Rodiče vítáni

Rodiče vítáni

Rodiče vítáni je online magazín o všem podstatném ve vzdělávání, zdaleka nejen pro rodičovskou veřejnost. Děti má v rodině koneckonců každý.

Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Raketa na vodní pohon, domeček pro panenky z listu papíru nebo foťák z plechovky od piva. Festival Maker Faire nabízí nejrůznější kutění – letos online a zdarma

Znáte to rčení, že Češi mají zlaté ručičky? Zálibu v různém kutění a „bastlení“ máme nejspíš v krvi, což dokazují nejen naše chaty a chalupy, ale mimo jiné i festival Maker Faire. Jeho třetí ročník se letos kvůli koronaviru přesunul z pražského Výstaviště do online prostoru. Díky tomu si teď může zakutit každý, kdykoliv se mu to hodí, vysvětluje ředitel festivalu Jan Kužník.

Foto: Archiv Jana Kužníka
Ředitel festivalu Maker Faire Jan Kužník. Foto: Archiv Jana Kužníka

Proč se vlastně festival jmenuje Maker Faire, a kdo to jsou ti „makeři“?

Read the article (3 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Brouk v hlavě a další knihy pro děti, kterým dělá dobře, že se mohou stát součástí příběhu.  Je to o mně!

Jak přilákat ke čtení děti, které by jinak nevzaly knížku do ruky? Třeba tím, že se hlavní hrdina bude jmenovat jako ony. To se dá zařídit. Zeptejte se Modrého slona. Do osobní knihy si dítko může přizvat i svého nejlepšího kamaráda a děj umístit do svého bydliště.

Nikola a Dorota jsou nejlepší kamarádky a mají se rády, ovšem taky na sebe žárlí. Pak je tu rodící se láska ke spolužákovi Filipovi, která chce ven všemi póry, dále průšvih ve škole a rozluštění záhady. Všechny správné přísady dívčích románů, i těch napsaných ve 21.století. Nebo přesněji správné přísady dívčího života v období druhého stupně základní školy.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Tomáš Chrobák: Mohl jsem vůbec být letos spravedlivý při klasifikaci? Mám spoustu pochybností a otázek…

Bylo tento rok lehčí, těžší nebo stejně náročné známkovat? Pro mě to bylo nesrovnatelně náročnější, a tak končím školu s mnoha otazníky, a dokonce s pocitem jisté prohry. Nevím, zda jsem splnil to, co žáci ode mě očekávají snad nejvíce. Totiž abych byl spravedlivý. Vidím za této situace jedinou cestu, nebo vlastně dvě. Buď všem známky výrazně zlepšit, nebo neklasifikovat vůbec. Pro tento názor mám několik důvodů, které bych s vámi rád sdílel. Možná to vyvolá diskuzi, která bude přínosná i pro budoucí časy. Kdo ví, třeba něco podobného budeme řešit brzy znovu.

Na úvod hned říkám, že řešení nevidím v tom, abychom všem rozdali samé jedničky, ani abychom opsali známky z prvního pololetí. Zvlášť to druhé má totiž háčky, které se tu taky snažím pojmenovat.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Děti učíme tím, jací jsme. Úlohou pedagoga je hledat na nich to dobré a každému dopřát, aby zažil úspěch, říká dlouholetý šéf brněnských „Lužánek“

Když těsně po revoluci v roce 1989 nastoupil Milan Appel do Centra volného času v Lužánkách, všech svých 29 zaměstnanců osobně znal. Postupně z jednoho domu v brněnském parku vyrostlo největší zařízení svého druhu v republice, kterým týdně projde přes deset tisíc dětí a dospělých. Stovky členů se vystřídaly také v jeho oddíle Vlčat, který vedl 38 let. Za dlouhodobý přínos vzdělávání byl letos uveden do Auly slávy v rámci ceny EDUína udělované ze pedagogické inovace.

Když si řeknete: třicet let na Lužánkách, co se vám vybaví?

