Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Spolehlivé zprávy Českého rozhlasu na internetu.

iRozhlas – Z domova

iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ze světa

iRozhlas – Ze světa

Zprávy ze světa od zahraničních redaktorů a zpravodajů Českého rozhlasu.

iRozhlas – Sport

iRozhlas – Sport

Sportovní zprávy z domova i ze světa, tabulky a zajímavosti ze sportovního dění.

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

K prezidentovi míří novela autorského zákona. Podle ní má Google platit za články na internetu

Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při sjednávání poplatků za využívání článků. Změnu má přinést novela autorského zákona, jejíž přijetí ve čtvrtek umožnil Senát. Normu po dvouhodinové debatě neschválil, nezamítl ani nijak neupravil. Novela tak poputuje k podpisu prezidenta republiky jako přijatá po 7. prosinci, po uplynutí měsíční lhůty, kterou má Senát podle ústavy na posouzení zákonů.

K prezidentovi míří novela autorského zákona. Podle ní má Google platit za články na internetu (ilustrační foto) | Foto: Clay McLachlan | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Rusko se musí zodpovídat z válečných zločinů, míní USA a Francii. Ukrajinu hodlají podporovat i nadále

Francie a Rusko jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů, kterých se na Ukrajině dopouští jeho armáda i další proruské síly, včetně žoldnéřských skupin. Stojí to ve společném prohlášení po čtvrtečním jednání prezidentů Francie a Spojených států amerických Emmanuela Macrona a Joea Bidena v Bílém domě.

Prezident Francie Emmanuel Macron (vlevo) a jeho americký protějšek Joe Biden (vpravo) se setkali v Bílém domě | Zdroj: Profimedia
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Trest pro Baláka je neadekvátní, tvrdí státní zástupkyně Sotáková. Proti rozsudku se odvolala

Dozorová státní zástupkyně Denisa Sotáková potvrdila serveru Aktuálně.cz, že se odvolala proti soudnímu rozsudku, kvůli kterému dosluhujícího ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka čeká pokuta a zákaz činnosti. Podle Sotákové je trest neúměrný škodám, které Balák způsobil při podpisu nevýhodné smlouvy na prodej kamene. Prodej za podceněnou částku podle Sotákové způsobila škodu 1,6 milionu korun. Případu se má ujmout Krajský soud v Praze.

Balák byl už dříve stíhaný kvůli obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Policie ho vyšetřovala kvůli těžbě kamene v lánské oboře | Foto: Dan Materna/MAFRA | Zdroj: Profimedia
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Evropská unie investuje 3,3 miliardy eur do výroby čipů. Chce ovládnout aspoň pětinu světového trhu

Státy Evropské unie se ve čtvrtek shodly na tom, že omezí dovoz polovodičů z mimoevropských zemí a zároveň do konce desetiletí zdvojnásobí svůj podíl na světovém trhu s touto momentálně nedostatkovou komoditou. Oznámilo to nynější české předsednictví Rady Evropské unie.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela na setkání zástupců zemí Evropské unie | Zdroj: Profimedia

Ministři unijních zemí se shodli na společném přístupu k návrhu, jejímž cílem je přivést do tohoto odvětví v Evropské unii v příštích letech až 43 miliard eur (více než bilion korun) veřejných a soukromých investic. Konečnou podobu normy označované jako Chips Act budou v příštím roce státy dojednávat s europoslanci.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Japonsko porazilo Španělsko a senzačně vyhrálo skupinu E. Německo na turnaji končí

Japonští fotbalisté na mistrovství světa zdolali Španělsko 2:1 a se šesti body překvapivě vyhráli skupinu E. V osmifinále se utkají v pondělí s Chorvatskem. Dál jdou ze druhého místa díky lepšímu skóre i Španělé, které čeká v úterý Maroko. Němečtí fotbalisté porazili na mistrovství světa v Kataru ve svém posledním utkání ve skupině E Kostariku 4:2, ale na postup to nestačilo, protože v souběžně hraném utkání Japonci zdolali Španělsko 2:1.

