Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

HBO mění vedení v Evropě, nová šéfka má zkušenosti se středoevropským trhem

Společnost WarnerMedia oznámila jmenování nové ředitelky HBO Europe. Christina Sulebakk se funkce ujímá s okamžitou platností, dohlížet bude na klasické televizní stanice i streamovací služby HBO. Dosavadní ředitel Hervé Payan končí po osmi letech a na konci srpna firmu úplně opustí.


Autor: HBO Europe

Christina Sulebakk

Christina Sulebakk pracuje v HBO Europe v podstatě stejně dlouho, dosud byla výkonnou viceprezidentkou s odpovědností za marketing a distribuci. V Maďarsku dohlížela na rozvoj streamovacích služeb HBO v zemích střední Evropy, ve Španělsku pomáhala spustit HBO España.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Propuštěné zaměstnance z Okin BPS začalo v Ostravě lovit Tieto

Ostravská pobočka finské softwarové společnosti Tieto začala “lovit” zaměstnance rovněž ostravské firmy Okin BPS, která v několika vlnách propustí asi 600 zaměstnanců. Jak jsme na Lupě psali, situace je způsobená koronavirem. Americký operátor Verizon, jemuž Okin BPS dělal outsourcing IT a zároveň byl hlavním zákazníkem, vypověděl smlouvu a outsourcing přesouvá do Asie.

TIP: Ostravský Okin BPS propustí 600 lidí, kvůli Verizonu přišly výpadky

Tieto zájem lidí potvrzuje. “Nábor kandidátů s vybranými kompetencemi jsme nepřerušili ani v době koronavirové pandemie a pokračujeme v něm i nadále. Aktuálně máme u nás v TietoEVRY Czech necelých 100 otevřených pozic, na které se hlásí kandidáti z různých firem zejména z Moravskoslezského kraje. Konkrétní počty dle zaměstnavatelů našich kandidátů nesledujeme. V současné chvíli sháníme převážně Java vývojáře pro stávající i nové skandinávské projekty,” uvádí firma pro Lupu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Apple začne podporovat nezávislé opravny také v Evropě

Americký výrobce prémiového hardwaru, společnost Apple, oznámil rozšíření svého programu na podporu nezávislých opraven telefonů také na území Evropy.

Firma loni v reakci na dlouhodobou kritiku poprvé ve své historii představila program na podporu neautorizovaného servisu svých mobilních zařízení. V jeho rámci začala dodávat opravnám kompletní podporu – od oficiálních náhradních dílů až po oficiální pomůcky, diagnostické nástroje a technickou dokumentaci.

Opravny také přestaly být limitovány předepsaným počtem odebraných kusů náhradních dílů a dalšími restrikcemi a nakupují za stejné ceny, jako autorizovaný servis. Program ale bohužel platil pouze pro území USA.

Souvislosti: Apple začíná poprvé v historii volně dodávat díly do neautorizovaných opraven

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Mobilní procesory zvýšily výkon, prolomily hranici 3GHz

Americký výrobce ARM CPU, Qualcomm, ve středu v rámci tiskové zprávy o nových čipech pro mobilní telefony oznámil prolomení hranice 3 GHz, jeho nejnovější jádro v čipu Snapdragon 865+ běží na 3,1 GHz.

Přestože se v marketingovém označení čip od předchozího modelu liší jen malým pluskem na konci, takt nejvýkonnějšího jádra se oproti staršímu modelu zvýšil skutečně výrazně. Čip obsahuje jader více, to hlavní, Kryo 585 Prime, je taktované na 3,1 GHz (předchozí model byl na 2,84 GHz). CPU dále obsahuje 3 jádra Cortex A77 na 2,42 GHz a čtyři jádra Cortex A55 na 1,80 GHz, jejich takt se o předchozího modelu neliší. 

Vedle samotného CPU se na čipu zvýšil i výkon integrované grafické karty Adreno 650 a to o 10 %. Původní takt GPU byl 587 MHz, nový výrobce neuvádí.

