Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

„Český Photoshop“ Photopea nově podporuje soubory z Adobe Illustratoru

Český “webový Photoshop” nazvaný Photopea odstartoval ve verzi 5.0 a přináší několik zásadních novinek pro práci s vektorovou grafikou.

Především nově dokáže otevírat soubory z Adobe Illustratoru, tedy ty s koncovkou .ai. Podpora není stoprocentně věrná, ale struktura dokumentů nebo vlastnosti vrstev jsou zachovány.

Dále přibyla podpora .png souborů vytvořených v Adobe Firework. To umožňuje u takto udělaných .png vidět i dodatečné informace jako jsou vrstvy a podobně. Photopea rovněž dvakrát rychleji renderuje vektorovou grafiku a vektorové formáty otevírá o 15 až 30 procent rychleji.

Za Photopeou stojí český programátor Ivan Kuckir, který aplikaci vyvíjí v JavaScriptu. V současné době má 98 893 řádek kódu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Citrix bude mít v Praze další vývoj, za 2,2 miliardy dolarů kupuje startup Wrike

Americká společnost Citrix bude mít v Česku další vývoj. Od investora Vista Equity Partners totiž za 2,25 miliardy dolarů kupuje startup Wrike. V roce 2018 přitom Citrix za 200 milionů dolarů získal americko-český startup Sapho, který měl v Praze stěžejní vývojové centrum.

Wrike v Praze zakořenil v roce 2019 s tím, že zde chce vybudovat výzkumný a vývojový hub pro střední a východní Evropu, který zahrnuje i obchodní aktivity a zákaznický servis a podporu. Firma má u nás v současné době otevřené čtyři pozice. Další pobočky jsou v San Francisku, San Diegu, Dublinu, Tokiu, Melbourne a Petrohradu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

O2 může dalších 15 let používat značku O2, prodloužila si licenci od Telefónicy

Skupina PPF bude moci nadále využívat značku O2, kterou si licencuje od španělského operátora Telefónica na základě odkupu české O2 v roce 2013. Licence měla vypršet příští rok v lednu, dojde ale k výraznému prodloužení termínu.

“O2 Czech Republic prodloužila dobu, po kterou bude mít právo využívat ochranné známky O2, o dalších téměř patnáct let z původního 28. ledna 2022 nově až do 31. prosince 2036,” uvádí se ve zprávě pro investory.

PPF už si licenci prodlužovala v roce 2017, za tříletou možnost používání zaplatila zhruba 900 milionů korun. Cena za aktuální prodloužení není prozatím zveřejněna.

O2 Czech Republic spadá pod PPF Telecom Group, společně s CETINem a Telenorem v Srbsku, Maďarsku, Černé Hoře a Bulharsku. Značku Telenor si PPF rovněž licencuje.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Vysokorychlostní internet z balónů nebude, Alphabet končí s projektem Loon

Projekt Loon, který měl přinést vysokorychlostní internetové připojení do oblastí, které se nevyplatí pokrývat běžným způsobem, po devíti letech končí neúspěchem. Holding Alphabet uzavře firmu Loon LLC vlastní, oznámil na blogu její šéf Alastair Westgarth.

Loon vyvinul balóny, které létají ve výšce 15 až 21 km a nesou solární panely a vysílač schopný připojovat uživatele na povrchu rychlostí přibližně na úrovni 4G sítí. Loni na jaře firma oznámila, že spouští komerční provoz balónů Loon v Keni.

Ani tak se ale za devět let projektu nepodařilo najít udržitelný komerční model. „Nepřišli jsme na způsob, jak dostatečněsnížit náklady, abychom mohli vybudovat dlouhodobě udržitelný byznys,“ přiznává Westgarth. Pro obyčejné uživatele by tak služba byla příliš drahá, doplnil.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Pilulka.cz chystá akciový program pro zaměstnance, podmiňuje ho tržbami či ziskem

Online lékárna Pilulka.cz, která se od loňského roku obchoduje na pražské burze START, připravuje akciový program pro zaměstnance. Ti by mohli získat až 25 tisíc nových akcií po jedné koruně s tím, že by se o ně navýšil základní kapitál.

