Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Seriál Přátelé bude mít nový speciální díl, podpoří start streamingové služby HBO Max

Hlavní hrdinové seriálu Přátelé se po 16 letech od odvysílání poslední epizody znovu sejdou ve studiu. Natočí jednorázový speciální díl, který v květnu podpoří start nové streamingové platformy HBO Max. Ta zároveň do své knihovny zařadí všechny existující epizody seriálu. Až do konce roku 2019 měl na jejich streamování práva Netflix.

Novinku už potvrdili všichni herci, producenti i původní autorský tým. Provozovatel služby HBO Max natolik doufá v sílu značky původního seriálu, že nešetří na honorářích ani dalších výdajích. Zdroje magazín The Hollywood Reporter uvádějí, že se honorář každého ze šesti herců bude pohybovat mezi 2,5 až 3 miliony dolarů. Práva ke streamování kompletního seriálu po dobu pěti let vyjdou na 425 milionů dolarů.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Poslanci žádají ministerstvo o vysvětlení odvolání šéfa rady ČTÚ. Chtějí i zprávu BIS

Podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku ve čtvrtek na svém neveřejném zasedání projednával situaci kolem chystané aukce kmitočtů. Schůze se účastnili zástupci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), případných zájemců o aukci a tří profesních sdružení.

Podle usnesení, které podvýbor v pátek zveřejnil na webu sněmovny, si poslanci vyžádali čtyři konkrétní materiály. Od Bezpečnostní a informační služby (BIS) chtějí zprávu, kterou BIS vypracovala o možných ekonomických vazbách mezi operátorem Nordic Telecom a firmou PPF (ta vlastní operátora O2 a infrastrukturní firmu CETIN).

Jde nejspíš o zprávu, kterou si už dříve objednal bývalý předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. "Výsledek, který mi byl prostřednictvím pana premiéra zaslán, nenaznačoval, že by se měl některý konkrétní subjekt vyloučit z aukce,“ komentoval zprávu už dříve Novák.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nová předsedkyně Rady ČTÚ Továrková není ve střetu zájmů, říká ministerstvo

Nově jmenovaná předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková nepochybila při řešení případného střetu zájmů. Po třech týdnech šetření to oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Informovala o tom agentura ČTK.

Továrková podle úřadu přes původní pochybnosti prokázala, že v zákonné lhůtě opustila všech 12 firem, ve kterých před svým jmenováním do Rady působila. „Jakkoliv tato skutečnost nebyla v několika případech dosud zapsána příslušným rejstříkovým soudem do obchodního rejstříku, paní Továrková ministerstvu potřebnými dokumenty doložila, že potřebná právní jednání byla učiněna,“ konstatovalo ministerstvo.

TIP: Z aukce 5G kmitočtů je neprůhledný zmatek. Ale je to tajné! 

O možné střetu zájmů nové předsedkyně informoval koncem ledna Deník N. Ministerstvo tehdy serveru potvrdilo, že na základě předběžného posouzení šlo v případě Továrkové o přestupek, který by měl řešit úřad v místě jejího trvalého bydliště.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Poslechněte si: Znělky CNN Prima News nahrál symfonický orchestr

Zpravodajská stanice CNN Prima News zveřejnila ukázky hudebního zpracování znělek. Pro televizní vysílání je vytvořil tým 90 hudebníků a skladatelů platformy Soundsgate. „Rozhodli jsme se rozhodli k ojedinělému kroku a do vytvoření znělek jsme zapojili symfonický orchestr,“ uvedl generální ředitel skupiny Prima Marek Singer.

Příprava s týmem hudebníků, autorů, dramaturgů, skladatelů a zvukových mistrů zabrala několik měsíců. Hudba vznikala ve spolupráci se čtveřicí skladatelů: Petrem Wajsarem, Eliou Cmíralem, Zuzanou Michlerovou a Tomášem Živorem. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Tour de France bude v Česku exkluzivně vysílat Eurosport, má práva do roku 2025

Mezinárodní sportovní kanál Eurosport se dohodl na prodloužení smlouvy na vysílání Tour de France. Dohoda zajišťuje Eurosportu exkluzivní vysílací práva na 38 trzích včetně České republiky, a to až do roku 2025. 

Souběžně si Eurosport zajistil práva na vysílání La Vuelty, také do roku 2025. Tato dohoda se týká celkem 50 států včetně České republiky a Slovenska.

Vysílací práva na nejslavnější cyklistické závody zahrnují klasické televizní přenosy a obsah na digitálních kanálech včetně videa na vyžádání. Od roku 2021 nabídne sesterská platforma Eurosportu Global Cycling Network všechny Grand Tours přes svou novou aplikaci. 