Nový procesor je vyráběný 7-nm výrobním procesem podobně jako jeho předchůdce a neobsahuje integrovaný modem mobilní sítě. Namísto toho komunikuje s externím 5G modemem Snapdragon X55.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Britská Barclays v Praze rozšíří vývojové centrum o dalších 200 lidí

Britská finanční a bankovní instituce Barclays rozšíří svojí pobočku v České republice. K současným zhruba 800 zaměstnancům mají přibýt další dvě stovky.

Barclays v Praze od roku 2015 provozuje center of excellence, kde vedle projektového managementu nebo analytiků zaměstnává zejména vývojáře softwaru. Barclays Prahu označuje za „klíčovou v technologickém systému společnosti.“

Barclays počty zaměstnanců navyšovala nedávno, když přebrala 250 lidí z tuzemského vývoje původem běloruského EPAM Systems. Ten u nás kanceláře otevřel v roce 2015 a mimo jiné poskytoval služby právě pro Barclays. Oběma firmám vypršela smlouva o spolupráci a dle dohody tak došlo k transferu lidí.

Barclays má nyní v Praze otevřených necelých padesát pozic. Hledá lidi na C#, DevOps, big data, C++, Javu, QA a další.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Jak září 5G základnová stanice? V Praze se měřilo spektrálním analyzátorem

Jaký výkon vyzařuje mobilní základnová stanice na střeše budovy a jaká je hustota elektromagentického záření na úrovni chodníku? U jednoho z 5G vysílačů, které v Praze na začátku července spustil operátor O2, proběhla ukázka měření spektrálním analyzérem. Výsledky pro přítomné novináře komentoval profesor Jan Vrba z katedry elektromagnetického pole na pražském ČVUT.


Autor: David Slížek, Internet Info

Profesor Jan Vrba a spektrální analyzátor

Měřící přístroj zapůjčila firma CETIN, která pro O2 staví sítě. Jde o model SRM-3006 firmy Narda. Skládá se ze samotné měřící jednotky a izotropní antény, která je umístěna na nástavci, aby měřák neovlivňoval výsledky měření.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Fotoreportáž: Jak Bolt spustil v Olomouci provoz elektrokoloběžek

O tom, že by se mohl Bolt připojit k firmám, které v Česku nabízejí sdílené elektrické koloběžky, se spekulovalo již dlouho. Firma ale nejprve záměr popírala, v dubnu letošního roku v našem rozhovoru regionální manažer Boltu Roman Sysel poprvé připustil, že se koloběžky do Česka chystají. Konkrétní místa ale prozradit ještě odmítl, upozornil jen, že se chce firma pokusit o „kultivovaný provoz koloběžek“, a tak hlavní město s notoricky tragickou infrastrukturou, pokud jde o cyklistiku a příbuzné formy dopravy, nepřipadá v úvahu.

Prvním městem, které vyhovovalo po infrastrukturní stránce a zároveň jeho městské zastupitelstvo bylo myšlence nakloněno, se stala východomoravská metropole Olomouc. V plánu ale mají být v dohledné době také další česká a moravská města.

Souvislosti: Roman Sysel (Bolt): Rozvoz potravin je teď startupový sen. Chceme Česku předvést i kultivovaný provoz koloběžek

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Neznámé detaily. Jak Jaromír Soukup vyhrál spor o své pořady s vysílací radou

Majitel televize Barrandov a její hlavní moderátor v jedné osobě si za poslední dobu připsal dvě vítězství nad Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Díky úspěšným žalobám nemusí Jaromír Soukup platit statisícové pokuty za výroky ve svých pořadech. 

Nakonec bude muset v přelomových případech rozhodnout až Nejvyšší správní soud. Vysílací rada upozorňuje, že pokud by se ujala právní argumentace, kvůli níž byly pokuty zrušeny, stával by se z úřadu arbitr pravdy.

Problém se týká toho, jak chápat požadavek na objektivní a vyvážené informace, který musí ve zpravodajství a publicistice dodržovat všechny televizní stanice. Vysílací rada před udělením pokuty mimo jiné zvažuje, jestli dostala prostor k vyjádření druhá strana, například kritizovaná firma.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Sněmovně se nepodařilo zvolit nové členy rozhlasové ani vysílací rady

Poslanci dnes hlasovali o obsazení dvou volných míst v Radě Českého rozhlasu a jednoho volného místa v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Ani v jednom případě však nikoho z kandidátů nevybrali a proběhnou proto druhá kola voleb.

