Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Google chce svůj cloud prodávat českému státu. Oblast zatím ovládl Microsoft

Google se svým Google Cloudem bude chtít v Česku poprat o státní zakázky. Začíná tímto směrem vyvíjet obchodní aktivity. Na pozici obchodního manažera pro veřejný sektor v rámci Česka, Slovenska a Maďarska byl od srpna najat Bedřich Luft.

Luft má s podobným typem byznysu zkušenosti. Několik let působil jako ředitel v Hewlett-Packard a později necelé čtyři roky vedl velkou českou pobočku DXC Technology, která se od HP odštěpila.

Google nespecifikuje, jaké konkrétní plány s cloudem ve státní správě má. Firma dotazy Lupy nechala bez komentáře. Google Cloud se v Česku už nějakou dobu rozvíjí, v pražských kanceláří společnosti se mu věnuje několik lidí. Google Cloud u nás má partnery a letos se v Praze otevřelo center of excellence s padesáti odborníky.

Google zároveň letos otevřel datacentrum pro Google Cloud ve Varšavě. Obsluhovat bude i zákazníky v Česku.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

CETIN rozšiřuje bonding a 250Mb rychlost dostal do dvou milionů domácností

CETIN rozšiřuje nabídku VDSL bondingu, díky čemuž může dostat rychlost internetu 250 Mb/s dostat k téměř dvěma milionům domácností. Bonding byl zaveden koncem loňského roku. Pokrytí lze zjistit na webu zrychlujemecesko.cz.

“Technologie bondingu, kdy díky využití dvou párů metalické sítě najednou dokážeme zrychlit stávající internetové připojení na dvojnásobnou rychlost, je od 2.8. nově dostupná i pro rychlostní profil se stahováním rychlostí 250 Mb/s. Znamená to, že přibude 1 140 tisíc přípojek, které budou mít nově rychlost až 250 Mb/s – ke stávajícím 788 tisícům. Zrychlení funguje zároveň oběma směry, tedy nejen na cestě k zákazníkům (download), ale i od nich (upload). Tato varianta tak doplní stávající velmi úspěšnou nabídku, v rámci které dosáhnete s bondingem zrychlení z 20 Mb/s až na 50 Mb/s nebo z 50 Mb/s až na 100 Mb/s – nyní tedy z až 100 Mb/s na až 250 Mb/s,” informuje firma.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Data: Vyrovnaný pondělní souboj Kriminálky Anděl a Malého pitavalu

Skoro čtyřicet let starý cyklus detektivních příběhů Malý pitaval z velkého města slavil v pondělí největší úspěch u televizních diváků. K programu ČT1 přivedl po osmé večer 786 tisíc lidí, a jen o dvacet tisíc méně se jich dívalo na navazující epizodu.

Byl to vyrovnaný souboj s reprízou Kriminálky Anděl na Nově, kterou si po Televizních novinách a sportu zapnulo 746 tisíc diváků. Žádný z dalších večerních pořadů už se ani nepřiblížil hranici půl milionu diváků.

Nejsledovanějším pořadem celého dne napříč všemi stanicemi byly Televizní noviny. Na Nově oslovily 938 tisíc diváků starších 15 let při podílu na sledovanosti 30,3 procenta. 

Zdroj dat: TV Nova/ATO-Nielsen Admosphere, Živě + TS0

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Distributor Nintenda investuje do českých 3Dsimo. Nahlédněte do výroby největšího odběratele digitronek

Česká společnost 3Dsimo, která je známá především díky 3D perům pro pokročilé i děti a začátečníky, získala nové investory. Majoritu 80 procent ovládl Michal Valkoun stojící za společností ConQuest. Ta v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku působí jako výhradní distributor herní společnosti Nintendo, což je díky značnému úspěchu konzole Switch rostoucí byznys. ConQuest u nás rovněž distribuuje hry od Ubisoftu.