Lupa.cz

Lupa.cz

Google aktualizoval pravidla užívání svých služeb

Google včera aktualizoval pravidla pro užívaní svých služeb, reaguje tak na tlak evropských regulátorů a postoj evropských soudů. Jde o první významnější změnu v podmínkách užívání služeb Google od roku 2012.

Pravidla by nyní měla být srozumitelnější a transparentněji uživatelům přibližovat jak vlastně funguje hlavní byznys model společnosti a jak s pomocí uživatelských dat firma generuje zisk (podobné vysvětlení se objevilo i na stránkách s informacemi o společnosti).

Otázkou nicméně zůstává, zdali bude nová pravidla někdo číst, důvod je přitom poměrně prozaický. Ani původní pravidla se zrovna nevyznačovala stručností a díky tlaku evropské legislativy se nyní oproti původní délce rozrostla o dalších 2 000 slov. Nová pravidla by měla začít platit v březnu. Google není jediný, kdo se v tomto ohledu podvolil politickému tlaku, loni se k podobnému kroku odhodlal také provozovatel sociální sítě Facebook.

Lupa.cz

Lupa.cz

Vzniká telefon s Windows 10, Dell prodává RSA, první testovací verze Androidu 11

USA chtějí Huawei odříznout i od výroby čipů. Let's Encrypt startuje validaci certifikátů z více míst. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Chystá se zřejmě první chytrý telefon s Windows 10. Neznámá britská firma Emperion ukázala model Nebulus, který využívá Windows 10 pro ARM a zařízení má údajně bez emulace podporovat chod aplikací pro Android. Více detailů se zatím neví. Jinak lze počítat s 6,19“ displejem, 6000mAh baterií, dvě foťáky či 128GB úložištěm. Cena se má dostat na 549 liber. Emperion zatím nemá ani web a další pořádné materiály. Komunikuje přes Twitter.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Do Prahy dorazí ředitelka IBM nebo exšéf Cisca. Pohostí je Hrad místo Číňanů

Prezidentská kancelář, Hospodářská komora a americká ambasáda v Česku oznámily, že se 12. března na Pražském hradě odehraje česko-americké obchodní fórum. V rámci něj do hlavního města zavítá několik významných amerických osobností ze světa byznysu a IT.

Hospodářské noviny informovaly, že dorazí dřívější dlouholetý šéf Cisca John Chambers, současná ředitelka IBM Virginia Rometty (ta letos funkci předá svému nástupci), zakladatel a šéf Fitbitu (součást Googlu) James Park nebo americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Akce se zúčastní asi stovka českých byznysmenů včetně Olivera Dlouhého z Kiwi.com nebo Michala Pěchoučka z Avastu. Seznam je zatím předběžný. Delegace z USA bude v Česku čtyři dny a potká se také s českými politiky včetně premiéra Andreje Babiše.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Wedos postaví třetí datacentrum. Vypadat má jako kravín a chlazené bude olejem

Wedos chystá stavbu svého třetího datového centra. Firma má hotovou oficiální projektovou dokumentaci a během února by měla mít zažádáno o všechna povolení. Projekt Wedos DC3 dostal přezdívku kravín, protože bude umístěn ve vsi a bude disponovat šikmými střechami.

Datový komplex má mít celkem pět budov. Dvě z nich budou určeny pro servery a technologie, dvě budou sloužit jako administrativní objekty a pátá má fungovat jako sklad. S výjimkou skladu jsou dvoupatrové a mají rozměry 37 × 13,5 metru. Celý areál má 11 tisíc metrů čtverečních, na pozemku je přívod VN a k dispozici budou dvě trafostanice. K dispozici jsou i optické kabely a dostupnost CETINu ČD-Telematiky.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Český Ready Player One v druhé verzi. Somnium Space rozjel vlastní kryptoměnu

Český VR prostor Somnium Space, který na investici získal milion dolarů a v aukci virtuálních pozemků nedávno vybral přes čtyři miliony, spouští druhou verzi svého perzistentního světa. Označuje ji jako sociální VR platformu, do které se lze připojit přes VR brýle HTC Vive, Oculus Rift a headsety pro Windows Mixed Reality. Podpora pro Oculus Go a Oculus Quest má přibýt během několika měsíců.

