Technet

Technet

Populární magazín o vědě, technologiích, počítačích a internetu.

Technet

Technet

Těšínsko patří Polsku, demonstrovali v regionu i přes zákaz vlády

Před 100 lety se v centru Těšína konala polská demonstrace za připojení Těšínska k Polsku. Zakročit musela francouzská armáda posílená o složky z Itálie.

Před 100 lety

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.

Technet

Technet

Jak moc páchl Tyrannosaurus rex? Nejspíše značně a sám to dobře cítil

Svět druhohorních pachů je nenávratně pryč. Ale něco o něm můžeme soudit na základě nepřímých důkazů. Ostatně fosilní kosti dinosaurů z některých lokalit jsou cítit jakousi zatuchlinou, byť se ještě nedávno tvrdilo, že zkameněliny dinosaurů žádný pach nevydávají.

Pokus o rekonstrukci podoby T. rexe na základě moderních vědeckých poznatků. Na...

Jaký pach vydávali druhohorní dinosauři? Co byste cítili, kdybyste se ocitli v blízkosti tyranosaura, stegosaura, triceratopse nebo brachiosaura? Páchli by stejně silně, jako většina dnešních velkých zvířat? Obracel by se vám žaludek z pachu, který by se linul z tlamy velkým teropodům, když jim zahnívaly zbytky masité potravy v okolí zubů? Jak mocně by na vás zapůsobil druhohorní svět vůní a pachů?

Read the article (3 min read)
Technet

Technet

Software zdarma: snadno použitelný a stylový spouštěč aplikací

Pruh ikon, respektive dock známý z počítačů Mac můžete mít díky programu WinStep Nexus i vy. Konečně pořádný odinstalační mechanismus najdete v programu Absolute Uninstaller. HDDScan proklepne, zda je datové úložiště typu HDD, SSD a další v pořádku.

WinStep Nexus

WinStep Nexus 19.2 – freeware

Hromadí-li se vám, nebo jste již zaplnili hlavní panel ikonami programů, které chcete mít na dosah ruky, potom vám možná přijde vhod řešení, kterým jich na jedno místo vložíte více. Navíc budou kategorizovány, a přitom v případě nepoužívání skryty. Vyzkoušejte řešení jménem WinStep Nexus.

Read the article (2 min read)
Technet

Technet

Unikátní notebook s procesorem Microsoft SQ1 otevírá novou éru Windows

Je tenký jako iPad, zcela tichý, na baterii vydrží celý pracovní den a jsou na něm Windows 10. Notebook Surface Pro X je po sedmi letech druhý pokus Microsoftu, jak přinést Windows na procesorové platformě ARM. Jak Surface RT, tak Windows RT tenkrát skončily fiaskem. Jak to vypadá s druhým pokusem?

Microsoft Surface Pro X

Operační systémy Windows odjakživa fungují na procesorech s architekturou x86 a x64. Ačkoli neustále prochází výrazným vývojem, její kořeny sahají do roku 1985 v případě 32-bit systému a 2003 v případě 64-bit systému a historicky byly koncipovány pro co nejvyšší výkon v počítačích – nejprve stolních, poté noteboocích.

Read the article (4 min read)
Technet

Technet

Kopírovat + Vložit. Zemřel vědec, kterému vděčíme za přátelský počítač

Většina dnešních uživatelů počítače zřejmě amerického programátora a matematika Larryho Teslera nezná. Výsledky jeho bádání však používáme každý den. Vymyslel nástroje Vyjmout, Kopírovat a Vložit. Kromě toho také prosadil ovládání programů bez složitého přepínání režimů. Tesler zemřel ve věku 74 let.

Zemřel Larry Tesler, programátor a vynálezce schránky, do které lze kopírovat a...

Číslo účtu. E-mailová adresa. Odkaz na článek. Složité cizojazyčné jméno. Přece to nebudu přepisovat a riskovat, že při tom udělám zbytečnou chybu. Stačí to zkopírovat a potom vložit.

Nástroje pro práci se schránkou (clipboard) jsou univerzálně dostupné prakticky ve všech programech, operačních systémech a platformách. A vděčíme za to do značné míry právě jednomu kalifornskému programátorovi.

Read the article (4 min read)
Technet

Technet

Nový český přípravek má posilovat imunitu. Více se dozvíte v Rozstřelu

Česká firma Nexars se pokouší prorazit s novým přípravkem na posílení imunity. Co slibuje, na kom byl testován a jaký byl výsledek, přiblíží v pořadu Rozstřel ředitel vývoje ve firmě Róbert Hromádka.

Vědec Róbert Hromádka v diskusním pořadu Rozstřel

Čeští vědci vyvinuli nový přípravek na imunitu a úspěšně ho otestovali na zaměstnancích Škodovky. Po dva roky užívalo téměř 40 tisíc pracovníků automobilky Škoda Auto tablety na posílení imunity.