Read the article (5 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Rodiče i politici se začali zajímat o školy, říká Češka, která pracuje v Itálii jako učitelka. Je to jedna z mála dobrých věcí, které přinesl koronavirus

Češka Pavlína Checcacci učí osmým rokem v toskánském Arezzu angličtinu. Měla tedy možnost zblízka pozorovat, jak se v zemi po 5. březnu, kdy se jako blesk z čistého nebe zavřely školy, proměňovalo vzdělávání. “Zpočátku to byl chaos a doteď zůstává spousta otazníků. Co je ale určitě pozitivní, je to, že se o školství začala vést veřejná debata. Po téměř třech měsících bez možnosti poslat své děti do školy většina lidí pochopila, jak důležitou funkci má a jak moc záleží také na tom, jak kvalitní vzdělávání poskytuje.”

Koronavirus zasáhl jako první zemi v Evropě právě Itálii. Přispěl k tomu zřejmě zřejmě vysoký věk populace, hustota obyvatel na kilometr čtvereční, a také zpočátku velmi vlažný přístup k bezpečnostním opatřením, zejména ze strany regionálních politiků. Uzavřením škol 5. března jim vláda odebrala rozhodovací pravomoci a všichni učitelé, studenti a žáci netrpělivě očekávali instrukce od ministerstva školství.

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Taky zrovna luštíte slovní hodnocení? Je náročnější ho přečíst i napsat, ale na rozdíl od známky nabízí cestu ke zlepšení, říká učitelka

Většina školáků dnes dostala závěrečné vysvědčení. Letos kvůli koronaviru a distanční výuce asi mírně přibude těch, kteří si domů ponesou osobní dopis od učitele neboli slovní hodnocení. Rodiče, uvyklé známkám, tak dnes možná čeká hloubavý večer strávený čtením mezi řádky. Rozhodli jsme se proto aktualizovat starší článek, který by měl s tím, jak porozumět slovnímu hodnocení, pomoci. „Po každém vysvědčení za mnou přijde někdo z rodičů s tím, že si není jist, jak na tom jejich dítě je,“ říká učitelka Daniela Šejnohová.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Miroslav Hřebecký: Nedostalo se vaše dítě na střední? Bolí to, ale jeho život tím nekončí

Říká se, že nejlepší investice je investice do sebe a do svého vzdělání. I pro společnost je výhodné, když jsou lidé co nejvzdělanější. Zatímco některé státy nechávají každého, aby si studium vyzkoušel, i s rizikem, že případně studium nezvládne dokončit, my v Česku pořádáme přijímací zkoušky. Do roku 2016 byly v kompetenci jednotlivých škol, od roku 2017 se pak přijímací řízení na střední školy přesunulo do kompetence státu formou jednotných testů. A minimálně od roku 2017 se také ozývají kritikové, kterým se systém nelíbí.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Pandemie upozornila na velké rozdíly mezi školami, říká sociolog Daniel Prokop. Překvapivé je, že rodiče teď hodnotí učitele pozitivněji než dřív

Koronavirová krize ukázala, že mezi českými školami jsou obrovské rozdíly, úroveň výuky se lišila jako den a noc. Zároveň se prokázalo, že nutnost používat digitální technologie zvětšuje už tak obrovský vzdělávací handicap dětí z chudších rodin. Český vzdělávací systém navíc nechává velkou roli rodině, a tím zvýhodňuje ty děti, které mají rodiče schopné jim pomoci, říká sociolog Daniel Prokop.

Co nám koronavirus ukázal o našem vzdělávacím systému?

Spíš bych řekl, že odhalil věci, které jsme věděli, ale teď je na ně víc vidět. Podle České školní inspekce se deset tisíc českých dětí vůbec nezapojilo do vzdělávání a podle našeho vlastního výzkumu osm procent dětí nemělo během distanční výuky dostatečný přístup k počítači. Buďto vůbec, anebo jich v rodině neměli dost pro všechny. Myslím si, že to budou ty samé děti, které se méně zapojují i v běžné výuce a koronakrize jen tyto nerovnosti odhalila.

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

ok 23.6. O médiích se české děti učí, ale nenaučí. Jak na to, aby mediální výchova ve školách měla smysl?

