iRozhlas – Ekonomika

Ekonomické zprávy z domova i ze světa Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ekonomika

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Index PX pražské burzy přesáhl 1200 bodů. I přes pandemii se tak stala nejsilnější za deset let

Pražská burza ve středu překročením hranice 1200 bodů dosáhla nejsilnější úrovně za posledních deset let. Index PX proti úterku stoupl o 0,37 procenta na 1200,60 bodu. Vyšší byl naposledy 25. července 2011. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Obchodování s akciemi na burze (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Nahoru burzu při středečním obchodování táhly především cenné papíry Komerční banky, které dosáhly největšího objemu i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí pražské burzy. Zdražily o 2,18 procenta na 797 korun.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Zajímavá a unikátní příležitost.‘ PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

Společný podnik bude mít základny ve více než padesátce kotvišť po celém světě. Nejsilnější pozici bude mít zejména v Karibiku a dalších exotických destinacích, jako jsou Seychely a Francouzská Polynésie (ilustrační foto) | Zdroj: pexels.com
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Škodě Auto chybí čipy a další díly. Výroba bude stát i týden po celozávodní dovolené

Výroba v automobilce Škoda Auto se nerozjede ani v týdnu po celozávodní dovolené, která je plánována na první dva týdny v srpnu. V celé řadě provozů letní odstávka kvůli nedostatku dílů začala již v průběhu tohoto týdne. Zaměstnanci budou během týdne po celozávodní dovolené dostávat 85 procent průměrné mzdy, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.

Škoda Kodiaq | Foto: Škoda Auto

Do průměrné mzdy se započítává například i mimořádný roční bonus. Zaměstnanci tak dostanou více peněz, než kolik by si vydělali během běžné práce.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Globální nedostatek čipů pokračuje, v Česku se kvůli němu nevyrobí minimálně 70 tisíc aut

V Česku se letos nevyrobí minimálně 70 000 osobních aut kvůli celosvětovému nedostatku čipů. Celkově letos tuzemské automobilky předpokládají produkci okolo 1,3 milionu vozů, což je o 150 000 více než loni, kdy výrobu zasáhly výpadky kvůli koronaviru. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Nedostatek čipů je podle výkonného ředitele sdružení Zdeňka Petzla významný faktor, se kterým se odvětví potýká již přes půl roku.

Kvůli dlouhotrvajícím nedostatku čipů český automobilový průmysl nevyrobí minimálně 70 tisíc aut | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Česko z rozpočtu EU získalo o 38,7 miliardy více, než do něj odvedlo. Zůstalo tak čistým příjemcem peněz

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.

Vlajka Evropské unie | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 71,5 miliardy korun a odvedla do něj 32,8 miliard korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti činily v pololetí 43,8 miliardy korun a na Společnou zemědělskou politiku ČR získala 27,7 miliardy korun.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.