Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NEOVLIVNI.CZ - nezávislý investigativní web o vlivu, lidech a vazbách v Česku. Vydává: @deadlinemediacz Šéfredaktorka: Sabina Slonková.

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Útok na Pavla režírovali byznysmeni s vazbou na Rusko

Za diskreditačním útokem na prezidentského kandidáta Petra Pavla stojí lidé s byznysovými i politickými vazbami na Rusko. Jejich primární motivací však byla soukromá pomsta.

Téměř dva roky čekali, než připravené informace vypustili na veřejnost. Redakce Neovlivní.cz zkraje roku 2021 poprvé získala svědectví, že se bývalý spolužák Petra Pavla chystá veřejně promluvit o jeho ideologickém smýšlení na studiích.


Foto: Tým Petra Pavla

A také o tom, že údajně udal svého spolužáka z kádrových důvodů. “Připravujeme si to, až oznámí kandidaturu,” zněla jejich tehdejší slova, která přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Babišova brožura opět na scéně. VZP ji znovu rozdávala před volbami

Magazín prevence proti rakovině nechal politik vytisknout před parlamentními volbami, teď je znovu k mání na pobočkách.

Některé věci jakoby se opakovaly. Před loňskými parlamentními volbami nechal tehdejší premiér Andrej Babiš za státní peníze vytisknout brožuru jako prevenci proti rakovině s jeho obří fotkou a osobním vzkazem. VZP tehdy po kritice brožuru uložila do šuplíku s tím, že ji bude rozdávat klientům až po volbách.


Brožura je součástí kampaně, kterou před volbami spustil Andrej Babiš. Na červnovou tiskovku přišel i další volební lídr ANO ministr průmyslu a dopravy Havlíček Foto: Úřad vlády
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Hlavně se nehádejte. Petr Fiala je rok ve funkci premiéra

Jak funguje Fialova vláda. Jaké jsou její slabé články a na co spoléhá ministerský předseda. Popisujeme v časopise Neovlivní.cz.

Je to rok, co se Petr Fiala stal premiérem a záhy vládu v zemi převzala koalice demokratických stran. Skončily ostudné tiskové konference ve Strakově akademii, Česká republika se zase stala respektovaným partnerem spojenců a sklidila uznání za pomoc Ukrajině.

Před rokem prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem Foto: Prezidentská kancelář

Jenže daří se Fialovým ministrům stejně dobře i na domácí půdě? Odpovědi jsme hledali v detailní analýze, kterou přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Kdo vydělává na postoji ČNB? Babišův Agrofert

Centrální banku vede Babišův exporadce Michl, který odmítá hýbat s úrokovými sazbami.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) odmítla navzdory inflaci hýbat s úrokovou sazbou, která se drží na sedmi procentech. A ani výhledově se k ničemu takovému nechystá. Navzdory aktuálnímu varování japonské Nomury, že České republice hrozí měnová krize.

“Úrokové sazby zůstanou po určitou dobu na relativně vysoké úrovni, pokles nyní nečekejme,” komentoval rozhodnutí bankovní rady guvernér Aleš Michl.


Podnikatel a jeho poradce. Babiš a Michl Foto: Hnutí ANO
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Začíná advent: předplatné Neovlivní.cz jako tip na dárek

Už se to blíží. Ještě nevíte, co by měl Ježíšek přinést vašim blízkým pod stromeček?

Darujte předplatné tištěného měsíčníku Neovlivní.cz na rok 2023. Podpoříte nezávislou investigativní žurnalistiku.

A současně budete mít jistotu, že se vaši blízcí v záplavě informací neztratí. Vždycky budou vědět včas, co se kolem nich odehrává. A co je čeká.

PŘEDPLATNÉ ZDE

Dárkový kupón v zelené barvě můžete stáhnout ZDE

Dárkový kupon ve zlaté barvě můžete stáhnout ZDE

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Přemek Forejt: Jak to bylo s McDonald’s

Rozhovor s šéfkuchařem a porotcem soutěže MasterChef o riskantních rozhodnutích, štěstí a samozřejmě vaření.

