Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

O mobilech víme vše.

Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Místo nabíječky má v krabici přibalený šroubovák. Jak v testu odolnosti dopadl modulární Fairphone 4?

Telefon, který vyčnívá z davu, Fairphone 4 5G

Vzpomínáte si ještě na telefony s vyměnitelnou baterií? Výkonných chytrých telefonů s baterkou, kterou vytáhnete z útrob, je v dnešní moderní době jako šafránu. Jedním z mála telefonů, který je postaven na „staré“ koncepci, je Fairphone 4, který se dočkal klasického mučení na YouTube kanálu JerryRigEverything. Jak v tradičním testu dopadl telefon, který si můžete rozebrat pomocí přibaleného šroubováku a opravit sami v domácích podmínkách?

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Tablet? Ne, jen koncept telefonu se dvěma ohyby, který můžete do velikosti tabletu rozložit.

Přestože OnePlus zatím nepřišel s žádným skládacím telefonem, rozhodně to neznamená, že na žádném ohebném smartphonu nepracuje. Nyní server LetsGoDigital odhalil a graficky zpracoval podané patenty firmy, které odhalují telefon, který se skládá rovnou nadvakrát.

Telefon se skládá ze tří displejových částí, které lze libovolně skládat či ohýbat různými směry. To umožní dvojice kloubů, které jsou na patentech vykresleny ve více velikostech. Jeden tedy zřejmě bude hlavní a umožní telefon rozložit na velikost dnešních běžných skládaček. Menší kloub pak rozevře i třetí část, pokud budete potřebovat větší plochu. V rozloženém stavu tak nabídne obrazovku o velikosti větších tabletů.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Samsung MČR v mobilních hrách zná své vítěze. Dotace turnaje činila rekordních 150 tisíc korun

Samsung MČR v mobilních hrách zná své vítěze. Dotace turnaje činila rekordních 150 tisíc korun

V Brně se o uplynulém víkendu uskutečnilo finále MČR v mobilních hrách pod záštitou firmy Samsung. V rámci akce se mobilní gameři utkali ve hrách League of Legends: Wild Rift a Brawl Stars, klání bylo možné sledovat přímo na brněnském výstavišti nebo na streamovací platformě Twitch.

Turnaj ve hře League of Legends: Wild Rift ovládl tým IMPORTant Players, na druhém místě se pak umístili Bloody Devils a na třetím eSuba. V titulu Brawl Stars vyhrál tým Inside Games následovaný týmy Sampi.Tipsport na druhém a Pepis.Shop na třetím místě. Společnost Riot Games ještě před turnajem navýšila dotaci, takže se ve finále bojovalo o částku 50 tisíc korun. Celkem si týmy rozdělily 150 tisíc korun, což je nejvíc za celou historii MČR v mobilních hrách.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Twitter zpřísňuje pravidla. Zakazuje zveřejňování fotografií a videí lidí bez jejich souhlasu. S výjimkami

Twitter v úterý oznámil, že zakazuje svým uživatelům zveřejňovat fotografie nebo videa lidí bez jejich svolení. V příspěvku na blogu uvedl, že uživatelé budou muset mít souhlas osoby nebo jejího „oprávněného zástupce“. Pokud dotyčná osoba nahlásí, že ke zveřejnění nedala souhlas, Twitter fotky či video odstraní.

Twitter v úterý oznámil, že zakazuje svým uživatelům zveřejňovat fotografie nebo videa lidí bez jejich svolení. V příspěvku na blogu uvedl, že uživatelé budou muset mít souhlas osoby nebo jejího „oprávněného zástupce“. Pokud dotyčná osoba nahlásí, že ke zveřejnění nedala souhlas, Twitter fotky či video odstraní.

