Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Na olympijské stupně vítězů se dostal i Mao Ce-tung. Číně hrozí trest

MOV čeká vyšetřování dalšího porušení článku 50 olympijské charty. Čínské vítězky v dráhové cyklistice si úbor na slavnostní ceremoniál dozdobily odznaky s hlavou Mao Ce-tunga.

Čínské zlaté medailistky Pao Šan-ťü a Čung Tchien-š', respektive Čínský olympijský výbor, mají co vysvětlovat. Vítězky v dráhové cyklistice a držitelky světového rekordu se na pondělním slavnostním ceremoniálu udílení medailí objevily s odznaky s bývalým komunistickým vůdcem země a masovým vrahem Mao Ce-tungem.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

V nouzovém stavu ukradl „žiletky“ za dva tisíce. Zastal se jej Ústavní soud

Ústavní soud řešil krádež v době nouzového stavu. Podle nálezu nelze všechny krádeže paušálně posuzovat přísněji.

Soudci Ústavního soudu se v úterý zastali muže, který v době nouzového stavu z obchodu ukradl věci za více než dva tisíce korun. Vyhověli ústavní stížnosti a zrušili usnesení Nejvyššího soudu, který se tak případem musí zabývat znovu. Bylo totiž porušeno stěžovatelovo právo na soudní ochranu.

„Hlavní poselství zní, že ustanovení trestního zákona, které stanovuje pro případy krádeží v době nouzového stavu trestní sazbu odnětí svobody dva až osm let, nelze používat paušálně. Nelze je aplikovat na každou krádež v nouzovém stavu,“ uvedla soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Konec mocného páru. Gatesovi jsou oficiálně rozvedeni

Melinda French Gatesová podala žádost o rozvod v květnu. Po necelých třech měsících soud rozhodl a Gatesovi již nejsou manželé. Bývalý pár si mezi sebou rozdělí přibližně 150 miliard dolarů, charitě se chtějí věnovat nadále.

Mocný pár dotáhl své odloučení do konce.

Bill Gates a Melinda French Gatesová jsou od pondělí oficiálně rozvedeni. Vlivní manželé se setkali v roce 1987 v Microsoftu a po sedmi letech se vzali. V květnu letošního roku oznámili, že se po 27 letech rozhodli svazek ukončit a řekli: „Už nevěříme, že bychom v další fázi našeho života mohli jako pár společně růst.“

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Glosa: Tady máš pětistovku, maminko, a něco hezkého si kup!

Konečně se vyrovná nespravedlnost na maminkách. Naše maminky si to zaslouží. Přilepšeme maminkám k důchodu.

Ano, po „našich babičkách a dědečcích“ se staly cílem blahosklonně povýšené předvolební kampaně „maminky“. V pátek Sněmovna schválila 500 korun k důchodu navíc pro jednoho z rodičů (v Česku typicky matku) za každé vychované dítě.

Má to dvě pozitiva. Za prvé, 500 korun je lepší než nic. Ale hlavně - politici, i ti konzervativní, nahlas uznali problém, na který zde řada lidí marně upozorňuje celá léta: Způsob péče o děti, který tento stát legislativně a z veřejných peněz podporuje, celoživotně znevýhodňuje ženy na trhu práce.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Kvóty na počet hlaviček v anglickém fotbale. Dočkáme se povinné helmy?

Fotbalistům v Anglii se na tréninku doporučuje maximálně deset tvrdých hlaviček týdně. Cílem je ochrana zdraví hráčů. Angličan řeší budoucnost hlavičkování ve fotbale. Díky soutěži podcastu si můžete i zaletět na Premier League!

Nejnovější doporučení z nejvyšších pater anglického fotbalu zní: „Fotbalisté, hlavičkujte méně.“ Autor podcastu Angličan, Jiří Hošek, upřesňuje, že se jedná o tzv. tvrdší hlavičky.

„Jde o hlavičky po rohu, dlouhém centru nebo prudkém stříleném pasu, kdy míč letí vzduchem aspoň 35 metrů. Základním cílem je redukovat nezbytný počet úderů míčem do hlavy aspoň v tréninku,“ definuje problematiku Hošek.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Další Putinův soupeř ze hry. Sobolová má na rok a půl omezenou svobodu

Ruská opoziční politička a spolupracovnice Alexeje Navalného dostala rok a půl omezení svobody za to, že se v průběhu pandemie účastnila demonstrace na podporu opozičního předáka.