TIP: Artur Sychov, Vítek Půr (Somnium): Prodali jsme tisíc virtuálních pozemků, Ready Player One je nevyhnutelný

Somnium Space zapracoval zejména na postavení světa na Ethereum blockchainu a tokenizaci předmětů přímo ve hře/světě. Kromě pozemků, které byly předmětem dražby, jde například o avatary, sběratelské věci a podobně. Zároveň je možné vytvářet vlastní objekty, umisťovat je do světa a monetizovat je.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Hlavenka a Obluk investují do dalších třech českých e-commerce projektů

Tuzemská skupina andělských investorů Garage Angels, která vkládá kapitál do raných fází začínajících firem, podpořila tři nové projekty. Pro uskupení kolem Jiřího Hlavenky (Computer Press, Kiwi.com) a Karla Obluka (AVG) jde o čtvrtou investici během čtyř měsíců. Angels už nedávno investovali do IoT senzorů v pojišťovnictví Senzoor.

Prvním z aktuálně zainvestovaných startupů je mySASY. Za ním stojí Radim Šlachta, který vytvořil aplikaci pro sportovce. Umožňuje analyzovat reakci těla na trénink a napovědět, kdy trénink zintenzivnit a kdy povolit. Aplikaci využívá třeba Zuzana Hejnová.

Druhým z projektu je Chcitoteď.cz. „„Chcitoteď přinese parametry, které trh dosud nezná. Prvním je služba expresní dodávky do 180 minut od objednání. Druhou je doručení v den objednání a třetí je noční dodávka v den objednání,“ věří autor David Holas. Zaměřit se chce na e-shopy i trhy ve středně velkých městech.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Jarní novinky na Primě: show Zlatá maska nebo talk show Lukáše Pavláska

Televize Prima představila na tiskové konferenci své jarní programové schéma. Celkem uvede osm premiérových pořadů. Na hlavním kanále půjde o detektivní seriál Einstein nebo velkolepou licenční show Zlatá maska, kterou Prima uvede ve spolupráci se slovenskou TV Joj. 

Komik Lukáš Pavlásek se pokusí o vlastní talk show Na Pavláska, zatímco v docu reality Tlouštíci se deset lidí pokusí zhubnout. Rekonstrukci reálných kriminálních případů přinese pořad Z místa činu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Zalando otevřelo další logistické centrum v Polsku, obsluhovat bude i Česko

Obří německý módní e-shop Zalando otevírá v pořadí již třetí logistické centrum v Polsku.

Centrum se nalézá v centrální části země ve městě Głuchów a vedle odbavování lokálních polských, ale také německých a rakouských objednávek, bude fungovat i jako logistická podpora pro Českou republiku.

TIP: Zalando zavedlo v Česku nákup na dobírku

Logistický areál v Głuchówě se rozprostírá na ploše o výměře 130 tisíc m2 a navzdory faktu, že jeho provoz je z větší části automatizovaný, tak by měl výhledově zaměstnávat až 2 500 lidí. Provoz centra kompletně zajišťuje externí dodavatel v podobě DHL Supply Chain spadající pod skupinu DPDHL.

Lupa.cz

Lupa.cz

Rozpočet České televize schválen, na DVB-T2 dá 430 milionů korun

Rada České televize při středečním zasedání napotřetí schválila rozpočet veřejnoprávní televize na letošní rok. Sestaven je jako vyrovnaný s výnosy i náklady ve výši 6,76 miliardy korun. 

Na výrobu a nákup pořadů půjde 2,3 miliardy korun. Jako každý sudý rok si zvýšené prostředky vyžádají velké sportovní akce, ke kterým má Česká televize práva. Letos jsou to letní olympijské hry a Mistrovství Evropy ve fotbale. 

Celkem 430 milionů korun letos Česká televize vydá v souvislosti s přechodem na DVB-T2. „Plánované výdaje související s přechodem na DVB-T2 na rok 2020 zahrnují především náklady spojené se službami nového přechodového multiplexu 11, vlastní informační kampaň k přechodu, zahájení realizace projektu nové vysílací platformy (distribuční mix) a investiční výdaje spojené s technologickou změnou přechodu na standard 1080p,“ vysvětluje vedení ČT.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Aukce 5G kmitočtů má vyřešit letité problémy telekomunikací. Hrozí ale přesný opak

Přestože jsou do aukce vkládané velké naděje, může taky řadu věcí pokazit a ve výsledku zakonzervovat současný stav, se všemi jeho problémy.

Soudě dle očekávání, měla by plánovaná tzv. aukce 5G vyřešit většinu problémů, které trápí české telekomunikace: snížit cenu dat, přivést čtvrtého operátora, přinést do ČR sítě 5G, usnadnit život virtuálním operátorům. A navrch vydělat miliardy do státního rozpočtu.

K dispozici jsou frekvence v pásmu 700 MHz (okolo jejichž uvolnění se hrálo taky slušné divadlo, které ještě není u konce), o které v zásadě dnes nikdo moc nestojí, a 3,5 GHz, které se v současnosti hodí ze všeho nejlépe pro tzv. FWA (říkejte tomu klidně fixní LTE) a uvolnění přetížených LTE sítí.

