iRozhlas – Kultura

Zprávy z kultury. Recenze filmové a televizní tvorby, výstavy a výtvarné umění, novinky v literatuře i hudbě.

iRozhlas – Kultura

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Jmenuji se Greta Thunbergová a chci, abyste panikařili.‘ Scandi zahájil film o švédské aktivistce

Letošní sedmý ročník festivalu severské kinematografie, který se kvůli pokračujícím vládním opatřením přesunul kompletně do virtuálního kinosálu platformy Edisonline, otevřel v pondělí večer dokumentární snímek Greta. Přehlídka vedle toho nabídne už dřívější divácké hity, jako je Žena na válečné stezce a Chlast, nebo premiérovou černou komedii Rytíři spravedlnosti s Madsem Mikkelsenem.

Těžko si někdo mohl ještě v srpnu 2018 představit, že se nenápadná copatá studentka ze Švédska jednoho dne stane symbolem boje za záchranu klimatu i předmětem osobních urážek, které k ní budou pronášet lidé typu Donalda Trumpa, Vladimira Putina nebo Jaira Bolsonara.

Zdá se ale, že dokumentarista Nathan Grossman měl o velké budoucnosti Grety Thunbergové jasno od samého začátku, kdy ji se svou kamerou sledoval, jak usedá před budovu švédského parlamentu. Tehdy jí ještě dělala společnost pouze skromná cedule oznamující její „školská stávku za klima“.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zemřel grafik Vladimír Suchánek, který se věnoval tvorbě exlibris a poštovních známek

Ve věku 87 let zemřel v pondělí malíř a grafik Vladimír Suchánek. Informoval o tom jeho syn Martin. Jeho otec patřil k nejznámějším českým umělcům, kteří se grafickou tvorbou zabývali. Byl také dlouholetým předsedou Sdružení českých umělců grafiků Hollar, zakladatel a kapelník Hudebního sdružení českých grafiků Grafičanka, věnoval se tvorbě exlibris a poštovních známek.

Malíř a grafik Vladimír Suchánek (na snímku z 12. října 2017) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Vladimír Suchánek se narodil 12. února 1933, studoval na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a grafiku na Akademii výtvarných umění.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pandemie ovlivnila i kolektivní správce autorských a majetkových práv. OSA přijde o stovky milionů

Kromě příjmu za odehraný koncert, představení, výstavu nebo natáčecí den dostávají umělci i peníze od agentur a tzv. kolektivních správců. Ti se starají o to, aby výkonný umělec, autor nebo i dědic majetkových práv dostával peníze za to, když se jeho dílo jakkoliv použije. Jak ale zjistil server iROZHLAS.cz, i v tomto případě způsobila koronavirová pandemie výrazné finanční ztráty.

Propad ovlivnilo vedle zrušení koncertů českých umělců také odložení turné velkých zahraničních interpretů (ilustrační foto) | Foto: Petr Klapper
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci dnes zemřela v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu,“ oznámila hereččina sestra Silvie Marková.

Herečka Hana Maciuchová | Zdroj: Profimedia

Hana Maciuchová, která se narodila 29. listopadu 1945 ve Šternberku u Olomouce, má na kontě nespočet divadelních, televizních i filmových rolí. Byla dlouholetou členkou pražského Divadla na Vinohradech.

Připravujeme podorbnosti.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 21:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.