Od postů na sociálních sítích přes reklamu až po zpravodajství na internetu, mediální obsah konzumujeme denně hodiny a hodiny. Většinu času si nejspíš ani neuvědomujeme, jak moc média ovlivňují naše názory a pohledy na svět. Stejně jsou na tom i naše děti. Umějí je české školy v mediálním světě zorientovat? A je to vůbec jejich úkolem? Mediální odborníci a zástupci školství diskutovali na dalším kulatém stole SKAV a EDUin.

Víte, kdo jsou to „screenageři“? Možná máte jednoho nebo dva doma. Jsou to dospívající a mladí dospělí, kteří většinu svého života strávili s pohledem na displej (screen) nějakého digitálního zařízení, a mezi fyzickým a online světem pro ně neexistuje žádná hranice. Jak poznamenává učitel mediální výchovy a zástupce Učitelské platformy Michal Kaderka, dnešní děti se setkávají s médii už v kočárku: „Když přijde rodič s ročním dítětem do restaurace nebo do čekárny k lékaři, dítě se po nějaké době začne nudit.

Read the article (3 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Ideální maturitní zkouška? Taková, která ukáže, co ve vás skutečně je. A můžete si odnést důkaz

Maturity jsou v plném proudu a logicky se o nich i hodně mluví. Spíš tedy negativně. Současná podoba zejména státní maturity irituje učitele, maturanty i mnohé vzdělávací odborníky. Ale na maturitní zkoušce se dá najít i leccos dobrého, zejména v té části, kterou si určují samotné školy. Například závěrečná maturitní práce. Podle některých by této zatím poněkud zasuté formě prověřování zralosti středoškoláků slušelo, kdyby se z Popelky stala královnou, středobodem maturitního vesmíru.

Waldorfské lyceum v Praze na Jižním Městě poznáte podle velkého množství rostlin. Maturant Kryštof se v posledních ročnících orientoval spíše humanitně, ale nakonec se rozhodl jít studovat zahradnictví. Jak hodnotí své středoškolské studium? "Učitelů nás vedli k chápání jevů do hloubky a v souvislostech," říká. Ve své závěrečné maturitní práci si dal za úkol zmapovat negativní, ale i pozitivní stránky asanace pražského Josefova.
Read the article (3 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Rostislav Konopa: Maturitu kritizuje kdekdo, a právem. Ale dokážeme si představit maturitu, s níž bychom byli spokojeni?

Jako ředitel gymnázia sedávám u maturit a jsem z nich tedy dost unavený. Nechci vytahovat ty pověstné a zprofanované ruchovce a lumírovce a dělat tu zkoušku ještě banálnější, než je, ale člověku se samozřejmě vkrádají otázky: To se těch studentů opravdu neumíme ptát jinak? A o co nám vlastně jde? Aby se něco nadrtili na zkoušku, nebo aby uměli přemýšlet v souvislostech? Pokud to druhé, tak z toho je ale nezkoušíme.

A na pozadí mi pořád běží další otázka: K čemu jim tohle bude? Jsem vystudovaný češtinář, ale epiforu a anaforu jsem si dozajista mohl na střední škole odpustit a nic by se mi nestalo, probírá se detailně při studiu lingvistiky na vysoké škole. A určitě bych ji odpustil všem těm studentům středních odborných škol.

Zkrátka, dává ještě někomu takto pojatá zkouška smysl? A když ne, nenastal místo pasivního odporu čas vymyslet konečně něco lepšího? Nebo k tomu aspoň nějak přispět?

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Pro rodiče dětí s ADHD existuje na Facebooku skupina. Řeší se tu praktická témata, nejde jen o stěžování

Má vaše dítě diagnózu ADD nebo ADHD; prostě některou z poruch pozornosti? Pak asi víte, že v běžném životě čelíte různým výzvám. Možná vám prarodiče nechtějí hlídat dítě, protože je moc divoké, možná často dostáváte ze školy poznámky za nedonesené úkoly a ztracené pomůcky; možná máte pocit, že na vás okolí jen klade nároky a nikdo vám nepomůže. Pomoc můžete hledat v poradně, u terapeuta – nebo na Facebooku.

