Svoboda Učení

Svoboda Učení

Svět se za poslední dvě století neuvěřitelně změnil, ale školy fungují stále stejně. Je současný model vzdělávání tak dokonalý, že nevyžaduje žádnou změnu?

Svoboda Učení

Svoboda Učení

Slib s velkým „S“

Výhled z okénka školního autobusu byl mým prostorem ke snění. Ke snění o místě, kde bych nemusela nosit to, co mi bylo diktováno. Abych vypadala jako 300 dalších dětí v našich stejnokrojích. S logem označujícím, kam patříme, které ale vůbec nevyjadřovalo, kdo jsem.

Modrý svetřík, bleděmodré tričko, šedá sukně a vlněné punčocháče. A jako tečka černé kožené kecky.

Nechtěla jsem být v tom autobuse s těmi dětmi.

V té uniformě. Směřujíc do toho místa strachu, zostuzování a stresu.

Chtěla jsem, aby mě nechali si hrát, bloumat, abych mohla zůstat sama sebou. Až dosud jsem měla dost sebedůvěry na to růst, dýchat, přetáčet se, vidět, cítit, uchopovat, chodit i mluvit. Teď jsem se učila zpochybňovat své rozvíjející se schopnosti a nedůvěřovat jim.

Neměla jsem na vybranou. Musela jsem „to překousnout“ (klasický dospělácký postoj). Musela jsem se naučit zcela otupět.

Každým dnem se kousek po kousku odštípával kousek mého „já“.

Read the article (2 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Jak bychom měli regulovat domácí vzdělávání? „My“ nijak.

Nutkání ovládat myšlenky a chování ostatních lidí, zejména když zpochybňují široce rozšířená přesvědčení a zvyky, je jedním z nejhanebnějších rysů lidské povahy. Socrates byl odsouzen k smrti za to, že vybočoval z řady, tomu stejnému jen o vlas unikl Galileo. Jsou to extrémní případy, ale až příliš často se setkáváme s mnohem běžnějšími škodlivými pokusy ovládat lidi omezováním jejich osobní svobody a autonomie. Někdy je toto jednání namířeno proti jednotlivcům, kteří se opováží být odlišní, ale často se zaměřuje na celé skupiny, které prostě žijí jinak. Na politické úrovni se snahy pravice i levice o ovládání ostatních projevují různými způsoby omezování svobody. Často jsou odůvodňovány „bezpečností“. Ať už jde o výzvy k vytvoření registrů muslimů či registrů domácího vzdělávání, je společným jmenovatelem strach ze svobody.

Read the article (2 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Zavření škol kvůli koronaviru: vzdělávací příležitost

Vzdělání je mnohem více, než to, co je učeno ve škole. Využijte toho.

Pandemie nikdy není dobrá věc. Je to hrozná věc. Ale možná z ní může vzejít něco dobrého. Cokoli, co přeruší naše zvyklosti, nás může vést k tomu, abychom zkoušeli jiné možnosti. Možnosti, které nás z dlouhodobého pohledu mohou posunout. V tomto článku chci mluvit o potenciálních benefitech koronavirem způsobených uzavření škol a zrušení mimoškolních dospělými řízených aktivit, kterými děti před tím trávily mnoho času. 

Není žádným tajemstvím, že školní děti poslední dobou trpí přeorganizováním života. Ve škole nebo školní prací tráví více času než doma a mnohé jsou ve zbytku dne zaneprázdněné aktivitami, které řídí dospělí. Děti byly zbaveny svobody objevovat a následovat své vlastní zájmy, vytvořit si sebevědomí a zažít nezávislost, která vychází z vytváření svých vlastních aktivit a řešení svých vlastních problémů. Mezi následky patří rekordní úroveň úzkosti, deprese a dokonce i sebevražd a velké poklesy v kreativitě a pocitu kontroly (řízení) vlastního života mezi dětmi a mladými dospělými. Když jsou životy dětí programovány ostatními, nenaučí se žít vlastní životy. Pokud děti neustále dělají, co jim dospělý řeknou, mají málo příležitostí objevit a následovat, co ony samy chtějí dělat – tedy objevení toho, do čeho jsou zapálené.

Read the article (5 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Patří koncept lidských práv do rukou států?