V případě Rady Českého rozhlasu získali největší podporu Ondřej Matouš (83 hlasů), Ivan Vodochodský (72 hlasů), Jaroslav Šebek (63 hlasů) a Josef Nerušil (28 hlasů). Ke zvolení však bylo zapotřebí alespoň 93 hlasů. Všichni čtyři tedy postupují do druhého kola. Souboj zcela končí pro Reného Levínského, jehož podpořilo jen 22 poslanců a Ninu Novákovou, pro kterou hlasovalo sedm zákonodárců.

Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byli dva kandidáti: Jan Mrzena navržený hnutím ANO a Josef Šlerka navržený Piráty. Pro Šlerku hlasovalo 70 poslanců, Mrzenu podpořilo 54 členů dolní komory parlamentu. I v tomto případě bylo kvórum 93 hlasů. Rozhodne tedy opět až druhé kolo.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Čínské telefony OnePlus oficiálně míří do Česka, dodá je Vackova TCCM

Populární čínské chytré telefony OnePlus nově dostávají oficiální české zastoupení. Značku od července dostala na starost společnost TCCM Kamila Vacka, která jí vedle České republiky bude distribuovat na dalších devíti trzích střední a východní Evropy, včetně Slovenska.

TCCM prozatím dodělává smlouvy s tuzemskými partnery, mělo by jich být až pět. Vacek uvádí, že se v rámci střední a východní Evropy pracuje na spolupráci s deseti operátory, deseti retailovými prodejci a deseti e-shopy.

Telefony OnePlus už u nás nějakou dobu prodávají Alza.cz a CZC.cz, nejde ale o oficiální zastoupení. OnePlus také přístroje českým zákazníkům zasílal skrze svůj e-shop. TCCM má jako oficiální partner zajistit širší dostupnost OnePlus, lepší servisní podporu a stabilní ceny kopírující Evropu.

TCCM ve střední a východní Evropě distribuuje také značky Nokia (HDM Global), Honor nebo CAT. V minulosti měla na starost třeba Samsung, HTC či Sagem.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Vodafone v březnu vypne 3G síť, používá jí jedno procento jeho zákazníků

Tuzemský Vodafone 31. března 2021 vypne 3G síť, kterou provozuje na frekvenci FDD 2100 MHz. Uvolní je pro další využití v LTE/4G a 5G.

„4G LTE dnes pokrývá přes 99 procent obyvatel Česka. Naopak frekvence, které má Vodafone pro 3G, umožňují pokrytí pouze větších měst,“ uvádí operátor s tím, že drtivá většina jeho zákazníků se k internetu připojuje přes LTE. 3G používá jedno procento z nich.

Vodafone v provozu ponechá celoplošnou síť 2G (900 a 1800 MHz), kterou lze využívat pro volání a SMS. Ti, kdo stále používají 3G, musí přejít na LTE, k čemuž potřebují odpovídající telefon a SIM kartu. Vodafone za účelem vypnutí 3G zprovoznil speciální webovou stránku.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nemocnice v Pardubickém kraji za dotace postaví síť na Huawei. Firma slíbila nejnižší cenu

Čínské technologické společnosti Huawei se podařilo uspět v další státní zakázce. Prostřednictvím svého partnera, firmy Altepro (dříve Huatech), vyhrála dodávku na rekonstrukci počítačové sítě společnosti Nemocnice Pardubického kraje (NPK), pod kterou spadá celkem pět nemocnic. Další veřejné instituce tak poběží na technologiích, proti kterým vydal bezpečnostní varování Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Čínské technologie nově poběží v Chrudimské, Orlickoústecké, Svitavské, Litomyšlské a Pardubické nemocnici. Součástí zakázky je vedle síťových prvků nasazení do datových center, propojení lokalit, zajištění integrity, poskytnutí potřebného softwaru a servis.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Před půlnocí skončí DVB-T vysílání Multiplexu 2 na Zelené hoře a Klínovci

Po koronavirové přestávce pokračuje vypínání DVB-T vysílání. 8. července 2020 ve 23.59 přestanou západočeské vysílače Cheb-Zelená hora a Jáchymov-Klínovec šířit signál Multiplexu 2 na 35. kanálu. Skončí tak DVB-T vysílání stanic Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov.

