Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Český Productboard získal další 1,5 miliardy Kč a sahá po statutu dolarového jednorožce

Český softwarový startup Productboard pokračuje ve svém každoročním nabírání velkého kapitálu. V roce 2018 firma získala osm milionů dolarů, o rok později to bylo 10 milionů dolarů, loni přidala dalších 45 milionů dolarů a nyní hlásí čerstvých 72 milionů dolarů, tedy asi 1,5 miliardy korun. Productboard už si celkově přišel na 136,7 milionu dolarů, téměř tři miliardy korun.

Do společnosti průběžně vedle českého Credo Ventures naskočily slavné fondy Index Ventures, Kleiner Perkins, Bessemer Venture Partners a Sequoia Capital. Ty se připojily i v aktuálním kole s tím, že přibyl Tiger Global Management, který transakci series C vedl.

Spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Hubert Palán už dříve pro Lupu uvedl, že chce z Productboardu udělat jednorožce, tedy firmu s hodnotou jedné miliardy dolarů a více. Po loňské investici se hodnota odhadovala na asi 350 milionů dolarů. S novou investicí se firma miliardové metě blíží.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Signal se zmocnil hackovacích nástrojů Cellebrite, našel v nich řadu zranitelností

Tvůrce privátní chatovací aplikace Signal Moxie Marlinspike oznámil na blogu, že se mu podařilo získat tašku s hackovacími nástroji od firmy Cellebrite, které využívají bezpečnostní složky pro získávání dat ze zabezpečených zařízení a aplikací. Při zkoumání nástrojů přitom zjistil, že software od Cellebrite má sám řadu bezpečnostních chyb a zranitelností.

Hackerské nástroje se skládají z programu UFED a Physical Analyzer, a sady propojovacích kabelů, přičemž Cellebrite na konci loňského roku oznámil, že do druhého jmenovaného softwaru přidal podporu získání dat z aplikace Signal. Marlinspike ale uvedl, že zmíněné nástroje jen umí zkopírovat data z odemčeného telefonu či jiného zařízení do počítače a následně je zobrazit v přehledné formě. Podpora pro Signal pak podle něj znamená, že Physical Analyzer dokáže zobrazit formát souborů využívaných Signalem.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Při březnových kontrolách rušení TV signálu byla zjištěna i závada jednoho vysílače

Český telekomunikační úřad při březnovém zkoumání stížností na nekvalitní televizní příjem zjistil, že na jednom z vysílačů byla technická závada. Informoval o tom ve své pravidelné monitorovací zprávě. Z dostupných informací vyplývá, že šlo o dokrývač v Jiřetíně pod Jedlovou pro multiplex České televize. Věc už byla vyřešena.

Celkem bylo za březen uzavřeno 83 případů rušení televizního příjmu. Výsledkem šetření byla ve 45 případech závada zařízení diváka, ve 22 případech rušení ustalo (případně bylo jen sporadické). V 9 případech se jednalo o vliv zastínění, odrazů, nebo příjem v nepokryté oblasti. Čtyři hlášení nakonec jejich autoři stornovali.

V jednom případě bylo v oblasti Jesenického výběžku potvrzeno přetrvávající rušení signálem polského TV vysílače (potvrzeno měřením v obci Supíkovice). A v jednom případě byla zjištěna „nízká odolnost přijímacího televizního zařízení vůči kmitočtově blízkým signálům“.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Počet mladých diváků klesá, vede střední a starší generace

Televizní vysílání každý den sleduje 6,9 milionu Čechů. Měsíčně televizní vysílání osloví až 95 % televizní populace. Největšími fanoušky televize jsou diváci střední a starší generace, naopak počet mladých diváků klesá.

Potvrzují to souhrnná data z dlouhodobého elektronického měření sledovanosti. Na českém trhu ho zajišťuje pro Asociaci televizních organizací agentura Nielsen Admosphere. Data představuje třetí vydání publikace Atmedia Navigator, v němž český televizní trh podrobně popisuje společnost Atmedia.

Televizi si denně zapne jen třetina diváků ve věku 15–24 let. U diváků 25–34 let je to přitom 56 %. Zatímco u ostatních cílových skupin je denní zásah dlouhodobě stabilní, u dětí a mladých lidí v průběhu let klesá. Alespoň jednou týdně si televizi zapne v průměru 600 tisíc lidí ve věku 15–24 let. Televizní vysílání tedy sledují, ale rozhodně ne tak často jako starší diváci.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Základní registry budou mít na konci května odstávku, nepojede proto přihlašování přes NIA

Správa základních registrů bude od 29. 5. 2021 14:00 do 30. 5. 2021 20:00 nacvičovat provedení disaster recovery plánu. 

