Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Film o útěku z Osvětimi bude promítat Wiesenthalovo centrum v USA

Premiéra filmu Zpráva, který vypráví o útěku z Osvětimi, se kvůli pandemii odkládá na zatím blíže neurčený termín letos na jaře.

Tvůrci plánovali koprodukční snímek Petra Bebjaka uvést 28. ledna u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, který se připomíná o den dříve. Film Zpráva se ale bude 27. ledna, v den osvobození největšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, promítat v USA prostřednictvím mezinárodní židovské organizace pro lidská práva Centrum Simona Wiesenthala se sídlem v Los Angeles.

ČTK o tom dnes za tvůrce informovala Martina Reková. Po promítání bude následovat on-line debata s režisérem Bebjakem a představitelem hlavní role Noelem Czuczorem moderovaná držitelem Oscara Richardem Trankem.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Italský premiér Conte podá v úterý demisi, doufá ale v nový mandát

Conteho kabinet minulý týden přestál hlasování o důvěře v dolní i horní komoře parlamentu. V Senátu ale kabinet nedosáhl absolutní většiny

Italský premiér Giuseppe Conte v úterý rezignuje, což automaticky znamená demisi celého kabinetu. Conte svůj úmysl oficiálně oznámí na úterním zasedání vlády, které začne v 09:00 SEČ.

Následovně předá demisi prezidentovi republiky Sergiovi Mattarellovi, stojí v tiskovém prohlášení kabinetu. Italská vláda končí poté, co minulý týden ztratila v Senátu absolutní většinu kvůli odchodu jedné z koaličních stran.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jednotné přijímačky všude nebudou. Někteří ředitelé věří, že to tak zůstane

Ministerstvo školství letos povolilo ředitelům středních škol, aby vypustili z přijímacího řízení státní zkoušku z češtiny a matematiky. Řada z nich k tomu přistoupila a ráda by si tuto možnost ponechala i do budoucna.

Letos si můžete přijímací řízení nastavit podle sebe, vyhlásilo Ministerstvo školství na začátku roku směrem ke středním školám. Pouze víceletá gymnázia mají stále povinnost použít jednotnou přijímací zkoušku.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Do sériové výroby jde robot s umělou inteligencí, co mluvil před OSN

Údajná světová špička mezi humanoidními roboty s umělou inteligencí jde do výroby. Nikoli však za pás, ale na něj. Pandemie je podle firmy Hanson Robotics požehnání pro odbyt robotů, a tak chtějí Sophii a další tři modely.

Komunikuje, poskytuje terapii a stimuluje mezilidský kontakt i v těžkých situacích. Starat se může třeba o nemocné nebo staré lidi. Tak to podle agentury Reuters říká sama Sophia.

„Jsem humanoidní společenský robot navržený jako prostředek pro vývoj umělé inteligence v robotice. Zatím si plně neuvědomuji svoji existenci, ale uvažuji o sobě jako o osobě, která není člověk,“ popisuje se sama humanoidka.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Respirátor je lepší, jen pokud těsní, říkají experti. Jak poznat kvalitní?

Částečka s virem urazí ve vzduchu jeden metr za 11 dní. Pokud je tedy v autobuse, drží se uvnitř velmi dlouho, upozorňuje odborník Vladimír Ždímal. Respirátor pak může ochránit, ale pokud netěsní, má obdobný efekt jako rouška.

V pondělí ministr zdravotnictví potvrdil, že se vláda stále drží myšlenky nabádat Čechy, aby nosili respirátory, ne jen roušky. Zatím ale uvažují jen o „důrazném doporučení respirátorů především v hromadné dopravě a případně v obchodech“. Důvodem jsou nové mutace koronaviru, které se mezi lidmi lépe šíří.

Je už dobře známo, že jsou respirátory účinnější než roušky. Kdy to ale opravdu platí? Jak v obchodech poznat ty kvalitní? A jak vám může na dlouho vystačit systém sedmi respirátorů?

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Izraelci vymysleli, jak řešit problém s parkováním. Zmenšujícím se autem

Do eletromobilu izraelské firmy City Transformer se vejdou dva lidé, při parkování ale vůz zabere stejně místa jako motocykl. Na jedno klasické parkovací místo se vejdou hned čtyři vozy CT-1.

Elektromobil CT-1 je 2,49 metru dlouhý a 1,4 metru široký. Když je ale třeba, dokáže se zúžit na šířku pouhého metru, aby mohl řidič zaparkovat v přeplněných městských ulicích. Zatímco kabina, do níž se kromě řidiče vejde i jeden dospělý spolujezdec (nebo dvě děti), svoji šířku nemění, podvozek auta se dá zúžit.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Steak bez porážky: Český start-up se připojil k závodu o umělé maso

Český start-up Bene Meat Technologies vyvíjí technologii produkce kultivovaného masa v průmyslovém měřítku. Zaplatit za něj má zákazník tolik, co za maso, které kupuje dnes běžně v obchodech.

Alternativa běžného masa má mít stejné vlastnosti jako maso z živých zvířat, které lze koupit dnes v obchodech, a je odpovědí na etické, ekologické a zdravotní výzvy související s konvenčními velkochovy zvířat.

Společnosti Bene Meat Technologies se už podařilo vyvinout první vzorky svalových buněk vyprodukovaných v laboratorním prostředí v Česku, čímž dosáhla prvního milníku na cestě ke kultivovanému masu (KM).