Pro Valkouna je vstup do 3Dsimo diverzifikací. ConQuest už dříve začal distribuovat elektronické stavebnice Boffin, které 3Dsimo převzalo do svého portfolia. V 3Dsimo drží podíl i další lidé z ConQuestu – Josef Kantor má sedm procent a Radim Kalo je na jednom procentu. Zakladatel a šéf společnosti David Paškevič má desetiprocentní podíl, zbytek po procentu drží Petr Duba a Ondřej Nentvich.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Služba mojeID hlásí přes 100 tisíc aktivních uživatelů. Jak ji využívají?

Na začátku června zorganizovalo sdružení CZ.NIC konferenci věnovanou digitální identitě a zejména službě mojeID. Prezentace i videa jsou k dispozici na stránkách konference. Ve svojí prezentaci jsem se věnoval mimo jiné statistikám týkajícím se mojeID a slíbil jsem, že některá čísla budeme zveřejňovat automaticky. 

Za tímto účelem spouštíme dedikovanou stránku věnovanou právě statistikám souvisejícím se službou mojeID. Odkaz na ní je také přímo na hlavní stránce služby. Rádi bychom tím podpořili obecnou snahu sdružení CZ.NIC o transparentnost. V tomto článku bych některá z čísel uvedených v těchto statistikách rád okomentoval a přidal možná ještě pár dalších zajímavých údajů.


Autor: Jaromír Talíř, CZ.NIC

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

NFT obraz Maestropiece od TMBK byl vydražen za více než čtvrt milionu korun

Digitální dílo Maestropiece, které ve formě NFT vytvořil satirik Tomáš Břínek alis TMBK pro McDonald´s se vydražilo za 5,04 Etherea, tedy v přepočtu na 281 400 Kč. Výnos z aukce poputuje na účet Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda na podporu rodin vážně nemocných dětí. 

Digitální burger byl v aukci vystaven ve formě nezaměnitelného digitálního tokenu (NFT), který zaručuje autorství digitálního díla. „Z výsledné částky jsme nadšení. Soukromé tipy a cíle jsme samozřejmě měli, ale výsledek naše představy i očekávání vysoce předčil,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace McDonald’s ČR a SK.

Obraz Masterpiece od TMBK a McDonald´s.
Autor: McDonald´s

Obraz Maestropiece od TMBK a McDonald´s.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Ondřej Šťastný přechází z Microsoftu do MALL Group, povede oddělení vývoje

Oddělení Developmentu a ERP v MALL Group nově vede Ondřej Šťastný, který nastupuje na pozici Engineering Directora. Šťastný předtím působil šest let v Microsoftu, kde se na pozici Senior Engineering Managera staral mimo jiné o budování týmů pro platformu Teams. 

Kromě toho má zkušenosti z firem Trask nebo VMware, kde získal několik patentů v oblasti vzdálené správy Windows zařízení. V minulosti se také v Česku věnoval projektům pro bankovní domy, kromě toho pobýval také v USA. V MALLu nově řídí R&D oddělení a podnikové a informační systémy včetně SAPu.

Vedoucí vývoje MALL Group Ondřej Šťastný.
Autor: MALL Group

Vedoucí vývoje MALL Group Ondřej Šťastný.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Do vedení Alzy přichází Marek Dvořák z holdingu Asahi a Juraj Bóna z T-Mobile

Management Alza.cz od srpna doplní na pozici marketingového ředitele Marek Dvořák, který do e-shopu přechází z japonského pivovarského holdingu Asahi. Do top managementu Alzy zároveň přichází i Juraj Bóna, který dříve působil v T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom. Bóna obsadí pozici ředitele Alza pro Firmy.

Dvořák má více než patnáctiletou marketingovou zkušenost s budováním spotřebitelských značek, jako třeba Pilsner Urquell. „Alza je velmi dobře promazaná byznysová mašina, která chrlí jeden skvělý produkt za druhým jako například Alzaboxy nebo Marketplace. I proto bude naší prioritou přivést k těmto produktům co nejvíce nových zákazníků nejen na stávajících, ale i nových trzích“, říká Dvořák.

