Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NEOVLIVNI.CZ - nezávislý investigativní web o vlivu, lidech a vazbách v Česku. Vydává: @deadlinemediacz Šéfredaktorka: Sabina Slonková.

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

30 let v tísni. Rozhovor se Šimonem Pánkem

Zakladatele Člověka v tísni v profilovém rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz zpovídá skutečný insider; přítel, který u všeho podstatného v posledních třiceti letech nechyběl – novinář a publicista Jan Pergler.

Poprvé jsem Šimona Pánka potkal v pondělí 20. listopadu 1989 na Albertově před Přírodovědeckou fakultou, kde jsme oba studovali. Vylezl tehdy na popelnici a řekl, že začala studentská stávka. Pak jsem ho vídal jen v televizi při jednání Občanského fóra.


Mise úspěšně dokončena, s lahví šampaňského Jaromír Štětina, napravo Šimon Pánek, nalevo Lukáš Laichter. Foto: Člověk v tísni
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Babiš nepracuje. Místo Sněmovny vyrazil na turné

Poslanec nechodí na jednání Sněmovny. “Je tu krásně…zatrsal jsem si,” hlásí z Moravy.

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš jezdí ve svém obytném voze po České republice, místo aby pracoval ve Sněmovně, kam byl loni v říjnu zvolen. Sám přitom patřil mezi hlasité kritiky Jana Farského, který chtěl skloubit mandát se studijní stáží v USA.


Takhle Andrej Babiš “pracuje pro lidi” Foto Hnutí ANO

“Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Babiš Andrej po celý den z pracovních důvodů…,” uvedla při zahájení dnešní schůze Sněmovny její šéfka Markéta Pekarová Adamová.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Daně na Čapí hnízdu: Chybí stanoviska podřízených Schillerové

Policie ještě nemá v ruce všechny dokumenty, které si vyžádala od jednotlivých finančních úřadů. Ty spadaly pod Babišovu ministryni financí.

Vyšetřování podezření z daňových úniků při zadávání reklamy na Babišově farmě Čapí hnízdo vázlo kvůli zdlouhavému znaleckému posudku. A pak také kvůli chybějícím odborným stanoviskům, která měly dodat finanční úřady.

Redakce Neovlivní.cz to zjistila, když pátrala po důvodech, proč se vyšetřování další kriminální kauzy bývalého premiéra vleče už třetím rokem bez jasného výsledku.

“Jednak se skutečně dlouho čekalo na znalecký posudek, který dorazil teprve v těchto dnech. Je to skutečně čerstvá záležitost. A pak chyběla stanoviska od všech finančních úřadů, s nimiž policie jednala,” popsal důvody zpoždění vysoce důvěryhodný státní úředník obeznámený se stavem vyšetřování.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Další výročí: Tři roky policie nedokáže objasnit daňové úniky na Čapáku

Kdo brzdí vyšetřování kriminálních kauz bývalého premiéra.

Kriminální případ, v němž jde o podezření z daňového úniku při zadávání reklamy na farmě Čapí hnízdo, má výročí. Policisté jej vyšetřují přesně tři roky, dodnes ale nedokázali za krácení daní nikoho obvinit.

Už po několikáté jim státní zástupce prodloužil lhůtu na vyšetřování. “Byla prodloužena do 25. června,” uvedl státní zástupce Aleš Cimbala.

Příběh je přitom podle insiderů důkazně mnohem jednoznačnější, než samotný dotační podvod, kvůli němuž jde Andrej Babiš před soud. V kostce jde o to, že Babišova firma Agrofert poslala na účet Čapího hnízda desítky milionů korun a zdůvodnila to tvrzením, že si tak na farmě zaplatila propagaci jednotlivých holdingových firem.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Energetická koncepce: Síkela hraje o své renomé

Nejde přitom jen o strategii, jak z energetické krize. Síkela musí přesvědčit i o svých schopnostech.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) už má na stole první detailnější verzi energetické koncepce, která má narýsovat strategii pro příští roky a provést zemi energetickou krizí. Klíčový dokument pak po jeho finalizaci předloží premiérovi Petrovi Fialovi.


Foto: Úřad vlády ČR

“Ministr už dokument dostal do ruky. Nyní se pracuje na jeho finální podobě,” potvrdil vysoce důvěryhodný zdroj z ministerstva, který má o průběhu přípravy koncepce informace.

