iRozhlas – Ekonomika

Ekonomické zprávy z domova i ze světa Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ekonomika

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ekonom Hampl: Schillerová nemá hmatatelnou představu o makroekonomickém vývoji, čísla ji nezajímají

Podle Národní rozpočtové rady jsou daňové změny schválené poslanci největším zásahem do státních příjmů v historii Česka a výpadek odhaduje na 130 miliard korun. „Jak říkal Oliver Cromwell: Když zasedá sněmovna, nikdo si není jistý majetkem ani životem. To se potvrdilo a nikdo si není jistý ani stabilitou veřejných rozpočtů,“ řekl v Interview Plus bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Hampl varuje před důsledky rozpočtové neodpovědnosti, které se podle něj projeví až s odstupem | Foto: Tomáš Krist / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia (5012640)

Rok 2020 se tak dost možná zapíše do historie jako rok, kdy Česko přestalo být rozpočtově obezřetnou zemí.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Musk předstihl v žebříčku miliardářů Gatese. Pomohl mu prudký růst akcií jeho automobilky Tesla

Šéf a zakladatel výrobce elektrovozů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě. Devětačtyřicetiletému podnikateli pomohl prudký růst akcií jeho automobilky. S odvoláním na svůj index miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg.

Šéf Tesly Elon Musk. | Foto: Noah Berger | Zdroj: Reuters

V čele žebříčku se i nadále neohroženě drží ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Díky růstu kurzu akcií Tesly se Muskovo jmění během jediného dne zvýšilo o 6,5 procenta, tedy o 7,2 miliardy, na 127,9 miliardy dolarů (2,8 bilionu Kč). Od začátku roku už stouplo o 100,3 miliardy dolarů.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Čtvrtletní růst německé ekonomiky byl silnější, než se čekalo. Dohnala velkou část covidové ztráty

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8,5 procenta. V úterý to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad. Růst ekonomiky tak byl výrazně silnější, než naznačovaly dosavadní poznatky. Statistický úřad na konci října v předběžné zprávě uváděl růst HDP o 8,2 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8,5 procenta (ilustrační foto) | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Důvěra v českou ekonomiku se opět snížila, uvádí statistický úřad. Pokles zaznamenal i u podnikatelů

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření. Informoval o tom Český statistický úřad.

Ve stavebnictví klesla důvěra v ekonomiku o 1,9 bodu. (ilustrační foto) | Foto: Dimitris Vetsikas | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 Creative Commons,©
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Spor o ochrannou známku hodinek Prim se vrací na začátek. Správní soud zrušil předchozí verdikty

Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil Úřadu průmyslového vlastnictví, aby se znovu zabýval platností ochranné známky hodinek Prim, původně zapsané v roce 1985. Vlastnila ji společnost MPM-Quality, nicméně úřad v roce 2014 na podnět konkurenční firmy Elton hodinářská prohlásil známku za neplatnou. Soud nyní vyhověl kasační stížnosti MPM-Quality, obsáhlé rozhodnutí zpřístupnil na úřední desce.

Rozhodnutá soudu navazuje na dlouhodobé spory mezi oběma subjekty, které navazují na hodinářskou tradici z období minulého režimu | Zdroj: Fotobanka Profimedia (5012640)
Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.