Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Živě.cz

Živě.cz

Výstava CES proběhne jen online. Pořadatelé nevěří, že se do ledna problémy s koronavirem vyřeší

CES 2017 byl 50. ročníkem této americké výstavy spotřební elektroniky. Svým rozsahem je největší na světě a koná se již tradičně začátkem ledna v Las Vegas. Takto vypadá prostranství před hlavními výstavními halami.

Největší světová výstava spotřební elektroniky CES 2021 proběhne pouze v digitální online podobě na internetu. Tradiční akce, která vždy zaplnila výstaviště v Las Vegas i řadu okolních hotelů, se musí přizpůsobit aktuální situaci ohledně šíření nového typu koronaviru. Ačkoli proběhne až v lednu, pořadatelé zjevně nepočítají s tím, že by se situace do té doby natolik spravila, aby bylo možné tak masivní akci organizovat. 

Organizátoři v prohlášení slibují, že díky digitálnímu přístupu bude možné CES 2021 udělat velmi personalizovaný pro každého účastníka. Vystavovatelé připraví řadu keynote a konferencí, virtuálních mítinků a komentovaných prohlídek nových produktů. Organizovány budou také rozhovory či diskuzní panely, vše digitálně. 

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Microsoft chce ochránit děti, má k tomu pomoci nová aplikace pro iOS a Android

Ač to Microsoftu s vlastním operačním systémem pro mobilní zařízení nevyšlo, jeho snaha prosadit se v tomto segmentu neutuchá. V portfoliu tak najdete celou řadu aplikací pro Android a iOS, ke kterým nyní přibyla další – Microsoft Family Safety.

Ač to Microsoftu s vlastním operačním systémem pro mobilní zařízení nevyšlo, jeho snaha prosadit se v tomto segmentu neutuchá. V portfoliu tak najdete celou řadu aplikací pro Android a iOS, ke kterým nyní přibyla další – Microsoft Family Safety.

Služba s podtitulem „To, na čem vám nejvíce záleží, chraňte digitálními i fyzickými prostředky“ umožňuje rodičům spravovat telefony svých potomků. Konkrétně mohou kontrolovat používané aplikace a omezovat čas strávený u obrazovky. Microsoft aplikaci oznámil v březnu tohoto roku, o dva měsíce později pak zahájil její testování.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Microsoft otestoval vodíkové palivové články. Poháněly datacentrum dva dny

Microsoft otestoval vodíkové palivové články. Poháněly datacentrum dva dny

Microsoft zkraje roku oznámil, že chce v dohledné budoucnosti docílit nejen uhlíkové neutrality, ale chce se z hlediska emise oxidu uhlíku dostat dokonce do záporných čísel.

Mělo by k tomu dojít v roce 2030, přičemž do roku 2050 pak dokonce odstraní stejné množství uhlíku, které společnost podle propočtů vyprodukovala od svého vzniku v 70. letech minulého století.

Read the article (1 min read)

Mobily a jiný hardware

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Vnitřní displej Samsungu Galaxy Z Fold 2 přijde o výřez. Nahradí jej průstřel

První živá fotografie Samsungu Galaxy Z Fold 2 potvrzuje název hybridu, podporu 5G i průstřel, který nahradí široký výřez použitý u Galaxy Fold

Samsung již za týden představí nástupce skládacího Galaxy Fold, a na internetu se objevila jeho první (rozumějte málo kvalitní) živá fotografie. Můžete na ní vidět polorozevřený displej skládačky, která bude skutečně označena jako Galaxy Z Fold 2 5G. A fotka potvrzuje i záležitost, o které se dříve hojně spekulovalo. Z vnitřního displeje zmizí masivní výřez, který bude nahrazen malým průstřelem pro 10 Mpx selfie. Najdete jej vycentrovaný v horní části pravé poloviny skládacího displeje.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Nová Realme X50 5G a Realme C11: Parametry, ceny a start prodeje

Nová Realme X50 5G a Realme C11: Parametry, ceny a start prodeje

Realme představilo dvojici novinek pro český trh: Realme X50 5G a Realme C11. Velké překvapení se nekoná, oba modely dopředu prozradili prodejci. Nic to však nemění na faktu, že za danou cenu nabízí hodně slušnou výbavu...

120Hz displej i do střední třídy

Realme X50 5G designem vychází z vlajkového modelu X50 Pro, jen má trochu poníženou výbavu. Přesto nabídne obří 6,57" IPS displej s FullHD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 120Hz. O výkon se postará procesor Qualcomm Snapdragon 765G nabízející podporu 5G, přičemž na druhém slotu paralelně zvládá i 4G síť. Doplní ho pak 128GB úložiště s 6 GB RAM. Dlouhou výdrž pak zajistí 4 200mAh baterie s podporou rychlého 30W dobíjení Dart Charge.

