Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Spolehlivé zprávy Českého rozhlasu na internetu.

Rozhlas.cz's newspapers

iRozhlas – Věda a technologie

iRozhlas – Věda a technologie

Věděcké objevy a novinky v technologiích. Zprávy ze všech důležitých oblastí vědy.

iRozhlas – Z domova

iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ze světa

iRozhlas – Ze světa

Zprávy ze světa od zahraničních redaktorů a zpravodajů Českého rozhlasu.

Rozhlas.cz's Posts

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Rehabilitace a infuze. Prezidenta Zemana čeká čtyřdenní pobyt ve střešovické nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana čeká delší pobyt v Ústřední vojenské nemocnici, kde by měl podstoupit rehabilitace a dostat infuze, které mu mají dodat minerály. Po spekulacích medií to pro deník Blesk potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu podstoupila na konci září komplexní vyšetření, které odhalilo mírnou dehydrataci organizmu a známky únavy.

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Pan prezident má naplánován rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici, který bude zahájen ve čtvrtek odpoledne a nejdéle potrvá do této neděle,“ řekl pro Blesk.cz Ovčáček.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zákaz útulků bez spolupráce s obcí neprošel. Pro návrh Červíčkové z ANO zvedlo ruku jen osm poslanců

Kritizovaný návrh poslankyně ANO Moniky Červíčkové, která navrhovala zakázat útulky nespolupracující s obcemi, ve středu neprošel hlasováním v Poslanecké sněmovně. Pro bylo pouze osm z přítomných poslanců, dalších 42 hlasovalo proti. Poslancům vadilo především to, že návrh nespecifikuje, jak by měla spolupráce s obcí vypadat. Veterinární zákon, ale jako celek zákonodárci schválili. Mělo by tak dojít třeba ke zpřísnění chovu psů.

Druhá vláda Andreje Babiše žádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Provoz útulku pro zvířata bez spolupráce s obcí při zabezpečení péče o toulavá a opuštěná zvířata se zakazuje.“

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Protesty v Katalánsku komplikují fotbalové derby. Vedení La Ligy žádá přeložení zápasu do Madridu

Vedení španělské La Ligy požádalo národní fotbalovou federaci RFEF o přeložení zápasu mezi úhlavními rivaly Barcelonou a Realem Madrid o posledním říjnovém víkendu do hlavního města. Důvodem jsou obavy o bezpečnost v Barceloně kvůli sílícím protestům a nepokojům po celém Katalánsku. Podle španělských médiích ale oba velkokluby změnu pořadatelství odmítly.

Fotbalista Barcelony Lionel Messi | Zdroj: Reauters

Lidé demonstrují proti pondělnímu rozsudku Španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky, z nichž devět dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání nezákonného referenda z roku 2017. Protesty v Barceloně se zvrhly v násilné potyčky s policií, masivní demonstrace výrazně komplikují i leteckou dopravu.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hokejový bojovník z Liberce. Jiří Průžek překonal rakovinu, vrátil se na led a je oporou týmu

Liberecký hokejista Jiří Průžek porazil asi nejtěžšího možného soupeře. Jedenadvacetiletý hokejista měl v polovině srpna nádor na varleti. Po dvou měsících od operace se už ale vrátil na led.

Hokejista Jiří Průžek | Zdroj: HC Benátky nad Jizerou

Když je člověk zdravý, je nejbohatší a může si plnit sny. To už Průžek, který momentálně obléká dres Benátek nad Jizerou, moc dobře ví.

Jako hokejista byl zvyklý čelit jen soupeřům na ledě, ale v srpnu musel zvládnout boj s daleko těžším protivníkem, když si sám našel nádor na varleti.

Události pak nabraly rychlý spád. Podstoupil operaci, čekal na rozbor krve a všechno se zdálo být v pořádku. Špatné zprávy vůbec nechtěl slyšet. Vlastně boj s nádorem bral jako duel na ledě, který chtěl vyhrát. 

