Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Česko má prvního zástupce mezi hrdiny Amazonu. Pýrek jen nejmladším členem AWS Heroes

Filip Pýrek Autor: Purple Technology

Česká republika má svého prvního zástupce mezi takzvanými AWS Heroes. Jde o program největšího cloudu světa Amazon Web Services, který oceňuje nejvlivnější vývojáře a odborníky s velkým dopadem na komunitu AWS.

Na letošní konferenci AWS re:Invent 2022 v Las Vegas byl mezi tyto hrdiny uveden Filip Pýrek, který působí jako serverless architekt v brněnské firmě Purple Technology a který zároveň založil a vede Buttonize.io. Organizuje také Serverless Brno Meetup.

Pýrek je zároveň ve svých třiadvaceti nejmladším členem AWS Heroes. Amazon jeho aktivity shrnuje na svém webu. Pýrek se profesně věnuje serverless technologiím v AWS jako jsou Lambda, čemuž se začal věnovat ve zhruba sedmnácti letech.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česko vyjednalo kompromis, evropský Chips Act na výrobu čipů byl schválen pro další fázi

Onsemi Rožnov pod Radhoštěm Autor: Onsemi

Příprava takzvaného zákona o čipech (Chips Act), který má v Evropě zmobilizovat 45 miliard eur na výrobu čipů, postoupila do další fáze. České republice se v rámci předsednictví v Radě Evropské unie podařilo vyjednat kompromis, takže byl dnes jednomyslně schválen takzvaný obecný přístup.

Evropa má dnes globální podíl na produkci čipů na úrovni osmi až devíti procent, přičemž v roce 2000 to bylo 24 procent. Chips Act chce číslo do roku 2030 dostat na 20 procent.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Google přestane v ČR ukazovat náhledy článků, důvodem je novela, podle které má platit za obsah

Google - vyhledávání - Rusko Autor: Depositphotos

Provozovatelé internetových služeb budou muset v Česku platit online médiím za používání úryvků z jejich obsahu. Vyplývá to z novely autorského zákona, která prošla českým parlamentem. Poslanecká sněmovna ji schválila a Senát k ní dnes nepřijal žádné stanovisko, což znamená, že bude platit poslanecká verze. Zákon teď musí ještě podepsat prezident.

Google na schválení novely zareagoval tím, že v Česku přestane ve výsledcích vyhledávání zobrazovat náhledy článků (tzv. snippety). Ukončí také program News Showcase, v jehož rámci vybraným médiím platí za publikování jejich obsahu ve službě Google News (firma Internet Info, která je vydavatelem Lupy, je jedním z vydavatelů, kterýje součástí tohoto programu – pozn. redakce).

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Solitea (Seyfor) letos kupuje pátou IT firmu, získala největší elektronickou knihu jízd

Commander Services a Seyfor Autor: Seyfor

Brněnská IT skupina Solitea, která se tento týden přejmenovala na Seyfor, kupuje další firmu. Tentokrát jde o slovenský podnik Commander Services, který doposud spadal pod PosAM, jenž je zase součástí Deutsche Telekomu (Slovak Telekom). Seyfor letos koupil už pět podniků.

Commander Services se soustředí na GPS a GSM monitorování vozidel a elektronickou knihu jízd a označuje se za největšího hráče na trhu. V Česku a na Slovensku zaměstnává přes sto lidí a monitoruje přes 55 tisíc objektů. Commander Services loni měla tržby přes 6,5 milionu eur se ziskem přes milion eur.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Vysílání ČT před prezidentskými volbami nabídne debaty i spoty

Volby 2021 - Česká televize Autor: Česká televize

Kandidáti, kteří se ucházejí v přímé volbě o prezidentský post, dostanou ve vysílání České televize prostor v různých typech pořadů. Od 28. prosince budou ve vysílání také volební spoty.

Už nyní nabízí zpravodajská ČT24 rozhovory s kandidáty na Hrad v půlhodinovém profilovém pořadu Interview ČT24. Od úterý 6. prosince se k předvolebnímu vysílání připojí Hyde Park, jenž poskytne prostor pro odpovědi jednotlivých uchazečů na redakční i divácké otázky.

Předvolební spoty začne Česká televize vysílat od 28. prosince.

