Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

NEOVLIVNI.CZ - nezávislý investigativní web o vlivu, lidech a vazbách v Česku. Vydává: @deadlinemediacz Šéfredaktorka: Sabina Slonková.

Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ředitelem zoo bez mříží a skel

Pokud nějaká pomoc přišla, přišla od lidí. Vládnoucí na nás nemysleli, říká ředitel zlínské zoo Roman Horský

Už měsíce na nás doslova prší lavina vládních oznámení, kolik miliard přiklepl kabinet do různých záchranných anti-covid balíčků. Ale – překvapení – zavřených zoologických zahrad se žádný z nich netýkal. Ve zlínské zoo, která patří za normální situace k těm nejúspěšnějším v Česku, došla po roce přerušovaných uzávěr situace tak daleko, že musela vyslat SOS. Ředitel zahrady Roman Horský v rozhovorech vysvětloval, že bez další pomoci budou muset začít nakupovat méně kvalitní krmivo. Méně vytápět expozice. Propouštět personál. A přistoupit k omezování chovů. Následně se strhla lavina. Během čtrnácti dnů jí jednotliví lidé i sponzoři zaslali na účet kolem 18 milionů korun.

Read the article (9 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Dvojí metr spravedlnosti. Jak jdou soudy na ruku premiérovi

Předseda vlády Babiš smí beztrestně lhát. Odpovědnost za vlastní selhání ale podle úřadů nenese. Jako třeba za nezvládnutí epidemie covid.

Hned dvakrát tento týden uspěl předseda vlády u soudů, kde se ocitl kvůli svým výrokům na adresu politické konkurence či kritiků. Nejprve soud rozhodl, že Andrej Babiš smí beztrestně a bez důkazů říkat o protikorupční organizaci Transparency International, že je zkorumpovaná. A nejnověji pak soud posvětil Babišův výrok na adresu Miroslava Kalouska, že je “ožrala a zloděj zlodějská”, který “zabil lidi cez padáky”.


Pohoda, soudy mi kryjí záda... Foto: Hnutí ANO
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ve smyčce: Vláda škrtí zemi nezákonně. A nepřestane s tím

Kdyby v jiném státě nebo v dřívějších časech jakýkoliv ministr 30x prohrál u soudu v případě takto masivních zásahů do svobod, musel by odstoupit, míní právník Dostál.

Vláda svými protikoronavirovými kroky zase zkomplikovala lidem život, aniž by jim dala čas se na to připravit. Nejnověji jde o povinnost pro lidi cestující z dovolené z Řecka. Koncem minulého týdne se dozvěděli, že v pondělí hned po návratu nastupují pětidenní karanténu. Aniž by je kdokoli varoval, aby si to například zařídili v práci.


Prostě vám tu dovolenou osladíme. Pokud tedy nejdete do Chorvatska…Foto: Úřad vlády ČR
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Lékařka píše Babišovi: Že vás mrazí z covidu? Kde berete tu drzost

Mladou doktorku naštvalo, že premiér sdílel její příspěvek o zkušenostech z covidária. Přitom právě jeho vláda dovedla zemi k více než 30 tisícům mrtvých.

Premiér Andrej Babiš v politice opakovaně sází na jednu svojí silnou vlastnost: dokáže si přivlastnit úspěchy jiných a naopak se bez uzardění tvářit, že vládní přehmaty se jej ani v nejmenším netýkají.


K povinné výbavě AB během covidu patřilo neustálé bagatelizování Foto: Hnutí ANO

O víkendu ale narazil. Nasdílel na Facebooku populární a emočně silný příspěvek mladé lékařky Martiny Žižlavské. Doktorka z brněnské nemocnice v něm popisovala své zkušenosti z covidária a na jejich základě psala, proč je dobré se očkovat.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Databáze lží: Kdo zaříznul tendr na Temelín?

Premiér Andrej Babiš hází odpovědnost na svého předchůdce Bohuslava Sobotku. Byl to ale on osobně, kdo soutěž zarazil.

«« Zpátky do databáze lží

Není to pravidlem, aby se v databázi Neovlivní.cz objevovaly případy, kdy lze politiky tak snadno usvědčit ze lži. Případ zrušeného tendru na dostavbu Temelína je ale ukázkový.

Přitom to premiér Andrej Babiš vůbec říkat nemusel. V sobotu při návštěvě Temelína označil “za velkou chybu” vlády Bohuslava Sobotky, že nedokončila tendr na dostavbu této jaderné elektrárny.


