Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NEOVLIVNI.CZ - nezávislý investigativní web o vlivu, lidech a vazbách v Česku. Vydává: @deadlinemediacz Šéfredaktorka: Sabina Slonková.

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Zápisky z vlny D: Děsí mě, co se ze mě stává, říká sestřička

Vlna D. Další vzepětí koronavirové pandemie má označení D podle varianty delta, která v Česku i celosvětově převažuje. Pokud se ale budete pohybovat mezi zdravotníky, zjistíte, že písmenu „D“ přiřkli jiný význam. Je to hrubé, ale ten pohled se dá pochopit, protože znovu tráví své dvanáctihodinové směny se třemi rukavicemi na rukou, v respirátoru, za štítem a v ochranném obleku zejména kvůli lidem, kteří se mohli před těžkým průběhem chránit zcela dostupným očkováním. A tak říkají: vlna debilů. Mohla by to být také vlna deprese a deziluze, jak se dočtete v necenzurovaných zápiscích pěti zdravotníků. Souhlasili, že se podělí se čtenáři časopisu Neovlivní.cz o to, co znovu každý den zažívají. Tohle je jeden z nich.

Ne všichni zdravotníci se starají přímo o covidové pacienty. Ale na všechny dopadá každá další vlna jako kladivo.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Rozkol v Přísaze. Nespokojení členové se bouří

V partaji Roberta Šlachty roste nespokojenost s vedením.

Bývalému šéfovi protimafiánského úřadu Robertu Šlachtovi se začíná drolit jeho hnutí Přísaha. Neúspěch ve volbách, kdy se strana nedostala do sněmovny, odšpuntoval revoltu, která v Přísaze doutnala už před volbami.

Tehdy Robert Šlachta dosadil do čela kandidátek své lidi navzdory tomu, jak proběhla volba v kraji. Kupříkladu svého bývalého kolegu z policie Jiřího Komárka poslal na severní Moravu, ačkoli tam už lídra měli.

Tamní dosavadní lídr Pavel Novotný je dnes z Přísahy tak znechucený, že už o ní ani nechce mluvit. „Já už se k Přísaze nechci vyjadřovat, pro mě to je uzavřená kapitola. Nezlobte se,“ řekl Neovlivní.cz.

Stejně naštvaní jsou i další lidé v regionech, třeba v ústecké buňce Přísahy, v Liberci nebo v Hradci Králové.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Zemřel Petr Uhl. Připomeňte si ho v rozhovoru

Levicový politik a novinář popuzoval komunisty, strávil roky v jejich kriminálech a do křížku se dostával pro své názory i po roce 1989. Nikdy z nich ale neuhnul.

Petr Uhl dnes zemřel. Odemykáme rozhovor, který jsme s ním vedli v roce 2016.

Formuluje některé myšlenky a hypotézy jinak, než jak jsou obvykle v českém veřejném prostoru ke slyšení. Provokují, popuzují. Svou vyhraněnou levicovostí, ostrostí, někdy až urputnou.

Levicový publicista a politik Petr Uhl se zkrátka neposlouchá ani nepřijímá lehce. A toto není lehké čtení.


Petr Uhl. Foto: David Binar, Neo
Read the article (7 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Chybí 600 odběrových míst na PCR testy. Zapomnělo se na ně

Když se zjara měnili ministři zdravotnictví, nepředali si schválený plán na posílení testovacích kapacit. A ty dnes chybí.

Ještě během jarní vlny koronaviru vládní politici rozhodli, že bude třeba nově vytvořit dalších 600 odběrových míst na PCR testy. Ty jsou totiž přesnější než antigenní testy. A dávají tak lepší přehled o nákaze ve společnosti.

Jenže post ministra zdravotnictví se během epidemie stal nejčastěji obměňovaným křeslem ve vládě. Postupně se v něm vystřídali Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný, Petr Arenberger a opět Adam Vojtěch. A při výměnách se na rozhodnutí o nových odběrových místech pro PCR testy zapomnělo.

