Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Co se tehdy dělo, bylo tak absurdní! Václav Havel před 30 lety v Kongresu

Michael Žantovský, překladatel, diplomat, bývalý senátor, možná budoucí senátor. V roce 1990 mluvčí Václava Havla, který překládal prezidentův projev před Kongresem ve Washingtonu. 21. února 1990.

Dojímá vás, když se na to dnes díváte?

Když se na to dívám zpětně, tak se přiznám, že trochu ano. V té chvíli jsem měl úplně jiné starosti.

Tehdy byla hrozně rychlá doba. Václav Havel byl zvolen na konci prosince 1989 a už na konci února jste jeli na takovouhle velikou státní návštěvu. Kdy jste se dozvěděli, že bude možnost oslovit Kongres?

Návštěva se plánovala zhruba od poloviny ledna, ale že bude řeč ke Kongresu, to jsme věděli až těsně před návštěvou. Týden, možná dva.

Read the article (4 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nezvykle vysoké teploty budou pokračovat. Mrznout bude jen málo a jen v noci

První letošní měsíc byl nadprůměrně teplý. Český hydrometeorologický ústav předpovídá teplé počasí i na následující čtyři týdny.

Letošní leden byl podle ČHMÚ opět teplotně nadprůměrný. Normál z let 1961 až 1990 byl v lednu minus 2,8 °C, zatímco průměrná teplota minulého měsíce je 0,3 stupně nad nulou. Jde tak o ještě teplejší leden než v už tak výrazně nadprůměrném loňském roce.

Teplo bude pokračovat

Předpověď ČHMÚ na další měsíc hlásí pokračování nezvykle teplého počasí i v následujících čtyřech týdnech.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Pobrexitová ironie. Nové pasy Britům vyrobí firma v Polsku podle pravidel EU

Rozvod s Evropskou unií znamená pro Brity i výměnu cestovních dokladů. Designově má jít o „návrat ke kořenům a k britským tradicím“. Ovšem fakt, že nové doklady pro občany země opouštějící Evropskou unii vyrábí francouzsko-nizozemská společnost v polské továrně podle platných směrnic Evropské unie pro zadávání veřejných zakázek, budí v mnoha tvářích ironické úšklebky.

„Pro takový brexit jsem nehlasoval!“ napsal nazlobeně minulý týden na Twitter muž, který byl nucen čekat téměř hodinu na letišti Schiphol v Amsterdamu, než mu zkontrolovali pas. Doposud jemu i dalším britským cestujícím dělal doprovod cestovní pas ve vínové. Od příštího měsíce jej ale nahradí nový doklad mezinárodního původu.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Číhošťský zázrak zůstává záhadou. Církev sbírá nová svědectví

Od násilné smrti číhošťského faráře Josefa Toufara v úterý uplyne sedmdesát let. Církev jej chce blahořečit.

Je to osud, z nějž i po desítkách let mrazí. „Po měsíčním trýznění z něj vymlátili identitu. Ocitá se na hraně života a smrti. A vrcholí obludné divadlo, kdy jej v obrovských bolestech tři hodiny vezou z valdického vězení do Číhoště. Tam kněze Josefa Toufara filmují. Nemůže jít. Oni ho vedou, vytéká mu z úst krev. Nemůže se ani obléknout do kněžského úboru.“

Tak publicista Miloš Doležal popisuje okamžiky z noci na 24. února 1950. O den později kněz a hlavní aktér číhošťského zázraku na následky estébáckého mučení umírá. V úterý od jeho smrti uplyne sedmdesát let.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Do Česka míří silný vítr a bouřky, nejhorší to bude v neděli

Meteorologové kvůli silnému dešti vyhlásili také výstrahu před vzestupem hladin řek.

Do Česka dorazí v neděli nejenom velmi silný vítr, ale i déšť, který může rozvodnit některé toky. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin na první, tedy nejnižší povodňový stupeň platí od nedělního podvečera do půlnoci z pondělí na úterý. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes zároveň zvýšil stupeň varování před silným větrem z nízkého na vysoký.

Vítr bude přes Česko v neděli přecházet postupně od západu. V nárazech může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší. Největší nebezpečí očekávají meteorologové v neděli večer při přechodu studené fronty.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Šéf Ryanair chce přísnější kontroly na letištích pro muslimy

Michael O'Leary si myslí, že samostatně cestující muslimové jsou nejvyšším bezpečnostním rizikem pro spáchání teroristického útoku.

Šéf irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O'Leary si myslí, že osaměle cestující muslimští muži by měli na letištích procházet přísnějšími bezpečnostními kontrolami, protože právě od nich hrozí nejvyšší riziko spáchání teroristického útoku. Podnikatel to řekl v rozhovoru v britském deníku The Times. Jeho vyjádření už odsoudili zástupci muslimských sdružení i někteří politici, podle nich jsou islamofobní a rasistická.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jak došlo na filozofii, kývali, ale nerozuměli, vzpomíná kongresman na Havlův projev

S Václavem Havlem se poprvé setkal v paláci na Hradčanech krátce po prezidentově zvolení v roce 1989. Byl součástí americké delegace, která plánovala historickou cestu Čechů do amerického Kongresu.

Přímo ve Washingtonu pak Robert J. Mrazek, Čechoameričan, spisovatel a bývalý člen Sněmovny reprezentantů, Havla vítal přímo ve Washingtonu. Tam před třiceti lety došlo i na prezidentův slavný projev.

