Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum

Magazín o vzděláváni bez hranic.

Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Sebeřízené vzdělávání – odpověď na nejistou budoucnost?

Pro začátek je třeba si ujasnit terminologii. V českém prostředí nerozlišujeme mezi sebeřízeným (self-directed learning) a seberegulovaným (self-regulated learning) vzděláváním. V anglické literatuře je však mezi těmito dvěma směry důležitý rozdíl.

Termín sebeřízené vzdělávání se objevil v 70. letech v oboru andragogika a vzdělávání dospělých. Dospělí studenti za podpory svých lektorů a učitelů převzali iniciativu a začali sami rozhodovat o tom, co a jak se potřebují nebo chtějí naučit. Definovat si cíle, najít správné metody, jak svých ambic dosáhnout, identifikovat nejlepší informační zdroje a nakonec vyhodnocovat efektivitu svého učení – to všechno jsou dodnes úkoly sebeřízeného studenta (Knowles, 1975, s. 18). Najednou nebylo potřeba vševědoucího profesora, který by měl patent na pravdu. Lidé zjistili, že jediný, kdo je může něco naučit, jsou oni sami.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Rozdíl mezi školou a domácím vzděláváním je obrovský. Je možné najít v současné situaci alespoň kompromis?

home schooling

Už to budou dva měsíce, co byly po celé republice zavřeny školy. Rodiče i děti zažívají něco, co dosud neznali, a je to pro ně pochopitelně velmi náročné. Pro rodiče domácí výuka často znamená skloubit zaměstnání s výchovou a vzděláváním, pro děti naopak mimořádné prázdniny, které si chtějí užít a během nichž nechtějí trávit čas nad učebnicemi. Ideální by bylo najít kompromis, který by vyhovoval oběma stranám, ale školy se tomu trochu brání. I pro ně je tato situace velkou neznámou.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Změní pandemie české školství?

homeschooling koronatime

Žáci a studenti se seznamují se samostudiem, rodiče s náplní jejich výuky. Učitelé se vypořádávají s online vzděláváním. Koronavirová pandemie postavila české školství a rodiny před celou řadu výzev, se kterými se stále musejí vypořádávat. Zároveň odhalila i propastné rozdíly, které mezi jednotlivými školami panují. Problémy se podle odborníků objevily s ochotou učitelů vzdělávat se v oblasti digitálních technologií. Českým školám se nyní otvírá několik možností, jak dále vzdělávat. Mohou se vrátit zpět ke svým standardům, či naopak ukázat, že pro plnohodnotné studium není potřeba denně sedět několik hodin v lavicích.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Montessori pedagogika pod lupou vědy

montessori výuka

Montessori vzdělávání je opředeno mnoha mýty a předsudky. Mezi ty nejčastější patří přesvědčení, že jde o nový trend mezi alternativně smýšlejícími rodiči. Zároveň je tato metoda výuky často považována za drahou, elitářskou a velmi volnomyšlenkářskou. Podobné názory však nemohou být dál od pravdy. Montessori pedagogika se zrodila na přelomu 19. a 20. století, má velmi striktní pravidla a výzkumy ukazují, že je dokonce levnější než výuka v běžné státní škole. V čem tedy spočívá úspěch této progresivní pedagogiky a co o její efektivitě vypovídají vědecké studie?

Read the article (5 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Jak (se) učit jazyky online? 5 osvědčených tipů

Nervózní studentka čekající na hodinu španělštiny po Skypu a vybavená Google překladačem, hlavně aby si učitel nevšiml, že mu vůbec nerozumí. Nadšená lektorka němčiny online, která občas nerozumí tomu, proč se klienti stydí mluvit – vždyť je za jejich chyby nikdo nekritizuje! S online výukou jazyků mám zkušenosti z obou stran a dokážu se tak vcítit do náročné situace učitelů, ale i žáků. Mých 5 tipů vám cestu k učení jazyků online usnadní – ať už jste v pozici zoufalého studenta, rodiče, nebo lektora.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Brigády a práce při studiu na vysoké škole

práce na počítači

Vstup na vysokou školu je novou kapitolou vašeho života. Stěhujete-li se kvůli VŠ do jiného města, náhle nebydlíte u rodičů, ale s kamarády nebo na kolejích s cizími lidmi. Ocitáte se v úplně novém prostředí, které (pokud se vám bude dařit ve škole) bude vašim novým domovem na následujících několik let.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Zkušenosti z Finska: Cesta k demokracii začíná u studentských parlamentů

Skoro se zdá, jako kdyby si toho nikdo nevšiml. Na konci března schválil maďarský parlament další rozšíření pravomocí premiéra Orbána a místní opozice, stejně jako Evropská Unie, která je s Maďarskem v dlouhodobém sporu, se bojí dalšího vzdálení se demokracii. Českými médii proběhlo jen pár zpráv, ale jinak ticho po pěšině. Všichni si hledíme vlastních problémů, o další nemáme zájem.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Mnohojazyčná výuka – jedinečná příležitost nebo překážka na cestě za vzděláním?

