Lupa.cz

Lupa.cz

Server o českém internetu.

Lupa.cz

Lupa.cz

Jak chce EU regulovat kryptoměny a fintech? Návrhy dvou klíčových nařízení prošly Radou EU

Rada Evropské unie se zabývala balíčkem pro oblast digitálních financí poměrně intenzivně a dlouho, zelená pro oba návrhy je tak podstatný milník. Nyní stojí v cestě hlavně Evropský parlament, dokument bude na začátku příštího roku projednán a poté se o něm bude hlasovat. Pak už hurá na transpozice do národních legislativ. Koho se nová nařízení nejvíce dotknou? 

TIP: Jak pracují blockchainoví detektivové a jak pátrají po majitelích kryptoměn

Nejdříve malé shrnutí a trocha historie

Účelem nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA), které se začalo prakticky formovat v roce 2020, bylo vytvořit takový regulační rámec pro trh s kryptoaktivy, který na jedné straně nebude bránit inovacím v sektoru (ne ve všech ohledech se to podařilo) a na druhé ochrání investory a slovy EU úředníků „zachová finanční stabilitu“, tedy neumožní ohrozit současný finanční systém.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Británie má zákon na silná hesla, Rusko si došláplo na IT firmy, ošklivý svetr od Microsoftu

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Pokud technologické firmy chtějí podnikat v Rusku, musí si tam zřídit pobočku a fyzické kanceláře. Rozhodl o tom ruský telco regulátor Roskomnadzor s platností od letošního prosince. Platí to pro podniky s více než 500 tisíci aktivními uživateli v Rusku. Situaci rozebírá Reuters.

Velká Británie má nový zákon zakazující výchozí hesla v elektronických zařízeních. Každý stroj musí mít unikátní a silné heslo. Hrozí pokuty až deset milionů liber nebo čtyři procenta ročního obratu.

Nextcloud a desítky dalších firem podávají u Evropské komise stížnost na Microsoft. Vadí jim integrace OneDrive ve Windows. To má, podobně jako před lety integrace Internet Exploreru, betonovat pozici Redmondu. Stejně tak je problematická aplikace Teams, s tím už se dříve ozval Slack.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

SledováníTV v prosinci zpřístupní zdarma celkem 17 stanic

Aplikace SledováníTV v průběhu prosince postupně zpřístupní 17 televizních programů zdarma. Půjde o 13 stanic z rodiny FilmBox, dále filmový program AMC, dětské vysílání Jim Jam, dokumentární National Geographic a dětský program Disney Channel. Kromě toho si mohou diváci vybrat ze 159 filmů ve videotéce FilmBox OD.

Vše bude bezplatně dostupné zákazníkům, kteří využívají tarif Základ (v ČR) nebo Základný (na Slovensku) a vyšší. U partnerských operátorů se mohou názvy tarifů lišit: Start, Startovací, Startovací ISPA, Štart, Štart Plus, Štart Komplet, Štartovací a Rodinný.

Od 1. prosince jsou dostupné první dvě stanice – Jim Jam a AMC. Jejich volné vysílání potrvá celý prosinec. Od 18. prosince se přidá zbytek programů, které zákazníkům zůstanou dostupné po celou dobu Vánoc a až do 2. ledna.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Amazon Web Services rozjede infrastrukturu v Česku, spustí zde AWS Local Zones

Amazon Web Services v Česku rozjede vlastní cloudovou infrastrukturu. Nepůjde o samostatné datové centrum, ale takzvanou lokální zónu, tedy AWS Local Zones. Česká republika je součástí plánu na otevření třiceti nových lokalit tohoto typu. Start proběhne někdy v příštím roce.

AWS buduje Local Zones tam, kde po jeho službách existuje velká a rostoucí poptávka. Česko je podle informací Lupy pro AWS jedním z nejzajímavějších trhů v regionu, který považuje za vyspělý. Odpovídá tomu i nedávné založení tuzemské pobočky a postupné najímání lidí.

