iRozhlas – Ze světa

Zprávy ze světa od zahraničních redaktorů a zpravodajů Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ze světa

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kyjev a Moskva se dohodly na ‚obilném‘ příměří. K míru na východě Ukrajiny je ale stále příliš daleko

V den ukrajinských parlamentních voleb – přesně minutu po půlnoci 21. července - má začít platit příměří na východě země, uvedla agentura Interfax. Nejnovější snahu zastavit boje na Donbasu dohodli zástupci Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Není ale vůbec jisté, že se ho podrží dodržet – veškeré předchozí pokusy totiž ztroskotaly.

Není ale vůbec jisté, že se ho podrží dodržet – veškeré předchozí pokusy totiž ztroskotaly | Zdroj: Profimedia

„Všestranný, udržitelný a časově neomezený klid zbraní od půlnoci 21. července.“ Těmito slovy popsala příměří mluvčí ukrajinského exprezidenta a nyní člena vyjednávacího týmu Leonida Kučmy, uvedla ČTK.

Read the article (4 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Britský parlament zkomplikoval plány na tvrdý brexit. Budoucí vláda se neobejde bez jeho souhlasu

Britští poslanci zkomplikovali případný tvrdý brexit. Dolní sněmovna ve čtvrtek schválila návrh, podle kterého jejich schůze potrvá až do 31. října, kdy má Spojené království odejít z Evropské unie. Britští zákonodárci svým krokem zkomplikovali příští vládě prosazení brexitu bez dohody.

Muž stojící před britskou vlajku před budovou parlamentu. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Pro nového premiéra bude kvůli usnesení složitější odchod z Británie vynutit tím, že by ukončil současnou schůzi a novou vyhlásil až po brexitu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Turecko by mohlo mít místo F-35 ruské stíhačky. Vztah Ankary a Spojených států se komplikuje

Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat. V Moskvě to ve čtvrtek prohlásil šéf ruské státní zbrojovky Rostěch Sergej Čemezov. Spojené státy v minulých dnech opakovaně pohrozily, že dodávka letadel F-35 do Turecka se nemůže uskutečnit kvůli rozhodnutí Ankary pořídit si ruský systém protivzdušné obrany S-400.

Moderní stíhací letouny Su-35 v Rusku zakoupila dosud jen Čína, dodávka Indonésii se zatím neuskutečnila kvůli americkým sankcím | Zdroj: Profimedia

„Pokud naši turečtí kolegové projeví zájem, jsme připraveni na dodávkách Su-35 pracovat,“ konstatoval podle agentury TASS Čemezov.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Pobíhali jako idioti, spílal eurokomisař britským vyjednavačům. Nebyli podle něj připraveni na brexit

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v rozhovoru s BBC prohlásil, že když britští vyjednavači přijeli v roce 2017 do Bruselu k rozhovorům o brexitu, „pobíhali sem tam jako idioti“. Náměstek britského ministerstva pro brexit Martin Callanan ve čtvrtek Timmermansova slova označil za dětinské urážky a Timmermanse osobně za „hloupého hocha“, píše agentura AP.

Frans Timmermans | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Mysleli jsme si, jak jsou vynikající,“ řekl Timmermans v pořadu Panorama, který BBC odvysílá ve čtvrtek večer a z něhož již zveřejnila úryvky.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Írán v Perském zálivu zadržel zahraniční tanker. Údajně pašoval ropu

Íránské revoluční gardy zadržely v neděli v Perském zálivu zahraničí tanker, který pašoval ropu. Informovala o tom ve čtvrtek íránská státní televize, aniž tanker blíže specifikovala. Posléze ale zveřejnila video, které podle agentury AP dokládá, že jde o tanker Riah provozovaný zřejmě firmou ze Spojených arabských emirátů (SAE), o jehož vplutí do íránských vod už začátkem týdne informovaly zahraniční agentury.

