Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Brněnské televizní vysílače mají výluku kvůli přechodu na DVB-T2

České radiokomunikace oznámily, že ve čtvrtek 1. října dopoledne nebudou brněnské vysílače Hády, Barvičova a Kojál šířit televizní signál. Stejná přestávka se týká rovněž vysílače Mikulov-Děvín.

Ze všech vysílačů nebudou v tento termín vysílat veřejnoprávní Multiplex 21 České televize a dále Multiplex 22 a Multiplex 23. Z vysílačů Brno-Barvičova a Mikulov-Děvín navíc nenaladíte programy DVB-T Regionální vysílací sítě 8.

Technická přestávka souvisí s přechodem na DVB-T2, hotovo by mělo být nejpozději v poledne.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

DVB-T2 Multiplex 24 zahajuje vysílání v Králíkách

Společnost Digital Broadcasting začala po dokončení přechodu z DVB-T na DVB-T2 vylepšovat pokrytí svého Multiplexu 24. Ve čtvrtek 1. října 2020 spouští vysílač ve městě Králíky (stožár ČEZ), síť je šířena na 21. kanálu.

V multiplexu vysílají Nova, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Prima Comedy Central, Joj Family, Relax, Rebel, Retro Music TV, CS Mystery, ABC TV, Galerie, Klenot TV, Sport 5 a Šlágr.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Sondy jen v krajním případě. Do sněmovny míří úprava zákona o Vojenském zpravodajství

Dohoda s operátory a online firmami spíše než nucené nasazení „online radarů“ do soukromých sítí, využívání dat o kyberútocích, které už operátoři sami shromažďují, či předávání informací o hrozbách národnímu bezpečnostnímu týmu CERT. To jsou některé novinky, které má do novely zákona o Vojenském zpravodajství (VZ) přinést komplexní pozměňovací návrh vyjednaný mezi zpravodajskou službou a zástupci operátorů a českých firem. Novelu na jaře schválila vláda a momentálně čeká v Poslanecké sněmovně na tzv. první čtení, po kterém má zamířit do výborů. Lupa má návrh k dispozici.

Původně kontroverzní novela, která má dát VZ pravomoci při obraně Česka před kybernetickými útoky, tak nově má podporu velkých profesních sdružení v českém IT sektoru. Pozměňovací návrh vznikl v rámci společné pracovní skupiny zahrnující zástupce VZ, operátorů a online firem na platformě Svazu průmyslu a dopravy.

Read the article (6 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Volby 2020 v televizi mimo jiné přinesou přímý střet ČT24 a české CNN

Komerční zpravodajská stanice CNN Prima News v sobotu 3. října poprvé předvede mnohahodinové kontinuální speciální vysílání na prestižní tuzemské téma. Divákům zprostředkuje průběžné výsledky krajských a senátních voleb. Premiéra to bude vlastně pro celou skupinu Prima: dosud ještě tak rozsáhlé volební vysílání nedělala. Speciál začne ve 13.30 a bude pokračovat v podstatě až do půl jedenácté v noci, tématu se samozřejmě budou věnovat i Hlavní zprávy.

Česká CNN tak ukáže, zda umí konkurovat tradičnímu maratonu volebního vysílání na veřejnoprávní ČT24. Sledovanost soukromé zpravodajské televize se stále pohybuje kolem 0,4 procenta, volby však obvykle výrazně zvyšují sledovanost takových stanic. CNN Prima News původně plánovala na volební speciály najmout Michaela Rozsypala, který kvůli tomu skončil v Českém rozhlase, ale nakonec si jeho nástup rozmyslela. Náročný speciál bude vznikat pod dohledem nového šéfredaktora stanice Pavla Štrunce.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Praha spustila Portál Pražana, postupně má nabídnout 88 digitálních služeb

Portál Pražana má být městskou obdobou státního Portálu občana. Obyvatelé Prahy přes něj mají mít možnost digitálně řešit řadu životních situací. Město dnes spustilo projekt v pilotní verzi. 