V uvedeném období nebudou dostupné základní registry, což způsobí i nefunkčnost přihlašování prostřednictvím Národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA).

Celou zprávu o odstávce najdete na webu Správy základních registrů.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Krátké vlny: Proč antimonopolní úřad pořád touží po geolokačních datech od operátorů?

Blíží se polovina druhého kvartálu a to pro většinu úřadů znamená finalizaci a publikaci výročních zpráv, ve kterých hodnotí své aktivity, působení, hospodaření za uplynulý rok. Některé úřady musí tyto výroční zprávy zasílat v rámci transparentnosti na vládu a do parlamentu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zasílá výroční zprávu na vládu prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu a pamatuji si věčné každoroční debaty, zda může ministerstvo upravovat text výroční zprávy. Může? Samozřejmě, že ne, ministerstvo je přeci jen v roli pošťáka. A co když tam najde chyby? Může?

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Zachovejme digitální zemské televizní vysílání i po roce 2030, navrhuje stát

Už za dva roky čeká zástupce telekomunikačních úřadů z celého světa diskuse, jestli nesebrat zemskému televiznímu vysílání další část frekvencí a uvolnit je pro nové služby. Upozorňuje na to hodnotící zpráva o přechodu na DVB-T2, kterou předložilo vládě ministerstvo průmyslu a obchodu.

„The World Radiocommunication Conference v roce 2023 bude posuzovat budoucí využití UHF pásma 470–960 MHz,“ stojí v dokumentu. „Výsledkem diskusí a vývoje trhů může být v určitém případě návazné evropské rozhodnutí o uvolnění dalšího kmitočtového pásma („600 MHz“, konkrétně 598–694 MHz) z pásma 470–694 MHz, užívaného vysílacími sítěmi pro šíření zemského digitálního vysílání a dosud garantovaného do roku 2030,“ podotýká hodnotící zpráva.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Umělá inteligence jako riziko. Evropská komise představila, jak chce regulovat AI

Zákaz AI technologií manipulujících lidské chování nebo počítajících tzv. sociální skóre obyvatel, certifikace vysoce rizikových AI systémů či . To mimo jiné obsahuje návrh nového nařízení o pravidlech pro používání technologií založených na tzv. umělé inteligenci (Artificial Intelligence Act), který dnes představila Evropská komise.

Nařízení má podle Komise přinést jednotná evropská pravidla pro používání AI technologií napříč všemi obory. Povinnost se jimi řídit mají mít všichni provozovatelé AI systémů, pokud jejich používání ovlivňuje osoby nacházející se v EU.

Návrh počítá s úplným zákazem technologií představujících tzv. nepřijatelné riziko: „Patří sem systémy nebo aplikace UI, které manipulují s lidským chováním s cílem obejít svobodnou vůli uživatelů (např. hračky s hlasovým asistentem, který navádí nezletilé k nebezpečnému chování), a systémy, které umožňují vládám provádět tzv. ‚sociální hodnocení‘,“ vysvětluje Komise.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Úspěch pro české Credo. Rumunský UiPath byl na burze oceněn na 29 miliard dolarů

Český startupový fond Credo Ventures se točí kolem velkého úspěchu východní Evropy v softwarovém byznysu. Na newyorskou burzu NYSE vstoupila rumunská společnost UiPath, jíž primární úpis akcií vynesl 1,34 miliardy dolarů a ohodnotil jí na 29 miliard dolarů.

UiPath předtím od investorů nabrala dvě miliardy dolarů. Credo se zúčastnilo prvních třech kol (seed až series B), což většinou pro investory znamená nejlepší podmínky a vyšší podíly. V průběhu času kapitál poslaly také slavné fondy jako Sequoia Capital, T. Rowe Price, Accel, Kleiner Perkins nebo Google a Tencent.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Pěchouček, Obluk a spol. investují 430 milionů do cloudového startupu Cape Privacy

Technologický investiční fond Evolution Equity Partners, za kterým mimo jiné stojí bývalý technický ředitel AVG Karel Obluk a současný technický šéf Avastu Michal Pěchouček, se podílí na další velké investici. Vede investiční sérii A do amerického startupu Cape Privacy, jejíž celkový objem činí 20 milionů dolarů, tedy přes 430 milionů korun.

Cape Privacy už celkově nabrali 25 milionů dolarů. Kromě vedoucích Evolution Equity Partners se do investice připojily například fondy Tiger Global Management, Ridgeline Partners, Version One Ventures, Haystack nebo Radical Ventures. Jedním z investorů je i spoluzakladatel Coinbase Fred Ehrsam.