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Co spojuje Louvre s opioidovou krizí v USA? Sacklerovi. Muzeum zakrylo jméno kontroverzních dárců

Pařížské muzeum umění Louvre odstranilo ze svých zdí jméno rodiny Sacklerových, a stalo se tak první velkou institucí, která se rozhodla přetrhat vazby na štědré dárce a filantropy, jejichž jmění částečně pochází z farmaceutické společnosti spojované s opioidovou krizí ve Spojených státech.

Lék OxyContin vyrábí americká farmaceutická společnost Purdue Pharma. | Foto: George Frey | Zdroj: Reuters

Kolekce perských a levantských artefaktů pařížského muzea se nachází v části, které se už od roku 1997 říká Sacklerovo křídlo. Teď jméno rodiny z ukazatelů ke kolekci orientálních starožitností zmizelo – stejně jako z tabule dárců u hlavního vchodu.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Marocký soud odsoudil k smrti trojici mužů, kteří zavraždili turistky ze Skandinávie

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňské vraždy dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký Atlas. Ačkoli se odsouzení hlásili k teroristické organizaci Islámský stát, ta za vraždy nikdy nepřijala odpovědnost. Ve stejném procesu bylo odsouzeno i dalších 21 lidí v souvislosti s těmito vraždami či za různé trestné činy spojené s terorismem. Soud jim podle agentury AFP vyměřil pětileté až doživotní tresty.

Právnící v soudní mísatnosti před začátkem soiudního procesu, který rozhodl o trestech pro muže obviněné z vraždy dvou Skandinávek. | Foto: Mosa'ab Elshamy | Zdroj: Fotobanka ČTK

Obžalovaní ve čtvrtek před soudem v marockém městě Salé pronesli závěrečné řeči.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Američané sestřelili v Hormuzském průlivu íránský dron. Přiblížil se na 900 metrů k vojenské lodi

Americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba 900 metrů k plavidlu. Ve čtvrtek to oznámil americký prezident Donald Trump. Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě napjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron.

Americká válečná loď USS Boxer | Zdroj: United States Navy

Trump řekl, že íránský dron se přiblížil k výsadkové lodi USS BOXER, čímž ohrozil bezpečnost nejen plavidla, ale také posádky. Prezident uvedl, že Američané před sestřelem, který označil za obrannou akci, opakovaně vyslali k íránskému bezpilotními stroji výzvy, aby se vzdálil. To podle agentury Reuters potvrdil i Pentagon.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Český turista si v Tatrách poranil kotník, když utíkal před medvědem

Český turista si ve čtvrtek odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou utíkal do bezpečí před medvědem. Zraněnému turistovi pomohli horští záchranáři, které muž požádal o pomoc, informovala slovenská Horská záchranná služba.

Střety turistů s medvědem na Slovensku nejsou ojedinělé. Narazit na šelmu lze nejen v Tatrách, ale i v níže položených lesích. Ilustrační foto | Foto: bodsa/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Na šelmu dvojice turistů narazila na turistické stezce při sestupu z hory Holý vrch. Ta se nachází blízko hory Baranec, která se řadí mezi oblíbené cíle návštěvníků Západních Tater.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Vídeň kvůli nehodě přerušila testování autobusů bez řidičů. Jedna žena je lehce zraněná

Vídeň dočasně pozastavuje zkušební provoz samořídících autobusů. Je to kvůli nehodě, při které autonomní vozidlo ve čtvrtek srazilo chodkyni. Žena je lehce zraněná, ale vůz má být podle výrobců naprogramovaný tak, aby taková situace nikdy nenastala.

Jeden z autonomních autobusů. | Foto: Wiener Linien/Manfred Helmer | Zdroj: Eurocomm-PR

Podle svědků deníku Kurier měla asi třicetiletá žena na uších sluchátka v momentě, kdy se k ní přiblížil autobus, údajně koukala do mobilního telefonu a vozidla si tak nemusela všimnout. Auto ji srazilo bokem. Utrpěla ale jen o lehké odřeniny a nic vážného se jí nestalo.

Read the article (1 min read)

That's it. You read the whole issue.

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.