Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Galapágy jako laboratoř. Vědci u nich testují, jak zachránit korály

Podmořští koráli na Galapágách se dostali na pokraj vyhynutí. Místní strážci parku se proto snaží vodní ekosystémy postupně obnovovat.

Ostrovy Galapágy posloužily Charlesi Darwinovi jako laboratoř pro zkoumání evoluce. Nyní v jejich vodách strážci tamního národního parku a dobrovolníci s podporou organizace Galapagos Conservancy provádějí další experiment, který může zachránit křehký ekosystém ekvádorského souostroví.

V zátoce na ostrově Santa Cruz totiž testují různé metody opětovné výsadby korálů, píše agentura Reuters.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Po osmnácti letech s největší pravděpodobností končí v Senátu současný místopředseda Jan Horník. Podle předběžných výsledků nepostoupí ani do druhého kola. Starostové se přitom dost možná o senátorský post připravili sami:

#volbySZ
seznamzpravy.cz/clanek/volby-d…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Konec příběhu o pirátské baště. V Mariánských Lázních skončili Piráti až třetí

Zatímco s celostátním výsledkem jsou Piráti spokojeni, je jedno místo, kde zavládlo velké zklamání. V Mariánských Lázních ovládli poslední dvoje komunální volby, letos jejich kandidátka propadla. Skončili až třetí.

V Mariánských Lázních se Pirátům před osmi lety podařil fantastický výsledek. Jako nová strana vlétli do zastupitelstva s 21,04 procenta. V Praze tehdy těsně přelezli pětiprocentní hranici, v dalších městech buď nekandidovali vůbec nebo většinou jako podpora na jiných kandidátkách.

Před čtyřmi lety se jim výsledek podařilo zopakovat a ještě o půl bodu vylepšit na 22,49 procenta. Zlatý hattrick se jim však nepodařil. Letos skončili až třetí na pásce s pouhými 12,71 procenta.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

V Senátu nejspíš končí matador Horník. STANu se vymstily personální šachy

Po osmnácti letech s největší pravděpodobností končí v Senátu Jan Horník. Kandidát Starostů a nezávislých podle předběžných výsledků nepostoupí ani do druhého kola.

Místopředseda Senátu Jan Horník s největší pravděpodobností končí v horní komoře. Při téměř 90 procentech sečtených okrsků v Karlových Varech jsou na prvním místě Věra Procházková z hnutí ANO a Eva Chromcová z SPD.

Dlouholetý senátor Horník je momentálně až na pátém místě.

Paradoxní je, že Starostové se dost možná o senátorský post připravili sami. Vlivem personálních šachů v Karlových Varech proti sobě kandidovaly dvě výrazné tváře spojené s hnutím - a nejspíše se navzájem přetahovaly o podobné voliče.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Hnutí ANO podle průběžných výsledků míří k vítězství v komunálních volbách. V některých moravských městech dokonce dosahuje rekordních třiceti až čtyřiceti procent. Například v Praze ale Spolu Babišův nájezd ustojí.

Více v analýze Petra Holuba:
seznamzpravy.cz/clanek/volby-k…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Babiš míří k volebnímu triumfu. ANO zatím vítězí i ve velkých městech

Petr Holub

ANALÝZA. Hnutí ANO podle průběžných výsledků míří k vítězství v komunálních volbách. V některých moravských městech dokonce dosahuje dosud nevídaných třiceti až čtyřiceti procent.

Co se v analýze dočtete

  • Výsledky sčítání hlasů v sobotu v půl osmé večer naznačují, že Andrej Babiš míří k volebnímu vítězství.
  • Mimořádně úspěšné je ANO na Moravě, kde dosahuje rekordních počtů procent.
  • Silná je i pozice SPD. V některých městech, jako je Ostrava, se může po sečtení hlasů ukázat, že Babišovo a Okamurovo hnutí dají dohromady většinu hlasů.
  • Například v Praze ale Spolu Babišův nájezd ustojí.
  • Jde zatím o výsledky průběžné. Konečné budou právě v Praze zřejmě známé až v neděli časně ráno.
Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

To, že se Jana Nagyová nejspíš utká ve druhém kole senátních voleb s Milošem Vystrčilem, považuje Andrej Babiš za skvělý výsledek. „Je to úspěch paní Nagyové, kterou témeř nikdo nezná. Možná jsme to ani nečekali,“ řekl Babiš

seznamzpravy.cz/clanek/volby-k…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nečekejte do noci. Víme, kdo bude vládnout v největších městech

Projděte si, kdo má jistá křesla v zastupitelstvech velkých měst.

