Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NEOVLIVNI.CZ - nezávislý investigativní web o vlivu, lidech a vazbách v Česku. Vydává: @deadlinemediacz Šéfredaktorka: Sabina Slonková.

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Potvrzeno: Šlachta jde s vlastním hnutím do politiky

Hnutí vytváří spolu s bývalými policisty, peníze na kampaň chce investovat vlastní

Zřejmě nejznámější český policajt Robert Šlachta odešel předloni ze služeb státu. Ve veřejném prostoru ale zůstal. Loni v létě začal se svojí knihou objíždět Českou republiku a vyprávěl příběh neohroženého poldy, kterému mocní házeli tak dlouho klacky pod nohy, až ho vystrnadili. Na jeho akcích, které jsme popsali v říjnovém časopise Neovlivní.cz, byl vidět hlad lidí po nové postavě v politice.


Robert Šlachta a Tomáš Sochr během debaty v Humpolci. Foto: Petr Kahoun
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ze života nevidomé slečny: Ahoj sloupe!

Nevidomá Pavlína Konečná říká, že si přeje co nejvíc otázek. “Nebojte se ptát. Nevidomý člověk je stejně obyčejný jako vy, akorát některé věci dělá jinak. Není žádný hrdina, ale ani žádný chudáček.”

Na konci loňského léta se Pavlína Konečná stala na českém Twitteru malou senzací. Hlavně díky hodně drsnému humoru a otevřenosti, které projevila při odpovídání na otázky, které se týkají nejrůznějších úskalí života nevidomých. Proud dotazů vyprovokovala sama, když se po vzoru jedné slepé Španělky rozhodla zveřejňovat seznam nejzvláštnějších věcí, na něž se jí lidé vzhledem k jejímu zrakovému handicapu zeptali.

Read the article (8 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Nový zádrhel s očkováním. Blatný doteď nemá smlouvy na stříkačky

Dodávka 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel z Bulharska vázne.

Ještě, že máme tak málo vakcíny, dalo by se říci. Kdyby jí Česká republika měla dostatek, neměla by stejně čím očkovat. Navzdory veřejným prohlášením Babišova týmu totiž ministerstvo zdravotnictví doteď nedokázalo uzavřít smlouvy s bulharskou firmou Farkol AD, která má dodat do Prahy dvanáct milionů injekčních stříkaček a stejný počet jehel.

Tato informace vyplývá z neveřejné předkládací zprávy ministra zdravotnictví Jana Blatného, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Ministr Blatný na pondělním zasedání vlády tímto dokumentem zdůvodňoval požadavek, aby kabinet neprodleně uložil Správě státních hmotných rezerv navýšení rezervních nákupů.

Prostě proto, že jeho resort nyní nedokáže potřebné množství obstarat.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Právní analýza: Stát nemá diktovat, co máme nakupovat

Poslanci schválili vládní novelu zákona o potravinách, podle níž má být od příštího roku ve větších supermarketech 55 procent potravin z Česka. Na novele vydělá skrze svůj Agrofert premiér Andrej Babiš osobně.

Ke schválené novele si redakce Neovlivní.cz nechala zpracovat právní analýzu od Anny Břenkové z kanceláře GHS Legal. Ta upozorňuje především na porušení pravidel Evropské unie, podle nichž jsou kvóty na české potraviny jsou na vnitřním trhu nepřípustné.

“Nynější koronavirová pandemie ukázala, jak důležitá je soběstačnost státu v klíčových oblastech nutných pro chod země. Schopnost, resp. snaha státu zajistit pro obyvatelstvo dostatek potravin, je bezesporu logická a úctyhodná. Podle předkladatelů návrhu je potravinová soběstačnost cílem, který stál na počátku návrhu.

Read the article (4 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Blatný ustoupil: První detailnější data k očkování

Ministerstvo zdravotnictví pod tlakem zaslalo Neovlivní.cz první bližší informace o tom, komu stát dosud dal vakcínu proti covidu

Trvalo to přes tři týdny, které byly vyplněny žádostmi redakce a urgencemi o zveřejnění strukturovanějších dat k očkování. Úřad Jana Blatného pod nejrůznějšími výmluvami údaje odmítal poskytnout. Nyní ministerstvo zdravotnictví zaslalo první detailnější informace.