České maloměsto. Ve třídě osmiletého gymnázia sedí asi třicet školáků, z čeho téměř třetina používá češtinu jen ve škole. Doma mluví vietnamsky, rusky, ale i čínsky nebo německy. Zní vám to povědomě?

Globalizace a migrace se lavicím nevyhýbá a znalost cizích jazyků je v dnešním světě nutností. Rada EU i RVP (Rámcový vzdělávací program) dokonce označují mnohojazyčnost za jeden z dlouhodobých vzdělávacích cílů. Díky tomu začínáme s výukou angličtiny ve školách brzy, ale žáky, kteří odmalička mluví několika jazyky, často nijak nepodporujeme. Jak využít potenciál kulturně pestrých tříd na maximum? A jaké výhody našim dětem mnohojazyčnost přináší?

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Learnlife – škola, která učí žít

Po první návštěvě Learnlife, vzdělávací laboratoře budoucnosti, jsem samým nadšením celou noc nemohla spát. Tady chci pracovat! Tady, kde se učí opravdu potřebné věci. Kritické myšlení, práce s nejmodernějšími technologiemi, ale i upřímné sdílení emocí a důležitost sebereflexe. Navíc neformálně, takže si ani nevšimnete, že se učíte! Zkrátka škola snů… Až o pár týdnů později jsem zjistila, že původní název tohoto pedagogického startupu byl „Our Dream School“. Nic výstižnějšího si po tříměsíční stáži stále nedovedu představit.

Read the article (4 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Vývojář, který se rozhodl zlepšit svět. Jaký je příběh organizace Videohry bez hranic?

Videohry – dříve zábava několika desítek bláznů po celém světě, dnes globální fenomén s multimiliardovým průmyslem, který má v očích veřejnosti však stále nádech něčeho pubertálního. „Mnohem více lidí, než byste si mysleli, věří v to, že digitální hry mohou svět změnit k lepšímu,“ říká na konto videoher Francesco Callavari, bývalý vývojář studia Ubisoft a zakladatel organizace Videohry bez hranic.

„Všechno to začalo jako vtip,“ sdělil Callavari redakci Perpetuum. „Moje přítelkyně s Klauny bez hranic organizovala projekt v Africe. Řekl jsem jí: Když jedeš ty s Klauny, já pojedu s Videohrami bez hranic.“ Jakmile však uslyšel toto spojení nahlas, napadlo ho, jakým způsobem by mohl videohry využít k dobru.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Edutopia: Zkušenost s online výukou z Číny a co si z ní můžeme odnést

Školní brány jsou uzavřeny, děti a učitelé usazeni doma k počítačům. Jak probíhá vyučování a učení v jednotlivých částech světa? V tomto článku se budeme věnovat konkrétně Číně, která se s karanténou a uzavírkami musela potýkat v porovnání s dalšími státy o několik týdnů dříve. Jak se s touto výzvou Čína vypořádala a v čem se od ní můžeme pro naši praxi poučit?

Přinášíme výtah vybraných doporučení, která byla původně publikována na Edutopia.org.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Mladí si zaslouží vidět, že jejich práce může nést ovoce, říká básník Ondřej Hrabal o mentorské zkušenosti na ZUŠ

V šestitisícovém městě Slavičín v pohraniční části Zlínského kraje vznikl projekt s nebývalými výstupy. Na tamní Základní umělecké škole si žáci výtvarné výchovy pod vedením čtyř mentorů prošli celým procesem vydání vlastní knihy, od autorského textu až po sazbu a nadstavbovou animaci vlastních ilustrací. Finální práce byly vybrány na vernisáž každoročního festivalu Zlin Design Week, který byl kvůli současné situaci s koronavirem bohužel zrušen.

O malovelkém projektu a podivuhodné pedagogické zkušenosti mluví jeden z mentorů, básník a mistr ve slam poetry ČR 2018, Ondřej Hrabal:

Jak se ocitne „muž slov“ v hodině výtvarné výchovy?

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Jak studovat vysokou školu z domova

Výuka na vysokých školách je sice zrušená, ale zkouškové stále zůstává na obzoru. Naštěstí dnes existuje mnoho alternativ ke knihám z knihovny. Přinášíme seznam doporučených a vyzkoušených online e-learningových platforem a aplikací, free kurzů od univerzit a jiných zdrojů, které se hodí nejen při dočasném uzavření škol, ale i nedostatku času, špatné výuce, zanedbání předchozích semestrů nebo třeba nadšení ze samotného vzdělávání.

Tento článek navazuje na tipy pro online výukupro základní a střední školy. Ve volných chvílích lze také spojit učení se zábavou. Podívejte se proto na naše doporučené podcastové pořady a YouTube kanály.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Jak zvládnout výuku po uzavření škol: tipy na online aplikace

Pravděpodobně vaše škola stojí před rozhodnutím, jak se přizpůsobit aktuálním vládním opatřením o dočasném uzavření škol. Ať již vaše škola bude tuto záležitost řešit centrálně, nebo rozhodnutí a provedení vedení přenechá individuálně na každém učiteli, přinášíme vám několik tipů, jak se s celou situací s přehledem a úspěšně vypořádat. E-learning totiž již dávno není ve svých počátcích a k dispozici máme velké množství cest, jak potřebné informace a materiály k dětem a studentům doručit. Podívejte se na některé z nich.

