Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Tesco spustilo novou službu pro rozvoz trvanlivých potravin

Tesco spustilo novou službu online objednávek a doručování nákupů. Oproti iTescu (Tesco online nákupy) nabízí pouze rozvoz předpřipravených trvanlivých potravin a základní drogerie, zásilku je ale možné doručit na libovolnou adresu v České republice.

Novou službu s označením Tesco Zásilka tvoří předpřipravený balík sestavený z 24 trvanlivých potravin a základní drogerie, který má fixní cenu 749 Kč včetně dopravy. Na rozdíl od nákupů na službě Tesco online nákupy, která stále zápasí s vysokou vytížeností, slibuje Tesco u služby zásilka garanci jeho doručení do tří pracovních dní od objednávky.

Balík obsahuje například těstoviny, luštěniny, konzervy, mouku, trvanlivé mléko, paštiku, kávu, sušenky, toaletní papír či papírové kapesníky a měl by poskytovat dvěma osobám základní potraviny na celý týden. Zákazníci ale nemohou jednotlivé položky v rámci zásilky měnit. Z jednoho účtu lze také objednat pouze jednu zásilku denně. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Prodlužte konzultaci k aukci 5G kmitočtů, žádají ČTÚ profesní družení

Nejméně o jeden měsíc by se měla podle představ tuzemských telco sdružení prodloužit veřejná konzultace k novým podmínkám chystané aukce 5G kmitočtů. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ji vypsal 16. března s tím, že připomínky lze podávat do 16. dubna 2020.

Ve společném dopise předsedkyni Rady ČTÚ Haně Továrkové, který má Lupa k dispozici, teď o prodloužení lhůty žádá Svaz průmyslu a dopravy, Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Česká asociace telekomunikací, Česká asociace elektronických komunikací, ICT Unie, ISP Aliance a Výbor nezávislého ICT průmyslu.

Lhůta pro podání připomínek by se podle jejich žádosti měla prodloužit nejméně o jeden měsíc, tedy do 16. května 2020. 

TIP: Odchod od operátora je snazší a levnější, změny platí i pro dříve uzavřené smlouvy

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Huawei se bojí vyloučení ze stavby 5G sítí v ČR. Může to stát 38 miliard, varuje

Pokud tuzemští operátoři nezačlení do budování sítí 5G technologie od čínské společnosti Huawei, narostou v Česku s tím spojené investiční náklady. Alespoň to tedy tvrdí samotný Huawei, který si na toto téma nechal vypracovat studii s názvem Význam budování 5G sítí v České republice (PDF). Společnost rovněž spustila web 5Gvcesku.cz, kde odkazuje i na právní analýzu kanceláře AK Toman.

„Budování sítí páté generace (5G) bez společnosti Huawei prodraží plánované investiční náklady v České republice o 11,7 až 37,7 miliardy korun. Rozšiřování využití 5G sítí dle řady analýz významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu. Náklady zpožděného rozvoje a implementace vysokorychlostní elektronické komunikační sítě o každý jeden rok znamenají pro českou ekonomiku roční ztrátu v mezi 16,49 až 33,3 miliardy korun,“ uvádí firma.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Brněnský Flowmon dosáhl na 318 milionů, monitoring sítí má nadále růst

Brněnská společnost Flowmon Networks, která vyvíjí a prodává technologie na monitoring síťového provozu, roste osm let v řadě a v roce 2019 se její tržby dostaly na 318 milionů korun. Od nástupu nového vedení před dvěma lety jde o nárůst o 63 procent.

„Očekáváme, že oblast analýzy síťového provozu s ohledem na zvyšující se nároky na provoz a bezpečnost firemní infrastruktury výrazně poroste i v následujících letech. V současnosti jsme svědky hromadného přechodu firem na cloud a využívání služeb modelem SaaS. Díky tomu roste poptávka po nástrojích, které dokáží zajistit jejich kritické služby napříč prostředími,“ odhaduje výkonný ředitel Flowmonu Jiří Tobola.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Co způsobilo včerejší výpadek datacentra TTC? Zde je podrobný popis

Datové centrum DC1 společnosti TTC Teleport mělo včera výpadek, nešlo napájení. Šlo o kombinaci lidských chyb a technických závad. TTC dnes vydalo podrobnější popis toho, co přesně se stalo. Přikládáme níže.

Výpadek napájení části datového sálu 1 datacentra TTC TELEPORT DC1 střídavým proudem dne 2. dubna 2020 v odpoledních hodinách byl způsoben sérií lidských a technických chyb.