Japonští fotbalisté slaví gól na 2:1 | Foto: Jennifer Lorenzini | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Rozložitelné obaly z hub. Kyjovská firma jako první v Česku získala ocenění v mezinárodní soutěži

Začínající firma z Kyjova dostala jako první v Česku čestnou medaili v mezinárodní ceně Energy Globe World Award. Porota vyhlásila nejlepší ekologické projekty z celého světa 30. listopadu.

Nápad dvojice David Minařík a Jan Ostrezi na výrobu rozložitelných obalů z částí hub a přírodních odpadů byl mezi třemi nejlepšími v kategorii Země | Zdroj: Myco

Nápad dvojice David Minařík a Jan Ostrezi na výrobu rozložitelných obalů z částí hub a přírodních odpadů byl mezi třemi nejlepšími v kategorii Země.

Díky procesům sterilizace, drcení a sušení vznikají za pomoci houby lesklokorky, která supluje lepidlo, obaly. „Vyrábíme dárkové obaly, různé transportní obaly na lahve,“ říká jeden z autorů nápadu David Minařík.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Španělsko zaznamenalo šestou dopisní bombu za poslední týden. Mířila na americké velvyslanectví

Americké velvyslanectví v Madridu dostalo podezřelou zásilku s pyrotechnikou. Španělští policisti uzavřeli ulici a protiteroristické oddělení pátrá po odesilateli. Za poslední týden je to ve Španělsku už šestý nebezpečný balíček.

Španělští policisti uzavřeli ulici a protiteroristické oddělení pátrá po odesilateli | Zdroj: Reuters

Obsah většiny hnědých kartonových obálek odeslaných zřejmě z území Španělska stačilo podle náměstka pro národní bezpečnost Rafaela Peréze prostě spálit.

K likvidaci balíčku určeného řediteli továrny vyrábějící granátomety pro Ukrajinu ale byla potřeba řízená detonace, prohlásil Peréz.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Videa poprav i informace o verbování. Vagnerovci šíří propagandu i na TikToku

Na TikToku se šíří propaganda ruských Vagnerovců. Upozorňuje na to skupina NewsGuard s tím, že se čínské sociální síti zatím nedaří videa mazat. Jde především o nahrávky velebící boje na Ukrajině, skupina ale skrze příspěvky odkazuje i na informace o verbování.

Příslušníci ruské soukromé armády zvané Vagnerova skupina | Zdroj: Profimedia

Tým NewsGuard - což je uskupení datových analytiků, kteří se zaměřují na odhalování dezinformací, ověřování pravdivosti webových stránek a šíření nesprávných informací - tvrdí, že na sociální síti TikTok odhalil desítky videí, která oslavují a zároveň ukazují násilné činy páchané především Vagnerovci na Ukrajině.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hlasovat z auta nebo do přenosných schránek. Senát schválil možnost volit prezidenta i v covidové izolaci

Budoucího prezidenta v lednu budou moci volit i lidé, kteří v té době budou v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Budou mít možnost hlasovat z auta na zvláštních stanovištích či do speciálních přenosných schránek. Senát to ve čtvrtek podle očekávání schválil. Občané i firmy si budou také nově moci při pořízení nového auta rezervovat předem na úřadech registrační značky.

Voliči v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19 měli podobnou možnost hlasování během koronavirové epidemie v senátních a krajských volbách před dvěma lety a loni při sněmovních volbách (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Kvůli nákaze uhynuly tisíce kachen

Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Na farmě bylo 22 000 kachen, tisíce z nich během tří dnů kvůli nákaze uhynuly. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. V tiskové zprávě to ve čtvrtek oznámila Státní veterinární správa.

Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle Státní veterinární správy objevilo po sedmi měsících. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

,Hanba a rozdělená společnost.' Slovenská Svoboda a Solidarita navrhne vyslovení nedůvěry vládě

Slovenská vláda bude čelit návrhu na vyslovení nedůvěry. Podá ho opoziční strana Svoboda a Solidarita. Oznámil to její předseda Richard Sulík. Vládnutí menšinové koalice tří stran označil za trápení. Návrh na vyslovení nedůvěry do parlamentu předložil ještě ve čtvrtek.

