Technologický deník

Přinášíme přehled technologických a vědeckých novinek.

Technologický deník

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Daily

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Start podzimních novinek se Applu příliš nepovedl. Vrší se problém za problémem

Start podzimních novinek se Applu příliš nepovedl. Vrší se problém za problémem

1234

Každoročně je novým iPhonům věnováno hodně pozornosti v tom, co umí, ale i v tom, co se jim úplně nedaří. Obvykle tak vyjde najevo aféra, o které se hodně a dlouze hovoří. Letošní iPhony 12 nemají nějakou zásadní chybu, spíše několik drobných. Na modelech 12 mini nereaguje displej, na jiných je nazelenalý a žádný z řady si úplně nerozumí s naslouchadly. A do toho ještě nepřijímají SMS.

Read the article (2 min read)
Technet

Technet

Čtyřmotorová letadla mizí z nebe, na kahánku mají i špičkové A380

To, že velká letadla mají čtyři motory, bylo normou po mnoho desetiletí. Ale nyní je s tím nejspíš konec. Co a proč se přesně děje se čtyřmotorovými letadly, vysvětluje letecký technik, pilot a kapitán dopravních letadel Štěpán Kolomazník.

Čtyřmotorová letadla mizí z oblohy

Je poměrně ironické, že současný pohled na čtyřmotorová dopravní letadla připomíná uvažování o škodlivých, zastaralých dinosaurech, kterých bychom se měli co nejdřív zbavit, aby nám tady udělali co nejmenší nepořádek. V tomto pohledu se odráží dva aspekty, o kterých normálně příliš neuvažujeme. Totiž neuvěřitelný technický pokrok, jakého jsme v posledních padesáti letech dosáhli, a pak také zvyšující se zájem o budoucnost, tedy v jakém stavu předáme tuhle planetu našim dětem.

Read the article (5 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Sennheiser Momentum True Wireless 2: bezdrátová sluchátka s dospělým zvukem [test]

Sennheiser Momentum True Wireless 2: bezdrátová sluchátka s dospělým zvukem [test]

Druhá generace se povedla upéci hned na první dobrou. Zvuk vám roztáhne koutky od ucha k uchu hned napoprvé. Ovládání je přesné a citlivé. Vypadá to, že se výrobce poučil z vlastních chyb, a navíc přidal i aktivní potlačení okolního hluku.

Plusy

 • Skvělý, dospělý zvuk
 • Pohodlí a zpracování
 • Povedená mobilní aplikace

Minusy

 • ANC nemá takový účinek
 • Pro někoho rozměry pouzdra

9/10

Hodnocení

S True Wireless sluchátky se roztrhl pytel a dělá je snad každý, kdo má logo. Naštěstí stále existují zavedení výrobci sluchátek, pro které zůstává kvalita zvuku na prvním místě. Zrovna Sennheiser se ale s první generací Momentum True Wireless moc nepředvedl.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Vietnam hrozí, že zablokuje přístup na Facebook

Reklama

Vietnamské úřady pohrozily Facebooku, že ze svého území na tuto sociální síť zablokují přístup, pokud sociální síť nezačne bedlivěji kontrolovat a cenzurovat obsah.

Vietnam pohrozil Facebooku, že na platformu zablokuje přístup, pokud se sociální síť nepoddá vládnímu tlaku a nezačne bedlivěji kontrolovat a cenzurovat obsah.

„Znovu k nám přišli (představitelé Vietnamu) a dožadovali se toho, abychom rozšířili objem zakázaných obsahů ve Vietnamu, což jsme odmítli,“ řekl agentuře Reuters zástupce Facebooku. Mluvčí společnosti potvrdila, že sociální síť čelí ve Vietnamu zvýšenému tlaku ze strany tamních úřadů na posílení cenzury.