Rád se pouští do riskantních podniků. Když mu bylo jednadvacet, odjel do Anglie, odkud rozeslal životopisy do londýnských michelinských restaurací. Vyšlo to. Pak se vrátil do Česka a dostal nabídku, aby otevřel restauraci. Kývl na to. Vyhlášená olomoucká restaurace Entrée letos slaví sedmé narozeniny. Nejnovější riskantní rozhodnutí šéfkuchaře Přemka Forejta je spolupráce s fastfoodovým řetězcem.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Oznamovatelé nepravostí přijdou o ochranu, rozhodla vláda

Část poslanců vládní koalice obratem oznámila, že se pokusí rozhodnutí vlastního kabinetu opravit ve sněmovně. Je to z dílny ODS, tvrdí.

Ti, kdo oznamují nepravosti ve veřejné sféře, takzvaní whistlebloweři, dosud požívali absolutní ochrany. Své jméno nemuseli nikde zveřejnit, před případným postihem je chránila anonymita. I tak se musel daný úřad oznámením zabývat a nesměl ho hodit pod stůl.

To se teď má změnit. Vláda Petra Fialy schválila verzi zákona, kde se anonymita nebude vztahovat na oznamování přestupků. A to navzdory jasnému doporučení své vlastní protikorupční rady.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Osamělý bojovník proti nespravedlnosti. Babiš dostal návod, jak uspět v boji o Hrad

Jakkoli Andrej Babiš nebyl vítězem říjnových komunálních voleb, daly mu zřetelný návod, jak postupovat ve své kandidatuře na prezidenta.

„Všichni se zase spojí proti nám,“ komentoval Andrej Babiš dopředu podzimní volby. Tím potvrdil, že se drží dosavadního politického stylu, tedy rozdělit veřejnost na své příznivce a nepřátele. Odemykáme analýzu z říjnového vydání časopisu Neovlivní.cz.

Znovu se ukázalo, že v komunálních volbách taková strategie funguje. Do kategorie příznivců se zařadilo ve větších městech až třicet procent voličů, na severu Moravy bylo horní hranicí pětatřicet procent hlasů. Na roztříštěné politické scéně to obvykle stačí k suverénnímu vítězství.

Babišovo ANO získalo nejvíc hlasů v sedmnácti ze sedmadvaceti statutárních měst a v třiačtyřiceti z dvaasedmdesáti okresních sídel. Tak suverénní byla naposledy ODS v roce 2006, když získala ještě o čtrnáct okresů navíc.

Read the article (3 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Soud trestal “politického” detektiva. Rozjížděl kauzu v Brně, co může položit vládu

Vladimír Machala odešel od soudu se stotisícovou pokutou. V minulosti pracoval pro Grosse a teď stál na počátku brněnské aféry, která ohrožuje politiky Fialovy vládní koalice.

Vyšetřovatel Vladimír Machala byl vždycky vidět a vždycky se vědělo o jeho neortodoxních metodách.

Byl to on, kdo v Praze nechal zatknout tehdy mocného šéfa televize Nova Vladimíra Železného a žádal pro něj dokonce i vazbu. Po letech zase vzal politickou zakázku a řídil superutajovaný tým Mlýn, který si z politických důvodů nechal mimo regule sestavit tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross.


Ilustrace: Shutter/Neo
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Hrad vylepšuje svůj obraz a chce vystavit korunovační klenoty

Originály klenotů se zpravidla vystavují u příležitosti zvolení nového prezidenta, nyní to má být obráceně: u příležitosti konce Zemanovy éry.

Prezidentská kancelář a Správa Pražského hradu na sklonku éry Miloše Zemana pokračují ve vylepšování její image: podle zjištění Neovlivní.cz se připravuje neplánované vystavení originálů korunovačních klenotů.


Korunovační klenoty Foto: Správa Pražského hradu.

Ty se podle nepsaných zvyklostí zpřístupňují veřejnosti při zvláštních příležitostech, jako jsou významná výročí anebo inaugurace nových hlav státu. Počítalo se tedy s tím, že pokud vůbec, tak je lidé uvidí nejdříve po zvolení nového prezidenta zkraje příštího roku. Nakonec to má být ale dříve, a to ještě před odchodem Miloše Zemana.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Máme tkát lněné oblečky a bydlet v jurtě? Při hledání své uhlíkové stopy budete překvapeni

Okupační stávky studentů, vrcholné summity politiků. Ale co každý z nás? Jaká je naše osobní uhlíková stopa?

