Kairly

iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Z domova
  • Daily at 6:00, 12:00 and 18:00
  • #957
  • 1 readers
  • Rozhlas.cz
  • 25 Kč měsíčně

Issue from 21. 3. 2019

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

VIDEO: Primátor Hřib netradičně svolal zastupitele. Pustil jim Piráty z Karibiku nebo Pevnost Boyard

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu. Na začátku čtvrtečního jednání tak zazněla namísto dříve používané znělky melodie z filmu Piráti z Karibiku. Zastupitelé následně v diskusi o programu jednání řešili, o jaké znělky se jedná a zda za jejich užití město nebude muset platit poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA).

Na úvod jednání o programu se opoziční zastupitel Ondřej Martan (ODS) ptal, zda by je Hřib nemohl pustit, aby je zastupitelé znali a on tak třeba nenaletěl nějakému vtipálkovi. Opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) se zase zabýval tím, zda Praha řešila autorská práva vztahující se na použité skladby. „Aby město nebylo pronásledováno, že používá hudbu z filmů, mohl by z toho být malér,“ řekl Nacher.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kompenzace za ekologické dopady jezu u Děčína nelze přenést do zahraničí, rozhodla Evropská komise

Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného členského státu Evropské unie. Vyplývá to z dopisu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Česko se u komise snažilo vyjednat možnost, že by dopady stavby jezu na životní prostředí kompenzovalo v zahraničí. Stát by tak investoval do ekologie v cizině.

Labe na Děčínsku (ilustrační foto) | Foto: Ganossi | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Eskaluje napětí a nejistotu.‘ Zaměstnanci Muzea umění Olomouc žádají rezignaci ministra Staňka

Několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci v otevřeném dopise vyzvalo ministra kultury a někdejšího olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) k rezignaci. Důvodem je dění ohledně stavby Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale z pozice zřizovatele muzea rozhodlo o architektonické soutěži.

Ministr kultury Antonín Staněk | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Ministerstvu nepřísluší posuzovat ani hodnotit, zda jsou argumenty účastníků pádné a věrohodné. Otázka důvěry a kompetentnosti ministra je výhradně záležitostí vlády a pana premiéra,“ sdělila tisková mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ministerstvo zahraničí si kvůli kauze pronájmu bytů předvolalo velvyslance Ruska. Má zjednat nápravu

Ministerstvo zahraničí (MZV) si ve čtvrtek předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním některých nemovitostí v Česku ruskou ambasádou a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví. Česká diplomacie požádala ruskou stranu o rychlou nápravu, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

Ruská ambasáda v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Se Zmejevským jednal ministrův náměstek Martin Smolek.

„Upozornil ruského velvyslance na závažné problémy v některých nemovitostech využívaných na základě mezistátní dohody Velvyslanectvím Ruské federace, které mimo jiné vzbudily pozornost českých médií,“ uvedl Bucháček.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Zeman: Nezvolením Gerlocha si senátoři prožili pětiminutovku slávy, uškodili ale Ústavnímu soudu

Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta Miloše Zemana uškodilo Ústavnímu soudu. O dalším kandidátovi, kterého navrhne, bude přemýšlet. Prezident to řekl na čtvrteční tiskové konferenci při ukončení návštěvy Karlovarského kraje.

Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zeman poděkoval senátnímu ústavně-právnímu výboru, který nominaci doporučil. Stejně tak poděkoval senátorům z klubů hnutí ANO a ČSSD, kteří Gerlocha podpořili.

Read the article (1 min read)

Kairly

Čtěte jen to, co vás zajímá.