„Tato vláda ztratila důvod k existenci. S každou akcí přichází fiasko, hanba a stále víc rozdělená společnost,“ prohlásil Richard Sulík | Foto: TASR | Zdroj: Profimedia

„Tato vláda ztratila důvod k existenci. S každou akcí přichází fiasko, hanba a stále víc rozdělená společnost,“ prohlásil Richard Sulík.

Jeho strana Svoboda a Solidarita byla ještě v září součástí vlády, ze které kvůli neshodám odešla.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

2006: Zidanův ostudný konec. V prodloužení finále udeřil hlavou Materazziho a byl vyloučen

Za chůze si pomalu odmotával obvaz, který měl na zápěstí. Když míjel zlatý pohár pro světové šampiony, odhodil ho na zem, sešel po schodech a zmizel jako hráč z fotbalové scény. Byl to smutný konec kariéry výjimečného záložníka Zinedina Zidana. Dramatické prodloužení finále mistrovství světa v Německu v roce 2006 Francie dohrávala bez vyloučeného kapitána a nakonec s Itálií prohrála na penalty.

Zinedine Zidane uštědřuje hlavičku do prsou Marka Materazziho | Zdroj: Profimedia
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Policie zatím trestní stíhání v souvislosti s případem Xixoio nezahájila. Zabavila majetek za 50 milionů

Policie propustila dvě osoby, které na konci listopadu zadržela v souvislosti s trestním řízením proti obchodní společnosti nabízející „tokenizaci“ firem. Uvedla to ve čtvrtek na svém webu. Trestní stíhání zatím nezahájila. Policie jméno firmy neuvedla, z kontextu se ale zdá, že se jedná o společnost Xixoio.

V rámci trestního řízení zadržela policie na konci obě osoby, kterými jsou zřejmě majitel firmy Xixoio Richard Watzke a šéf představenstva Henryho Ertner | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V rámci trestního řízení zadržela policie na konci listopadu dvě osoby, kterými jsou podle médií zřejmě majitel firmy Xixoio Richard Watzke a šéf představenstva Henry Ertner.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ve Frýdlantském výběžku se potvrdil africký mor prasat. Úřady řeší další opatření

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Řekl to ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček.

Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem. V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit, řekl Macháček. S africkým morem prasat se naposledy potýkalo Česko od roku 2017. Nemoc není přenosná na člověka.

Připravujeme podrobnosti.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Prorodinný program 500+ nenaplňuje očekávání polské vlády. Rodí se méně dětí

V Polsku se rodí méně dětí, než vláda doufala. Kabinet přitom od roku 2016 podporuje porodnost speciálním programem 500+. Polské rodiny tak mohou získat 500 zlotých měsíčně na každé dítě do osmnácti let. Polsko chce navíc do budoucna reformovat penzijní systém, kde by výše důchodu závisela na počtu vychovaných dětí. Nízká porodnost ale reformu komplikuje.

Polská vláda doufala, že se v roce 2022 díky programu 500+ narodí kolem 371 tisíce dětí. Současné statistiky ale ukazují, že novorozenců v roce přibude jen kolem 314 tisíc (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Polská vláda doufala, že se v roce 2022 díky programu 500+ narodí kolem 371 tisíce dětí. Současné statistiky ale ukazují, že novorozenců v roce přibude jen kolem 314 tisíc.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie pátrá po Nikolasovi Horákovi z okolí Plzně

Policie vyhlásila pátrání po chlapci z okresu Plzeň. Osmiletý Nikolas Horák měří přibližně 150 centimetrů, je hubené postavy, má černé vlasy a hnědé oči.