Read the article (2 min read)

Věda a výzkum

Info.cz

Info.cz

Čeští vědci si připsali unikátní objev u „líbajících ploštic“, který posouvá výzkum smrtelně nebezpečné choroby

I když čeští vědci zatím nepřispěli zásadní měrou do světové soutěže o vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19, povedlo se jim posunout výzkum původce jiné nemoci globálního významu. Tým Evy Novákové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity jako první na světě zmapoval vývoj střevního mikrobiomu u krevsajících ploštic, takzvaných zákeřnic, které zejména v jižní Americe přenášejí původce smrtelně nebezpečné Chagasovy choroby. Důkazem významu této práce je fakt, že její závěry zveřejnil prestižní vědecký časopis Microbiome.

Chagasově chorobě, přenášené plošticemi, podlehne ročně jen na jihoamerickém kontinentu kolem 50 000 lidí, další miliony ale touto nemocí trpí. Podle některých teorií byla Chagasova choroba dokonce příčinou úmrtí slavného přírodovědce Charlese Darwina. Nemoc přenášejí na člověka již zmíněné zákeřnice, kterým se také někdy říká líbající ploštice.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Reinfekce koronavirem? Šest měsíců od zotavení je nepravděpodobná

Reklama

Do jaké míry si lze vybudovat imunitu proti koronaviru? Během šesti měsíců od zotavení se pravděpodobně nenakazíte, tvrdí britští vědci.

Nejméně šest měsíců od prodělání nákazy koronavirem je opětovná infekce velmi nepravděpodobná. Vyplývá to z britské studie, do níž byli zapojeni zdravotníci z první linie boje s pandemií covidu-19, píše agentura Reuters.

Závěry studie podle vědců z Oxfordské univerzity mohou být určitým ujištěním pro více než 51 milionů lidí po celém světě, kteří již onemocnění covid-19 prodělali. „Jsou to velmi dobré zprávy, protože si můžeme být jisti, že nejméně v krátkodobém horizontu se většina lidí, kteří prodělali covid-19, znovu nenakazí,“ uvedl spoluautor studie David Eyre.

Read the article (2 min read)
E15

E15

Pfizer žádá v USA o nouzový souhlas pro svou vakcínu. Očkovat veřejnost by mohla už v prosinci

Vstoupit do diskuse

Farmaceutická společnost Pfizer jako první požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o schválení mimořádného nasazení své vakcíny proti COVID-19. S odkazem na vyjádření vedení firmy to napsala agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní krok k možnému ukončení současné pandemie, která si jen v USA vyžádala přes čtvrt milionu obětí.

Oznámení společnosti, jež na preparátu spolupracuje s německou BioNTech, přišlo jen několik dní poté, co firma informovala veřejnost o úspěšné poslední fázi klinických testů. Ta prokázala, že je vakcína účinná asi z 95 procent ve všech věkových skupinách a nemá žádné vážné vedlejší účinky.

„Podání žádosti v USA je kritickým milníkem na naší cestě doručit vakcínu proti COVID-19 celému světu. Máme nyní úplnější obrázek ohledně účinnosti a bezpečnosti naší vakcíny,“ uvedl ve vyjádření šéf Pfizeru Albert Bourla.

Read the article (1 min read)

Vesmír

Technet

Technet

Nová loď společnosti SpaceX při zkoušce málem vybuchla kvůli motorům

Ocelová loď Starship SN8 firmy SpaceX mělo během listopadu provést několik zkušebních letů, včetně letů do výšky 15 kilometrů. Ovšem během zkušebního zážehu se objevila anomálie, která málem způsobila výbuch Starshipu.

Starship SN8

Zatím poslední kus nové lodi společnosti SpaceX, prototyp nazvaný Starship SN8, měl během podzimu 2020 překonat několik milníků. Všeobecně se předpokládalo, že společnost provede několik statických zážehů a poté měl rychle následovat testovací let do výšky 15 kilometrů.

Testování se skutečně rozjelo 10. listopadu, kdy společnost natankovala Starship SN8 metanem a kyslíkem. Po zaznění varovné sirény se ale nic nestalo, jelikož pokus o statický zážeh byl z neznámého důvodu přerušen. Nakonec proběhl o den později.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

 • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
 • You will receive newsletter in your inbox Daily at 09:00.
 • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

 • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
 • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
 • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.