Podle zjištění, které publikujeme v prosincovém Zimním speciálu Neovlivní.cz, se na to přišlo až během podzimní vlny nákazy.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Jak Babiš čistil Hrad. A nevyčistil

Odcházející premiér chtěl vystrnadit z Hradu Nejedlého a Mynáře. Když se ale začal prezident uzdravovat, couvnul.

Zpětně to vypadá, jako by se odcházející premiér Andrej Babiš nechal unést.

“Babiš čistí Hrad od Zemanových mužů,” zněl titulek hlavního článku středečního vydání Mf DNES z 20. října. A Lidové noviny ve stejný den hlásily: “Ultimátum Zemanovým rádcům: Vykliďte Hrad.”

Oboje noviny z mediální divize Agrofertu tak referovaly o údajném tažení svého majitele a premiéra Andreje Babiše. Prezident Miloš Zeman byl právě v nemocnici a jeho zdravotní stav nevypadal dobře. Pár dní před tím vojenská nemocnice vydala stanovisko, že není schopen vykonávat úřad.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Sabina Slonková: Fiala má jen jeden pokus. Proto musel Michalik odejít

Na vznikající vládu Petra Fialy prostě budou platit přísnější měřítka. Proto, aby v příštích volbách nezvítězili populisti, neofašisti a komunisti.

Na první pohled to po tom všem, na co jsme z éry Andreje Babiše zvyklí, může vypadat jako velká nespravedlnost. Populární starosta, úspěšný bankéř a zdatný ekonom Věslav Michalik pod tlakem okolností rezignoval na kandidaturu na post ministra průmyslu a obchodu.

Nebyl vůbec obviněný, jako právě dosluhující premiér Babiš. Byl “jen” podezřelý z neprůhledných finančních operací, které nedokázal na první dobrou věrohodně vysvětlit.

Optikou minulých osmi let to vypadá nefér. Ale v normální zemi platí v politice presumpce viny, jak kdysi uznával i Miloš Zeman. Jen jsme na to už zapomněli.

Ano, opravdu byly doby, kdy politici i za pouhá podezření odstupovali. Třeba Pavel Drobil.

Odcházeli i ti, co byli jen přistižení při lži, což z dnešního hlediska vypadá jako velká zpozdilost. Jako Jiří Besser.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Jan Hrušínský: Naděje

Principál Divadla Na Jezerce píše pro časopis Neovlivní.cz o tom, co nám přinesly říjnové volby.

Říjnové vzestupy a pády

Náš čtyřletý vnuk Vojta si nedávno v parku na Jezerce všiml, že z některých stromů opadalo listí. Ptal se, jestli stromy bez listí umřou. Uklidnili jsme ho, že neumřou, jen se připravují na zimu, aby na jaře mohly nabrat novou sílu, a až se zase vrátí sluníčko, vrátí se stromům i zelené listí a porostou dál. Připomnělo mi to tak trochu letošní volby. Nažloutlí a zarudlí politici opadali, aby demokracie mohla nabrat sílu a do politiky se vrátila slušnost, právo a spravedlnost. A morálka. A naděje.

Snad tomu tak nakonec i bude. I když vzhledem k mému věku a zkušenostem, s optimismem šetřím jako s šafránem.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Michalik končí před branami MPO. STAN hledá náhradu

Věslav Michalik se vzdal kandidatury s argumentem, že nechce poškozovat vznikající vládu Petra Fialy

Kandidát hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik do Fialovy vlády nepůjde. Dnes oznámil, že se kandidatury vzdává s ohledem na své soukromé podnikání.

Rozhodnutí padlo podle informací Neovlivní.cz včera večer. A důvodem byl fakt, že nová vláda by měla Michalikovu minulost stále na talíři. Kandidát na ministra totiž nedokázal na první dobrou vysvětlit podezřelé okolnosti soukromého byznysu.

