iRozhlas – Ekonomika

Ekonomické zprávy z domova i ze světa Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ekonomika

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Tři z pěti Čechů podle průzkumu nejsou spokojeni s výdělkem. Většina jich ale práci měnit nechce

Většina pracujících Čechů sice není spokojena se svým výdělkem, ale přesto lidé vesměs neuvažují o změně práce. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Naprostá většina lidí se také neobává toho, že by mohla práci ztratit.

O změně práce uvažuje podle průzkumu jen 15 procent lidí. Ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zhruba tři pětiny pracujících mezi dotázanými si myslí, že za svou práci dostávají méně peněz, než si zaslouží. Opačný názor, tedy že mají nadměrný příjem, mají jen dvě procenta lidí a pouze třetina pracujících považuje svůj měsíční příjem za přiměřený.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nový úsek Pražského okruhu i zahájení dostavby D3. Pro dopravu bude podle Babiše klíčový rok 2024

Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Po středečním jednání se starosty dotčených obcí v Jílovém u Prahy to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ve stejném roce má být podle premiéra zprovozněn nový úsek Pražského okruhu spojující dálnici D1 s pražskou částí Běchovice. Náklady na stavbu úseku se blíží částce 9,4 miliardy korun.

Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla podle Babiše začít v roce 2024. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Apple testuje výrobu sluchátek ve Vietnamu, chce tak snížit závislost na Číně

Americká technologická společnost Apple se chystá zahájit zkušební výrobu bezdrátových sluchátek AirPods ve Vietnamu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl server Nikkei Asian Review s tím, že společnost zrychluje plány diverzifikace výroby spotřební elektroniky, aby snížila svou závislost na Číně.

Americká technologická společnost Apple se chystá zahájit zkušební výrobu bezdrátových sluchátek AirPods ve Vietnamu (ilustrační snímek) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ekologický paradox. Bio zeleninu a ovoce balí Švýcaři do plastu častěji než obyčejnou

Většina bio ovoce a bio zeleniny se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech, zatímco u standardních výrobků je podíl mnohem menší. Švýcarská organizace pro ochranu spotřebitelů zjistila, že v plastu se prodává 84 procent organicky pěstovaného ovoce a zeleniny, v případě konvenční produkce je to 44 procent.

Většina bio ovoce a bio zeleniny se ve Švýcarsku prodává v plastových obalech, zatímco u standardních výrobků je podíl mnohem menší (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

„Pro ekologicky smýšlející spotřebitele, kteří zpravidla přikládají zvláštní význam ekologicky šetrné spotřebě, je to dvojnásob nepříjemné,“ uvedla švýcarská organizace pro ochranu spotřebitelů.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Evropská komise schválila Vodafonu akvizici za 471 miliard korun, v Česku převezme kabelovou síť UPC

Evropská komise (EK) povolila britské telekomunikační společnosti Vodafone Group převzít aktivity poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v Německu, Maďarsku, Rumunsku a České republice. Znamená to, že Vodafone v Česku převezme mimo jiné i kabelovou síť UPC. Komise ve čtvrtek uvedla, že souhlas je podmíněn dodržením všech závazků, které Vodafone dal k ochraně hospodářské soutěže.

vodafone | Foto: vodafone .cz

Transakce za 18,4 miliardy eur (471 miliard Kč) je jednou z největších akvizic v historii společnosti Vodafone. Součástí transakce není slovenská UPC, která se už dříve spojila s českou, protože Vodafone na Slovensku nepůsobí.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Bohdan Wojnar: Automobilový průmysl narazil na strop, ale recese nehrozí

Může automobilový průmysl dále růst, nebo narazil na pomyslný strop? A kdy se i v České republice projeví masivní přechod k elektromobilům? Nejenom na takové otázky odpovídá Bohdan Wojnar, člen představenstva Škody Auto a prezident Sdružení automobilového průmyslu.

Bohdan Wojnar, šéf sdružení automobilového průmyslu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tempa růstu automobilového průmyslu jsou regionálně odlišná, pokud se ale zaměříme na české prostředí, tak jsme narazili na pověstný strop,“ říká Bohdan Wojnar, podle kterého je důvodů hned několik.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Britský úřad varuje před brexitem bez dohody. Země se může propadnout do recese, uvedl

Británie se může propadnout do recese a odchod země z Evropské unie bez dohody by mohl v příštím roce více než zdvojnásobit rozpočtový deficit. Ve své čtvrteční zprávě to uvedl britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), který má na starosti dohled nad veřejnými financemi.

Částečně to nejspíš způsobila tvorba zásob na začátku roku v souvislosti s očekávaným brexitem (ilustrační snímek) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Británie má pátou největší ekonomiku světa. Ve druhém čtvrtletí zřejmě stagnovala, možná ale zaznamenala i pokles, uvedl Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). Částečně to nejspíš způsobila tvorba zásob na začátku roku v souvislosti s očekávaným brexitem.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.