Kitchenette

Kitchenette

Simply food blog

Kitchenette

Kitchenette

Perníková chaloupka

Perníková chaloupka

Já vím, určitě si říkáte, že na úvodní fotce je spíš perníkový dům, než chaloupka, ale téma bylo jasně dané a to, kam mě až téma zaneslo, je už věc druhá. Letos jsem si totiž vymyslela, že v rámci vánoční spolupráce s Košíkem, bych ráda připravila opět něco z těch našich oblíbených perníčků a sama jsem se už několik let chystala na opravdu nádhernou perníkovou chaloupku. Tak jsem si řekla, že tohle krásné téma pořádně nastuduju, vyzkouším, a to nejlepší vám sem z něj předám. Tak Vás zvu do perníkové říše, jejíž návštěvu jsem si opravdu pořádně užila.

Read the article (3 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Slaná granola

Slaná granola

Mnoho z vás jí možná už vyzkoušelo, ale věřím, že obrovská většina si spíš občas jen orestuje semínka. A tak bych vás tímto receptem chtěla pozvat tak trochu do říše divů. Věřte mi, že každý salát, polévka, nebo pomazánku, bude díky vaší slané granole zase o mnoho lepší.

Snažila jsem se recept udělat co možná nejvíce základní, i když to hodně svádí a pokaždé si do ní můžete přidat nějaké zajímavé ingredience, které jí zase posunout o trochu víc nějakým směrem. Můžete přidat různé koření ala dukkah a docílit tak jednou chuti Dálného Východu, pak ji zase naladit o něco více do Ásie. Přistrouhat trochu citrusové kůry, přidat semínka fenyklu nebo černuchy. Ale experimentování nechám teď na vás, anebo také časem přidám mou další oblíbenou mutaci.
​Teď už jen dodám, že je to recept více než snadný a toto množství by vám mělo vyjít přibližně na 1 litr velkou sklenici. Určitě by se taky dala zařadit do kategorie jedlých dárků.
Recept vznikl ve spolupráci z Billou.

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Kadeřávkové pesto

Kadeřávkové pesto

Pesto zná úplně každý a kdo někdy vyzkoušel čerstvé a domácí, už pravděpodobně nemůže jinak. A jelikož krásnou a moc zdravou podzimní i zimní surovinou je kadeřavá kapusta, mám pro vás tip na toto kadeřávkové pesto. Navíc recept nabízí i veganskou alternativu, kdy nahradíte parmezán lahůdkovým droždím, které dodá sýrovou chuť i pikantnost a zároveň je zdravé. Pokud jste o něm ještě neslyšeli a nebo si ho neodvážili koupit, moc ráda bych vás povzbudila, protože je to skvělý chuťový akcelerátor a zároveň výživový doplněk, který obsahuje kvalitní bílkoviny, vitamíny hlavně skupiny B, minerály a stopové prvky.

Read the article (1 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Borůvková buchta ze skyru

Borůvková buchta ze skyru

Miluju těsta, kam se přidává tvaroh, skyr, zakysanka, jogurt nebo kefír, protože vždy dodají dezertu skvělou vláčnost a taky příjemně nakyslou chuť lehce připomínající kynutá těsta. A tahle „buchta“ je skvělá!!! Vážně! Vyzkoušejte a napište mi. Největší problém jsem měla asi s pojmenováním. Je to buchta, chléb, koláč, bábovka? Ve formě na bábovku ve tvaru chaloupky by byla přenádherná. Ta poleva by vypadala jako led.

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Nakládané zelí se zázvorem a česnekem

Nakládané zelí se zázvorem a česnekem

Když se řekne zdravé jídlo podporující imunitní systém, hned na prvních pozicích to pro mě reprezentuje fermentovaná zelenina. Protože zdravá střeva jsou základem zdravého organismu, a navíc velké množství vitamínu C v nakládaném zelí jsou často tím kouzelným klíčem, aby náš imunitní systém dobře fungoval. 

