iRozhlas – Věda a technologie

Věděcké objevy a novinky v technologiích. Zprávy ze všech důležitých oblastí vědy.

iRozhlas – Věda a technologie

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Virus zika i dengue. USA bojují proti tropickým nemocem, vypustily tisíce geneticky upravených komárů

Na Floridě bzučí první tisícovky geneticky upravených komárů, postupně jich má být až 20 milionů. Jde o experiment poprvé v historii povolený americkými vládními úřady. Cílem je potlačit v nejjižnější části Floridy invazivní druh komára, který přenáší horečku dengue, virus zika a další tropické nemoci. Část tamních obyvatel proti tomuto genetickému inženýrství dlouhodobě a silně protestuje.

Komár egyptský | Zdroj: Flickr | CC BY-ND 2.0,©
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Planetku, která měla zasáhnout Šumavu, jaderná bomba neodvrátí, zjistili vědci během simulace

Vědci americké vesmírné agentury NASA a Evropské kosmické agentury (ESA) při počítačové simulaci hrozby srážky Země s velkou planetkou zjistili, že katastrofě by nedokázalo zabránit ani použití jaderné bomby. O simulaci informovalo centrum CNEOS, které v rámci NASA sleduje dráhy planetek a komet a zjišťuje pravděpodobnost jejich možného dopadu na Zemi.

Projekce dopadu ze čtvrtého dne simulace | Zdroj: NASA

Američtí a evropští vědci z centra CNEOS dostali v rámci simulovaného cvičení šest měsíců na to, aby připravili záchranný plán, který by odvrátil srážku Země s masivní planetkou spatřenou ve vzdálenosti 56 milionů kilometrů.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Dozorci umlátili vězně v korekci, v protokolu uvedli, že se oběsil. Vrahy vedl dozorce přezdívaný Černá Máry

Věznění skauti vytvořili v 50. letech v komunistických lágrech rozsáhlou záchrannou síť kamarádů vzájemně si kryjících záda. Třeba na lágru Nikolaj, když bachaři některé z nich pronásledovali, ostatní začali na protest melodicky brumlat, na nástupu už zpíval celý lágr. Dozorci běsnili, vězně rozpustili a hned zase svolali do nového útvaru, tábor se ale opět rozezpíval. Tak si vězni úspěšně vynucovali ústupky. Ne vždy se to ale podařilo.

Skauta Jiřího Lukšíčka poslal soudce Vojtěch Rudý přezdívaný Rudý Vojtěch v roce 1955 na šest let do vězení. První lágr, který ho čekal, byl tzv. Ústřeďák – Déčko nazývaný tábor „Bratrství“.

Hned za branou se k Lukšíčkovi nenápadně přichomýtl vězeň a zeptal se: „Tak co? Za co tady jsi?“ Lukšíček odpověděl: „Ale, za velezradu.“ „Jo?! A cos provedl?“ „Za skauting,“ odpověděl Lukšíček, načež vězeň se zaradoval: „Tak vítej, bráško! Pojď se mnou, všechno ti ukážeme.“

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pro některé věhlasný vojevůdce, pro jiné otrokář. Francie si připomíná 200 let od smrti Napoleona

Tyran, diktátor a otrokář nebo reformátor, vizionář a zakladatel moderní Francie. To všechno jsou úhly pohledu, kterými je možné nahlížet na někdejšího francouzského vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparta. V úterý to je přesně 200 let od jeho úmrtí. Významné výročí si u pařížské Invalidovny připomene i prezident Emmanuel Macron.

Soška znázorňující Napoleona Bonaparte | Foto: Sarah Meyssonnier | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

K Zemi padají trosky čínské vesmírné rakety. Kam a kdy dopadnou, ale není jasné

Trosky rakety Dlouhý pochod 5B, která minulý týden vynesla do vesmíru základní modul budoucí čínské orbitální stanice, dopadnou na Zemi neznámo přesně kam ani kdy. Informoval o tom server SpaceNews.

Raketa Dlouhý pochod 5B dopravila modul Tchien-che (Nebeská harmonie) na jeho stanovenou oběžnou dráhu | Foto: China Daily | Zdroj: Reuters

Raketa ve čtvrtek úspěšně dopravila modul Tchien-che (Nebeská harmonie) na jeho stanovenou oběžnou dráhu. Poté se od modulu odpojila a sama na oběžné dráze také zůstala, ačkoli podle expertů by měla mít vylepšení umožňující řízený sestup do atmosféry. O tom, že by se příslušný manévr uskutečnil, se ale žádný z činitelů čínského vesmírného programu nezmínil.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 15:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.