Jsem z toho trochu lítostivý. Podrobnosti přidám později, na úvod jen základ: Snažím se žít opravdu střídmě – dobrá, víno do toho nepočítejme. Mám na mysli vstřícně k přírodě, ekologicky. Vždyť svého času jsem byl tak trochu i aktivista. A jaká je tedy asi moje osobní uhlíková stopa? Co byste řekli? Budete zřejmě podobně překvapeni jako já – jsem na hraně udržitelnosti. Chápete? Kdo teda tu stopu má? Kdo ji má opravdu hezkou? Mám dětem tkát lněné oblečky a bydlet v nevytápěné jurtě?

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Jan Hrušínský: S podvodníky bude líp?

Říjnové vzestupy a pády principála Divadla Na Jezerce

Senát a Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky navrhují prezidentovi jména významných osobností na udělení státního vyznamenání. Jak se v České republice může stát, že druhý a třetí nejvyšší ústavní činitel – předseda Senátu a předsedkyně Poslanecké sněmovny – nejsou na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad pozváni?

Vždyť návrhy jmen osobností vzešly z jimi řízených institucí. I když je na současném Hradě potom vyškrtají a nahradí svými lidmi. Existuje relevantní důvod, proč ústavní činitelé nejsou zváni? Vždyť tito politici byli zvoleni obrovským množstvím občanů. Nebo si někdo myslí, že je víc než jiní, a může proto miliony vítězných volebních hlasů ignorovat? A proč? Protože se ti dva politici někomu na Hradě nelíbí? A komu se nelíbí? Mynářovi, co má načerno ten rybník a stavby s pochybnými dotacemi, kvůli kterým je trestně stíhaný?

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Pastoral Brothers: Lež ve veřejném prostoru normalizují i politici

S evangelickými faráři o balancování na hraně, lžích Babiše, Zemana a Okamury a Jeremiášových trenkách.

Jména Jakub Helebrant a Karel Müller vám možná na první dobrou nic neřeknou. Ale když přidáme název Pastoral Brothers, pod nímž tihle mladí evangeličtí faráři vystupují, nejspíš už budete vědět. Dvojice se proslavila na sociálních sítích vtipnými videi, glosami i memy; během posledních čtyř let pronikla mezi veřejně známé osobnosti. Své církvi, ale dost možná i všem ostatním, dělají nepřehlédnutelné PR. A asi i proto jim to ještě nikdo nezatrhnul.

Read the article (3 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Bývalý šéf špionáže: Rakety v Polsku, bezletová zóna a válka v Evropě

Petr Mlejnek analyzuje poslední incident spojený s Putinovou invazí na Ukrajinu, který eskaloval bezpečnostní situaci v Evropě.

Dva mrtví Poláci. Raketa z Putinovy války na Ukrajině zasáhla členský stát NATO. A někteří političtí vůdci – včetně těch našich – volají po bezletové zóně nad válkou sužovaným ukrajinským stítem.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je shutterstock_282418796.jpg.

Raketové systémy ukrajinské protivzdušné obrany S-300 Foto: Popsuievych / Shutterstock.com

Bezletová zóna by podle nich měla sloužit k ochraně civilistů před ruskými nálety a bombardováním. Jenže její zavedení nad Ukrajinou může vyvolat ještě širší a nebezpečnější konflikt, včetně možnosti jaderné války.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Bývalý šéf špionáže: rakety v Polsku, bezletová zóna a válka v Evropě

Petr Mlejnek analyzuje poslední incident spojený s Putinovou invazí na Ukrajinu, který eskaloval bezpečnostní situaci v Evropě.

Dva mrtví Poláci. Raketa z Putinovy války na Ukrajině zasáhla členský stát NATO. A někteří političtí vůdci – včetně těch našich – volají po bezletové zóně nad válkou sužovaným ukrajinským stítem.

Bezletová zóna by podle nich měla sloužit k ochraně civilistů před ruskými nálety a bombardováním. Jenže její zavedení nad Ukrajinou může vyvolat ještě širší a nebezpečnější konflikt, včetně možnosti jaderné války.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Daň podle Jánošíka: Koho zasáhne a komu pomůže windfall tax

Jak válečná daň zachrání chudé domácnosti před strmým nárůstem poplatků za energie.