V pilotním běhu portál nabízí jen několik služeb. Občan například může zobrazit informace o své kartě Lítačka nebo si zarezervovat termín pro její vydání. Může si také zobrazit údaje o tom, jak platí poplatek za odvoz odpadu, rezervovat termín k vydání řidičského průkazu, požádat o záštitu primátora nad svou akcí či oznámit veřejné shromáždění.

Do konce roku by mělo přibýt asi 30 další agend, slibuje magistrát. Ke službám, které už jsou v jednání, patří například agenda parkování v zónách placeného stání, podpis smlouvy s Pražskou plynárenskou nebo možnost snížení pokuty od revizora v MHD na 50 Kč, které zatím vyžaduje osobní návštěvu pobočky Dopravního podniku.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Původně v ČR zatčený hacker Nikulin dostal v USA sedm let vězení

Kalifornský soud nakonec Rusa Jevgenije Nikulina, obviněného z hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn, Formspring a na úložiště Dropbox, odsoudil k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení.

Prokuratura žádala 12 let a jeden měsíc, obhajoba naopak navrhovala čtyři roky, které si již Nikulin za mřížemi odpykal díky vazbě. Nikulin se údajně vzdal práva vystoupit s řečí na svou obhajobu před vynesením trestu. O vině porota rozhodla již v červenci, kdy jej shledala vinným v devíti bodech obžaloby. Nikulin byl v USA obviněn z počítačového útoku, krádeže (zejména 167 milionů linkedinových účtů) a spiknutí.

Souvislosti: V USA začal soud s ruským hackerem vydaným z ČR

Obhajoba se opírala především o to, že vyšetřovatelé nedokázali s určitostí prokázat vazbu mezi Nikulinem a jednotlivým předloženým důkazním materiálem (historiemi vyhledávání, uživatelskými jmény atd.). Proces s hackerem započal v březnu letošního roku.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

V placeném DVB-T2 od Skylinku budou Nova a Prima v HD nebo Leo TV

Od 1. října 2020 mohou diváci v Praze a okolí naladit placenou DVB-T2 nabídku pod názvem Anténa+, jejímž provozovatelem je operátor Skylink. V síti je zařazeno celkem 10 stanic: Nova HD, Nova Sport 1 HD, Nova Sport 2 HD, Prima HD, Joj Cinema HD, Film+ HD, Viasat Nature HD, National Geographic HD, Minimax a erotická Leo TV. Leo TV je v základním nastavení přístupná pouze po zadání PIN kódu. 

„Cena služby Anténa+ je 125 Kč měsíčně a každý zákazník si ji může předplácet podle své volby na 1 až 12 měsíců. Startovací balíček stojí 499 Kč a obsahuje cenu za modul Anténa+ (249 Kč) a předplatné na první dva měsíce (2 × 125 Kč/měsíc),“ oznámil Skylink v tiskovém prohlášení.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Televizní pořady nejvíc zpětně sledují diváci do 34 let

V České republice opět vzrostlo procento lidí, kteří sledují televizní pořady dodatečně ze záznamu, prostřednictvím HbbTV, z archivu na internetu nebo v aplikaci svého operátora. V srpnu letošního roku odložená sledovanost poprvé překonala hranici 10 % celkové sledovanosti. Vyplývá to z výsledků oficiálního elektronického měření sledovanosti, na které upozornila společnost Atmedia.

Loni v létě byl podíl odložené sledovanosti 6 %.

Určitý podíl na odložené sledovanosti tvoří také sledovanost některých TV stanic, které nabízejí verze s hodinovým časovým posunem (Nova +1, Prima +1). Odloženou sledovanost „nedobrovolně“ generují i zákazníci některých IPTV operátorů. Těm je klasické živé vysílání doručováno často se zpožděním v řádu desítek vteřin, což je potom měřícím systémem vyhodnoceno jako odložená sledovanost.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Čína na Slovensku špehuje skrze své technologické firmy, říkají zpravodajci

Slovenská informačná služba (SIS), která je obdobou české BIS, ve výroční zprávě za rok 2019 upozornila na to, že se Čína snaží pronikat ke slovenským vlivným úředníkům, k čemuž využívá své technologické společnosti.