Foto: freepik.com.
Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Regionální univerzity by měly objevovat díry na trhu, říká končící rektor Jihočeské univerzity

Nyní jste na konci funkčního období rektora Jihočeské univerzity, předtím jste byl děkanem fakulty, v čem se tyto dvě funkce podle vás nejvíce liší?

Je to především objemem agendy. Rozdíl je také v tom, že většina lidí na našich univerzitách má větší loajalitu k fakultě, než k univerzitě – „značka“ fakulty je pro ně víc. Nemyslím si, že to je úplně ideální, ale tak to prostě je. Tím pádem, když je člověk děkanem, tak ho v zásadě lidé na fakultě mají rádi, protože je „jejich“, ale když je rektorem, tak to je jako když se objeví federál v Texasu. Samozřejmě, že bez rektora to nejde, ale on už pro lidi z fakult není tak úplně „náš“. Nechci to přehánět, ale projevuje se to třeba v diskusích o rozpočtu.

Read the article (5 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Jak s námi komunikují vysoké školy

Účty na sociálních sítích, slogany i obchůdky s vlastními produkty. Jakými způsoby se české univerzity snaží zaujmout své studenty i veřejnost, jak se jejich marketing za poslední léta změnil a proč by na budování svého obrazu měly klást důraz?

„Neevaluuje-li Julie, evaluuji Julii já!“ píše Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v příspěvku na své facebookové stránce. Katederní Facebook tímto vyzývá studenty, aby ohodnotili své učitele. Pod příspěvek navíc přidávají meme (zpravidla vtipný virální obrázek – pozn. red.), aby výzvu více zviditelnily. Využívají tak jednu z mnoha PR strategií, kterými se dnes univerzity snaží oslovit své studenty i širší veřejnost.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Střípky z waldorfu

Waldorfské školy oslavily v loňském roce dvacáté výročí svého působení v České republice. Pokud vezmeme v potaz jejich celosvětový rozmach, jednalo se dokonce o výročí sté. Česká waldorfská pedagogika se opírá o bohatou tradici a tvoří svébytný ostrov vzdělávání. V tomto školním roce jsem se stala součástí pedagogického týmu na waldorfské škole a ráda bych vás pozvala, abyste se mnou nakoukli do jejího zákulisí. Představím vám střípky, které mi jako čerstvému waldorfskému nováčkovi přišly nejzajímavější.

Read the article (4 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Eva Spilková: Filmová výchova učí děti vidět a slyšet. Často se zapojují ti nejproblémovější žáci

Ačkoliv je filmová výchova už od roku 2010 zapsána v RVP, oficiální metodické podpory, ani časové dotaci se jí ve škole nedostává. Mnoho učitelů filmy využívá, málokterý s nimi však pracuje kontinuálně, nechává žáky, aby filmy analyzovali a diskutovali o nich.

To se pokouší změnit projekt CinEd, který spolu s dalšími evropskými státy zakládala Asociace českých filmových klubů (AČFK). Na jeho webových stránkách mohou učitelé najít zdarma ke stažení 17 snímků z devíti partnerských zemí – Portugalska, Španělska, Rumunska, Finska, Bulharska, Francie, Itálie, Litvy a České republiky. Krom toho poskytuje pedagogům CinEd pracovní materiály dělané na míru jednotlivých filmů a metodickou podporu prostřednictvím seminářů i celoročního tutoringu.

Read the article (3 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Mobilní aplikace Khan Academy se dočkala češtiny

Tisková zpráva: Interaktivní cvičení, vysvětlující videa, sledování pokroku a okamžitou zpětnou vazbu nabízí Khan Academy zdarma, bez reklam a nyní i formou aplikace, která je od února 2020 v češtině.

Spolek Khanova škola se stará o překlad a propagaci Khan Academy v České republice. Ve spolupráci s americkou organizací Khan Academy představuje veřejnosti českou výukovou aplikaci na iOS i Androidu. Téměř veškerý výukový obsah dostupný v češtině na cs.khanacademy.org lze nyní používat i přes aplikaci.

Read the article (2 min read)
Magazín Perpetuum

Magazín Perpetuum, Scio

Eduzměna: nadační fond bude kvalitu vzdělávání zvyšovat na Kutnohorsku

Nadační fond Eduzměna spustí pětiletý pilotní projekt zaměřený na zkvalitnění vzdělávání v Kutnohorském regionu. Shodli se na tom zástupci fondu, jeho obsahoví partneři, za jejichž přispění se rodí náplň projektu, i představitelé regionu. Projekt se zaměří na čtyřicítku mateřských, základních a středních škol v regionu Kutnohorska. Jeho cílem je dosáhnout toho, aby děti chodily do školy rády, zlepšily se v základních gramotnostech, dokázaly řešit problémy a ze školy odcházely připravené na budoucnost.

Read the article (3 min read)