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kandidát SPD Semín v Radě ČTK nezasedne. Sněmovna zvolila bývalou novinářku Bazalovou

Poslanci zvolili na poslední volné místo v Radě České tiskové kanceláře (ČTK) kandidátku Pirátské strany bývalou novinářku Angeliku Bazalovou. Rada je tak po několika měsících kompletní. Bazalová získala 131 hlasů. Ke zvolení jí přitom stačilo 88 hlasů. Poslanci dali v tajné volbě Bazalové přednost před kandidátem SPD místopředsedou spolku Akce D.O.S.T. Michalem Semínem. Ten dostal 33 hlasů.

Poslanci zvolili na poslední volné místo v Radě České tiskové kanceláře (ČTK) kandidátku Pirátské strany bývalou novinářku Angeliku Bazalovou | Foto: Konieczny Janusz | Zdroj: ČTK

V prvním kole volby poslanci zvolili do rady veřejnoprávní agentury kandidáta ANO, zastupitele Prahy 3 Davida Soukupa. Uskutečnilo se na minulé schůzi.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pět let po výbuchu v munice ve Vrběticích pyrotechnici areál stále čistí. Hotovo by mělo být příští léto

Zásah policie ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, zřejmě skončí ve druhém čtvrtletí příštího roku. Policisté a pyrotechnici nadále pracují v okolí druhého vybuchlého skladu, od rozmetané munice jim zbývá vyčistit zhruba 48,5 hektaru pozemků. Přes zimu bude nezbytné kvůli mrazu, sněhu a bahnu práce dočasně přerušit. Novinářům to ve středu řekl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Záběr z areálu Muničního skladd Vrbětice | Foto: Policie ČR | Zdroj: ČTK
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Jihlavský soud ukončil dokazování a na začátku listopadu vynese rozsudek v případu Aleny Vitáskové

Jihlavský okresní soud ve středu ukončil dokazování v případu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu sídlícího v Jihlavě Aleny Vitáskové. Podle obžaloby porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Před okresním soudem ve středu zazněly i závěrečné řeči. Rozhodnutí soud vyhlásí 1. listopadu.

Alena Vitásková a bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Otto Gold. | Foto: Pavlíček Luboš | Zdroj: ČTK/Pavlíček Luboš

Původní podmíněný trest z loňského listopadu odvolací soud v Brně v březnu zrušil a věc vrátil okresnímu soudu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Tresty pro strůjce ‚pyramidy‘. Polský soud uzavřel případ, ve kterém klienti přišli o pět miliard korun

Soud v polském Gdaňsku po čtyřech letech uzavřel jednu z největších afér spojenou s podvedenými střadateli. Ve středu soud konstatoval, že investiční fond Amber Gold okradl 18 tisíc klientů o celkovou sumu v přepočtu více než pět miliard korun. Soud poslal majitele firmy Marcina P. do vězení na 15 let a jeho manželku Katarzynu na 12 a půl roku. Prokurátor žádal 25 let odnětí svobody.

Spisový materiál ke kauze polského investičního fondu Amber Gold. | Zdroj: Profimedia

Soudkyně Lidia Jedynaková o vině manželského páru rozhodla už v květnu – a pak pět měsíců před prázdnou soudní síní četla rozsudek o délce 9000 stran. V něm podle tehdy platného zákona musela vyjmenovat každého ze zhruba 18 000 poškozených a další náležitosti.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ublížení na zdraví z nedbalosti? Policie vyšetřuje případ postižení holčičky narozené v Pardubicích

Policie začala vyšetřovat případ děvčátka, které se narodilo v červnu v pardubické nemocnici a zřejmě kvůli chybě lékařů zůstane postižené. Kriminalisté stanovili právní kvalifikaci možného trestného činu jako těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Ve středu to řekla mluvčí krajské policie Dita Holečková. „Byly zahájeny úkony trestního řízení, obviněn zatím nikdo nebyl,“ uvedla.

Policie vyšetřuje případ holčičky narozené v Pardubicích. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Slovenským médiím někdo zaslal nahrávku z korupční kauzy Gorila, záznam má 39 hodin

Do slovenských médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006. Nahrávku loni zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn z objednání vraždy novináře Kuciaka. Policie mezitím potvrdila její pravost. Zda je nahrávka zaslaná médiím totožná s tou, kterou policie zadržela u Kočnera, není zatím jisté.