„Současně přechodová DVB-T2 síť změní kmitočet ze 31. kanálu na 38. kanál,“ informoval na Twitteru Marcel Procházka z Českých radiokomunikací. „Ve čtvrtek 9. července tak bude potřeba naladit televizní přijímače a upravit STA,“ dodal. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

O českou aukci 5G kmitočtů se zajímá rakouský operátor A1, poslal připomínky

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svém webu postupně zveřejňuje došlé připomínky k návrhu podmínek aukce kmitočtů v pásmu 700 a 3500 MHz (tzv. 5G kmitočtů). Kromě tradičních českých firem, které se účastnily už konzultací k dřívějším verzím podmínek se mezi nimi tentokrát objevilo nové jméno.

Jde o rakouského operátora A1 (respektive firmu A1 Telekom Austria AG). Zaslání připomínek bývá příznakem toho, že má operátor o vstup do aukce zájem. Není ale jisté, že se jí nakonec opravdu zúčastní. O A1 se nicméně na trhu mluví také v souvislosti s tím, že by rakouský operátor mohl na trh vstoupit ve spolupráci s českou polostátní firmou ČEZ.

Souvislosti: Hra o 5G kmitočty vrcholí. Může z ní vzejít ČEZký Telecom

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Podíl Google Chrome na trhu dál roste, v červnu překročil 70 procent

Webový prohlížeč od Google sice ještě zdaleka nevládne trhu desktopových prohlížečů tak, jako kdysi Netscape Navigator či Internet Explorer, přesto ale pomalu roste. V červnu se mu ve statistikách Net Applications poprvé v historii podařilo těsně překročit hranici 70 % (70,19 % za červen).

TIP: Firefox se propadl v popularitě na třetí místo, předběhl jej nový Edge

Na druhém místě se umístil nový Microsoft Edge, který je ovšem opět postaven na Chromiu, a to s podílem 8,07 % za červen, Firefox skončil na třetím místě se 7,58 %, čtvrtý byl Internet Explorer se 4,53 % a na pátém místě skončilo Safari s 3,56 %.

Zajímavé je nicméně také šesté a sedmé místo, kde se s podílem lehce pod dvěma procenty umístily čínské prohlížeče QQ (1,89 %) a Sogou Explorer (1,81 %).

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Provozovatel e-shopu Bejbynet.cz je v konkurzu, ztratilo se 25 milionů z dluhopisů

Společnost Midea, která stojí za e-shopem Bejbynet.cz (už nefunkční), je v konkurzu. Vypsal ho městský soud v Praze. Byl ustanoven investiční správce Lee Louda, který do srpna vytvoří seznam pohledávek. Objem nezajištěných objednávek po splatnosti se přitom dostal na 67,902 milionu korun. Věřitelé se mohou přihlásit do 24. srpna.

Midea zároveň v loňském roce vydala dluhopisy za 25 milionů korun. Slibovala splatnost do roku 2022 a úrok osm procent. Dvě loňské platby proběhly, další letos v únoru už nikoliv. Peníze za prodej dluhopisů měly jít na nákup zboží do e-shopu a další investice. Situaci kolem dluhopisů prošetřuje i policie. Vyplývá to z debat uživatelů na P2PForum.cz.

Největšími věřiteli společnosti Midea jsou Komerční banka, Česká spořitelna a UniCredit. Midea od nich získala kolem 30 milionů korun. Jedinou majitelkou firmy Midea je Lucie Horáková, která stojí i za firmou 3D Foto produkce.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Zásilkovna.cz už má přes 3 tisíce výdejních míst, letos chce jít na 4 tisíce

Logistická Zásilkovna ohlásila překročení milníku 3000 vlastních výdejních míst v Česku. Dostat se na tuto hranici trvalo firmě téměř 10 let, přesto pro letošek plánuje rozšířit jejich počet na 4000. 

