Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Spolehlivé zprávy Českého rozhlasu na internetu.

iRozhlas – Věda a technologie

iRozhlas – Věda a technologie

Věděcké objevy a novinky v technologiích. Zprávy ze všech důležitých oblastí vědy.

iRozhlas – Z domova

iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Komentáře

iRozhlas – Komentáře

Komentáře a glosy osobností a respektopvaných komentátorů nejen z Českého rozhlasu.

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Může Čína zachránit Evropu před covid-19? Nejnovější dezinformace, kterou sama šíří, tvrdí analytik Vrabel

Strach, který dnes lidé mají z nové nemoci covid-19, je podle Františka Vrabela, šéfa společnosti Semantic Visions, doslova živnou půdou pro dezinformátory. Vrabel byl hostem pořadu Interview Plus.

František Vrábel, datový analytik | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavními dezinformátory světa jsou podle autora analýzy Čína a Rusko. Pokud má vysvětlit poslední vývoj šíření fake news, tak ten samozřejmě směřuje na vývoj pandemie.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Velký přehled kulturních akcí: festivaly zatím vyčkávají, filharmonie zahraje nejdřív v červnu

Fanoušci kulturních představení mají v posledních týdnech volné večery. Kvůli epidemii koronaviru se odkládají divadelní premiéry, kina se dočasně přesouvají na internet. Hudebníci a festivalové týmy každý den přehodnocují své možnosti. Připravili jsme pro vás přehled významných kulturních událostí, který průběžně aktualizujeme.

Kvůli koronaviru se ruší koncerty i divadelní představení. Například Pražské jaro se uskuteční online. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hudba

Metronome festival 17. - 19. 9.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pražský maraton se poběží v říjnu. Nové termíny mají i další závody seriálu RunCzech

Pražský maraton se letos uskuteční v neděli 11. října. Renomovaný mezinárodní běžecký závod zařazený do seriálu RunCzech se měl běžet 3. května, ale pořadatelé ho kvůli pandemii koronaviru už před dvěma týdny odložili. Nyní pro něj našli nový termín a oznámili rovněž upravené termíny regionálních půlmaratonů, které měly být v květnu a červnu v Karlových Varech, Českých Budějovicích a Olomouci.

Běžci před startem Pražského maratonu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kauza forex: Podnikatel Kubíček jde k soudu za podvody se škodou 2,5 miliardy

Státní zástupce obžaloval podnikatele Jiřího Kubíčka z firmy WSM za podvody se škodou 2,49 miliardy korun. Další tři lidé jdou k soudu za praní špinavých peněz. O podání obžaloby ve středu na webu informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Podnikateli hrozí až desetileté vězení.

Jiří Kubíček, zakladatel finanční skupiny WSM | Foto: Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Státní zástupce Boris Havel neuvedl jméno žádného z obžalovaných, z kontextu je ovšem zřejmé, že jde právě o Kubíčkovu kauzu. Obžaloba tvrdí, že podnikatel podvedl 7801 lidí i firem. Muž už dříve páchání podvodů popřel.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Škoda oznámila pracovníkům v SMS další prodloužení odstávky výroby. Zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto ve středu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii koronaviru, a to až do 27. dubna. Původně se měla výroba spustit v pondělí 6. dubna. Informaci o prodloužení odstávky firma sdělila zaměstnancům prostřednictvím SMS zprávy, kterou má ČTK k dispozici.

Logo Škoda | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

„Po domluvě s koncernem VW a odbory KOVO je odstávka výroby v českých závodech Škoda Auto prodloužena do 6.00 27.4.2020,“ uvedla firma v SMS zaměstnancům. Důvod prodloužení odstávky Škoda neuvedla. Například automobilka Volkswagen plánuje již 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

U jiných epidemií stačilo 50 procent k tomu, aby sama přestala, říká k promořenosti virolog Hirsch