“Local Zones vám umožňuje nabízet vybrané služby AWS, jako jsou compute nebo storage, a používat je blíže uživatelům s velmi nízkou odezvou,” shrnuje Amazon možnosti Local Zones. Otázky a odpovědi jsou zde.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Český rozhlas zprovoznil portál Můj rozhlas jako HbbTV aplikaci

Archiv pořadů Českého rozhlasu, podcasty a živé vysílání všech stanic nabízí nová HbbTV aplikace Můj rozhlas (stylizovaně mujRozhlas). Veřejnoprávní rozhlas ji uvedl do provozu od 1. prosince. Aplikaci mohou používat zájemci vybavení chytrými televizory s připojením k internetu a aktivovanou funkcí HbbTV, lidově známou jako červené tlačítko.

Můj rozhlas v HbbTV
Autor: Hybrid Company

Můj rozhlas v HbbTV

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Slováci kupují český Bridgewater, vzniká půlmiliardová outsourcingová IT firma

V Česku vzniká silný hráč v outsourcingu IT, který zároveň chce expandovat do střední a západní Evropy. Slovenská outsourcingová jednička Titans freelancers kupuje majoritní podíl v české firmě Bridgewater zaměřené na vyhledávání a doporučování IT specialistů.

Titans v Bridgewateru získali podíl 75 procent. Slováci koupili 70procentní podíl od firmy Topelex, kterou ovládají Ondřej Sobek, Milan Procházka, Václav Jirků a Patricie Dospivová. Dalších pět procent Titans přikoupili od Jakuba Konečného. Tomu zároveň zůstává zbývajících 25 procent a bude řídit české aktivity.

Kumulované tržby spojených firem mají letos dosáhnout na více než půl miliardy. Bridgewater přesná čísla neuvádí, účetní závěrka za loňský rok byla zveřejněna ve zkráceném rozsahu. Titans freelancers loni měli výnosy 10,9 milionu eur se ziskem 970 milionů eur.

Bridgewater funguje od roku 2017 a zaměstnává kolem třiceti IT recruiterů. Titans jsou na trhu od roku 2013.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Brněnští designéři procesorů Codasip mají nového šéfa, působil v IBM nebo Motorole

Brněnská firma Codasip, která vyvíjí procesorová jádra postavená na RISC-V a software pro návrh čipů Codasip Studio, má nového generálního ředitele. Stal se jím veterán z IBM, Motoroly nebo Rambusu Ron Black. Ten do firmy nastoupil letos v březnu jako předseda představenstva.

Black na pozici CEO nahrazuje spoluzakladatele Codasipu Karla Masaříka, který se přesouvá do role prezidenta a zároveň bude dohlížet na pokročilý výzkum společnosti. Black má podle Masaříka zkušenosti ve transformaci společností, což pomůže v byznysovém a rozvoji Cosasipu.

TIP: Karel Masařík (Codasip): Čipová válka mezi USA a Čínou nám pomáhá, poptávají nás největší hráči

Codasip v poslední době značně posiluje management o lidi ze zahraničí. Bývalý šéf UltraSoC Rupert Baines se stal šéfem marketingu, Simon Bewick vede vývojové centrum v Cambridge a Brett Cline působí jako chief revenue officer. Vývoj ve Francii vede Mélaine Facon z ARMu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Operátoři z Estonska, Chorvatska a Malty nasadili brněnskou technologii Whalebone

Tři další zahraniční telekomunikační operátoři nasadili brněnskou kyberbezpečnostní technologii Whalebone. Produkt, který na síťové úrovni hlídá kyberbezpečnostní hrozby, takže si zákazníci operátorů nemusí instalovat antivir, do svých nabídek integrovali A1 Croatia z Chorvatska, Elisa z Estonska a GO z Malty.