Vyhovělo tak části žádosti Neovlivní.cz, která se týkala jednotlivých krajů a nemocnic.

“Níže posílám aktuální přehled přidělených lahviček s vakcínou. Pro úplnost uvádím, že 1 lahvička = 6 dávek. K pondělí je 120 858 očkovaných,” uvedla mluvčí resortu Barbora Peterová.

Oficiální přehled ZDE:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Nová výmluva Blatného: Data k očkování si hledejte sami

Ministr zdravotnictví sabotuje snahy novinářů a opozice získat strukturovaná data o očkování

Ministr zdravotnictví Jan Blatný i jeho vládní šéf Andrej Babiš dál pokračují v tajení detailních dat o tom, komu stát poskytl očkování proti koronaviru.

Blatný několikrát odmítl Neovlivní.cz data vydat, minulý týden pak přestal jeho úřad na otázky redakce odpovídat úplně. Poté, co jsme postup člena vlády zveřejnili, přišlo nové stanovisko, proč informace neposkytne.

Ministerstvo zdravotnictví nově tvrdí, že informace o tom, kolik lidí a z jakých struktur společnosti dosud dostalo vakcínu jsou k nalezení ve vládní očkovací strategii.

“Struktura proočkovaných vychází z očkovací strategie. V té také najdete očekávaný harmonogram dodávek očkovacích látek do ČR,” napsala mluvčí úřadu Barbora Peterová.

Ve státní očkovací strategii ovšem nic takového není. Redakce žádala o tyto údaje:

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Hráč. Končí příběh Miroslava K. v politice?

Miroslav Kalousek nikdy nebyl hochem z nedělní školy. O jeho přehmatech jsme popsali “stohy papíru”. Bohužel byl ale také jeden z mála politiků, který uměl srovnat Andreje Babiše. A jeho projevy měly hlavu a patu. Dnes se vzdal mandátu poslance.

Pokud by měl někdo mít právo si do životopisu napsat, že se živil jako “mistr politické taktiky” či “geniální zákulisní vyjednávač”, je to Miroslav Kalousek.

Úvodní větu bychom mohli napsat před pár minutami, kdy politik ve Sněmovně oznámil, že skládá mandát poslance. Anebo taky před sedmnácti lety, kdy ji ve skutečnosti do textu pro Hospodářské noviny zformulovala Sabina Slonková; rozebírala tehdy zákulisní tahy, které vedly v létě 2004 k sestavení vlády Stanislava Grosse. Kalouskův portrét jsme před lety sepsali pro tištěný časopis Neovlivní.cz, v němž jsme tehdy psali, že je předčasné Kalouska odepsat. Původní text najdete zde ».

Read the article (4 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Další kolo: Vládní program pro hospodské opět nefunguje

Havlíčkův resort pomoc pro gastro spustil v pondělí. Už druhý den systém kolabuje

Ani druhý den po spuštění se většině majitelů hospod a restaurací nedaří zaregistrovat do vládního programu Gastro Uzavřené restaurace. Ten spustil Babišův tým v pondělí se slovy, že je určený na pomoc podnikatelům z gastro sektoru, kterým kabinet zakázal podnikat kvůli koronaviru.

Jak jsme popsali, v pondělí to většina podnikatelů vzdala. “V naší společnosti na tom strávil jeden člověk 6,5 hodiny. Snažili jsme se registrovat dvě naše společnosti. Marně. Rezervace do systému se nepodařila, systém vůbec nefungoval,” uvedl Jan Horešovský ze společnosti Vinograf.

A stejné obtíže podnikatele čekaly i v úterý ráno.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Soud definitivně očistil detektivy, kteří šli po Krejčířovi

Uprchlík dostal pravomocný trest za pokus o obří podvod ve státní firmě. Ten mu na poslední chvíli překazili právě kriminalisté.

