iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Z domova

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Zanedbatelný objem služeb.‘ Komise Dvořákův střet zájmů kvůli firmě Gopas nepotvrdila

Dozorčí komise rady České televize nezjistila žádné nedostatky v obchodních vztazích České televize se školící firmou Gopas, kterou spoluvlastní generální ředitel Petr Dvořák. Komise prověřovala období od roku 2011 do roku 2020, kdy je Dvořák ředitelem televize. Vyplývá to ze závěrů komise, které zveřejnil na twitteru radní René Kühn.

Petr Dvořák | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prošetření obchodních vztahů s Gopasem uložila komisi Rada ČT poté, co radní Hana Lipovská označila Dvořákovo vlastnictví čtvrtiny v Gopasu za střet zájmů. Šlo by o porušení zákona o České televizi a kodexu televize, což může být důvod k odvolání generálního ředitele.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Při natáčení zdokonalovali dovednosti.‘ Vojenská policie sehrála zadarmo kompars pro formuli 1

Vojenští policisté sehráli podle zjištění Radiožurnálu zadarmo kompars v reklamě společnosti Red Bull. Ta v historickém pražském centru natáčela spot s vozem formule 1. Pro záběry pořizované před prvním nádvořím Pražského hradu totiž vojenská policie poskytla motocykly s majáky i řidiče.

Formule na Pražském hradě | Foto: Daniel Vojtěch/Red Bull Media House | Zdroj: ČTK

Oficiální formace s majáčky měla podle vojenské policie podtrhnout majestátnost filmované lokace před Pražským hradem.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

7,5 roku vězení a pokuta 1,2 milionu. Soud shledal Koltoka vinným z vyvedení peněz ze záložny MSD

Za úvěrový podvod vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu si má podnikatel Petr Koltok odpykat 7,5 roku vězení a zaplatit peněžitý trest 1,2 milionu korun. V pátek o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud, který muži uložil i desetiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem. Záložna, jež měla zhruba 14 000 členů, zkrachovala. Škoda způsobená pachateli trestné činnosti podle obžaloby přesáhla 1,2 miliardy korun.

Za úvěrový podvod vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu si má podnikatel Petr Koltok odpykat 7,5 roku vězení a zaplatit peněžitý trest 1,2 milionu korun (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

ONLINE: K přerušení opatření nedojde, řekl Arenberger. Vláda je kvůli rozhodnutí soudu upravila

Vláda zareagovala na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. To omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. V pátek proto schválila nová opatření připravená resortem zdravotnictví, která budou platit od pondělí, řekl na pravidelné tiskové konferenci šéf ministerstva zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Představil také plán očkování.

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Průzkum: Volby by nyní vyhrála koalice STAN a Pirátů, komunisté jsou těsně nad pětiprocentní hranicí

Kdyby se parlamentní volby konaly v dubnu, vyhrála by je koalice hnutí STAN a Pirátů s 27,9 procenta hlasů. Přes pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do sněmovny, by se dostala také sociální demokracie. Ukazuje to dubnový průzkum agentury STEM. Minulý vítěz voleb - hnutí ANO - by skončilo na druhém místě s 24 procenty hlasů. Podle STEM posilují „nově etablované koalice“ a „protestní hlasy“. Celkem by se do dolní komory dostalo sedm stran.

Sněmovní volby čekají Česko v říjnu. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hnutí ANO, v jehož čele je současný premiér Andrej Babiš, soustavně od loňského ledna klesají volební preference. Pokud by ale žádná strana teoreticky nekandidovala v koalici, podle průzkumu by vyhrálo.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Sněmovna nařídila Plagovi připravit návrh úředních maturit. Zajistit má i dostatek opravných termínů

Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky studenti v krajním případě měli mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium.

Dolní komora také vyzvala ministra, aby do poloviny příštího týdne zajistil dostatečné množství opravných termínů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nárok na přídavky na děti bude mít díky vládní novele více rodičů. Příspěvek se zvýší o čtvrtinu

Přídavky na děti se zřejmě zvýší od července zhruba o čtvrtinu. Rozšířit by se měl také okruh rodin, které na ně mají nárok. Změny přinese vládní novela o sociální podpoře, kterou schválila sněmovna. Stát touto úpravou vydá na dávkách zhruba o 3,6 miliardy korun ročně navíc. Předlohu, jež na návrh SPD také zvýší sazby přídavků pro pracující rodiny a podle úpravy KDU-ČSL daňové zvýhodnění na druhé a další děti, nyní dostane k posouzení Senát.

Současné přídavky na děti do šesti let jsou 500 korun měsíčně, od šesti do 15 let 610 korun | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA / Profimedia
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nezůstali jsme sami, reakce NATO je rychlá a rázná, pochvaluje si velvyslanec Landovský

Státy Severoatlantické aliance vyjádřily České republice kvůli výbuchu ve Vrběticích plnou podporu a odsoudily aktivity Ruska. Podle českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského předložila BIS spojencům nezpochybnitelné důkazy o zapojení ruské tajné služby GRU. „Reakce členských států je rychlá a rázná. Celá věc byla vyjednána během dvou dní, to svědčí o podpoře spojenců,“ vyzdvihuje Landovský.

Jakub Landovský | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Česko se spojenci vyjednává o koordinovaném postupu při vyhošťování ruských diplomatů, které je v kompetenci členských států.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Na ministerstvu průmyslu vzniká kvůli Dukovanům post náměstka pro jadernou energetiku

Kvůli výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany vznikne na ministerstvu průmyslu a obchodu příští týden post nového náměstka. Radiožurnálu to potvrdil šéf rezortu Karel Havlíček (za ANO). Vznikne taky celá nová sekce pro výstavbu jaderných zdrojů, která by měla mít 37 zaměstnanců. Fungovat by měla od 1. května.

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Jan Sucharda | Zdroj: Český rozhlas

Vznik nové sekce a postu náměstka by měla v pondělí schvalovat vláda. Jméno konkrétního náměstka pak vzejde z výběrového řízení. Podle Havlíčka má ale pro řízení nové sekce nejlepší předpoklady Tomáš Ehler, který v současnosti řídí malý – zhruba desetičlenný - odbor jaderné energetiky.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Do Česka se vrací mrazy. Během víkendu mohou noční teploty klesnout až 4 stupně pod nulu

V celém Česku by mohlo v noci na sobotu až do úterka mrznout. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Podle předpovědi klesnou teploty v noci až k -4 stupňům Celsia. Meteorologové varují, že mráz může poškodit zeleninu, vinnou révu nebo právě kvetoucí ovocné stromy.

Noční mrazy by v Česku mohly trvat až do poloviny května | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.