Co je to promořenost populace a proč epidemiologové tento údaj potřebují tak urgentně a co nejpřesněji znát? „Uvádí se, že asi tak 50 procent populace stačí na to, aby epidemie přirozeně přestala. To znamená, že když bude každý druhý nakažený, tak když do toho potom přijde nějaký další nakažený, tak už nemůže populaci příliš ohrozit,“ řekl v úterý Českému rozhlas Plus virolog a imunolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

RNDr. Ivan Hirsch, CSc. | Foto: Marián Vojtek
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vše na jednom místě. Basketbalistky USK Praha možná čeká v Eurolize závěrečný turnaj

Přerušená sezona Evropské ligy basketbalistek, ve které USK Praha obhajuje třetí místo, by se mohla na podzim dohrát turnajem pro osm čtvrtfinalistů. O možném pokračování soutěže informovala ve středu na svém webu Mezinárodní basketbalová federace (FIBA).

Brionna Jonesová z USK v souboji s Gintaré Petronyteovou z Benátek | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Euroliga byla kvůli pandemii koronaviru do odvolání přerušena v polovině března v průběhu čtvrtfinále, v němž hráčky USK měly nastoupit proti Schiu. Vedení FIBA nyní přišlo s návrhem soutěž dohrát na přelomu září a října turnajem na pro osmičku čtvrtfinalistů.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ONLINE: Vláda nepovolí účast na velikonočních mších. Hamáček má obavy ze zmírnění nouzových opatření

Velikonoční mše se letos budou muset odsloužit dálkově, v době šíření koronaviru totiž představují velké riziko zejména pro seniory. Na tiskové konferenci Ústředního krizového štábu to ve středu řekl jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Posílení hlídek nebo zavedení nových pravidel ale ministerstvo vnitra nechystá. Podle Hamáčka je důležitá osobní odpovědnost jednotlivců, kteří by neměli chodit koledovat nebo otevírat návštěvníkům.

Povolení fyzické účasti na velikonočních mších by podle Hamáčka ohrozilo především seniory. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Stát upřednostňuje čínskou výrobu.‘ Firmy nabízely vládě pomoc s dodávkou pomůcek, odpověď nepřišla

Některé české firmy nabízejí státu opakovaně pomoc s dodávkou ochranných pomůcek proti koronaviru, vláda však podle nich neposkytla pro výrobu certifikaci nebo na návrhy nereagovala. Upozornila na to Česká televize v pořadu Reportéři. Stát podle výrobců pokračuje v nákupech materiálu v zahraničí a nevěnuje se podpoře domácí výroby. Ministr vnitra Jan Hamáček už v minulosti podotkl, že české firmy by nezvládly požadavky masových dodávek.

Vláda nakupuje většinu ochranných pomůcek z Číny skrze ustavený letecký most | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

VIDEO: V Itálii se zřítil silniční most, běžně plný aut. Zraněný je řidič kamionu

#8aprile #Aulla (MS) aggiornamento ore 12:30, crollo ponte: due furgoni coinvolti, soccorsi i conducenti. In corso intervento di cinofili e sommozzatori dei #vigilidelfuoco per verificare la presenza di altri veicoli coinvolti pic.twitter.com/3BAvL9WIdC

— Vigili del Fuoco (@emergenzavvf) April 8, 2020

U severoitalského města Aulla, zhruba v půli cesty mezi Janovem a Florencií, se ve středu dopoledne zřítil silniční most. Za normálních okolností jde o rušnou komunikaci, uvedla agentura Reuters. Při neštěstí byl zraněn jeden řidič nákladního vozu, upřesnil mluvčí hasičů. Komunikaci podle Reuters provozuje státní správce silnic ANAS.

Připravujeme podrobnosti.

Aggiornamento crollo #ponte #Aulla #Bolano pic.twitter.com/GgnR7mNhBj

— Roberto Catzeddu (@RobertoCatzeddu) April 8, 2020
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Posun v kauze Viktoriagruppe a chybějící nafty. Policie navrhla obžalobu, škoda přesahuje 108 milionů

Vyšetřovatelé navrhli podat obžalobu na čtyři lidi a jednu firmu za podvod spáchaný v souvislosti s ochraňováním českých státních hmotných rezerv v Německu. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Z dřívějších informací vyplývá, že jde o kauzu společnosti Viktoriagruppe a jejích bývalých šéfů. Obvinění podle kriminalistů způsobili Česku škodu přesahující 108 milionů korun.