TIP: Antivir bez instalace. Technologie Whalebone z Brna hlídá sítě operátorů a nabírá peníze od Maďarů

GO je největší operátor na Maltě, má přes 500 tisíc zákazníků pro fixní a mobilní připojení a IPTV. Whalebone Aura je základem nově nabízené služby GO SecureNet.

Elisa v Estonsku spustila produkt Netivalvur neboli Internet Guard. Nasazení zabralo tři týdny.

A1 Croatia na Whalebone vytvořil službu A1 Net Protect. Skupina A1 Telecom už nějakou dobu Whalebone používá, včetně rakouského trhu.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Wedos migroval na all flash úložiště dat, nasadil technologii 3PAR

Česká hostingová společnost Wedos migrovala na nové úložiště. Nasadila all flash technologii 3PAR StoreServ Storage 8450 od Hewlett Packard Enterprise. 3PAR jsou jedny z technologií, které HPE sestavuje ve Foxconnu v Kutné Hoře.

Wedos má nyní v produkci šest kusů 3PARů a další na testování. Objednáno je dalších dvanáct strojů. Firma mimo jiné uvádí, že bude schopná tato úložiště ponořit do olejového chlazení.

“Aktuálně je našim cílem vše zjednodušit. Co nejméně se spoléhat na software, kde musíte často hledat vlastní řešení, a místo toho vsadit na hardwarové řešení. Odpadne nám tím řada starostí, zjednoduší se vývoj a služby jedou rychleji. Samozřejmě to stojí něco navíc,” uvádí Wedos. Proces migrace popisuje na blogu.

Společnost také migrovala servery, o čemž také více píše. Wedos nedávno zaznamenal výpadky.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

V Praze vznikly další dva mezinárodní strategické dokumenty o bezpečnosti 5G

V Praze tento týden vznikly další dva mezinárodní dokumenty týkající se bezpečnosti 5G sítí a moderních technologií. NÚKIB a Úřad vlády hostily další ročník The Prague 5G Security Conference. Mezi hosty byli například izraelský ministr komunikací Yoaz Hendel, koordinátor kybernetické bezpečnosti Indie Rajesh Pant nebo ředitel pro kybernetiku Výkonné kanceláře prezidenta USA Chris Inglis.

Akce přinesla dva dokumenty. Jeden se zabývá principy kolem diverzity dodavatelů v telekomunikacích a druhý kybernetickou bezpečností rozvíjejících se a disruptivních technologií. Oba byly vydány pod názvem The Prague Proposals (Pražské návrhy).

Stejně byl pojmenován dokument z roku 2019, kdy se v Praze řešila bezpečnost dodavatelů. Mířilo se zejména na Čínu a Huawei. Během loňského ročníku pak vznikl The Prague 5G Repository sbírající best practices v bezpečnosti 5G.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Služba na rezervace v restauracích Restu kvůli covidu končí

Po osmi letech končí služba Restu, která nabízí katalog restaurací včetně možnosti jednoduché online rezervace stolu. Důvodem je výpadek příjmů kvůli pandemii covid-19.

„Podobně jako celé gastro odvětví, i nás tvrdě zasáhla celosvětová pandemie a to nás přimělo učinit těžké rozhodnutí. Oznamujeme že k 31. 12. 2021 bude ukončen Restu katalog,“ stojí v oznámení na webu služby.


Autor: screenshot, Lupa.cz

Uzavření restaurací v roce 2020 snížilo příjmy Restu k nule. Šéf Restu Jiří Moskal letos v lednu v rozhovoru pro Startupjobs popisoval, jak firma s propadem příjmů bojovala a jak musela propustit část zaměstnanců. 

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Krátké vlny: Informační povinnosti podle novely zákona o elektronických komunikacích a Rob Blokzijl

„Když myšlenky pomalu stékají po tenkých stěnách sklenky“ a člověk má tendenci bilancovat, je dobré se podívat do kalendáře. Začátek prosince rozhodně není čas na bilancování, začátek prosince je příznačný pro pracovní smršť, kdy se člověk snaží mezi vánočními večírky dokončit nedokončené a plánovat rozpracované. Vánoční večírky ale covid-19 vymazal z kalendáře a zbyla jen práce a drobné radosti.