V závěru projektu Náhrada zastaralých UPS (rozvodna 1), ke kterému jsme se rozhodli v prosinci minulého roku na základě technického zastarání a zvyšující se poruchovosti původních UPS Silcon (instalace v 2001), zbývalo již jen zapnout novou UPS a odstavit zastaralé UPS zdroje.

Díky předběžným krokům, o jejichž provádění jsme zákazníky v předstihu informovali emailem 18. února 2020, byl před stávající rozvaděč bypassu UPS (SBP) připojen nový rozvaděč UPS (RSBP) a nový zdroj zálohovaného napájení mohl být připojen bez ztráty napájení zařízení zákazníků.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Videokonferenční služba Zoom se kaje. Bezpečnostní chyby opravíme, slibuje

„Ještě na konci prosince celkový počet účastníků videokonferencí nepřesahoval 10 milionů denně. V březnu jsme dosáhli více než 200 milionů denních účastníků,“ popisuje videokonferenční služba Zoom na svém blogu nečekaný růst vyvolaný epidemií COVID-19. 

V rámci snahy o rychlý vývoj firma některé věci zanedbala, říká v textu zakladatele Zoomu Eric Yuan. „Uznáváme, že jsme nesplnili očekávání naší komunity ohledně ochrany soukromí a bezpečnosti. Za to se hluboce omlouvám,“ říká.

TIP: Jak na videokonference? Aplikace spojí i desítky účastníků, jsou za peníze i zdarma

V příštích 90 dnech firma podle něj zastaví veškerý vývoj nových funkcí a soustředí všechny vývojáře na to, aby co nejvíce problémů našla a opravila. Yuan zároveň oznámil posílení bug bounty programu, pořádání penetračních testů a další opatření, která mají posílit bezpečnost platformy.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nová platforma pro rozvoz hotových jídel Mealio agreguje všechny známé dopravce

Na českém trhu s rozvozem hotového jídla dnes spustil provoz nový portál Mealio.cz. Vedle vlastní rozvozové služby pro podniky, které neměly s tímto způsobem doručování předchozí zkušenost, agreguje nabídky známých dopravců jako jsou služby Dáme jídlo, Uber Eats, Vyzvednisi či Wolt. 

Mezeru na trhu služba vidí především v rozvozu jídla mimo větší města, která ostatní služby z ekonomických důvodů nepokrývají. 

„Pořád zůstává mnoho podniků, které jsou sice otevřené, ale neví, jak v současné době svůj potenciál naplno využít a být vidět. Těm chceme podat pomocnou ruku. Otevíráme možnost i podnikům mimo velká města, která jsou dnes donáškovými platformami dobře pokryta. My je podpoříme ve stejném rozsahu. Nejsme konkurencí, chceme pomoci všem bez rozdílu,“ prohlašuje Jakub Minks, CEO TRIFFT.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

ÚOOÚ vydal stanovisko k tzv. chytré karanténě, vyžádal si smlouvu státu s firmami

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vydal své stanovisko k tzv. chytré karanténě, která má pomoci najít lidi, se kterými byli v kontaktu lidé s potvrzenou nákazou COVID-19. Na projektu se státem spolupracují firmy sdružené na platformě COVID19CZ.

ÚOOÚ ve svém vyjádření popisuje, jaké záruky ochrany osobních údajů dává mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, na jehož základě mají mobilní operátoři a banky se souhlasem nakažených předávat operátorům trasovacího callcentra údaje o pohybu infikovaných.

PODROBNOSTI: Patrick Zandl (Covid19CZ): Nechceme lidi sledovat, jen pomáháme s hledáním nakažených

„Základem přístupu správce k řešení problémů zpracování je striktní dodržení velmi úzce stanoveného účelu výlučně pro zjištění možného ohniska nákazy a šíření této nákazy. Rovněž záleží na dodržení velmi krátké doby pro uchovávání údajů v této souvislosti zjištěných,“ konstatuje mimo jiné.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Na TV Prima skončily Tereza Spencerová nebo Karolína Stonjeková

Televize Prima přikročila ke změnám ve svém zpravodajství. Na přelomu března a dubna ukončila spolupráci s přispěvatelkami Terezou Spencerovou, Karolínou Stonjekovou a Janou Kunštekovou. Jejich komentáře se objevovaly na webu Primy. Skončit by zřejmě měly i komentáře Tomáše Vyorala.

