Kairly

iRozhlas – Ekonomika

Ekonomické zprávy z domova i ze světa Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ekonomika
  • Daily at 18:00
  • #296
  • 1 readers
  • Rozhlas.cz
  • 25 Kč monthly

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Každý pátý Čech má hypotéku, zájem ale klesá – na vině jsou přísnější pravidla i ceny nemovitostí

Zájem o hypotéky v Česku v posledních letech klesá. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti SC&C pro Českou bankovní asociaci. Přesto má úvěr na bydlení každý pátý dospělý Čech. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie se Česko v podílu vlastnického bydlení drží vysoko nad průměrem evropské osmadvacítky.

Hypotéka na bydlení (ilustrační foto) | Foto: Nattanan Kanchanaprat | Zdroj: Pixabay

Závazek třeba i na víc než dvacet let, který vyžaduje každý měsíc řádné splácení. Hypotéka je ale pro většinu lidí stále nejsnadnější cestou k vlastnímu bydlení. Podle dat společnosti SC&C ji má každý pátý dospělý Čech. Jde tedy zhruba o 1,5 milionu lidí.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Japonsko bylo loni znovu největším světovým věřitelem, objem aktiv se zvýšil na 342 bilionů jenů

Japonsko loni zůstalo už 28. rokem za sebou největším věřitelem na světě. Objem čistých zahraničních aktiv Japonska se zvýšil o 3,7 procenta na 342 bilionů jenů (72,1 bilionu korun), což byla druhá nejvyšší hodnota v historii sledování. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Japonsko loni zůstalo už 28. rokem za sebou největším věřitelem na světě. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ČEZ plánuje změnu strategie. Nově se chce zaměřit na český trh a obnovitelné zdroje

Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu firmy, která se uskuteční 26. června, a na níž budou akcionáři firmy o přijetí nové strategie rozhodovat. Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií.

ČEZ se chce víc soustředit na český trh. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Důvěra v českou ekonomiku byla v květnu nejnižší za tři roky: pesimističtí jsou hlavně podnikatelé

Důvěra v českou ekonomiku se letos v květnu propadla na nejnižší úroveň za téměř tři roky. Oproti dubnu klesla o 1,4 bodu na hodnotu 95,7. Oznámil to v pátek Český statistický úřad. Níž byla důvěra naposledy v červenci roku 2016. V květnu klesla meziměsíčně důvěra podnikatelů, zatímco u spotřebitelů stoupla. Meziročně se důvěra v hospodářství snížila mezi podnikateli i spotřebiteli.

Důvěra v ekonomiku je nejnižší od července 2016. | Foto: Ladislav Bába

Informace o důvěře v ekonomiku zveřejnil na svých stránkách Český stitistický úřad. Méně v květnu důvěřovali tuzemské ekonomice ve srovnání s dubnem podnikatelé v průmyslu a vybraných službách.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hodnota 4,8 bilionu korun. Apple je znovu nejhodnotnější, následují Google a Microsoft

Nejhodnotnější značkou na světě je opět Apple s ohodnocením 206 miliard dolarů (4,8 bilionu korun). Následuje Google s hodnotou značky 168 miliard a třetí je Microsoft se 125 miliardami dolarů. I na dalších dvou místech jsou technologické firmy - čtvrtý je Amazon a pátý Facebook. Vyplývá to z nového žebříčku, který sestavuje časopis Forbes. Všechny jmenované podniky jsou ze Spojených států.

Nejhodnotnější značkou na světě je opět Apple s ohodnocením 206 miliard dolarů (ilustrační snímek) | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.