Debaty prezidentských kandidátů, které se od dob zavedení přímé volby řadí k nejsledovanějším pořadům na televizním trhu, připravuje Česká televize na leden.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

T-Mobile rozjel pátou univerzitní privátní 5G síť, na VUT mají k dispozici standalone verzi

VUT CEITEC RECAIP Autor: VUT

T-Mobile rozjel další univerzitní privátní 5G síť. Fungovat začala v rámci testbedu RECAIP na CEITEC VUT. Jde o implementaci standalone sítě určené zejména k vývoji nových aplikací schopných vytěžit možnosti 5G. Pro operátora jde už o pátou akademickou síť. Díky spolupráci s univerzitami se snaží najít možnosti využití privátního 5G a do budoucna tak podpořit jejich komerční adopci.

T-Mobile s VUT spolupracuje například na vývoji univerzálního teleoperačního systému pro vzdálené řízení a dozor strojů. Cílem je získat data pro návrh a následný vývoj univerzálního kamerového systému vhodného pro dálkové řízení vozidel a pracovních strojů.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

NÚKIB vydal analýzu cloudových služeb, varuje v ní před možnými riziky

NÚKIB Autor: Radan Dolejš

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost připravil takzvanou strategickou analýzu cloudových služeb (PDF). Mimo jiné v ní upozorňuje na rizika, například spojená s tím, v jakých jurisdikcích jsou uložená data.

“Organizace by měly zvážit, zda využívat cloud. Na první pohled se jeví využívání služeb cloud computingu jako velice výhodné – není nutné pořizovat vlastní infrastrukturu, o provoz i zabezpečení se starají vyškolení pracovníci poskytovatele služby, služba je pravidelně aktualizována a zákazníkovi tak odpadají náklady s tímto spojené.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Pád burzy FTX je mým manažerským selháním, přiznává Brankman-Fried

Kryptoměny - FTX - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) poprvé veřejně promluvil od chvíle, kdy jeho podnikatelské impérium zkrachovalo. Přestože mu to jeho právníci rozmlouvali, poskytl listu The New York Times rozhovor prostřednictvím videopřenosu z Baham, kde FTX sídlila. Trval na tom, že se nikoho nepokoušel podvést. Připustil ale „obrovská manažerská selhání“ a nedbale vedené účetnictví.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Ekonom Pavel Kysilka končí v Radě České televize

Pavel Kysilka Autor: Česká televize

Místopředseda Rady České televize Pavel Kysilka rezignoval na svou pozici a z kontrolního orgánu úplně odchází. Potvrdil to serveru Médiář.

Ekonom a bankéř své odstoupení z funkce vysvětlil plánovaným zapojením do projektu, který by nebyl kompatibilní se členstvím v televizní radě a nelze vyloučit, že ani se zákonem o České televizi. Své budoucí působiště zveřejní až po Novém roce.

Pavel Kysilka vykonával funkci místopředsedy od prosince 2020, kdy Rada České televize zvolila své aktuální vedení. Na zasedání 7. prosince 2022 budou radní vybírat nového předsedu i místopředsedy, protože jim vyprší dvouleté funkční období.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Amazon propustí 10 tisíc lidí. AWS i díky růstu v Česku bude dál nabírat, i když růst zpomalil

Amazon Web Services, AWS Autor: Jan Sedlák

Amazon propustí deset tisíc lidí v reakci na vývoj ekonomiky. Jde o podobné kroky, jaké dělá řada dalších velkých technologických firem i startupů, včetně těch českých. Jedna sekce Amazonu je ale výjimkou. Největší cloud světa Amazon Web Services naopak v následujícím roce plánuje najímat další zaměstnance a investovat do budování datových center a lokálních zón. Jedna vznikne i v Česku, kde už nějakou dobu funguje pobočka AWS.

Podle zástupců AWS, se kterými Lupa mluvila na konferenci re:Invent 2022, je byznys AWS nadále silně rostoucí, což mimo jiné ženou trhy jako jsou střední a východní Evropa. Zdejší sílící ekonomiky začínají generovat jednorožce a další zajímavé zákazníky. AWS například využívá česká Ataccama.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Krátké vlny: Hackerský útok není každodenní riziko, omlouvá své ransomwarové selhání ŘSD

Ve dnech 16. a 17. května zasáhl ransomware Hive plnou silou české Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Škody jsou obrovské, kromě oddělených technologických celků jako jsou kamery a dohledy tunelů došlo k zašifrování veškerých dat a vyřazení záloh organizace. 

