Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Musk plní slib a prodal další akcie Tesly. Dostal za ně miliardu

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk prodal dalších 934 091 akcií firmy, za které utržil 1,01 miliardy dolarů (22,8 miliardy Kč). Vyplývá to ze čtvrteční zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Nejbohatší člověk na světě se už z daňových důvodů zbavil asi deseti milionů akcií své firmy, celkem za ně získal zhruba 11 miliard dolarů.

Musk nechal začátkem listopadu uživatele sociální sítě Twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent ze svého 17procentního podílu v Tesle, aby zaplatil vyšší daně. Slíbil tehdy, že se výsledku hlasování podřídí. Hlasování se zúčastnilo přes 3,5 milionu lidí, zhruba 58 procent se vyslovilo pro prodej akcií. Aby svého cíle dosáhl, musí se Musk zbavit ještě dalších akcií, uvedla agentura DPA.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Dotací pro firmu kancléře Mynáře se bude zabývat soud

Nejvyšší státní zástupce podal žalobu kvůli tomu, že Ministerstvo financí zrušilo rozhodnutí, podle něhož měla firma kanceláře Vratislava Mynáře vrátit dotaci ve výši téměř šesti milionů korun.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se obrátil na soud kvůli dotaci, kterou dostala z fondů Evropské unie firma prezidentova kancléře Vratislava Mynáře.

K podání žaloby ho vyzvala Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava, která dotaci původně poskytla, ale požaduje její vrácení, protože je objevily nové skutečnosti, jež její udělení zpochybnily. V radě zasedá šestnáct politiků ze Zlínského a Olomouckého kraje.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Prodloužený víkend v Premier League: Je pravý čas pořídit si Ronalda?

Čtrnácté kolo v Premier League střídá. Už v sobotu ho nahradí kolo číslo 15. Jaký dopad má aktuální dění na náladu Fantasy manažerů? Karel Tvaroh vyhlíží prodloužený víkend v Anglii, formu Manchesteru United a karetní tresty.

Soutěž o zájezd na anglickou Premier League ve virtuální hře Fantasy League, uspořádané ve spolupráci se sázkovou kanceláří Fortuna, plynule navazuje už 15. kolem. V jejím čele se nyní nachází tým „jbrekkie“, kterému schází pouhé 2 body na dosažení úctyhodné mety 1000 bodů. Celou tabulku si pak můžete prohlédnout zde.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Státní zástupce označil rozhodnutí ministerstva výhodné pro Mynáře za nezákonné

Podle dřívějšího rozhodnutí ministerstva financí nemusel hradní kancléř Vratislav Mynář vracet dotaci šest milionů korun na svůj penzion v Osvětimanech.

Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech. ČTK to dnes řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Rozhodnutí ministerstva považuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za nezákonné. Návrh na podání správní žaloby předal NSZ v září Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

„Vědci dali jasně najevo, že musíme zrychlit. A na COP26 jsme vytvořili podloží, na kterém lze v příštích letech stavět další úspěchy,“ říká britský zmocněnec pro klima John Murton. Rozhovor:

www.seznamzpravy.cz/clanek/zah…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek nehodlá ustoupit kritice kvůli brněnské kauze. V rozhovoru uvedl, že byl před více jak rokem podat před kriminalisty vysvětlení. „Považuji za vyloučené, že bych mohl být obviněný,“ říká.

www.seznamzpravy.cz/clanek/dom…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Majetky nových ministrů a poslanců se zavřely před veřejností

Budoucí vládní koalice se v úterý dohodla, že předloží nejspíše do Vánoc poslanecký návrh, díky kterému by měla být majetková přiznání politiků opět dostupná.

Článek si také můžete pustit v audioverzi.

Noví poslanci i členové kabinetu budoucí vlády premiéra Petra Fialy (ODS) musí po svém nástupu do funkcí odevzdat majetková přiznání, jaké nemovitosti nebo akcie vlastní, případně zda a jak vysoké mají dluhy.

I když však tyto informace noví politici do centrálního registru oznámení vloží, pro veřejnost zůstanou stejně tabu. A tato situace potrvá ještě minimálně půl roku.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zlatý věk námořní dopravy je teď. Rejdařům se na něj složí všichni

Zboží z Číny někdy dorazí se zpožděním 50 dnů a navíc mnohem dráž. Spolehlivost námořních dopravců je oproti loňskému roku dramaticky nižší – a přesto rejdaři vydělávají jako nikdy a návrat cen do normálu se nechystá.

Závislost na výrobě v Číně se evropským firmám hodně prodraží – v penězích i v čase. Lodě běžně nabírají zpoždění i více než měsíc a ještě si za to rejdaři řeknou o víc peněz. Historicky vysoké sazby za dopravu sice lehce klesají, ale to není signál klesající poptávky po námořní přepravě.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Za školní šikanu vězení. Francie ji chce trestat přísněji než zbytek světa

Těm, kteří se ve škole dopouštějí šikany, by brzy mohlo ve Francii hrozit vězení, nebo milionové pokuty. Zákon schválili poslanci, teď míří do Senátu. Přísné tresty mají pomoci nastavit hodnotový systém ve společnosti.