Opční program by měl být platný do roku 2022. Podmínkou pro uplatnění opce je v roce 2021 dosažení na konsolidované tržby 2,29 miliardy korun, zisku EBITDA ve výši 8,67 milionu korun a průměrné ceny akcií letos v prosinci ve výši 743 korun.

Pilulka přitom v loňském roce podle předběžných výsledků dosáhla na tržby 3,1 miliardy korun. Přes e-shop šlo 1,4 miliardy, pře kamenné pobočky 1,7 miliardy. Online prodeje zaznamenaly 50procentní růst. Současná hodnota akcií Pilulky je 785 korun. Emitováno jich je 2,5 milionu.

Pilulka se také nově stala součástí analytických zpráv České spořitelny. První report už je venku, shrnutí je následující:

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Ministerstvo využije k propagaci evropských fondů podcasty, zaplatí za ně skoro 400 tisíc Kč

Operační programy z fondů Evropské unie na roky 2021 až 2027 bude Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) propagovat sérií až deseti podcastů a dvou zvukových upoutávek. Přípravu, produkci, post-produkci a distribuci jednotlivých dílů zajistí agentura Boomerang Communication. První díl má být podle smlouvy vypuštěn do 31. ledna a série má stát celkem 384 780 Kč (s DPH).

Jednotlivé díly se budou zabývat operačními programy Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Integrovaný regionální operační program, Jan Amos Komenský, Zaměstnanost+, Životní prostředí, Doprava, Rybářství, Fond spravedlivé transformace a Přeshraniční spolupráce. MMR dále plánuje edukativní díl na téma Finanční nástroje. Zvuk bude ve formě MP3, obraz pak ve full HD 720p ve formátu MP4.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Češi na Seznamu loni nejvíce hledali trendy účesy, venkovní události nebo výrobu roušek

Největšími „Skokany českého internetu“ za rok 2020 byly podle vyhledávání na Seznamu dotazy na trendy účesy, venkovní zábavní akce a také témata spojená s pandemií koronaviru, jako například domácí výroba roušek. Seznam to zveřejnil na svém blogu.

Kategorii „Nejhledanější praktické dotazy“ vévodily kromě účesů a roušek také Důchodová kalkulačka 2021, Povinná maturita z matematiky nebo Očkování proti chřipce. Z komerčních produktů se uživatelé nejvíce zajímali o dezinfekční gel Sanytol, NANO filtr, respirátory nebo o kontroverzní kapky na Detonic Powder, před kterými varovala Česká obchodní inspekce.

Ze známých osobností lidé loni na Seznamu hledali nejvíce Denisu Šuralovou, partnerku lobbisty Tomáše Horáčka a vdovu po fotbalistovi Josefu Šuralovi. Častým terčem vyhledávání byl také zesnulý herec Jan Skopeček nebo herečky Lucie Benešová a Hana Maciuchová.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Vychází nejmenší Raspberry Pi, Intel ukončuje Optane SSD pro PC, Chrome končí s FTP

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Raspberry Pi Foundation opět rozšiřuje nabídku mikropočítačů Raspberry Pi. Novinkou je Raspberry Pi Pico, které spadá spíše do kategorie mikrokontrolerů. Má jeden dvoujádrový ARM Cortex-M0+ na 133 MHz, 264 kB RAM, DMA řadič, podporu externích pamětí (až 16 MB přes QSPI), USB 1.1, 30 pinů GPIO nebo PWM. Cena jsou solidní čtyři eura.