NCOZ | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Případ zmizelé nafty je jednou z kapitol sporu o její české nouzové zásoby uložené v Německu. Stíhání čelí od března 2018 bývalý majitel Viktoriagruppe Petr Malý i jednatel české pobočky společnosti Lubomír Novotný.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Adrenalin do poslední vteřiny.‘ Šipkaři rozehráli na dálku Premier League, podržela je i technika

Deset míst v Česku propojili díky webkamerám a internetu organizátoři české obdoby šipkové Premier League. Divákům u obrazovek tak nabídli v těchto dnech věc nevídanou – přímý přenos právě konané události ze světa sportu. A stejně jako sledující, ani šipkaři nemuseli opustit domov.

Šipky, ilustrační foto | Foto: Lee Smith | Zdroj: Reuters

„Bylo to super. Myslel jsem, že budu víc nervózní, ale padalo to celkem dobře,“ těšilo Daniela Barbořáka, jednoho z pěti vítězů prvního večera nově vzniklé Tipsport Premier League.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vojtěch: Česko zabránilo nekontrolovatelnému šíření koronaviru, čeká nás návrat k normálnímu životu

Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Novinářům to řekl na tiskové konferenci.

„ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět,“ řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna.

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů ze středečního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14.200.

Připravujeme podrobnosti.

64027

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hospodářské instituty: Německo čeká hluboká recese, zvýší se i nezaměstnanost

Krize způsobená koronavirem vyvolá v Německu hlubokou hospodářskou recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se může snížit o 4,2 procenta. Ve společné zprávě to ve středu uvedly přední hospodářské instituty v Německu.

Eura (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Christoph Scholz

Dopady zanechá pandemie i na trhu práce. Na vrcholu krize by se míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat na 5,9 procenta, bez práce by tak zůstalo 2,4 milionu lidí. V březnu činila míra nezaměstnanosti bez sezonního přepočtu 5,1 procenta.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Bariéry mezi herci a robotické kamery. Česká televize natáčí pandemiální seriál Láska v čase korony

Česká televize se rozhodla s tíživou situací způsobenou šířením nákazy covid-19 bojovat humorem. Od poloviny dubna proto začne natáčet nový sitcom od autorů rodinného seriálu Poldové a nemluvně. Tvůrci jako příběh představují slovy „jeden dům, tři generace a jedna globální pandemie“. První epizodu Lásky za časů korony odvysílá ČT1 v pondělí 27. dubna od 21.10.

Česká televize natáčí pandemiální seriál Láska v čase korony | Zdroj: Česká televize

„Karanténa věci mění. Jen ti sousedé se pořád chovají stejně bláznivě,“ uvádí Česká televize v popisku nového komediálního seriálu. Plánovaných šest dílů Lásky za časů korony rozehrává na pozadí pandemie příběhy několika obyvatel menšího českého činžáku.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Epidemie na Domažlicku předčila Prahu. Podle hygieniků šíří nákazu zdravotníci pendlující do Německa

Nejvíce nakažených nemocí covid-19 v přepočtu na počet obyvatel v celém Česku je na Domažlicku. Oproti Praze zaznamenává přibližně třikrát větší počet zjištěných případů, jak zjistil Radiožurnál z dostupných dat. Důvodem jsou podle plzeňských hygieniků pendleři - zdravotníci, kteří mohou každý den cestovat do Německa a zpátky. Plzeňský kraj by chtěl tyto cesty omezit, Ústřední krizový štáb ale změny odmítá. Pomoc partnerům vnímá jako nutnost.