TIP: Obluk a Pěchouček s Googlem či Intelem dávají 180 milionů dolarů do SecurityScorecard

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Českému Oraclu klesly tržby o dvě miliardy, přesunul vývojáře do nové firmy

Českému Oracle tržby klesly, a to z 3,708 na 1,763 miliardy korun. Zisk po zdanění spadl ze 195,2 na 86,5 milionu korun. Je to dáno tím, že firma převedla výzkumnou a vývojovou činnost do jiné společnosti, konkrétně pod Oracle Global Services Czech Republic. Kvůli této operaci klesl i počet zaměstnanců, a to ze 1700 na 436.

“Na výsledcích se projevil zejména prodej segmentů podniku ve prospěch společnosti Oracle Global Services Czech Republic s.r.o. v období končícím 31. května 2020. Předpokládáme, že ve své úspěšné obchodní činnosti bude pokračovat a bude zisková i v dalších letech,” informuje podnik v účetní závěrce.

Oracle v Česku dlouhodobě provozuje vývoj několika produktů, například jazyka Java nebo aplikací z balíku koupené společnosti NetSuite. V Česku se pracuje i na Oracle Cloudu a technologiích kolem koupeného pražského startupu Apiary. Vývojářské pobočky má Oracle v Praze a Brně.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Microsoft v Česku navýšil miliardové tržby, čtvrtinu obratu tvoří cloud

Microsoft v Česku navýšil tržby z 1,779 na 1,926 miliardy korun se ziskem 180,5 milionu. Ten se vyplatí jako dividenda. Daň z příjmů činila 55,6 milionu. Ukazuje to nová účetní závěrka za dvanáct fiskálních měsíců končících v polovině loňského roku.

Nejde o kompletní čísla, které u nás Redmond udělá, větší část peněz teče přes zahraničí. “Hlavní příjmy společnosti plynou ze služeb v oblasti marketingu, podpory prodeje a technické podpory mateřské společnosti na území České republiky. Příjmy jsou nabývány ve formě provizí poskytnutých společnostmi Microsoft Ireland Operations Limited a Microsoft Ireland Research,” informuje český Microsoft.

Cloudové služby jako Office 365, respektive Microsoft 365, Azure a Dynamics 365 představovaly více než čtvrtinu obratu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Prvním DAB+ přijímačem s certifikací pro Českou republiku je GoGEN DAB300N

České Radiokomunikace udělily první certifikaci v rámci testování přijímačů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. Oznámily to v tiskové zprávě. Certifikát „DAB+ ověřeno“ získal malý přenosný přijímač GoGEN DAB300N. 

Cílem certifikace je podpořit zastoupení kvalitních DAB přijímačů na českém trhu. Aby přijímače certifikát získaly, musí splnit řadu parametrů, mezi jinými i dekódování zvuku a správné zobrazování českých znaků. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Aplikace k reality show TV Prima se vymkla kontrole, museli ji dočasně vypnout

Televize Prima zařadila do svého odpoledního vysílání reality show Like House, v níž skupina populárních uživatelů Tik Toku a dalších sociálních sítí žije pod dohledem kamer ve vile u Berouna. Vítěz soutěže, který od diváků získá nejvíce hlasů, dostane hlavní cenu ve výši půl milionu korun.

Hlasování probíhá přes mobilní aplikaci Oukee, kterou vyvinula společnost Go Social. Kromě udílení kladných a záporných hlasů ale do ní uživatelé také mohou nahrávat obsah. „Aplikace nabízí nahrávat obsah, a tak lidi nahrávali, cokoliv je napadlo,“ varoval na sociální síti Twitter Jonáš Čumrik alias Johny Machette.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Matěj Novák končí v Czech Publisher Exchange, přechází do firmy DataSentics

Platforma pro prodej programatické reklamy Czech Publisher Exchange (CPEx) po téměř osmi letech mění výkonného ředitele. Dosavadní šéf Matěj Novák končí a od května přechází do firmy DataSentics. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Novák bude mít ve společnosti zaměřené na vývoj aplikací využívajících strojové učení na starosti produkt Adpicker for Publishers, který nabízí řešení pro cílení reklamy. 

