iRozhlas – Ze světa

Zprávy ze světa od zahraničních redaktorů a zpravodajů Českého rozhlasu.

iRozhlas – Ze světa

Issue from

Rozhlas.cz Rozhlas.cz • 3× per day

Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

‚Náš dům hoří.‘ Macron chce řešit lesní požáry v Amazonii, je to dle něj mezinárodní krize

Brazilská vláda čelí mezinárodnímu tlaku a kritice kvůli lesním požárům v Amazonii, jejichž počet se v letošním roce výrazně zvýšil, mimo jiné i kvůli jejich nelegálnímu kácení. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil požáry za mezinárodní krizi a chce toto téma řešit i na víkendovém summitu skupiny G7 ve Francii. Hnutí studentů Fridays For Future (Pátky pro budoucnost) chystá v pátek demonstrace před brazilskými ambasádami ve světě.

„Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize. Členové G7, uvidíme se za dva dny, abychom o tom naléhavě hovořili,“ napsal ve čtvrtek na twitteru francouzský prezident.

Obavy vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. „Uprostřed klimatické krize si nemůžeme dovolit další škody na hlavním zdroji kyslíku a biodiverzity,“ uvedl šéf OSN.

Read the article (3 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Při tlačenici před rapovým koncertem v Alžíru zemřelo pět lidí. Vystoupení nebylo přerušeno

Pět lidí zemřelo a několik desítek osob utrpělo zranění při tlačenici, která nastala ve čtvrtek večer u jednoho ze vstupů na stadion v Alžíru krátce před koncertem Soolkinga, alžírské rapové hvězdy. Uvedl to informační server TSA s odkazem na nemocniční zdroje. Alžírské úřady se k situaci zatím nevyjádřily, napsala v pátek agentura AFP.

Lidé, kteří byli v době neštěstí již uvnitř stadionu, AFP řekli, že si ničeho neobvyklého nevšimli. | Zdroj: Reuters
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Slovinsko staví další plot na hranici s Chorvatskem. Má zabránit ilegálním vstupům do země

Slovinsko začalo na své jižní hranici s Chorvatskem stavět další úsek plotu, který má zabránit rostoucímu počtu migrantů v ilegálním vstupu do země. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Slovinská policie za prvních sedm měsíců letošního roku zaregistrovala 7415 migrantů, což je o 56 procent více než ve stejném období loňského roku. Podle Reuters to svědčí o tom, že více lidí se snaží přes Balkán dostat do bohatých západních států.

Slovinsko poprvé začalo stavět plot na svých hranicích během uprchlické krize v roce 2015. Na snímku plot u řeky Kolpy | Foto: Hythlodot | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©
Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Ocean Viking zakotví na Maltě, 356 migrantů převezme šest zemí Evropské unie

Loď Ocean Viking provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée s 356 africkými migranty zakotví na Maltě, běžence převezmou Francie, Německo, Irsko, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. Oznámil to v pátek maltský premiér Joseph Muscat. Francouzská vláda informovala, že převezme 150 z nich. Posádka lodi nabrala běžence ve vodách u Libye při několika záchranných operacích před dvěma týdny.

Na palubě lodi Ocean Viking je 356 migrantů. | Zdroj: Reuters

„Po jednáních s Evropskou komisí a zeměmi Evropské unie, konkrétně Francií a Německem, Malta souhlasila, že se zapojí do řešení patové situace lodi Ocean Viking,“ napsal na twitteru premiér Muscat. Doplnil, které země migranty převezmou, a uvedl, že žádný z nich nezůstane na Maltě.

Read the article (1 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

,Blesk udeřil do skály, padaly na nás kameny.‘ Polští turisté popsali tragédii v Tatrách

Po čtvrteční bouři se na polské straně Tater stále pátrá po dvou lidech, s nimiž se jejich příbuzným dosud nepodařilo navázat kontakt. Záchranáři z místní horské služby ale nevědí, zda se tito lidé skutečně vydali do hor. Uvedla to v pátek polská televize TVN 24. Čtvrteční bouře v Tatrách si vyžádala pět životů, včetně českého turisty, který zahynul na slovenské straně Tater. Češka, která šla s ním, utrpěla zranění.

„Na hoře se ze slovenské strany objevily mraky, začalo pršet a po několika minutách udeřily blesky,“ uvedl svěděk. (ilustrační foto) | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain

Bilance bouře na polské straně Tater čítá čtyři mrtvé a 157 zraněných, z nichž 34 zůstává v nemocnicích.

Read the article (2 min read)
Rozhlas.cz

Rozhlas.cz

Putin nařídil ‚symetrickou odpověď‘ na test americké rakety s plochou dráhou letu

Ruský prezident Vladimir Putin na poradě bezpečnostní rady státu v pátek nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a dalším úřadům posoudit úroveň ohrožení země po nedělním testu americké střely s plochou dráhou letu a připravit „symetrickou odpověď“. Vyplývá to z Putinova vystoupení, zveřejněného na internetové stránce Kremlu.

Putin dodal, že Rusko zůstává otevřeno rovnoprávnému a konstruktivnímu dialogu se Spojenými státy | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Read the article (2 min read)

That's it. You read the whole issue.

Stop be distracted.
Grow healthy reading habits.

  • No notifications. No endless scrolling. No addiction and FOMO.
  • Read your sources at regular time you want. E.g. every day at 9am.
  • We update your timeline only every 3 hours. Because that's sane.
  • No magic algorithms. The content is chosen by you and the professional editors you trust.