Marketingový ředitel Alzy Marek Dvořák.
Autor: Alza.cz

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Kuki zařazuje stanici Prima Star HD

Internetová televize Kuki zařadila od 2. srpna do nabídky retro stanici Prima Star HD. Dostupná je ve všech tarifech. „Za 28 let vysílání přinesla Prima českým divákům desítky pořadů, které se dnes řadí mezi ty nejpopulárnější počiny české televizní tvorby. Jsme proto rádi, že můžeme divákům Kuki nabídnout velkou část z nich na jednom místě, a to navíc v HD kvalitě a zvukem Dolby Digital 5.1,“ poznamenal marketingový ředitel Kuki Lukáš Pazourek.

Druhou novinkou v nabídce je Stingray CMusic HD, v angličtině vysílající program zaměřený na klasickou hudbu a skladby ze světově známých filmů. Krátkodobě je dostupný ve všech tarifech, akce skončí 31. srpna.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Data: Hasiči, judo, tenistky a Chalupáři. Na co jsme se dívali o víkendu

Nový seriál televize Nova Co ste hasiči zůstává nejsledovanějším pátečním pořadem. V pátek 30. července 2021 si ho zapnulo 844 tisíc lidí starších 15 let, jeho podíl na sledovanosti přesáhl 30 procent. Měl například víc diváků než Televizní noviny.

Jinak byla spolehlivým lákadlem hlavně olympiáda na ČT sport. Páteční zápas judisty Lukáše Krpálka v těžké váze, při němž získal zlatou medaili, vidělo bezmála 35 procent lidí u obrazovek. Kolem 37 procent diváků sledovalo vodní slalom.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

CETIN za dotace na stavbu broadbandu nakoupil i techniku Huawei, oproti plánu vybuduje méně přípojek

Společnost CETIN spadající do PPF Telecom Group pomalu rozjíždí výstavbu rychlého internetu do špatně pokrytých oblastí. Využije k tomu evropské dotace z programu OP PIK, které v několika kolech rozděluje ministerstvo průmyslu. Tyto peníze mají pomoci s financováním budování kvalitního připojení tam, kde se to poskytovatelům internetu komerčně nevyplatí. Jde o takzvaná bílá místa.

CETIN dotace využije mimo jiné na nákup síťové techniky od čínské společnosti Huawei. Zakázku za 15,7 milionu korun bez DPH na dodávku technologie DSLAM vyhrála společnost Altepro Solutions, která je významným partnerem Huawei na českém trhu.

CETIN si na modernizaci bezdrátové části mobilní sítě a nasazení 5G vybral společnost Ericsson a Huawei se v tomto případě zbavuje. U DSLAMů bude ve spolupráci pokračovat.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nechceme uspěchat rozvoj. HBO Max odstartuje v Česku později

Telekomunikační gigant AT&T při prezentaci hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí potvrdil, že jeho dceřiná firma Warner Media posune termín spuštění služby HBO Max v dalších regionech. Týká se to také České republiky. Místo původně očekávaného letošního podzimu se dočkáme na začátku roku 2022. Přednost dostali uživatelé v latinskoamerických státech, na jejichž akvizici se teď firma soustředí.