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Dip z kozího sýra se salátem a pečenou zeleninou

Dip z kozího sýra se salátem a pečenou zeleninou

Já mám ráda jednoduchá, svěží a zdravá jídla a přesně za tím účelem vznikl tento recept. Není to o žádném velkém vaření, i když se vám na první pohled bude zdát seznam surovin pěkně dlouhý, ale stačí, když si ho pročtete a zjistíte, že jsou to spíš návrhy, jak si takový talíř seskládat.

Já totiž nerada píšu jen hodně konkrétně a zavírám vám tak hlavy. Vždycky se na to snažím dívat tak, jak bych chtěla vidět recept já. Máte pravděpodobně taky plné šuplíky nebo spíže různých druhů oříšků, nebo semínek. Pravděpodobně i zelenina nebo ovoce bude v rámci sezóny jiná. Tak se nechte inspirovat a vytvořte si tu svou misku.

Recept vznikl v rámci spolupráce s Billou. :-) 

20 minut - 2 porce

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Moje kroky rekonstrukcí a zařizováním

Moje kroky rekonstrukcí a zařizováním

Slibovala jsem článek o realizaci mého bytu na Letné a i když mi to někdy trvá trochu déle, snažím se všechny moje sliby plnit. Samotná realizace se samozřejmě protáhla a pak také nastaly nečekané zvraty v podobě COVIDU-19 atd..
Ale článek je konečně tu a já se budu snažit v něm odpovědět na všechny vaše otázky, které mi v průběhu posledního půl roku chodily.

Read the article (5 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Dip ala hummus

Dip ala hummus

Tento dip jsem připravila jako inspiraci hlavně pro ty, co se snaží hledat cesty, jak nahradit maso a připravit si vyvážené zdravé jídlo. Myslím si, že velká většina mých receptů je i hodně jednoduchá, nevyžadují příliš času v kuchyni, ani nějaké velké znalosti nebo zkušenosti, a tak je tomu i tu. 

Tento dip je chuťově hodně podobný humusu, protože obsahuje podobné ingredience, ale bílkovina je tu zastoupena namísto cizrnou, skyrem siggis, tedy může vyhovovat třeba těm, co si klasický hummus nemohou dopřát, protože jim luštěniny nedělají dobře. Jak víte, tak skyr má velmi vysoký obsah bílkovin a nulový obsah tuku, tak se skvěle hodí i pro sportovce.
​Hotový dip můžete uchovat v uzavřené nádobě v lednici přibližně 3 dny a skvěle se hodí i do sendvičů nebo tortill. 

Read the article (1 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Dresink z misa a tahini

Dresink z misa a tahini

Dobrý dresink je základ každé kuchyně. Myslím si, že to je i cesta, jak konzumovat velké množství čerstvé zeleniny, která díky dresinku může zachutnat každému. Tento dresink je lehce exotický, ale opravdu lahodný a může posloužit jako dip, podobně jako hummus. Jako klasický dresink na salát, kdy bych ale doporučila pevnější druhy zeleniny, jako je kadeřavá kapusta, zelí, zkrátka něco, co pod tíhou hutnějšího dresinku hned nezvadne. Pak se skvěle hodí na dochucování všech možných, dnes tak populárních misek, jako jsou Buddha bowl nebo i její nevegetariánské obdoby.

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Burek sa sirom alias burek se sýrem

Burek sa sirom alias burek se sýrem

Požitek z jídla, ochutnávání nových chutí a také zamilovávání se do nových jídel, k cestování určitě patří. My se zamilováváme teda moc rádi. A pak po návratu domů vzpomínáme a taky dost často zatoužíme, tu či onu lahůdku znovu ochutnat. Stejně tak to u nás bylo vždycky s jugoslávským Burkem. Každé ráno jsme jak v transu utíkaly do pekárny, nějaký ten ještě teplý burek koupit a taky jsme nikdy nezapomněli přikoupit i „jogurt tekučí“, tedy něco jako tekutý jogurt nebo kefír. Krásně se spolu totiž snoubí. A pak jsem doma, ještě několik týdnů po návratu, toužila burek zase mít. No vážně závislost! Nicméně až letos jsem se odhodlala, připravit si ho doma a k naší obrovské radosti se povedl a byl opravdu autentický!