Z nového pravidla však existují výjimky. Fotografie a videa veřejných osobností publikované bez jejich svolení mohou být zveřejňovány, pokud jsou „sdíleny ve veřejném zájmu nebo mají pro veřejnost přidanou hodnotu“, ovšem jedině tehdy, není-li účelem „obtěžování, zastrašování nebo použití strachu k jejich umlčení“.

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Titěrný fotomodul je malý jako zrnko soli. Může změnit fotoaparáty, jak je v mobilech dnes známe

Jedná se tak o naprosto oslišný způsob pořizování obrazu ve srovnání s tradiční fotosoustavou, která také mívá více čoček, ale ty jsou seřazeny za sebou a předávají si stejný světelný signál.

Miniaturizace je přirozený trend, který posouvá možnosti technologií dopředu. Nyní se vědcům z Univerzity v Princetonu podařil skoro až revoluční počin. Dokázali totiž zmenšit modul fotoaparátu natolik, že je velký jako zrnko soli. Využívá netradičního metapovrchu, který je potažený tenkým filmem s miniaturizovanými částmi. Ty částice odrážejí světlo požadovaným směrem.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Smartphony vás budou příští rok špehovat, a to pod taktovkou čipsetu Snapdragon 8 Gen 1

Qualcomm oznámil čipset Snapdragon 8 Gen 1, který bude příští rok nasazován do těch nejvýkonnějších telefonů

Qualcomm už světu ukázal svůj dosud nejvýkonnější čipset Snapdragon 8 Gen 1, ovšem tento čipset vzbuzuje s ohledem na soukromí uživatelé dost velké pozdvižení. Ukázalo se totiž, že nový čipset bude neustále skenovat váš obličej selfie kamerkou, která tak bude prakticky neustále v režimu „Always On“. A to proto, aby se ještě více zrychlilo odemykání obličeje. Na druhou stranu však přichází do úvahy dost výrazná ztráta soukromí, protože nad skenováním nebudete mít žádný dohled. A to by mohlo být dost velké bezpečnostní riziko.

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

iPhone 13 Pro dostal nový kabát. A to z vybraných součástek ikonické první generace iPhonu

Speciální edice iPhonu 13 od Caviaru má na zádech součástky ze základní desky prvního iPhonu

Ruská značka Caviar se u svých upravovaných verzí telefonu drží hesla „čím více zlata, diamantů a stříbra, tím lépe“, tentokrát však příjemně překvapila. Na zádech nejnovějších upravených iPhonů 13 Pro a 13 Pro Max se totiž objevují součástky ze základní desky první generace iPhonu z roku 2007.

Na zadním krytu vyrobeném z Titanu najdeme laserem vypálený podpis Stevea Jobse. Ve známém „jablečném“ logu je umístěna jedna 19 unikátních komponent základní desky úvodního iPhonu. A protože bude této speciální edice vyrobeno přesně 19 kusů, každý z nich bude svým způsobem originál. Záda telefonu jsou také jakýmsi „diagramem“ s klíčovými hardwarovými součástmi telefonu. 

Speciální edice „iPhone 2G“ od Caviaru:

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Google myslí na stávající Androidy. Před Vánoci nadělí aktualizační balíček s novými funkcemi a vylepšeními

Google stávající zařízení ekosystému Android obohatí o tzv. sdílená upozornění Family Bell

Google si pro předvánoční období nachystal překvapení v podobě nečekaných přídavků pro operační systém Android. Některé budou v telefonech funkční již tento týden, jiné funkce dorazí do telefonů již velmi brzy. Hlavní novinkou je využití telefonu jako digitálního klíče, což funguje pouze s vybranými vozy BMW a také jen v některých zemích. Mezi kompatibilní telefony patří Pixel 6, Pixel 6 Pro i řada Galaxy S21 od Samsungu.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Solar Ash

 • Datum vydání: 2. prosince
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5

Tvůrci akce Hyper Light Drifter si i tentokrát připravili rychlou barevnou akci. Rychlost je celkově důležitou součástí hry. V hlavní roli je Rey, která se vydává na mimozemské planety, kde hledá zdroje, artefakty a další všemožná tajemství. Aby to měla s průzkumem jednodušší, tak se díky své výbavě pohybuje velmi rychle a dokáže skákat výš než obyčejný člověk.