Michalikův krok zpět přitom znamená pro Fialův budoucí tým citelné oslabení. Úspěšný starosta Dolních Břežan Věslav Michalík patřil mezi uznávané ekonomy.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Třetí dávka hned? Nelze kvůli systémům, tvrdí Babiš

Odcházející vláda nalila stovky milionů do fungování IT na podporu boje s epidemií, systémy jsou ale stále děravé.

Premiér v demisi Andrej Babiš tvrdí, že nyní považuje za klíčové zkrácení doby mezi druhou a třetí posilující dávkou očkování proti covid-19. Vláda je ale nachystala až od prosince.

Dřív to nejde, jak pravil premiér. “Kvůli systémům,” řekl Andrej Babiš.

Jenže ta samá vláda nalila stovky milionů do IT systémů právě proto, aby fungovaly. Jaká je praxe se opět ukázalo tento týden v pondělí, od kdy musí lidé v restauracích a například na letištích dokládat očkování nebo prodělanou nákazu. Systém zkolaboval.

Lidem se v mobilní aplikaci Tečka nezobrazoval covidový certifikát. Doporučená aktualizace nebyla možná, protože systém hlásil chybu. A vygenerovat certifikát pro papírovou podobu také nešlo, web spadnul.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ve STAN o byznysu Michalíka věděli. A mysleli si, že to nikdo nevytáhne

Střet zájmů, podezřelé transakce s miliony z daňových rájů. Byznys budoucího ministra začíná tížit vznikající vládu Petra Fialy.

Byl květen letošního roku a volební tým hnutí STAN dostal do rukou interní dokument, jehož jediným apelem bylo: Pozor, máme slabé místo v podobě Věslava Michalíka.

V dokumentu byly podle zjištění Neovlivní.cz staženy dosavadní zmínky o Michalíkově byznysu v médiích. Autoři spisku jej doprovodili doporučením, aby se tím vedení STAN zabývalo. “Doporučení znělo, že jde o potencionální problém, který je třeba vyřešit,” uvedl zdroj z hnutí STAN, který se tehdy podílel na kampani.

Autoři dokumentu tehdy výslovně upozorňovali na nevysvětlené transakce, do nichž byl Michalík zapojen. A pak také na solární byznys jeho rodiny, který pro kandidáta na post ministra průmyslu s gescí energetiky představuje obří střet zájmů.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

50 milionů spojených s Michalíkem. Slabé místo Fialova týmu

Kandidát na ministra budoucí vlády za STAN byl opakovaně vyšetřovaný kvůli podezření z praní špinavých peněz a vytváření černých fondů.

Věslav Michalík, kandidát na ministra průmyslu v budoucí vládě, je nejslabším článkem týmu Petra Fialy. A to proto, že jsou s ním spojené finanční operace, které nejenže nevyznívají právě transparentně, ale zároveň u nich policie vyšetřovala podezření z praní špinavých peněz či vytváření černých fondů.

Michalík sice nikdy nebyl obviněný, jeho zapojení do neprůhledných transakcí s firmami s utajenými vlastníky ale pro něj znamená vážný reputační šrám.

Redakce Neovlivní.cz má k dispozici dokumenty z doby, kdy byl Věslav Michalík vrcholovým manažerem poradenské společnosti CA IB. Právě ta v roce 2005 inkasovala od bankovního domu ČSOB 200 milionů za poradenství při uzavírání smlouvy se státní Českou poštou.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

50 milionů spojených s Michalíkem. Slabé místo Fialova týmu

Kandidát na ministra budoucí vlády za STAN byl opakovaně vyšetřovaný kvůli podezření z praní špinavých peněz a vytváření černých fondů.

Věslav Michalík, kandidát na ministra průmyslu v budoucí vládě, je nejslabším článkem týmu Petra Fialy. A to proto, že jsou s ním spojené finanční operace, které nejenže nevyznívají právě transparentně, ale zároveň u nich policie vyšetřovala podezření z praní špinavých peněz či vytváření černých fondů.

Michalík sice nikdy nebyl obviněný, jeho zapojení do neprůhledných transakcí s firmami s utajenými vlastníky ale pro něj znamená vážný reputační šrám.