Read the article (3 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Ledový salát s dresinkem z modrého sýru

Ledový salát s dresinkem z modrého sýru

Recept na tento salát jsem dávala někdy začátkem roku na Instagram, ale tady by rozhodně neměl chybět. Je úplně skvělý, a právě modrý sýr mu dává ten správný říz, a tak bych se ho vůbec nebála servírovat těm, co pro ně většina salátů není vůbec zajímavá, protože jim připadají nevýrazné. A vzhledem k počasí venku, je ten správný čas si k obědu ještě dát takovýto salát s modrým sýrem, než propukne úplná zima a naše tělo bude potřebovat spíš pořádné stew nebo horké polévky. 

V postupu najdete i tip pro vegetariány, nebo ty, co by chtěli vypustit slaninu.
A poslední rada odemě bude, že čerstvost salátu je v tomto receptu klíčová. Určitě musí ledový salát hezky křupat a neměl by být ani malinko zvadlý.

15 minut - 4 porce

Read the article (1 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Dort Stracciatella

Dort Stracciatella

Věřte nevěřte, tento recept jsem připravila už před 4 lety a celkem snadno se to počítá, protože byl Isáček malé miminko a Rubík mrně, které ještě nebylo ve školce a asistovalo mi při tvoření receptů. Pak se mi povedlo na recept nějak omylem zapomenout a tak se ocitl někde v propadlišti dat na mých harddiscích. Vlastně jsem si zpětně myslela, že jsem ho i zveřejnila a dost mě samotnou překvapilo, že na blogu není, protože tento dort je úžasný a taky dost jednoduchý.

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Těstoviny s čerstvými rajčaty

Těstoviny s čerstvými rajčaty

Konec léta znamená vrchol rajčatové sklizně. A právě proto tady nesmí chybět tento recept, abyste si ho právě teď mohli udělat. Teď, dokud je venku ještě horko a dokud jsou ta úžasná, aromatická a sluníčkem vyhřátá rajčata na dosah.

Ať se vám tenhle recept zdá sebe podobnější klasické rajčatové omáčce, chuťově s tím povědomým jídlem nemá nic společného. Určitě se vám vyplatí, vyzkoušet ho a jsem strašně zvědavá na vaše reakce. Koukněte do tipu na konci a třeba v sezóně přihoďte i ten meloun nebo broskev. A je vám asi úplně jasné, že tu jde jen a pouze o rajčata s charakterem. Musejí být plná chutě a vůně, za jiných okolností se do tohoto jídla vůbec nepouštějte. Pro mě je toto jídlo symbolem léta v našem obytňáku v Toskánsku.

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Melounový salát s okurkou a feta sýrem

Melounový salát s okurkou a feta sýrem

Tento salát je ztělesněním léta a je možné, že na vás často někde vyskakuje.. Ale vyzkoušeli jste ho už? Přesto, že je vlastně strašně jednoduchý, každý ho dělá trochu jinak. Tohle je verze, která chutná nejvíc mě. Jarní cibulka dodá trochu šmrncu. Nesní chybět dresink, který vytvoří z ovocného salátu spíš ten zeleninový, protože dodá pikantnost, kyselost a vůbec celkově dochutí. A pak i tato kombinace bylinek se stala u mě osvědčenou.

