Are you an independent publisher?

Publish modern newsletters and allow readers to contribute you for your content.

  • Build a base of regular readers by sending daily, weekly, or monthly newsletters.
  • Let readers consume content as they like. We can send newsletters to email, RSS readers, Kindle or readers can use modern mobile and web applications.
  • Earn additional revenues by charging a newsletter or voluntary donations.
Newsletter illustration

Why you should publish regular newsletters for your readers?

In the age of social media, it is hard to keep loyal readers. Regular newsletters in a modern design are a way to build a loyal readers base.

Our newsletters are inspired by paper typography with beautiful typography and layout, and combine it with modern Internet formats such as tweets.

Professional paid content is on the rise. Check out HBO Go, Spotify and others. Well-prepared newsletters with interesting content are a way to teach the reader to pay for content. The goal of our platform is to be Netflix in the news industry.

Paper newspapers and magazines are eternal. We try to get at least part of their magic to all modern channels. We distribute newsletters to emails, RSS readers, Kindle and other ebooks. We also have a modern desktop and mobile application.

Few examples of newsletters
that are published on our platform

Newsletters are popular

„Mohli byste namítnout, že e-mail vyšel z módy, ale třeba pro starší diváky je to důležitý kanál. Máme velký úspěch s nejrůznějšími newslettery pod značkou CNN a neustále přemýšlíme nad tím, jaké další by šly ještě připravit,“ tvrdí digitální editor CNN Nick Thomson.

Vydavatelé už před několika lety pochopili, že závislost na distribuci obsahu přes Facebook a Google je časem přivede na mizinu, a tak pro podporu čtenosti, zapojení a utužování čtenářské komunity začali experimentovat se (staro)novými distribučními platformami včetně newsletterů. New York Times v současnosti nabízejí přes 60 nejrůznějších tematických newsletterů, od denních zpravodajských shrnutí přes týdenní specializované newslettery.

Podle webu Digiday měly NYT už v roce 2017 přes 13 milionů odběratelů svých newsletterů, za tři roky se jejich počet víc než zdvojnásobil. I další mediální domy nabízejí obrovské množství newsletterů (jen Washington Post jich má přes 70) a vedle nich existuje a stále se rozrůstá mnohem širší a zajímavější scéna individuálních newsletterů celebrit, novinářů, umělců, nezávislých publicistů i podivínů všeho druhu

In an age where attention spans are shorter than ever and digital distractions have never been more rampant, it may seem strange that a relic from the internet’s early years has come back stronger than before but it actually makes perfect sense the deeper you look into it.

Who for example relies on newsletters?

New York Times The Washington Post CNN FinMag

Was said about us.

Nowadays, when attacks on journalists, including physical ones, are increasing, we need to find a sustainable economic model for journalism. Only in this way can we keep independent journalism on politicians and large private corporations. And only in this way we can resist the phenomena of fake news and ensure that the complete freedom of speech is preserved.

Kairly comes up with an interesting concept of paid content on the internet, which is significantly different from the current not very successful attempts.