Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Silná investigativa | Kvalitní byznysové zpravodajství | Názory, které stojí za to číst.

Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Pardubický kraj očekává navýšení dotace na přestavbu mlýnů

Pardubický kraj nejspíš získá vyšší evropskou dotaci na přestavbu části automatických mlýnů v Pardubicích. Nové zázemí tam bude mít Východočeská galerie.

„Hejtmanství mělo původně dostat 111 milionů korun, navíc může dostat 17 až 70 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

„Jeden z projektů nebyl v programu využit, peníze se proto dají dalším žadatelům, stojíme ve frontě s docela dobrým projektem. Minimálně můžeme dostat 17 milionů korun, maximálně pak 70 milionů korun navíc. Kolik to bude, se dozvíme brzy,“ řekl Línek.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Cenu Neziskovka roku získala organizace chovatelů z Mikulášovic

Nejlepší malou neziskovou organizací v Česku za loňský rok se stala základní organizace CHKo Mikulášovice Českého svazu chovatelů. Spolek se věnuje dětem.

Ocenění Neziskovka roku udělovala dnes Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). První cenu pro středně velkou a pro velkou neziskovou organizaci tentokrát nikdo nezískal. Cenu veřejnosti si pak vysloužilo Sdružení Neratov. Neziskovým počinem loňského roku se stala mobilní aplikace Nepanikař stejnojmenného spolku.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Praha chce kampaní s fiktivním seriálem zvýšit počet pěstounů

Hlavní město Praha chce kampaní na podporu pěstounství se seriálovými herci Lucií Benešovou, Markem Němcem, Janou Strykovou a moderátorem Honzou Dědkem zvýšit počet pěstounů.

Na problematiku pěstounské péče upozorňují organizátoři od 15. ledna, kdy představili na reklamních plochách údajný start nového sitkomu Pěstouni. Pro zvýšení povědomí o pěstounské péči vedle fiktivního seriálu spustili také facebookový profil a web Novipestouni.cz. Zástupci Hlavního města Prahy to dnes oznámili na on-line tiskové konferenci.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Uměleckým garantem Lípy Musicy bude Pavel Haas Quartet

Uměleckým garantem 20. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica bude Pavel Haas Quartet.

Těleso, které patří mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti, se na jubilejním ročníku představí hned v několika koncertních projektech. ČTK o tom dnes informovala mluvčí festivalu Lucie Johanovská. Hvězdou festivalu bude violoncellistka Michaela Fukačová, která se představí na zahajovacím koncertu 11. září ve společném programu Dvořák Gala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Liberecký veletrh Educa bude na netu přístupný do konce února

Liberecký veletrh vzdělávání a pracovních příležitost Educa, který se kvůli koronavirovým opatřením přesunul na internet, potrvá do konce února. Původně měl skončit na konci tohoto týdne.

Prodloužení o měsíc by mělo pomoci dětem z devátých tříd základních škol při výběru střední školy, přihlášky lze podávat do 1. března. Webové stránky veletrhu si za předchozí čtyři měsíce prohlédlo přes 100.000 unikátních návštěvníků. V tiskové zprávě o tom za organizátory veletrhu informoval Lukáš Přinda.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Přestavba nábřeží Svratky na Poříčí v Brně začne ještě letos

Přestavba nábřeží Svratky, s níž je spojeno i vybudování protipovodňových opatření v ulici Poříčí v Brně, začne ještě letos. Brněnští radní na svém dnešním zasedání schválili začátek přípravných prací za 2,4 milionu korun.

Vedení města o tom informovalo v tiskové zprávě.

Přípravné práce, které zahrnují například terénní úpravy nebo nutné kácení dřevin, radní zadali Veřejné zeleni města Brna. „Káceny budou stromy pouze v nezbytně nutném rozsahu. Celkem jich bude v těchto dvou etapách 948. Zároveň již máme v rámci projektu naplánovánu náhradní výsadbu vhodných dřevin v celé délce nábřeží. Nově tak vysadíme 1758 stromů, v místě stavby jich bude 616, zbytek na náhradních pozemcích na území,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Jihomoravský kraj získá 67,5 milionu z provozu hal na letišti

Jihomoravský kraj získá 67,5 milionu korun z provozu hal na jeho pozemcích na letišti. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí kraje Michal Cagala.

Radní schválili smlouvu o zřízení věcných břemen se společností Letiště Brno, která si letiště od kraje jako vlastníka pronajímá. Jedná se ještě o penězích za další tři haly.

