iRozhlas – Životní styl

Zprávy ze společnosti a životního stylu. Cestování po světě, dobré jídlo, zdraví, móda i rychlá auta.

iRozhlas – Životní styl

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Umělá srdce zachraňují životy, jejich nejmodernější typ implantuje pražský IKEM už pět let

Zhruba 300 tisíc lidí v Česku trpí srdečním selháváním - jen zhruba stovky až tisíce z nich jsou vhodnými adepty na umělou srdeční náhradu. Tu nejmodernější lékaři v pražském Institutu Klinické a Experimentální medicíny (IKEM) nabízejí už pět let a za tu dobu ji implantovali víc než 120 pacientům. Většina z nich se díky tomu dočkala transplantace srdce, jiným to prodloužilo život.

„Já už jsem vlastně nežila, neudělala jsem ani pět kroků. Lékaři u nás už mě posílali na LDN,“ vzpomíná 75letá Daniela Malá na své problémy před tím, než dostala umělou srdeční náhradu. Byla v Česku vůbec první a žije s ní už pět let. Musela se ale vzdát plavání.

„To jsem milovala. Bylo to první, na co jsem se zeptala, když jsem tu kabelu viděla,“ dodává pro Radiožurnál.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Sociální problémy pramení z rozbití rodiny, říká psycholog, který zkoumal sebevraždy kanadských Inuitů

Míra sebevražd mezi původními obyvateli Kanady je stále mnohonásobně vyšší oproti většinové populaci. Příčiny mezi Inuity v nejsevernější části země řadu let zkoumal Michael Kral. Psycholog a antropolog s českými kořeny našel cestu, jak se dá situace zlepšovat. O lidské psychice i dalších tématech mluvil v rozhovoru pro Radiožurnál.

Psycholog a antropolog Michael Kral | Foto: Štěpán Sedláček | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (9 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Češi se stále častěji registrují před cestou do zahraničí. Systém DROZD už využilo 323 tisíc lidí

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí neboli DROZD oslavil v červnu deset let fungování. Systém slouží k poskytování informací o plánované cestě a pomoci občanům, vyskytne-li se v oblasti mimořádná událost, jako jsou například přírodní katastrofy nebo sociální nepokoje. Jeho služby za tu dobu využilo přes 323 tisíc občanů, kteří se do něj při cestě do zahraničí registrovali.

(ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Systém DROZD spravuje Ministerstvo zahraničních věcí a registrovat se do něj lze vyplněním formuláře, který obsahuje základní informace o plánované cestě mimo Česko. Cestovatelé do něj uvádí kontakt na sebe, případně své spolucestující a kontaktní osobu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ČEZ zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic, v Česku už jich nabízí sto

Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na sto. Dalších téměř 60 stanic umožňuje normální, tedy pomalejší dobíjení. Uvedli to zástupci společnosti. V Česku je celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR.

Dobíjení elektromobilu, elektromobil, dobíjecí stanice, nabíjecí stanice (ilustrační foto) | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nejstarší profesionální modelka v Jižní Koreji mírní generační konflikt. V 75 letech je hvězdou internetu

Před pěti lety pracovala Čche Sun-hwa až 20 hodin denně v nemocnici, aby se uživila. Dnes se ve věku pětasedmdesáti let prochází po přehlídkových molech. To je v Jižní Koreji, kde generační konflikt narůstá spolu s tím, jak obyvatelstvo stárne, malý zázrak. Píše o tom agentura AFP.

jihokorejská modelka Čche Sun-hwa | Zdroj: Profimedia

Pětasedmdesátiletá Čche Sun-hwa je se svými elegantními šedými vlasy a vzpřímeným postojem jednou z mála seniorek, které se staly hvězdami sociálních sítí a módy.

„Myslím, že taková práce je v mém věku zázrak,“ prohlašuje paní Čche, která je v současnosti nejstarší profesionální modelkou Jižní Koreje. Předtím dlouho pracovala jako ošetřovatelka v nemocnici až sedm dní v týdnu.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.