Psycholožka Ivana Matyášová, která žije s rodinou poblíž Pardubic, se s ADHD setkala ve vlastní rodině. Její zkušenosti s výchovou a vzděláváním dcery s poruchou soustředění ji vedly nejen k tomu, že svou odbornou praxi zaměřila tímto směrem, ale i k založení facebookové skupiny Pro rodiče dětí s ADHD. Řeší se tu praktická témata: domácí příprava do školy, školní úspěchy a neúspěchy obecně, vztahy mezi sourozenci, koníčky, komunikace s prarodiči nebo cestování.

Read the article (1 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Občas mi říkají „časem na to přijdeš, jaké ty děti doopravdy jsou“, říká vítěz letošního ročníku učitelského ocenění

Václav Fiala je učitel druhého stupně Základní školy Brigádníků v Praze a čerstvý vítěz letošního ročníku českého kola prestižního učitelského ocenění Global Teacher Prize. Ve svých předmětech, chemii a biologii, učí děti objevovat, ale také číst a psát. Láme si hlavu nad spravedlivým hodnocením a již se mu stalo, že musel žáky učit, jak správně zavírat dveře. Co ho dokáže vytočit? „Věčná otázka ´k čemu mi to bude?´“ 

Podporujete u dětí rozvoj čtenářských schopností ve svých předmětech. Říká se tomu oborové čtenářství a v moderní pedagogice je to “in”. Jak jste k tomu přišel vy? Rád čtete?

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Můj recept? Mám rád děti a nebojím se sám být dítětem, říká letošní vítěz učitelské ceny Global Teacher Prize

Finalisté letošního ročníku Global Teacher Prize (GTP) jsou všichni mimořádně kvalitní učitelé, přesto je Václav Fiala podle členů poroty jednoznačným vítězem. Mladý, skromně působící druhostupňový učitel chemie a biologie z běžné spádové škole na Praze 10 byl oceněn (nejen) za badatelské pojetí výuky. Podle svých slov za to, že si nepotřebuje ve třídě budovat postavení a jeho hodiny probíhají v uvolněné atmosféře. Přesto se mu výuka nerozpadá. Jak to dělá?

Mluvíme spolu čerstvě po vyhlášení výsledků. O vítězství jste se opravdu dozvěděl až s námi, během slavnostního ceremoniálu? Řekl jste před publikem, že jste to nečekal.

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Jak je to se zveřejňováním fotografií dětí? Jasno v tom často nemají školy, ani rodiče

Už dva roky téměř na každém kroku vyplňujeme formuláře GDPR. Otázka, zda rodič souhlasí se zveřejněním fotografie dítěte například na školním webu, je na nich obvykle hned nahoře. Většinu rodičů to netrápí, škole nebo organizátorovi letního tábora svolení rádi dají. Ti, kteří zveřejňování fotografií svých dětí nepřejí, se však mohou setkat s nepochopením. Na co mají právo a co po škole naopak chtít nemohou? 

„Zaškrtla jsem, že nesouhlasím se zveřejňováním fotografie svých dětí a pobočka Domu dětí a mládeže mi přihlášku vrátila s komentářem, že to mám špatně vyplněné,“ říká paní Barbora z Prahy. Chtěla svou tříletou dceru přihlásit do kroužku tancování. K přihlášce automaticky dostala i formulář GDPR. 

Read the article (3 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Učitel, který předsedá maturitním komisím: Většinou nezasahuju, ale někdy mi to prostě nedá a zeptám se

V posledních pěti letech předsedal učitel zeměpisu a tělocviku Jan Bukovský maturitním komisím ve čtyřech různých školách a letos bude u zkoušky dospělosti na svém domovském gymnáziu jako třídní učitel. Jak vypadá ústní maturita a maturanti jeho očima?

Jak jste se stal předsedou maturitní komise, jaký je mechanismus výběru?

Komisi vždy předsedá někdo z jiné školy. Na mě to připadlo asi hlavně proto, že jako tělocvikář ve škole tolik nechybím (směje se), tak mě paní ředitelka vyslala. Každá škola musí někoho uvolnit a na území Prahy je to pak magistrát, kdo navržené učitele rozšoupá do škol. Druhou možností je, že se ředitelé dvou škol domluví na výměně předsedů. Takovou dohodu magistrát respektuje a takto domluvené předsedy pak jmenuje.