Redakce Neovlivní.cz má k dispozici dokumenty z doby, kdy byl Věslav Michalík vrcholovým manažerem poradenské společnosti CA IB. Právě ta v roce 2005 inkasovala od bankovního domu ČSOB 200 milionů za poradenství při uzavírání smlouvy se státní Českou poštou.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Povinné očkování? Odcházející vláda dala zpátečku kvůli průzkumům

Politici hnutí ANO a ČSSD před volbami zvažovali povinné očkování. Nálady veřejnosti je od toho odradily.

Bylo čtvrt roku před volbami a premiér Andrej Babiš dostal na stůl výsledky průzkumu, který si jeho hnutí nechalo zpracovat o náladách veřejnosti v covidové éře. Výsledek byl jednoznačný: pokud Babiš půjde cestou povinného očkování, může počítat s tím, že přijde o voliče.

“Výsledek byl drtivě proti povinnému očkování. Byl to hlavní důvod, proč to vláda nakonec jako téma vůbec neotevřela,” potvrdil zpětně jeden z Babišových spolupracovníků.

Stejný průzkum si nechala udělat i sociální demokracie. V rozhovoru pro Zimní speciál Neovlivní.cz, který právě tiskneme, to potvrdil spolupracovník odstupujícího lídra ČSSD Jana Hamáčka a exposlanec Jan Birke.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vánoční dárek: Předplatné časopisu Neovlivní Sabiny Slonkové

Už se to blíží. Ještě nevíte, co by měl Ježíšek přinést vašim blízkým pod stromeček?

Darujte předplatné tištěného měsíčníku Neovlivní.cz na rok 2022. Podpoříte nezávislou investigativní žurnalistiku. A současně budete mít jistotu, že se vaši blízcí v záplavě informací neztratí. Vždycky budou vědět včas, co se kolem nich odehrává. A co je čeká.

Dárkový kupón ve formátu pdf si můžete vytisknout ZDE:

První číslo časopisu přijde obdarovanému v lednu. Bude jím zimní speciál Neovlivní.cz, ve kterém kromě rozhovorů přinášíme i investigativní kauzy. Tentokrát už se budou týkat budoucí vlády Petra Fialy.

Prosíme nezapomeňte zaškrtnout v objednávkovém formuláři políčko Předplatné jako dárek a uvést adresu obdarovaného, kam máme magazín doručovat.

Cena předplatného na rok činí 990 korun včetně DPH, (časopis vychází jako měsíčník, v létě a v zimě tiskneme speciální vydání). Částka zahrnuje poštovné a balné.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vojtěch znemožnil dodávku testů do škol. Teď se stát musí doprošovat

Testování ve školách pod taktovkou odcházející vlády připomíná špatný vtip.

Nově to má být jedno z hlavních opatření, která mají zbrzdit šíření nákazy covid-19 poté, co se vládě kvůli její nečinnosti zcela vymkla z kontroly. Dosavadní veletoče Babišova kabinetu kolem testování ve školách ale vůbec nenasvědčují tomu, že by šlo o jeho prioritu.

Ministerstvo zdravotnictví totiž podle zjištění Neovlivní.cz fakticky znemožnilo, aby stát uplatnil opci na dodávku 1,6 milionů testů do škol. Dodavateli Vojtěchův resort odmítl prodloužit povolení pro uvedení testů na trh. A teď, když zase Babišova vláda otočila a testovat nově chce, musí se u dodavatele doprošovat.

“Začala nová jednání s firmou, ale může se stát, že to prostě nedodá. Jde to za ministerstvem zdravotnictví. Opakovaně testy blokovalo,” uvedl účastník včerejšího zasedání Rady pro zdravotní rizika, kde se testování řešilo.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Nevarovali nás, tvrdí Babiš. Ve skutečnosti varování ignoroval

Pandemie se opět vymkla vládě Andreje Babiše z rukou, ten hledá viníka všude kolem sebe.