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Sluchátka OnePlus Nord nemají žádné dráty a umí se rychle dobíjet

Sluchátka OnePlus Nord nemají žádné dráty a umí se rychle dobíjet

Smartphone OnePlus Nord není jediná novinka, kterou čínský výrobce představil během své efektní AR premiéry v rozšířené realitě. Dobře vybavený smartphone vyšší střední třídy doplní také zcela bezdrátová sluchátka OnePlus Buds. Cena nebude přehnaná a jejich hlavní výhodou má být velmi rychlé dobíjení.

Designově jde o další z následovníků populární AirPods od Applu. V malé krabičce zaoblených tvarů jsou na výšku posazená dvě oddělená pecková sluchátka s tyčinkovým profilem. Jsou odolná proti postříkání vodou (IPX4), takže se hodí i ke sportu. Na výběr je černá, bílá a modrá verze. Na rozdíl od telefonu Nord budou sluchátka v prodeji pouze na evropském e-shopu OnePlus za cenu 89 eur (cca 2 400 Kč).

Read the article (1 min read)

Kryptoměny

Lupa.cz

Lupa.cz

Chystá se další významný upgrade bitcoinového protokolu. Zatím ale není shoda na tom, jak změnu vynutit

Tajemné označení Taproot (formálně BIP 341) pod sebou skrývá velmi zajímavou technologii, která by měla přinést do bitcoinového protokolu zlepšení ochrany transakčního soukromí a otevírá dveře mnohem větší flexibilitě práce se smart kontrakty, než bylo dosud myslitelné. 

S návrhem již rovnou v podobě BIP přišel 19. ledna letošního roku jeden z nejaktivnějších Bitcoin Core vývojářů (a spoluzakladatel společnosti Blockstream) Pieter Wuille a rychle si naklonil většinu zbývajících Bitcoin Core přispěvatelů. Na dolaďování návrhu se poslední půlrok velmi intenzivně pracovalo a je tak již víceméně jasné, že by si měl najít cestu do některé z blížících se nových verzí Bitcoin Core a následně pravděpodobně i dalších v síti stále živých implementací klientského softwaru. Nebo ne?

TIP: Jak odlehčit Bitcoinu a jako bonus získat víc soukromí 

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Výrobci hardwarové kryptoměnové peněženky Ledger unikla zákaznická databáze s milionem adres

Hackeři podle oficiálních informací získali přístup k údajům o zákaznících a to v některých případech včetně jejich kontaktů a informacích o objednávkách. K úniku dat mělo dojít již v červnu, francouzský výrobce hardwarových peněženek ale celý únik dat uživatelské databáze přiznal až nyní.

Útočník měl přístup k datům získat zneužitím API klíče pro aplikace třetích stran a následným stažením e-commerce a marketingové databáze společnosti. Celým případem se od 17. července zabývá francouzská Commission nationale de l'informatique et des libertés (CNIL), tedy obdoba českého Úřadu pro ochranu osobních údajů. Přestože je únik dat poměrně rozsáhlý (přes milion kontaktů), podle společnosti unikly detailní osobní informace pouze v 9 500 případech.

Read the article (1 min read)

Věda a výzkum

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vědci z Akademie věd popsali, jak se koronavirus v těle maskuje. Objev pomůže se zacíleném léčby

K lepšímu zacílení léčby covid-19 může v budoucnu přispět práce českých vědců. Tým z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky podrobně popsal strukturu proteinů koronaviru, které jsou klíčové pro jeho „maskování“ před imunitním systémem člověka. Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Nature Communications. Mluvčí ústavu Dušan Brinzanik o tom informoval v tiskové zprávě.

K lepšímu zacílení léčby covid-19 může v budoucnu přispět práce českých vědců. | Foto: https://www.scientificanimations.com | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Podívejte se do kabiny lodi pro první vesmírné turisty

Lístek do kosmu za více než pět milionů korun si u britské vesmírné cestovky koupily už stovky lidí. Virgin Galactic nyní ukázala, co za luxus je čeká uvnitř lodi: hi-tech sedačky, dost oken s výhledem a kamer k zvěčnění zážitku.

Elegance a stylovost: dva parametry, které si majitel značky Virgin zahrnující přes 400 firem zadal u londýnské designérské agentury Seymourpowell pro interiér svého kosmické korábu VSS Unity. Ten by se měl ještě do konce roku dostat k hranici vesmíru s prvními platícími soukromými pasažéry.

Read the article (2 min read)
Osel

Osel

Grafenem potažené nanokuličky zabíjejí rezistentní bakterie v odpadní vodě

Odpadní vody bývají plné rezistentních bakterií i volně plujících genů s rezistencemi vůči antibiotikům. Nanokuličky z bismutu, kyslíku a uhlíku, zabalené do oxidu grafenu, chrlí do okolní vody kyslíkové radikály, které udělají z rezistentních mikrobů a jejich genů řešeto.

Bakterie E. coli polapené vražednými nanočásticemi. Kredit: Deyi Li/Tongji University.
Bakterie E. coli polapené vražednými nanočásticemi. Kredit: Deyi Li/Tongji University.
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.