Tak se budu těšit, že si ho vyzkoušíte a třeba napíšete, jak vám zachutnal.
Připravila jsem ho pro mého partnera, Billu. :-)

20 minut - 6 porcí

Read the article (1 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Vafle ze skyru se slaninou

Vafle ze skyru se slaninou

Víte, že vafle miluju a neméně ty slané. Tedy sama doma neustále zkouším a vyvíjím nové recepty a na tento, až ho budu moci zveřejnit, jsem se moc těšila!!!
Tyto vafle určitě potěší i ty, co sladké vafle tolik nelákají. Jsou plné chuti, protože je v nich tvrdý sýr v podobě gruyeru, který je celkem aromatický, pak také skyr siggi’s který dodá příjemnou navinulost a také pořádnou dávku bílkovin a slanina ještě podtrhne chuť (vegetariáni mohou bez starostí vynechat). 

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Burger z červené čočky

Burger z červené čočky

Víte, že luštěniny mám ráda a taky, že se snažím neustále hledat a vymýšlet recepty, které budou vyvážené a bez masa, protože jsme se nějak za posledních pár desítek let naučili jíst maso i několikrát denně. Tedy tady jsou moc dobré karbanátky z červené čočky a jejich hlavní výhoda je, že si je můžete připravit hned bez plánování a dlouhého namáčení nebo vaření. Pokud jste zkoušeli luštěninové karbanátky, víte, že bývají křehké a často se rozpadají, ale tyto jsou naopak hezky pojivé a dobře se s těstem pracuje. Tedy stačí, když budete mít všechny ingredience a můžete se do vaření pustit hned.

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Quesadilla s batáty

Quesadilla s batáty

Kdo nemiluje quesadillu? Je to skvělé party jídlo! Snack! Ale taky jednou za čas i rychlá večeře. Tyhle vegetariánské s bataty jsou i zdravé. Ještě často také dělám nebo kupuji tortillu celozrnnou a pak je quesadilla samozřejmě ještě vhodnější i zdravější. Bataty tyhle zapečené tortilly celkem osvěží a přidají nasládlou chuť a v tomto receptu i příjemně autenticky okoření. Ale největší svěžest dodá avokádový dip podobný guacamole a zakysaná smetana, ty jsou pro nás doma nerozlučnými doplňky k servírování.

Recept jsem vytvořila ve spolupráci s Billou. J Děkuju, že můžu dělat to, co mě moc baví.

15 minut - 4-8 porce

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Medovo-česnekové kuře

Medovo-česnekové kuře

Další slibovaný recept pro pomalý hrnec se může hrdě zařadit do kategorie. Mám ráda asijsky laděná jídla a toto je skvělé, jednoduché a pokud to nepřeženete s chilli, tak i dětmi milované. Můžete stejný recept i postup jen delší čas varu aplikovat třeba na vepřová žebírka. A samozřejmě tento recept můžete využít i na tradiční vaření, jen bude vyžadovat o trochu více vaší pozornosti. To je právě jedna z těch největších předností pomalých hrnců, že jen ingredience založíte a pak můžete třeba na několik hodin i opustit kuchyni. Toto kuře jsem připravila o víkendu po snídani, vše dala do CrockPotu, zapla rýžovar s rýží a pak jsme se vydali na krátký výlet. Když jsme se vrátili domů, oběd byl už skoro hotový. Stačilo jen omáčku zahustit. :-)

Read the article (2 min read)
Kitchenette

Kitchenette

Flapjack

Flapjack

Asi vás moc nepřekvapí, že všemožné domácí musli tyčinky a granolu doma milujeme. Pár receptů už tu na blogu je a dneska přibyde tento nový. Flapjack je tyčinka, která by měla být křehčí a na skus měkčí, ne úplně křupavá jako granola. Naše rodina je celkem v pohybu, jezdíme hodně často ke koním, a to pro mě vždycky znamená zabalit košík nějaké svačiny. Většinou to právě řeším krabičkou čerstvé zeleniny, ovoce a nějakou zdravou tyčinkou nebo domácím chlebem. 

Read the article (2 min read)