ŘSD provedlo nápravu v podobě předřazení firewallů před každé datové centrum, nicméně problém je, že firewally si muselo zapůjčit a jak samo ŘSD uvádí, firewally fungují na zkušební licenci po limitovanou dobu. 

V materiálu, které ŘSD připravilo pro jednání vlády, se snaží zdůvodnit, proč nákup provádí v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění (v souladu s principem hospodárnosti byli nakonec v rámci JŘBU osloveni tři dodavatelé, kteří jsou uvedeni na seznamu partnerů výrobce požadovaných síťových prvků).

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Hubnutí, úklid, seznamky i výpravné seriály. Televize chystají nové pořady

Chcete vyhrát půl milionu korun pro svou vesnici? Dostanete k tomu příležitost v chystaném pořadu televize Prima. Má to ovšem jednu podmínku: sousedé si budou před kamerami společně zlepšovat svou kondici. Pracovní název projektu je totiž Hubne celá vesnice.

„Máte zábavného starostu? Jste skvělá parta sousedů, kteří chtějí být fit, umí táhnout za jeden provaz a nebojí se žádné výzvy?“ láká Prima k účasti v nové reality show.

Hubnout se bude také v české verzi licenčního pořadu Extrémní proměny, kterou vyrábí televize Nova. Casting vyhlásila už loni, natáčení pořadu totiž trvá dlouho. Kamery sledují roční snažení účastníků pod dohledem trenéra nebo výživového terapeuta.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Sudop potichu buduje jednu z největších IT skupin v Česku, letos koupil už čtvrtou firmu

Sudop CIT Autor: Sudop CIT

Česká inženýrská a projektová skupina Sudop koupila další tuzemskou IT firmu. Za nespecifikovanou částku získala 80procentní podíl ve společnosti BizzTreat, díky čemuž vstupuje do oblasti datové analytiky. Pro Sudop jde o letošní čtvrtý nákup, skupina koupila také Novicom, ITCON Solutions a Profiq.

Sudop podíl získal skrze svojí firmu LinkSoft Technologies. Zbytek podniku nadále ovládají Jiří Tobolka a Radovan Jirka, každý má deset procent.

Sudop potichu vybudoval jednu z největších IT skupin v Česku. Firma od roku 2018 nakupuje technologické firmy, které integruje do sekce Sudop CIT. Její tržby v letošním roce vyrostly nad miliardu korun.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česká televize začne vysílat detektivku z jižních Čech

Místo zločinu České Budějovice Autor: Česká televize

Cyklus regionálních kriminálek České televize se po Plzni a Ostravě přesouvá do jižních Čech. V lednu bude mít premiéru Místo zločinu České Budějovice. Seriál režírovali Jiří Chlumský a Jan Hřebejk.

Premiérovou řadu seriálu bude program ČT1 vysílat po třináct pondělních večerů od 2. ledna nadcházejícího roku. Předchozí dvě řady Místa zločinu přilákaly k obrazovkám vždy přes 1,3 milionu diváků. 

Tentokrát bude policejní tým pracovat v hereckém složení David Novotný, Judit Pecháček (Bárdos), Leoš Noha, Filip Březina a Pavla Beretová. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

V prosincové nabídce volného vysílání Skylinku je pět stanic

Adéla Gondíková, ambasadorka Skylinku Autor: Skylink

Satelitní a internetová platforma Skylink dočasně zpřístupní všem zákazníkům bez ohledu na tarif celkem pět stanic. Do prosincového volného vysílání jsou zahrnuty stanice AMC, Minimax, AXN White, AXN Black a Canal+ Domo.

Volné vysílání potrvá od 30. listopadu 2022 do 3. ledna 2023. 

Stanice AMC, Minimax a Canal+ Domo jsou dostupné také v internetové televizi Skylink Live TV, kterou mají všichni zákazníci v ceně svého balíčku. Vybrané pořady z AXN jsou ke zhlédnutí ve videotéce.

Technické parametry pro naladění programů:

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Drahá mobilní data už nejsou tak drahá

Ceny mobilních služeb v Česku byly a jsou už asi patnáct let předmětem mediálních i politických debat. Je to správně – telekomunikace mají být politickým tématem ze všech možných úhlů pohledu, protože jsou podobně nezbytnou součástí našeho života jako energetika nebo doprava.