TIP: Notebooky místo mobilů, lobbing za 5G a Jágr. Huawei v ČR rozjelo boj o přežití

“Aktivity čínskych spravodajských služieb sa sústreďovali najmä na získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií. SIS informovala o aktivitách v tejto oblasti vzhľadom na možné bezpečnostné riziká a ohrozenie národnej bezpečnosti. Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí. Vytváranie a následné rozvíjanie vzťahov zo strany predmetnej telekomunikačnej spoločnosti sa v hodnotenom období týkalo pracovníkov niekoľkých ministerstiev,” uvádí SIS.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Dnes končí éra DVB-T vysílání České televize. Vypíná se na Zlínsku a Valašsku

Poslední dva vysílače v České republice vypnou minutu před dnešní půlnocí síť DVB-T s programy České televize. Zlín–Tlustá hora a Valašské Klobouky–Ploštiny budou od 1. října vysílat její signál pouze ve standardu DVB-T2.

Nejpozději 30. září 2020 tedy musí diváci České televize ze Zlínska a Valašska přeladit na 26. kanál a pořídit si přijímač podporující DVB-T2, pokud nechtějí přejít na internetové, satelitní nebo kabelové platformy.

Změna vysílacího standardu se v tomto termínu týká i dokrývačů. Konkrétně to jsou Brumov–Bylnice – hrad, Halenkov a Luhačovice – ulice Branka.

Přechod na DVB-T2 pokračuje také u soukromých provozovatelů. Už v úterý 29. září 2020 skončil na Zlínsku DVB-T Multiplex 4 a nadále je dostupné jen DVB-T2 vysílání Multiplexu 24. Stejný přechod se dnes odehrál v Moravskoslezském kraji. Pokrytí Multiplexu 24 tak dosáhlo 96,2 % obyvatel.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Jak eRouška 2.0 chrání soukromí uživatelů?

Mobilní aplikaci eRouška, která má zpomalit šíření nákazy COVID-19 v Česku, jsme věnovali pozornost už v květnu 2020, kdy jsme ocenili důraz této aplikace na soukromí uživatelů, ale také jsme popsali její potenciální rizika a nedostatky.

V polovině září eRouška povýšila na verzi 2.0 a významně při tom změnila své chování. Připravili jsme si proto aktualizovanou zprávu o tom, jaké jsou dopady používání eRoušky na vaše soukromí a co se v tomto ohledu změnilo od verze 1.0.

Naším cílem v tomto článku není hodnotit potenciální přínos aplikace v boji s pandemií s ohledem na množství lidí, kteří ji budou využívat, ačkoli jde samozřejmě o faktor zcela zásadní. Soustředíme se na zhodnocení jejího fungování a případných bezpečnostních rizik z pohledu ochrany soukromí tak, aby se každý mohl informovaně rozhodnout.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Obrazem: Jak vypadá MJF tisková laboratoř 3Dees, kde se tiskly první RP95–3D respirátory

Navštívili jsme nenápadný průmyslový areál v Horní Libni, kde se nalézá průmyslový 3D printing lab výhradního distributora HP Multi Jet Fusion pro Českou republiku – společnosti 3Dees Industries. S jedním ze spolumajitelů, Milošem Blaškovanem, jsme prošli celý výrobní proces MJF tisku a podívali se, jaké jsou současné limity průmyslového 3D tisku.

