iRozhlas – Kultura

Zprávy z kultury. Recenze filmové a televizní tvorby, výstavy a výtvarné umění, novinky v literatuře i hudbě.

iRozhlas – Kultura

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

SOUTĚŽ: Čurda z Hlíny. Vyhrajte knihu o životech českých zrádců ve válce

Karel Čurda, Oskar Felkl, Bohuslav Bušta. Chcete blíž poznat tři záporné postavy české historie? Tento týden se v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz hraje o knihu dokumentaristy Miloše Doležala.

Kniha Miloše Doležala s názvem Čurda z hlíny v redakci iROZHLAS.cz | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Vedle připomínek 77. výročí útoku na Reinharda Heydricha (27. května 1942) a jeho smrti (4. června) jsou i další dny, které se v souvislosti s nejvýraznějším činem českého odboje za druhé světové války připomínají méně.

Třeba 16. červen, kdy Karel Čurda přijel do Prahy a vešel do Petschkova paláce (úřadovny gestapa), aby napodruhé udal Jana Kubiše, Josefa Gabčíka a jejich pomocníky.

O pár dní později byli všichni po smrti.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚To strašný kouzlo podzimu.‘ Rozhlasová adaptace povídky Miloše Urbana zvítězila na festivalu v Rumunsku

Český rozhlas zvítězil v binaurální kategorii na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Grand Prix Nova v Bukurešti s adaptací hororové povídky Miloše Urbana To strašný kouzlo podzimu. Cenu na místě převzala dramaturgyně titulu a vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Kateřina Rathouská.

„Celý tým má z ocenění na této prestižní přehlídce velkou radost,“ uvedla Rathouská. Inscenace podle ní porotu zaujala jednak svým napínavým příběhem a stavbou, jednak zpracováním, které kombinuje natáčení v terénu, využití filmové techniky a binaurální hlavy.

V krátké story se studentka (Tereza Dočkalová) sejde se svým spolužákem (Jan Nedbal) a společně na videokameru natáčejí výpověď o jeho strašném zážitku, kdy mladík vzal kamarádku Renku (Šárka Vaculíková) na výlet. Ten se však brzy změnil v hotové peklo, které nezpůsobilo jen výrazné zhoršení počasí. Svou roli sehrála třeba i tajemná socha z altánku.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Loutky z toaletního papíru, tráva z koberce. V Annecy se představí trojice animovaných filmů z FAMU

Česká animace slaví úspěch. Rovnou tři krátké snímky studentů pražské Filmové a televizní Akademie múzických umění (FAMU) se dostaly do soutěže mezinárodního festivalu animovaného filmu ve francouzském Annecy, který probíhá od 10. do 15. června. Dvojice loutkových animací a jedna dokumentární animace mají jedno společné – zabývají se těžkými společenskými tématy.

Ze animovaných snímků (zleva) Dcera, Spolu sami a Pouštět draka | Foto: MAUR film / FAMU / BFILM.cz | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Loutkový film Dcera vypráví o vztahu mezi otcem a dcerou a o vzájemném nepochopení, které pak může vztah mezi rodičem a dítětem ovlivnit na celý život. Režisérka Daria Kashcheeva v něm experimentovala s pohybem kamery.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Rytíř slova.‘ Na posledním rozloučení se Stránským sloužil mši Duka, zněla i píseň Kubišové

Reprodukovanou písní Marty Kubišové ze seriálu Zdivočelá země se v pondělí zaplněná velká obřadní síň strašnického krematoria rozloučila s Jiřím Stránským. Spisovatel, scenárista, překladatel a bývalý politický vězeň zemřel 29. května ve věku 87 let. Již dopoledne se za zesnulého spisovatele a odpůrce totality konala mše v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze. Téměř dvouhodinovou mši sloužil kardinál Dominik Duka.

„Jirka Stránský byl rytíř slova a byl to skvělý člověk,“ uvedl při příchodu do obřadní síně Martin Dejdar, který v televizním seriálu Zdivočelá země natočeném podle Stránského knihy ztvárnil roli pilota Antonína Maděry.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 21:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.