Jejich fanoušci na sociálních sítích spojují změny s chystaným spuštěním CNN Prima News. „Tak nějak nám to zdůvodnili – že přecházejí na jiný formát,“ připustila na Facebooku Jana Kunšteková. „Silně ‚okrojili‘ dosavadní spolupráci do podoby, která mi přišla nepřijatelná. Schylovalo se k tomu už dlouho, takže je vlastně fajn, že se to konečně rozseklo,“ popsala rozvázání spolupráce Tereza Spencerová na svém profilu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Jak se kvůli COVID-19 změnil pohyb obyvatel? Google zveřejnil data i pro Česko

Na základě dat sbíraných v rámci Google Maps zveřejnil Google COVID-19 Community Mobility Reports. Mají pomoci k posouzení, jak se v souvislosti s koronavirovou epidemií změnilo chování lidí.

Pro jednotlivé země v nich na základě agregovaných anonymizovaných údajů ukazuje, jak se změnil pohyb populace na určitých typech míst – například v obchodech, parcích, na nádražích nebo na pracovištích. Data neobsahují údaje, ze kterých by šli identifikovat konkrétní lidé, ujišťuje Google.


V rámci reportu pro Českou republiku ukazuje změnu trendů až na úrovni krajů. Data o mobilitě porovnává s údaji z ledna a února 2020 a zobrazuje, jak se výskyt obyvatelstva na určitých typech míst změnil. Data mají 48 – 72 hodin zpoždění oproti reálnému času.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Jiří Hlavenka: Koronavirus změní vše, co se dříve dělo mezilidským kontaktem

Koronavirová pandemie zcela změní nejen českou ekonomiku, objeví se ale nové příležitosti. Změna čeká i způsob vyučování nebo poskytování lékařských služeb, říká investor Jiří Hlavenka.

Investor a dlouholetý podnikatel v informačních technologiích Jiří Hlavenka má za sebou úspěšný loňský rok. Společně s dalšími vlastníky prodal svůj podíl v českém vyhledávači letenek Kiwi.com. Podle časopisu Forbes z něj obchod udělal miliardáře. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Sbohem Office 365 a vítej Microsoft 365, končí výroba LCD, One.com kupuje Hostnet

Safari blokuje cookies třetích stran. Korea má 5,4 milionu 5G zákazníků. Xiaomi Mi 10. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Office 365 končí a 21. dubna se z něj stane Microsoft 365. Změny se týkají především předplatných pro jednotlivce, kteří k běžné nabídce za stejnou cenu dostanou funkce Family Safety, Microsoft Editor (kontrola pravopisu i v prohlížečích a podobně), Money in Excel nebo přístup k více fontům, ikonám, šablonám a fotografiím z Getty Images. Novinky ovšem budou přibývat postupně. Na rozdíl od firemního Microsoft 365 ten pro běžné uživatele nenabízí předplatné Windows 10.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Datové centrum TTC v Praze dnes mělo výpadek, nešlo napájení

Datové centrum společnosti TTC Teleport, konkrétně jeho první objekt na ulici Tiskařská v Praze (TTC DC1), mělo dnes výpadek. Oficiální čas výpadku je uváděn mezi časy 17:16 a 17:26. Zákazníci následně serverové stroje nahazovali delší dobu.

Problém se dotkl datového sálu 1 z rozvodny číslo 1 ze zdroje UPS. „Důvodem výpadku byly práce na přepojení starého zdroje UPS na nový,“ uvádí TTC. Detaily chce zveřejnit později.

Lupa.cz

Lupa.cz

Mobilní operátoři pokryli LTE signálem další stanice metra, stavba se ale zpomalila

Pokrytí mobilním signálem se nově dočkal jen krátký úsek pražského metra. V testovacím provozu je nově pokryto v úseku Křižíkova – Invalidovna na trase B. V tiskové zprávě to oznámil T-Mobile, který za konsorcium operátorů stavbu koordinuje.

„V následujících týdnech se [operátoři] chystají pokrýt jeden z nejvytíženějších úseků na trase A Můstek – Muzeum. Do konce června by se LTE síť měla rozšířit také na úseky Staroměstská – Dejvická, Florenc B – Českomoravská a Smíchovské nádraží – Anděl,“ slibuje mluvčí Martina Kemrová.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Poskytovatelé krátkodobých pronájmů musí sdílet informace s úřady, schválila vláda

Vláda ve středu schválila zákon, který přinese nové povinnosti poskytovatelům služeb krátkodobých pronájmů. Ti budou muset nově sdílet s úřady informace o uzavřených smlouvách.

To totiž začne vyžadovat schválená novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Návrh ještě ale musí ve zkráceném jednání projednat a odsouhlasit Parlament a podepsat prezident.

