iRozhlas – Věda a technologie

Věděcké objevy a novinky v technologiích. Zprávy ze všech důležitých oblastí vědy.

iRozhlas – Věda a technologie

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Do slepých ramen řek se díky přečištěné vodě znovu vrací hmyz. Dokládá to městský projekt v Arizoně

Experiment s přečištěnou odpadní vodou v Arizoně dokládá, že do obnovených slepých ramen řek se i ve městech může brzy vrátit život. Na řece Santa Cruz poblíž centra amerického města Tucson se už první den po spuštění projektu u vody objevilo sedm druhů vážek a po 10 měsících více než 40 různých druhů tohoto hmyzu. Postupně se přidávaly i méně mobilní skupiny jako jsou jepice nebo chrostíci.

Přečištěná odpadní voda vážkám v arizonské řece vůbec nevadí. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Řeka Santa Cruz poblíž města Tucson měla ještě na začátku 20. století řadu slepých ramen, která po regulaci vyschla. Když do nich město zavedlo bývalé splašky z dvou čistíren odpadních vod, život se tam začal rychle vracet.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Staré odrůdy ovocných stromů se vracejí do Krkonoš. Na horách se objevují třešně nebo jabloně

Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady. Objevují se v nich třeba nové třešně nebo jabloně. Národní park je sází i na soukromých pozemcích.

Správa Krkonošského národního parku vrací do krajiny nejvyšších českých hor ovocné sady | Zdroj: Správa Krkonošského národního parku

Nejvýše položený sad v republice byl na Končinách nad Jabloncem nad Jizerou. I do takových výšek šly úžasné sady s úžasnými odrůdami. Všechno se tam nyní vrací.

„Ve spolupráci s Výzkumným a šlechtitelským ústavem v Holovousích vybíráme zejména staré a krajové odrůdy,“ popisuje pro Český rozhlas Hradec Králové odborník správy parku Jakub Fišera.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19. Vědci zkoumají, jestli má imunitu od matky

Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na covid-19, ale nemělo pozitivní test na koronavirus. Jejich cílem je pochopit dopad této nemoci na těhotné ženy a jejich děti, uvádí agentura Reuters. Bádání má objasnit, zda je možné, aby se nenarozené dítě nakazilo od matky koronavirem či dostalo od ní protilátky.

Vědci se pokouší objasnit dopad koronaviru na těhotné ženy a jejich děti. | Foto: FreePhotos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

V Paříži jde do dražby část původního schodiště Eiffelovy věže. Stát by měla až milion korun

Je to malebná věc vysoká asi 2,5 metru. Milionový dárek, který by se pod stromečkem nepochybně vyjímal, ale osvědčil by se už při zdobení, přesněji při nasazování špice na stromečku. Řeč je o části původního točitého schodiště z Eiffelovy věže, která jde odpoledne do dražby v Paříži.

Část původního točitého schodiště z Eiffelovy věže, která jde odpoledne do dražby v Paříži | Zdroj: Aukční síň Artcurial

Jde o část schodiště z roku 1889. Původně spojovalo druhé a třetí podlaží Eiffelovy věže. Tahle část vysoká 2,5 metru – celkem jde 14 schodů - byla až dosud v soukromé sbírce v Kanadě.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Příběh Františka ze Šumavy: Osvětimi se vyhnul píchnutím mléka do žíly, pak se ale přihlásil sám

Objevila se unikátní nahrávka z roku 1982, na které vypráví židovský sedlák ze Šumavy František Schnurmacher o neštěstí a velkém dramatu své rodiny za 2. světové války. Během tří válečných let prošel dramatickými útrapami v koncentračních táborech Terezín, Osvětim a Schwarzheide. Záznam teď Paměti národa poskytla jeho rodina.

František Schnurmacher s ženou Vally a dcerami Helenou (vpravo) a Hanou. | Foto: Post Bellum | Zdroj: Český rozhlas Plus

O příběhu by se svět asi nikdy nedozvěděl, nebýt Františkova přítele a spolužáka Miroslava. Ten vzpomínky na apokalypsu v koncentračních táborech Terezín, Osvětim a Schwarzheide natočil a tříhodinový záznam na šesti magnetofonových kazetách předal jeho rodině. Ta souhlasila s jeho publikováním.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Před 30 lety se propojila Británie s Francií. Dělníci prorazili Eurotunel pod Lamanšským průlivem

Spojit Anglii a Francii podmořským tunelem se plánovalo už více než před dvěma sty lety. Hlavně Britové ho vnímali se směsí obav a nadějí. Přesně před třiceti lety se plány na tunel pod Lamanšským průlivem naplnily. A to když se po letech hloubení propojily britská a francouzská větev Eurotunelu.

Svými sbíječkami tunel 1. prosince 1990 definitivně propojili horník z anglického Doveru Graham Fagg a jeho francouzský kolega z Calais Philippe Cozette. A protože v tu chvíli byli na francouzské straně, Cozette kolegu pozdravil a přivítal ve Francii | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.