Kairly

iRozhlas – Životní styl

Zprávy ze společnosti a životního stylu. Cestování po světě, dobré jídlo, zdraví, móda i rychlá auta.

iRozhlas – Životní styl
  • Daily at 18:00
  • #222
  • 0 readers
  • Rozhlas.cz
  • 25 Kč měsíčně

Issue from 21. 3. 2019

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • Daily

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Mezi pěti nejlepšími v Evropě. Kvůli nízkému výskytu tuberkulózy má Česko problém s dostupností vakcín

Česko patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy (TBC). Počet pacientů každoročně klesá. Zatímco v roce 2008 lékaři evidovali 879 případů, loni jich bylo kolem čtyř stovek. Zemřelo 18 lidí. Výsledky ve středu na tiskové konferenci představil vedoucí národní jednotky dohledu nad tuberkulózou z pražské Nemocnice Na Bulovce Jiří Wallenfels.

Česko patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě (ilustrační foto) | Foto: Jochen Pippir | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vědci z české Akademie věd vytvořili přepínač DNA, který může v budoucnu pomoci v boji s nemocemi

Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi. Na cestě k praktickému využití tohoto objevu je ale ještě řada překážek, oznámil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Na výzkumu se podíleli také pracovníci Mikrobiologického ústavu akademie a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Výsledky jejich práce byly zveřejněny ve vědeckém časopise Chemical Science.

Ilustrace řetězce DNA | Foto: Arek Socha | Zdroj: Pixabay

Vědci připravili chemický přepínač DNA (deoxyribonukleové kyseliny), která je nositelkou genetické informace organismů.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kaplička na Olomoucku skrývala poustevnu. Dávná pověst z války může být pravdivější, než se zdá

Kousek za Javorníkem při cestě na Travnou stojí přímo u cesty po staletí malá kaplička, které se odpradávna říkalo u Tajného trápení. Vázala se k ní malebná pověst, která se při opravě ukázala být možná pravdivější, než se v minulosti zdálo, popisuje Český rozhlas Olomouc.

Kousek za Javorníkem při cestě na Travnou stojí přímo u cesty po staletí malá kaplička | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Oblast Javornicka si za třicetileté války užila své. Množství vojsk, které tudy procházely, spolehlivě decimovalo snahu místních obyvatel o jen trošku normální život. Plenící hordy likvidovaly skrovnou úrodu a drancovaly usedlosti sedláků i vrchnosti. Není se co divit, že se z této doby zachovaly dodnes hrůzostrašné legendy.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Roční čistý zisk čínské automobilky Geely vrostl o 18 procent. Tahounem byl vyšší prodej sedanů a SUV

Čínský výrobce automobilů Geely Automobile zvýšil v loňském roce čistý zisk o 18 procent na rekordních 12,55 miliardy jüanů (42,36 miliardy korun). Zasloužily se o to především vyšší prodeje sedanů a sportovně užitkových vozidel (SUV). Vzhledem k nejistému vývoji poptávky firma ale ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že letos neočekává růst tržeb.

Čínský výrobce automobilů Geely Automobile | Zdroj: Profimedia

Geely, která je díky investicím mateřské společnosti Zhejiang Geely Holding Group do evropských automobilek Volvo a Daimler nejvýznačnějším čínským výrobcem automobilů, loni zvýšila celkové příjmy na rovněž rekordních 106,6 miliardy jüanů z 92,76 miliardy v roce 2017.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Svátek francouzské kuchyně. Do světového projektu Gout de France se zapojilo i 22 českých podniků

Pět kontinentů, 150 zemí a 5000 šéfkuchařů. Restaurace po celém světě ve čtvrtek oslavují francouzskou kuchyni a gastronomii, která se v roce 2010 dostala i na seznam UNESCO. Do projektu s názvem Gout de France neboli „Chuť Francie“ se zapojilo i přes dvacet podniků v České republice, které nabízejí jídla z Provence na jihovýchodě Francie.

Francouzský kuchař Jonathan loupe a krájí zeleninu. Ta neodmyslitelně patří k provensálské kuchyni asi tak jako halušky k té slovenské.

„Budu dělat krevety po marseillsku s bylinkami, česnekem, olivovým olejem a flambované v pastisu. Dá se ale použít i jiný alkohol, třeba whisky. Je to poměrně jednoduchý recept, který se může měnit podle chuti anebo ročního období,“ popsal Radiožurnálu kuchař.

Jonathan jídlo k akci Gout de France připravuje na francouzské ambasádě v Praze. Uvařit typický francouzský pokrm v Česku podle něj není vždy snadné. Některé suroviny jsou tu totiž těžko k dostání.

Read the article (2 min read)

Kairly

Čtěte jen to, co vás zajímá.