Nejde o revoluční, ale konzervativní řešení, které vymyslela ikona evropské pravice, baronka Margaret Thatcherová. Těmito slovy vysvětloval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) takzvanou windfall tax, která od příštího roku postihne firmy s mimořádnými zisky.

Ideologickým argumentem ovšem nevysvětlil složitý mechanismus, jak bude nová daň z neočekávaných zisků fungovat a jak zajistí rovnováhu rozpočtu, případně jak zachrání chudé domácnosti před strmě rostoucími poplatky za energie. Tak se na to pojďme podívat.

DVA ÚDERY ENERGETIKŮM

Daň skrytá pod názvem windfall tax, případně zkratkou WFT, zasáhne, jak známo, v první řadě výrobce elektrické energie. O tom nerozhodl ministr Stanjura ani česká vláda, ale Evropská komise, která v polovině září navrhla pro elektřinu konkrétní cenový strop.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Nejdřív zakleknutí, pak Faltýnkův Hlína a firma přišla o 130 milionů

Advokátní kancelář spojená s hnutím ANO čelí žalobě kvůli tomu, že promeškala lhůtu k vymáhání škody po státu.

Advokátní kancelář Květoslava Hlíny čelí žalobě o desítky milionů korun. Důvodem je skutečnost, že advokáti nepodali včas žalobu na stát, který prokazatelně podle soudů poškodil kdysi předního výrobce alkoholu Trul Distillers.

Firma kvůli zakleknutí celních úřadů ze dne na den skončila. Insolvenční správkyně Ivana Zálešáková následně zjistila, že najatí právníci ji dostatečně nehájili. Podala proto na Hlínovu kancelář žalobu.

“Ano, žaloba byla podaná,” potvrdila redakci insolvenční správkyně Zálešáková.

Škodu znalec vyčíslil na 134 milionů, smlouva s právníky ale firmě zaručovala maximální výši odškodného za nesprávný postup ve výši 30 milionů. Přesně o tolik insolvenční správkyně Zálešáková Hlínovu kancelář žaluje.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Průšvih jako Brno. Kauza, která může smést Fialovu vládu

To, co nedokázala akce Dozimetr v Praze, můžou spustit policejní razie, které se poslední týdny staly nedílnou součástí brněnské politiky. Tamní aféra s kupčením s byty a dalším majetkem města totiž ohrožuje politiky Fialovy koalice. A má potenciál shodit vládu.

Ten dotaz Pavla Blažka nijak nevyvedl z míry. „Vůbec se toho nebojím, vytahují pořád ty samé staré věci,“ řekl mi před pár měsíci téměř blahosklonně ministr spravedlnosti za ODS, když jsem se ho prvně ptala, jestli nemá strach, že policie jednou zazvoní i u jeho dveří.


Ilustrace: Shutterstock/Neo

Buď je tak dobrý herec a nervozitu na sobě nedá znát. Nebo měl pravdu, když dodal: „Nic na mě totiž nemají. A ani mít nemůžou, svědomí mám čisté.“

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vánoční dárek: Předplatné magazínu Neovlivní.cz na rok 2023

Už se to blíží. Ještě nevíte, co by měl Ježíšek přinést vašim blízkým pod stromeček?

Darujte předplatné tištěného měsíčníku Neovlivní.cz na rok 2023. Podpoříte nezávislou investigativní žurnalistiku.

A současně budete mít jistotu, že se vaši blízcí v záplavě informací neztratí. Vždycky budou vědět včas, co se kolem nich odehrává. A co je čeká.

Dárkový kupón v zelené barvě můžete stáhnout ZDE

Dárkový kupon ve zlaté barvě můžete stáhnout ZDE

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Rezidence, kterou staví Babiš. Podívejte se, jak bude vypadat

Kandidát na prezidenta dokončuje v Průhonicích vilový projekt, součástí je rezidence za miliardu. Podle svědků určená právě pro něj.

Andrej Babiš tvrdí, že dožije v současném domě v Průhonicích. A žádnou novou vilu si podle svého tvrzení nestaví. “Tady bydlím 16 let a míním tu zůstat do konce života,” natočil se v současném domě.

Babiš tak reagoval na zjištění, která jsme přinesli v aktuálním časopise Neovlivní.cz.


Vizualizace nové rezidence, kterou Andrej Babiš staví v Průhonicích Zdroj: Studio A32
Read the article (2 min read)