Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NEOVLIVNI.CZ - nezávislý investigativní web o vlivu, lidech a vazbách v Česku. Vydává: @deadlinemediacz Šéfredaktorka: Sabina Slonková.

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Co stálo za tiskovkou Hamáčka a Babiše k Vrběticím

Komentář bývalého ředitele vládní agentury Czechinvest Ondřeje Votruby, který spolupracoval s politiky ANO i ČSSD

Aktuální ostrá hádka s Ruskem a nesmyslné handrkování, jestli jde nebo nejde o státní terorismu, zakrývají možná nejzajímavější téma na celé aféře vůbec: proč proběhla ta slavná tisková konference prvních dvou mužů české vlády zrovna v sobotu večer?

Určitě to není proto, že se Babiš s Hamáčkem „zrovna dozvěděli“ o tom, že ruská tajná služba GRU měla prsty ve výbuších ve Vrběnicích, jakkoli se to oba snaží vehementně tvrdit, Babiš dokonce (zřejmě po radě od marketingového guru Prchala) to dokazuje tím, že uvádí na minuty přesný čas, kdy dostal tu zprávu písemně.


Věděli to…Foto: Pražský hrad
Read the article (3 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Pandemie drtí matky. Pro vládu to není téma

Co udělal rok s covidem se ženami, na které pandemie dopadá tíživěji než na muže

„Pro mě jsou šokující, s jakou lehkostí se předpokládá, že to rodiče hravě zvládnou, že je to přece jejich zodpovědnost, protože když si děti pořizovali, tak musí být schopni se o ně postarat s radostí a bez jakékoliv pomoci. Na rodiče byla naložena obrovská zodpovědnost bez jakékoli podpory,“ říká socioložka Radka Dudová.

Nejsou to jen hlasy feministických aktivistek, nýbrž strohá fakta: Pandemie dopadá na ženy tíživěji než na muže. Ženy častěji než muži pracují v „první linii“ boje proti covidu a jsou vystaveny extrémnímu stresu. Častěji než muži pracují v oblastech ohrožených nezaměstnaností. Častěji než muži pracují v nejistých pracovních podmínkách – smlouvy na dobu určitou, dohody, částečné úvazky. A častěji než muži zůstávají s dětmi doma, učí se s nimi, starají se o ně…

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Pozdvižené obočí. V EU a NATO nechápou kroky české vlády

Ve špiónském případu Vrbětice premiér a ministři dělají jednu botu za druhou

Když se ruští agenti GRU v roce 2018 pokusili v Británii otrávit bývalého ruského špiona Sergeje Skripala, politici evropských zemí a Spojených států společně vyhostili na 300 ruských diplomatů.

Když podle české vlády ti samí agenti GRU vyhodili do vzduchu muniční sklad ve Vrběticích a zabili při tom dva české občany, nestalo se zatím nic.

K solidárnímu vyhoštění ruských diplomatů se zatím nepřipojila žádná ze zemí EU či NATO. Německá kancléřka Angela Merkelová ani americký prezident Joe Biden dokonce k případu veřejně neřekli ani slovo.

Důvodem jsou nekonzistentní a nepředvídatelné kroky české vlády, zjistila redakce Neovlivní.cz v diplomatických kruzích EU a NATO.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Od Orbána Babišovi. S láskou. Maďarská média píší o dotaci pro Agrofert

Babišova maďarská továrna na výrobu jedlých olejů dostala od tamní vlády stamilionovou finanční pomoc

Záhy poté, co český premiér vyrazil v únoru do Maďarska, aby dle svých slov sbíral zkušenosti k očkování, tamní média přinesla novou zprávu o Babišově místním podnikání: Maďarská vláda podpořila 1,7 mld. forintů (v přepočtu asi 120 milionů korun) potravinářský byznys českého premiéra v Maďarsku.

Kabinet Viktora Orbána přispěje Babišovi na investice společnosti NT Kft v Kiskunfélegyháze, která je součástí premiérova holdingu Agrofert.