Byl to jeden z pilířů obhajoby Radovana Krejčíře. Podnikatel po svém obvinění z pokusu o vyvedení miliard ze státní firmy Čepro začal tvrdit, že to je celé vykonstruovaný příběh, který si vybraní kriminalisté ve spolupráci se státním zástupcem kompletně vymysleli.

Detektivy z tehdejší protikorupční služby kvůli tomu čekali oplétačky s nadřízenými i interní vyšetřování. Po patnácti letech mají podle zjištění Neovlivní.cz černé na bílém, že nic z toho nebyla pravda.

A naopak – v rozsudku Nejvyššího soudu z loňského srpna o tunelu na Čepro stojí, že nebýt jich, stát by přišel o miliardy. Krejčíř byl totiž už jen krok od získání obřího balíku peněz a policie mu podvod překazila na poslední chvíli.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

6,5 hodiny se pokoušeli registrovat do programu Gastro. Marně

Další vládní systém zkolaboval. Tentokrát šlo o program na podporu podnikatelů v gastronomii

Podnikatelé, kteří se během pondělí pokoušeli registrovat do vládního podpůrného programu Gastro Uzavřené provozovny, zažívali ty samé pocity jako minulý týden senioři, když se snažili rezervovat termíny na očkování.

Hned poté, co byl program v pondělí ráno spuštěn, už byla služba nedostupná. Většina tak viděla níže přiložený obrázek, který – jak redakce vykoušela ještě v půl deváté večer – čekal na většinu uchazečů o státní pomoc po celý den.

“V naší společnosti na tom strávil jeden člověk 6,5 hodiny. Snažili jsme se registrovat dvě naše společnosti. Marně. Rezervace do systému se nepodařila, systém vůbec nefungoval,” uvedl Jan Horešovský ze společnosti Vinograf.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Exministryně Stehlíková: Lékaři ve válce

Každý lékař má svůj hřbitov. Pomozme jim, aby je měli co nejmenší, píše bývalá ministryně Džamila Stehlíková.

S tím, jak v Česku přibývá pacientů s nemocí covid-19, kteří potřebují specializovanou lékařskou péči, rychle roste stres, který zažívá zdravotnický personál. Zatímco zjara byli lékaři a sestry hrdinové, kterým lidé tleskali, dnes už jakoby na ně všichni zapomněli. Jejich nasazení se bere jako samozřejmé a mnohým z nás je zatěžko dodržovat základní pravidla hry.

Zkušená psychiatrička a někdejší ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková ve své úvaze pro říjnový časopis Neovlivní.cz rozepsala, jaké následky může mít pro všechny, co pracují v nemocnicích, koronavirová pandemie. „Vyčerpání a stres se střádají a v budoucnu si mohou vybrat svoji daň v podobě deprese či posttraumatického stresového syndromu,“ popisuje Stehlíková v textu, který ani po čtvrt roce neztratil nic na své aktuálnosti.

Read the article (4 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Babišův deal s gangsterem: Premiér prohrál spor s Neovlivní.cz

Předseda vlády osobně podal na šéfredaktorku Slonkovou trestní oznámení. Policie i žalobce jej ale odložili

Šlo o výjimečný příběh, kdy premiér osobně požádal policii, aby začala trestně stíhat novináře. Andrej Babiš podal trestní oznámení na šéfredaktorku Neovlivní.cz Sabinu Slonkovou za její text z tištěného časopisu s názvem Babišův deal s gangsterem. Článek obsáhle popisoval, jak dnešní premiér před lety chystal půlmiliardový obchod s odsouzeným gangsterem Radovanem Krejčířem.

Policie článek vyhodnotila, vyslechla šéfredaktorku Slonkovou a další svědky, vyžádala si písemné dokumenty a konstatovala: nejde o podezření z trestného činu. A Babišovo trestní oznámení odložila.


Koláž: Neo
Read the article (4 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Čísla nesedí. Vláda musela protekčně naočkovat tisíce lidí

Oficiální vládní čísla ukazují, že nesouhlasí počet dodaných vakcín s údaji o tom, kdo byl dosud očkovaný proti kovidu

Podle oficiálních vládních čísel z tohoto týdne zatím dorazilo do země 169 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Očkováno bylo podle prohlášení premiéra Andreje Babiše “zhruba” 75 tisíc lidí.

