Týdeník škola hrou

Magazín o vzdělávání a výchově. Především o tom alternativním.

Týdeník škola hrou

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Svoboda Učení

Svoboda Učení

Epidemie koronaviru by mohla vést k masovému domácímu vzdělávání

Jak uvedl v rozhovoru pro New York Times Kevin Carey z organizace New America think tank (americká instituce zaměřující se na výzkum veřejné politiky, včetně národní bezpečnosti, technologie, vzdělávání a dalších oblastí, pozn. překl.), epidemie koronaviru by mohla vést k „rozsáhlému neplánovanému experimentu s masovým domácím vzděláváním“.

Po celém světě se stupňuje strach z epidemie koronaviru a města a státy se snaží předejít šíření nového virového kmene, postihujícího dýchací ústrojí. Ačkoliv virus zatím nezasáhl Spojené Státy nijak těžce, vládní představitelé a zdravotnické organizace vypracovaly plány odezvy, korporace pozastavují cesty do zahraničí a odborníci na vzdělávání se potýkají s výzvou, co by masové rozšíření viru mohlo znamenat pro školáky.

Read the article (3 min read)
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

1/3 Jsme šokováni pozitivním vývojem v oblasti domškoláctví. V posledních deseti letech počet žáků v individuálním vzdělávání (paragraf 41 školského zákona) rostl úctyhodným tempem +25% ročně.

Homeschooling v době koronaviru

Sebeřízené vzdělávání

Sebeřízené vzdělávání

Znevýhodněné děti aneb Pro koho existuje povinná školní docházka?

Žijí mezi námi mladí lidé, kteří nemají možnost naplňovat své potřeby. Říká se jim sociálně znevýhodněné děti. [1]

Důvody vzniku nepříznivé sociální situace bývají různé. Ohrožení dětí a mladých lidí spočívá především v tom, že postrádají blízké pečující osoby nebo žijí s lidmi, kteří z rozmanitých příčin nejsou schopni na jejich potřeby odpovídat. [2]

Děti reagují na tíživé události různě. Pokaždé se však vyrovnávají s tím, co si pamatují, co cítí a učí se přizpůsobit tomu, co se děje, nebo tomu, co se stalo. Učí se přežít.

Podmiňují si strategie chování, kterými by rády naplnily své potřeby, jenže nemají-li k tomu podmínky, často potlačí pocity a vytěsnění prožité události. Učí se nevnímat své potřeby za cenu stále hlubšího narušení sebeobrazu, sebeúcty, důvěry ve svět i v blízkost s lidmi. [3]

Read the article (11 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Nechcete, aby vaše děti strávily „volno“ pařením her na mobilu? Máme pro vás desatero tipů, jak se všichni spolu zabavit

Bezpečnostní rada státu vyhlásila mimořádné „koronavirové prázdniny“, to už všichni víme. Pro rodiče to ale žádné volno není. Řada z nás se teď snaží s dětmi dělat předepsané úkoly, vařit, udržet domácnost v chodu, a navíc samozřejmě i pracovat, aby i nadále bylo z čeho platit složenky. Nechcete, aby vaše děti strávily „volno“ pařením her na mobilu? Máme pro vás desatero tipů. Připravila je Veronika Šancová s naší redaktorkou Lucií Kocurovou.

  1. Ukažte dětem, jak v kyberprostoru pracujete

Neodhánějte děti, když doma zasednete k práci. Nechte je koukat přes rameno do účetního programu, napište před nimi email, upravujte reálné dokumenty, prezentace, počítejte v tabulkách, tvořte s nimi grafy, nechte je být u vašeho online hovoru, ukažte, jak to řešíte, když vám něco nejde. Až budete tvořit report pro šéfa, udělejte si kopii, abyste o práci nepřišli, a dětem dovolte, aby si s dokumentem trochu pohrály.

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Rodiče s dětmi v bytě celý den, v Číně už to tak mají několik týdnů. Jak to dávají?

Koronavirové „prázdniny“ – uplynulo pár dnů a někteří z nás už melou z posledního. Neumíte si představit, jak to budete dál zvládat? V Asii jsou školy zavřené už více než měsíc. A ani pro tamní rodiče to není snadné. „Občas se před dětmi schovávám na záchodě, abych na ně nekřičela,“ říká americká novinářka žijící dlouhodobě v Šanghaji.

Kateřina Prentice žije s manželem a dětmi Lucasem a Emmou v Hongkongu, kde sourozenci navštěvují soukromou základní školu (více o jejich životě v Hongkongu si můžete přečíst ZDE). Jenže svoje šedorudé školní uniformy už šest týdnů neoblékli. V Hongkongu se zavřely školy ve druhé polovině ledna kvůli oslavám Nového roku, pak přišla epidemie, a jejich brány se od té doby neotevřely.