Andrej Babiš a Viktor Orbán při jednání 5. února 2021 Foto: Úřad vlády ČR

Maďarský nezávislý portál Telex včera zveřejnil článek o státní pomoci Babišovi s titulkem “Od předsedy vlády předsedovi vlády, s láskou.”

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Sabina Slonková: Smůla, že právě teď nemůžeme vládě věřit

Extrémně nebezpečné. Země se ocitla v největším konfliktu s Ruskem od konce studené války. Politici ale případ Vrbětice lidem nedokáží věrohodně vysvětlit.

Reakce byla bleskurychlá. Vzápětí poté, co předseda vlády Andrej Babiš a jeho vicepremiér Jan Hamáček v sobotu oznámili, že za výbuchem ve Vrběticích stojí agenti GRU a ruské diplomaty proto čeká vyhoštění z Prahy, spustila se dezinformační mašina na sociálních sítích a konspiračních webech. Detailnější analýza ZDE.

Jen namátkou dva titulky z těchto webů:

Šmírácká fraška: Pokus o české 11. září. O nás v tom jde jen okrajově

Stojí to za to, pálit mosty kvůli něčemu, co se možná stalo před sedmi lety?

A reakce ze sítí:

Chtějí nás zatáhnout do války s Ruskem, je to celé vymyšlené.”

“Bůh ví, jak to bylo. Určitě plní pokyny z USA.”

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vláda neříká v kauze Vrbětice pravdu

Premiér a vybraní ministři už v březnu věděli o účasti ruských agentů, přesto ponechali Rosatom v tendru na Dukovany

Obvinění ruských agentů z výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a následné vyhoštění osmnácti pracovníků ruské ambasády v Praze je bezpochyby největší zpravodajskou operací od roku 1989. Postoje vlády Andreje Babiše a chaotická vyjádření jejích jednotlivých představitelů tomu ale ve skutečnosti vůbec nenasvědčují.

Informace o vyšetřování ruské role v kauze Vrbětice se v zákulisí bezpečnostních složek šířily už zhruba dva týdny. Premiér Babiš a vicepremiér Jan Hamáček ale veřejně vystoupili až v sobotu, poté, co obdrželi první dotazy novinářů.

Ve skutečnosti ale podle zjištění Neovlivní.cz věděli o případu rovněž několik týdnů. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů premiér i vicepremiér dostali od bezpečnostních složek informace k Vrběticím dokonce už v březnu.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Vláda vyhostí 18 Rusů za Vrbětice. Koho vypověděla ze země v minulosti?

Vláda Andreje Babiše rozhodla o vyhoštění 18 ruských diplomatů v souvislosti se sedm let starým výbuchem ve Vrběticích.

Naposledy Česká republika vyhošťovala pracovníky ruské ambasády v roce 2018. Tehdy vláda rozhodla o vypovězení tří Rusů v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Tehdy šlo patrně o největší hromadnou akcií za poslední roky, navíc koordinovanou s dalšími zeměmi. Ruské diplomaty kvůli kauze vypověděly i Spojené státy.

Případ Skripal bude nyní – co do rozsahu vyhošťování – překonán. Vláda Andreje Babiše rozhodla vypovědět ze zemět 18 pracovníků ruské ambasády v souvislosti se sedm let starým výbuchem ve Vrběticích.

Jde o největší vyhošťovací akci v polistopadových dějinách země. Důkazy, které k tomu Babišovu vládu vedly, ale veřejnost nezná.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Roman Týc: Sběratel situací

Zkraje dubna prezidentská kancelář otevřela části areálu, který byl pro veřejnost roky uzamčen poté, co na Hradě místo prezidentské standardy zavlály rudé trenky. Akci měla na svědomí skupina Ztohoven. Co chystá skupina dnes?

Roman Týc alias David Hons alias David Brudňák alias Aleš Gute. Zakládající člen umělecké skupiny Ztohoven a sociálního experimentu Paralelní Polis. Za výměnu panáčků v semaforech šel do vězení, problémy s úřady a policií k jeho tvorbě posledních dvacet let tak nějak patří. Zatím nejznámějším projektem byly velké rudé trenky, které Ztohoven vyměnili za prezidentskou standartu vlající nad Pražským hradem.

