iRozhlas – Kultura

Zprávy z kultury. Recenze filmové a televizní tvorby, výstavy a výtvarné umění, novinky v literatuře i hudbě.

iRozhlas – Kultura

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Výstava Lvem mě nazývají líčí historii jednoho ze státních symbolů. Přístupná je zatím jen virtuálně

Dvouocasý lev je jedním z nejstarších symbolů české státnosti. U příležitosti výročí vzniku Československé republiky se zájemci můžou seznámit s jeho historií. Výstava Lvem mě nazývají se měla proběhnout v historické budově Národního muzea v Praze, lidé si ji ale zatím mohou prohlédnout pouze online. Veřejnosti se zpřístupní, až to umožní epidemická situace.

28. října 1928 promluvil prezident Tomáš Garrigue Masaryk k národu a shromážděným československým legionářům, kteří sehráli klíčovou úlohu při vzniku Československa. Právě sdružený znak československých legií zdobí i vůbec první prezidentskou standartu.

„Patrně pochází z roku buď hned 1918, nebo nejpozději 1919. Opravdu byla používána, protože tady vidíme, že byla roztřepená a je spravovaná přesně v těch rozích, kde dochází k poškození od větru,“ upozorňuje historik Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz. In memoriam ministerstvo ocenilo Miloše Formana

Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz, za překlad Blanka Stárková. Ceny ministerstva kultury obdrželi mimo jiné in memoriam světově uznávaný režisér Miloš Forman a také Jiří Tichota z folkového Spirituál kvintetu a bývalá umělecká ředitelka a nyní umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Eva Zaoralová. Ministerstvo ceny uděluje u příležitosti státního svátku 28. října.

„Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu nejenom u nás, ale i ve světě“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Reakce na bláznivou dobu.‘ Umělci vyjadřují názor na současnou společenskou situaci skrze hudební klipy

Nové klipy zástupců hudební popové scény reagují na současnou společenskou situaci. Například slovenská zpěvačka Katarzia bojuje za práva žen ve videoklipu Hoří i voda. David Koller vydal nový videoklip k singlu Planeta bez paměti s textem Jáchyma Topola o současné pandemické situaci. Na téma doby komunismu vzpomíná zpěvák a skladatel Honza Křížek ve své novince.

David Koller v novém singlu Planeta bez paměti s textem Jáchyma Topola reflektuje současnou pandemickou situaci | Zdroj: Profimedia
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 21:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.