Kairly

iRozhlas – Životní styl

Zprávy ze společnosti a životního stylu. Cestování po světě, dobré jídlo, zdraví, móda i rychlá auta.

iRozhlas – Životní styl
  • Daily at 18:00
  • #281
  • 0 readers
  • Rozhlas.cz
  • 25 Kč monthly

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Z Brna na Ukrajinu a zase zpátky. Na jižní Moravu se nedávno vrátil vysloužilý trolejbus Škoda 9Tr

Topením tak sálavým, že na něm šlo ohřát párky a čaj, byly vybavené staré trolejbusy Škoda 9Tr. Jeden takový kdysi prodal brněnský dopravní podnik na Ukrajinu. A nedávno se z východu vrátil na opravy zpět do Brna.

Brněnský dopravní podnik ho v devadesátých letech prodal do ukrajinského Rovna. Firma teď skoro 40 let starý vůz získala zpět. Technici ho opraví, aby mohl vozit cestující při retro projížďkách. Na unikátní vozidlo teď v komínské vozovně vzpomínají řidiči, kteří s ním kdysi sami jezdili.

„Tady na té jednoduché palubní desce zapneme… Aha, tady to prokapává ze stropu. Tak bacha, ničeho se raději nedržte, ať nejsme překvapení nějakým elektrickým projevem,“ upozorňuje s úsměvem Marian Čech, vedoucí technického provozu komínské vozovny. Otáčí černým kolečkem na desce za velkým volantem a trolejbus startuje.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Škodovka otevře v Evropě nový závod, ve hře je Turecko a Bulharsko

Nový víceznačkový závod automobilky Škoda Auto se postaví v Turecku nebo Bulharsku. Kromě vozů Škoda se zde budou vyrábět také další vozy z koncernu Volkswagen, uvedl ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii. (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Finálně byly vybrány Turecko, kde je slušná infrastruktura, ale nejisté politické prostředí, a další vážnou lokalitou je stabilnější Bulharsko, které je součástí Evropské unie,“ řekl týdeníku odborový předák Jaroslav Povšík.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Škoda představila elektrické Citigo. Bude stát do půl milionu, říká šéf Maier

Automobilový průmysl prochází asi největšími změnami v dějinách. Evropská unie tlačí výrobce ke snižování emisí ve výrobě i v dopravě. Kdo přísné limity nesplní, hrozí mu vysoké pokuty. A tak do elektromobilů investují i firmy, které se jim dosud vyhýbaly. Třeba mladoboleslavská Škoda Auto, která ve čtvrtek v Bratislavě ukázala svá první auta jezdící na elektřinu – bateriové Citigo a hybridní Superb.

Kvůli Citigu a hybridnímu Superbu vznikne speciální zastřešující značka iV, řekl v rozhovoru pro Radiožurnál šéf Škodovky Bernhard Maier.

Představujete první elektrickou sériovou škodovku ve více než 120leté historii značky. Kolik bude bateriové Citigo stát?
To vám ještě teď přesně neřeknu. Cenu zveřejníme až v příštích týdnech, až spustíme objednávkový systém. Bude to ale cena, se kterou budeme schopní konkurovat na trhu.

Spekulovalo se, že auto bude stát méně než půl milionu korun. Je to pravda?
Ano.

Read the article (9 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Klíšťová encefalitida je na vzestupu, v Česku bylo loni 712 případů. Víc jich zaznamenalo jen Rusko

Česko mělo loni nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy ze zemí Evropské unie. Případů bylo 712, což je nejvyšší počet od roku 2011. Víc nakažených ve světě zaznamenalo jen Rusko. Informace zazněla na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, informoval ve čtvrtek člen skupiny a předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar v tiskové zprávě.

Klíšťová encefalitida je v Česku na vzestupu, loni se nakazilo více než 700 lidí. Více případů bylo jen v Rusku. | Foto: Fotobanka Pixabay
Read the article (2 min read)

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.