Rozhovor s Romanem Týcem je nepřetržitý proud historek. Těch z vězení, z akcí skupiny Ztohoven i z nevraživých střetů s levicovými aktivisty. Nebo se státem.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Profil: Malá velká pirátka

Nenechte se zmást slzami ze soudní síně. Olga Richterová ví, za čím jde. A není radno ji podceňovat.

Všichni, kdo ji dobře znají, přidávají k jejímu jménu charakteristiku „extrémně pracovitá“. Ještě před čtyřmi lety byla pouhou opoziční zastupitelkou v desátém pražském obvodu a věnovala se hlavně svým maličkým dětem. Pak ji nečekaný úspěch Pirátů ve sněmovních volbách katapultoval do poslaneckých lavic. Přišla tam s chůvou a pětiměsíčním synem na ruce. Od té doby ušla obrovskou cestu. Vypracovala se v partajní hierarchii, etablovala se v sociální politice; na veškeré debaty chodí perfektně připravená. Kdo je Olga Richterová, pirátka, která se nebojí otevřeně si říct o křeslo v příští vládě?

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Senátoři vyzvali vládu, aby nedávala bonusy Agrofertu

Senátní komise chce zrušit vládní nařízení o miliardových kompenzačních bonusech za emisní povolenky

Senátní komise pro dohled nad veřejnými rozpočty žádá, aby vláda ustoupila do vyplácení kompenzačních bonusů pro vybrané velké firmy, včetně premiérova holdingu Agrofert. Jak jsme odhalili před měsícem, Babišova vláda v tichosti rozhodla, že pošle desítky miliard korun zmiňovaným firmám jako kompenzaci rostoucích cen emisních povolenek.

Senátoři z komise dnes připravili pro plénum usnesení, v němž postup Babišovy vlády zkritizovali a navrhli zastavení programu v jeho současné podobě. Kritizují především fakt, že na bonusy dosáhnou jen velké firmy, a nadto společnosti premiéra, což komise označila za protiprávní.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Do diplomacie se vrací muž z Kavanovy éry. Díky Hamáčkovi

Politickým náměstkem za ČSSD se má dnes stát Pavel Jaroš, který figuroval v kauze Srba

Tomáš Petříček ještě nezavřel v Černínském paláci dveře a už nastávají první personální změny. Do funkce politického náměstka má být dnes podle informací Neovlivní.cz jmenovaný sociální demokrat Pavel Jaroš.

Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničí ČR. Foto: Shutterstock

“Už je rozhodnuto, dnes to oznámí,” uvedl zdroj obeznámený s Jarošovým jmenováním.

Oficiálně ale ministerstvo zatím nic nepotvrzuje. “Omlouvám se, ale v tuto chvíli nemohu žádné personální změny komentovat,” uvedla mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Babiš a pozdní informace od expertů

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš: “Skupina pana Smejkala a Kulveita dává doporučení pozdě.”

Je to tak trochu tradice. Za špatnou situaci nebo chybné rozhodnutí vždycky může někdo jiný. Tu lyžaři z Itálie, expert, který nepřišel. Nebo lidi na náplavce.

A nejnověji se hněv premiéra Andreje Babiše obrátil proti expertům ze skupiny kolem epidemiologa Petra Smejkala, kteří ve svém volnu a zadarmo poskytují rady vládnímu týmu, jak co nejlépe zvládat epidemii covid-19.

Podle posledního premiérova výroku může Smejkalova skupina za to, že vláda nejprve povolila sdružování většího počtu lidí. Aby následně nový ministr Petr Arenberger přitvrdil a řekl, že to takto nejde.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Sabina Slonková: Jak jsem našla premiérova syna

Šéfredaktorka Neovlivní.cz popisuje pátrání po klíčovém svědkovi kauzy Čapí hnízdo a přináší detaily o tom, jak se premiérovi tentokrát nevyplatilo, že je skrblík.

Tu poznámku mám schovanou dodnes. Je z ledna 2018 a zní: Juniora unesli. Chce mluvit, jak to bylo s Čapákem.