Foto: Shutterstock.com

“Byl zorganizovaný, utratili jsme na tom miliardu. Musíme se k tomu vrátit,” řekl Babiš.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Šporcl: A ministr kultury hrál druhé housle

Za schůzky s premiérem to houslista Pavel Šporcl schytal. Dodnes je ale přesvědčen, že bez toho by se otevírání kultury nepohnulo.

Charlie Chaplin se prý kdysi nechal slyšet, že myšlení vyžaduje stejně jako hra na housle nebo piano každodenní cvičení. Pro předního českého houslistu Pavla Šporcla je denní cvičení zaběhlou rutinou. V posledních měsících k němu přidal úvahy zejména o tom, jak pomoci české kultuře. Nemohl se dívat na to, jak průmysl během pandemie jede a jeho kolegové – virtuosové – prodávají nástroje, aby uživili rodiny, nebo si ničí ruce ve skladech.

„Kultura a lidé v ní prostě přestali existovat,“ říká. A ministr kultury nedělal nic. A tak se do toho Pavel Šporcl vložil. Možná jste to nesledovali tak pečlivě, ale byl to právě on, kdo hrál v procesu otevírání kultury první housle. Tohle je příběh jeho divokých dvanácti dnů v politice.

Read the article (4 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Únos Juniora: Bez premiérových právníků by případ tak hladce neprošel

Ve vyšetřování nedobrovolného pobytu premiérova syna na okupovaném Krymu sehráli otcovi právníci klíčovou roli.

Kriminální kauza Čapí hnízdo ukazuje, jak moc je pro premiéra Andreje Babiše důležité spojenectví s loajálními právníky. Potřebuje je víc, než kterýkoli jiný předseda vlády před ním. SeznamZprávy tento týden popsaly secvičnou jeho právníků s bývalým manažerem Farmy Čapí hnízdo, kdy jej instruovali, jak má na policii vypovídat.


První text Únos Juniora vyšel v časopise Neovlivní v roce 2018 Foto: Neovlivní.cz
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Peníze z unie zamlčíme. Tentokrát “opomněla” Schillerová

Ministři Babišovy vlády i premiér sám mají problém zmínit finanční příspěvky Evropské unie na projekty, na nichž si dělají předvolební kampaň.

Skoro to vypadá, že to je oblíbený sport členů vlády: někam přijet, vyfotit se u unikátního projektu či nové stavby, pochválit se a nějakým nedopatřením zamlčet, že dílo vzniklo za přispění peněz z Evropské unie.

Dělal to i sám premiér Andrej Babiš, rekordmanem pak je vicepremiér a dvojministr Karel Havlíček, u něhož se to stalo po jistou dobu skoro pravidlem. A nejnověji se k nim přidala ministryně financí Alena Schillerová.


Alena Schillerová ve vědeckém parku VIDA! Foto: Hnutí ANO
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ve smyčce, díl III.: Letní vlna znovu nastupuje, Babiš našel nové Techtle Mechtle

Vláda ANO opět selhává, očkování se nedaří a nervózní premiér už předhazuje viníky.

Počet nakažených koronavirem v České republice je na začátku letošního léta mnohem vyšší než ve srovnatelném období loni (viz srovnání v grafu níže). Loňské léto přitom v zemi pozvolna začínala druhá vlna. Vláda ovšem tehdy trendy bagatelizovala a dovedla zemi k několika dalším tragickým vlnám, po nichž zůstalo 30 tisíc mrtvých lidí.

Dnes jsou sice statistiky pozitivně testovaných horší, ale zatím je mnohem méně hospitalizovaných a také méně lidí umírá. Za posledních jedenáct dní zemřel na covid podle oficiálních statistik jeden člověk.


Grafika: Neovlivni.cz
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Volby 2021: ANO, bude to super!

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš potřetí vyjel na lov voličů. A jeho kroky ukazují, že jde na jistotu. V čem spočívá kouzlo vítěze posledních voleb a proč může zase vyhrát?

Mistr volebních kampaní Andrej Babiš se probudil a záhy převálcuje všechny soupeře. Dokázal to už dvakrát. V roce 2013 nebylo jeho ANO ještě počátkem června uváděno mezi stranami, které měly byť teoretickou šanci postoupit do sněmovny, v září měl od agentury CVVM už čtrnáct procent a v říjnových volbách skončil na devatenácti.

O čtyři roky později vstupoval do kampaně s třiceti procenty a pozici udržel i přes to, že byl kvůli střetu zájmů vyhozen z ministerstva financí a čelil obvinění, že zneužil evropské dotace pro stavbu Čapího hnízda.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Švýcarský žalobce očistil Slonkovou s Kubíkem z nařčení z nátlaku na Babiše juniora

Reportéry obvinil z nátlaku premiér Andrej Babiš.

