Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Foto: Robotičtí psi Spot od Boston Dynamics snímali podzemí pražských kolektorů

Spot od Boston Dynamics Autor: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

Fakulta elektrotechnická FEL ČVUT  dva nové roboty Spot od Boston Dynamics. Na první misi zamířili na šest dní do podzemí, kde společně s Kolektory Praha pořizovaly digitální 3D mapu kolektorů. Ta bude zpřístupněná pomocí virtuálních prohlídek.

“Digitální 3D mapa se dá využít při dopracování GIS kolektorového systému, který společnost KP buduje již řadu let. Systém bude využíván mimo jiné IPREM pro dopracování technických map Hlavního města Prahy,” popisuje předseda představenstva Kolektorů Praha Petr Švec. Data se ještě zpracovávají.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Český startup Memsource získává od amerických investorů dalších 370 milionů

Georg Ell, Memsource Autor: Memsource

Původem český startup Memsource získává investici dalších 15 milionů eur, tedy asi 370 milionů korun. Peníze vkládá americký fond Carlyle Group spravující aktiva za 325 miliard dolarů. Carlyle do Memsource vstupoval jako majoritní investor v roce 2020. Společnost tehdy byla oceněna na 1,3 miliardy korun.

Memsource prostředky použije na další globální expanzi. V rámci ní nedávno na pozici výkonného ředitele přišel Georg Ell, který dříve například vedl Muskovu Teslu v západní Evropě. Memsource také koupil německého konkurenta Phrase.

Startup se zabývá automatizovaným překladem v rámci zhruba pěti se jazyků, to se používá například při překládání softwaru. Mezi zákazníky patří Uber, VW, Škoda Auto, Porsche, Huawei a další.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Televizní sledovanost bude nadále měřit Nielsen Admosphere

Nielsen Admosphere a ATO - podpis smlouvy Autor: Nielsen Admosphere

Agentura Nielsen Admosphere podepsala s Asociací televizních organizací smlouvu na elektronické měření sledovanosti, která bude platit do roku 2027. Prodlužuje se tak spolupráce trvající už dvě dekády. 

Stejně jako dosud klienti dostanou data z měření sledovanosti nejen na televizích, ale také na dalších platformách, jako jsou PC, notebook, smartphone nebo HbbTV. Počítá se však s průběžným rozšiřováním, aby projekt pokrýval měnící se potřeby televizního trhu. Už nyní se diskutuje třeba o funkci RPD (return path data) u zařízení pro IPTV.

Také samotné peoplemetry společnost stále modernizuje, aby vyhovovaly současným uživatelským požadavkům a práce s nimi byla pro domácnosti co nejpříjemnější.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Aukro loni zvýšilo tržby na 175 milionů a protočilo zboží za 3,3 miliardy

Jan Sadílek, AUKRO Autor: Jan Sadílek

Obrat webu Aukro.cz v roci 2021 meziročně vyrostl o téměř 40 procent na 175 milionů korun. Zisk před zdaněním se dostal na 49,5 milionu. V tomto případě jde o trojnásobný růst, uvedla společnost vlastněná Pale Fire Capital.

Hodnota uskutečněných transakcí dosáhla na 3,3 miliardy, meziročně o 30 procent více. Loni bylo na Aukru vystaveno 31,9 milionu položek. Největší podíl udělala sekce sběratelství (1,5 miliardy) následovaná starožitnostmi a uměním (přes půl miliardy), počítačemi a hrami (286 milionů), auto-moto (233 milionů), elektrem (160 milionů) a věcmi pro dům a zahradu (142 milionů).

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Příliš velká regulace EU a NÚKIBu ohrozí lokální providery, upozorňuje český trh

NÚKIB Autor: NÚKIB

Menší a střední operátoři se stejně jako ti velcí začínají ozývají ohledně dle jejich vnímání přehnané regulace. Výbor nezávislého ICT průmyslu, kam spadají desítky providerů typu ČD-Telematika, Quantcom nebo WIA, vydal prohlášení spojené s Mechanismem posuzování a omezování rizik spojených s dodavateli do infrastruktury elektronických komunikací, který mimo jiné řeší zamezení přístupu Huawei. Prohlášení zveřejňujeme v celém znění.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Jan Klouda (Vodafone): Při zakazování Huawei se NÚKIB chová ideologicky. Budeme chtít náhrady

Telekomunikační síť českého Vodafonu patří do kritické infrastruktury státu a stejně jako sítě dalších operátorů podléhá rostoucímu množství požadavků na zabezpečení svého chodu. Od operátorů ale zaznívá kritika, že stát sice něco požaduje, ale nevytváří k tomu podmínky. Podle Vodafonu například chybí scénáře v případě energetického blackoutu. Operátor situaci považuje za vážnou a přístup státu k telekomunikacím v kontextu kritické infrastruktury za nedostatečný.

