iRozhlas – Kultura

Zprávy z kultury. Recenze filmové a televizní tvorby, výstavy a výtvarné umění, novinky v literatuře i hudbě.

iRozhlas – Kultura

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

SOUTĚŽ: Čurda z Hlíny. Vyhrajte knihu o životech českých zrádců ve válce

Karel Čurda, Oskar Felkl, Bohuslav Bušta. Chcete blíž poznat tři záporné postavy české historie? Tento týden se v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz hraje o knihu dokumentaristy Miloše Doležala.

Kniha Miloše Doležala s názvem Čurda z hlíny v redakci iROZHLAS.cz | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Vedle připomínek 77. výročí útoku na Reinharda Heydricha (27. května 1942) a jeho smrti (4. června) jsou i další dny, které se v souvislosti s nejvýraznějším činem českého odboje za druhé světové války připomínají méně.

Třeba 16. červen, kdy Karel Čurda přijel do Prahy a vešel do Petschkova paláce (úřadovny gestapa), aby napodruhé udal Jana Kubiše, Josefa Gabčíka a jejich pomocníky.

O pár dní později byli všichni po smrti.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚To strašný kouzlo podzimu.‘ Rozhlasová adaptace povídky Miloše Urbana zvítězila na festivalu v Rumunsku

Český rozhlas zvítězil v binaurální kategorii na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Grand Prix Nova v Bukurešti s adaptací hororové povídky Miloše Urbana To strašný kouzlo podzimu. Cenu na místě převzala dramaturgyně titulu a vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Kateřina Rathouská.

„Celý tým má z ocenění na této prestižní přehlídce velkou radost,“ uvedla Rathouská. Inscenace podle ní porotu zaujala jednak svým napínavým příběhem a stavbou, jednak zpracováním, které kombinuje natáčení v terénu, využití filmové techniky a binaurální hlavy.

V krátké story se studentka (Tereza Dočkalová) sejde se svým spolužákem (Jan Nedbal) a společně na videokameru natáčejí výpověď o jeho strašném zážitku, kdy mladík vzal kamarádku Renku (Šárka Vaculíková) na výlet. Ten se však brzy změnil v hotové peklo, které nezpůsobilo jen výrazné zhoršení počasí. Svou roli sehrála třeba i tajemná socha z altánku.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Loutky z toaletního papíru, tráva z koberce. V Annecy se představí trojice animovaných filmů z FAMU

Česká animace slaví úspěch. Rovnou tři krátké snímky studentů pražské Filmové a televizní Akademie múzických umění (FAMU) se dostaly do soutěže mezinárodního festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy, který probíhá od 10. do 15. června. Dvojice loutkových animací a jedna dokumentární animace mají jedno společné – zabývají se těžkými společenskými tématy.

Ze animovaných snímků (zleva) Dcera, Spolu sami a Pouštět draka | Foto: MAUR film / FAMU / BFILM.cz | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Loutkový film Dcera vypráví o vztahu mezi otcem a dcerou a o vzájemném nepochopení, které pak může vztah mezi rodičem a dítětem ovlivnit na celý život. Režisérka Daria Kashcheeva v něm experimentovala s pohybem kamery.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Rytíř slova.‘ Na posledním rozloučení se Stránským sloužil mši Duka, zněla i píseň Kubišové

Reprodukovanou písní Marty Kubišové ze seriálu Zdivočelá země se v pondělí zaplněná velká obřadní síň strašnického krematoria rozloučila s Jiřím Stránským. Spisovatel, scenárista, překladatel a bývalý politický vězeň zemřel 29. května ve věku 87 let. Již dopoledne se za zesnulého spisovatele a odpůrce totality konala mše v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze. Téměř dvouhodinovou mši sloužil kardinál Dominik Duka.

„Jirka Stránský byl rytíř slova a byl to skvělý člověk,“ uvedl při příchodu do obřadní síně Martin Dejdar, který v televizním seriálu Zdivočelá země natočeném podle Stránského knihy ztvárnil roli pilota Antonína Maděry.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.