Týdeník škola hrou

Magazín o vzdělávání a výchově. Především o tom alternativním.

Týdeník škola hrou

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Svoboda Učení

Svoboda Učení

Učení není vzdělávání

Učení se je celistvý zážitek mysli, těla a vlastního já ve vztahu ke světu.

Když zvednete pomeranč, cítíte jeho strukturu a váhu v ruce. Cítíte vůni vydávanou jasně zbarvenou kůrou. Pokud máte hlad, oloupete si jej a rozdělíte, abyste si ho vychutnali kousek po kousku. Čerstvý pomeranč je plný fytonutrientů, vlákniny, minerálů a vitamínů, které podporují zdraví. A chutná úžasně.

Je možné koupit si jednotlivé výživové složky pomeranče. Jednoduše si koupíte vitamín C, vitamín A, flavonoidy, B-komplex vitamíny, vlákninu, draslík a vápník ve formě tablet. Nahradit pomeranč jednotlivými doplňky je samozřejmě směšně drahé ve srovnání s cenou konzumace samotného ovoce. A izolované složky nefungují v těle tak efektivně jako celé ovoce. Mimo to, kde je ten požitek ze zakousnutí se do pomeranče, který překypuje šťávou? Ztracen. Rozdělen na zlomky prožitku.

Read the article (7 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Jak pochopit dětské chování aneb jeden z důvodů proč děti říkají věci, které necítí

Tentokráte bych ráda napsala takové zamyšlení, možná příběh. Dom má kamaráda. Máme ho všichni moc rádi. Říkejme mu třeba Petr. Péťovi je asi 5 let, možná trochu více. Dám ku příkladu jednu situaci, ale rozhodně není jediná.

Z pátka na sobotu kluci onemocněli. Stále Dom lítá někde venku s kamarády, tak nějaký ten vir je prostě normální záležitost. V sobotu jsem jela nakoupit a byl doma jenom David s Domem. Přišel Petr, vyskočil na zídku a říká:

„Jde Dom k nám?“

David odpovídá: „Domčovi není dobře, je nemocný.“

Petr: „Aha, já jsem stejně nechtěl, aby k nám chodil.“ A nejdřříe čekal na reakci a pak seskočil ze zídky.

Read the article (2 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Škola bere mladým jejich „proč“

Mnoho mladých lidí se dnes cítí ztraceně. Někteří nedokážou dát svému životu směr a nakonec uvíznou u rodičů. Jiní bezcílně střídají různé práce, které je nebaví a nenaplňují.

Za všemi těmito potížemi stojí nedostatek sebeřízení. Mladí lidé se zmítají na vlnách života, protože nemají kormidlo, které by jim udávalo směr. A o ta kormidla je připravila škola.

Ve škole se nejvíce cení poslušnost. Dělej tohle, nedělej tamto. Proč? Protože to tak říkám. O tamto se nezajímej. Místo toho se nauč tohle. Proč? Věř mi, vím, co je pro tebe dobré.

Ekonomický filozof Ludwig von Mises napsal: „Lidské jednání je cílevědomé.“ Smysl tohoto jednání představuje právě ono „proč“. Ale pro úspěch ve škole je jediným relevantním „proč“ prachobyčejná poslušnost. Na jakékoli další „proč“ se téměř vždy ptá někdo jiný než ono dítě.

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

10 možností léčby ADHD pro dospělé

Nedávno se ve skupině ADHD ptal jeden člověk na možnosti léčby ADHD, tak jsem to tam trochu rozepsala, ale neměla jsem tolik času, tak sem nyní svoji odpověď zkopíruji a ještě doplním.

Těch možností je více, ale bez prášků je pro ADHD velmi těžké u něčeho vydržet a jelikož vše se musí dělat dlouhodobě, tak se většinou stává, že selžou. Také neznamená, že i když budete dodržovat vše, co vypíšu, že se zrovna Vám uleví. Každý si může najít svoji cestu/víru. Body jsou opravdu krátké a u každého bodu by se dal napsat minimálně jeden článek, nebo spíše kniha. 

1. Strava – nízkosacharidová, popř. GAPS, v některých případěch na začátku velmi pomůže ketogenní dieta. Rozhodně zvýšit příjem hořčíku ve stravě. Musí být doplněn o kyselinu jablečnou, jinak se špatně vstřebává. 

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Prvňáčkům přejeme hlavně… prostředí chápající dětskou duši

Představme si, jak se asi většina prvňáčků na začátku první třídy v klasické škole cítí. Dopředu se těší a zároveň mají trochu obavy, jak to všechno zvládnou, podpořené řečmi typu „počkej ve škole, tam tě naučí“. A teď nastoupí do neznámého prostředí, které (i) je spoutané pravidly příliš nerespektujícími dětskou přirozenost (sedět potichu 4 × 45 minut, o přestávce neběhat, …), (ii) na ně klade spoustu nových povinností a (iii) je principiálně založené na nátlaku. S prvotním nevysloveným cílem „srovnat do latě“.