A práce je hodně. Evropská komise posuzuje návrh analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám, kterou jí zaslal český regulátor v listopadu a Evropská komise musí vyjádřit svůj názor do konce roku. Text návrhu analýzy, kterou Český telekomunikační úřad zaslal do Bruselu, naleznete na stránkách Evropské komise.

Read the article (3 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Nejlepší kapesní DAB+ rádia na cesty

Do přehledu jsme zařadili jak klasické kapesní přijímače s možností připojení sluchátek, tak i menší rozhlasové přijímače s délkou do 13,3 cm. U těchto přístrojů bylo podmínkou, aby se k jednotlivým modelům mohla připojit sluchátka pomocí konektoru 3,5 mm. Výhodou této kategorie přijímačů je kromě rozměrů většinou nízká pořizovací cena v rámci stokorun. Nevýhodou je ve srovnání s běžnými DAB+ přijímači horší zvuk. S mizející výbavou VKV tunerů u mobilních telefonů a při úplné absenci DAB+ v mobilech tato kategorie přijímačů nabývá na významu.

V přehledu mají téměř všechna rádia displej s možností zobrazení pouze textových informací. Jediným přijímačem, který má barevný displej a umí zobrazit doplňkové informace k vysílání ve formě tzv. slideshow, je Imperial DABMAN 15.

Read the article (2 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Do očkovacího portálu se bude i po novém roce dát přihlásit přes SMS, ne jen eIdentitou

Ačkoli na očkovacím portálu ocko.uzis.cz stále najdete upozornění, že od 1. ledna 2022 se do něj bude možné přihlásit jen prostřednictvím elektronické eIdentity (nově přejmenované na Identitu občana), nakonec to tak nebude. 

I po novém roce bude možné přihlašování přes jednorázový kód, který uživateli přijde v SMS. Lupě to potvrdil vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

„Dohodli jsme se, že nebudeme teď, v době největší pandemie, něco měnit. Nechceme zbytečně přetěžovat informační linku 1221, na kterou by se lidé bez eIdentity nejspíš obraceli,“ popsal důvody změny.


Autor: screenshot, Lupa.cz

Dnešní podoba očkovacího portálu s upozorněním

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Petr Dvořák do firmy Wultra pustil investory, J&T za desítky milionů získává minoritu

Česká kyberbezpečnostní firma Wultra získává desítky milionů korun od J&T Ventures. Již v zahraničí působící společnost díky tomu chce posílit pozici v Evropě a expandovat na další trhy.

Wultru doposud ovládal její zakladatel Petr Dvořák, který byl v minulosti jedním ze zakladatelů Inmite prodaných do rukou Avastu. Základní kapitál Wultry se vstupem J&T zvýšil z jednoho milionu o 176,471 tisíce korun.

Wultra loni podle účetní závěrky měla tržby 10,6 milionu korun a byla ve ztrátě. Čísla jsou o něco horší než předloni.

Wultra dělá nástroje na zabezpečení mobilního bankovnictví. Mezi zákazníky patří ČNB, ČSOB, Moneta Money Bank, Equa Bank, Zonky.cz, Vista Bank, Raiffeisenbank a další.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Zoner Software je partnerem nové hudební stanice v DAB+

Brněnská firma Zoner Software, která je známá hlavně díky fotoeditoru Zoner Photo Studio, podpořila vznik nového digitálního rádia zaměřeného na elektronickou taneční hudbu. Stanice dostala název Zoner Underground Network, testovací provoz zahájila 1. prosince v multiplexu firmy Teleko.

Majitelé přijímačů s DAB+ mohou nové rádio naladit z vysílačů Praha – Strahov, Příbram – Hvězdárna, Olomouc – RCO, Zlín – Mladcová a Frýdek-Místek – Lysá hora. Do běžného provozu má stanice přejít začátkem ledna 2022, její pokrytí se rozšíří do Brna, Jihlavy a severních Čech.