Oficiálně ministerstvo uvádí, že energetická koncepce stále hotová není. “Na dokumentu se stále pracuje,” uvedl mluvčí resortu Vojtěch Srnka.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Květnový časopis Neovlivní.cz rozkrývá Mynářovu katarskou misi

Jak se vládě daří bojovat s energetickou krizí, proč Schillerová vyvázne z vyšetřování Instagramu a unikátní rozhovor se Šimonem Pánkem.

Milí čtenáři,

museli jste si toho taky všimnout, skoro před tím není úniku. Předvolební kampaň některých stran už zase jede na plné obrátky. Komunální volby jsou sice až na konci září, ty prezidentské dokonce až po Novém roce, přesto se na nás valí už dnes jedna politická manipulace za druhou.

Populisté jako Babiš a Okamura navíc kvůli Putinovi dostali do rukou zbraň, se kterou dělají to, v čem jsou skutečně nejlepší: využívají obav a strachu lidí a živí v nich nenávist a sobectví.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Babiš a největší demonstrace proti vládě

Andrej Babiš tvrdí, že nejvíc lidí od listopadu 1989 demonstrovalo proti Nečasově kabinetu. Ve skutečnosti to byla úplně jiná vláda. Jaká?

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš rozjel svojí kampaň a stejně jako v těch předchozích si s pravdivostí svých tvrzení hlavu neláme.

Tentokrát prokazatelně lhal, když tvrdil, že největší protivládní demonstrace od roku 1989 byla proti Nečasovu kabinetu. Lídr hnutí ANO to tvrdil v upoutávce ke svému propagačnímu videu z minulého týdne.


Tohle byla ve skutečnosti největší demonstrace od roku 1989. Byla proti vládě, ale té Babišově. Foto: alanis/Shutterstock.com
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Výměna šéfa tajné služby na spadnutí. Rakušan už má favorita

Vážným kandidátem na post šéfa civilní rozvědky je bývalý voják ze speciální jednotky Petr Mlejnek.

Úřad pro zahraniční styky a informace – zkráceně civilní rozvědku – čeká personální změna ve vedení. Současný ředitel Marek Šimandl má odejít. Horkým kandidátem na post šéfa této tajné služby je podle zjištění Neovlivní.cz bývalý příslušník armádních speciálních sil Petr Mlejnek.

“Už je v podstatě rozhodnuto. Pokud se nestane něco neočekávaného, Petr Mlejnek by se měl stát ředitelem civilní rozvědky,” uvedl vládní zdroj obeznámený s personálními plány ohledně tajných služeb.

Jeho informace pak potvrdili další lidé z bezpečnostní komunity.

Civilní rozvědka, jejímž hlavním úkolem je sbírat informace v zahraničí, spadá pod ministerstvo vnitra. Jeho šéf Vít Rakušan na přímý dotaz, zda je Mlejnek favoritem na post ředitele ÚZSI, neodpověděl. V rozhovoru s Neovlivní.cz nicméně před časem výměnu šéfa služby nevyloučil.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Řádění Okamury a Babiše: Hra o milion hlasů

Důvod, proč lídři hnutí SPD a ANO přitvrdili v rétorice, je rekordní počet bezprizorních voličů, kteří teď nemají zastoupení v parlamentu.

Andrej Babiš i Tomio Okamura umí počítat. Ví, kolik jejich partaje dostaly hlasů. A ví, že se “na ulici” válí další milion. Stačí si pro hlasy sáhnout.

Klasická divadelní hra „Šest postav hledá autora“, v níž se šest hrdinů dožaduje, aby jim někdo na míru napsal scénář, by i dnes slavila úspěch. Při podzimních parlamentních volbách v Česku propadlo přes milion hlasů pro strany, které se nedostaly do sněmovny. Proto se politické drama těchto dnů jmenuje „Milion voličů hledá lídra“.

Foto: SPD/Tomio Okamura
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Kampaň hnutí ANO jako prodej hrnců

Billboardy Babišovy prezidentské kampaně připomínají nekalé praktiky podomních prodejců.

«« Zpátky do databáze lží

Všechno je jednou poprvé. A poprvé se do naší Databáze politických lží nezapsal konkrétní politik, ale rovnou celá parlamentní partaj.

Zápis do databáze si vysloužila aktuální billboardová kampaň hnutí ANO, která je součástí Babišova tažení na Hrad, byť stále ještě oficiálně nepřiznaného. Plakáty zobrazují existující osoby se sloganem za Babiše bylo líp a s modifikovaným vysvětlením v čem.

