídku Start a mnoho dalších novinek

Podzimní aktualizace Windows 10 přinese zcela novou nabídku Start a mnoho dalších novinek

Na podzim nás čeká další velká aktualizace operačního systému Windows 10. Beta testeři dostali v rámci programu Windows Insider koncem minulého týdne testovací sestavení s číslem 19042.421. Server Windows Latest informuje, že jednou z největších novinek je zcela nová nabídka Start.

Testovací náhled Windows 10 20H2 je tak trochu překvapením, neboť podle původních plánů měla nová nabídka Start přijít až na jaře příštího roku. Aktuální sestavení obsahuje řadu dalších vylepšení, která byla původně testována ve vývojářské verzi Windows 10 21H1. Předpokládalo se, že podzimní aktualizace bude, stejně jako loni, spíše symbolická, nicméně nyní to vypadá, že přinese zásadní novinky.

Read the article (2 min read)

Hardware

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

RECENZE: Sony Xperia 10 II – voděodolnost ve střední třídě jako hlavní výhoda

 • Xperia působí kompaktně navzdory skutečným rozměrům
 • Hlavním lákadlem je zvýšená odolnost a protáhlý displej
 • Cenovka by i přes slušnou výbavu mohla být nižší

RECENZE: Sony Xperia 10 II – voděodolnost ve střední třídě jako hlavní výhoda

12345678

Plusy

 • Zvýšená odolnost
 • Nízká hmotnost
 • Nadprůměrné foto
 • Slušná výdrž
 • 3,5mm Jack

Minusy

 • Průměrný výkon
 • Hybridní slot
 • Slabší funkční nabídka
 • Chybí odemykání obličejem
 • Vyšší cena

? 7/10

Hodnocení
redakce

Letošní zástupce střední třídy v portfoliu značky Sony vykukuje nad své protivníky a sází na poměrně unikátní funkci, kterou je zvýšená odolnost. Na tu narazíte u srovnatelných konkurentů zřídka, Xperia 10 II ji navíc zabalila do pohledného designu se slušnou výbavou.

Read the article (6 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Nové hodinky unikají na videu. Takto budou vypadat Samsung Galaxy Watch 3

Nové hodinky unikají na videu. Takto budou vypadat Samsung Galaxy Watch 3 | Evan Blass (Patreon)

Samsung za deset dní představí své nové chytré hodinky Galaxy Watch 3, a jakmile se tak stane, překvapení nebudeme. K dřívějším únikům se totiž nedávno přidalo i video, na němž lze vidět párování nové generace hodinek, včetně ukázky prostředí, nastavení a ciferníků. 

Na videu níže můžete vidět menší 41mm verzi hodinek, která je osazena 1,2" kruhovým AMOLED displejem. Po obvodu displeje je umístěna ztenčená otočná luneta, na pravé části těla hodinek, které splňuje odolnostní normy IP68 a 5ATM. najdeme dvě ovládací tlačítka. Už první pohled na Galaxy Watch 3 naznačuje, že Samsung připravil chytré hodinky, které se ze všech hodinek řady Gear a Galaxy zatím nejvýrazněji podobají běžným náramkovým hodinkám.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Matebook X Pro se vrací: Notebook od Huawei zaujme hlavně displejem

 • Na trh se vrací prémiový notebook Huawei
 • Zaujme hlavně špičkový displej s poměrem stran 3:2
 • Procesor i grafickou kartu bychom čekali lepší

Celokovový design se nezměnil několik let, zatím stále zubu času odolává

Strasti Huawei stále trvají v mobilních telefonech, v noteboocích se zdá zatím problém s americkým embargem zažehnaný a procesory AMD i Intel nebo operační systém Windows jsou pro Huawei dostupné. V době nejistoty na počátku zavedení sankcí sice zmizely notebooky Huawei z trhu, nyní se ale postupně vrací.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nvidia postaví nejvýkonnější superpočítač pro univerzity. Bude zaměřen na výzkum umělé inteligence

Nvidia postaví nejvýkonnější superpočítač pro univerzity. Bude zaměřen na výzkum umělé inteligence

Nvidia ve spolupráci s University of Florida (UFL) postaví nový superpočítač, který bude určen pro univerzitní výzkum v oblasti umělé inteligence. Protože výkonu bude opravdu hodně, bude se sdílet i s dalšími týmy z jiných univerzit.

Plánovaný superpočítač bude mít „AI“ výkon 700 PFLOPS, což nelze míchat s klasickými petaflopy, které jsou standardně měřené pomocí linpacku. V tomto případě Nvidia používá vlastní přepočet díky tomu, že se používají jednodušší výpočty s nižší přesností, pro které mají použité karty Ampere přizpůsobené obvody.

Read the article (1 min read)

Kryptoměny

E15

E15

Bitcoin mimořádně posílil, dostal se na skoro rok netknutou hodnotu

Prudkého cenového pohybu se po etheru dočkala i dominantní kryptoměna. Kurz bitcoinu se v pondělí večer dostal na necelých 11 tisíc dolarů, tedy na nejvyšší úroveň za posledních 11 měsíců.

Hodnota digitální měny během 24 hodin vzrostla o téměř deset procent. Znatelně sílila i druhá mince co do tržní kapitalizace – kurz etheru přidal čtyři procenta, za poslední týden jde dokonce o třicet procent.

V případě bitcoinu jde o první podobně výrazný cenový pohyb za poslední dva měsíce, kdy kurz digitální měny vykazoval rekordně nízkou volatilitu.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda dává aktuální vzepětí bitcoinu do souvislosti s rekordní cenou zlata i prudce rostoucího stříbra. „V očích řady investorů je takzvaným bezpečným přístavem právě i nejrozšířenější kryptoměna,“ míní Kovanda.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.