Zásah slovenské policie | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kellnerová se v Praze na koni nepředstaví. Zlomenina se hojí špatně a noha ji stále bolí

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová nebude závodit na listopadovém Prague Playoffs. Členka týmu Prague Lions po květnové zlomenině stehenní kosti nemůže kvůli bolestem trénovat a účast na vyvrcholení seriálu Global Champions, které se uskuteční od 21. do 24. listopadu v Praze, musela vzdát. Ve středu to oznámila novinářům.

Anna Kellnerová. | Zdroj: Facebooková stránka Prague Lions

„Je to pro mě složitá zpráva na komunikování, protože jsem tomu dala opravdu všechno v té rekonvalescenci. Pracovala jsem se všemi doktory, co to šlo, doufala jsem, že to dopadne. Nemůžu teď bohužel ani jezdit, protože ten můj zdravotní stav není dobrý. Není to tak zahojené, abych se mohla připravovat,“ litovala se slzami v očích.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Dezinformační weby pracují s velkými příběhy, říká mediální analytik Šlerka k Atlasu konspirací

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy spustila Atlas konspirací, tedy databázi konspirací a dezinformací, které se objevují v českém mediálním prostoru. Můžete v něm například zjistit, jaké dezinformace se šíří o hladomoru na Ukrajině nebo o UFO. „Chceme postupně vybudovat atlas, který vám bude schopen na základě příkladů pomoct, pokud se setkáte s různými typy informací,“ vysvětlil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz jeden z jeho autorů Josef Šlerka.

Ukázky z webů, na které upozorňuje Atlas konspirací. | Zdroj: Koláž iROZHLAS
Read the article (5 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně padla tři obvinění z obecného ohrožení. Havárie měla dvě oběti

Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu. V důsledku havárie zemřeli dva lidé a dalších 14 osob museli ošetřit zdravotníci. Neštěstí se stalo loni 26. dubna při přečerpávání fenolu z autocisterny do zásobníku. Všichni obvinění jsou pracovníky společnosti, kde jedovatá leptavá chemikálie unikla, ve středu to uvedla mluvčí policie Alena Bartošová. Trojice čelí obvinění z obecného ohrožení z nedbalosti.

Policie obvinila tři lidi kvůli loňskému úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu (ilustrační foto). | Foto: Reprofoto | Zdroj: Google Maps

Příčinou havárie bylo prasknutí přečerpávací hadice. „Podle znalců je to pravděpodobný důsledek nepříliš vhodného způsobu připojování,“ uvedla Bartošová.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Policie v Bulharsku zatkla čtyři fotbalové fanoušky. Při zápase s Anglií na stadionu hajlovali

Bulharská vláda uvedla, že byli zatčeni čtyři fanoušci v souvislosti s rasistickým chováním během pondělního kvalifikačního utkání proti Anglii. Muži se dopustili rasistických gest včetně nacistických pozdravů.

Bulharští fanouši na tribuně během kvalifikačního zápasu s Anglií | Zdroj: Reuters

Zápas o postup na mistrovství Evropy byl kvůli urážlivým pokřikům na adresu Angličanů tmavé pleti v prvním poločase dvakrát přerušen a podle pravidel UEFA mohl být i předčasně ukončen.

Angličtí fotbalisté se o přestávce rozhodli duel dohrát a nakonec Bulharsku vítězstvím 6:0 připravili nejvyšší domácí porážku v historii.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Svatováclavský hudební festival propojí české a polské Slezsko. Diváky čekají koncerty vážné a jazzové hudby

Série šesti koncertů vážné a jazzové hudby propojí české a polské Slezsko. Uskuteční se od 19. října do 8. prosince například v Ostravě, Bruntále či v polských Gliwicích. Polští interpreti budou vystupovat v Česku, čeští zase v polských městech. Za akcí stojí tým pořádající Svatováclavský hudební festival. Novinářům to ve středu řekl jeho ředitel Igor Františák.