Na trh míří rovněž deska BeagleV určená pro všechny zájemce o otevřený standard RISC-V. Tyto desky se v poslední době množí, novinka ovšem stojí pouze 149 dolarů. Deska obsahuje dvoujádrový čip StarFive JH7100 (SiFive U74) na 4,5 GHz, což je zhruba ekvivalent ARM Cortex-A55, 8 GB RAM, Wi-Fi, Bluetooth, 1Gb Ethernet, HDMI a další.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Prime Fund: V ČR startuje další startupový fond, zaměřuje se i na velké firmy

V Česku začíná operovat další fond, který se bude točit kolem investic do technologií. Jmenuje se Prime Fund a otevírá se investorům, kteří mohou vložit alespoň milion korun s investičním horizontem pěti až sedmi let a cíleným výnosem pro investory osm až dvanáct procent ročně. Fond nabízí prioritní investiční akcie (PIA) s prioritním výnosem ve výši 6 procent ročně čistého.

Model, jakým chce Prime Fund operovat, je trochu jiný, než bývá u rizikového kapitálu zvykem. Fond bude investovat do mladých IT startupů (cloud, e-commerce, vývoj, infrastruktura, krypto, blockchain a další) a ty propojovat s velkými firmami, které zápasí s digitální modernizací. Vznikat tak mají i společné spin-off projekty.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Antimonopolní úřad povolil vstup francouzského investora do Rohlík.cz

Francouzský investor Partech Partners SAS dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zelenou pro vstup do online supermarketu Rohlík.cz. Úřad povolení odůvodnil tím, že spojení subjektů nebude mít negativní vliv na hospodářskou soutěž.

V důsledku povolené fúze bude Partech Partners SAS spolu se zakladatelem Rohlíku Tomášem Čuprem kontrolovat společnost Velká pecka, s. r. o. (provozovatele Rohlíku).

Zprávy o možném vstupu Francouzů do Rohlíku se objevily už začátkem letošního roku, kdy Hospodářské noviny upozornily, že Rohlík by měl od zahraničního investora dostat asi 2,6 miliardy korun.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

NÚKIB a Úřad pro civilní letectví rozjíždí spolupráci v kybernetickém prostoru

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pokračuje v uzavírání spojenectví s dalšími tuzemskými institucemi. Po nedávném memorandu se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost byl podobný dokument podepsán také s Úřadem pro civilní letectví (ÚCL).

TIP: Dobudování NÚKIBu vyjde na šest miliard, vzniknout mají i týmy rychlého nasazení

Cílem takto podepisovaných dokumentů je rozšíření spolupráce, sdílení informací a expertízy a tím pádem i snižování nákladů a administrativní zátěže.

Součástí memoranda s ÚCL jsou i vzdělávací a cvičící akce a součinnost při určování prvků kritické infrastruktury, provozovatelů základní služby a informačních systémů základní služby v civilním letectví.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Českého lva může získat minisérie Herec anebo seriál Specialisté

Na začátku března se budou udělovat výroční filmové ceny Český lev. Od letošního 28. ročníku se nově otevřely další kategorie i televizním projektům. Například minisérie Herec (Česká televize) díky tomu může získat ocenění za nejlepší televizní film nebo minisérii. Kromě toho tento třídílný dramatický seriál získal ještě šest nominací: za výkon herečky v hlavní roli, herce v hlavní roli, herečky ve vedlejší roli, scénář, kameru a střih.

V kategorii televizních filmů a minisérií budou o sošku Českého lva usilovat ještě Stockholmský syndrom (Česká televize) a Veterán (Česká televize). 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Google podepsal s asociací francouzských vydavatelů dohodu o placení za online obsah

Profesní sdružení francouzských vydavatelů Alliance de la presse d’information générale (APIG) oznámilo podpis dohody se společností Google. Dokument má být obecným rámcem pro používání autorsky chráněného obsahu členských médií na internetu. Informovala o tom agentura Reuters.

APIG neoznámil, kolik peněz má Google vydavatelům na základě dohody platit. Konkrétní podmínky si mají jednotlivé tituly s Googlem dohodnout separátně. 