Když se pak tento pátek v osm ráno spustil rezervační systém, do hodiny ukázalo se, že tuto chvíli jsou pro seniory k dispozici pouhé tři tisícovky dávek. Pro další zájemce už nebyly volné termíny, protože pro ně zatím není vakcína. Jenže dosud nebyli podle zjištění Neovlivní.cz z regionů naočkovaní ani všichni lékaři a lidé z kritické infrastruktury, kteří měli mít přednost ještě před seniory. Protože došla vakcína.

Kdo tedy dostal vakcínu místo nich a seniorů?

To ministerstvo zdravotnictví vytrvale odmítá odtajnit. Redakce opakovaně žádala o zpřístupnění počtů naočkovaných lidí a jejich rozdělení podle struktur ve společnosti.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Dáváme moc, tvrdí Havlíček. Podnikatelka kvůli jeho podpisu nemá nic

Byznys si vládní pomoc chválí, chlubí se ministr. Realitu popisuje žena, která dosud nemá ošetřovné za říjen. Čeká se totiž na Havlíčkův podpis.

Ačkoli vláda ze slibovaného bilionu korun poslala do byznysu loni pouhých 184 miliard, vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček si pochvaluje, jak dobře kabinet pomáhá. Dokonce prý za ním chodí podnikatelé, kteří mu dle jeho slov tvrdí, že vláda pomáhá až moc.

“U jednoho a půl milionu podnikatelů nám někdo propadne tím sítem, někdo zase dostane velmi dobrou porci. Někteří mají skutečně velmi dobrou podporu a vůbec si nestěžují. A jsou dokonce i někteří podnikatelé, kteří říkají: „Dáváte toho až přespříliš,“ prohlásil Havlíček pro SeznamZprávy.

Redakce Neovlivní.cz vicepremiéra požádala o zprostředkování kontaktu na tyto podnikatele. Havlíček to odmítl, na žádost ani přes urgence nereagoval.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Systém na zadávání dat o očkování přestal fungovat

Stalo se to jen den poté, co vláda vláda uložila všem, co očkují, aby do systému ISIN zadávali veškeré informace o očkování

Ve stejné chvíli, kdy premiér a ministr zdravotnictví představovali nový rezervační systém na očkování, přestal fungovat systém shromažďující data o vakcinaci. Stalo se tak jen den poté, co premiér Andrej Babiš oznámil: “Dnes v 16:00 zasedne vláda, která rozhodne, že všichni, kdo očkují, budou mít povinnost ve stejný den nahlásit do ISIN ÚZISu, kolik lidí naočkovali.”

O pár hodin později však systém přestal fungovat. “Hlásím nejen z Jihočeského kraje, že přestal fungovat ISIN. To je informační systém kam máme zadávat ty očkování. Nechci pořád prudit, ale den před spuštěním rezervačního sytému to není úplně ideální stav. Konec hlášení,” oznámil na Twitteru hejtman jihočeského kraje Martin Kuba.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Tajné! Veřejnost nemá podle Blatného na data o očkování nárok

Ukazuje se že Babišův tým dává v očkování přednost úředníkům či manželkám před zdravotníky a seniory

Manželka bývalého královéhradeckého primátora, úředníci a jejich manželky ze Státního zdravotního ústavu. Navzdory vládním proklamacím, že vakcína proti covid-19 jde přednostně pro zdravotníky, seniory a zdravotně ohrožené, dostali před nimi tito lidé přednost. To vše v situaci, kdy podle oficiální zprávy ČTK bylo dosud naočkováno pouhých 6% domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem.

“Vedení Státního zdravotního ústavu rozdělilo tisícovku vakcín mezi své pracovníky a jejich příbuzné. S ohroženými skupinami, které by podle všech verzí očkovací strategie měly být očkovány přednostně, mají pramálo společného,” napsal web SeznamZprávy.

