iRozhlas – Věda a technologie

Věděcké objevy a novinky v technologiích. Zprávy ze všech důležitých oblastí vědy.

iRozhlas – Věda a technologie

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Společnost O2 TV měla během zápasu Kluže se Slavií velký výpadek, jako odškodné nabízí poukaz

Fotbalová Slavia v úterý večer vykročila za vysněnou účastí v Lize mistrů vítězstvím 1:0 v rumunské Kluži, tisíce fanoušků v Česku to ale neviděly. Televize O2, která přenos z utkání vysílala, měla velký výpadek. Lidé, kteří chtěli zápas sledovat například na počítači pomocí internetového prohlížeče, tak měli smůlu.

O2 Czech Republic a.s. | Foto: O2 Czech Republic a.s.

V televizi byl přenos v pořádku, jenže webové rozhraní bylo kvůli velkému zájmu o sledování zápasu mezi Kluží a Slavií přetížené, a lidé tak přes prohlížeče nebo mobilní aplikaci nemohli utkání na O2 TV sledovat.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Američtí astronauti dokončili přistávací port pro nové lodě. Úpravy stihli za necelých šest hodin

Američtí astronauti Nick Hague a Andrew Morgan s časovým předstihem splnili plán středeční pracovní směny vně Mezinárodní vesmírné stanice. Úspěšně nainstalovali adaptér IDA-3 k dokovacímu portu na modulu Harmony, u kterého by měly již brzy začít přistávat nové americké vesmírné lodě. Práci astronautů sledovala v přímém přenosu vysílaném na webu televize americké vesmírné agentury NASA.

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

Hague a Morgan zahájili výstup ze stanice podle plánu dvě a půl hodiny po poledni našeho času. Na splnění úkolu měli šest a půl hodiny, tedy obvyklý čas vyměřený pro práci členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice v otevřeném kosmu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Mikroplasty ve vodě nepředstavují vážnější riziko, stále je však málo dat, tvrdí zdravotnická organizace

Množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě, zatím nepředstavuje pro její konzumenty vážnější zdravotní riziko. Ve zveřejněné zprávě, která shrnuje dosavadní poznatky o vodě z vodovodu i balené vodě, to ve čtvrtek uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Odborníci však bedlivě sledují, jak se bude obsah plastu v pitné vodě vyvíjet do budoucna, napsala agentura AFP.

WHO ve vyjádření uvádí, že plastové částice větší než 150 mikrometrů (jedna miliontina metru) člověk v zásadě nevstřebává | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Federální shromáždění před padesáti lety přijalo takzvaný obuškový zákon, podepsal ho Dubček

Protesty u příležitosti prvního výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa bezpečnostní složky bezohledně potlačily. 22. srpna 1969 Federální shromáždění přijalo takzvaný obuškový zákon, který SNB uděloval mimořádné pravomoci. Komentář z archivu Československého rozhlasu ukazuje, že tehdejší média události podávala jako důsledek provokace „kontrarevolučních a pravicových sil“.

Komentář Mileny Balašové zazněl ve vysílání Československého rozhlasu 23. srpna 1969, dva dny po brutálním potlačení masových demonstrací u příležitosti prvního výročí okupace a den poté, co Federální shromáždění přijalo takzvaný obuškový zákon, zaručující mimořádné pravomoci Sboru národní bezpečnosti. Podepsal ho Alexander Dubček, který sice v dubnu odstoupil z čela KSČ, stále ale byl předsedou parlamentu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hrozí Facebooku antimonopolní vyšetřování? Evropská unie se zřejmě zajímá o digitální měnu libra

Antimonopolní regulátoři Evropské unie se rozhodli prozkoumat plány americké internetové společnosti Facebook na vytvoření nové digitální měny. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Evropská komise podle zdrojů tento měsíc rozeslala dotazníky různým skupinám, kterých se projekt nové měny týká. Tento krok by mohl být přípravou na zahájení oficiálního vyšetřování.

Logo digitální měny Facebooku Libra | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Regulátoři se podle zdrojů zaměří především na způsob nakládání s údaji o spotřebitelích používajících novou měnu. Evropská komise se k informacím agentury Reuters odmítla vyjádřit.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Bez lidské posádky. Rusko vyslalo na Mezinárodní vesmírnou stanici loď s robotem Fjodorem

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve čtvrtek ráno odstartovala ruská raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-14, která na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) letí bez lidské posádky, ale s robotem Fjodorem. Oznámila to ruská média. Jde o první, certifikační let jinak pilotované lodi z řady Sojuz MS s využitím nosiče Sojuz-2.1a. Přistání na ISS se plánuje na sobotní ráno.

Ruský robot Fjodor (FEDOR) | Zdroj: AFP PHOTO / ROSCOSMOS / Space Center Yuzhny/TsENKI

Sojuz MS-14 dosáhl oběžné dráhy a začal cestu k orbitální stanici, uvedl zpravodaj agentury Interfax ze střediska řízení letu. Nosná raketa, která loď vynesla mimo atmosféru, z Bajkonuru odstartovala v 5.38 SELČ a všechny tři její stupně se oddělily normálně, dodal.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy. Podle testů je zabil jed na hraboše

Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým fosfidem zinku. Ten je součástí jedu Stutox II, který se používá na trávení přemnožených hrabošů. Pracovníci Záchranné stanice v Bartošovicích přijali ve středu 14. srpna telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech na Opavsku, následné vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci prokázalo, že byli otráveni, uvedl Český svaz ochránců přírody.

Čáp v hnízdě | Foto: Karel Machač
Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.