Jde o novinku, kterou na nich vyzkoušela čtveřice českých vědeckých a výzkumných ústavů a česká biotechnologická společnost Nexars. Ředitel výzkumného a vývojového centra společnosti Nexars Róbert Hromádka bude hostem Rozstřelu a moderátora Vladimíra Vokála.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Superpřenašeči nejsou. Co říká zatím největší studie epidemie COVID-19

Největší epidemiologická studie koronaviru COVID-19 ukazuje, kdo je nákazou nejvíce ohrožený. Existují také důvody k optimismu ohledně dalšího vývoje. Nic ovšem není zaručeno.

Pracovník v ochranném obleku v nemocnici Wuhan, epicentru nákazy koronaviru,...

Na webu čínského Střediska pro šíření nemocí (anglickou zkratkou CCDC) vyšla zatím nejrozsáhlejší studie průběhu epidemie koronaviru, který dostal oficiální název COVID-19. Nabízí zatím nejpodrobnější údaje o události, která do této chvíle zasáhla především město Wu-chan a přilehlé oblasti provincie Chu-pej, ale stále se může rozšířit i dále.

Read the article (6 min read)
Technet

Technet

Který editor fotek používáte? Najdeme s vámi nejlepší aplikaci zdarma

Ať už jste nadšený fotograf, nebo jen občas něco cvaknete, nejspíš se vám někde hromadí fotky. Co s nimi děláte? V našem výzkumu hledáme nejlepší program na správu a editaci fotek, který může kdokoli používat zdarma. Výsledky hledání zveřejníme příští týden.

Který program na správu a úpravu fotografií používáte?

Fotografování už dávno není jen výsadou profesionálů. S příchodem digitální fotografie může kdokoli cvakat stovky snímků denně. Ale co s fotografiemi dál děláte? Jak je spravujete, třídíte, upravujete a publikujete?

Vyplňte nám prosím krátký dotazník: Foto software

Jaký program zdarma používáte ke správě a úpravě fotek?

Dejte nám vědět v tomto krátkém anonymním dotazníku. Vyplnění trvá 2 až 5 minut, výsledky zveřejníme příští týden.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Rolls-Royce chystá jadernou elektrárnu. S cenovou politikou Dacie

Britská společnost Rolls-Royce připravuje projekt menší jaderné elektrárny. Má vyřešit hlavní problém dnešního „jádra“: příliš vysokou cenu. Jak to chce dokázat, vysvětluje manažer Rolls-Royce Martin Goodfellow.

Vizualizace dnes navrhovaného vzhledu jaderné elektrárny britského konsorcia...

Na čem pracujete? Naše společnost, tedy Rolls-Royce, vede konsorcium devíti firem, které chce vyvinout nový typ jaderné elektrárny postavené kolem malého modulárního reaktoru. Cílem je navrhnout elektrárnu, která by měla stát méně než dvě miliardy liber (tedy cca 60 mld. Kč) a mít zhruba 440 MW elektrického výkonu. (

Read the article (6 min read)
Technet

Technet

Užužlal králík zdroj k notebooku? Zachránit vás může i univerzál

T6Power Smart univerzální adaptér k notebooku

Ať už vám původní napájecí adaptér notebooku uhryzal králík, ztratili jste jej na cestách nebo se vám ho nechce tahat každý den v batohu, řešením může být levnější univerzální náhrada. Vyzkoušeli jsme 65W model s logem české značky T6Power.

Formulaci „s logem české značky“ jsme nezvolili náhodou, T6Power je v tomto případě opravdu jen logem na obalu, nabíječka je klasický čínský OEM produkt, nutno podotknout že na pohled i omak perfektně zpracovaný.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

Staňte se členem a získejte navíc:

a mnoho další zábavy

Technet

Technet

Nový podvodný e-mail se tváří jako žádost o splacení dluhu

Českem se hromadně šíří nový podvodný e-mail, v jehož textu se píše o údajném dluhu, který má adresát mít. Problematická je však jeho příloha, která obsahuje vir.

Pozor na zavirované e-maily.

Jedna z mnoha podvodných e-mailových kampaní se dostala do Česka, kde se snaží zavirovat počítač neopatrného uživatele. Na problém upozorňují servery Národního centra pro kybernetickou bezpečnost i CSIRT bezpečnostní tým ČR.

Samotný e-mail podepsaný různými jmény, například Hradecký nebo Blažek, není psán zcela dokonalou češtinou, ale je dostatečně srozumitelný, aby se na něj mohl někdo nachytat. Je v různých variantách, ale jeho základem je žádost o splacení údajného dluhu z prosince loňského roku. Vše je bez větších podrobností včetně toho, kam by měla být případná platba zaslána.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Sté narozeniny by oslavila herečka Zdenka Sulanová. Její kariéra skončila v pětadvaceti

VIDEO: - Herečka Zdenka Sulanová se narodila 18. února 1920 v Českých Budějovicích. Původně se jmenovala Zdenka Hrušková, jméno si změnila kvůli filmování, aby neměla problémy s pedagogy na umělecké škole. Od druhého ročníku totiž filmovala.

