iRozhlas – Kultura

Zprávy z kultury. Recenze filmové a televizní tvorby, výstavy a výtvarné umění, novinky v literatuře i hudbě.

iRozhlas – Kultura

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Seniorské MeToo.‘ Dokument Obchod s důvěrou popisuje manipulaci lidí přes call centra

Lidé jsou stále důvěřiví, šmejdi stále vynalézaví, a hlavně stále více virtuální, tvrdí tvůrci televizního dokumentu Obchod s důvěrou. Snímek prostřednictvím skryté kamery a odborníků ukazuje, jak funguje manipulace novodobých podvodných prodejců a jejich „obchod s emoční bolestí“. Novou epizodu z cyklu Infiltrace odvysílala Česká televize v pondělí 10. června.

Z dokumentu Infiltrace: Obchod s důvěrou | Zdroj: Česká televize

Jméno jim dala v roce 2013 dokumentaristka Silvie Dymáková. Na tzv. šmejdy neboli prodejce předraženého a nesmyslného zboží si v následujících letech posvítili novináři a hned po nich zákonodárci. A zdálo se, že jejich podvodným praktikám udělali přítrž.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Karlovarský festival letos přivítá Julianne Moorovou a Patricii Clarcsonovou. Vrátí se i Casey Affleck

Karlovarský festival v rámci 54. ročníku představí herečku Julianne Moorovou a režiséra Barta Freundlicha, kteří představí nejnovější snímek Po svatbě. Festival letos přivítá i Patricii Clarcsonovou, která si loni zahrála například v seriálu Ostré předměty. Po dvou letech se do Karlových Varů vrátí i Casey Affleck s filmem Světlo mého života, který režíroval i si v něm zahrál.

Herečka Julianne Moorová | Foto: nicolas genin | Zdroj: Wikimedia Commons
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Přes 200 kusů pískovce vážících 60 tun. Mariánský sloup pluje do Prahy

Více než dvě stě kusů pískovce o celkové hmotnosti 60 tun. Tak vypadá náklad, který na lodi veze sochař Petr Váňa do Prahy. Na palubě říčního plavidla, které v půl sedmé ráno vyrazilo ze Staré Boleslavi, je rozebraná kopie mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí. Náklad přijede i s umělcem do Prahy v úterý po 17.00.

V několika řadách jsou na lodi srovnané základní pískovcové kameny, schodiště a zábradlí. Na podstavcích jsou vidět vysekaná jména dvaceti českých měst, která na obnovu památky finančně přispěla.

Jsou to například Dobřichovice, Prostějov nebo Jaroměř-Josefov. Úplně vpředu je vztyčená sádrová kopie sochy Panny Marie z mariánského sloupu. Hned pod ní je hlavice vytesaná v korintském stylu. „Když plujeme na lodi, tak je antická tradice mít na přídi sochu, už od antiky to vždycky bylo. Je to určitá inspirace pro celý příběh,“ řekl sochař.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nejdražší obraz světa Salvator Mundi se asi nachází na luxusní jachtě saúdského prince Salmána

Nejdražší obraz světa Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů (10,18 miliardy korun), se patrně nachází na luxusní jachtě Serene saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na server arnet.

Nejdražší obraz světa Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů (10,18 miliardy korun) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Britští Radiohead dali na internet dosud neveřejné nahrávky, reagují tak na výhružky od hackera

Britská hudební skupina Radiohead v úterý na internetu zveřejnila 18 hodin svých dosud neznámých nahrávek z 90. let. Umělci tak reagovali na čin neznámého hackera, o kterém tvrdí, že jim nahrávky ukradl z archivu zpěváka Thoma Yorkeho a údajně požadoval výkupné 150 000 dolarů (3,4 miliony Kč) za to, aby je nepublikoval. Zájemci si mohou nahrávky bezplatně poslechnout, případně jejich koupí podpořit ekologické aktivisty.

Logo se stránek kapely Radiohead | Foto: Radiohead - oficiální stránky

„Minulý týden nás hacknuli. Někdo ukradl Thomovi archiv minidisků z období okolo (vydání) OK Computer a údajně požadoval 150 000 dolarů a hrozil, že jej zveřejní,“ oznámil v úterý na twitteru kytarista Radiohead Johnny Greenwood.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 21:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.