Na manželku exprimátora Hradce Králové Zdeňka Finka, která rovněž neměla na přednostní očkování nárok, zase upozornil zpravodaj Vlastimil Weiner.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Policie má seznam dalších svědků k premiérově dotaci

Už dva muži potvrzují, že dotace na toastový chleba byla neoprávněná. Další svědectví jsou v záloze. Policie je ale zatím nevyužila.

Nestává se to často, ale v případě dotace pro toastový chleba z premiérova Penamu má policie k dispozici hned dva svědky, kteří promluvili o okolnostech stomilionové veřejné podpory.

A kromě toho mají kriminalisté podle zjištění Neovlivní.cz v ruce seznam zhruba deseti dalších lidí. Ti všichni byli u přípravy projektu na inovační linku Penamu nebo měli vliv na rozhodnutí o podobě projektu. A mohou říct, jak to bylo s miliony ve skutečnosti. Podle interních dokumentů věděli, že linka má technické problémy a nemůže tak splnit podmínky dotace.

“Policie je ale zatím nekontaktovala,” uvedl zdroj obeznámený se seznamem svědků.

Důvody, proč policie otálí, jsou neznámé. Kriminalisté o průběhu vyšetřování veřejně nemluví. Jakýchkoli komentářů se zdržel i státní zástupce Boris Havel, který na jejich práci dohlíží.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Nepřipraveni, díl III. Vláda řešila jehly až 14. prosince

I u očkování se opakuje situace zjara a léta, kdy vláda svojí neschopností nepřipravila zemi na epidemii.

Má to stále stejný scénář. Přesně před rokem Adam Vojtěch tvrdil poslancům, že není třeba se koronavirové nákazy obávat, protože země je připravena a ochranných pomůcek je dostatek. Že to je lež, se ukázalo už během února, v březnu pak i zdravotníci byli nuceni nosit doma šité roušky. Odkaz ZDE.

Podruhé kabinet fatálně selhal v přípravě na podzimní vlnu. Babišův tým navzdory slibům nezajistil funkční chytrou karanténu, trasování a vláda opět zaspala při vytváření zásob ochranných pomůcek. A premiér nadto tvrdil, že žádný speciální plán není třeba: “Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje.” Odkaz ZDE.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Další svědek jde na policii kvůli dotaci pro Penam

Dotaci na Babišův toastový chleba vyšetřuje policie. Už dva svědci potvrzují, že premiérova firma neměla na miliony nárok.

S novým rokem se znovu rozjelo vyšetřování dotace na toastový chleba pro Penam, symbolický případ z premiérova auditu střetu zájmů. Jde o sto milionů, které Babišova firma získala z unijních peněz na údajně inovační linku.

Jenže už dva svědci pro Neovlivní.cz vypověděli, že dotace byla neoprávněná a Penam neměl na miliony z veřejných peněz nárok. První svědek – bývalý provozní firmy Michal Miksche – vypovídal na policii už v říjnu.

Nyní si kriminalisté předvolali i druhého muže, jehož svědectví jsme zveřejnili v tištěném Zimním speciálu Neovlivní.cz.

“Dostal jsme předvolání k podání vysvětlení,” uvedl bez bližších podrobností Vladimír Hora ze společnosti Futurpol, která Penamu od roku 1998 dodává výrobní technologie.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Trojkoalice se prvně otřásá. Kvůli ambicím v Praze

To, před čím varovali političtí matadoři, začalo doutnat v hlavním městě. Pražská ODS se nelíbí, že lídrem kandidátky v Praze má být předsedkyně TOP 09.

Zatěžkávací zkouškou se pro koaliční projekt ODS, TOP 09 a lidovců stává hlavní město. Tradičně tu jsou vztahy zejména mezi ODS a TOP 09 napjaté. Situace se nyní vyhrotila kvůli tomu, že lídrem společné kandidátky do podzimních voleb má být šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Její jméno vzešlo z jednání celostátních lídrů trojkovalice.

A to se nelíbí pražské buňce ODS, která upozorňuje, že lepší volební výsledek v hlavním městě měli zástupci právě této strany. Volby v roce 2018 ODS dokonce v Praze vyhrála, nakonec ale skončila v opozici.

Read the article (2 min read)