Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Živě.cz

Živě.cz

Spolupracovníci Twitteru špehovali celebritám účty. Získávali jejich čísla a přibližnou polohu

Foto: Bigotes de GatoCC BY-SA 2.0

Spolupracovníci Twitteru špehovali celebritám účty. Získávali jejich čísla a přibližnou polohu | Foto: Bigotes de Gato, CC BY-SA 2.0

Twitter musel v minulých letech řešit rozsáhlý bezpečnostní problém, který ho natolik zaměstnal, až sám nemohl uvěřit, že k němu dochází v takové míře. Agentura Bloomberg odhalila, že mezi lety 2017 a 2018 někteří zaměstnanci a spolupracovníci sítě zneužívali svých pravomocí a získávali z účtů veřejných osob osobní údaje, včetně jejich přibližné polohy a telefonních čísel. 

Celkem pro Twitter pracuje 1500 lidí, kteří se starají o správu uživatelských účtů. Jde o přesně ty osoby, které vám pomohou, pokud se váš účet stane terčem hackerského útoku – prostě nabízí uživatelskou podporu. Také kontrolují obsah na síti, zda není závadný. 

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Výrobce počítačových srdcí stojí před infarktem. Vyhodil vývojáře

Společnosti šlape na paty konkurence, protože firma nestíhá nástup nových technologií ani samotnou výrobu. Přestavbou týmu tomu chce generální ředitel Bob Swan zabránit.

Americká společnost Intel Corporation se sídlem v Silicon Valley je největším světovým výrobcem procesorů a dalších elektronických zařízení. Za jejich vývoj doposud zodpovídal hardwarový šéf Venkata Murthy Renduchintala, který oddělení vedl od roku 2015 po svém dvanáctiletém působení v Qualcommu.

Jeho úkol byl jasný, měl být esem v rukávu vůči konkurenci. Společnost však oznámila jeho odchod k 3. srpnu. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Read the article (2 min read)

Mobily

Jablíčkář.cz

Jablíčkář.cz

Na internet unikly snímky procesorů pro chystaný iPhone 12

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Únik informací prozradil, o kolik se zmenší výřez iPhonu 12

Applu se v posledních letech zrovna dvakrát nedaří držet informace o chystaných produktech takzvaně pod pokličkou. Již za relativně krátkou dobu nás čeká odhalení iPhonů 12, o kterých již nyní máme řadu informací. Tentokrát se únik týká proklínaného výřezu. Řada jablíčkářů si na poměrně větší výřez, který tady s námi je už od uvedení iPhonu X, neustále stěžuje, zatímco druhé straně až tolik nevadí.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Z 0 na 50 % za pět minut. Quick Charge 5 má do mobilů přinést 100W+ nabíjení

Quick Charge 5

Qualcomm včera uvedl další verzi svého rychlonabíjecího rozhraní pro mobily, tablety a další zařízení využívající čipsety Snapdragon. Quick Charge 5 oproti předchůdci slibuje až čtyřikrát rychlejší dobíjení, o 70 % vyšší účinnost a o 10 °C nižší teploty.

V praxi by se mobil mohly nabít z nuly na padesát procent za pouhých pět minut, což ale bez uvedení dalších podrobností je značně zavádějící. Podle Qualcommu je nová platforma připravena i pro více než 100W nabíjení, čímž dohání i čínskou konkurenci v podobě koncernu BBK (Oppo, Vivo, OnePlus, Realme), která již 120W nabíjecí technologie také prezentovala.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Samsung potvrdil specifikace sluchátek Buds Live. Ve hře je ANC i detekce pádů

Aplikace Galaxy Buds Live Plug z Google Play prozradila o chystaných sluchátkách od Samsungu to nejdůležitějši

Když se daří, tak se daří. Poslední týdny doslova nabité informačními úniky týkajícími se mobilních produktů od Samsungu, nemají na svědomí jen externí subjekty ale také sám jihokorejský výrobce. První tiskovou fotku Galaxy Note20 Ultra měla na svědomí ukrajinská pobočka Samsungu, dnes vám zase můžeme potvrdit název připravovaných sluchátek Galaxy Buds Live i některé jejich funkce. Samsung totiž s předstihem umístil na Google Play aplikaci Galaxy Buds Live Plugin.

Read the article (1 min read)

Věda a výzkum

Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Vykouřili jste už 150 tisíc cigaret? Před rakovinou vás možná zachrání nový screening

Více než čtyři z pěti lidí zabije rakovina plic v Česku zbytečně. V jejich těle totiž nemoc nenápadně bují a přijde se na ni až ve chvíli, kdy člověk začne plivat krev. To už je ale nemoc v jednom z posledních dvou stadií, kdy už možnost odstranění nádoru chirurgem není na stole. Od příštího roku však mají praktičtí lékaři posílat ty největší kuřáky na nové preventivní vyšetření.

Je sice pravda, že nejvíce pacientů je mezi lidmi ve věku 60 až 80 let, ale nezanedbatelně se do statistik podepisují i čtyřicátníci, nemluvě o lidech starších 50 let.

Čtyřiapadesátiletá lékařka Areta Elischerová nikdy v životě nevložila cigaretu do úst, přesto jí lékaři loni v létě potvrdili smutnou diagnózu - metastatickou rakovinu plic. "Operace už nebyla možná a v podstatě okamžitě jsem se začala léčit chemoterapií," vzpomíná lékařka, kterou stejně jako mnoho dalších pacientů zaskočila plíživost této nemoci.

Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.