Přišla jsem tehdy ze schůzky s jedním ze svých dlouhodobých zdrojů. Bavili jsme se hlavně o politice, co se v zákulisí chystá, a mezi řečí mi řekl: „Premiér má starosti. Víte, že jeho syn poslal nějaký mail, v kterém tvrdí, že ho unesli? Prý proto, aby nemluvil, jak to bylo s tátovou dotací na Čapí hnízdo.“

Kriminální příběh dotace na premiérovo luxusní víkendové sídlo v Olbramovicích jsem v té době na Neovlivní.cz detailně popisovala už několik měsíců. Informace o synovi premiéra mě samozřejmě zaujala. Už proto, že se Andrej Babiš mladší nedostavoval na policii, která ho chtěla vyslechnout. Skoro to vypadalo, že se skrývá.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Arenberger povolil rektální testování dětí. Plaga: Jsem zděšen

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo specifikaci, jak testovat děti ve školách a školkách

Nákupy testů do škol v režii vlády Andreje Babiše začínají připomínat špatný vtip. Při první várce kabinet nechal vydělat desítky milionů firmu Tardigrad s vazbami na daňové ráje a společnosti podezřelé z praní špinavých peněz. Navíc se ukázalo, že ministry vůbec nezajímá, jak kvalitní – a tedy smysluplné – testy stát nakupuje.

A nejnověji ministerstvo zdravotnictví rozšířilo způsoby antigenního testování, které má zajistit dětem a studentům bezpečný návrat do škol. Arenbergerovi úředníci napsali Správě státních hmotných rezerv, která má testy podle parametrů resortu zdravotnictví vybrat, že může i pro děti ve školkách nakoupit nejen testy z nosohltanu, ale třeba také ze stolice či hlenů.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Hamáček na sítích přitvrdil. I já mám emoce, hájí se

Veřejné výroky vicepremiéra poslední týdny vypadají, jako by ztrácel nervy

Jan Hamáček byl ve srovnání s veřejnými projevy premiéra, který je proslulý vulgárním slovníkem a urážlivými výroky, vždy ten slušnější. Poslední týdny to ale ze sociálních sítí vypadá, že s rostoucími počty mrtvých v epidemii covid 19 a blížícím se sjezdem sociální demokracie, ztrácí i její lídr nervy.

Pár příkladů z poslední doby:

Když se senátor Lukáš Wagenknecht pod fotkou výdejní prodejny Alzy zaplněné lidmi vicepremiéra veřejně zeptal, zda je toto cílem současné vlády, Jan Hamáček mu vzkázal: “Pane senátore, pokud se mě ptáte, zda je to v pořádku – není. Na druhou stranu s hlášením různých věcí kamkoliv máte bohatou zkušenost, tak zvedněte telefon a vytočte 158.”

Narážel tak na Wagenkechtovy aktivity, kdy díky jeho opakovaným oznámením Evropská unie i česká policie prověřovala střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Testy, které mají zajistit bezpečný návrat dětí do škol, jsou nekvalitní

Vláda nakoupila antigenní testy, které nejsou dostatečně průkazné

Laboratoř Bioinova vyzkoušela citlivost devíti antigenních testů, které je možné sehnat na českém trhu. Podle serveru SeznamZprávy se ukázalo se, že nejnižší citlivost mají ty, které se stát rozhodl použít ve školách.

Právě antigenní testování má přitom zajistit bezpečný návrat dětí a učitelů do škol, který má odstartovat příští pondělí. Děti a učitelé se mají testovat produkty čínské výroby Lepu Medical nebo Singclean. Oba dva ale ve studii laboratoře Bioinova dopadly velmi špatně.

“I při vysoké koncentraci viru ve vzorku dávaly málo prokazatelné výsledky. U nižších koncentrací pak byly negativní,” napsal s odkazem na studii SeznamZprávy.