Pode Hamáčka německé a rakouské zdravotnictví na českých pracovnících závisí, jde tak o věc solidarity | Zdroj: Policie České republiky

„Ať si vezmou pendleři dovolenou nebo se v Německu na měsíc ubytují. To by mělo větší smysl,“ říká fyzioterapeut Radek Skála, který domů z opatrnosti raději nejezdí.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ONLINE: Spojené státy se blíží k vrcholu epidemie, řekl Trump. Chystá se obnovit americké hospodářství

  • Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou již i přes velmi bolestný týden vidět záblesky naděje, neboť USA se přibližují vrcholu koronavirové křivky. Spojené státy v nadcházejících týdnech získají 110 tisíc plicních ventilátorů. Na tiskové konferenci to v noci na středu prohlásil Trump, který si ale nemyslí, že tyto přístroje budou třeba.
  • Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Česku se ke středečnímu ránu zvýšil o osm na 88. Celkem už bylo onemocnění covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru, potvrzeno v ČR u 5017 lidí, 172 se z nemoci zotavilo.
  • Poslanecká sněmovna v úterý schválila prodloužení nouzového stavu v Česku do 30. dubna. Pro návrh se vyslovilo 90 poslanců, proti bylo pět. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podmínky pro trvání nouzového stavu trvají. Zdůraznil také, že se nejedná o návrat k „všemocnému státu“ a omezení potrvají pouze tak dlouho, jak bude nutné.
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zlomit nás může jen psychika, ví posádka Tatry kolem světa 2. Konec expedice si ale nepřipouští

Turci na ně přes den volají policii a v noci je pak ve stanech budí vojáci se samopaly a teploměry. Náročné dny v době koronavirové pandemie zažívají na jihu Malé Asie dobrodruzi z expedice Tatra kolem světa 2. Hranice v Turecku jsou pořád zavřené a cestovatelský tým chtějí v příštích dnech opustit další dočasní členové. Jádro výpravy ale zůstává zatím nezlomné.

„Asi to jediné, co by mě přinutilo jet domu, je, že by se doma něco stalo s mojí rodinou,“ popisuje klidným hlasem Michal, jeden z kameramanů expedice, když cestovatelé – tak jako každý večer – usednou do kroužku a řeší, co bude dál.

„Bojíš se?“ ptá se ho vedoucí výpravy Marek a Michal v mžiku odpovídá: „Nemám čeho. Nemyslím si, že situace je taková, že bych se jí musel bát.“

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Bulharský konzul vybíral od návštěvníků „koronavirový poplatek“. Následovalo rychlé odvolání

Bulharský diplomat na velvyslanectví v nizozemské sídelní metropoli Haagu nezákonně vybíral „koronavirový poplatek“ od návštěvníků konzulárního oddělení. Po zjištění této jeho aktivity byl okamžitě odvolán. Podle zpravodajského serveru 24časa.bg o tom informovala ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová.

Konzulát vybíral u bulharských občanů za služby 5 eur, u ostatních národností byla cena dvojnásobná | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vedoucí konzulárního oddělení ambasády Svilen Iliev podle upřesnění ministerstva zvláštní poplatek vybíral za poskytování konzulární služby. Pro bulharské občany byla taxa pět eur (zhruba 136 korun) a občané jiných států museli platit deset eur.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ronaldinho složil kauci a opustil vězení. Na závěry vyšetřování počká v luxusním hotelu

Bývalý nejlepší fotbalista světa Ronaldinho, který v Paraguayi čelí podezření z falšování dokladů a praní špinavých peněz, byl propuštěn z vazby na kauci do domácího vězení. Soudce oznámil, že někdejší brazilský útočník bude na uzavření vyšetřování čekat v luxusním hotelu v Asunciónu.

Bývalá hvězda fotbalové Barcelony Ronaldinho | Zdroj: Reuters

Za propuštění Ronaldinho a jeho bratr Roberto Assis, jenž byl rovněž zatčen, zaplatili každý kauci ve výši 800 000 dolarů (asi 19,9 milionu korun). Celková částka 1,6 milionu dolarů je podle soudce dostatečnou zárukou proti útěku.

Vyšetřování navíc podle něho pokročilo natolik, že Brazilci už nemusí být ve vězení, kde strávili celkem 32 dnů. V hotelu mohou dokonce přijímat návštěvy.

Read the article (1 min read)