iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Z domova

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Aktivisté zablokovali vchod do budovy ministerstva pro místní rozvoj, požadují uhlíkovou neutralitu

Několik členů hnutí Extinction Rebellion zablokovalo v pátek před polednem vchod do ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Aktivisté požadují, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Ministerstvo je členem vládou zřízené uhelné komise, která se bude zabývat útlumem těžby uhlí i strukturou výroby energií.

Několik členů hnutí Extinction Rebellion zablokovalo před polednem vchod do ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Z rozpočtu dostane ministerstvo práce o 5,9 miliard více, než navrhovala Schillerová

Ministerstvo práce by mělo mít příští rok na výdaje o 5,9 miliardy korun více, než mu v návrhu rozpočtu vyčlenilo ministerstvo financí. Dohodly se na tom v pátek ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Jednání se podle nich povede ještě o penězích na informační systémy.

Podle tabulek k navrhovanému rozpočtu měl mít resort práce na příští rok původně na výdaje o 49,03 miliardy korun víc než letos.

Celkem pro něj ministerstvo financí vyčlenilo 676,47 miliardy. Příjmy ministerstva měly podle tabulek činit 564,1 miliardy korun, tedy o 21,45 miliardy víc než letos.

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vláda nebude přijímat mimořádné opatření kvůli H-Systemu. Odškodnění chce Babiš řešit změnou zákona

Odškodnění klientů zkrachovalého H-Systemu chce premiér Andrej Babiš (ANO) řešit nikoliv mimořádným opatřením vlády, ale změnou zákona. Uvedl to po pátečním jednání s právní zástupkyní části poškozených Hanou Marvanovou. Současná podoba zákona o použití peněžních prostředků z majetkových trestních sankcí podle premiéra neumožňuje, aby poškozeným připadl areál v Rabyni, který stát zabavil odsouzenému zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi.

Premiér Andrej Babiš po jednání v Bruselu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Žena z Šumperska nechala hlady pomřít třicet krav. Policie ji obvinila ze zanedbání péče o zvíře

Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze Šumperska. Žena jim nezajistila dostatek krmiva, z šedesátihlavého stáda téměř polovina následně uhynula hladem. Dalších pět kusů muselo jít na porážku, uvedla v pátek šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Žena byla obviněna z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, hrozí jí až dvouletý trest vězení.

Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze Šumperska. Žena jim nezajistila dostatek krmiva (ilustrační snímek) | Foto: Věra Hájková | Zdroj: Český rozhlas
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Antimonopolní úřad posuzuje žádost o spojení čínské firmy se společnostmi Jaromíra Soukupa

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže posuzuje spojení čínské společnosti Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC a podnikatele Jaromíra Soukupa při kontrole společností Empresa Media a Médea. Informace je uvedená na internetových stránkách úřadu.

Jaromír Soukup | Zdroj: TV Barrandov

Rainbow Wisdom Investment, kterou založila čínská státní skupina CITIC pro působení v České republice, získala podíly v obou společnostech letos v červnu, kdy přebírala aktiva holdingu CEFC China.

V Empresa Media dříve získala 49 procent, v marketingové Médea Group 30 procent. Pokud antimonopolní úřad spojení schválí, bude mít možnost firmy společně se Soukupem kontrolovat.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hamáček bude nadále v čele sociálních demokratů, shodl se poslanecký klub. Členem zůstává i Foldyna

Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Po jednání má podle svých slov jistotu, že členů klubu je nadále 15. Znamená to podle něj, že členem zůstává i Jaroslav Foldyna (ČSSD), který se v posledních týdnech dostal do sporu s vedením strany poté, co prohlásil, že by podpořil kabinet ANO i po případném odchodu sociální demokracie z koalice.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Čína zrušila turné Symfonickému orchestru Českého rozhlasu. Důvody zatím nejsou známé

Symfonický orchestr Českého rozhlasu nepojede na podzimní turné do Číny. Měl se tam představit na čtrnácti koncertech. Zahraniční agentuře, která akci zajišťovala, nedala čínská strana povolení. Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna přesné důvody zrušení turné nezná.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a šéfdirigent Alexander Liebreich. | Foto: Symfonický orchestr Českého rozhlasu | Zdroj: Český rozhlas

„Agentura, která zajišťovala turné po Číně pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, o podmínkách vyjednávala poměrně dlouho. My jsme do poslední chvíle doufali, že potřebná povolení získá,“ řekl pro Radiožurnál.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Barbarský čin.‘ Ruská ambasáda odsoudila pomalování sochy maršála Koněva, odmítá její přesun

Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ambasáda požaduje uvedení pomníku do původního stavu, uvedla v prohlášení na svém webu.

Ruská ambasáda v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Socha je terčem vandalských útoků opakovaně a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se tentokrát rozhodl, že ji nenechá očistit, chce jednat o jejím přesunu na zahradu ruské ambasády. Velvyslanectví to odmítá a zaslalo diplomatickou nótu českému ministerstvu zahraničí. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Prahy 1 a 5 se odvolaly proti povolení zdymadla na Smíchově. Navýšilo by lodní provoz na Vltavě

Radnice Prahy 5 a Prahy 1 podaly odvolání proti stavebnímu povolení nové plavební komory u Dětského ostrova na Smíchově. Informovali o tom starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) a mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. Ve čtvrtek se proti rozhodnutí vodoprávního úřadu odvolal Institut plánování a rozvoje (IPR), který zastupuje pražskou samosprávu. O odvoláních bude rozhodovat ministerstvo zemědělství jako odvolací orgán.

Rozpory jsou podle vedení Prahy 5 například v posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), v souladu s územní dokumentací či s ochranou Pražské památkové rezervace. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.