Přitom to lze dělat i jinak. Jak by takové prostředí chápající dětskou duši mělo vypadat?

Read the article (3 min read)
EDUin

EDUin

Za "zlobením" se zpravidla skrývá víc, než jen neposlouchání autorit... Nemyslíte?
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Látkoví kamarádi učí i pomáhají. Jak využít maňásky ve školce ještě jinak než jen na hraní

Hra s maňásky nemusí být jen zábava, ale také terapie a hravý a zároveň účinný prostředek, jak s dětmi nastavovat pravidla. Nejlépe maňásci fungují při práci s předškolními dětmi, málokterá školka je však zatím takto využívá. V manuálu Dobrý začátek od organizace Schola Empirica se učitelé předškolních dětí dozví, jak na to.

 „Ty jsi dnes, Jájo, nějaká smutná, co se stalo?“ „Když jsme si ve školce povídali, tak mě Štěpánka tahala za triko a nic jsem neslyšela. I když bych ráda poslouchala. Znáte to také, děti?“

Děti začaly usilovně přemýšlet a Jáje radit. Společně popsaly problém i našly způsoby, jak jej příště řešit.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Skauting, technologie, ale i fokus na hodnoty. Co dalšího může zlepšit naše vzdělávání?

Škola, jako mnoho dalších institucí, tvořila dříve nezpochybnitelný pevný bod vesmíru, který nás připravil na svět, který nás po jejím ukončení očekával. Jenže doba se mění a my tápeme, jakým způsobem a směrem vlastně školu řídit tak, abychom propast, která vznikla mezi školským systémem a realitou kolem něj, zmenšili. Studenty bičujeme nad standardizovanými testy, a přitom postupně zjišťujeme, že pro život dítěte je prospěšnější, když se ve škole naučí, jak navazovat a udržovat vztahy. Studenty kategorizujeme podle velikosti IQ, pro úspěch je však daleko zásadnější, jestli jsme vytrvalí a odhodlaní.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Chcete si s dětmi lépe rozumět? Sledujte své pocity a vhodně je zveřejňujte, říká pedagog a expert na komunikaci

Naprostá většina rodičů svoje děti upřímně miluje a opravdu si přeje s nimi dobře vycházet. Bohužel často se nám stává, že se s dětmi „nedokážeme domluvit“. Výsledkem jsou hádky, křik, někdy i takzvané vztahové války, kdy přehazujeme jeden na druhého své neošetřené emoce. Jak na to, aby nám to s dětmi šlo lépe? Podle vysokoškolského pedagoga a lektora Michala Dubce někdy stačí málo.

Když byla generace současných rodičů dětmi, o nezraňující komunikaci se příliš nemluvilo a nepřemýšlelo, v rodinách byl běžný křik, příkazy, zákazy. Mnozí současní rodiče vyrůstali s pevným předsevzetím, že oni se svými dětmi budou jednat jinak, lépe. Občas se pak ale stává i to, že se kyvadlo překlopí do druhého extrému. Dospělí lidé se zaťatými zuby polykají svůj hněv a na dítě se snaží mluvit za všech okolností laskavě a klidně. Jak říká Michal Dubec, ani jeden extrém není pro atmosféru v rodině dobrý.

První díl povídání o emocích a komunikaci čtěte ZDE

Read the article (4 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Robert Čapek: Na návštěvě v Montessori 2. Výuka

V první části svého miniseriálu jsem uvedl nejvýraznější rozdíly, kterých si všimnete ve srovnání s klasickou českou školou. Nebudu nyní teoretizovat ani vypisovat všechny zvláštnosti Montessori pedagogiky, která navíc prakticky ani neexistuje.

Zdroj: blog autora 11. 5. 2019

Ano, ve mnou navštívené škole byly určité charakteristické prvky (například při výuce matematiky známý „perlový materiál“ apod.), ale našel jsem tu i věci z Daltonské školy nebo Jenského plánu. Důležité nade vše jsou ovšem principy, podle kterých se tu pracuje. Zde budu jen skromně konstatovat, že mnoho z nich je stejných jako u koncepce podporující a klimatické výuky, se kterou pracuji já. Mě ostatně zajímá především to, jak to vypadá ve třídách při reálné výuce, při praktické realizaci oněch principů.

Read the article (3 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Jak podpořit čtenářství dítěte? Pořiďte mu čtečku. E-knihy jsou levnější a mají spoustu vychytávek

Dnešní děti jsou technologiemi fascinovány a rodiče mají někdy tendenci je od nich odrazovat. Větší smysl přitom dává ukazovat jim jejich smysluplné využití. Třeba čtení e-knih. Zde shrnutí pro rodiče, kteří se zatím příliš neorientují.

E-knihy (tzv. e-booky) jsou knihy v elektronickém formátu, které lze číst i na počítači, mobilu nebo tabletu. Vhodnější je ale pořídit si specializovanou čtečku, která se snaží nabídnout srovnatelný komfort, na jaký jsme zvyklí při čtení knih. Čtečky jsou energeticky nenáročné a na jedno nabití vydrží i několik týdnů.

Výhody:

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.