Z průběžných výsledků s jistotou víme, kdo bude vládnout na velkých radnicích. S predikcemi Seznam Zpráv nemusíte čekat do noci na výsledky voleb: údaje o získaných křeslech znamenají, že tato místa mají strany už jistá a nepřijdou o ně.

Predikce počítáme na základě výsledků konkrétních okrsků. Expertní výpočet je postaven na detailním chování voličů a jejich srovnáváním mezi jednotlivými okrsky.

Zajímá vás, kdo u vás bude vládnout? Města jsou řazena abecedně, vybrány jsou radnice s nejvyššími počty spádových voličů.

Brno

Počet míst v zastupitelstvu: 55

Vítězí koalice ODS a TOP 09, ANO je druhé.

České Budějovice

Počet míst v zastupitelstvu: 45

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nagyová vs. Vystrčil ve druhém kole? Ani jsme to nečekali, řekl Babiš

To, že se Jana Nagyová nejspíš utká ve druhém kole senátních voleb s Milošem Vystrčilem, považuje šéf ANO za skvělý výsledek.

Do štábu hnutí ANO dorazil Andrej Babiš před 19. hodinou, spolu s Karlem Havlíčkem. Zhodnotil průběžné výsledky voleb i to, že jejich kandidátka do Senátu Jana Nagyová, která je s ním obžalovaná v kauze Čapí hnízdo, nejspíš vyzve ve druhém kole šéfa Senátu Miloše Vystrčila.

„To je skvělý výsledek, protože pan Vystrčil je 30 let v politice, je to typický polistopadový politik, který se živí politikou. Je to úspěch paní Nagyové, kterou témeř nikdo nezná. Možná jsme to ani nečekali,“ řekl Babiš v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově, kde štáb ANO sídlí.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Po oznámení částečné mobilizace v Rusku se mnozí občané snaží se země zmizet dřív, než jim přijde povolávací rozkaz. Na to, zda by jim evropské země měly otevřít zavřené dveře, se však názory různí.

www.seznamzpravy.cz/clanek/zah…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jsem připravený být starostou, říká Robert Šlachta v Pohořelicích

Předseda Přísahy usiluje o post starosty v jihomoravský Pohořelicích. Průběžné výsledky voleb během soboty ukazují, že ve městě jeho strana s náskokem dominuje.

Kolem sobotní 19 hodiny je předseda občanského hnutí Přísaha Robert Šlachta stále velmi opatrný.

„S tím, čím jsem prošel, tak spíš počítám zajíce až po honu. Ale je to samozřejmě příjemné, náskok je veliký,“ říká v momentě, kdy je sečteno více než 80 procent hlasů ve Pohořelicích a Přísaha má přes 40 procent, o druhé a třetí místo se přetahují ODS a ANO.

Robert Šlachta si přesto věří i proto, že se teprve sčítá obvod, ve kterém bydlí. „Tak tam snad nepropadnu,“ říká.

Jste připravený stát se starostou?

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Andrej Babiš: „Vypadá to nadějně, hlavně senátní volby jsou dobrá zpráva. Voliči nás vyslyšeli, že to je referendum o vládě. Výsledek Nagyové proti Vystrčilovi je skvělý.“

Jaroslav Gavenda

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš přijel do štábu na pražském Chodově v doprovodu místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka. @SeznamZpravy #volbySZ

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Hurikán Fiona pustoší východní pobřeží Kanady

Podle předpovědí by mohl být hurikán „extrémní, historickou událostí“. Očekávají se rozsáhlé škody, v současnosti jsou bez elektrického proudu desetitisíce domácností.

K východnímu pobřeží Kanady dorazil v sobotu hurikán Fiona. Vítr o síle až 144 km/h pustoší domy i elektrické vedení a zanechal bez proudu desetitisíce domácností. Část Nového Skotska, Newfoundlandu, Ostrova prince Edvarda a Nového Brunšviku zažívají nevídané přívalové deště, píše BBC.

