Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Lupa.cz

Lupa.cz

Rohlik.cz zavádí limit 35 položek na nákup a jedné objednávky denně

E-shop s potravinami, Rohlík.cz, počínaje dneškem zavedl omezení na počet objednávaných položek, jeden zákazník může také provést pouze jednu objednávku za den.

Limit na počet objednávaných položek v košíku je nově 35, objednávku je také možné provést z jednoho účtu pouze jednou za den. Platit je navíc možné, podobně jako na jaře, pouze online a dopředu (platební kartou), výjimku z tohoto pravidla mají senioři a úředně uznané osoby se zdravotním postižením. E-shop také pozastavil zpětný odběr nákupních tašek a u osob v karanténě i vratných obalů.

„Každý den, v 10.00, ve 14.00 a v 17.00 hodin budeme otevírat další volné sloty pro objednávky zákazníků. Na navýšení kapacity Rohlíku pracujeme, ať už se jedná o posily na skladě nebo kurýry, rezervujeme si zboží u našich dodavatelů. A tou zásadní podporou bude otevření našeho dalšího skladu v Praze v Horních Počernicích v příštím týdnu,“ komentuje krok Petr Pavlík, CEO Rohlík.cz.

Read the article (1 min read)

Hardware

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Galaxy S20 FE se Snapdragonem nebo Exynosem? Rozdílů je víc, než si myslíte

  • Samsung v Česku nabízí dvě varianty modelu Galaxy S20
  • Jedna běží na Exynosu, druhá na Snapdragonu
  • Do rukou se nám dostaly obě varianty, které jsme mohli krátce porovnat

Galaxy S20 FE se Snapdragonem nebo Exynosem? Rozdílů je víc, než si myslíte

Samsung v Česku souběžně prodává jeden model ve dvojité konfiguraci. Galaxy S20 FE si tak můžete pořídit s čipsetem Exynos 990 ale i se Snapdragonem 865. A protože máme oba dva smartphony v redakci, dává nám to unikátní příležitost porovnat oba modely, které se zdánlivě liší jen rozdílným čipsetem. Která verze vydrží déle na jedno nabití, a která zase pořizuje lepší fotografie? Ospravedlní naše zjištění cenový rozdíl tří tisíc mezi oběma verzemi?

Read the article (4 min read)

Elektromobilita

Živě.cz

Živě.cz

Mercedes-Benz pracuje na elektromobilu s „nejdelším dojezdem, jaký kdy svět viděl“

Foto: Mercedes

Mercedes-Benz pracuje na elektromobilu s „nejdelším dojezdem, jaký kdy svět viděl“ | Foto: Mercedes

Mercedes-Benz pracuje na novém konceptu elektromobilu s názvem Vision EQXX. Ten by měl na jedno nabití urazit vzdálenost 750 mil, tedy přes 1200 km – dost na to, aby mohl jet z „Pekingu do Šanghaje“.

Známá německá automobilka uvádí, že jejím cílem je vytvořit „elektromobil s nejdelším dojezdem a nejvyšší účinností, jaký kdy svět viděl“. Nepůjde však o sériový vůz.

„Jedná se o seriózní projekt zaměřený na technologie nové generace. Máme v úmyslu začlenit získané vědomosti do nové generace sériově vyráběných automobilů“, vysvětlil vedoucí výzkumu a vývoje Markus Schafer.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Tesla zlevnila Model S „Long Range“. Nyní stojí 69 420 dolarů

Tesla zlevnila Model S „Long Range“. Nyní stojí 69 420 dolarů

Elon Musk na Twitteru uvedl, že cena Tesly Model S „Long Range“ se snižuje na 69 420 dolarů. Jde o reakci na krok automobilky Lucid Motors, která oznámila, že základní verze jejího elektrického sedanu Air bude stát 69 900 dolarů.

The gauntlet has been thrown down!

The prophecy will be fulfilled.

Model S price changes to $69,420 tonight!

— Elon Musk (@elonmusk) October 14, 2020

„Rukavice byla hozena,“ komentoval to slavný vizionář. „Proroctví bude naplněno,“ dodal bez bližšího upřesnění.

Připomeňme, že základní model Airu na jedno dobití urazí cca 653 km, což je jen o 6 km víc než Model S. Lucid ovšem hodlá zákazníkům nabídnout i speciální variantu s dojezdem až 832 km.

Read the article (1 min read)

Věda a výzkum

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pohyb sáčku s čajem ukázal kosmonautům, kde z mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch

Kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) našli místo, odkud uniká vzduch z ruského modulu Zvezda, a to pomocí čajového sáčku, informuje dnes agentura TASS. Sáček se totiž v prostoru, kde panuje stav beztíže, pohyboval společně s prouděním vzduchu.

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

O tom, že z modulu Zvezda uniká vzduch ve větším než normativním množství a zřejmě bude potřeba dopravit na orbitální komplex dodatečný kyslík, informoval v září Sergej Krikaljov, výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos. Život ani zdraví posádky nejsou v ohrožení.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Remdesivir covid-19 neléčí, uvedla po testech WHO

Reklama

Tento týden česká vláda objednala 10 000 dávek uvedeného léku za více než 200 milionů korun.

Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19. K obdobným závěrům studie WHO došla i u látek hydroxychlorochin, lopinavir a interferon beta. Na studii upozornil deník Financial Times. Podle výrobce remdesiviru, americké společnosti Gilead, nejsou data z klinických testů WHO v souladu s předchozími údaji. Tento týden česká vláda objednala 10 000 dávek uvedeného léku za více než 200 milionů korun.

Read the article (1 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Remdesivir zachránil spoustu pacientů, míní český lékař. WHO účinky léku popírá

Lék remdesivir podle vedoucího lékaře Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martina Balíka ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. V Česku byl lék podaný od 24. března zhruba tisícovce pacientů, zásoby na říjen mají být pro 1650 lidí. Podle výsledků testů Světové zdravotnické organizace (WHO) je však vliv léku na zdraví pacientů jen malý.

Vedoucí lékař Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík.

"Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči," řekl Balík. Před několika dny na vědecké konferenci uvedl, že podle něj má lék největší účinek u lidí s lehčím průběhem, ještě než potřebují podávat kyslík.

Read the article (1 min read)
Martin Šíp

Martin Šíp

Vitamin D je všeobecně dostupná prevence těžkých průběhů respiratorních onemocnění... proč už se tedy dávno neaplikuje a proč je kolem vitamínu D, relativně málo výzkumu?

Gabor Erdosi 🧩📄📊🧭

It’s cheap and effective in preventing severe outcomes from respiratory infections, but receives no funding and minimal publicity, what is that? Yep, vitamin D.

www.bmj.com/content/371/bmj.m3…

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.