Read the article (6 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Proč Britové diskutují o rušení televizních poplatků? Vláda argumentuje dětmi i seniory

Placení médií veřejné služby z televizních a rozhlasových poplatků funguje desítky let. Teď se však o zrušení tohoto modelu diskutuje i tam, kde historicky vznikl – ve Velké Británii.

Mediální scénou ve Velké Británii otřásly plány konzervativní vlády na zásadní změnu financování a fungování veřejnoprávní BBC. Konzervativci na jednu stranu mluví o tom, že si celý svět váží produkce této pramatky veřejnoprávních médií, vláda ale zároveň tvrdí, že televize už nemůže fungovat jako doteď.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Google Stadia přidává podporu nových chytrých telefonů

Streamovací platforma od Google přidá od 20. února podporu většího množství chytrých telefonů, na které bude možné hraní streamovat, firma o tom informovala včera.

Změna bude poměrně zásadní, zatímco původně bylo možné streamovat pouze z referenčních přístrojů Google (Pixel 2, 3 a 4), nyní přibude větší množství zařízení od Samsungu, dva herní telefony Razeru a dva od Asusu.

Konkrétně by se mělo jednat o následující modely: Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy S8 Active, Samsung Galaxy Note8, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9+, Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10E, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note10, Samsung Galaxy Note10+, Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy S20+, Samsung Galaxy S20 Ultra, Razer Phone, Razer Phone 2, Asus ROG Phone a Asus ROG Phone II.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Tržby českého T-Mobile loni vzrostly na 28,3 miliardy korun

T-Mobile v Česku loni zvýšil své roční tržby na 28,27 miliardy korun, to představuje meziroční nárůst o 3,8 % oproti tržbám za rok 2018 (27,23 miliardy Kč).

Uplynulý rok se podle společnosti nesl hlavně ve znamení radikálního snížení ceny za přenesený MB mobilních dat. Průměrná cena za 1000 MB u daného operátora meziročně poklesla o necelých 50 %, tedy z původních 312 Kč na 157 Kč (s některými balíčky operátora se ale bylo možné dostat až na 95 Kč za 1000 MB).

Celkový počet mobilních zákazníků operátora vzrostl téměř na 6,3 milionu, o 36,6 % (92 tis.) se ale oproti předchozímu roku snížil počet nových tarifních zákazníků. Z celkového počtu využívalo pevné připojení operátora 320 tisíc zákazníků a 149 tisíc některou z televizních služeb. Poměr mezi zákazníky se smlouvou a předplacenkami se nezměnil, o více jak 60 tisíc vzrostlo množství machine-to-machine SIM karet, těch tak nyní operátor spravuje již půl milionu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česká televize bude vysílat biatlon přinejmenším do roku 2026

Česká televize získala vysílací práva na další čtyři sezony biatlonových závodů. V součtu se stávajícími, platnými do roku 2022, tak nyní vlastní práva do roku 2026, s opcí až do roku 2030. Práva pokrývají vysílání přenosů z biatlonových světových pohárů, mistrovství světa, mistrovství Evropy a dalších soutěží pod hlavičkou Mezinárodního biatlonového svazu.

„Stejně jako u olympijských her i u biatlonu dlouhodobě usilujeme o to, aby diváci mohli sledovat přenosy ve volném televizním šíření. V případě biatlonu jsme absolvovali náročné čtyřměsíční vyjednávání a výsledkem je smlouva, díky které můžeme našim divákům nabídnout významné biatlonové akce v té nejvyšší kvalitě, v případě světových šampionátů pravidelně i se studiem v místě konání,“ sdělil v tiskové zprávě generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Za nekvalitní příjem DVB-T2 v lednu mohly hlavně závady na zařízení u diváků

Český telekomunikační úřad v lednu prověřil 77 případů rušení televizního příjmu (ve 48 případech šlo o rušení příjmu DVB-T2). Dostal také pět stížností na rušení rozhlasového a satelitního příjmu, další dvě byly na rušení IPTV.

Jako zdroj rušení příjmu DVB-T a DVB-T2 byla v jednom případě zjištěna základnová stanice LTE. „Ze 48 šetřených stížností na špatný příjem DVB-T2 byla v 36 případech na vině závada na zařízení diváka, ve čtyřech případech rušení ustalo nebo mělo sporadický výskyt a ve třech případech se jednalo o rušení TV vysílačem pracujícím ze zahraničí,“ informoval úřad ve své monitorovací zprávě.

Potvrzeno bylo také osm případů, kdy naopak aktivní anténa pro televizní příjem rušila mobilní signál.

Read the article (1 min read)