„Řešení na bázi Adpickeru v současnosti využívá mnoho klientů na straně inzerenta, mezi než patří například banky a pojišťovny jako Česká spořitelna, mediální agentury Adexpres/Dentsu, Cheil/Samsung a další. Hlavním úkolem Matěje Nováka bude zopakovat tento úspěch i na straně médií, vč. zahraničních,“ píše firma.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nová „zelená“ kryptoměna Chia dlouhodobou nouzi o disky nezpůsobí

Popularitu nové, ještě nespuštěné „zelené“ kryptoměně zajišťuje především jedno jméno: Bram Cohen, muž stojící za BitTorrent protokolem. Základní myšlenka sítě Chia Network a jejího nového coinu XCH utilizovat stejně efektivní, ale přitom energeticky méně náročný konsensus mechanismus, než je Proof of Work (PoW), ale není nijak nová (více než tři roky spuštěný Filecoin, nebo třeba Spacemesh).

Historie pokusů s principem Proof of Space sahá ještě dále a je dlážděna vesměs neúspěšnými pokusy (Burstcoin, SpaceMint), které vrcholí snahou využívat dále alokovaný prostor v cloudových úložištích (Storj, Filecoin), což je další úroveň zeslabování bezpečnosti sítě. Jejich neúspěch zatím dokládá minimální zájem trhu, a to jak o služby samotné, tak o jejich nativní tokeny.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Marek Janda (Nyx): Web, který vypadá jako z roku 2005 je super, uživatelé by na změnu designu nadávali

Má 90 tisíc registrovaných uživatelů a přežil i nástup sociálních sítí, které řadu jiných tuzemských diskusních fór pohřbily. Český server Nyxletos v únoru oslavil 20 let existence. 

Jeho zakladatel Marek Janda se k výročí rozhodl desetitisícům stálých uživatelů nadělit kompletní přepsaní webu. Zásadní proměnou prošlo ale jen technické pozadí. Design stále připomíná éru, kdy na internetu ještě zdaleka nebyl každý a podle Jandy je to jedna z hlavních předností Nyxu. Krok s dobou ale server drží třeba novým API pro mobilní aplikace.

Nyx letos oslavil 20 let, jak ta dvě desetiletí hodnotíte?

Read the article (5 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Další státní IT systém má výpadek, problém hlásí Technologická agentura ČR

Další státní IT projekt má výpadek. Problém se týká systému ISTA spadajícího pod Technologickou agenturu ČR. Jde o systém pro přípravu a správu výzkumných projektů, které podporují TA ČR a zapojená ministerstva. K výpadku došlo zhruba týden před uzávěrkou podání projektů TREND, což některým žadatelům komplikuje situaci.

Výpadek trvá od dnešních zhruba 9:30 hodin. “Informační systém Technologické agentury ČR ISTA není momentálně dostupný kvůli technickému problému. Na nápravě a obnovení chodu intenzivně pracuje dodavatel systému. Data všech projektů jsou bezpečně uložena. Jakmile bude chod ISTA obnoven, neprodleně zveřejníme tuto informaci na našich webových stránkách,” informuje TA ČR.

Dodavatelem ISTA je společnost Ahasware. Tendr za 17,64 milionu korun vyhrála v roce 2019. Rozšíření pak vyšlo na 3,8 milionu. Ahasware figuruje také v zakázce TA ČR na sdílený informační systém za 420 milionů.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Třetině Čechů se zhoršila kvalita připojení k internetu, průměrné rychlosti rostou

Čechům se za poslední rok zhoršila kvalita připojení k internetu. Vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti Grant Thornton a ministerstva průmyslu a obchodu, kteří společně již druhým rokem skrze online dotazníky sbírají informace od veřejnosti. Aktuální sběr dat se uskutečnil koncem loňského roku a zúčastnilo se ho šest tisíc domácností.

“Jedním z hlavních důvodů trendu zvyšující se rychlosti připojení je skutečnost, že téměř 77 % respondentů nyní využívá domácí připojení pro práci z domova (před rokem to bylo 48 %) a 56 % pro domácí výuku, přičemž více než polovina z těchto uživatelů deklarovala, že za poslední rok se tento způsob využívání domácího připojení zásadně zvýšil,” píše se ve zhodnocení výsledků průzkumu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

WEDO staví na D1 logistický superhub za půl miliardy s automatickým tříděním balíků

Dopravce balíků WEDO, který se zaměřuje na doručování zásilek z e-shopů, staví na 34. exitu dálnice D1 u obce Ostředek logistické centrum s automatickou třídící linkou. Firma do technologií „superhubu“ o ploše 9 tisíc metrů čtverečních investuje půl miliardy korun. Centrum bude součástí Sázava Logistic Park, který buduje developer UDI.

Superhub bude sloužit k třídění zásilek při přepravě mezi jednotlivými depy. Třídící linka bude v automatickém režimu třídit zejména malé balíky, větší zásilky budou tříděny v poloautomatickém nebo manuálním režimu. Kapacita linky bude 10 tisíc balíků za hodinu.

Read the article (1 min read)