Státní instituce se neptají každého jednotlivého člověka kdo jsi, co cítíš a co potřebuješ. Pocity i potřeby konkrétních lidí se ztrácí v rozhodnutích mocných. Tito a další lidé jsou si toho vědomi. A vy?

Začlenění myšlenky lidských práv do mezinárodního práva by mohlo být jedním z významných morálních úspěchů historie lidí. [1] Zdá se, že zákony o lidských právech dávají práva všem lidem bez ohledu na státní příslušnost a poskytují lidem neocenitelnou ochranu před mocí států a diskriminací.

Přesto je pro mě těžké nalézat argumenty pro vyvarování se závěru, že jednotlivci, organizace, instituce a vlády nadále porušují lidská práva. Proč se například mučení účastní více než 140 zemí ze 172 zemí, které patří do OSN a zavázali se k dodržování Mezinárodní úmluvy o občanských a politických právech, která zakazuje mučení a jiné formy špatného zacházení? [2] Proč se v posledních několika letech počet autoritářských států zvýšil?

Read the article (6 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Epidemie koronaviru by mohla vést k masovému domácímu vzdělávání

Jak uvedl v rozhovoru pro New York Times Kevin Carey z organizace New America think tank (americká instituce zaměřující se na výzkum veřejné politiky, včetně národní bezpečnosti, technologie, vzdělávání a dalších oblastí, pozn. překl.), epidemie koronaviru by mohla vést k „rozsáhlému neplánovanému experimentu s masovým domácím vzděláváním“.

Po celém světě se stupňuje strach z epidemie koronaviru a města a státy se snaží předejít šíření nového virového kmene, postihujícího dýchací ústrojí. Ačkoliv virus zatím nezasáhl Spojené Státy nijak těžce, vládní představitelé a zdravotnické organizace vypracovaly plány odezvy, korporace pozastavují cesty do zahraničí a odborníci na vzdělávání se potýkají s výzvou, co by masové rozšíření viru mohlo znamenat pro školáky.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Boj se středoškolským vzděláním

Na gymnázium jsem nastoupila v tom nejzranitelnějším věku svého života a po osmi dlouhých letech necítím, že by se na tom něco změnilo. Čas studia byl naplněn mnoha okamžiky, přesto jsem schopna reflektovat pouze poslední čtyři roky, které mne v mnohém změnily, v mnohém utvrdily a měly na mne největší vliv.

Když se zamyslím nad mým studiem zde, hlavním závěrem je, že necítím, že bych skutečně naplnila svůj potenciál. Jedná se o skutečnost velmi bolestivou vzhledem k času a energii, které jsem tomuto studiu věnovala. Místo toho, abych z gymnázia vyšla připravená na běžný život a jistá si sama sebou, odcházím vystrašená a zároveň až nepříjemně apatická. Mou dlouhodobou touhou je se navždy uzavřít ve svém izolovaném vnitřním světě, kde není nikdo, kdo by mě doopravdy hodnotil.

Read the article (2 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Děti při svých hrách dodržují zlatá pravidla férovosti

Férovost je předpokladem hry a hra učí děti férovosti.

Příspěvek vyšel v reakci na článek Marca Bekoffa s názvem „Psi při svých hrách dodržují zlatá pravidla férovosti“.

Jsem dlouhodobým obdivovatelem Marca Bekoffa a jeho výzkumu hry mezi psovitými šelmami (vlky, kojoty, psy a jinými). Proto mne velmi potěšil jeho nedávný článek na blogu Psychology Today nazvaný „Psi při svých hrách dodržují zlatá pravidla férovosti.“ Tento můj příspěvek je reakcí na Marcův. Zcizil jsem jeho titulek a pouze zaměnil slovo „psi“ za „děti“. Vím, že tuto malou krádež pochopí tak, jak byla myšlena, a sice jako vyjádření respektu. 

Hravé souboje u psů a dětí

Hravé souboje jsou nejčastější psí hrou, a jsou velmi oblíbené i u dětí, zejména u chlapců. Lidé přihlížející hravým soubojům, ať už psů nebo dětí, je naneštěstí často mylně považují za opravdový boj, a proto zasáhnou a zastaví je. Ve skutečnosti je ale hra na souboj opakem opravdového souboje. 