Nekvalitní testy mohou vyvolat falešný dojem o nákaze, kvůli tomu se pak může opět nekontrolovatelně rozjet další vlna epidemie. Laboratoř Bioinova testy vyzkoušela poté, co se na ni začala obracet veřejnost.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Dva ekonomové nad kávou: Kolik nám dluží naše vlády

Radovan Vávra vyzpovídal ekonomku Helenu Horskou.

Nad některými otázkami je lepší moc nebádat, ledaže si člověk rád navozuje pocit úzkosti. Patří k nim třeba úvaha, z čeho se budou platit naše důchody, pokud se tedy důchodu dožijeme. Budou mít v té době naše úspory svou hodnotu? Dokážou slabší populační ročníky uživit zdravotnictví zatížené stárnoucí, a tudíž nemocnější populací? A tak dále, a tak dále.

V době, kdy státní kasa chudne o miliardy každý den, je to obzvláště truchlivá představa. Na co se připravit, kde se dají najít zdroje a v jaké kondici se česká ekonomika nachází, řeší v otevřeném rozhovoru dva ekonomové, kteří ze zásady mluví bez servítků. Role moderátora se ujal investor Radovan Vávra, bývalý ředitel Komerční banky, který je na stránkách Neovlivní.cz pravidelným autorem zasvěcených glos.

Read the article (11 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Odpadlíci z SPD promluvili: Hnutí je podvod na voliče

Zastrašování, umlčování a ve finále vylučování ze strany. Tak popisují Okamurovo hnutí lidé, kteří jej opustili

Ty příběhy jsou jako přes kopírák. Na začátku bylo velké nadšení, slova jako srdcaři a vlastenectví. A na konci pak zbylo velké zklamání. Seznam odpadlíků z hnutí SPD je za poslední roky dostatečně dlouhý.

Všichni ti, které Tomio Okamura vyloučil z SPD nebo odešli sami, v rozhovorech s Neovlivní.cz dnes mluví stejně: hnutí ani zdaleka není demokratickou stranou a SPD je podvodem na voliče.

Nejnověji promluvil vyloučený místopředseda pražské buňky Robert Vašíček. Celý rozhovor ZDE.

Nyní předkládáme svědectví dalších jeho kolegů, kteří dopadli podobně.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NKÚ: Vláda loni projídala rozpočet za dárečky voličům

Minimálně 147 miliard z navýšeného schodku šlo na výdaje, které nesouvisely s pandemií covid.

Vláda Andreje Babiše se sice zaklínala, že musí navyšovat schodek státního rozpočtu kvůli pandemii covid-19, ve skutečnosti na ni šel ale jen zlomek peněz. Jak nyní zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad, vláda loni zvýšila zejména běžné výdaje, které s epidemií nesouvisely.

“Celkové výdaje v roce 2020 meziročně vzrostly o 291 miliard korun na celkem 1 842,9 miliardy korun. Minimálně 147 miliard korun ale nesouviselo přímo s pandemií nemoci covid-19, šlo například o jednorázový příspěvek důchodcům, oddlužení nemocnic a další,” píše NKÚ.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Rusňák v tísni v dubnovém časopise Neovlivní.cz

Milí čtenáři,

už jsem na to párkrát odpovídala na besedách: některá témata potřebují čas, aby uzrála a všechny dílky skládačky do sebe zapadly. A někdy to trvá i roky. Mezi takové příběhy patří případ Andreje Babiše mladšího, premiérova syna. Před více než dvěma lety jsme jej s Jirkou Kubíkem navštívili v Ženevě a přivezli svědectví o trestní kauze předsedy vlády a nedobrovolném pobytu jeho syna na okupovaném Krymu.

Premiér zuřil. Obvinil nás, že jsme zneužili nemocného syna, který pořádně nevěděl, co nám říká. Po jeho návštěvě ve Švýcarsku se navíc Junior skoro na dva roky veřejně odmlčel. Další zlom příběhu nastal letos v únoru, kdy mi Andrej Babiš dal svolení, abych zveřejnila jeho postoj. Potvrdil, že všechno, co nám tehdy pověděl, byla pravda, na všem trvá a je moc rád, že to udělal. „Pravda se ukázala,“ napsal mi mimo jiné. 

Read the article (2 min read)