Jenže stejně jako prodejci kvalitu hrnců zamlčuje i hnutí ANO podstatnou informaci: jejich partaj a Babiše propagují a vychvalují přímo straníci nebo lidé, kteří s hnutím sympatizují. A někteří dokonce kandidují v podzimních komunálních volbách.

To se ovšem běžný občan z billboardu nedozví.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Schillerová má šanci, že z vyšetřování kauzy fotek vyklouzne

Policie případ prezentace bývalé ministryně financí vyšetřuje jako podezření z porušení povinností při správě cizího majetku.

Aleně Schillerové jsme se na její velkolepou soukromou propagaci na sociálních sítích složili my všichni. A teď utrácení bývalé ministryně, která z veřejných peněz financovala fotky a příspěvky na svých soukromých účtech, řeší policie.

„Na základě informací z otevřených zdrojů jsem případ vyhodnotil sám a předal věc Národní centrále proti organizovanému zločinu. Kromě toho bylo doručeno i několik trestních oznámení od občanů,” citovali jsme v dubnu státního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka.

Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem případ řeší jako podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. S milionovou škodou.

Věc se zdá být jasná. Jenže ani zdaleka není.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Mynářova cesta do Kataru: Odpuštění za plyn

Zákulisí mise prezidentova kancléře v květnovém časopise Neovlivní.cz.

Do České republiky míří katarský emír šejch Tamím bin Hamad Al-Thání. Pozvání od prezidenta Miloše Zemana mu osobně v březnu přivezl kancléř Vratislav Mynář.

“Emír státu katar pozvání přijal, již to máme potvrzené,” uvedl minulý týden na dotaz Neovlivní.cz Mynář. Následně Hrad návštěvu zveřejnil na svých oficiálních stránkách.


Fotomontáž: Neo/Shutterstock

Jak popisujeme v květnovém časopise Neovlivní.cz, cílem původně utajované mise Hradu bylo připravit půdu pro dodávky katarského plynu po Putinově invazi na Ukrajinu.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Radost každý den. Na jahodové farmě

Bez jediné dotace vybudovala rodina Hančových ve Vraňanech nedaleko Prahy farmu specializovanou na prodej jahod.

Jejich ovoce je vyhlášené, farma se neustále rozrůstá. Je to ale něco za něco. Nikdy nebyli na dovolené. Válčí s úřady a občas i se sousedy. A do jahodové války zapojili i kriminálku.

Se začátkem května je to každý rok stejné. Na vraňanské farmě se telefon netrhne: Už dozrály? Dlouhé fronty aut směřujících na samosběr, či přímo do prodejny jsou pak znamením, že sezóna vyhlášených jahod právě začala.


Dagmar a Milan Hančovi. Foto: Jahodová farma Vraňany
Read the article (9 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Řepka z polí nemizí, do benzínu se přimíchává dál

Vláda sice zrušila povinnost přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu, výrobci pohonných hmot ji ale používají dál.

Fialova vláda zkraje března zrušila povinné přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty. Řepkové lány ale v krajině zůstaly. A nejen proto, že už bylo zaseto. Jak potvrdil šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček, výrobci pohonných hmot biopaliva do svých produktů dál přimíchávají.


Pac-man z loňského jara, kdy jej vyrobila v řepkovém poli Agrofertu skupina Ztohoven Foto: Ztohoven
Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Vildumetzová a zdecimované zdravotnictví

Poslankyně ANO si stěžuje na nedostatek lékařů a dlouhé lhůty na operace. ANO přitom mělo pět ministrů zdravotnictví.

«« Zpátky do databáze lží

Některé zápisy do naší Databáze politických lží si politici vyslouží nejen vysloveným lhaním, ale i zatajením celé pravdy a zveřejněním jen části příběhu. Jedním za takových příkladů je Jana Mračková Vildumetzová, bývalá hejtmanka a dnes poslankyně ANO.

Vildumetzová včera ve Sněmovně tepala vládu za to, že lidé v České republice příliš dlouho čekají na operace a chybí dostatek vybraných lékařů specialistů.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Buňka STAN navrhuje Michalika na senátora

Neúspěšný kandidát na ministra průmyslu Věslav Michalik důvěru svých stranických kolegů neztratil.

Do Fialovy vlády se nedostal, nominace na post ministra průmyslu a ochodu se kvůli nevyjasněným okolnostem svého podnikání Věslav Michalik vzdal. Nyní jej ale oblastní organizace STAN navrhla jako kandidáta do podzimních senátních voleb.

“Chtějí, aby kandidoval do Senátu. Už si to na místní úrovni dokonce odhlasovali,” uvedl zdroj obeznámený s plány místní buňky STAN.