Smlouva se týká hal logistického centra společnosti Letiště Brno. Kraj dostane 35,2 milionu za halu A a 32,2 milionu za halu B. „Jihomoravský kraj tak poprvé po letech získá kromě samotného nájmu také peníze z komerčních aktivit, které jsou na jeho pozemcích pod brněnským letištěm realizovány,“ uvedl radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Majitelé jihomoravských památek je mohou hlásit do soutěže

Majitelé památkově chráněných budov a děl na jihu Moravy budou letos opět soutěžit o titul Nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje.

Vlastníci, kteří opravu dokončili v loňském roce, mohou kromě titulu získat i finanční odměnu. Jak vedení kraje informovalo v tiskové zprávě, na odměny v soutěži vyčlenilo 530.000 korun.

„Chceme, aby se lidé rozhlíželi kolem sebe, všímali si kulturních pokladů a aby ti, co tyto poklady vlastní, měli větší motivaci se o ně řádně starat. Ostatně jižní Morava přiláká ročně statisíce turistů, a nejenom ti památkové skvosty v nových kabátech určitě ocení,“ uvedl náměstek hejtmana František Lukl (STAN).

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Přijdou nová tvrdší opatření, oznámil Babiš. Co je ve hře?

Vláda se opět na ničem nedohodla, odložila i aktualizaci systému PES. Může za to horšící se situace. Místo rozvolnění zítra ministři projednají další zpřísnění protiepidemických nařízení. Jaká budou zatím nikdo neřekl.

Vláda ve středu večer na mimořádném jednání měla projednat a odsouhlasit změny v protiepidemickém systému PES a také rozhodnout o podmínkách otevření lyžařských areálů či návratu dětí do škol. Nic z toho se nekonalo. Po tříhodinovém zasedání před novináře předstoupil viditelně unavený premiér Andrej Babiš (ANO) a řekl, že žádné otevírání škol a lyžování nebude, naopak, vláda se zítra opět sejde a rozhodne o dalším zpřísnění protiepidemických opatření.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Velký vědecký průlom. Výzkumníci už ví přesně, jak se Země oteplovala

Nová studie zveřejněná v časopise Nature dokazuje, že průměrná teplota Země je nejvyšší za posledních 12 tisíc let. Vědci rozluštili rébus, který jim komplikoval pochopení procesu oteplování naší planety od počátku lidstva.

Již mnoho let se vědci snaží pochopit proces oteplování naší planety. Až díky výsledkům nové studie pod vedením Samanthy Bovové z Rutgers University v New Jersey se jim ale podařilo přijít na to, že se Země kontinuálně ohřívá už přes desítku tisíc let a aktuálně dosahuje nejvyšší teploty.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Sklepní scéna v Jánské ulici v Brně bude sídlem Divadla Koráb

Středověké sklepení v Jánské ulici v centru Brna bude novým sídlem Divadla Koráb, které se věnuje hlavně tvorbě pro děti.

Divadelní provoz v domě U Tří knížat začne po uvolnění vládních opatření proti koronaviru, hrát se tam bude i pro dospělé, oznámila dnes ČTK produkční Hana Hásová.

„Nová scéna má silný genius loci původně gotických sklepů ze 13. až 14. století, které současný majitel upravil jako divadelní sál a místnosti vhodné pro koncerty a výstavy,“ uvedl Radim Koráb, principál divadla.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Cizincům vstup zakázán. První evropská země uzavírá hranice

Norsko prakticky uzavírá hranice pro všechny, kdo v zemi nežijí. Jak je to v dalších zemích Evropské unie? Kdy stačí předložit pouze negativní test a kdy je součástí důkazního materiálu například výplatní páska?

Cestování je vzhledem k současné situaci v Evropě na dlouhou dobu passé. Doposud bylo možné vycestovat za hranice z „nezbytných důvodů“, které v nejčastějších případech znamenaly hlavně pracovní povinnosti.

Evropské země však začínají zpřísňovat. Uzavřené hranice pro všechny, kteří na území nežijí, oznámilo ve středu Norsko.

Read the article (3 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

„Impeachment je mrtvý od začátku“. Trump má šanci vyváznout

Naděje Donalda Trumpa, že i z druhého impeachmentu vyjde „bez ztráty kytičky“, sílí. Ještě než samotné jednání začalo, se prokázala neochvějná podpora jeho věrných republikánů.

V úterý se za Donalda Trumpa postavilo 45 republikánů ve snaze zastavit impeachmentový proces ještě předtím, než vůbec začne. Proti 55 senátorům opačného názoru jejich snaha sice nestačila, demokraty ale nyní čeká tvrdá bitva o získání potřebných dvou třetin hlasů.