Jasná nejsou ani přesná pravidla, podle kterých má rozdělování peněz probíhat. Podle vyjádření asociace má Google má při stanovování částek přihlížet k množství vydávaných materiálů za den, měsíčníku internetovému provozu a k tomu, jak médium přispívá k informovanosti o politice a obecných událostech. 

L’@Alliance_Presse et @GoogleEnFrance signent un accord relatif à l'utilisation des publications de presse en ligne pic.twitter.com/t2QEeBMwX3

— AlliancePresse (@Alliance_Presse) January 21, 2021
Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

ČTÚ zjistil na Jesenicku přeshraniční rušení příjmu DVB-T2

Ačkoliv hlavní příčinou rušení televizního příjmu zůstávají závady na přijímačích, občas se potvrdí i jiný důvod nekvalitního signálu. V prosinci Český telekomunikační úřad ukončil 182 případů rušení televizního příjmu. Výsledkem byla ve 103 případech závada zařízení diváka, v 17 případech se jednalo o vliv zastínění či odrazů, případně o příjem v nepokryté oblasti. Ve 38 případech rušení ustalo, nebo mělo sporadický výskyt. 

V pouhých pěti případech bylo potvrzeno rušení, přičemž ve třech lokalitách byl zjištěn přetrvávající zdroj rušení DVB-T2 s původem za hranicemi České republiky. Konkrétně se jedná o tři obce na Jesenicku: Supíkovice, Mikulovice a Zlaté Hory. Právě z několika obcí na Jesenicku dorazilo jen za prosinec 63 podnětů, nejvíce v druhé polovině prosince, většinou to ale byly jen přechodné výskyty rušení. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Digitální rozhlas je mezi prioritami ČTÚ na rok 2021

Český telekomunikační úřad zařadil mezi své letošní priority digitální rozhlas DAB+. Oznámil to ve své pravidelné monitorovací zprávě. „ČTÚ dokončí mezinárodní koordinaci kmitočtových bloků ve III. pásmu, určených pro rozvoj digitálního rozhlasového vysílání na platformě T-DAB, a navrhne další postup pro udělení práv k využívání těchto rádiových kmitočtů,“ stojí v dokumentu.

Na konci roku mimo jiné vyprší platnost stávajících kmitočtových přídělů pro digitální multiplex Českého rozhlasu. Ohledně kmitočtů se dá očekávat značná politická debata, protože do sněmovny zároveň dorazila vládní novela zákona o elektronických komunikacích. Ta počítá s tím, že Český rozhlas dostane ze zákona svůj vlastní multiplex, přičemž ČTÚ mu má předem přidělit bez výběrového řízení ty rádiové kmitočty, o které rozhlas požádá. Pokud legislativní proces nenabere zpoždění, měli by poslanci stihnout projednat obsáhlou novelu ještě v prvním pololetí. Momentálně je zařazena k prvému čtení na aktuální schůzi sněmovny, pak se jí budou zabývat poslanecké výbory.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Pětice operátorů dostala příděly kmitočtů, které vyhráli v 5G aukci

Vítězní operátoři oficiálně získali kmitočty z aukce tzv. 5G kmitočtů. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jim rozhodnutí o udělení kmitočtů vydal 18. ledna. Úřad o tom informoval v monitorovací zprávě za leden 2021.

Pětice vítězů už podle úřadu také uhradila cenu získaných frekvencí. Neúspěšným účastníkům aukce naopak ČTÚ vrátil složenou finanční záruku.


Autor: ČTÚ

„Protože ve stanovené lhůtě ČTÚ neobdržel dohodu všech vítězů aukce o rozdělení abstraktních aukčních bloků a obdržel pouze dohodu O2 Czech Republic a.s. s T-Mobile Czech Republic a.s. o umístění v sousedních blocích v pásmu 700 MHz, byly abstraktní aukční bloky přiřazeny k jednotlivým konkrétním úsekům rádiových kmitočtů postupem podle aukčního řádu losem,“ doplnil úřad.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Slovenský procesor za miliardy letos půjde do výroby. Testují ho velcí hráči nebo armády

Připravovaný slovenský procesor Prodigy od společnosti Tachyum by se měl začít vyrábět letos. Na druhé čtvrtletí se chystá odeslání finálního návrhu výrobci k produkci. „Od jejich výrobního cyklu pak bude záviset dodání na trh. Záleží, kolik tomuto výrobci zaplatíte za zrychlenou výrobu, pod čtyři měsíce se ale nejde dostat,“ popisuje pro Lupu zakladatel a šéf Tachya Radoslav Danilák.