Read the article (5 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Unschoolovaný Asheville: Jak vypadá den v životě nejtroufalejšího homeschoolingového hnutí

Typický ZigZag den může zahrnovat rybaření, výrobu ptačí budky, rozebírání televize, zahrabávání se do písku, provádění pokusů s balónky, karetní hry či závody s magnety, i kočičí taneční párty.

Angela Wilhelm/Asheville Citizen Times

Jednoho pochmurného pondělního rána si na úpatí kopce v zahradě za domem skupina dětí vyjednávala svá vlastní pravidla hry na ukořistění vlajky. Nahoře u domu se opatrně šoural přes mokrý trávník kluk na kolečkových bruslích.

Uvnitř domu zuřila taneční párty na soundtrack z Ledového království. Nedaleko si další děti hověly v houpacích sítích, stavěly mnohobarevné věže z kostek nebo si na pohovkách četly, povídaly či jen tak posedávaly.

Read the article (7 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

S hraničním dítětem na hranici systému

Mám úžasného syna. Velmi mi otevřel oči, jen co se narodil. S ním totiž nic není takové, jak by mělo být. Tedy v měřítkách všech různých tabulek, percentilů a škatulek. A že jich ale je! Netvrdím, že jsou zcela špatné, pokud ovšem slouží lidem a lidství. V naší společnosti však ale stojí vysoko nad námi i nad lidstvím. A především pak nad dětmi a nad dětstvím. I dětství totiž může být jen od-do. Pokud by chtěl někdo zůstat hravým dál, začne narážet o škatulky, tabulky i percentily. A přesně tak to nyní máme my.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Jak Billie Eilish vrazila klín do dobře promazaného soukolí pop music

Eilishina hudba nepasuje do hudebních škatulek. Možná proto, že to po ní rodiče nikdy nechtěli.

Sedmnáctiletá domškolačka Billie Eilish právě vrazila klín do soukolí popu.

Co by mohlo být lepším důkazem, než když váš úspěch člen Nirvany přirovná k úspěchu své kapely ve vrcholných letech. Právě tohle udělal Dave Grohl, bývalý bubeník Nirvany, frontman skupiny Foo Fighters a neabsolvent střední školy.

„Děje se kolem ní to samé, co se dělo kolem Nirvany v roce 1991,“ prohlásil Grohl.

Jeho vlastní dcery jsou Billie úplně posedlé, stejně jako miliony jejich vrstevníků. Má 50 milionů sledujících na Instagramu, to je víc lidí, než kolik žije ve Španělsku. Lístek na její koncert vás na Ticketmasteru vyjde na stovky dolarů.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Něco víc o tom, že vnitřně řízené vzdělávání není cesta do pekel…

8. února vyšel na Aktualne.cz článek paní Hronové s provokativním názvem Zrušme povinnou školní docházku, je to vězení, žádá projekt Svoboda učení

Začnu pozitivně: je báječné, že paní redaktorka přibližuje téma, o němž většina lidí zatím ani neslyšela, totiž, že kromě modelu tradičního vzdělávání, kde všechno řídí dospělí, existuje i model vzdělávání, které si řídí samy děti (to, že to není nějaký nahodilý moderní exces, ale že existuje již sto let a že vede k velmi dobrým výsledkům, článek nezmiňuje). Oceňuji také, že článek ani není napsán nějakým moc odsuzujícím způsobem, jak to lidé často dělávají, když se setkají se zcela odlišným přístupem, o němž mají málo informací či se hodně vymyká jejich dosavadním zkušenostem. Co se dá článku vytknout, je málo zdrojů, které si autorka našla a použila. Článek evidentně vychází z diskuse na festivalu PREF v listopadu minulého roku, kde jsme spolu s paní Řeřichovou a panem Feřtekem hovořili o vnitřně řízeném vzdělávání. Jenže té diskusi předcházela přednáška, kterou jsme s paní Řeřichovou měly předtím. Uváděly jsme tam pádné argumenty především z vývojové psychologie, proč tvrdíme, že tradiční škola – tedy vnějšně řízené vzdělávání dětem opravdu neprospívá – jde totiž proti tomu, co víme o učení z neurověd, jde proti potřebám dětí (to nikdy nemůže dopadnout dobře), neumožňuje synchronizaci vnitřního zrání s podněty, které by posouvaly vývoj zdravě dál. To prostě hromadné vyučování stejného obsahu stejným způsobem ve stejném čase nemůže zajistit. Takže škole nezbývá než používat vnější motivaci, která, jak prokázaly stovky psychologických experimentů za minulých 50 let, má velmi negativní účinky.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Partnerství mezi zkušenostním učením a cestováním

Oxfordský slovník definuje učení jako „Získávání znalostí či schopností prostřednictvím zkušeností, studia, či výuky“. Již tato krátká definice nám naznačuje, že učení může probíhat různě. Začněme rozčleněním této přijímané definice tak, abychom mohli lépe porozumět různým druhům učení.

