Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Server pro pedagogy a jinou zvířenu

Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Václav Maněna: Neházejte ty děti žralokům sakra!

Omlouvám se za titulek, ale teď je potřeba hodně rychle jednat a chtěl jsem získat vaši pozornost. Hodně laiků, ale čím dál víc i škol a ostatních organizací si neuvědomuje, co nyní mohou dětem způsobit sdílením podobných videí.

Typická ukázka je video dole, na kterém najdete děti a tuny osobních údajů. Ještě dnes ráno mě několik lidí přesvědčovalo, že GDPR (na které se tolik nadávalo) a ochrana osobních údajů není v online výuce tak aktuální téma.

Prosím, zastavte to a přemýšlejte, než budete něco s dětmi publikovat.

Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Ze sociálních sítí: Jedna oddechová

Poslanec Martin Jiránek komentuje na sociální síti Facebook výroky premiéra:

"Opravdu nezávidím úředníkům odboru regionálního školství na ministerstvu školství dnešní zadání od premiéra: připravit procesy, jak udržet 300 tisíc rozverných dětí v mateřských školkách a další stovky tisíc na prvním stupni školy v metrových rozestupech. Navíc, podle reakcí čtenářů MF DNES, kterých za 90 minut hlasovalo více než 4 tisíce, bude mít těžké spaní i premiérův PR tým. 😁"

Celý komentář:

Jedna oddechová.😀 Víte, jsem fakt rád, že jsem u Pirátů v hospodářském týmu a řešíme takové ty triviální otázky typu: jak čelit největší hospodářské krizi od války, jak udržet lidi v práci, jak udržet fungující firmy a živnostníky či kde na to vzít peníze.

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

EuroZprávy.cz: Televizní výuka pro školy v Polsku je propadák. Raději se na to nedívejte, řekl expert

Za propadák považují kritici z řad odborníků i veřejnosti vysílání pro žáky, které během epidemie koronaviru, kdy jsou zavřené školy, připravila pro žáky veřejnoprávní Polská televize ve spolupráci s ministerstvem školství. Poukazují na věcné chyby i špatné didaktické vedení vzdělávacího pořadu, který začal v pondělí.

Z článku na webu EuroZprávy.cz vybíráme:

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

EDUin: Rozhodnutí o školách je třeba dobře promýšlet, ovlivňují každodenní život desítek tisíc rodin

Velmi kreativní odezvu měla včera na sociálních sítích úvaha premiéra Andreje Babiše, podle níž by jednou z podmínek pro znovuotevření škol mělo být dodržování metrových rozestupů mezi dětmi. Diskusi relativně rychle utlumilo vyjádření ministra školství Roberta Plagy, podle nějž je dodržování metrových rozestupů mezi dětmi v českých školách nerealizovatelné, podobně se vyjádřil i k možnosti, že by školy organizovaly výuku po menších skupinkách.

Návrhy, jak zajistit metrové rozestupy mezi žáky, by ale neměly “zapadnout”. Shrnujeme některé z nich:

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

EDUin: Co dělají kraje pro školy na svém území?

Šířící se epidemie onemocnění COVID-19, vyhlášení nouzového stavu vládou ČR a přijatá preventivní opatření vystavila vzdělávací systém ČR, školy, učitele, žáky a rodiče zcela mimořádné situaci. Většina škol a školských zařízení nemůže zajišťovat vzdělávací činnost za osobní přítomnosti žáků. MŠMT doporučuje tam, kde to podmínky umožňují, využít nástroje distančního vzdělávání. Vedení škol by ale mělo přitom zohlednit situaci a možnosti žáků a studentů. Významným hráčem zajištění plnohodnotného distančního vzdělávání na základě té nejlepší praxe a zásad pro své školy a žáky jsou kraje, které odpovídají nejen za školy a školská zařízení, které samy zřizují (především střední školy), ale i za regionální školskou soustavu, jako celek.

Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Ze sociálních sítí: Vyrobit 700 000 dřevěných kruhů s popruhy pro všechny děti ve školkách a na prvním stupni a udržet je tak metr od sebe?

Martin Jiránek komentuje na sociální síti Facebook zprávy z vlády:

"Zvládli jsme si vyrobit miliony roušek, 3D respirátory, 3D ochranné štíty, vybrali jsme přes 10 milionů za jeden den na výrobu plicních ventilátorů. Tohle zvládneme také.👍😁 Ital, který s tím chodí na trh, to nazývá "Kruh důvěry". To se mi líbí. A možná tím i vyřešíme problém s přebytkem dřeva po kůrovcové kalamitě. Dík za nápad Barbora Hainzová 😉"

Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

MŠMT: Jak mluvit s dětmi o koronaviru? Pomůže příručka i komiks!