Jeho společnost se do povědomí širší veřejnosti dostala v březnu letošního roku, a to v souvislosti s unikátním českým respirátorem RP95–3D kategorie FFP3 vyvinutým na CIIRC ČVUT. Právě hlavně díky ní vzniklo prvních 40 000 těchto respirátorů za nákladovou cenu a pomohla tak překlenout kritické období před tím, než mohla najet velkoobjemová sériová výroba pomocí vstřikolisu. Ne všechny respirátory vytiskla společnost sama, ale díky velikosti svého tiskového zázemí a největším zkušenostem celý výrobní proces a jeho logistiku koordinovala. Tisknout se přitom mohlo začít prakticky ihned poté, co výzkumníci z CIIRC dodali hotový finální prototyp. 

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Na Český rozhlas dohlédne ředitel výstaviště a zaměstnanec arcibiskupství

Poslanecká sněmovna večer zvolila dva členy Rady Českého rozhlasu, která tak bude po několika měsících znovu zasedat v plném počtu. V tajné volbě uspěli Ondřej Matouš se 128 hlasy a Josef Nerušil s 91 hlasy.

Ondřej Matouš je ředitelem výstaviště v Lysé nad Labem, předsedá Českému svazu chovatelů. Ten ho také do rady nominoval. Josef Nerušil kandidoval za spolek Bydlíme v Králově Poli, jde o bývalého redaktora Českého rozhlasu, který dnes pracuje v komunikačním odboru pražského arcibiskupství.

Při volbě propadli historik Jaroslav Šebek (55 hlasů) a bývalý člen rady Ivan Vodochodský, který mandát obhajoval (12 hlasů). 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

TV Joj kvůli slabé sledovanosti stahuje z nedělního vysílání Zlatou masku

Společná estrádní show televize Prima a slovenské stanice Joj, kterou vysílají pod názvem Zlatá maska, se potýká s klesajícím zájmem diváků. Televize Prima proto už oznámila, že pořad od 4. října odsune z nedělního prime time, kam místo něj nasadí premiérové díly seriálu Polda. Zlatá maska začne až po něm. V neděli 27. září si „federální“ show zapnulo jen 416 tisíc diváků.

Televize Joj podle slovenského webu Stratégie stahuje Zlatou masku z nedělního vysílání úplně, místo ní budou premiérové filmy. Show se od 3. října přesune na sobotní večery, začne ve 21.30.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

V Česku vznikla nová kryptoměnová asociace

Po neslavném pokusu s Krypto-bankovní asociaci BACCA společnosti XIXOIO vzniká na českém trhu nová oborová asociace, která se snaží hájit zájmy podnikatelů v oboru kryptoměn. Ze zavedených značek nalezneme mezi zakládajícími členy společnosti General Bytes Services, Confirmo (coinmate.io), Bitcomp (bitcomat.com) a Simple Coin, dalšími členy jsou Lomeka (ccshop.cz), Alteras (virtualproperty.cz).

Hlavní důvod vzniku asociace je dlouhodobý a v posledních letech eskalující problém pro společnosti podnikající v oboru kryptoměn, totiž obtíže spojené s možností mít stálý bankovní účet. Společnosti podnikající v této oblasti se v Česku opakovaně setkávají s vypovídáním služeb bez udání důvodu, ale i předpojatostí při jejich zakládání, přičemž řada v tuzemsku působících bank podobné klienty rovnou odmítá. Asociace také publikovala vlastní Etický kodex a Standardy jednání na trhu a chce bojovat za zlepšení pověsti podnikání v tomto oboru.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Zásilkovna představila bezdotykový výdejní box, do konce roku jich chce mít 150

Zásilkovna začala zavádět vlastní bezdotykové výdejní boxy. Boxy nesou jméno Z-BOX a ovládají se přes mobilní aplikaci Zásilkovna, napájeny jsou přes solární panely. Boxy se budou postupně objevovat především v menších obcích, do konce roku by jich mělo být po republice nainstalováno 150.

