Kairly

iRozhlas – Ze světa

Zprávy ze světa od zahraničních redaktorů a zpravodajů Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ze světa
  • Daily at 6:00, 12:00 and 18:00
  • #1126
  • 1 readers
  • Rozhlas.cz
  • 25 Kč monthly

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Trump oznámil, že na Blízký východ posílá 1500 vojáků. Důvodem je údajné ohrožení Íránem

Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. V pátek to oznámil prezident Donald Trump. Vojáci do oblasti míří kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě. Média s odvoláním na své zdroje tento týden uvedla, že ministerstvo obrany Bílému domu předloží plán na vyslání až 10 000 dodatečných vojáků, ale že není jasné, pro kolik vojáků se Trump rozhodne.

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Washington o ohrožení ze strany Teheránu mluví stále častěji, podrobnosti této hrozby jsou ale nejasné.

Posílení vojenské přítomnosti USA na Blízkém východě nicméně signalizuje obrat v názorech prezidenta, který opakovaně poukazoval na potřebu omezit počet amerických vojáků v regionu.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Výbuch bomby v centru francouzského Lyonu zranil nejméně osm lidí. Policie hledá pachatele

V centru francouzského města Lyon v pátek explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno nejméně osm lidí. Podle agentury AFP o tom informovala francouzská prokuratura s tím, že šlo zřejmě o nastraženou bombu. Prezident Emmanuel Macron označil incident za útok bez obětí na životech. Podle francouzského ministerstva vnitra nejsou zranění vážná. Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení prokuratury.

Policisté, hasiči a zdravotníci na místě výbuchu | Foto: Emmanuel Foudrot | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Maďarský soud potrestal 10 členů gangu převaděčů. Nejméně jeden je podle agentury MTI Čech

Soud ve městě Zalaegerszeg na západě Maďarska v pátek uložil tresty od 32 měsíců do jedenáct let odnětí svobody deseti členům mezinárodního gangu, který od léta 2016 pašoval migranty do dalších zemí Evropské unie, informovala agentura MTI. Mezi odsouzenými byl podle maďarské tiskové agentury přinejmenším jeden český občan, ale podrobnosti o jeho identitě či výši trestu agentura neuvedla.

Maďarský soud (ilustrační foto) | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

„Obžalovaní s afghánským, pákistánským, indickým, albánským, českým a rumunským občanstvím“ podle MTI od léta 2016 převáděli migranty pěšky přes srbsko-maďarskou hranici a pak je v dodávkách přepravovali do dalších evropských zemí.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Kdo nahradí Mayovou? Sázkové kanceláře favorizují zastánce tvrdého brexitu Borise Johnsona

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson v pátek jako první potvrdili, že se v příštích týdnech budou ucházet o post lídra Konzervativní strany, a tudíž i premiéra. Jak oznámila končící premiérka Theresa Mayová, souboj oficiálně začne až 10. června. Podle webu BuzzFeed News je už ale jasné, že v něm nebudou chybět další dvě jména: ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a bývalá ministryně práce Esther McVeyová.

Bývalý ministr zahraničí a starosta Londýna Boris Johnson | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Unii opustíme 31. října s dohodou, nebo bez, řekl Johnson. Od konzervativců ale zazněla první kritika

Británie musí opustit Evropskou unii na konci října, ať již s dohodou, či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson, který se hodlá ucházet o křeslo lídra Konzervativní strany, jež začátkem června uvolní premiérka Theresa Mayová. Šéfka Konfederace britského průmyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová televizi Sky News řekla, že neřízený brexit se nikdy nejevil pravděpodobnějším.

Británie musí opustit Evropskou unii na konci října, ať již s dohodou, či bez ní, prohlásil někdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson (ilustrační snímek) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters
Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Za videem, které přivodilo konec rakouské vládní koalice, stojí právník. Šlo mu prý o demokracii

Za videem, které vedlo k rozpadu rakouské vládní koalice, stojí vídeňský právník Ramin Mirfakhrai. Napsal to v pátek v tiskové zprávě zaslané rakouským médiím. Šlo mu prý o demokracii. Heinz-Christian Strache, který kvůli záznamu skončil jako rakouský vicekancléř i šéf protiimigračních svobodných (FPÖ), ještě před tímto oznámením uvedl, že v souvislosti s videem podal trestní oznámení na tři osoby.

Heinz-Christian Strache, který kvůli záznamu skončil jako rakouský vicekancléř i šéf protiimigračních svobodných, uvedl, že podal trestní oznámení na tři osoby (ilustrační snímek) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)

Kairly

Stop be distracted.

Import your RSS feeds.

Set when you want to read what content.

Grow healthy reading habits.