Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zahradil dostal důtku od předsedy europarlamentu. Porušil pravidla

Jan Zahradil byl zpravodajem dohody o volném obchodu s Vietnamem. Neoznámil však, že už sám je ve sboru poradců Konfederace svazu Vietnamců.

Český europoslanec za ODS Jan Zahradil dostal od předsedy europarlamentu Davida Sassoliho důtku. Důvodem je, že Zahradil byl v europarlamentu zpravodajem klíčové dohody o volném obchodu s Vietnamem, ale nedeklaroval, že je členem poradního sboru Konfederace svazu Vietnamců v Evropě.

Už koncem loňského roku kvůli tomu čelil Jan Zahradil v Bruselu kritice. Na jeho angažmá v Konfederaci svazu Vietnamců upozornila frakce Zelení/EFA. Podle ní tím, že neoznámil souběh s funkcí zpravodaje, porušil pravidla o střetu zájmů.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Podržíme Babišovu vládu, když… Komunisté přišli s novými požadavky

Pětitýdenní dovolenou pro všechny, to je jeden z pěti nových požadavků KSČM.

Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů. Předseda KSČM Vojtěch Filip po odpoledním jednání se zástupci vládního hnutí novinářům dále řekl, že dalším sporným bodem jednání byla možnost vrátit se k otázce banky komerčního typu v rukou státu. Celkově předložili komunisté pět nových požadavků k dosavadním sedmi, které jsou součástí toleranční smlouvy.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jak vy na nás, tak my na vás. Země na zeleném seznamu EU omezí Čechům cesty

Zatímco se Evropská unie minulý týden dohodla na seznamu 14 bezpečných zemí z hlediska koronaviru, Češi tento seznam seškrtali na osm. Cesty do turisticky atraktivních destinací typu Tunisko, Maroko či Gruzie se tak zkomplikovaly.

Do Tuniska, Maroka či Gruzie létají v posledních letech na dovolenou desítky tisíc Čechů. Ne náhodou jim proto v loňském roce nabízely chartery či nízkonákladové aerolinky spojení přímo z Prahy. Na začátku července se zdálo, že turisté budou v cestách moci pokračovat, Evropská unie totiž všechny tři výše jmenované země zařadila na seznam bezpečných. O seznamu hlasovali i Češi. Vzápětí oznámili, že ho zužují na osm.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kupme od Agrofertu Lidové noviny, vyzval rektor ČVUT

Prodeje Lidových novin už několik let pravidelně klesají. Zatímco před pět lety byl průměrný denní prodaný náklad kolem 40 tisíce kusů, letos to zatím je přibližně 26,5 tisíce výtisků.

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu. Informoval o tom server Euro.cz. Každá z 26 veřejných univerzit by měla dát dva až tři miliony korun, za ztrátový deník by tak zaplatily mezi 52 až 78 miliony korun. Petráčkův návrh ale podle serveru nemá mezi ostatními rektory velkou podporu. Šéfredaktor deníku István Léko uvedl, že o návrhu nic neví a považuje ho za nesmysl.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Luxusním výletním lodím karanténa nesvědčí. Stává se z nich šrot

Obrovská výletní plavidla, která svezou tisíce lidí, nelze dlouhodobě jen tak zaparkovat v přístavu. V době pandemie proto začala více rezivět. Lodní společnosti tak přicházejí nejen o miliony z přepravy lidí, ale také o lodě.

Od poloviny března mohla na moře vyplout jen hrstka výletních lodí. Zbytek z flotily asi čtyř set obřích plavidel musel na svou příležitost čekat v přístavu. Nyní se plaví jen několik desítek z nich.

Na moře se plavidla nedostanou ani v dohledné době. Například ve Spojených státech amerických se podle agentury Bloomberg lodní průmysl dohodl, že nebude pokračovat v podnikání až do 15. září.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Vědci připravují pocitovou mapu zaměřenou na teploty v Olomouci

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého připravují pocitovou teplotní mapu Olomouce, která spolu s dalším výzkumem pomůže navrhnout účinná opatření ke snížení teplotního stresu ve městě v horkých letních dnech.

„Do výzkumu se zapojili také obyvatelé a návštěvníci Olomouce. S jejich pomocí vědci určí lokality, kde jsou lidé nejčastěji vystavování stresu z nadměrného tepla. Výsledky výzkumu včetně pocitové teplotní mapy budou k dispozici na začátku roku 2021,“ sdělil Michal Lehnert z katedry geografie fakulty.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Filozofa Husserla v rodném Prostějově připomíná pamětní deska

Německého filozofa a zakladatele fenomenologie Edmunda Husserla připomíná v jeho rodném Prostějově nová pamětní deska, odhalená u budovy místního finančního úřadu v místech, kde dříve stával filozofův rodný dům.

