iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Z domova

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kriminalita v Česku loni klesla o 17 procent. Podle policie to zapříčinila vládní nařízení proti koronaviru

V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165 525 skutků. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokles kriminality evidovali policisté ve všech sledovaných kategoriích, počet prostých krádeží klesl téměř o čtvrtinu, počet násilných činů o desetinu. Vražd loni policie zaznamenala 130, meziročně o 13 méně.

Policie | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Virtuální sestra Anežka na webu zdravotnictví skončila. ‚Náklady převýšily prospěšnost,‘ uvedl resort

Provoz virtuální sestry Anežky na webu ministerstva zdravotnictví, která měla pomáhat s orientací v datech o epidemii koronaviru, byl ke konci loňského roku ukončen. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Chatbot fungoval od března loňského roku.

Virtuální sestra Anežka fungovala na webu ministerstva zdravotnictví od loňského března | Zdroj: reprofoto ministerstvo zdravotnictví

„K 31. prosinci 2020 skončila aktualizace virtuálního chatbota Anežka a tento program byl tedy z webových stránek ministerstva zdravotnictví stažen,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Peterová.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nejvyšší žalobce Zeman měl zasahovat do kauzy svého známého. Zpochybnění nestrannosti odmítá

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zasáhl podle serveru Seznam Zprávy do kauzy, která pomohla jeho známému. Soukromě se podle serveru přimlouval za majitele penzionu u Třeboně Petra Habersbergera a byl také osobně zaujatý v restituční kauze pozemků, na nichž podnikatel hospodařil. Pozemky získal před lety potomek rodu Czerninů. Zeman i Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které kauzu dozorovalo, se proti článku ohradili.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obvinění z porušení nestrannosti odmítá | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Obchodní inspekce zakázala prodej dětské teplákové soupravy. Na šňůrkách z kapuce hrozí uškrcení

Česká obchodní inspekce zakázala prodej dětské teplákové soupravy značky Yvon Fashion, u které hrozí uškrcení dítěte na šňůrkách na kapuci mikiny. Inspekce nařídila stažení výrobku z trhu. Zároveň ho nahlásila ministerstvu průmyslu a obchodu a informace zveřejnila v evropském seznamu nebezpečných výrobků RAPEX. Česká obchodní inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

Podle České obchodní inspekce představují šňůry na stažení riziko uškrcení | Zdroj: Česká obchodní inspekce
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pražský ostrov Štvanice čekají změny, šanci má i nový zimní stadion. Město chce zapojit do příprav veřejnost

Před 90 lety tam diváci mohli sledovat vůbec první hokejové utkání na umělém ledu v Československu, po druhé světové válce tam zažili první vítězství československých hokejistů na mistrovství světa. Řeč je o zimním stadionu na pražském ostrově Štvanice. Už několik let je ale místo prázdné. To teď chce hlavní město změnit.

Ostrov Štvanice čekají podle magistrátu hlavního města výrazné změny | Zdroj: Profimedia

V místech, kde se v roce 1947 stali českoslovenští hokejisté mistry světa, teď roste tráva. Jediné, co po stadionu zůstalo, je funkcionalistická budova s kavárnou - dnes v havarijním stavu. S bouráním stadionu začali dělníci 28. května 2011.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Praha odmítla rekonstruovat hotel Opatov kvůli vysoké ceně zakázky. Zvažuje zbourání budovy

Pražský magistrát neuskuteční plán přestavby bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě na byty. Radní v pondělí odmítli přidělení zakázky na přestavbu za 688 milionů korun bez DPH. Adam Zábranský (Piráti) po jednání řekl, že ze soutěže vzešlá cena byla o čtvrtinu vyšší než předpokládaná. Město podle něj nechá vytvořit studii využitelnosti výškové budovy, jednou z možností je ji zbourat a na jejím místě postavit menší bytový dům.

Hotel Opatov | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přestavbu výškové budovy nedaleko stanice metra Opatov magistrát schválil v roce 2018, ve stejném roce vypsal výběrové řízení na stavební firmu. Původně odhadovaná cena rekonstrukce byla 550 milionů korun bez daně.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Lorman z organizace Život 90: Systém na očkování není vůbec připravený, na seniory se nemyslelo

V pátek byl zpřístupněn rezervační web pro plošné očkování seniorů. Bezprostředně po spuštění online formuláře se ale zájemci o vakcínu museli potýkat s problémy. „Byl to neuvěřitelný zmatek a obrovský stres. Ten systém vůbec není připravený na seniory, řekl bych v kostce,“ komentuje situaci Jaroslav Lorman, ředitel organizace Život 90, která ve spolupráci s hlavním městem Praha zřídila speciální informační linku.

I přes technické problémy se registrace v systému povedla více než 155 tisícům lidí | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ministr zahraničí Petříček se nakazil koronavirem. Až na výjimky ruší svůj diplomatický program

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (za ČSSD) má koronavirus, po pozitivním antigenním testu absolvoval i PCR test, který to potvrdil. V prohlášení pro média uvedl, že mu není dobře, je unavený, nemá ale zatím závažnější příznaky. Až na výjimky, jako je například pondělní videokonferenční jednání vlády, zrušil šéf diplomacie svůj program.

„Dobře mi není, jsem unavený, zatím ale nemám závažnější příznaky,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (za ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Předbíhání u očkování? Není koho potrestat, když se papírově nic nestalo, říká ředitel nemocnice

Fakultní nemonice Královské Vinohrady v neděli očkovala seniory nad 80 let a zdravotníky proti covidu-19. Kromě zpráv o přeplněné čekárně a neexistujících rozestupech informoval server Seznam Zprávy i o tom, že se u zadních dveří objevila dokumentaristka Olga Sommerová. Filmařce je 71 let a na očkování zatím nemá nárok. „Nemám koho potrestat, k očkování nedošlo,“ řekl v pondělí serveru iROZHLAS.cz ředitel nemocnice Petr Arenberger.

Ředitel Fakultní nemonice Královské Vinohrady a radní Českého rozhlasu Petr Arenberger | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ŽIVĚ: Otevřou se prodejny bot pro děti a papírnictví. Vláda řešila i prodloužení nouzového stavu

Vláda na tiskové konferenci oznamuje výsledky jednání o dalším prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, tedy do 21. února. Ministři měli projednat i změny v systému opatření podle protiepidemického systému PES. Povolí prodej některého zboží, které je v aktuálním pátém stupni protiepidemického systému (PES).

Babiš v neděli oznámil, že od úterý se v případě vládního souhlasu otevřou papírnictví, obchody s oblečením a obuví pro děti a prodejny se spodním prádlem. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá s ohledem na vysoký počet hospitalizovaných.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v televizi Prima řekl, že o přesunu do čtvrtého stupně PES by vláda jednala případně ve středu, pokud se trend snižujícího se počtu nakažených udrží.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.