Vyšetřující prokurátorka v Ženevě odmítla nařčení Andreje Babiše, že by se novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík, kteří před lety vypátrali ve Švýcarsku premiérova syna, dopustili při pořizování tohoto svědectví nátlaku či manipulace.

Majitel Agrofertu a český premiér veřejně pomluvil dvojici reportérů poté, co Slonková s Kubíkem zveřejnili vůbec první svědectví Babiše juniora, ve kterém promluvil o finančních machinacích svého otce a nedobrovolném pobytu na okupovaném Krymu.


Andrej Babiš mladší na snímku, který vznikl v rámci Zvláštního vyšetřování novinářů Slonkové a Kubíka. Repro: Neo
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Babišovo PR jede na plné obrátky. Přebíjí hrozící problém se synem

Starší syn vystupuje proti svému otci, mladší se musí nechat natáčet u očkování a Monika dává rozhory.

Vždycky, když si tým Andreje Babiše vyhodnotí, že je na obzoru nějaký reputační problém, spustí se PR mašina a premiérova rodina má nástup na stránky bulváru. Tentokrát se spouštěčem stala návštěva Andreje Babiše mladšího na Moravě, kde syn z prvního manželství pomáhá lidem postiženým tornádem.


Loni premiérův tým vytáhl na pomoc nový přírůstek do rodiny. Dnes přebíjí syna synem. Foto: Hnutí ANO
Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Havlíček: Bonusy jsme ještě nikomu nevyplatili. Ani Agrofertu

Ministerstvo průmyslu připravuje nové podmínky kompenzačních bonusů, ty původní odporovaly stanovisku EU a zvýhodňovaly velké firmy. Včetně premiérova holdingu.

Ministerstvo životního prostředí chystá nové podmínky pro přidělování kompenzačních bonusů velkým znečišťovatelům ovzduší. Babišova vláda na ně dokázala i v éře covidu v tichosti najít obří balík peněz, celkem má jít až o 40 miliard.

Původní parametry byly šité na míru velkým firmám. Včetně holdingu premiéra Andreje Babiše.

Podle nových podmínek, které vláda musí upravit podle not Evropské unie, by některé firmy z Agrofertu nově na bonusy nedosáhly. “Dojde k redukci oprávněných odvětví, například už mezi nimi nebude výroba hnojiv a dusíkatých sloučenin,” popsala změny Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které spolu s Brabcovým úřadem kompenzační bonusy chystá.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Žádné předvolební focení. Starostka odmítla návštěvu Dostálové a Schillerové

Ministryně se chtěly vyfotit před školou, na kterou si Mladé Buky samy sehnaly peníze z Evropské unie. “Stát nám nijak nepomohl,” říká starostka Lucie Potůčková.

Starostka krkonošských Mladých Buků Lucie Půtočková odmítla návštěvu dvou ministryň Babišovy vlády. Klára Dostálová a Alena Schillerová se chtěly přijet podívat na rekonstruovanou staletou základní školu, kterou obec opravila sama za evropské peníze. Starostka Potůčková ale sekretariátu ministryň, které se se žádostí o návštěvu ozvaly, sdělila, že si to Mladé Buky nepřejí.

“Kdyby přijely v době, kdy byl projekt rozestavěný a zajímaly se třeba o to, zda nám nemohou nějak pomoci, ráda je tu uvítám. Ale aby přijely ve chvíli, kdy už si to obec sama zařídí, tak to ne. Přijde mi vážně nefér, aby si na nás dělaly kampaň,” uvedla pro Neovlivní.cz starostka Potůčková.

Read the article (1 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Hon na Voldemorta aneb Janoušek má jít do vězení

Odemykáme kauzu z časopisu Neovlivní.cz o tom, jak někdejší pražský kmotr unikal švýcarským úřadům. Nakonec se zdá, že českému vězení neujde. Soud mu znovu nařídil nástup trestu.


Bylo pondělí 22. září 2008. V pronajatém pražském bytě švýcarského policejního atašé Charlese Marchona se večer sešla elita švýcarských a českých expertů na sofistikované finanční zločiny. Původně měli u večeře řešit Mosteckou uhelnou. Privatizační kauzu, v níž švýcarské úřady zabavily v tamních bankách miliardy korun a nakonec dosáhly tvrdých trestů pro české manažery, kteří kdysi za Zemanovy vlády doly získali.

Read the article (5 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Život ve smyčce, díl II. Vojtěch opět tají strategii pro příchod další vlny

Ministerstvo zdravotnictví odmítá vydat plány, jak chce ochránit občany České republiky před nákazou covid-19. Pokud tedy vůbec nějakou strategii má.