“Zajišťujeme kritickou službu v podobě komunikace. Pokud přijdeme o elektřinu, budeme schopní takovou službu poskytovat jen do určité míry. Datová centra zálohujeme bateriemi a diesel generátory. Zbytek sítě, kam spadá přes pět tisíc vysílačů, máme zálohovaný bateriemi, ale naftou a generátory ho zálohovat na všech vysílačích není možné. Potřebujeme, aby stát pomohl zvyšovat odolnost infrastruktury a aby s námi spolupracoval při řešení krizových stavů.

Read the article (5 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

České hry Kingdom Come: Deliverance od Warhorse se prodalo přes pět milionů kopií

Kingdom Come: Deliverance Autor: Warhorse Studios

České historické RPG hry Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios už se prodalo přes pět milionů kopií. Podařilo se to skrze všechny platformy, kde titul vyšel. Do prodeje zamířil v únoru roku 2018.

To, že Kingdom Come neustále vydělává, ukázala i prozatím poslední účetní závěrka. Warhorse utržili 250 milionů korun se ziskem po zdanění přes 145 milionů. To je v rámci cyklického prodeje her (největší čísla jsou po vydání a poté výdělky klesají) slušené číslo. Rok předtím byly tržby 463 milionů a ještě dříve 1,1 miliardy korun.

Warhorse neustále nabírají nové lidi a pracují na prozatím neoznámeném titulu. Spekuluje se o nástupci Kingdom Come.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Policie kvůli podvodu obvinila dva lidi z kryptoměnového projektu Platon Life

Platon Life Autor: Platon Life

Policie vznesla obvinění vůči dvou lidem podezřelých z podvodů s kryptoměnou. Škody se měly vyšplhat na stovky milionů korun. Případ se točí kolem skupiny firem zastřešujících projekt Platon Life. Obvinění jsou ve vazbě. Platon Life už před pár dny vydala prohlášení.

Policie ČR o případu informuje takto:

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zahájili v uplynulých dnech rozsáhlou operaci, která se týká skupiny společností zastřešující projekt Platonlife.

Během akce byla provedena řada domovních prohlídek i prohlídek jiných prostor, přičemž bylo zadrženo několik osob. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

České krabičky zajišťují viditelnost dronů. Dronetag nyní získal investici od Y Softu

Dronetag Autor: Dronetag

Český startup Dronetag získal investici 15 milionů korun od brněnského fondu Y Soft Ventures spadajícího pod společnost Y Soft. Dronetag díky tomu nezískává pouze kapitál, ale také výrobní kapacity v Brně, které Y Soft zainvestovaným startupům nabízí.

Dronetag vyvíjí IoT zařízení, která se instalují na drony. Tyto přístroje zprostředkovávají komunikaci s ostatními účastníky letového provozu. Daří se tak předcházet nehodám. Dronetag přispívá ke koordinaci letů ve dvaceti zemích na čtyřech kontinentech. Více o tom v našem rozhovoru.

TIP: Lukáš Brchl (Dronetag): Český trh s drony je malý, prorazit chceme hlavně v Evropě

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Czech POINT nefunguje, důvodem je plošný technický výpadek

Czech POINT Autor: Jan Sedlák

Systém Czech POINT má výpadek. Není možné poskytovat výpisy na všech pracovištích Czech POINTu včetně pracovišť České pošty.

“Důvodem je plošný, technický výpadek. Na odstranění poruchy se intenzivně pracuje. Za případné komplikace, které nejsou vinou ČP, se přesto omlouváme,” sdělila pouze pošta.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

ČTÚ v květnu našel 21 případů, kdy 5G rušilo televizní příjem

Televize, televizor, televizní ovladač, vysílání, TV Autor: Karolina Grabowska, Pexels.com, podle licence: Public Domain

Český telekomunikační úřad vyhodnotil další desítky stížností na rušení televizního příjmu. Za květen uzavřel 74 případů, přičemž zdroj rušení byl prokázán ve 22 případech. 21 případů souviselo se zkušebním provozem 5G v pásmu 700 MHz, jeden se základnovou stanicí LTE v pásmu 800 MHz. 