„HBO Max stále překonává naše očekávání. Poté, co jsme překonali spodní hranici našeho globálního cíle počtu předplatitelů o šest měsíců dříve, než jsme plánovali, zvyšujeme nyní naše očekávání. Do konce roku bychom měli mít 70 až 73 milionů předplatitelů po celém světě,“ řekl v telekonferenčním hovoru pro investory finanční ředitel AT&T Pascal Desroches.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Skvělý olympijský Doodle, brýle od Facebooku a Ray-Banu a data z Clubhouse na prodej

Výborný aktuální Google Doodle je vlastně hra a někteří lidé se předhánějí v rychlosti jejího dohrání. Kolekce miniher v Google Doodle je věnována Olympijským hrám v Tokiu. Dokonce má už vlastní žebříček na SpeedRun.com

Bývalý zaměstnanec Cellebrite promluvil. Firma zaměstnancům lhala. Nedělá nic, aby zabránila zneužití svých produktů. Cellebrite je jedna z mnoha firem produkujících pomůcky pro šmírování a hackování mobilních zařízení, podobně jako NSO Group. Otázkou je, proč by měla řešit, na co její zákazníci produkty užívají. Nebo kdo je používá. Tedy například autokratické režimy či zločinci. Nic to totiž nenařizuje a je to jen věcí etiky. 

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Amazon dostal obří pokutu za porušování GDPR, v Lucembursku má zaplatit 746 milionů eur

V přepočtu více než 19 miliard Kč (746 milionů eur). To je výše pokuty, kterou americký e-commerce a cloudový obr Amazon dostal od lucemburského úřadu na ochranu osobních údajů (Commision nationale pour la protection des données, CNPD). Informoval o tom americký deník Wall Street Journal (WSJ), který o hrozící pokutě informoval už dříve.

Amazon o pokutě informoval ve své zprávě pro americkou burzu. Podrobnosti o důvodech jejího udělení zatím nejsou známy, Amazon jen uvádí, že firma podle úřadu při zpracovávání osobních údajů nepostupovala v souladu s evropským nařízením na ochranu osobních údajů (GDPR). Kromě pokuty úřad Amazonu nařídil také změnu postupů při správě dat.

Americká firma podle materiálu s rozhodnutím nesouhlasí a říká, že je neopodstatněné a že se proti němu bude důrazně bránit.

Přestože rozhodnutí podle Amazonu padlo už 16. července, na webu lucemburského úřadu zatím k rozhodnutí nejsou žádné podrobnosti.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Uniklá interní data české firmy Gordic jsou údajně na darknetu, řeší to NÚKIB

Na darknetu se objevila zpráva, ve které se píše, že útočníci údajně zcizili data softwarové společnosti Gordic. Ta je významným dodavatelem do státní správy. Případem se zabývají policie a NÚKIB.

Uniknout měla personální data zaměstnanců, archivy e-mailů, smlouvy a ujednání, záznamy z účetnictví a SQL databáze. Upozornila na to firma CzechMate CZ, která monitoruje darknet pomocí nástroje DarkTracer.

Ředitel Gordicu Jaromír Řezáč uvedl, že problém může “souviset s kybernetickou bezpečnostní událostí, kterou jsme v rámci naší infrastruktury zaznamenali, analyzovali a vyřešili zhruba před čtvrt rokem. V takovém případě se řídíme podle krizových postupů a přijímáme preventivní opatření včetně odpojení příslušných systémů a služeb v souladu s legislativou a příslušnými normami.”

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Data: Ve čtvrtek vedla Kriminálka Anděl, diváky zajímala i olympiáda

Nejsledovanějším večerním pořadem kromě zpravodajství napříč televizními stanicemi byla ve čtvrtek repríza Kriminálky Anděl na televizi Nova. Po osmé večer ji upřednostnilo 724 tisíc lidí starších 15 let. Navazující epizodu zvolilo 594 tisíc diváků. Byl to jediný pořad v hlavním vysílacím čase, který překonal hranici půl milionu diváků.

Televizní noviny na Nově vyhledalo 891 tisíc diváků starších 15 let, podíl na sledovanosti dosáhl 34,61 procenta. 