Všechny formy učení mají stejný cíl, a to získání znalostí, schopností či dovedností a rozvoj žáka. Ovšem to, jak je tento cíl naplněn, se může velmi lišit v závislosti na metodě učení. Například biflování (metoda používaná mnoha školami) se snaží vytvořit v žákovi bázi poznatků prostým opakováním, zatímco zážitkové učení se spoléhá spíše na kontext a přetváří zkušenosti ve znalosti a schopnosti.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Vzít učení do vlastních rukou: Jak školy mohou mrzačit studenty

Školy nás často činí závislými na školství tak, že nás přesvědčí, že jsou tím nejlepším místem pro vzdělávání, které můžeme najít.

Školy se jistě snaží podpořit kompetence studentů. Jejich prohlášení pravidelně obsahují věty o cíli, kterým je vyprodukovat „celoživotní studenty”. Domnívám se, že většina učitelů a pracovníků škol se obdivuhodně snaží tohoto hodnotného cíle dosáhnout. Problém myslím je, že školy až příliš často studentům jejich kompetence spíš odebírají. Není to chyba špatných učitelů nebo úředníků bez inspirace. Chybou je zpráva, kterou školy ze své podstaty sdělují: učení jde nejlépe tady. My jsme odborníci a jsme nejlépe vybaveni k tomu, abychom vás naučili se učit.

Read the article (4 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Svoboda vzdělávání je pro všechny děti, ale ne pro všechny rodiče

Cesty života jsou nevyzpytatelné, a nebo taky, když na vzdělání záleží. Šárka s rodinou jsou úžasným příkladem toho, že kdo hledá cestu, najde ji. A nebo taky, jak se říká: “Když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře.” A když už ani “hora” není to pravé ořechové, tak je potřeba “uplácat si horu novou” a z ní se těšit svobodnému vzdělávání

Tak nějak by se část příběhu této krásné rodinky dala popsat.

Šári, jak straré máte děti?

Máme 2 kluky. Tomášovi je 16 a Jakubovi 18 let. Nejmladší Amálce jsou 3 roky.

Krásné, to asi kluci měli radost, když se princezna narodila…

Prozraď nám, jaké byly vaše počátky, co se týče kontaktu se školou? Věděli jste hned na startu, že chcete jít cestou „alternativního vzdělávání“?

Read the article (4 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Billie Eillish vítězkou Grammy i díky domácímu vzdělávání

Eilish začala psát svoje písně již v mládí, všechno to začalo při domácím vzdělávání. Jejich matka Maggie Baird vzdělávala Eilish a jejího bratra doma a jedním z předmětů, které je vyučovala, bylo psaní písní. Jedním z domácích úkolů bylo vytvořit píseň, kterou nakonec dokončila Eilish jako první.

Školní systém pomáhá formovat, kdo jsme a kým se staneme, ale platí to i pro studenty v domácím vzdělávání? Očividně ano. Samozřejmě, že se ze všech domškoláků nestanou přes noc hudební hvězdy, ale díky domácímu vzdělávání se kreativní tvorba mohla stát hlavní součástí jejich učebních osnov.

Read the article (1 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Domácí vzdělávání jako nejchytřejší způsob vzdělávání dětí ve 21. století? 5 důvodů, proč by tomu tak mohlo být

Domácí vzdělávání už není tím, čím bývalo dřív.

Hnutí domácího vzdělávání se v USA začalo rozšiřovat v 80. a 90. letech minulého století a pro rodiče – katolíky v té době představovalo způsob, jak děti vzdělávat a současně vést k víře. V dnešní době nabývá domácí vzdělávání obecnější formu odmítání mainstreamu.