„Plán je takový, že každý den to sledujeme… Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření.” Slova, kterými premiér Andrej Babiš přesně před rokem odrážel otázky novinářů a opozice, jaký má jeho vláda připravený plán pro příchod případné další vlny nákazy covid.

Co následovalo víme: přes třicet tisíc mrtvých, zdecimovaní malí podnikatelé a restauratéři, zavřené školy a plošná opatření hned na několik měsíců.

A jakobychom žili ve smyčce. I dnes, když má Babišův kabinet předložit plány, jak hodlá bránit případné další vlně nákazy a jak se připravuje na pravděpodobnou třetí dávku vakcinace, přijdou výmluvy a mlčení.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Povolební matematika, Šlachta na tanku a rozmary starého pána

“Pro nás Čechy, kteří máme svou zemi rádi, je ve volbách v sázce opravdu hodně,” píše pro Neovlivní.cz bývalý šéf vládní agentury a spolupracovník vládních stran Ondřej Votruba.

Média opakovaně zmiňují, že nás čekají zřejmě nejdůležitější volby za posledních 30 let. Mám pocit, že podobná stanoviska slyším před volbami každé čtyři roky – pořád někdo mobilizuje a pokaždé slyšíme, že se z nějakého úhlu pohledu jedná o „poslední šanci“ něco udělat nebo naopak zastavit.

Rád bych proto jasně prohlásil, že ať volby dopadnou jakkoli, svět se nezboří a dokonce ani nezastaví. Nicméně, ztotožňuji se s názorem, že se jedná o nejdůležitější volby v historii samostatné České republiky vzhledem k atmosféře ve společnosti, kterou ještě hodně zvýraznil covid. Ten rozkolísal celý svět, takže případné zásadní změny v malém Česku mohou s mnohem větší pravděpodobností projít relativně bez povšimnutí. Svět by to neřešil vůbec a EU jen do určité míry.

Read the article (4 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Úředníci: Dostálová o škrtání tornádové pomoci věděla

Redakce Neovlivní.cz získala svědectví, že Babišova vláda chtěla postiženým lidem vzít peníze na obnovu domů po řádění tornáda.

«« Zpátky do databáze lží

Do Databáze lží na Neovlivní.cz se tentokrát probojovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se svojí obhajobou vládní verze pomoci obětem tornáda.

Když lidem z jižní Moravy vzala na konci července silná bouře střechy nad hlavou, premiér Andrej Babiš osobně dorazil do postižených obcí a sliboval velkorysou pomoc státu. Zapomněl ale zmínit, že pomoc z veřejných peněz se lidem z rozhodnutí jeho vlastní vlády pokrátí o částky, které zaplatí pojišťovny a také o dary z rekordní miliardové veřejné sbírky.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Jan Hrušínský: Zprávy BIS leží na Hradě, Zeman v Lánech

Principál Divadla na Jezerce glosuje pro časopis Neovlivní.cz

Putin vytvořil seznam nepřátel Ruska, na kterém je Česká republika. Ruská myšlenka okamžitě inspirovala Miloše Zemana k vytvoření seznamu nepřátel Pražského hradu: Seznam Zprávy, Deník N, týdeník Respekt, redakce pořadů veřejnoprávní České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Zeman, který se rád označuje za demokrata, odmítl poskytovat informace demokratickým médiím. Protože užívá svůj prezidentský mandát k prosazování vlastních zájmů, usoudil, že do jeho soukromých věcí médiím nic není. Podobným způsobem si vykládá Ústavu České republiky, většinu svých povinností omezil na cesty do Ruska a Číny, informace čerpá z dezinformačních webů, teletextu a bulváru a svůj rozhled doplňuje vybranými pořady ze svého počítače.

Read the article (2 min read)
Neovlivni.cz

Neovlivni.cz

Ledecký: Žádná ideologie ani náboženství společnost nerozdělily tak jako covid.

Rozhovor s muzikantem Jankem Ledeckým o prezidentovi a svoloči, hladových umělcích i životě v době covidové.

Musel to být tvrdý náraz. Janek Ledecký, velké jméno v hudební branži, umělec, který díky svým muzikálům, songům i talentu dcery Ester sklízel jen potlesk, se ze dne na den stal pro mnohé personou non grata. Stačilo říkat otevřeně své názory na koronavirovou pandemii. Ne, nemluvil o covidu jako o chřipečce. Ale jeho vidění světa byla bližší cesta promoření, kterou se vydalo třeba Švédsko. Ochránit seniory a zbytek společnosti nešněrovat chaotickými příkazy a zákazy. Nelíbil se mu tlak na testování, roušky za každou cenu.

Read the article (3 min read)