Trump byl obžalován Sněmovnou reprezentantů na základě obvinění z „podněcování vzpoury“, která vyvrcholila v útok rozvášněného a ozbrojeného davu na americký Kapitol 6. ledna. Senátoři se v úterý sešli na místě činu, aby proces zahájili.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

V Nymburce budou kameny zmizelých připomínající oběti holokaustu

Nymburk připravuje ve spolupráci se studenty z gymnázia Bohumila Hrabala projekt takzvaných kamenů zmizelých, které připomínají tragické osudy Židů za druhé světové války.

Některé kameny by měly být ve městě umístěny již letos, informovala v tiskové zprávě mluvčí radnice Pavla Kukalová.

Kameny zmizelých, taktéž stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem a rytým záznamem vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacismu. Mosazné desky připomínají osudy lidí, které nacisté zavraždili, vyhnali či odvlekli do koncentračních táborů. Drtivou většinou šlo o lidi židovského původu. V Nymburce tyto kameny zatím nejsou.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Česká filharmonie nabídne stream ze svého studia v Rudolfinu

Česká filharmonie 4. února nabídne první samostatný stream ze svého televizního studia v Rudolfinu.

Přenos se uskuteční pod značkou Czech Phil Media, která byla představena před rokem v souvislosti s přenosem na francouzském hudebním kanálu Mezzo Live HD. „Tentokrát jako vysílací platforma poslouží sociální sítě, mimo jiné Facebook britského soukromého rádia Classic FM, který má čtyři miliony fanoušků,“ informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

Read the article (2 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Národní muzeum v přírodě připomene masopust on-line

Národní muzeum v přírodě (NMP) letos kvůli epidemii koronaviru zrušilo tradiční masopustní programy a nahradilo je on-line prezentacemi.

NMP vzniklo v prosinci 2018, sdružilo tři muzea, která do té doby patřila pod Národní památkový ústav, Muzeum v přírodě Vysočina, Muzeum v přírodě Zubrnice a Hanácké muzeum v přírodě s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Vláda překvapivě vrátila armádě polovinu z 10 miliard. Prý na boj s koronavirem

Vláda na večerním mimořádném jednání překvapivě vrátila Ministerstvu obrany 5 z 10 miliard, které jim loni při schvalování rozpočtu odebrala. Komunisté si tím tehdy podmínili podporu rozpočtu.

Vláda na svém dnešním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. Rozhodnutí Sezam Zprávám potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později premiér Andrej Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Na pondělním zasedání vlády se na to však nedostalo, neboť kvůli nemoci se na jednání vlády nepřipojil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), jehož účast na videokonferenci vyžadoval Babiš.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Nutili je k neplacené práci. Policie v ráji opia byla obviněna ze zneužití pravomoci

Drogový byznys a počet závislých v Afghánistánu nadále roste. Vládě se tento stav nedaří zvrátit.

Protidrogová strategie afghánské vlády má v současnosti nečekaný problém. Afghánská policie byla obviněna, že nutí narkomany, aby pro ni pracovali zdarma.

Zalmai je závislý na drogách tři roky. Žije s desítkami narkomanů v polorozpadlé citadele ve městě Farah. Tvrdí, že ho policie opakovaně nutila pracovat na stavbách bez toho, aniž by mu za to něco zaplatila.

„Vládní úředníci pro nás pošlou čtyři nebo pět lidí. Nejprve nás zbijí před očima ostatních. A pak nás nutí celý den pracovat. A večer nám za to nic nezaplatí. Řeknou jen: Ztraťte se,“ tvrdí Zalmai.

Read the article (1 min read)
Seznam Zprávy

Seznam Zprávy

Okurky a rajčata „nahoře bez“. Supermarkety začaly šetřit s plastem

Z produktů postupně mizí plastová víčka nebo zbytečné obaly. Supermarkety tak ušetří tuny plastu ročně.

Supermarkety jsou významným producentem plastového odpadu. Řetězce působící v Česku se však snaží svou plastovou stopu co nejvíc redukovat, ať už odstraňováním plastů z obalů, nebo podporou recyklace.

Snižováním plastového odpadu se intenzivně zabývá například Tesco, které pracovalo na přepracování obalů, které se považují za těžko recyklovatelné, tedy i plasty. V Česku už Tesco odstranilo 130 tun těchto materiálů, což je 82 procent z celkového množství.

Read the article (2 min read)