Prodigy je univerzální procesor pro prvky umělé inteligence, který má podle vyjádření společnosti překonávat jak klasické procesory (CPU), tak grafické čipy (GPU) a tensor jednotky (TPU) od Googlu, a to s výrazně nižší spotřebou. O projektu jsme na Lupě psali. Prodigy má být mimo jiné základem pro chystaný superpočítač na Slovensku, jenž se má stát údajně nejrychlejším AI superpočítačem světa.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Pohled za hranice. Co nabízí slovenský operátor, který si navrhl vlastní přístroje?

Zhruba 65 tisíc zákazníků dnes využívá služby slovenského operátora Antik Telecom. Ten drží licence i pro Českou republiku, u nás však plánuje působit prostřednictvím smluvních partnerů a lokálních operátorů. Na Slovensku provozuje vlastní síť ve více než 20 městech a 140 obcích po celé zemi.

Kromě už zmiňované triple-play služby se zabývá rovněž takzvanými smart projekty, jako je „Veřejný bicykl“, „Veřejný skútr“ nebo dovoz elektromotocyklů. Své ústředí má v Košicích.

V posledním srovnávacím přehledu nabídek operátorů jsme představovali digitální televizní službu s názvem Antik Tango, určenou pro optické sítě. Dnes si blíže představíme přístroje i další služby tohoto operátora.

Read the article (5 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Rockaway a Lightspeed Ventures Partners investují do poskytovatele algoritmické likvidity pro digitální aktiva Wintermute

Rockaway Blockchain Fund spolu s Pantera Capital a Lightspeed Venture Partners investuje 20 milionů dolarů do Wintermute, které se věnuje algoritmickému obchodování s aktivy. K investici se připojily také Sino Global Capital, Kenetic Capital, Hack VC nebo Avon Ventures.

Firma vznikla v roce 2017 a vytvářením efektivních likvidních trhů s transparentními cenami se snaží vybudovat decentralizovaný finanční systém. Wintermute se specializuje na svět digitálních aktiv a blockchainu. Momentálně jde o jednoho z největších poskytovatelů likvidity na hotovostních trzích, a působí na desítkách burz a obchodních platforem s digitálními aktivy.

„Algoritmy, které využíváme pro OTC, jsou totožné jako ty, které používáme pro proprietární obchodování, takže pokud jde o cenu, máme výhodu,“ říká šéf Wintermute Evgeny Gaevoy. Měsíční objem obchodovaných transakcí ke koni loňského roku přesáhl částku 30 miliard dolarů. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Etnetera spouští pro SANITINO mezinárodní e-commerce platformu

Etnetera spouští pro svého klienta, prodejce sanitární techniky SANITINO, novou mezinárodní e-commerce platformu. Ta bude fungovat na sedmi trzích zároveň, a to v osmi jazycích. Platforma představuje online nákupní galerii, která funguje na všech trzích zároveň. S přechodem na novou platformu firma také původní koupelnový e-shop www.onlinekoupelny.cz převedla na www.sanitino.cz.

E-shop je dostupný v České republice, na Slovensku, v Itálii, Rakousku, Belgii, Nizozemí a Francii. V každé zemi má vlastní jazykovou mutaci, přičemž v Belgii dokonce dvě. SANITINO si od platformy slibuje, že přinese zákazníkům snadnější orientaci, pomoc s technologiemi i rychlý nákup z domova.

Read the article (1 min read)