Týdeník škola hrou

Magazín o vzdělávání a výchově. Především o tom alternativním.

Týdeník škola hrou

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Reggio Emilia: Poválečná filozofie radostného poznávání

Krátce po skončení druhé světové války, zhrozeni jejím dopadem, přemýšleli obyvatelé severoitalského regionu Reggio Emilia, jak opakování takového neštěstí v budoucnu zabránit. Zrodil se tak nápad zřídit školku založenou na filozofii respektu, radosti z poznávání a občanské zodpovědnosti. Tuto občanskou iniciativu zpozoroval místní pedagog Loris Malaguzzi, který se stal jejím hlavním přívržencem a který přístup následně propagoval v dalších regionech.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Kompetence rodičů rozhodovat o vzdělávání svých dětí

Jakmile je nám 18, jsme dle zákona kompetentní k tomu, abychom

– šli k volbám
– pili alkohol
– řídili auto
– si mohli legálně koupit cigarety
– se dívali na filmy pro dospělé
– uzavírali různorodé smlouvy
– uzavírali manželství
– začali podnikat nebo nastoupili do zaměstnání
– činili nespočet dalších vlastních rozhodnutí

Jsme kompetentní (a netvrdím, že vždy zralí) i k tomu, abychom si pořídili děti a stali se jejich zákonnými zástupci. Ale! Jak přijde na jejich vzdělávání, už tak kompetentní nejsme. Naše děti musí základní školní docházku absolvovat v rozsahu stanoveném státem. Ano, existuje Montessori nebo Waldorf a pár dalších programů, ale ve finále jde jen o jedno: dostát RVP. Někdo může namítnout, že pokud ani to někomu nevyhovuje, může zažádat o IV. Jenže IV není výhradním právem rodiče. Závisí na rozhodnutí ředitele kmenové školy. A i poté, co ředitel souhlas udělí, je nutné splnit ŠVP školy (jakkoliv volně může být napsán…).

Read the article (1 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Jak probudit u dítěte aktivní postoj k životu? Nezlobte se na něj, že často mění zájmy, dejte šanci nudě a inspirujte

„Devadesát procent dětí na našich workshopech hlásí, že mají doma na tvoření jen papíry z tiskárny a penál do školy nebo že mamka nemá čas je naučit udělat uzel při šití,“ říká Veronika Šancová, která se dlouhodobě věnuje rozvoji podnikavosti a digitálních kompetencí u dětí. A tak sepsala pár tipů, jak potomky v téhle oblasti podpořit. 

Hned na úvod je třeba říct: žádný univerzální návod neexistuje. Každý rodič ale může udělat hromadu věcí, kterými rozvoj kreativity a podnikavosti podpoří. Anebo zabije. „A protože nám nejde o jednorázové výtvarné projekty, ale spíš o vybudování aktivního postoje k životu, tak nedostanete rady na konkrétní druh plastelíny, ale obecná doporučení, která rozvíjí nejen kreativitu, ale vaše dítko jako spokojenou lidskou bytost,“ říká Veronika Šancová.

  1. Vytvořte podmínky
Read the article (3 min read)
Robert Čapek

Robert Čapek

Český rozhlas, Jana Karvaiová a domácí vzdělávání: švédská trojka? Ruská trojka? Ne, smutná trojka!

Včera mě zaujala věta na facebookové skupině „Domácí a komunitní vzdělávání“: „Poslouchám ČR Plus, kde mluví Jana Karvaiova za Pedagogickou komoru o domácím vzděláváni a nestačím se divit.“ To mě zaujalo, protože domácí vzdělávání je velmi důležitou součástí našeho vzdělávacího systému a Jana Karvaiová je někdo, kdo mu podle mého soudu příliš nerozumí. Nezná ho ani prakticky, ani profesně, takže jsem se s obavami zaposlouchal do onoho rozhovoru. Je nutné si uvědomit, že

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Sama sebou a normální, sociálním sítím navzdory. Návod pro dospívající dívky, jak se mít rády a netoužit po dokonalosti

Kristýna Dolejšová je blogerka a instagramová influencerka, známá díky svému projektu Za normální holky. Snaží se na sociálních sítích šířit povědomí o tom, že je v pohodě nebýt dokonalý. Spolupracuje i s Projektem sebedůvěry Dove, navštěvuje školy a s děvčaty z druhého stupně mluví o sebedůvěře a sebelásce. „Jasně, že jsou na začátku především zvědavé, jaká bude ta holka z Instagramu. Pak se ale rozpovídají o svých pocitech a je vidět, jak jsou šťastné, že je někdo bere vážně,“ říká Kristýna.

Jaká jste vy sama byla, když vám bylo těch třináct nebo patnáct let?
Byla jsem trochu oplácaná pihovatá holka, které se ostatní kvůli kilům navíc posmívali. Sebevědomí jsem měla na nule. Navíc jsem vyrůstala bez táty, a to mě taky poznamenalo. Měla jsem pocit, že asi za moc nestojím, když ten první a nejdůležitější muž mého života se prostě sebral, odešel a nestál o mě. Na pubertu nevzpomínám zrovna v dobrém.

Read the article (3 min read)
Aktuálně.cz

Aktuálně.cz

Digitalizace školství je pozadu, ministerstvo neplní cíle, tvrdí kontroloři

Ministerstvo školství ani po pěti letech od schválení strategie digitálního vzdělávání nestanovilo a do škol nezavedlo standard klíčových dovedností žáků v oblasti informačních a komunikačních technologií. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřil opatření a projekty, které měly v letech 2011 až 2018 podpořit rozvoj digitalizace vzdělávání na základních a středních školách.

Ilustrační foto.

Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasí a považuje je za zavádějící. Problém pro rozvoj digitalizace vzdělávání představuje podle NKÚ i její financování, které je silně závislé na prostředcích z fondů EU.

Read the article (2 min read)
Jan Mikula

Jan Mikula, Kairly

Digitální strategie dětí

Je vtipné sledovat, jak se Ministerstvo školství hádá s NKÚ o tom, zda se naplňuje strategie digitálního vzdělávání.

Mezitím si statisíce dětí hrají na tabletech a telefonech hry, sledují YouTube videa a dělají mnoho dalších "chytrých" věcí, které jim v dospělosti pomohou být úspěšnými jedinci v moderním digitalizovaném světě.

Kéž by Ministerstvo školství místo psaní a realizování pochybných strategií jednoduše dalo dětem čas a prostor vytvořit si vlastní "digitální strategii." Věřte, že děti by nezklamaly. Ani NKÚ.

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Thursday at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.