Logo Svatováclavského hudebního festivalu. | Foto: Svatováclavský hudební festival | Zdroj: Svatováclavský hudební festival

Iniciativa Muzika bez hranic navazuje na projekt Hudební výlety. Tím chtějí pořadatelé festivalu rozšířit hudbu do měst a míst, kam se běžně nedostává. Nový projekt se bude zaměřovat hlavně na vážnou hudbu a jazz.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Policie stíhá podvodníky, kteří z lidí vylákali čtvrt miliardy. Peníze měli investovat do novozélandské firmy

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle nich vylákali od nejméně 367 lidí přes 280 milionů korun. Slíbili jim, že peníze investují do společnosti Investment and Trading Capital Limited se sídlem na Novém Zélandu. Ve středu to sdělil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Kriminalisté dvojici obvinili z podvodu, za což jim hrozí až desetileté vězení.

Policisté začali stíhat dvojici údajných podvodníků. | Foto: Milan Kopecký
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Jaderné bloky musíme stavět i za cenu porušení evropského práva, řekl Babiš

Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je třeba postavit nové bloky v obou nynějších jaderných elektrárnách, tedy v Dukovanech i v Temelíně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

„U jádra jsme zaspali dobu. Temelín už jsme mohli stavět,“ řekl Babiš. „My to musíme prosadit. I kdybychom měli porušit evropské právo. Bezpečnost energetická je pro nás priorita,“ doplnil.

Podle něj je nutné na evropských jednáních v souvislosti s klimatickou politikou zdůrazňovat, že jaderná energetika je čistý zdroj.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

OBRAZEM: Severní Korea se chlubí snímky Kima na koni, státní média mluví o ‚velkých plánech‘

Severokorejská média ve středu zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un, jak na bílém koni zdolává zasněženou „posvátnou“ horu Pektu. Podle analytiků jsou takováto propagandistická gesta zpravidla předzvěstí nějakého zásadního prohlášení. Na 2750 metrů vysokou sopku Kim vystoupil také v roce 2017, několik týdnů před svým novoročním projevem, v němž se vyslovil pro zlepšení vztahů obou korejských států.

Podle prohlášení otištěného v severokorejských médiích představitelé, kteří Kima na horu doprovázeli, dospěli k názoru, že vůdce plánuje „velkou operaci“. Čeho by se měla týkat, ovšem severokorejská média neuvedla.

Nejvyšší hora Korejského poloostrova Pektu (2744 metrů nad mořem) je označována za rodiště otce nynějšího diktátora Kim Čong-ila, který stál v čele země před Kim Čong-unem. Každý výstup na tento horský velikán má tedy značný symbolický význam.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Čeští hokejisté zařídili výhru Caroliny. Nečas se trefil, Mrázek vychytal čisté konto

Český hokejový útočník Martin Nečas rozhodl v úterním utkání NHL vítěznou brankou o výhře Caroliny 2:0 v Los Angeles. Spolu s ním zazářil v dresu Hurricanes také brankář Petr Mrázek, který si díky 31 úspěšným zákrokům připsal první čisté konto v sezoně a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Stejně oceněn byl i útočník Michael Frolík, který ve svém jubilejním 800. startu v soutěži přispěl prvním gólem v ročníku k výhře Calgary nad Philadelphií 3:1.

Útočník Martin Nečas se raduje po vstřelení gólu | Zdroj: Reuters
Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Brexitová jednání pokračují: Británie i EU se snaží nalézt dohodu před klíčovým čtvrtečním summitem

Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily zdroje blízké vyjednávání. Rozhovory budou pokračovat i během středy. Země EU však původně chtěly mít již ve středu hotovou dohodu v ruce, aby ji mohly připravit ke schválení na čtvrtečním unijním summitu.

Hlavní vyjednávač EU Michel Barnier (vpravo) a irský ministr zahraničí Simon Coveney během úterních jednání. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Podle zdroje listu Financial Times se vyjednávání protáhlo do půl druhé středečního rána a „přineslo pokrok“. Všechny sporné body se však vyřešit nepodařilo a týmy obou stran se opět sešly hned ráno.

Read the article (2 min read)