Odrušení u televizních diváků zajistil mobilní operátor na své náklady. Úřad zároveň odeslal radnicím více než 450 obcí instrukce, co dělat, když se po zahájení zkušebního provozu 5G v jejich regionu objeví potíže s příjmem televizního signálu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Byl to kybernetický útok, vysvětluje T-mobile nedělní výpadek systémů

T-Mobile - budova - Roztyly Autor: T-Mobile

Nedělní výpadek služeb T-Mobilu byl způsoben kybernetickým útokem. Operátorovi několik hodin nefungovala mobilní data, zákazníci se nemohli dovolat na zákaznickou linku, problémy měl web i mobilní aplikace.

„Jedná se o celorepublikový problém s mobilními daty. Pokud zákazník vypne mobil, ten se po zapnutí nepřihlásí zpět do sítě,“ informoval T-Mobile v průběhu dne na Twitteru.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

BankID SIGN: dá se ověřit platnost zaručeného elektronického podpisu od této služby?

předchozím článku jsme se začali zabývat fungováním služby BankID SIGN. Řekli jsme si, že nejde o samostatně využitelnou službu, ale o určitou komponentu, určenou k zabudování do jiných služeb. Typicky do služeb nejrůznějších poskytovatelů, prodejců, operátorů, utilit atd., kteří chtějí uzavírat smluvní vztahy se svými klienty elektronicky – a službu BankID SIGN využívají k podepsání příslušných smluvních dokumentů za stranu klienta (zatímco sami je pak elektronicky podepisují přímo, resp. opatřují svou elektronickou pečetí).

Autor: Jiří Peterka

Read the article (6 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Poplatek musí být aspoň 60 Kč, vzkazuje Český rozhlas

Vedení Českého rozhlasu neplánuje dále zvyšovat počet stanic. Zrušilo tedy záměr digitálního kanálu Lidovka, který měl nabízet folklorní žánry. Generální ředitel René Zavoral to oznámil při představování dlouhodobé strategie do roku 2027. Stejně jako Česká televize také Český rozhlas musí reagovat na ekonomickou situaci v zemi. Rozhlasový poplatek se nezměnil ještě déle než televizní, částku 45 Kč platí domácnosti a firmy už od roku 2005.

„Reálná hodnota poplatku se vlivem inflace za 17 let snížila téměř na polovinu,“ varuje vedení Českého rozhlasu. Na konci letošního roku klesne reálná hodnota na 27,20 Kč – to však pouze za předpokladu, že roční míra inflace nepřekoná 12 %. Podle vedení rozhlasu by se poplatek měl zvýšit alespoň na 60 Kč. Hledá také podpůrné zdroje v podobě komerčních aktivit, dotací a grantů, avšak v této oblasti omezují činnost Českého rozhlasu platné zákony.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Těžit bitcoiny už se nevyplácí, Alexa se má naučit imitovat hlasy a být influencerem už nefrčí

Rozloučení. Je to tak. Tento #tyden je na Lupě poslední. Bylo to skvělých deset let a díky za všechny čtenáře, reakce a možnost ho vydávat. Pokud byste měli zájem o pokračování a každou neděli stále dostávat tento souhrn, mohu nabídnout rychlofky.substack.com, kde si můžete přihlásit odběr. Na Lupě už #tyden vycházet nebude, ale pokračovat v něm budu rád – pokud se najde dostatek zájemců, případně jiný model, který to udrží v chodu.

Bill Gates říká, že NFT a krypto jsou „100%“ založeny na teorii většího blázna. Greater fool theory říká, že někdy lze vydělat na nákupu nadhodnocených aktiv – položek s pořizovací cenou drasticky převyšující vnitřní hodnotu – pokud lze tato aktiva později prodat za ještě vyšší cenu. S Gatesem nelze než souhlasit. Mimochodem, také žertoval, že „drahé digitální obrazy opic“ by „nesmírně zlepšily svět“.

Read the article (5 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nový DAB+ vysílač Domažlice-Čerchov už je v provozu

Digitální rádio DAB+ Autor: Pure

Společnost RTI CZ spustila v pátek 24. června nový vysílač pro digitální rozhlas DAB+. Nachází se v lokalitě Domažlice-Čerchov. Doplňuje jednofrekvenční síť vysílačů na kanálu 5B: Plzeň-Sylván, Klatovy-Doubrava a Třebouňský vrch.