Její planeta se řítí do záhuby. Blíží se k ní totiž černá díra známá jako Ultra Void a právě Rey se ji snaží zachránit. Hlavní náplní hry je překonávání překážek a ovládnutí pohybu hlavní postavy k dokonalosti, aby nikdy neztratila nic ze své rychlosti. Dojde ale i na střety s nepřáteli.

Read the article (4 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Sony SRS-XB13 (1000 Kč): Přes svoji malou velikost překvapí dobrý zvukem – o ten se stará 46 mm měnič a posílit basy mu pomáhá pasivní zářič a funkce Extra Bass. Ve výsledku dostanete plný, příjemný zvuk, který je vhodný pro všechny hudební žánry – neznalý bude asi překvapený, jak velký zvuk má takový prcek.

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

1e3456789101112131415161718

Ukázat všechny listy najednou

Při výběru bezdrátového Bluetooth reproduktoru je důležité vědět, jak a kde ho chcete využívat. Malé reproduktorky samozřejmě nebudou hrát tak kvalitně jako ty velké a těžší, ale nabídnou skladnost. Často jsou odolnější, i proti vodě. Větší reproduktory do domácnosti zase zaručí hlasitější reprodukci, lepší zvuk a také delší výdrž. Navíc vždy platí, že čím chcete vyšší výkon a kvalitnější zvuk, tím zaplatíte více peněz.

Read the article (8 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

 • Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu
 • Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce
 • U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Zvykejte si, střední třída příští rok přijde o sluchátový jack

Ze smartphonů zmizí 3,5mm jack, a to je hotová věc. Záleží jen na tom, kdy se tak stane. Prvním telefonem bez audiokonektoru byl ultratenký Oppo Finder z roku 2012, který však o pár let předběhl dobu. Mizení univerzálního sluchátkového jacku ve velkém započal až Apple s iPhonem 7, v roce 2019 se k němu přidal i Samsung s řadou Galaxy Note10. A to byl pro mnohé další výrobce signál k tomu, že se nejedná jen o krok stranou, ale o nastupující trend. 

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Nokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

 • Výrobce Nokií, společnost HMD Global, slaví 5 let
 • Výročí si připomíná dortíky s podobou Nokie 3310 (2017)
 • Přidáváme ohlédnutí za pětiletým fungováním firmy

Nokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

Nokia 3310 z roku 2000 je jednou z největších legend mobilní historie. Telefon, který si dodnes vybaví v paměti skoro každý, někdo ji má možná ještě v šuplíku. Také proto s tímto obnoveným modelem Nokia 3310 (2017) započala před pěti lety firma HMD Global novou etapu výroby mobilních telefonů pod značkou Nokia.

Tu využívá HMD v licenci od finské společnosti Nokia, která sama s výrobou telefonů skončila v roce 2013, když mobilní divizi zdecimovanou po sérii fatálně chybných strategických rozhodnutí tehdejšího managementu prodala Microsoftu za směšných 7,2 miliardy dolarů.

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Musk se vysmál drahému hadříku od Applu a nabídl ještě dražší píšťalku. Zabralo to

Podle popisu je Cyberwhistle vyrobená z kartáčované chirurgické oceli.

Dvojsmyslným „Blow the whistle on Tesla!“ zpropagoval Elon Musk na Twitteru píšťalku Cyberwhistle ve tvaru Cybertrucku. A pak to ještě okořenil: „Nevyhazujte prachy za ten hloupej Apple Hadr, kupte si místo něj naši píšťalku.“ Kdybyste nevěděli, na co Elon naráží:

A evidentně to zabralo, protože produktová stránka hlásí vyprodáno. Co na tom, že malá píšťalka stojí 50 dolarů, tedy nějakých 1 350 Kč. Má jít o limitovanou edici a pro fanoušky značky to bude cenný sběratelský kousek. Podle popisu je Cyberwhistle vyrobená z kartáčované chirurgické oceli.