Dolní komora francouzského parlamentu odhlasovala, že šikana ve škole má být trestným činem, za který by hrozily až tři roky vězení. Podle poslanců je nutné společnost upozornit na závažnost útoků dětí na své vrstevníky, píše deník The Guardian.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

„České zdravotnictví už zkolabovalo. Nepřipouštět si to znamená nebezpečně posouvat pohled na to, co je ve zdravotnickém systému standardní a normální. Co se děje teď, prostě normální a standardní není,“ píše @cabanmart v komentáři👇

www.seznamzpravy.cz/clanek/kor…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Biden zpřísňuje pravidla pro lidi mířící do USA

Americký prezident Joe Biden představil přísnější cestovní pravidla pro vstup do Spojených států. Důvodem jsou první odhalené případy nákazy variantou omikron, které úřady detekovaly hned na několika místech Spojených států.

Nová pravidla budou vyžadovat, aby každý cestující, který míří do USA z jiné země, měl negativní test nejpozději jeden den před odletem. Původní opatření přitom dovolovala prokázání se až tři dny starým testem. Nová pravidla doporučená americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí vstoupí v platnost v pondělí.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Automobilka Škoda Auto znovu nejede na sto procent. Aktuálně ji zpomalují nejenom protipandemická opatření ve výrobě, ale opět i nedostatek čipů. Kvůli omezením letos nevyrobí 300 tisíc vozů.

www.seznamzpravy.cz/clanek/eko…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Budu otloukánkem vlády, ale vylučuji, že mě obviní, tvrdí budoucí ministr

Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nehodlá ustoupit kritice kvůli brněnské kauze. Do vlády chce jít na základě podpory premiéra a prezidenta. Případ podle něho souvisí s politikou v Brně.

Kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nehodlá vyslyšet protikorupční organizace a hodlá se nadále ucházet o místo ve vládě. V rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal, že tak činí na základě podpory od premiéra a stranického nadřízeného Petra Fialy.

Blažek je pro šéfa ODS důležitým spojencem nejen ve straně, ale i ve vztahu k Hradu a prezidentovi Miloši Zemanovi. V posledních dnech však čelí kritice, neboť podle Aktuálně.cz jej policie prověřuje kvůli podezření z machinací s městským majetkem v Brně.

Read the article (5 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Ve Všeobecné fakultní nemocnici aplikují denně monoklonální protilátky až 30 lidem. Pro řadu rizikových pacientů s covidem představuje léčivo naději, že u nich nemoc nezesílí do těžkého průběhu. Jeho aplikace trvá asi půl hodiny, celý proces dvě.

www.seznamzpravy.cz/clanek/kor…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Je pátek 3. prosince

🔪 Premiér Babiš uvedl, že se ho pokusil napadnout ozbrojený muž

🤰 Polští poslanci zamítli přísný potratový zákon

💉 V O2 areně by se opět mohlo očkovat, podrobnosti sdělí vláda

🪖 Německá armáda se rozloučila s končící kancléřkou Angelou Merkelovou
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Velký automobilový čipomor. Škoda zastavuje směny, nevyrobí 300 tisíc aut

Největší automobilku v zemi brzdí další odstávky. Kvůli nedostatku čipů v tomto týdnu opět vypadávají celé směny. Automobilka kvůli omezením letos nevyrobí 300 tisíc vozů.

Automobilka Škoda Auto znovu nejede na sto procent. Aktuálně ji zpomalují nejenom protipandemická opatření ve výrobě, ale opět i nedostatek čipů.

„Tento týden budou jednotlivé směny na jednotlivých montážních linkách vynechány. Například na Octavii nebo i výroba Superbu v Kvasinách,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Marek Jancák, vedoucí výroby Škoda Auto, s tím, že firma chce změnit systém dodávek čipů a potřebné kapacity u výrobců zasmluvnit.

Na kolik procent v tuto chvíli jede výroba Škoda Auto?

Read the article (6 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Hospitalizovaných pacientů s covidem bylo 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

seznamzpravy.cz/clanek/92585
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Komentář: Zdravotnictví už zkolabovalo. Teď bojuje o život

Martin Čaban

Když se část zdravotní péče neposkytuje vůbec a ten zbytek se kvůli podmínkám v nemocnicích a vyčerpání lékařů poskytuje v nižší než obvyklé kvalitě, pak jsme opustili definici fungujícího zdravotnictví.

V mnoha vyjádřeních politiků, která padla během páté covidové vlny, zaznívá jako refrén snaha zabránit kolapsu zdravotnictví. Objevuje se v různých variantách, někdy je dramatický „kolaps“ nahrazen „zahlcením nemocnic“, jemuž je ovšem také třeba zabránit – jak říkal například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, když oznamoval poslední várku nepříjemných opatření, onu českou variaci na téma bavorského modelu.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Sněhová bouře v Dánsku uvěznila zaměstnance a zákazníky v prodejně IKEA

Neplánovaný nocleh v oddělení s postelemi prodejny IKEA v dánském Aalborgu má za sebou 25 zaměstnanců a zákazníků, které v obchodě v noci na čtvrtek uvěznila sněhová bouře.

Zákazníci a zaměstnanci prodejny IKEA ve městě Aalborg na severu Dánska museli přespat kvůli sněhové bouři v obchodě. Domů se nemohlo vrátit nejméně 25 lidí. V prodejně povečeřeli, dívali se na televizi a přespali v showroomu, popsal zpravodajský server BBC.

Část severního Dánska zasáhla ve středu silná sněhová bouře, 300 lidí přečkalo noc na letišti v Aalborgu. Ve městě napadlo nejméně 25 centimetrů sněhu. Policie kvůli povětrnostním podmínkám nedoporučovala, aby lidé v oblasti sedali za volant.

Read the article (1 min read)