Jinak byl divácký zájem v průběhu celého dne spíše slabší. Ranní a dopolední vysílání však oživila olympiáda. Přenos vodního slalomu na ČT Sport dosáhl podílu na sledovanosti 38,64 procenta. Přímý přenos semifinálového utkání čtyřhry žen olympijského tenisového turnaje (Krejčíková, Siniaková – Kudermetovová, Vesninová) zapnulo 36,85 procenta diváků u obrazovek. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Balíkobot spouští službu pro propojení výdejních boxů Lockers.ai

Logistická firma Balíkobot spustila do pilotního provozu službu Lockers.ai, která optimalizuje volné kapacity výdejních boxů napříč různými poskytovateli. Na Twitteru to oznámil spolumajitel Balíkobotu Martin Kasa. Lockers.ai propojí volné kapacity boxů napříč celou sítí nasmlouvaných provozovatelů. Cílem služby je zefektivnit doručování a rozšířit počet míst, na kterých si adresát může zásilku vyzvednout, a to v čase a lokalitě, která mu vyhovuje. 

Milionové investice a rok tvrdé práce @balikobot = automatický výdej z boxů začal novou kapitolu!
Máš e-shop a chceš vydávat v sítích boxů 3. stran z 1 místa z 1 systému? Pak je pro tebe https://t.co/bKXZcoyHwu a zapoj se do pilotu. První e-shopy již testují naživo. 📬

— Martin Kasa (@martin_kasa) July 29, 2021
Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česká CNN hlásí změny. Přichází Petr Suchoň, ranní program začne dřív

Komerční zpravodajská stanice CNN Prima News od 9. srpna upraví ranní vysílání. Pořad Nový den začne každé ráno během pracovního týdne víc než o hodinu dřív, už v 5.55. 

Provázet jím bude moderátorská dvojice Soňa Porupková a Petr Suchoň, tu postupně doplní další dvojice. Bývalý moderátor Televizních novin na Nově nahradí Libora Boučka, který se stal šéfdramaturgem zábavních pořadů TV Prima. Suchoň skončil v televizi Nova na konci května, kdy se stanice rozhodla snížit počet moderátorských dvojic Televizních novin na dvě.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česko chystá pravidla pro vyřazení Huawei ze sítí a určování rizikových dodavatelů

Česko začíná pracovat na pravidlech, která by mohla vést k vyřazení či omezení rizikových dodavatelů technologií do mobilních sítí a informačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Tato pravidla by se dotkla primárně čínských společností Huawei a ZTE, proti kterým Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v minulosti vydal stále platné bezpečnostní varování.

Omezení rizikových dodavatelů se konkrétně věnují dva body v novém Akčním plánu k národní strategii kybernetické bezpečnosti na roky 2021 až 2025 (PDF), který vydal NÚKIB.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Vít Endler (finGOOD): Pokud e-shopy za epidemie dělaly svou práci dobře, zákazníci jim zůstanou

[Partnerský podcast] V českém online světě je nejznámější svou rolí ve vedení firmy Netretail Holding, bývalém vlastníkovi e-shopu Mall.cz. Po prodeji Mall Group do rukou skupiny Rockaway investoval do startupu Virtooal a dnes je výkonným ředitelem platformy finGOOD propojující investory s malými firmami, které potřebují půjčit peníze.

Jak se dnes Vít Endler na Mall dívá? „Když jsem tam v roce 2010 nastupoval, byl to ještě hodně punk, dnes je z Mallu samozřejmě úplně jiná společnost, korporátně řízený byznys, má asi dvojnásobek zaměstnanců než v době, když jsem odcházel. Samozřejmě, ti ‚velcí kluci‘ do firmy investovali s nějakým úmyslem a ten úmysl teď naplňují. Ta cesta by pro ně měla být ve finále úspěšná, pokud se jim tu firmu podaří vyexitovat tak, jak by chtěli,“ říká.

A co říká na trendy v dnešní e-commerce? Udrží si například tuzemské e-shopy zákazníky, které získaly v průběhu epidemie covid-19, nebo online bublina splaskne? 

Read the article (1 min read)