Týdeník škola hrou

Magazín o vzdělávání a výchově. Především o tom alternativním.

Týdeník škola hrou

Issue from

Jan Mikula Jan Mikula • Weekly

Sebeřízené vzdělávání

Sebeřízené vzdělávání

Proč se děti učí?

Autor: Milota Kadaňková

Proč se děti učí?

Jsem v kontaktu s dětmi a mladými lidmi. Měla jsem možnost poznat mnoho škol. Některé školy se snaží o různé inovativní způsoby vzdělávání, prezentují se jako prostředí založená na respektujícím a individuálním přístupu. Přesto téměř ve všech školách pozoruji učení založené na vnější motivaci. Sleduji, že při sebevětším nadšení v počátcích vzdělávání na těchto školách, děti a mladí lidé sklouznou do způsobu učení, který spíše naplňuje očekávání školy. Neučí se, protože se pro něco nadchli nebo proto, že jim školní práce dává smysl. Učí se pro výsledky testů, nebo proto, aby odevzdali jednotné a povinné výstupy – prezentace projektů a referáty. Cílem jejich vzdělávání se stává postoupit do dalšího ročníku. Často také od dětí a mladých lidí slýchám, že to dělají, protože to od nich očekávají ve škole, rodiče, prarodiče, společnost… Vnitřní motivace klesá.

Read the article (2 min read)

Komentáře Jany Nováčkové

Inspirativní knihy

Děti jsou taky lidi

Děti jsou taky lidi

Knižní okénko – Daniel J. Siegel

S neuropsychiatrem Danielem J. Sieglem jsem se poprvé setkala při čtení knížky s trochu clickbaitovým názvem Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte. Kniha je to nicméně skvělá. Siegel v ní odkazuje na další své knížky včetně jedné, která mě nadchla ještě mnohem víc. Jmenuje se Parenting from the Inside Out a v češtině bohužel zatím nevyšla. Já si ji koupila na Kindle. (Od Siegela jsem přečetla ještě Vnitřní nazírání – taky super – a chystám se na Rozbouřený mozek dospívání.)

Parenting from the Inside Out napsal Siegel spolu s Mary Hartzell. V principu kniha zkoumá, jak naše vlastní dětství ovlivňuje to, jakými jsme rodiči, ale hlavně: jak můžeme svá dětská zranění a traumata uzdravit a přetnout tak řetězec předávání bolesti dalším generacím. Dokud to totiž neuděláme, můžou naše děti úplně zbytečně trpět něčím, co se jich vůbec netýká!

Read the article (1 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Knihy nás zpomalují a nutí přemýšlet, zatímco internet nás zrychluje. Doporučujeme knihu o vlivu digitálních médií na proces čtení

Spolu s rozšiřováním digitálních technologií se v posledních třiceti letech proměnil i způsob, jakým konzumujeme média včetně toho nejstaršího: textu. Dnes se čtení odehrává především na obrazovkách a stimuluje mozek úplně jiným způsobem než soustředěná četba papírových knih nebo novin. Jaký to bude mít důsledek na naše intelektuální schopnosti? Na tuto otázku odpovídá kniha s názvem Čtenáři, vrať se neuroložky a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfové. Doporučuje zakladatel webu digideti.cz Jan Kršňák:

Read the article (2 min read)

Ostatní

Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Život studentský, život veselý? To za časů pandemie platí jen v případě, že mají děti dobré rodinné zázemí

Plošná opatření včetně uzavření škol zavedla vláda před polovinou března, trvají tedy už více než dva měsíce. Zatímco v prvních dnech a týdnech bylo třeba akutně řešit otázku distančního vzdělávání a přístupu k němu, nyní se zdá, jako by si věci už „sedly“ a lidé našli způsob, jak s omezeními fungovat. Nyní navíc probíhají velké vlny uvolňování opatření, a proto je možné se pořádně rozhlédnout a zeptat se: Jak se daří českým dětem po dvou měsících v karanténě?

„Je velmi těžké mluvit o dětech jako celku. To, jak se děti mají, je totiž závislé na mnoha okolnostech,“ říká psycholožka Leona Jochmannová. Pokud má dítě fungující rodinu, ideálně bydlí v domě se zahradou a může se vídat s vrstevníky z okolí, pravděpodobně se cítí dobře bez ohledu na to, zda může či nemůže do školy. Také introvertům koronavirové časy prospívají; v běžném životě je kolem nich příliš hluku a vzruchu, takže teď se můžou soustředit na své myšlenky.

Read the article (4 min read)
No School Kids

No School Kids

Mít děti doma je i otázka zdravého stravování

Anička je maminkou dvou dětí, které si nechává doma. Je nadšenou propagátorkou zdravého stravování a tvůrkyní krásných háčkovaných výrobků. S její prací se můžete seznámit na www.mygreenovi.cz.

Aničko, jak staré a kolik máš dětí?

Mám 2 dcery, 6 a 4 roky. Starší dcera je předškolačka a je doma, od září nastoupí povinnou školní docházku v domácím vzdělávání.

Proč jsi se rozhodla nechat si děti doma?

Read the article (3 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Jan Mikula Jan Mikula.
  • You will receive newsletter in your inbox Every Thursday at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.