Podle policie by měl chlapec na sobě mít modrou zimní bundu, oranžového kulicha, hnědé šusťákové kalhoty a černé boty | Zdroj: Policie České republiky

Chlapec by na sobě měl mít modrou zimní bundu, oranžového kulicha, hnědé šusťákové kalhoty a černé boty. S sebou by měl mít batoh žlutočerné barvy s autíčky.

Ve čtvrtek ve 12 hodin si přišla matka vyzvednout syna ze školy v Plzni, ale ten se tam již nenacházel a od té doby není znám jeho pohyb.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ŽIVĚ: ‚Prezident a justice.‘ Poslechněte si speciál Radiožurnálu o pravomocích hlavy státu a její volbě

Nastal po deseti letech zkušeností s přímou volbou prezidenta čas změnit pravomoci hlavy státu? Nejsou milosti přežitkem? Upravují zákony dostatečně průběh předvolebních kampaní? O tom i o dalších otázkách debatují hosté Radiožurnálu.

V prvním díle předvolebního speciálu Radiožurnálu diskutují ústavní právník Jan Kysela, politoložka Vladimíra Dvořáková a bývalý senátor a někdejší kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier. Moderuje Tomáš Pancíř.

Radiožurnál představí nový díl speciálu každý čtvrtek. Zatímco se ten první bude věnovat justici upravující prezidentské volby a pravomocí hlavy státu, další díly se budou zabývat například tím, jak se prezidentští kandidáti prezentují v online prostředí a na sociálních sítích.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ONLINE: Rusko podle Kyjeva vypouští rakety bez nálože. Snaží se tak vyčerpat protivzdušnou obranu

Rusko se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu vypouštěním starších raket typu Ch-55, které jsou bez výbušné hlavice. Moderní střely poté útočí na kritickou infrastrukturu, uvedl ve čtvrtek podle agentury Unian ukrajinský generální štáb. Mezitím si Rusko a Ukrajina opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce z obou stran. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Řízená střela Ch-55 byla vyvinuta v 70. letech v bývalém Sovětském svazu primárně k úderům na strategické cíle, je schopná nést jadernou hlavici (ilustrační foto) | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Sledování e-sportu přináší více dopaminu než koukat na fotbal, popisuje ředitel profesionálního klubu

Fanoušci zaplňují haly a vášnivě sledují hru. Hráči se u toho ale nehýbou – sedí se sluchátky na uších před počítači. Soutěžní hraní počítačových her získává tisíce fanoušků i nové profesionální sportovce. „Je to takový koncert, na jevišti předvádíme lidem svůj um,“ popisuje Pavel Klaban, ředitel klubu Entropiq. Jak k jeho profesionálnímu hraní přistupovala jeho maminka a babička? A dá se e-sportem uživit?

Ve středu jsem se dívala, co se děje ve vašem sportu a jak to vlastně vypadá, abych pochopila, jestli se chci na něco takového dívat. A viděla jsem v některých případech obří haly plné fanoušků. Co velkého jste vy v e-sportu zažil?
Měl jsem příležitost nakouknout do tohoto profesionálního pole hraní i jako hráč. Můj největší zážitek je z akce v Londýně, kdy jsem se s jedním týmem kvalifikoval až do finále jedné soutěže ve hře League of Legends, to je moje srdcová záležitost.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Tak špatně ještě nebylo, říká analýza

„Procházíme nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii,“ ohlásila veřejnoprávní tisková agentura ČTK a citovala přitom analytika finanční společnosti Cyrrus Víta Hradila. Analytik se dokonce neváhal pustit na tenký led sociologie a politiky.

Nedostatek peněz (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Náhlý propad ve mzdách způsobí v příštích dvou letech „růst počtu krádeží, nárůst rozvodů, zhoršení vnímaného zdravotního stavu, přibývání sebevražd, zvýšení podílu mladistvých mimo školu i zaměstnání, vyšší spotřebu alkoholu a snížení důvěry ve vládu,“ napsal analytik.

Skutečně, s takovou vyhlídkou je nejlepší utlumit vědomí s pomocí návykových látek a pak jít vymlátit okna na vládu.

Read the article (2 min read)