Česká republika se znovu ocitla v covidové krizi. Dosluhující premiér Andrej Babiš ale tvrdí, že jeho vláda nemohla reagovat dříve. Prohlásil, že nikdo nevěděl, jak dramaticky se situace letos na podzim vyvine.

“Žádný expert to nepredikoval,” prohlásil předseda vlády 17. listopadu v České televizi.


Foto: Shutterstock/Dario Lucarelli

Skutečnost je ale zcela jiná, než nyní tvrdí premiér. Od začátku školního roku – tedy dva a půl měsíce – řada expertů veřejně varovala, že se situace začíná zhoršovat a vláda by měla reagovat. Šlo i o ty odborníky, kterým vláda Andreje Babiše během posledního roku a půl naslouchala.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ve smyčce: Testy do škol došly. Nikdo je neobjednal

Za včerejšek hygiena eviduje 22 479 nově pozitivních, je to nejvyšší číslo od začátku pandemie. Odcházející vláda ale dělá, že se jí to netýká.

Už příští týden proběhne další vlna antigenního testování ve školách. Pro letošek zjevně poslední.

Odcházející vláda Andreje Babiše totiž nepovažovala za důležité nakoupit další testy, které by pomohly monitorovat nákazu mezi dětmi a studenty. Považuje je za zbytečné, ovšem veřejnosti to neoznámila.


Vláda Andreje Babiše Foto: Úřad vlády
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

17. listopad. Díky všem statečným

O čem byly dvaatřicet let staré události.

17. listopadu 1989 se zhroutil komunismus. Díky za to!

Vzpomínka patří všem statečným, kteří narozdíl od mlčící většiny nestáli stranou. Vzpomínka patří i těm neméně statečným z roku 1939.

A kdo chce dnešek strávit demonstrací za klima, počty žen ve vedení firem či reformu školství, klidně může.

O tom totiž byl 17. listopad 1989.


Hrádeček, 1989 – Foto: Shutterstock
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Vildumetzová a úspěchy v očkování

Bývalá hejtmanka a nově také místopředsedkyně sněmovny tvrdí, že Babišova vláda dokázala naočkovat 70 procent občanů.

«« Zpátky do databáze lží

Někdejší hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová-Mračková byla známá spíše ve svém mateřském regionu a také díky výroku, jak se sklání před moudrostí prezidenta Miloše Zemana. Nově byla po říjnových volbách zvolena místopředsedkyní sněmovny, tudíž její výroky budou minimálně veřejnoprávní média citovat častěji.

Hned během prvních vystoupení ale Jana Vildumetzová-Mračková získala zápis do Databáze lží. A to svým výrokem v České televizi, když zdůvodňovala, že není třeba drakonická opatření, protože je v zemi vysoké procento očkovaných.

“Lockdown v žádném případě. Už máme 70… skoro 70 % očkovaných,” tvrdila v neděli v Událostech.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Důchod 19 tisíc. Čekal jsem víc, tvrdí Babiš

Byl ministrem financí. O tom, jak se vypočítává důchod ale podle svého tvrzení neměl ani tušení.

Buď Andrej Babiš v roli ministra financí roky vůbec nevěděl, jak se vypočítávají důchody, nebo jde o promyšlenou taktiku před pravděpodobnou kandidaturou na Hrad. Odcházející premiér si v deníku Blesk postěžoval, že má menší důchod, než jaký si původně představoval.

„Konečně mi teďka vyměřili důchod. Víte, kolik mám důchod? Já jsem myslel, že budu mít padesát, šedesát tisíc. Mám 19 tisíc důchod. A já říkám: ale však jsem zaplatil 322 milionů na daních. Ale jedna kolegyně říká: daně se do toho nepočítají, jenom odvody,“ říkal v rozhovoru Babiš. A jak poznamenali reportéři Blesku, o důchodu začal mluvit bez vyzvání a sám.

Když pomineme, že výměr mu podle jeho vlastních výroků v předvolební debatě přišel už před říjnovými volbami, není jasné, jak mu coby ministrovi financí mohla uniknout informace o tom, z čeho se důchod vypočítává.

Read the article (1 min read)