Seznam Zprávy mluvily s Mrazkem o jeho češství i o tom, jak důležitý Havlův první projev v Kongresu vlastně byl. „Všichni moji kolegové, demokraté i republikáni, kteří spolu většinou nesouhlasí, se shodli, že Havel apeloval na to nejlepší, co v sobě lidé mají,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý bývalý kongresman.

Read the article (6 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

„Je mu 18 let a hraje to.“ Šikanovaný hoch z videa je znovu terčem útoků

Quaden Bayles je devítiletý australský chlapec, kterého matka natočila po tom, co se stal obětí šikany kvůli svému dwarfismu. Video okamžitě vyvolalo na iternetu pozdvižení a ještě tentýž den začaly o Quadenovi kolovat po sítích falešné zprávy.

Quadena šikanovali jeho vrstevníci, protože je prý „ošklivý“. Jeho matka natočila jeho reakci cestou domů ze školy. Ve videu mimo jiné řekl, že kvůli šikaně chce zemřít.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Skoro nespím, nemám volno, ale stačí zatnout zuby a vydržet, říká Havlíček

Karel Havlíček nebo jako ho znáte vy – ministr průmyslu, obchodu, dopravy a také vicepremiér pro hospodářství a místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Takže skoro nespí a vy se asi ptáte, jak to všechno stíhá. Proto v našem oblíbeném žebříčku přinášíme TOP 5 jeho největších výzev.

Karel Havlíček je opravdový úderník, který by snad nejraději zrušil osmihodinovou pracovní dobu a volné víkendy. Skoro vůbec nespí, jak maká, ale přesto prý ani nemá čas si normálně popovídat s premiérem Babišem.

Jak to všechno zvládá? Stačí vydržet, zatnout zuby. Ale pozor, i Karel Havlíček má své hranice v počtu ministerstev, která by zvládl řídit.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, túry horská služba nedoporučuje

Na Sněžce vál ráno velmi silný vítr o rychlosti přes 70 kilometrů v hodině. Lanovka může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině.

Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Horská služba Krkonoše kvůli větru nadále nedoporučuje hřebenové túry. Výstrahu horská služba vydala v pátek. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin pět centimetrů sněhu a například na hřebenové Luční boudě ho leží jeden metr. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil. Uvedli to horská služba a provozovatelé lanovek.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Boj do posledního dechu: obrazy z kruté bitvy o Iwodžimu

Před 75 lety se odehrála jedna z nejkrutějších bitev v Tichomoří. Americké jednotky se 19. února 1945 vylodily na japonském ostrově Iwodžima, kde se Američané setkali se zuřivým odporem. Na Iwodžimě zemřelo 7 tisíc amerických vojáků a 21 tisíc jich bylo zraněno. Japonci přišli téměř o 21 tisíc mužů. Boj byl ukončen sebevražedným útokem poslední japonské posádky na letištní strategické pozice dne 26. března 1945.

Foto: US Coast Guard/US Coast Guard / The LIFE Picture Collection , Getty Images

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Seriál Přátelé se v květnu vrátí na obrazovky

Phoebe, Rachel, Monica, Chandler, Ross a Joey. Šestice přátel z New Yorku si během deseti let získala miliony fanoušků po celém světě. Zvěsti o jejich možném návratu na obrazovky kolují snad od doby, kdy byla v roce 2004 odvysílaná poslední epizoda. Tentokrát tomu tak ale skutečně je. HBO Max oznámilo, že se nejoblíbenější návštěvníci kavárny Central Perk znovu setkají v květnu.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Babiš je lhář a diktátor. Stojím si za tím, řiká muž, který ho má chránit

Kritizoval premiéra na demonstraci a teď za to možná dostane trest. Milan Halbich působí u policie řadu let. Pracuje pro ochrannou službu a má za úkol chránit Úřad vlády, tedy i premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Ve Výzvě odpovídal na to, jestli si za svým vystoupením stojí a jestli dokáže nestranně chránit předsedu vlády.

Vy jste na demonstraci Milionu chvilek v Chomutově řekl: „Babiš a jeho lidé ztělesňují vše, co jsme v roce 1989 zavrhli. Je to diktátorství, manipulace a lži, byrokracie, uplácení, vydírání a zastrašování.“ Vy osobně byste svého podřízeného za takový výrok pochválil?

Nevím, jestli bych ho pochválil, ale určitě bych mu nebránil ve vyjádření svého osobního názoru.

Vnímáte to tedy jako nemístné, co vám vyčítají?

Read the article (6 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Foto: Jižní Korea zahájila dezinfekce ulic, nákazu šíří náboženské skupiny

Obvykle rušné ulice korejského města Tegu zejí prázdnotou. Čtvrté nejlidnatější jihokorejské město se stalo epicentrem nákazy poté, co se onemocnění prokázalo u desítek členů náboženské skupiny Sinčchondži. Z celkových případů 347 onemocnění jich 169 náleží k náboženskému hnutí. Podívejte se na záběry z dezinfekčních prací.

Foto: Profimedia.cz

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

18 milionů km na trenažérech. Češi objevili cyklistiku z tepla domova

Vývojáři z jihočeského Vimperka loni bodovali s aplikací pro domácí cyklotrénink na chytrých trenažérech. Spočítali, že lidé takto v loňském roce ujeli 18 milionů kilometrů. Jen během prvního měsíce letošního roku přibyly další více než tři miliony kilometrů. V přepočtu to je 145 tisíc hodin prosezených v sedle kola.

Na začátku byla touha bratrů Samkových – tehdy studentů vimperského gymnázia – zbavit se nudy při zimních cyklistických trénincích na válcích. Na konci je sportovní software, který jejich firma VirtualTraining prodává do celého světa v podobě vlastní placené aplikace.

Read the article (1 min read)