Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Že tlačíme na ČT? Pod tlakem vznikají diamanty, říká radní Lipovská

Generální ředitel ČT čelí ostré kritice části televizních radních. Vyčítány jsou mu údajné střety zájmů, forma vyřizování stížností na Českou televizi ale i to, jak ČT zve hosty do svých hlavních pořadů. Proč?

Hostem Ptám se já byla Radní ČT Hana Lipovská.

Podle Lipovské se už dvacet let Česká televize pohybuje „pochmurným směrem“ a hospodaření začalo odrážet její problémy. „Není jisté, jestli takto bude moci ČT pokračovat ještě tři, pět, deset let. Je otázka, jestli nenastal poslední čas na to, aby se dané problémy začaly konečně řešit veřejně. Jinými slovy - začala být Rada politicky aktivistická, nebo začali členové Rady konečně plnit svoji práci? Pro mě platí to druhé,“ bránila kritiku televize Radní ČT.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Rusko-česká roztržka lidi v Rusku nezajímá. Ani v byznysu, říká podnikatel

„Pokud by došlo k další eskalaci, může to mít vliv na akceptaci českého zboží ruskými orgány při dovozu - změnou výše cla nebo různými žertíky se zadržováním kamiónů,“ říká o byznysu s Ruskem Jan Petrák, která tam působí už 7 let.

Jan Petrák žije v Rusku už 7 let. Je ředitelem tamní pobočky výrobce nábytku Ahrend (dříve Techo). Pro SZ Byznys popsal, jak vypjaté vztahy mezi oběma zeměmi vnímá tamní byznys.

Je v tuto chvíli ve vaší společnosti, na vašem podnikání, nebo v okolí nějak znát vypjatá situace?

My jsme zatím nezaznamenali žádná omezení, žádné napětí. Situaci zde neřešíme my Češi, naši ruští kolegové ani obchodní partneři, a to ani v nejmenším.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Český start-up se může stát „jednorožcem“. Teď získal investici 1,5 miliardy

Česká softwarová firma Productboard dostala od amerických fondů velkou kapitálovou injekci pro další rozvoj. Start-up už není daleko od hranice, kdy se stane takzvaným jednorožcem. Tedy firmou s hodnotou přes miliardu dolarů.

Investoři v čele s newyorským fondem Tiger Global Management nalili v dalším investičním kole do české online platformy Productboard celkem 1,5 miliardy korun.

„Productboardu se extrémně daří. Dostali jsme se do bodu, kdy jsme nové financování nepotřebovali, ale jednoduše se naskytly příležitosti, které se neodmítají a které nám pomohou ještě zrychlit. Máme ambiciózní cíle, do konce roku chceme rozšířit tým minimálně o dalších sto lidí,“ uvedl spoluzakladatel firmy Hubert Palán.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kraj po kraji: Toto jsou data, na kterých závisí, zda otevřou školky a obchody

Pandemie v Česku ustupuje – nárůst počtu pozitivních případů byl ve středu nejnižší za půl roku, pokud jde o všední dny. Klíčovým ukazatelem pro rozvolňování je takzvaná týdenní incidence. Seznam Zprávy mapují její vývoj v čase.

V krajích, kde bude týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 – tedy týdenní incidence – pod 100 případů na 100 tisíc obyvatel, se od pondělí 26. dubna kompletně otevřou ve všech věkových skupinách mateřské školky, dětské skupiny a lesní školky. Na počtu případů vůči sto tisícům obyvatel v každém kraji závisí podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka také otevření obchodů a služeb.

Nová vládní pravidla tak de facto nahrazují dosavadní protiepidemický systém PES. Kromě počtu nově nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní se rozvolňování bude opírat ještě o výši reprodukčního čísla R.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Patnáct let bral výplatu, do práce přitom vůbec nechodil

Italské úřady se zaměřují na potírání kriminality ve veřejném sektoru. Vznesly obvinění proti muži, který stanovil nový národní rekord v nechození do práce. Muž byl přitom celou dobu vedený jako zaměstnaný.

Zaměstnanec nemocnice v hlavním městě italské Kalábrie Catanzaru čelí obvinění z nepřítomnosti v práci po dobu 15 let, a to přesto, že po celou dobu pobíral plat.

Podle italské policie přestal dnes 67letý muž a médii titulovaný „král nepřítomných“ chodit do nemocnice za prací úřednické povahy v roce 2005. Úřady ho obviňují z podvodu, vydírání a zneužití funkce, uvedla italská tisková agentura Ansa.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Policie obvinila pět Čechů z teroristického útoku, bojovali na Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí, kteří se podle ní zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky.

Začali je stíhat pro trestné činy teroristický útok, účast na teroristické skupině, financování terorismu a podpora a propagace terorismu. Kriminalisté spolu s nimi obvinili i jednu právnickou osobu. Na webu policie to uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Rusko? Pro Česko není ani významný obchodní partner, říká ekonom

„Pokud nebude situace mezi oběma zeměmi eskalovat zaváděním cel či jiných bariér zahraničního obchodu, neměla by současná situace ovlivnit významnější počet firem,“ říká k vypjatým česko-ruským vztahům ekonom David Marek.