Kanadské centrum pro sledování hurikánů již dříve varovalo, že hurikán Fiona by mohl být „historickou, extrémní událostí“, s očekávanými výpadky elektřiny a záplavami. V posledních dnech řádil v Karibiku, kde si vyžádal nejméně osm obětí.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

ANO a lidovci už mají senátory. Na východě Čech a v Bruntále stačilo první kolo

Při posledních senátních volbách v roce 2020 získal v prvním kole mandát jen Zbyněk Linhart za STAN.

Česko bude mít po dnešku s největší pravděpodobností dva nové senátory. Jednoho za vládní koalici a druhého za opoziční hnutí ANO.

Ve volebním obvodě Ústí nad Orlicí, kde byli jen dva kandidáti, je výrazně v čele starosta Letohradu Petr Fiala, jenž reprezentuje KDU-ČSL a Sdružení pro kraj. Po sečtení kolem 70 procent hlasů vede nad technologem z obce Jenišovice Stanislavem Ešnerem, který byl nominován hnutím ANO.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kancléř Mynář zůstane v politice. Doma v Osvětimanech znovu vyhrál

Člen Zemanovců uspěl pod hlavičkou uskupení Osvětimany. Obhájil zastupitelský post.

Voliči v Osvětimanech na Uherskohradišťsku rozdali karty podobně jako před čtyřmi lety. Ve vedení obce zůstává uskupení Osvětimany, jehož členem je také hradní kancléř Vratislav Mynář.

Jako jediný zároveň kandidoval v dresu Zemanovců. Uskupení Osvětimany získalo 27,1 % hlasů, což v jedenáctičlenném zastupitelstvu promění v zisk tří zastupitelských křesel. Volit přišlo přes 62 procent lidí.

Jak se volilo v Osvětimanech, se můžete podívat zde.

Starostou tak pravděpodobně zůstane Mynářův blízký politický kolega Aleš Pfeffer. „Určitě bych chtěl pokračovat. Zastupitelstvo zůstává téměř stejné. Obměnil se jediný zastupitel,“ uvedl starosta pro Seznam Zprávy.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Také divadla v Brně čelí dražším energiím. Jejich šéfové i zřizovatelé teď hledají cesty, jak ušetřit. Potýkají se však rovněž se zdražováním výroby nových inscenací. Ceny dřeva, železa či barev jsou mnohdy vyšší o víc než sto procent.

seznamzpravy.cz/clanek/domaci-…
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Odlet k Měsíci se opět odkládá, tentokrát kvůli počasí

NASA zrušila plánovaný start rakety, která by jednou měla vynést člověka zpátky na Měsíc. Kvůli blížícímu se hurikánu se nyní rozhoduje, zda raketu vrátí do hangáru.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jde již o třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou.

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, jež podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zájem o nájmy nepolevuje. Na jeden byt čekají až stovky uchazečů

Poptávka po pronájmech ani po měsících růstu nepolevuje. Na některé inzeráty reagují i stovky uchazečů. Dnes ale zájemci nejsou ti, kteří si vybírají byt. Právě naopak.

Enormní zájem o pronájem bydlení ani po několika měsících nepolevuje. Realitní služba Bezrealitky v minulých letech ročně zprostředkovala téměř 50 tisíc pronájmů, letos čeká dvojciferný růst.

„Byli bychom schopni zprostředkovat pronájmů ještě více, jenže významně omezená nabídka na trhu to nedovoluje,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Jan Škrabánek, CEO Bezrealitky.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Rusové na útěku. Azyl nepřipadá v úvahu, říká litevský ministr

Po oznámení částečné mobilizace v Rusku berou mnozí občané nohy na ramena a snaží se ze země zmizet dřív, než jim přijde povolávací rozkaz. Na to, zda by jim evropské země měly otevřít zavřené dveře, se však názory různí.

Stačilo jedno rozhodnutí, podpis a 300 tisíc ruských mužů s vojenskými zkušenostmi má opět obléct uniformu a zamířit na frontu. Částečná mobilizace, kterou ve středu v mimořádném projevu oznámil ruský prezident Vladimir Putin, začala okamžitě.

Jak upozornil americký Institut pro studium války (ISW), stejně rychle Rusko začalo podmínky mobilizace porušovat a povolává muže bez ohledu na jejich příslušnost k ruským rezervistům. Nejen proto se tak mnoho lidí rozhodlo odvodům bránit pomocí protestů, útoků na úřady nebo útěkem.

Read the article (2 min read)