Pokrytí sítě DAB+ Teleko
Autor: Český telekomunikační úřad

Pokrytí sítě DAB+ Teleko ze všech vysílačů, stanice ZUN zatím využívá jen část z nich

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Livesport najal Alana Zárubu, má vybudovat nový multimediální pilíř

Bývalý kreativní ředitel televize Nova Alan Záruba nastoupil do společnosti Livesport, která se specializuje na poskytování rychlého zpravodajství o výsledcích sportovních utkání. Její síť FlashScore celosvětově používá přes 100 milionů fanoušků měsíčně. Záruba se stal ředitelem digitálního obsahu. 

Jeho hlavním úkolem bude vytvoření nového multimediálního pilíře, který doplní současný obsah sítě. Podílet se má také na vytvoření sportovního zpravodajského týmu.

Alan Záruba
Autor: Ryan Sweeney pro Livesport

Alan Záruba

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Český rozhlas vylepšil pokrytí signálem v Brně

Pro město Brno a okolí spustil Český rozhlas dva nové vysílače. Signál začaly šířit ve středu 1. prosince ve 13 hodin. Místním obyvatelům zajistí lepší poslech stanic Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Dvojka. Vysílač pro stanici Radiožurnál byl spuštěn na kmitočtu 89,5 MHz s výkonem 50 W ERP, pro stanici ČRo Dvojka na kmitočtu 100,2 MHz s výkonem 50 W ERP. U obou vysílačů je použita vertikální polarizace.

„S kvalitou VKV FM příjmu stanic Radiožurnálu a Dvojky v Brně jsme dlouhodobě nebyli příliš spokojeni. Posluchači těchto stanic byli na rozsahu VKV FM odkázáni na příjem ze vzdálenějšího vysílače Kojál. Proto jsme rádi, že se nám podařilo v tak významné lokalitě jakou je Brno, kvalitu příjmu výrazně vylepšit. Přestože mají vysílače výkon 50 Wattů, tak díky jejich výhodnému umístění přinesou posluchačům Radiožurnálu a Dvojky v Brně výrazné zlepšení pokrytí VKV FM signálem,“ uvedl ředitel techniky Karel Zýka.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Z Eidentity je Identita občana, nová značka převzala styl Portálu občana

Správa základních registrů (SZR) provedla očekávané přejmenování brány pro přihlašování k online službám státu. Místo eIdentita používá nově jméno Identita občana. Obdobně se změnila také adresa webu: nově je výchozí identitaobcana.cz a eidentita.cz je na tuto URL přesměrovaná.

„Po změně názvu se v URL řádku místo „nia.eidentita.cz“ bude objevovat „nia.identitaobcana.cz“. Podobně se mění i adresa informační stránky na info.identitaobcana.cz. Stávající adresy budou do 30. 6. 2022 automaticky přesměrovány na nové domény,“ píše SZR. 

Jak už dříve na Lupě upozornil Jiří Peterka, k přejmenování došlo na základě sporu kolem ochranných známek – detaily čtěte v Co čeká český eGovernment? Obří nárůst počtu datových schránek i jejich používání.

Read the article (1 min read)
Lupa.cz

Lupa.cz

Foto: Nová verze iVysílání odstartuje 6. prosince, potvrdila ČT

Česká televize představí v pondělí 6. prosince novou generaci iVysílání. V první fázi nabídne přehlednější katalog pořadů, vyšší uživatelský komfort a vůbec poprvé také exkluzivní obsah – tvorbu určenou pro ryze internetovou distribuci. Web bude přístupný divákům s různými typy smyslového znevýhodnění. Po první fázi budou v příštím roce následovat aplikace pro chytrá zařízení i HbbTV a rozsáhlou rekonstrukci pak zakončí nové možnosti uživatelských účtů.

Read the article (2 min read)