Faktem je, že tuzemské telekomunikační tarify patřily dlouhou dobu mezi nejdražší v Evropě. A podle různých srovnání stále patří. Už to ale není tak jednoduchý příběh o nejdražších datech v Evropě, jako býval – Češi se mají v tomto ohledu výrazně lépe než kdysi. Pomohly některé změny zákonů, zčásti i aktivita regulátora a také obchodní rozhodnutí operátorů uvést na trh neomezená data.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Spuštění lokální cloudové zóny AWS v Česku nabralo zpoždění, Amazon s tím ale nadále počítá

Amazon Web Services, AWS Autor: Jan Sedlák

Amazon Web Services má nadále v plánu rozjet v Česku takzvanou lokální zónu. AWS Local Zones se budují tam, kde například není plnohodnotné datové centrum Amazonu, takže se umístí hardwarová infrastruktura k některému z partnerů. Zákazníci tak mají přístup k lokální infrastruktuře.

Amazon práce na české zóně oznámil loni začátkem prosince s tím, že by se spuštění mělo odehrát někdy letos. Prozatím se tak nestalo a na trhu se mluvilo o komplikacích a odkladech. 

“Na našich plánech se nic nemění. Asi před třemi týdny jsme Local Zones spustili ve Varšavě a s Českem se nadále počítá,” řekl Lupě na konferenci re:Invent 2022 ředitel AWS pro střední a východní Evropu Przemek Szuder. Přesný termín ale nechtěl slibovat, zřejmě půjde o záležitost měsíců.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Amazon představil vlastní čipy pro superpočítače, běží na ARMu

Amazon Web Services, AWS Autor: Jan Sedlák

Amazon Web Services na konferenci AWS re:Invent 2022 v Las Vegas představil nový serverový procesor postavený na architektuře ARM. Jde o model Graviton3E, který vychází z již dříve uvedeného Gravitonu3. Tato iterace je určená pro superpočítačové výpočty (HPC).

ARM se v HPC začíná objevovat stále častěji. Například druhý nejvýkonnější superpočítač světa, který donedávna držel post jedničky, na této technologii rovněž běží. Stroj Fugaku od Fujitsu používá ARM procesory A64FX, které mimo jiné do superpočítačů Apollo nasazuje Hewlett Packard Enterprise. Ten nyní také v serverech rozjel ARM čipy Ampere.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Doba je zlá, ale povedlo se. Nizozemci koupili český SaaS startup Roivenue

Roivenue Autor: Roivenue

Český startup Roivenue mění majitele, kupuje ho nizozemská společnost ScanmarQED. Roivenue je služba pro optimalizaci efektivity reklamy, ScanmarQED je sada nástrojů pro marketing a analytiku.

Prodej je mimo jiné exitem pro českou investiční skupinu Pale Fire Capital, kteráaktuálně jako největší akcionář rozjíždí změny v Grouponu. PFC díky investicím držela podíl 37 procent.

Výkonný ředitel Pavel Šíma, který držel 33 procent, v Roivenue zůstává, stejně jako technický ředitel a autor algoritmu Tomáš Čeleda (13 procent). Další spolumajitelé Martin Ptáček a Andrej Zotov z firmy odchází.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Brněnská IT skupina Solitea mění název na Seyfor a má zvýšit tržby na 4,5 miliardy

Martin Cígler, Solitea Autor: Solitea

Česká IT skupina Solitea mění název na Seyfor. Jednotlivé značky, které pod Soliteu spadají, budou nadále operovat pod vlastními názvy.

“Název Seyfor nás nebude limitovat na nových trzích tím, že by mohl být podobný názvu lokálních společností,” uvedl šéf Seyforu Martin Cígler.

Seyfor nyní operuje s ročními tržbami 3,2 miliardy korun a v příštím roce se chce dostat na 4,5 miliardy. Růstu dosahuje jak organicky, tak zejména díky nekončící vlně akvizic včetně těch v zahraničí. Seyfor nyní zaměstnává 1600 lidí.

Skupinu kromě Cíglera ovládá slovenská investiční skupina Sandberg Capital, která u nás mimo jiné konsolidovala hostingu pod značku Webglobe.

Read the article (1 min read)