Pro zopakování: jaké je složení členů komise?

Read the article (4 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Evelínka Franclová: Na přijímačky na víceletý gympl jsem se připravovala rok, jinak bych je neudělala. Což by mi zas tak nevadilo

V úterý jsem dělala přijímačky na víceleté gymply. Vybrala jsem si Malostranské gymnázium a Gymnázium Jana Keplera, protože na každém z nich studuje jedna moje starší sestra. Ani nevím, proč tam chci. Asi kvůli těm sestrám.

Na přijímačky jsem se připravovala rok. Chodila jsem dvakrát týdně na doučování, ke dvěma různým učitelkám. Vyplňovala jsem testy z minulých let a přijímačky nanečisto a pak jsme s tou paní učitelkou probíraly, kde jsem udělala chyby a jak bych ty úlohy měla řešit. Myslím, že bez toho bych přijímačky neudělala. Když jsem byla na doučování poprvé, trvalo mi půl hodiny, než jsem udělala pět úloh. Celý test by mi trval třeba hodinu a půl. Teď už ho stihnu za 50 minut, to je skoro poloviční čas.

Read the article (1 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Školní rok páťáka Kryštofa v Berlíně: napřed uvítací třída, pak papírové úkoly v časech koronaviru

Přestěhovat se s dětmi do Berlína? Česká novinářka a moderátorka Veronika Jonášová to udělala už podruhé. Svými články o životě v německé metropoli přispívá do českých časopisů a vydala o něm i dvě knihy – Příběh Berlín a Berlíňanka. Její muž Martin pracuje jako stálý zpravodaj České televize, mladší dcera chodí do školky a syn Kryštof do 5. třídy základní školy. Jak si tu zvykal, a jak se v Německu starají o děti, které při nástupu do školy neumějí jazyk? A jak si hlavní město Německa poradilo s výukou v době “koronaprázdnin”?

Manželé Jonášovi. Foto: Martin Kučmin
Read the article (3 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

EDUinspirace: Poslechněte si seriál Českého rozhlasu, který křížem krážem probádal vzdělávání v době koronaviru

Výuka na dálku přinesla nové výzvy školám i rodičům, téma školství se dostalo do popředí zájmu. Český rozhlas Vltava proto odstartoval novou rubriku EDUinspirace, kterou vysílal až do znovuotevření škol každé úterý a čtvrtek v ranní Mozaice. Proč se distanční vzdělávání hodí pro každého? Jaké jsou možnosti, jak na dálku vzdělávat? A co s dětmi, které po uzavření škol ze vzdělávacího systému vypadly? Poslechněte si celý seriál plný užitečných rad pro učitele i rodiče.

Prvních jedenáct dílů přineslo především tipy pro pedagogy, kteří se museli vypořádat s nastalou situací, kdy bylo potřeba běžnou výuku nahradit nebo doplnit virtuálním vzděláváním. O své zkušenosti s digitalizací výuky se podělila Smíchovská střední průmyslová škola, která už v pondělí 16. března zahájila provoz nového portálu Učíme.online a internetového Rádia Ámos.

Read the article (2 min read)
Rodiče vítáni

Rodiče vítáni, Eduin

Jak bude vypadat letošní vysvědčení aneb je ještě něco lepšího než známky? Odborníci i ministerstvo si myslí, že ano

Schválně, pamatujete si ještě, s jakým rozechvěním jste během školní docházky vstupovali do měsíce června? Zuřivě jste počítali aritmetické průměry, propadali optimismu, pokud byl průměr 2.45, a zoufali si, když byl 2.55. Letos by ale mělo být hodně věcí jinak. Děti jsou ve většině případů od března doma, zkoušení ani přepadové písemky už nějakou dobu nehrozí. Na druhou stranu se na sociálních sítích množí nářky rodičů, kteří si stěžují, že někteří učitelé zadávali dětem v karanténě ke zpracování spousty referátů a prezentací a neváhali jejich pozdní odevzdání známkovat nedostatečnou. Jak bude tedy vypadat letošní vysvědčení?

Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil

Read the article (4 min read)