iRozhlas – Z domova

Aktuální zprávy z domova. Politika, kauzy a důležité domácí události ve zpravoddjství Českého rozhlasu.

iRozhlas – Z domova

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Babiš vybízel k očkování proti covidu v ordinacích praktiků. Na vakcíny tam přitom nikdo nečeká

V ordinacích praktických lékařů teď na vakcíny nikdo nečeká. Radiožurnálu to potvrdil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka i šéf Chytré karantény Petr Šnajdárek. Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přitom ve svém pořadu na sociálních sítích praktiky opakovaně prosil, aby očkovali zejména starší lidi, kteří u nich na vakcíny čekají.

V ordinacích praktických lékařů teď na vakcíny nikdo nečeká (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Tečka vedle lachtanů. Do pražské zoo dorazil očkovací autobus, v dalších dnech zavítá na náplavky

V Praze v sobotu začalo fungovat pojízdné očkovací centrum, které zřídilo vedení hlavního města. Jeho první zastávkou je zoologická zahrada. Speciální autobus, kam si mohou bez registrace přijít zájemci o vakcínu proti covidu-19, se bude v následujících dnech přesouvat na další místa metropole. Zdravotníci v něm zvládnou naočkovat asi 300 lidí denně.

První zastávkou pojízdného očkovacího centra je zoologická zahrada | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Autobus bezplatně zapůjčil pražský dopravní podnik. Provoz očkovacího centra zajišťuje zdravotnický tým Metropolitního očkovacího centra na Vyšehradě ze společnosti MEDICON. Otevřeno bude v sobotu a v neděli od 9 od 17.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Česko evidovalo za pátek 140 nových případů covid-19. Reprodukční číslo se zastavilo na 0,90

V Česku testy v pátek potvrdily 140 nových případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než před týdnem a nejméně v tomto týdnu. Počty nově nakažených koronavirem v mezitýdenním srovnání tak nadále klesají. Dál ubylo i nově nakažených na 100 000 lidí za týden, jejich počet klesl na 11 z předchozích 12. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stagnovalo na 0,90.

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, statistiky zaznamenaly přes 1,674 milionu nakažených (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet hospitalizovaných se drží na padesátce. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Jihovýchod Česka v noci zasáhne silný déšť. V neděli se k němu na Moravě a Slezsku přidají bouřky

V jihovýchodní polovině Česka bude v neděli vydatně pršet. Výstraha meteorologů platí od půlnoci po celý den. V podhorských oblastech můžou hladiny malých řek překročit první povodňový stupeň. Na Moravě a ve Slezsku se k dešťům přidají silné bouřky s přívalovými srážkami a silným větrem s nárazy kolem 90 kilometrů za hodinu.

V jihovýchodní polovině Česka bude v neděli vydatně pršet (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V souvislosti s těmito srážkami počítáme s tím, že by na tocích, které odvodňují hory – od Šumavy přes Novohradské hory, Jeseníky, Beskydy až po Bílé Karpaty –, mohly stoupat hladiny řek,“ uvedl pro Radiožurnál Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Hasiči vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě, už podruhé za dva dny

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

Hasiči zasahovali na řece Moravě u zjištěného úhynu ryb | Zdroj: HZS Zlínského kraje

„Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku,“ uvedl Žemlička.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Nedostal jinou příležitost než kostní zkoušku, tvrdí právnička, která se zastala iráckého uprchlíka

Ústavní soud se v pátek zastal uprchlíka z Iráku, se kterým české úřady jednaly jako s dospělým, přestože se sám prohlašoval za nezletilého. Rozhodlo lékařské vyšetření, konkrétně určení kostního věku, což ale v daném případě podle Ústavního soudu nestačilo. Při jednání zároveň chyběl tlumočník. Popsala pro Radiožurnál Zuzana Pavelková z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která Iráčana v podání ústavní stížnosti podpořila.

„Ústavní soud řekl, že cizinecká policie by si měla do budoucna nechat vypracovat nějaké odborné stanovisko, nakolik jsou metody, které v současnosti užívá, vůbec vhodné,“ uvedla Pavelková | Foto: Jan Symon | Zdroj: Ústavní soud ČR
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

V Němčicích nad Hanou se srazila lokomotiva s osobním vlakem. Dva lidé jsou zranění

Aktualizace k mimořádné události v Němčicích: zraněné jsou 2 osoby, předběžný odhad škod je u obou dopravců vyčíslen dohromady na 8 mil. Kč, na infrastruktuře na půl milionu Kč. pic.twitter.com/Nx1TkhtMo0

— Správa železnic (@Spravazeleznic) July 31, 2021

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, vozy vykolejily. Dva lidé byli zraněni, sdělila policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková řekla, že v obou případech šlo o lehká zranění.

Strojvedoucí byl s otřesem mozku letecky transportován do olomoucké nemocnice. Zraněný cestující z osobního vlaku byl muž ve středním věku, kterého zdravotníci převezli s poraněním hrudníku do prostějovské nemocnice.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Strážníci v Pardubicích řešili tři potyčky vyvolané stejnou skupinou. Dva muži skončili v nemocnici

Pardubičtí strážníci museli zasahovat v noci z pátka na sobotu hned třikrát. Na Pernštýnském náměstí řešili tři rvačky spojené s agresivitou. Všechny konflikty spojuje stejná skupina útočníků. „Ve dvou případech potyček jsou výsledkem krvavá zranění,“ uvedla městská policie na facebooku. Není to tento měsíc poprvé.

Pardubičtí policisté zasahovali v noci na sobotu u třech potyček | Foto: Facebook - Městská policie Pardubice

První incident se odehrál krátce po sobotní půlnoci. Strážníci spolu s policisty na místě potyčky nalezli 47letého muže, který měl poraněnou hlavu, tekla mu z ní krev. Muže předali do péče záchranné službě.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Konvalinka: Senioři se za tenisky nebo iPhone očkovat nenechají. Lidi bych k vakcíně motivoval i finančně

Epidemie koronaviru v Česku dále zpomaluje. Klesají počty pozitivních testů i reprodukční číslo. „Přestože se už lidé veselí společně venku, čísla vypadají relativně dobře. Jsem optimista, ale hodně záleží na tom, jestli se nám podaří doočkovat minimálně nejstarší nejohroženější skupinu obyvatel,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.

„Potřebujeme mobilní týmy, které budou objíždět vesnice,“ apeluje Konvalinka | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že do poloviny září by mohlo být proočkováno 70 procent české populace. Podle Konvalinky to ale úplně reálné není. Připomíná, že podle dat počet očkovaných každým dnem klesá.

Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Subscribe to newsletter

  • Read the best content selected by Rozhlas.cz Rozhlas.cz.
  • You will receive newsletter in your inbox Daily at 6:00, 12:00 and 18:00.
  • You can also subscribe using RSS feed.

Modern news platform
for demanding readers

Subscribe to thematic newsletters prepared by professional editors.

  • Read your newsletters at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.