Read the article (4 min read)
Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

V Číně nefunguje Facebook ani Twitter, ale co zde běží bez problémů, je hra Minecraft, ve které je nyní asi 300 milionů registrovaných účtů z Číny. A právě tyto virtuální kostky posloužily k vytvoření svobodného světa s knihovnou plnou pravdivých informací.www.czechcrunch.cz/2020/03/svo…
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Táta parťák: Rodič nemá vzdělávací povinnost

Rodiče se na mě teď denně obrací pro informace, jak je to teď s jejich povinností děti doma vzdělávat. Vcelku trefně to dnes popsala stránka "Vaše práva ve škole" ve vzkazu pro pedagogy:

RODIČ NENESE ODPOVĚDNOST ZA VZDĚLÁVÁNÍ – nemá vzdělávací povinnost, jedině u dětí vzdělávaných individuálně podle § 41 ŠZ. Škola na něj nemůže tuto povinnost přenášet a očekávat, že bude dítě skutečně učit v souladu s vaším ŠVP a metodami, které používá učitel. Rodič to nemusí ani umět ani chtít umět. Všechny nápady, jak budete zavalovat žáky a jejich rodiče hromadami domácích úkolů naposílaných jim halabala přes Bakaláře, umořte v zárodku.

Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Zuzana Hronová: Koronavirus reformuje školství. Moderní metody si osvojují i učitelé „skeptici“

Zatímco učitelé-inovátoři nyní v podstatě jen pokračují v tom, co už mají se studenty nacvičené z běžných hodin - tedy poznámky, testy a úkoly v on-line prostředí, pragmatici a vlažní zájemci o novinky se rozkoukávají kolem sebe, hledají inspiraci u technologicky zběhlejších kolegů a zvolna přicházejí moderním vymoženostem na kloub.

Zdroj: Aktuálně.cz 13. 3. 2020

…A pak jsou tu ještě učitelé-konzervativci, kteří byli dosud k pokrokům ve vzdělávání skeptičtí nebo se jim záměrně vyhýbali. Ti stále přemýšlí, zda by si rodiče měli jít pro materiály do školy, nebo jestli je přece jen nenaskenují a nepošlou e-mailem. Jenže tuší, že s tím si dlouho nevystačí, a začínají se navzdory svým přesvědčením síťovat s kolegy v on-line světě a zjišťovat technologické vymoženosti.

A podobně to mají rodiče, z kterých se neplánovaně stali domácí učitelé.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Všechno slyší a všechno je to zajímá, ale pak z toho mají noční můry. Jak opečovat psychiku dětí v době globální pandemie

Málokdo teď dokáže myslet na něco jiného než na virus přišedší z Číny. Zajímá to i děti, mnohé z nich ale může nakonec celý ten rozruch pěkně vyděsit. Přinášíme pár tipů, jak s dětmi o pandemii koronaviru mluvit tak, aby z něj neměly noční můry, a jak v této době opečovat jejich psychiku.

Mluvíme o koronaviru u večeře, čteme nahlas mimořádné zprávy z internetu, řešíme, jestli je ještě bezpečné jet za babičkou, a s nadsázkou spekulujeme, na jak dlouho by nám vydržel obsah špajzky. Děti to poslouchají, zapojují se, na první pohled to vypadá, že je to pro ně spíš vzrůšo než zdroj obav. Jenže potom jim naskočí opar, ekzém nebo si začnou stěžovat na bolest hlavy. (Přesně tohle všechno se stalo devítileté dceři autorky tohoto článku v den, kdy se zavřely školy.)

Třeba i vám – a vašim dětem – přijde vhod pár tipů, jak s dětmi o této nové situaci mluvit a jak zajistit, aby neklesaly na mysli:

Zklidněte sami sebe

Read the article (2 min read)

Svoboda Učení

Svoboda Učení

Patří koncept lidských práv do rukou států?

Státní instituce se neptají každého jednotlivého člověka kdo jsi, co cítíš a co potřebuješ. Pocity i potřeby konkrétních lidí se ztrácí v rozhodnutích mocných. Tito a další lidé jsou si toho vědomi. A vy?

Začlenění myšlenky lidských práv do mezinárodního práva by mohlo být jedním z významných morálních úspěchů historie lidí. [1] Zdá se, že zákony o lidských právech dávají práva všem lidem bez ohledu na státní příslušnost a poskytují lidem neocenitelnou ochranu před mocí států a diskriminací.

Přesto je pro mě těžké nalézat argumenty pro vyvarování se závěru, že jednotlivci, organizace, instituce a vlády nadále porušují lidská práva. Proč se například mučení účastní více než 140 zemí ze 172 zemí, které patří do OSN a zavázali se k dodržování Mezinárodní úmluvy o občanských a politických právech, která zakazuje mučení a jiné formy špatného zacházení? [2] Proč se v posledních několika letech počet autoritářských států zvýšil?

Read the article (6 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

V každé třídě jsou jen dvě nebo tři děti, které mají správné držení těla, říká brněnská neuroložka. Málo se hýbou, a začíná to už u miminek

Brněnské neuroložce Jaroslavě Chlupové leží na srdci, že se české děti málo hýbou. Důsledkem je, že má už v předškolním věku většina dětí vadné držení těla, nohy do X a přidávají se „nemoci z mobilů“, jako je předsunutá hlava nebo artritida palce u čtyřletých dětí. „Za poslední roky jsem skoro neviděla normálně vypadající dítě, a to jsme jich vyšetřili tisíce po celé republice,“ říká lékařka. V rámci projektu Lokomoce se snaží vzdělávat učitelky v mateřských školkách, jak mají s dětmi cvičit.

Je to s českými dětmi opravdu tak zlé?

Read the article (7 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Thursday at 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.