Největší zajímavostí je asi fakt, že boxy umožní zásilky také odesílat. Zásilkovnu vyšla investice do systému bezdotykových výdejních boxů na několik desítek milionů korun.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Blíží se Siri v češtině? Apple začal do Irska hledat lidi na přepis nahrávek

Je možné, že se digitální asistentka Siri v budoucnu dočká podpory českého jazyka. Apple na oficiálních webových stránkách zveřejnil pracovní inzerát na pozici Siri Annotation Analyst zaměřenou na češtinu. Pozice se otevírá v Irsku, kde má Apple evropskou centrálu.

TIP: David Beck (Hello Emma): Nechápu, proč Apple dělá s češtinou pro Siri takové drahoty

Cupertino hledá kandidáty s plynulou češtinou i vysokou úrovní angličtiny. “Jako součást Annotation týmu budete hrát důležitou roli ve vylepšování uživatelské zkušenosti. Jako Annotation Analyst budete poslouchat a přepisovat audio soubory a vyhodnocovat reakce Siri a použití jazyka, a to od uživatelů, kteří se dobrovolně účastní třídícího programu,” uvádí Apple.

Apple oficiální českou Siri nepotvrdil. Dokud nebude, můžete zkusit používat nástroj Hello Emma, který do iOS přináší hlasové povely v češtině. Emmu vytvořil David Beck pomocí nástroje Zkratky, viz náš rozhovor.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

České O2 začíná v mobilní síti podporovat IPv6

České O2 ve své mobilní síti začíná nasazovat IPv6. Aktivní už by ho měli mít paušální zákazníci, předplacenky se dočkají v řádech týdnů až měsíců. Nastavení sítě se neprojevuje automaticky v telefonech, je třeba si manuálně nastavit profily, informuje Root.cz. IPv6 funguje i v rámci hotspotu, a to v případě, že zařízení podporuje RFC 7278.

Na straně sítě jsou podporovány režimy “pouze IPv6” (komunikace pouze přes IPv6), “mobilní dual-stack” (IPv4 i IPv6) a “pouze IPv4”, což byl donedávna pouze jediný dostupný režim. Root novinku rozvádí více.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Česká televize spustila novou HbbTV aplikaci k extralize ledního hokeje

V doplňkovém interaktivním vysílání České televize šířeném prostřednictvím technologie HbbTV se objevila nová aplikace Tipsport Extraliga. Fanoušci hokeje ocení aktuální informace k právě vysílaným přenosům, soupisky hráčů, jejich profily včetně fotek i statistiky související s jednotlivými zápasy.

Nově spuštěná aplikace funguje ve dvou režimech, buď jako podrobná verze vyplňující celou obrazovku nebo jako pomocník při sledování aktuálního televizního vysílání, kdy v pravém dolním rohu ukazuje průběžné výsledky ze všech zápasů kola.

Nabízí podrobné informace o jednotlivých hráčích i o každém zápase nejvyšší hokejové soutěže, zejména online data o průběhu utkání – o počtu střel na branku, zblokovaných střelách, o vhazování a jeho úspěšnosti i o trestných minutách. Divák má k dispozici také kompletní přehled všech kol a celou řadu dlouhodobých statistik – soupisky, kanadské bodování, pořadí střelců a nahrávačů, statistiky brankářů apod.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Trh s cloudy v ČR vloni překonal 10 miliard, jednoznačně vládne Microsoft

Výdaje za cloud v České republice v roce 2019 dosáhly na 433,1 milionu dolarů, což je více než deset miliard korun. Jde o meziroční růst o 27,1 procenta a cloud tak v tomto ohledu překonává většinu ostatních kategorií na trhu IT. Mezi roky 2019 až 2024 se má meziroční tempo růstu udržet na více než 17 procentech a český trh se tak přiblíží miliardě dolarů. Ukazují to nové statistiky IDC.

Nejvíce výdajů v loňském roce směřovalo do veřejných cloudů, tato oblast narostla o 28,9 procenta. Dominantní je software jako služba (SaaS), který si vzal 74,2 procenta tohoto trhu. Infrastruktura jako služba (IaaS) má 14,1 procenta a platforma jako služba (PaaS) dosáhla na 11,7 procenta trhu.

Read the article (2 min read)