„Navzdory koronaviru, kdy byla řada našich výdejních míst po celé Evropě dočasně uzavřena, se nám jejich počet stále daří navyšovat. Celá e-commerce prožívá v důsledku pandemie velký boom. Meziroční růst v České republice by měl dosáhnout až 20 procent a atakovat hranici 190 miliard korun. Zájem o nákupy po internetu ale vidíme ve všech zemích, kde působíme. Proto je navyšování počtu výdejních míst, a tím i zvyšování dostupnosti zásilek pro zákazníky, jedním z našich důležitých obchodních cílů letošního roku,“ komentoval dosažení milníku marketingový ředitel Packety, pod kterou Zásilkovna spadá, Milan Šmíd. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

NIX.CZ vydává open source nástroj Bird Spy sledující stav route serverů

Tuzemský internetový uzel NIX.CZ vydal svůj vůbec první open source software s názvem Bird Spy. Vychází z rovněž otevřeného nástroje Bird's Eye, jenž vznikl v rámci sdružení Euro-IX v irském peeringovém centru INEX. Bird Spy je k dispozici na GitHubu. Slouží k získávání informací o stavu jednotlivých route serverů.

„Hlavním cílem Bird Spy je sledování stavu jednotlivých route serverů a vyhodnocování provozních údajů, především pro potřeby monitoringu. Sekundárním cílem je potom umožnit členům a zákazníkům vzdálený náhled na propojování v rámci platformy NIX.CZ. Nástroj Bird Spy přináší detailní pohled na stav jednotlivých spojení, předávání směrovacích informací a dodržování síťové bezpečnosti. Novinkou těchto route serverů je také přímá podpora Resource Public Key Infrastructure (RPKI), jenž slouží ke zmírnění následků chybně oznamovaných směrovacích informací,“ uvádí NIX.CZ, který minulý týden zlevnil přípojky.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Fraunhofer představil kodek H.266 VVC, v rozlišení 4K má snížit přenos dat o polovinu

Po třech letech vývoje oznámil Fraunhofer Institute vydání nového video kodeku H.266/Versatile Video Coding (VVC). Má být nástupcem v současnosti používaného H.265/High Efficiency Video Coding (HEVC) a je určen zejména k přenosu videa ve vysokých rozlišeních (4K a 8K). 

Zatímco ve 4K potřeboval H.265 k přenosu 90minutového videa přibližně 10 GB dat, u H.266 to má být podle tiskové zprávy při srovnatelné kvalitě o polovinu méně (5 GB). Nejefektivnější je nový kodek právě při streamování 4K a 8K videa na obrazovky plochých televizí, říká Fraunhofer Institute.

Nové čipy, které by měly kodek podporovat například v mobilních zařízeních, jsou podle institutu zatím ve vývoji.

Bude zajímavé sledovat, jak se H.266, zatížený licenčními poplatky, uchytí v konkurenci kodeku AV1, který je bez poplatků a má ušetřit kolem 30 – 40 procent datového toku. Letos v únoru jeho podporu na zařízeních s Androidem oznámil Netflix

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česká firma vydává elektronickou spisovou službu jako otevřený software zdarma

Tuzemské rozpočtové a příspěvkové organizace mohou vedle tradičních komerčních dodavatelů typu Gordic či ICZ začít využívat elektronickou spisovou službu pro digitální správu dokumentů ve formě otevřeného softwaru. Česká společnost ISFG po asi šesti měsících vývoje uvolnila beta verzi open source spisovky SpisUm, která se zároveň stává prvním projektem tohoto typu v rámci nedávno zformované Open-source Aliance, jíž je ISFG členem. Na přípravě softwaru se podíleli i autoři zákona o spisové službě.

Na SpisUm nyní běží pět prvních implementačních projektů ve školách a obcích, provoz se tam má spustit od letošního srpna. ISFG dle svých slov registruje desítky dalších zájemců a k jednotlivým organizacím už nějakou dobu vysílá vlastního obchodního zástupce. Na trhu lze vidět, že open source alternativa spisové služby začíná být brána jako ohrožení.

Read the article (2 min read)