„Podněcování k porušení hygienických norem během zakázané protestní akce,“ znělo oficiální zdůvodnění stíhání ruské opoziční političky Ljubov Sobolové. Blízká spolupracovnice Alexeje Navalného v úterý obdržela i rozsudek – rok a půl omezení svobody. To pro ni znamená noční zákaz vycházení, nesmí se účastnit hromadných akcí ani opustit Moskvu, navíc se musí třikrát měsíčně nahlásit úřadům.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

🧗‍♂️ Adam Ondra je po kvalifikaci lezení na rychlost na průběžném 18. místě. Nyní ho čeká bouldering.
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Voják zraněný při výbuchu munice v Brdech zemřel

Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v Brdech, zemřel. Informovala o tom armáda.

Dva vojáci se v červenci vážně zranili při explozi munice v Brdech u Padrťského rybníku. Armáda nyní informovala, že jeden z mužů zemřel. Druhý byl propuštěn do domácího ošetřování.

„Praporčík V. K., příslušník 15. ženijního pluku, který utrpěl vážná zranění při asanačních pracích v Brdech, bohužel v úterý 3. srpna 2021 následkům zranění podlehl,“ uvedla armáda.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Vyhrajeme, věří litevští bojovníci s fake news. Ke covidu se přidala migrace

Litva se už několik let brání cíleným dezinformacím z ruského prostředí. Pandemie dala falešným zprávám a útokům na NATO a EU nový prostor, teď se přidala migrace. Seznam Zprávy navštívily litevské Centrum strategické komunikace.

Od zvláštního zpravodaje Seznam Zpráv z místa.

„Zadrženým nedávají napít ani najíst a vyhrožují jim fyzickým násilím, litevští pohraničníci po nich střílí ostrými náboji. Jde o bezprecedentní krutost, která je zřejmě pro ‚demokratickou‘ Litvu normou. Mezi oběťmi jsou děti a těhotné ženy, které utekly před válkou.“ Zhruba takhle teď běloruská státní televize s dramatickým hudebním podkresem informuje o situaci na hranicích s Litvou. Právě do baltské země teď v posledních měsících míří desítky nelegálních migrantů denně.

Read the article (4 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Důchodové letadlo v praxi. Stát vybral o devět miliard méně, než vyplatil

Stát vyplatil na důchodech o devět miliard víc, než kolik na ně vybral. Vzhledem k pandemii jde o úspěch. Zároveň se však ukazuje, že penze budou pro rozpočet stále větším břemenem.

Důchodový systém skončil v letošním prvním pololetí v deficitu téměř devět miliard korun. Je to ale lepší výsledek než za stejnou dobu loni či v letech po minulé krizi. I přes nařízená protiepidemická omezení byly letos příjmy z odvodů dosud nejvyšší. Zatím nejvyšší byly ale také výdaje na penze.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

📣 Milí čtenáři,
množství pokut za porušení ponávratových opatření z letních destinací výrazně vzrostlo. Máte zkušenost s kontrolou hygieniků, či přímo s finančním postihem?

Podělte se s námi o své poznatky. Psát může do komentářů nebo do zpráv.
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

🧗‍♂️ Adam Ondra měl v prvním kole kvalifikace v lezení na rychlost čas 7,46 sekundy.
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Zaútočí olympionici na nejúspěšnější hry tisíciletí? Nakročeno mají

Olympijské hry v Tokii jsou ve své druhé polovině a Česká republika zatím obsadila osm medailových pozic. Seznam Zprávy zmapovaly, jak se v uplynulých 25 letech dařilo českým olympijským sportovcům medailová místa vyhrávat.

Česká výprava v Tokiu dosud od začátku her oslavila osm medailových míst, čtyři z nich jsou zlatá, tři stříbrná a jedno je bronzové. V počtu získaných medailí Česká republika momentálně figuruje na 13. místě.

Data z minulých olympijských her ukazují, že v součanosti má tým českých sportovců značnou šanci získat rekordní počet medailových úspěchů. V předchozích 25 letech nepřekročili olympionici hranici jedenácti vyhraných kovů.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Naletěli podvodníkům, po deseti letech na ně pojišťovny posílají exekutory

Stala se obětí pojišťovacího podvodu, za který šli pachatelé do vězení. Po letech ji to znovu doběhlo. Letos v červenci přišel exekutor, aby zabavil majetek její maminky. Stejně podvedených lidí je přitom skoro tisíc.

Jana Svobodová před lety naletěla podvodníkům s životními pojistkami (žena si nepřála být jmenována, a nejedná se tedy o pravé jméno, redakce ale její identitu zná). Situace je pro ni o to těžší, že se citelně dotýká i dalších členů rodiny.

„Už je to strašně dávno. Bratr tehdy pracoval pro nějakou firmu, uzavíral pojistky. Chtěla jsem mu tenkrát pomoct, tak jsem mu to podepsala,“ říká.

Read the article (5 min read)