Týdeník škola hrou

Magazín o vzdělávání a výchově. Především o tom alternativním.

Týdeník škola hrou

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Inspirace jménem Summerhill

V naší základní škole SMART v Roudnici nad Labem poskytujeme základní vzdělání se zaměřením na silné stránky žáků, klíčové dovednosti, angličtinu a digitální gramotnost. Rádi hledáme nové cesty pro naši školní práci a zamýšlíme se nad tím, jaké vzdělání budou žáci potřebovat, aby uspěli v rychle se měnícím světě 21. století. S nadšením jsme proto uvítali možnost strávit týden v demokratické škole Summerhill v anglickém Suffolku.

Read the article (7 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Unschooling neznamená, že něco chybí

Unschooling.

Slyší-li lidé toto slovo, celkem snadno porozumí, co je jím myšleno. Předpona ‘un‘ přidaná ke slovu ‘schooling‘ doslova znamená žádná škola.

Ano, prostě žádná škola. Nic takového.

Žádná škola mimo domov, ani žádná škola doma. Prostě ŽÁDNÁ škola.

Mně osobně se slovo unschooling líbí, protože velmi jasně říká, že škola není to, o co se tady snažíme. Odlišnější už to totiž být nemůže. Nicméně mám pocit, že když se lidé nad slovem unschooling poprvé zamyslí, nutně jim na mysl vytane nepřítomnost školy. To co NEděláme místo toho, co děláme. Jako by unschooling dětem ze života bral něco, co by tam za normálních okolností mělo být.

Ale unschooling není o tom, že by někomu něco chybělo. Není tu naopak nic, co by scházelo a co by bylo potřeba nějak nahradit.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Malůvky a kreslení: při učení nám pomáhají více, než si myslíme

Malování je při získávání nových poznatků efektivnější než klasické zapisování si poznámek, prohlížení obrázků nebo poslouchání výkladu, dokazuje studie z roku 2018. Studenti, kteří si informace zpracovávali do podoby obrázků, si jich zapamatovali skoro dvakrát více než studenti, kteří si je jenom zapisovali. A to i v případě studentů, kteří v kreslení nebyli nijak zvlášť zkušení.

Výsledky studie nelze vztahovat k různorodým učebním stylům (určitě jste již slyšeli o kinestetickém, vizuálním a auditivním stylu). Student se neučí lépe pomocí kreslení jen proto, že je tzv. vizuální studijní typ.

Read the article (1 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Je vaše dítě závislé na „lajcích“? Nebo trpí syndromem FOMO? Jak na sociální sítě, aby nám nepřerostly přes hlavu

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Tik Tok. Určitě jste už alespoň o některých z nich slyšeli. Sociální sítě nastoupily na internetové výsluní zhruba kolem roku 2010 a pěkně s našimi životy zamávaly. K lepšímu, nebo k horšímu? To záleží na tom, jak si je připustíme k tělu a jak s nimi umíme zacházet. Platí to pro děti, ale i pro dospělé.

Sociální sítě vytvořily zcela novou etiku a pravidla sociálního soužití. Společnost i zákony se s tím musejí vyrovnávat. Teprve postupně zjišťujeme, co je a není vhodné na sítě umisťovat. Stanovujeme věkové hranice, od kdy je možné se na ně registrovat. Hlídáme chování firem, které obchodují s našimi soukromými daty, která na sociální sítě ochotně dáváme.

Sociální sítě bez přehánění ovlivňují naše chování a myšlení. Ale jen málokdo je dokáže udržet na uzdě.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Co s dětmi o prázdninách? Umožněte jim zcela vypnout, radí expertka ze Stanfordu

Letní prázdniny byly původně vymezeny k tomu, aby děti pomáhaly svým rodičům na poli, rozvržení roku se díky tomu řídilo cykly v zemědělství. Ale koncept letních prázdnin byl uchován dodnes, i když si již většina společnosti ani zdaleka nezaopatřuje obživu v zemědělství. Tak jak s nimi naložit?

Změnu ve způsobu života v souvislosti s prázdninami popisuje Denise Pope v rozhovoru pro Harvard EdCast: „Většina rodičů musí pracovat přes celé léto, ale to se nijak neodráží ve školních prázdninách, které tento fakt neberou v potaz,“ tvrdí Pope, profesorka na Stanford Graduate School of Education. Otázka tedy zní: Proč letní prázdniny nadále existují a co s tím můžeme dělat?

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Žádné rádoby vaření ve cvičné minikuchyňce. Tady děti každý den uvaří několik desítek skutečných obědů

V jedné pražské škole se vedení rozhodlo, že nechá děti zacházet s ostrými noži a rozpáleným sporákem. Žáci sedmých a osmých tříd tu každý den samostatně uvaří několik desítek obědů. Jde o školu Montessori. Pomoz mi, abych to dokázal sám je ostatně motto této pedagogiky. 

„Takže pánové, dneska máme super čas. Je devět a my máme většinu té nejhorší práce za sebou. Tak se mi to líbí,“ utírá si Kuba ruce do zástěry a do dřezu odkládá nůž. Právě společně s parťáky Matym, Ondrou a Frantou dokrájeli okurky, ledový salát, rajčata, cibuli a kilo krůtích prsou.

„No, jak kdo. Já teď začínám péct perník a upřímně řečeno, to jsem nikdy nedělal, musím si to nastudovat,“ vzdychá Franta a bere do ruky papír s receptem na „nadýchaný perník“. Ostatní kluci utírají pracovní stůl, Kuba vyndává pánev a na másle praží slunečnicová semínka.

Read the article (4 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.