Věslav Michalik následně pro Neovlivní.cz potvrdil, že jej kolegové navrhují. Svou kandidaturu výslovně nevyloučil, byť o ní v rozhovoru mluvil jako o málo pravděpodobné.

“Byl jsem naší místní organizací navržen, ale ještě jsme o tom nerozhodovali na celostátní úrovni. Ponechme to, ať si to hnutí rozhodne samo,” potvrdil plány kolegů Michalik.

Na několikrát položenou otázku, zda tedy on sám osobně chce a bude do Senátu kandidovat, jednoznačně neodpověděl.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Radovan Vávra: O covidu naposledy

Celý boj s pandemií byl nakonec jednou velkou výstrahou před výzvami, které nás teprve čekají.

Lidstvo prochází největší globální výzvou od konce 2. světové války, psal před dvěma lety na jaře bývalý bankéř a investor Radovan Vávra v rozsáhlé analýze toho, co může tehdy ještě málo známý virus covid-19 způsobit ve světě a světové ekonomice. Se (zatím) poslední vlnou omikronu přibývá optimistických hlasů, podle kterých máme to nejhorší za sebou.

Možná máme, možná ne. „Pokud se ohlédneme, pak jsme boj s covidem nakonec technicky zvládli, ale za neakceptovatelně vysokých společenských nákladů,“ píše nyní Vávra a rozebírá, proč byl celý boj s pandemií nakonec jednou velkou výstrahou před výzvami, které nás teprve čekají. Text vyšel v únorovém časopise Neovlivní.cz.

Read the article (5 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Český europoslanec zpochybňuje ruský masakr v Buče

Ivan David z SPD nejdřív připsal útok v Kramatorsku Ukrajincům. Nyní přišel s verzí vraždění v Buče, která je shodná s propagandou Kremlu.

Europoslanec Ivan David pokračuje v šíření ruské propagandy. Nejnověji na svém facebooku zveřejnil příspěvek, v němž zpochybňuje, že za vražděním civilistů na ukrajinské Buče stojí jednotky Vladimira Putina. A naznačuje, že viníky jsou sami Ukrajinci.

 Exhumace mrtvých těl po masakru v Buče Foto: Drop of Light / Shutterstock.com
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Havlíček a prázdné zásobníky na plyn

Poslanci hnutí ANO tepou Fialu za prázdné zásobníky plynu. Byli to oni, kdo v roli ministrů zařízli plynovod z Polska.

«« Zpátky do databáze lží

Poslanec Karel Havlíček (ANO) obviňuje vládu Petra Fialy, že má skoro prázdné zásobníky na plyn. Při srovnání přitom opomněl zmínit, že už je skoro po topné sezóně.

A také zapomněl říct, že to byla vláda Andreje Babiše, v níž Havlíček seděl coby ministr průmyslu, která zařízla výstavbu česko-polského plynovodu Stork II. Jeho cílem bylo snížit závislost České republiky na ruském plynu.

“Ministr průmyslu oznámil, že zásobníky plynu musí být v před sezónou plné min. z 80 %. Tak jen pro zajímavost jak to bylo dříve: 1.10.21 to bylo 85,1 % 1.10.20 to bylo 97 % 1.10.19 to bylo 97,5 % Aktuální stav v krizové době v ČR: 30 % Aktuální stav v krizové době v Polsku: 80 %,” oznámil Havlíček.

Topná sezóna přitom začíná 1. září a končí v květnu, kdy jsou logicky zásobníky po zimě vyprázdněné.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Poslední zelená šance

Jak moc myslí Fialova vláda vážně zelenou transformaci společnosti

Evropa najela na zelenou dálnici a šlápla na plyn, aby byla do roku 2050 emisně neutrální. Česká vláda se šoférem Andrejem Babišem (ANO) se zatím za hlavním proudem táhla po okreskách. Co Babiše u volantu vystřídal Petr Fiala (ODS), hodil blinkr a oznámil, že se chce do kolony na dálnici také zařadit.


Ilustrace: Shutterstock.com

Jenže do toho přišla Putinova invaze na Ukrajinu. Už před tím to ale byla nejspíš poslední šance: Nejen na splnění ambiciózních klimatických cílů, ale na zásadní zelenou transformaci jak tuzemského průmyslu, tak celé společnosti. Myslí to ale Fialova vláda vážně? Nejsou to jen sliby na zeleném papíře? A jak se do plánů vlády promítne Putinova válka?

Read the article (3 min read)