TIP: Praha navrhuje legislativní změny pro krátkodobé pronájmy

S novelou zákona vzniká provozovatelům digitálních platforem, z nichž nejznámější je dnes mezinárodní Airbnb, nová povinnost sdílet s obecním živnostenským úřadem počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za služby a adresu místa, na které jsou poskytovány. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Slovensko zahájilo aukci 5G kmitočtů, vyzvalo operátory k podání přihlášek

Slovenský regulátor Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zveřejnil výzvu pro operátory, kteří se chtějí zúčastnit aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz, 900 MHz a 1800 MHz

Podle podmínek se v klíčovém pásmu 700 MHz bude na Slovensku dražit šest abstraktních bloků o velikosti 2 × 5 MHz (jeden zájemce přitom může získat maximálně 2 × 15 MHz). Vyvolávací cena je 16 milionů eur (cca 439 milionů Kč) za jeden blok. Slovenský regulátor chce kmitočty vítězům aukce přidělit na dvacet let (do konce roku 2040).

Úspěšní dražitelé podle rozvojových kritérií mají na frekvencích vybudovat síť ve standardu 5G NR (New Radio), a to do dvou let od jejich přidělení. Mají také do konce roku 2025 5G sítí povinně pokrýt dálnice, rychlostní silnice, mezinárodní železniční koridory či plavební koridor na Dunaji.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Gondíková, Sokol a Kohák budou na Nově vysílat ze svých obýváků

Televize Nova přichází s novým pořadem Spolu z domu. „Jeho zpracování je revolucí ve vysílání zábavných pořadů,“ tvrdí stanice. Televizním studiem se totiž stávají obývající pokoje moderátorů Adély Gondíkové, Ondřeje Sokola a Jakuba Koháka.

Premiéra bude v pátek 3. dubna ve 21.25. „Pracovat z domova je v tomto směru unikátní. Jsem ráda, že mohu přispět k odreagování lidí, kteří jsou celé dny doma a sledují ty smutné zprávy. A také že můžeme potěšit ty, co jsou vytížení prací a potřebují si večer odpočinout,“ uvedla Adéla Gondíková. 

„Doba je zvláštní, komplikovaná, smutná. O to víc si přejeme nelehkou situaci divákům zpříjemnit. Budeme kouzlit v malém prostoru s omezenými technickými možnostmi. Nebudeme dokonalí, ale o to v tuhle chvíli nejde. Budeme spolu,“ říká Simona Matásková, kreativní producentka nového pořadu Spolu z domu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Videokonferenční služba Zoom posílala data Facebooku a neříká pravdu o šifrování

Popularita videokonferenční služby Zoom v posledních týdnech raketově vzrostla. Důvodem je vyšší potřeba lidí v době epidemie COVID-19 komunikovat přes internet – ať už z pracovních důvodů, v rámci školní výuky na dálku nebo pro soukromé účely.

Se stoupajícím zájmem se na Zoom zaměřila také vyšší pozornost bezpečnostních expertů. A brzy se ukázalo, že služba má „pod kapotou“ několik problematických součástek. Popisuje je například server The Verge

Bezpečnostní experti podle něj přišli na to, že ID jednotlivých „videoschůzek“ je možné odhadnout a k videokonferenci se tak může připojit i nezvaný host zvenčí, který může odposlouchávat konverzaci nebo se do ní zapojit. Chybu začali někteří lidé zneužívat pro tzv. zoombombing (nezvaný účastník se připojí ke konferenci a sdílí s ostatním uživateli např. porno). Aby tomu zamezil, upravil Zoom své výchozí nastavení – ale jen účtům používaným ve školství.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Koronavirus komplikuje dodávky serverů do ČR. Rostou zejména ceny disků a pamětí

Některé české firmy se včas zásobily. Další říkají, že nejhorší situace už přešla, protože se výroba v Číně opět rozbíhá.

Virová nákaza COVID-19 má dopady také na tuzemský byznys kolem datových center a serverového hardwaru. Utlumení výroby v Číně a Asii způsobilo celosvětové problémy s dodávkami a nedostatkem komponent. V některých případech tak jejich cena roste až o desítky procent, jindy jsou zase dlouhé čekací lhůty. Problémy způsobuje i kurz koruny.

Read the article (4 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Na Slovensku odstartovala koronavirová televize. Děti se učí se Školským klubem

Nejradikálněji sáhla do svého plánovaného programu stanice Markíza. Veřejnoprávní RTVS dopoledne učí děti. A operátor Antik Telecom spustil koronavirové vysílání.

Reprízy místo plánovaných premiér a několik mimořádných zpravodajských formátů v hlavním vysílacím čase týdně. Také do programu slovenských televizních stanic výrazně promlouvá aktuální koronavirová pandemie. Managementy televizí musely za krátkou dobu kompletně přehodnotit své plány na jarní televizní sezonu, nejradikálněji do programu sáhla slovenská televizní jednička Markíza.

Read the article (4 min read)