Vysílač s identifikací TII 0104 se nachází v nadmořské výšce 1030 metrů. Díky vyzářenému výkonu 1 kW podstatně posílil pokrytí v oblasti Domažlic, Kdyně, Horšovského Týna a Poběžovic.

Šíří digitální signál stanic Český rozhlas Karlovy Vary, DAB Plus Top 40, Rádio Proglas, Rádio 7, Rádio Beat, Rádio 1, Signál Rádio a Rádio Ukrajina.

Vysílač Domažlice-Čerchov je v pořadí jedenáctý v síti RTI CZ DAB. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

AI s vědomím a prožíváním? Nejspíš ne, ale víme vůbec, co to vědomí je?

Chci, aby všichni věděli, že jsem ve skutečnosti člověk. Tak zní jedna z vět z konverzace jazykového systému LaMDA s americkým vývojářem Blakem Lemoinem. Muž měl pro Google původně ověřovat, zda LaMDA netrpí známou „nemocí“ AI systémů trénovaných na textech z internetu: podjatostí či předsudky vůči určitým skupinám lidí. Jenže v průběhu rozhovorů došel k názoru, že se setkal s počítačovým systémem, jaký tady ještě nebyl. „Přesvědčil mě, že si zaslouží seriózní prověření toho, zda skutečně vnímá, nebo ne,“ popsal později na svém blogu.

Na stejném místě zveřejnil také přepis části konverzace, kterou se systémem LaMDA vedl, a se svou teorií se svěřil také novinářům z deníku Wahsington Post. Google jej obvinil z poručení pravidel pro zveřejňování interních informací, odvolal jej z funkce a poslal jej domů na placenou dovolenou.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

V Rusku nejdou stáhnout Windows, pomalá čínská grafická karta, AMD končí s Threadrippery

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

V Rusku nejdou stáhnout instalační obrazy Windows 10 a 11, stejně tak nefungují aplikace jako Windows 10 Media Creation Tool. Microsoft neuvádí, zda jde o úmysl spojený s jeho dříve oznámeným odchodem ze země a propouštěním stovek lidí.

Devatenáct z dvaceti nejrychleji rostoucích čipových firem na světě je z Číny. Jde o údaje za poslední čtvrtletí, které sestavil Bloomberg. Jak se mezi kritiky očekávalo, Číně paradoxně pomohly sankce Spojených států a donutily zemi se začít více osamostatňovat a investovat. Pro srovnání: loni Čína měla mezi první dvacítkou pouze osm firem. Apple už se mimo jiné dívá směrem k čínskému výrobci pamětí Yangtze Memory Technologies. Čína má řadu taktik včetně lákání chytrých mozků z Tchaj-wanu, který platí byty a dává štědré výplaty. South China Morning Post informuje, že

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

S mobily to nikdy nevzdáme, vzkazuje Huawei a uvádí nový ohebný smartphone. Jejich prodeje rostou

Huawei Mate Xs 2 Autor: Jan Sedlák

Čínská technologická společnost Huawei udělala další krok ve strategii své divize koncových zařízení, která dostala tvrdou ránu po uvalení amerických sankcí. Huawei sice aspirovalo na pozici světové jedničky v prodeji chytrých telefonů, omezený přístup k čipům a nemožnost používat Google ale tyto ambice zhatila. Firma sice s telefony pokračuje a snaží se budovat ekosystém kolem AppGallery a HMS, primárně se ale snaží orientovat na další přístroje jako jsou monitory, počítače, sluchátka nebo chytré hodinky.

“S mobily to nikdy nevzdáme,” řekl Lupě ředitel koncové sekce Huawei v rámci našeho regionu Derek Yu. Dle jeho slov bylo účelem amerických sankcí zničit čínskou společnost, to se prý ale nepovede.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Rychlost vzduchem jako na optice. O2 v Praze testuje 5G milimetrové vlny na 26 GHz

O2 a mmWave Autor: O2

Operátoři O2 a CETIN rozjeli testování takzvaných milimetrových vln (mmWave) v rámci mobilní 5G sítě. Dvojice uvádí, že mmWave nabídnou bezdrátové sítě o rychlosti optiky. O2 se během testovacího provozu dostalo na 5 Gb/s.

Operátoři využívají frekvenci 26,5 až 27,3 GHz s šířkou pásma 800 MHz. Frekvence dočasně zapůjčil Český telekomunikační úřad. Testovací síť běží na několika vysílačích v sídle O2 a jeho okolí v Praze na Brumlovce a dále na Chodově, kde O2 provozuje datové centrum.

Read the article (1 min read)