Původně měla být odhalena už na jaře u příležitosti mezinárodní konference fenomenologů, ale kvůli pandemii koronaviru byla akce posunuta na začátek července.

Husserl se v Prostějově narodil v roce 1859. Město loni počítalo s tím, že filozofovi nechá postavit pomník, radní ale nakonec nevybrali ani jeden z deseti přihlášený návrhů. Radnice kvůli způsobu organizace soutěže na pomník sklidila kritiku odborných členů výběrové komise. Pamětní desku poté pro město zhotovil sochař a výtvarník Miloš Karásek.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

V Krkonoších roztálo sněhové pole Mapa republiky

V Krkonoších v pondělí 6. července roztálo sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory.

„Stalo se tak o dva týdny dříve než loni,“ řekl náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle. Traduje se, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zámek Kozel vystavuje obrázky strašidel i sbírky malíře Neprakty

Nová výstava na zámku Kozel nedaleko Plzně představuje z netypického pohledu rekordmana v počtu kreslených vtipů, malíře, karikaturistu, ilustrátora a humoristu Jiřího Wintera-Nepraktu.

Kromě jeho typických kreseb hradních strašidel či duchů představuje i Winterovu vášeň pro antropologii a ukázku z jeho antropologické sbírky, řekl ČTK kastelán Jan Polívka.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Tip na výlet: Děčínský Sněžník a okolí

Ze Sněžníku máte nejlepší výhled do celého Českého Švýcarska. Není divu, že se na tuto krásu přišel podívat i sám císař Josef II. Letní tip Radka Nohla, redaktora domácí redakce Seznam Zpráv.

Když je jasno, lze na jedné straně vidět České středohoří, na druhé pak Drážďany nebo krajinu Českosaského Švýcarska. Stačí jen zaparkovat auto u hotelu Hřebenová bouda nedaleko Tisé na Ústecku a vyšlapat dva kilometry do kopce.

Po asfaltové cestě je hned několik míst pro lezce, kteří si oblíbili takzvaný bouldering (lezení po malých skalách bez lana). A jsou tu také oblíbené vyhlídky, na kterých máte krajinu jako na dlani ruky.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Tip na výlet: Středověká tvrz Divice

Jižně od Loun naleznete malebnou tvrz Divice, která je místním kulturním centrem. Letní tip Terezy Ulrychové, redaktorky zahraniční redakce Seznam Zpráv.

Tvrz Divice se nachází ve stejnojmenné obci 11 kilometrů jižně od Loun a odpoledne zde strávené určitě nebude synonymem pro ztracený čas. V prostorách historické středověké stavby běžně probíhá výstava a nádvoří se některé večery proměňuje v letní scénu divadla Studio DVA.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Tip na výlet: Manětínsko-nečtinský mikroregion

V okrese Plzeň-sever se skrývá dvojice historických obcí – Manětín a Nečtiny. Letní tip Petra Juny, redaktora domácí redakce Seznam Zpráv.

V Manětíně na vás čeká krásný barokní zámek, po jehož prohlídce si můžete projít například zámecké zahrady nebo odpočinout v přilehlém parku.

Při mlsání zmrzliny je ideální projít nevelké centrum města, které nabízí nejrůznější historické skvosty, jako jsou například sochy zdobící náměstí. Mimochodem – Manětín byl poslední českou obcí z okolí, která nebyla po mnichovské dohodě v roce 1938 přidělena k nacistickému Německu.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Tip na výlet: Tři země za jedno odpoledne, jezero Kristýna

Pokud jste zvolili letos dovolenou v Česku, ale vůně ciziny vám tak trochu chybí, můžete vyrazit na místo, odkud se do zahraničí můžete vydat klidně po svých. Letní tip Elišky Dokulilové, editorky rozhovorů.

Na česko-polsko-německých hranicích v Hrádku nad Nisou leží jezero Kristýna. Hranice je možné překonat dokonce dvoje a klidně i za pár minut. V bývalém lignitovém dole čeká dnes už jen chladivá voda, kterou si můžete přijet užít jen tak, nebo se třeba ubytovat v místním campu.

Zabaví se tu fanoušci opalování i rybáři. Půjčovna loděk i šlapadel je samozřejmostí. Dobrodružství za hranice můžete vyrazit prozkoumat pěšky nebo na kole - vyhlášené jsou i místní cyklostezky. Trojmezí je od jezera totiž jen kilometr daleko.

Read the article (1 min read)