Česko-ruské diplomatické vztahy se po odhalení role rozvědky GRU při výbuchu ve Vrběticích propadly na dno, alespoň v novodobé historii. Pokud by k takové roztržce došlo před dvaceti lety, mohli by Rusové v odpovědi použít například dodávky energií. Tuto zbraň by však nyní mohli použít jen omezeně.

Jaký je význam Ruska v globální ekonomice?

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Rusko plánuje opustit Mezinárodní vesmírnou stanici. Postaví si vlastní

Rusové s Američany na Mezinárodní vesmírné stanici spolupracovali 20 let. To by se však do roku 2035 mělo změnit. „Jestliže něco chcete dělat dobře, dělejte to sami,“ řekl šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos.

Pokud plán posvětí i prezident Vladimir Putin, Rusko zahájí stavbu své vlastní vesmírné stanice. Na oběžnou dráhu ji Rusové plánují vypustit do roku 2030, uvedl šéf kosmické agentury Roskosmos.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Tohle jsou nejlepší počiny českých designérů za rok 2020

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design zná vítěze. Je mezi nimi i fotoeditorka Seznam Zpráv Lenka Glisníková, tvořící autorské projekty v rámci fotodua pod uměleckým jménem shotby.us. Vyhrála kategorii fotograf roku.

V přiložené fotogalerii si můžete prohlédnout oceněné tvůrce a jejich práci.

Ceny Czech Grand Design jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu ČR. Ocenění získávají osobnosti za nejlepší počiny v oborech design, móda, fotografie, šperk, ilustrace a grafický design.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Luxusním obchodům Zdeňka Bakaly došly peníze. Požádaly soud o ochranu

Společnost Luxury Brand Management miliardáře Zdeňka Bakaly požádala soud o vyhlášení mimořádného moratoria na splácení závazků. Firmě provozující luxusní obchody v Pařížské ulici v centru Prahy došla hotovost.

Pandemie a s ní spojená ekonomická krize dostihla luxusní obchody na Pařížské ulici v Praze. Společnost Luxury Brand Management miliardáře Zdeňka Bakaly musela požádat soud o ochranu před věřiteli. Městský soud v Praze žádosti firmy vyhověl, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Luxury Brand Management provozuje obchody světových značek typu Versace, Dior nebo Saint Laurent. Kvůli opatřením na zmírnění koronavirové epidemie jsou ale provozovny uzavřené.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Průzkum: Dvěma pětinám lidí zemřel někdo známý kvůli covidu

Zhruba pět procent Čechů zažilo smrt svého nejbližšího způsobenou pandemií koronaviru. Dvě pětiny lidí pak zažily smrt někoho ze svého okolí.

Téměř dvě pětiny Čechů přišlo v souvislosti s koronavirovou pandemií o osobu, kterou dle svého názoru osobně znali. Vyplývá to z dubnového výzkumu agentury NMS Market Research, který probíhal na konci března a účastnilo se ho přes tisíc respondentů.

Čechů, kteří zažili úmrtí nejbližší osoby v rodině, mezi které se řadí například rodiče, prarodiče, sourozenci nebo děti, zažilo asi pět procent populace. Úmrtí z širší rodiny nebo vzdálenějších příbuzných zažilo až třináct procent Čechů, vyplývá z výzkumu.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Data: Svět rozděluje vakcíny. Sto tisíc eur poslala i Greta Thunbergová

Od konce února běží program Světové zdravotnické organizace, který má zajistit „spravedlivé rozdělení vakcín“, a přispět tak ke globálnímu potlačení pandemie. Seznam Zprávy připravily přehled, jak rozdělování vakcín zatím probíhá.

Epicentrum pandemie covidu-19 se přesunulo do Indie. Země hlásí statisíce nakažených denně a dochází jí kyslík. Druhá nejlidnatější země světa přitom patří mezi státy, které si z vlastních zdrojů nedokážou opatřit vakcíny potřebné k proočkování obyvatelstva.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Česko uprostřed světové partie: Kdo zastoupí české zájmy v Moskvě?

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek jednal s velvyslanci zemí NATO. V poledne vypršelo „ultimátum“ Moskvě a Kulhánek už má domluvený telefonát s Berlínem.

Česká diplomacie se kvůli kauze Vrbětice připravuje na fatální zvrat ve vztahu s Ruskem - vykuchání ambasád na minimum či dokonce vzájemné vyhoštění velvyslanců. Musí proto řešit, kdo by zastupoval české zájmy v Moskvě a řešil diplomatickou agendu, pokud se vztahy propadnou pod bod mrazu.

Podle informací Seznam Zpráv česká diplomacie může počítat s podporou Slovenska.

Česko však jedná i s velkými evropskými hráči - zejména Německem. S německým ministrem zahraničí Haiko Maasem si ve čtvrtek zavolá i nový šéf české diplomacie Jakub Kulhánek.

Read the article (2 min read)