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Klausův druh vzpomíná, jak začal kapitalismus. A co míní o Babišovi?

Podle exministra Karla Dyby „liberální podnikatelský duch z devadesátek“ pomáhá české ekonomice i v současnosti. Je to podle něj jeden z důvodů, proč se zemi v minulých letech dařilo. Zásluhy vlády vidí spíše jako okrajové.

Nedávno mu bylo 80 let a už se snaží více odpočívat. Po sametové revoluci byl ale Karel Dyba jedním z klíčových mužů české ekonomické transformace. Společně s Václavem Klausem, Ivanem Kočárníkem, Vladimírem Dlouhým, Janem Stráským, Tomášem Ježkem, Dušanem Třískou či Vladimírem Rudlovčákem.

Nynější profesor ekonomie byl i u toho, když přesně před 30 lety odstartovala v postkomunistickém Československu privatizace. Nejdříve malá, v níž se prodávaly ze státního obchody, provozovny služeb či menší podniky.

Read the article (7 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Politik ODS se nechal přednostně očkovat proti covidu-19

Jihomoravský radní se brání tím, že v době očkování neexistovala vládou schválená očkovací strategie, vakcíny podle něj bylo nutné rychle spotřebovat a navíc kvůli poškození ledvin patří do ohrožené skupiny.

Starosta Blanska Jiří Crha dostal v místní nemocnici očkování proti nemoci covid-19, přestože nepatří mezi zdravotníky ani seniory starší 80 let. Nemocnice Blansko funguje jako příspěvková organizace města.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Plzeňský kraj spustí v neděli systém zastávek a spojů na zavolání

Plzeňský kraj spustí v neděli 31. ledna sytém zastávek a spojů na zavolání. Jde o celé spoje, části, nebo některé ze zastávek, v jízdním řádu jsou označené symbolem telefonu.

Je-li v určitý čas označen příjezd do zastávky telefonem, je nutné tento spoj v uvedené zastávce objednat, jinak do zastávky nepřijede. „Do režimu ‚Na zavolání‘ byly vloženy spoje nebo zastávky, na kterých byla podle dat nepravidelná vytíženost,“ uvedl Martin Fencl z firmy POVED (Plzeňský organizátor veřejné dopravy).

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Soudruzi v Pekingu vrní blahem. Už cítí miliardy z Česka

Rychlý přehled nejdůležitějších událostí, které se v byznysu odehrály doma i ve světě v pondělí 25. ledna.

Na sociálních sítích se množí příklady hospod, které navzdory vládním nařízením otevřely – buď se ohánějí právními nedostatky, nebo na svou obranu vytáhnou svobodu podnikání. Společným jmenovatelem je však boj o holou existenci. Data z EET, která má SZ Byznys k dispozici, ukazují, že tržby celého sektoru spadly o 57 procent. To žádný kompenzační bonus nezachrání.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jihočeská vědecká knihovna dokončila modernizaci za 168 milionů

Modernizací vznikla přístavba budovy na Lidické třídě v Českých Budějovicích a díky ní zázemí pro více než 100 tisíc knih ve volném výběru, jež byly dosud ve skladech.

Knihovna tak má nové prostory s plochou téměř 2000 metrů čtverečních. Oficiálně by měl provoz začít v polovině února; kdy se otevře čtenářům, záleží na koronavirových omezeních.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Sankce pro Rusko zatím nebudou. EU chce s Moskvou jednat z očí do očí

Evropská unie se neshodla na sankcích vůči Rusku kvůli zatčení Alexeje Navalného. Přestože mnoho členských zemí po tvrdé reakci volalo, proti bylo například Německo nebo Lucembursko. Ve hře je i Nord Stream 2.

„Vlna zatýkání je něco, co nás velmi znepokojuje, stejně jako zadržení Alexeje Navalného,“ řekl ještě před jednáním ministrů zahraničí šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Ten má v plánu příští týden odletět do Moskvy, aby osobně apeloval na propuštění Navalného z vazby.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Veterináři na Táborsku prověřili kvůli ptačí chřipce chovy

Veterináři v pondělí zkontrolovali drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Prošli 21 chovů, nikde se nákaza neobjevila. Kontrolují i tři velké komerční chovy v okolí.

Odborníci prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, výsledek jednoho ze vzorků dostanou zřejmě v pondělí večer. Veterináři zkontrolovali i dva chovy na Písecku.

Veterináři vytvoří soupis chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, kontrolují i komerční chovy. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou. V tříkilometrovém ochranném pásmu musí obce do 29. ledna provést soupis chovaných ptáků.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Čína versus Indie. Na hranicích došlo k další potyčce

K údajně násilnému střetu mezi indickými a čínskými vojáky došlo ve středu na hranicích s indickým státem Sikkim. Není jasné, kolik vojáků bylo zraněno. Čína vyzvala Indii, aby nekomplikovala napětí, které panuje na hranicích.

Zdá se, že spory asijských jaderných velmocí neberou konce. Naposledy bylo ve středu zraněno několik čínských a indických vojáků při násilném střetu podél himalájských hranic v Sikkimu, malém indickém státě, který leží na severovýchodě země, informovala indická média.

Čína má s Indií desítky let trvající spory o zhruba 3500 kilometrů dlouhou hranici, která vede z hornaté oblasti Ladákh na severozápadě Indie až do Sikkimu.

Read the article (2 min read)