Současná pandemie koronaviru se dotýká i dětí, které často nerozumí tomu, proč nesmí do školy nebo navštěvovat své babičky a kamarády. Speciálně pro naše české prostředí vznikla příručka "Koroňák není kamarád!", která pomůže dospělým toto téma s dětmi lépe komunikovat.

Cílem příručky je děti informovat, upevnit jejich žádoucí chování a emočně je podpořit ve vztahu ke koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid-19. Příručka "Koroňák není kamarád" byla adaptována s ohledem na potřeby dětí zejména okolo 8-12 let, využitelná je však i pro mladší děti či dospívající. Dětem i dospělým může sloužit k zamyšlení nad jejich emocemi, otázkami, odolností i zdroji ke zvládání zátěže, které máme v sobě či okolí.

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Ze sociálních sítí: My si poradíme!

Mira Friedrichová komentuje zprávy z médií:

"Na základě informace pana Babiše: " ..Kabinet rovněž připravuje návrat žáků do škol, v jejich případě by platila podobná opatření jako v případě obchodů, kupříkladu metrové rozestupy ..." předběžně poptávám cca 550 ks pro naši školu. Pevně věřím, že to doma někdo ubastlí. Zároveň bych prosila vynálezce, aby vyřešili jak s tím chodit do schodů... nebo máte jiný nápad. Sem s ním "

Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Josef Soukal: Jsme pozitivní aneb Oceán nápadů a činů

Ve svých příspěvcích zde bývám spíše kritický, tentokrát se ale soustředím na to pozitivní, co dnešek přináší – a naštěstí i ve zlých časech je toho dobrého požehnaně. Můj výběr ze záplavy zpráv, nápadů, tipů a souhrnů je zaměřen hlavně na oblast kulturní a vzdělávací a neomezuje se na jednu věkovou skupinu.

Read the article (3 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Tomáš Řebíček: Pomoc ICT metodiků v jednotlivých krajích aneb co nejčastěji řeším

Jako člověk, který má na starosti IT v různých školách a pracuje na jeho šíření, musím smutně konstatovat, že to, co se snažím za několik let svého působení posunout na velkém množství organizací a zejména nás učitelů, se nyní povedlo zrealizovat během 14 dnů. I ti nejzarytější odpůrci IT jej najednou zvládají využívat a používat. Samotná aplikace poznatků je však pouze začátkem ve smysluplném používání IT.

Read the article (2 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Kateřina Frouzová: Ředitelé škol chystají náhradní zápisy do prvních tříd v létě. Chtějí se setkat s budoucími žáky a jejich rodiči

Zápisy do prvních tříd bez přítomnosti dětí si donedávna učitelé nedokázali představit. Akt zápisu je pro ně důležitý nejen kvůli tomu, aby se s dětmi seznámili. Klíčový je při rozdělování zájemců do tříd tak, aby v nich byli rovnoměrně zastoupení talentovaní prvňáci i ti, kteří potřebují více pozornosti a času kantora. Letos je všechno jinak. Školy kvůli epidemii koronaviru od středy počítají přihlášky jen na papíře, ze kterých důležité informace o žácích nevyčtou. Také proto hodně ředitelů předem avizovalo, že se s budoucími prvňáky budou chtít setkat, až bezpečnostní opatření poleví.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Václav Maněna: Síla poděkování

V televizi jsem viděl, jak v jednom našem městě projíždí konvoj zdravotníků a policie. Lidé na ulici jim tleskali a děkovali za jejich práci. A jeden policista, jeden z těch mnoha hrdinů kteří šíleně riskují, dojatě prohlásil, že je to ohromná satisfakce, když vidí jak jim lidi děkují a 

že mu to stojí za to. Chápete, člověk který riskuje zdraví a možná i život řekne, že mu to poděkování stojí za to! Chtělo se mi brečet dojetím (hele, viděli jste mě zpívat, takže já klidně můžu říct i to, že se mi chce brečet u televize).

Read the article (2 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Renata Třísková: Videonávody klasickou výuku sice nenahradí, jsou ale výborným pomocníkem

Výuka matematiky na 2. stupni ZŠ online? V době karantény je to nutnost. Na to, jak točit videonávody, a které publikované materiály případně můžete využívat, jsme se zeptali Václava Nádvorníka. Zástupce ředitele na ZŠ Londýnská v Praze, který vyučuje předměty Matematicko fyzikální základ a ICT, natáčí vlastní videonávody od roku 2008.

