Martin Šíp

Martin Šíp

Bitcoin enthusiast, Complexity theory fan, Evangelist at @Trezor @SatoshiLabs.

Martin Šíp

Martin Šíp

If we understood what really causes our diseases and this knowledge got disseminated we wouldn't need doctors much and pharmaceutical industry would be second to none...
Martin Šíp

Martin Šíp

Vitamin D je všeobecně dostupná prevence těžkých průběhů respiratorních onemocnění... proč už se tedy dávno neaplikuje a proč je kolem vitamínu D, relativně málo výzkumu?

Gabor Erdosi 🧩📄📊🧭

It’s cheap and effective in preventing severe outcomes from respiratory infections, but receives no funding and minimal publicity, what is that? Yep, vitamin D.

www.bmj.com/content/371/bmj.m3…

Martin Šíp

Martin Šíp

This is crucial podcast to understand what insulin resistance really is:

Insulin resistance is the way our cells say to our body: "NO THANKS, I am full. I refuse to eat anymore!". Obviously, this is pretty useful and we would be death without this ability to say no...

Paul Saladino, MD

What if excess polyunsaturated fats are causing inappropriate persistent leading to adipocyte growth and eventually pathologically impaired adipogenesis?

Translation: PUFAs mess with your fat cells and excess amounts lead to metabolic dysfunction.

podcasts.apple.com/us/podcast/…

Martin Šíp

Martin Šíp

Vzniká unikátní dokument mapující české snahy o větší svobodu ve vzdělávání. Stojí za podporu, ať už bitcoinem nebo fiatem!

Zdenka Sip ⚡️ Stankova

Natáčíme dokument Svobodné děti - o dětech a rodičích na cestě k dobrovolnému vzdělávání. Mrkněte na web a trailer a dává-li vám to smysl, prosím o rt a podporu. Díky! 🖤 svobodnedeti.cz

Martin Šíp

Martin Šíp

Interesting question

HealthSpan288

Do adults really need 7-9 hours of sleep a night? Nature wouldn't require us to be in a such compromised situation if we are to survive. Any sleep studies on healthy humans eating optimal human diet (ie, whole foods meat based)? I am doing quite well on 5-6hrs of sleep/night.

Martin Šíp

Martin Šíp

"It took 90 years for "Science" to rebut the claim that linoleic acid is essential, a claim that has led to an incalculable mischief in terms of dietary advice and disease prevalence, IMHO. How many decades will it take for your physician to read this paper and change practice?"

Tucker Goodrich

Fat and Weight Gain (a Note to Peter) and the Essentiality of Linoleic Acid

ift.tt/36dU8gd

Martin Šíp

Martin Šíp

Rostlinné oleje s velkou převahou polynenasycených mastných kyselin zřejmě stojí za metabolickými dysfunkcemi a chronickými nemocemi současnosti (obezita, cukrovka, Alzheimer, rakovina, imunitní selhaní...).

Cílená detoxifikace organismu skrze stravu trvá mnoho let... #lcl6

Paul Saladino, MD

Could excess linoleic acid be to blame for weight-loss plateaus on a ketogenic diet? New podcast is out with @fire_bottle (Brad Marshall) on all of the platforms and heartandsoil.co/pages/podcasts!

Martin Šíp

Martin Šíp

Pokud zaměstnavatel vydá na zaměstnance 45000 Kč a ten svou výplatu utratí, stát si z tohoto procesu vezme 30000 Kč.

Petr Vrána

Říká se, že v dnešním světě není nic zdarma.
Rekord ale drží stát, který vám za své "bezplatné" služby ukradne téměř 65% vašeho platu.

Zdroj: libinst.cz/danove-bremeno-zame…

Martin Šíp

Martin Šíp

Blog worth reading!

Objection: "We are what we eat and we only get PUFA from our diet, so if we eat PUFA, the amount in our fat stores and membranes go up."

Membranes are stable unless we undereat or overeat essential fats. Storage is the buffer. @fire_bottle

FireInABottle

Have you ever wondered, what is PUFA and MUFA? Or why do plants even make so much PUFA if it’s so bad? Wonder no more.
fireinabottle.net/lets-talk-ab…