Týdeník škola hrou

Magazín o vzdělávání a výchově. Především o tom alternativním.

Týdeník škola hrou

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Svoboda Učení

Svoboda Učení

Pohled zvenku/zevnitř – nahlédnutí do života školy Sudbury Valley

Po tolika letech, co jsem se o Sudbury školy zajímala, založila několik podobných škol v Holandsku, a také pomáhala dalším takovým školám v Evropě, jsem konečně navštívila Sudbury Valley v průběhu školního roku. Byla jsem tam předtím už dvakrát v rámci letních workshopů v letech 2005 a 2008. Viděla jsem budovy, povídala si se zaměstnanci a získala tak představu, jak se tam žije. My (já a manžel) jsme budovali školy v Holandsku od roku 2003. Manžel školu Sudbury Valley navštívil v roce 2003 a má dcera tam byla na dvouměsíčním výměnném pobytu v roce 2007. Já jsem Sudbury Valley ale dosud nikdy nenavštívila v běžném provozu, takže teď jsem konečně tady.

Read the article (3 min read)

External article

LibereckéZprávy.cz: „Svět se změnil. Děti už není možné vést ke stádnosti a učit je jako za Marie Terezie, musíme školáky nechat objevit talent“

„Pomůžeme-li dítěti s jeho nadáním, vzdělává se pak daleko raději, a to i později na střední a vysoké škole. Ze vzdělávacího systému vychází na úrovni experta. Je-li vzdělávání dobře uchopené, nejde „jen“ o odborníky, ale o komplexní bytosti. Vedle své přirozené specializace zvládají například i sociální situace. Vyznají se samy v sobě. Vědí, co chtějí. Co umí. Dokáží se prosadit,“ říkají o rostoucím zájmu o alternativní školství Eva Dušková a Radko Dražil ze Spolku rodičů a přátel ZŠ Montessori Liberec.

Read article
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Dopis rodičům

Naši milující rodiče,

jsme moc šťastní, že jste žijícím dílem našich životů – uvědomujeme si, že jiní to štěstí nemají a jejich rodiče již nejsou mezi živými – někteří své rodiče řízením osudu dokonce ani nepoznali. Jsme vděční, že máme tu šanci být s vámi v interakci, a cítíme vaši lásku za všech okolností – i ve chvílích, kdy jsme si neporozuměli. Věříme, že i vy cítíte tu naši, k vám.

Zároveň, jak plyne čas, cítíme stále intenzivněji zodpovědnost za sebe samé i naše děti – za co nejvíce optimální podmínky pro jejich růst, pro jejich žití, život. V principu pravděpodobně stejně, jako jste to měli vy vůči nám. V tom, KAM nakonec směřujeme s těmi, za které přísluší odpovědnost nejvíce nám, a JAKÉ ZPŮSOBY pro to volíme, se ale lišíme. Česká společnost se za posledních 30 – 40 let výrazně změnila – tak, jak se změnilo uspořádání státu, lidstvo získalo hlubší znalosti podstaty života a, doufejme, i vývoje člověka ve skutečně svobodnou bytost.

Read the article (4 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Technologie u dětí u nás doma

Nedávno mi kamarád celkem hezky okomentoval můj post na profilu ohledně hraní her u malých dětí:

„My rodiče vytváříme prostředí a každé prostředí má přirozeně hranice. Hraní nic neurčuje, není dobré nebo zlé, to jsem chtěl podotknout. Je důsledkem nedostatku přítomnosti a pozornosti rodičů, je kompenzačním mechanismem nebo únikem před realitou nebo je to fascinující studijní materiál k osvojení nových dovedností? Převažuje ta nebo ona složka? To si musí každý přebrat sám v každém jednom případě. Studií lze zaměřit na jakýkoliv aspekt hraní her. To posuzování a interpretace hraní her je nebezpečné, ošidné. Jako děti jsme hráli celé dny. Baldurs Gate jsem hrál týden v kuse tak, že jsem ráno vstal a večer šel spát v tom pyžamu, které jsem si ráno ani nestačil převléct.😊😉

Read the article (2 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Učitelé z mateřských škol se přimlouvají za štěstí dětí

Jak mohou učitelé vnést do vzdělávací strategie více selského rozumu a soucitu?

Výzkumy hovoří jasně. Akademické vzdělávání ve školkách nemá žádný dlouhodobý přínos. Naopak, v podstatě může v delším časovém horizontu uškodit. Nezmenšuje propast ve vzdělání mezi chudými a bohatými, i když je to nejčastější udávaný důvod pro toto vzdělávání. O trochu zlepšuje výsledky akademických testů v 1. třídě, ale ve 3. třídě již není žádný rozdíl. Podle některých nejkvalitnějších studií dokonce ti, kteří absolvovali akademické vzdělávání ve školce, mají ve 4. třídě výsledky horší. Akademické, sociální i emoční. Na rozdíl od těch, kteří byli ve školkách zaměřených na hru (důkazy si můžete prohlédnout zde).

Read the article (5 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

„Tohle nejez, budeš tlustá.“ Pár tipů na to, jak s dětmi (ne)mluvit o jídle

Asi každý rodič by si přál, aby jeho dítě „dobře jedlo“. A často kolem sebe vidíme, že tomu tak není. Vztah k jídlu a stravování se u dětí „vymknul“ ze své přirozenosti. Reklamy na sladkosti a řetězce rychlého občerstvení jsou na každém kroku, a internet nás přitom zasypává články o tom, jak důležité je zdravé jídlo. Co to ale přesně znamená a jak zařídit, aby ho naši potomci jedli? Nad tím, jak v dětech vybudovat zdravý vztah k jídlu, se zamýšlí i americký deník New York Times.

Některé rodiny počítají každý gram cukru a tuku a nekoupí domů ani müsli tyčinku, jiné to zase neřeší vůbec a na svačinu dají dětem klidně pytlík chipsů nebo pořádně mastnou koblihu. Není výjimkou ani to, že se celá rodina „plácá“ z extrému do extrému a například po hodování o Vánocích přechází s novým rokem na saláty a dušenou zeleninu.

Read the article (4 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Thursday at 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.