Děti vzdělávané doma mají stejný přístup k online výuce, k možnostem navazovat kamarádství i k mimoškolním aktivitám jako typičtí studenti veřejných škol – a to vše bez spousty vedlejších nežádoucích efektů, jakými jsou například standardizované výukové plány nebo šikana.

Důvody, proč domácí vzdělávání dává smysl i v roce 2018, jsou tyto:

Individuální sebeřízené učení je spolehlivá a účinná metoda.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Proč byl Steve Jobs, a ne Bill Gates, skutečným vizionářem v oblasti vzdělávání

Když dojde na debatu o reformě vzdělávání, rozdělí se veřejnost na dva tábory: ten, který chce dosavadní hromadný povinný systém výuky zlepšit skrze ladění a vylepšování, a ten, který touží vybudovat něco zcela nového a odlišného. Není překvapením, že Steve Jobs, spoluzakladatel Apple, byl součástí tábora „Think Different“ (mysli jinak, pozn. překl.) a propagoval možnost výběru školy a poukázky na vzdělávání, zatímco Bill Gates z Microsoftu podporoval státní standardy a další postupné reformy v rámci konvenčního výukového modelu.

Úsilí nadace Gatesových

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Dopis rodičům

Naši milující rodiče,

jsme moc šťastní, že jste žijícím dílem našich životů – uvědomujeme si, že jiní to štěstí nemají a jejich rodiče již nejsou mezi živými – někteří své rodiče řízením osudu dokonce ani nepoznali. Jsme vděční, že máme tu šanci být s vámi v interakci, a cítíme vaši lásku za všech okolností – i ve chvílích, kdy jsme si neporozuměli. Věříme, že i vy cítíte tu naši, k vám.

Zároveň, jak plyne čas, cítíme stále intenzivněji zodpovědnost za sebe samé i naše děti – za co nejvíce optimální podmínky pro jejich růst, pro jejich žití, život. V principu pravděpodobně stejně, jako jste to měli vy vůči nám. V tom, KAM nakonec směřujeme s těmi, za které přísluší odpovědnost nejvíce nám, a JAKÉ ZPŮSOBY pro to volíme, se ale lišíme. Česká společnost se za posledních 30 – 40 let výrazně změnila – tak, jak se změnilo uspořádání státu, lidstvo získalo hlubší znalosti podstaty života a, doufejme, i vývoje člověka ve skutečně svobodnou bytost.

Read the article (4 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Pohled zvenku/zevnitř – nahlédnutí do života školy Sudbury Valley

Po tolika letech, co jsem se o Sudbury školy zajímala, založila několik podobných škol v Holandsku, a také pomáhala dalším takovým školám v Evropě, jsem konečně navštívila Sudbury Valley v průběhu školního roku. Byla jsem tam předtím už dvakrát v rámci letních workshopů v letech 2005 a 2008. Viděla jsem budovy, povídala si se zaměstnanci a získala tak představu, jak se tam žije. My (já a manžel) jsme budovali školy v Holandsku od roku 2003. Manžel školu Sudbury Valley navštívil v roce 2003 a má dcera tam byla na dvouměsíčním výměnném pobytu v roce 2007. Já jsem Sudbury Valley ale dosud nikdy nenavštívila v běžném provozu, takže teď jsem konečně tady.

Read the article (3 min read)
Svoboda Učení

Svoboda Učení

Učitelé z mateřských škol se přimlouvají za štěstí dětí

Jak mohou učitelé vnést do vzdělávací strategie více selského rozumu a soucitu?

Výzkumy hovoří jasně. Akademické vzdělávání ve školkách nemá žádný dlouhodobý přínos. Naopak, v podstatě může v delším časovém horizontu uškodit. Nezmenšuje propast ve vzdělání mezi chudými a bohatými, i když je to nejčastější udávaný důvod pro toto vzdělávání. O trochu zlepšuje výsledky akademických testů v 1. třídě, ale ve 3. třídě již není žádný rozdíl. Podle některých nejkvalitnějších studií dokonce ti, kteří absolvovali akademické vzdělávání ve školce, mají ve 4. třídě výsledky horší. Akademické, sociální i emoční. Na rozdíl od těch, kteří byli ve školkách zaměřených na hru (důkazy si můžete prohlédnout zde).

Read the article (5 min read)