Blow the whistle on Tesla!https://t.co/c86hLA0iQK

— Elon Musk (@elonmusk) December 1, 2021
Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

 • V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní?
 • Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android.
 • Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Today Weather

1e3456

Ukázat všechny listy najednou

Today Weather

Předpověď počasí, widgety a radar

 • iOS: zdarma (hodnocení 86 %)
 • Android: zdarma (hodnocení 88 %)
Read the article (3 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Razer chystá mobilní herní konzoli. Pomůže mu Qualcomm s výkonným čipem Snapdragon G3x

Razer chystá mobilní herní konzoli. Pomůže mu Qualcomm s výkonným čipem Snapdragon G3x

Příští rok se kromě Steam Decku nejspíše dočkáme ještě jedné nové mobilní herní konzole, a to od společnosti Razer.

Dle neoficiálních zdrojů webu Videocardz Razer ve spolupráci s Qualcommem chystá vývojářský kit mobilní herní konzole s novým čipem Snapdragon G3x, který je přizpůsoben právě pro tento typ zařízení.

Qualcomm chystá tento čip až na příští rok, avšak nepůjde o žádnou přímou konkurenci Steam Decku, který používá x86 čipy od AMD. Chystaný kit má být především pro streamované hraní pomocí Xbox Cloud Gaming či dalších podobných systémů. Použitý displej se pyšní frekvencí až 120 Hz a půjde o OLED s podporou HDR. Velká baterie má kapacitu 6 000 mAh.

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Qualcomm dělá za čipsety tlustou čáru. Supervýkonný Snapdragon 8 Gen 1 má novou grafiku i instrukční sadu ARMv9

Qualcomm oznámil čipset Snapdragon 8 Gen 1, který bude příští rok nasazován do těch nejvýkonnějších telefonů

Zapomeňte na Snapdragon 898. Nástupcem loňského Snapdragonu 888 se stává Snapdragon 8 Gen 1. Qualcomm dělá za svými top mobilními čipsety tlustou čáru, což se odráží i ve změně značení. Nový „osmičkový“ Snapdragon přepnul na instrukční sadu ARMv9, bude vyráběn 4nm technologií a do prvních telefonů se dostane již koncem letošního roku. Supermobily tak budou už velmi brzy o dost výkonnější, než dříve.

Read the article (2 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Slibovaný update na Nokii 9 nakonec nedorazí. Výrobce místo toho raději přihodí slevu na nový telefon...

HMD Global do Nokie 9 PureView nedodá update na Android 11, místo toho nabízí uživatelům "exkluzivní nabídku"

Nokia 9 PureView se ukázala jako velký propadák. Telefon byl zřejmě tak velkým krokem vedle, že se výrobci nevyplatilo investovat do updatu na Android 11, byť to značka u tohoto „šestifoťákového“ modelu z roku 2019 slibovala. HMD Global se tak uchýlilo k bezprecedentnímu kroku. Telefon bude i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, pokud však chcete u telefonu Android 11, přihodí vám výrobce 50% slevu na nákup Nokie XR20 či jiného telefonu řady X...

Read the article (1 min read)
Mobilmania.cz

Mobilmania.cz

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Razer Huntsman V2 Analog: Jako na konzoli

Cena: 7 500 Kč

Razer už od představení svého analogového modelu vydal hned několik novějších klávesnic, nám ale stále vězí v hlavě právě Huntsman V2 Analog. Přinesl po dlouhé době solidní revoluci v podobě unikátních analogových spínačů, simulujících konzolové páčky z ovladače.

Read the article (7 min read)