„Jen podle videonávodů se určitě učit nedá. Mohou být ale efektivní součástí výuky, jedním z nástrojů, ke kterým se můžeme kdykoli v budoucnu vrátit. A samozřejmě významně pomáhají v aktuální situaci při distanční výuce,“ vysvětluje hned v úvodu dalšího webináře projektu SYPO Václav Nádvorník.

Read the article (2 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Česká školní inspekce zjišťuje potřeby škol při realizaci distančního vzdělávání

Ve středu 1. dubna 2020 zahájila Česká školní inspekce realizaci řízených telefonických rozhovorů s řediteli základních a středních škol. Cílem těchto telefonických rozhovorů je zjistit, s jakými překážkami se jednotlivé školy v současné době při realizaci distančního vzdělávání nejvíce setkávají, co a jak v rámci tohoto způsobu vzdělávání realizují, jakou pomoc či podporu potřebují, poskytnout jim konkrétní inspiraci a náměty k využití a připravit doporučení pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k nastavení dalších forem podpory.

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

MŠMT: Informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce

Informace nahrazuje stávající Doporučení k organizaci zápisů k povinné školní docházce, č. j.: MSMT–10670/2014 ze dne 10. 7. 2014, které je vzhledem k vydání novely zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a novely vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, již neaktuální a s novou právní úpravou nekoresponduje.

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Mariana Čapková: Dopis maturantům

Z dopisu Ing. Mariany Čapkové, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP vybíráme:

"Přeji Vám, ať toto nesnadné období vyústí v budoucnost, která Vás bude těšit, i když je nyní plná neznámých. Věřím, že na konci těchto dobrodružných měsíců na sebe budete hrdí - jakými lidmi jste se stali a jak jste propluli úskalími, které si nikdo z nás ještě před několika měsíci neuměl vůbec představit."

Vážení a milí studenti,

Read the article (2 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Výzkum: Jak se učitelům žije v karanténě

Cílem výzkumného šetření je zjistit souvislosti nové pedagogické situace, kdy se žáci neučí ve škole, ale v domácím prostředí. Výzkumný projekt přispěje k porozumění současné situace, k popisu toho, jaké cesty učitelé volí a jak zvládají nové způsoby vzdělávání. Dotazník obsahuje 36 položek. Jeho vyplnění Vám zabere 10 až 15 minut času. Při vyplňování se prosím, řiďte instrukcemi, které jsou uvedeny u každé otázky. Pokud máte jakékoliv dotazy či nejasnosti k vyplňování, neváhejte nás kontaktovat. Dotazníkové šetření se bude opakovat zhruba ve 14denním intervalu podle toho, jak se bude situace vyvíjet, abychom zjistili, jak se vaše zkušeností mění a vyvíjejí.

Read the article (1 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Ze sociálních sítí: Pozor, nepřehlédněte!

Podle našeho informátora Bc. A. Prila, který si nepřál být jmenován, se kterýsi den na úřadě vlády konala tajná schůzka. Pravděpodobně se jí účastnili ministři školství, průmyslu, zemědělství a financí, ale není to jisté, protože všichni měli na obličeji roušky a oblečené stejné červené mikiny. Jednalo se o nová opatření pro záchranu škol, průmyslu a zemědělství – celkem 4 body.

Celý text:

Read the article (3 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Česká televize spouští nový web, který pomůže s učením doma i na dálku. Jmenuje se ČT edu

Webová stránka ČT edu od dnešního dne nabízí přes 3000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat. Speciálně v době, kdy žáci nechodí do školy, tak může ČT edu pomoci rodičům s domácí přípravou dětí i učitelům se vzděláváním na dálku.

Read the article (2 min read)
Pedagogicke.info

Pedagogicke.info

Pavel Kosatík: Dokoukán Kovy řeší dějiny na ČT, zklamalo mě to

Pavel Kosatík komentuje na sociální síti Facebook pořad České televize

Kovy řeší dějiny: "Ten Kovy je tam podle mě jen proto, že někdo měl naději, že sekáčovi a youtuberovi budou studenti odpovídat na rovinu, což se asi stalo, ale protože podstata problému není v těch studentech, ale v učitelích, úřednících, státu atd., ten nápad ztrácí koule a z Kovyho se tam stává takovej starej mladej, kterej se snaží vyhovět, protože je hodnej."

Celý komentář:

Read the article (1 min read)