Divákům nejvíc utkvěla v paměti filmy Václava Bínovce Lízin let do nebe, Lízino štěstí a Madla zpívá Evropě. Jejím posledním filmem měla být na sklonku války v roce 1945 Bludná pouť. 

Film, kde hrála po boku Karla Högera, však Václav Bínovec už nedotočil a zbyly z něj pouze fragmenty. Byla třikrát vdaná, nejprve za slovenského vojáka Janka Babniče, se kterým se odstěhovala do Prešova. 

Po dvou necelých dvou letech se rozvedla a vrátila se do Prahy. Znovu se vdala, hned dvakrát. Ale ani druhé a třetí manželství jí nevyšlo. Třetí manžel jí ubližoval. Zemřela v malé vesničce Cerhonice ve čtyřiaosmdesáti letech.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Zapomněli jste heslo nebo produktový klíč? Tyto aplikace pomohou

Připravili jsme pro vás sadu nástrojů sloužících k obnovení, získání nebo resetování hesla do systému Windows, v něm instalovaných aplikací, ale také do různých internetových služeb. Odhalte třeba i dávno zapomenutá hesla skrývající se za tečkami.

Ilustrační foto - hesla

Pozor, některé antivirové programy mohou vybrané programy z našeho přehledu identifikovat jako nebezpečné. Ve skutečnosti tomu tak není (redakce je prověřila) a děje se tak z důvodu, že se v programu používají nestandardní programové sekvence, které bezpečnostní programy považují za nebezpečí.

Read the article (2 min read)
Technet

Technet

Microsoft má problém s aktualizacemi, mohou údajně schovat data

Společnost Microsoft musí řešit aktualizace, na které si stěžují uživatelé. Tentokrát se nepodařilo vychytat mouchy u únorového updatu, konkrétně u aktualizací KB4532693 a KB4524244.

Některé aktualizace Windows 10 způsobují problémy

V úterý 11. února vydala společnost Microsoft nové aktualizace, ale nedlouho poté jí začali hlásit uživatelé, že některé z nich jsou problematické. Konkrétně si na různých fórech stěžují například na aktualizaci s číslem KB4532693, podle nich totiž může schovat některé uživatelské soubory.

Read the article (1 min read)
Technet

Technet

Deset dní po popravě admirála Kolčaka potvrdili jeho smrt Britové

VIDEO: - Ruský admirál Alexandr Vasiljevič Kolčak byl bolševiky popraven 7. února 1920. Jeho mrtvola však nebyla nikdy nalezena. Deset dní po popravě potvrdilo jeho smrt britské ministerstvo války.

Před 100 lety

Lidové noviny o tom hned následující den vydaly krátkou zprávu: „Britské ministerstvo války potvrzuje zprávu o zastřelení admirála Kolčaka a jeho ministra Petelajeva.“ Naše video jsme věnovali posledním rokům známého ruského admirála až do jeho smrti.

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.

Technet

Technet

Sovětské letectvo používalo i americké těžké bombardéry B-17 a B-24

Zařazení amerických bombardérů B-17 a B-24 do výzbroje sovětského letectva patří mezi méně známé kapitoly z jeho historie. A protože Američané odmítli poskytnout Sovětům tyto stroje v rámci programu Lend-Lease, tak si je na polích a lukách, v tom lepším případě pak na letištích, sami posbírali.

Bombardér B-17 během služby u sovětského letectva

V oboru těžkých bombardérů nemělo sovětské letectvo v polovině 30. let ve světě adekvátní konkurenci. V letech 1932 až 1937 opustilo výrobní závody více než osm stovek čtyřmotorových Tupolevů TB-3 celokovové konstrukce. Tento bombardér však rychle zastaral, a když vypukla druhá světová válka, byla jeho bojová hodnota již značně problematická.

Read the article (5 min read)
Technet

Technet

Před 100 lety začala legální okupace litevského Memelu

Francouzská vojska vpochodovala před 100 lety do Memelu. Dnešní litevskou Klaipedu začala okupovat v souladu se zněním Versailleské mírové smlouvy.

Před 100 lety

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se odehrály na den přesně před sto lety. Vzpomínáme na osobnosti z politiky, kultury i sportu. Popisujeme průběh válek, zrod revolucí i formování států. Zachycujeme úspěchy i nezdary klíčových postav historie, objevy a vynálezy.

Technet

Technet

Nový americký neviditelný bombardér B-21 Raider vzlétne v roce 2021

Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. Dle zveřejněných snímků je jasně patrná příbuznost B-21 Raider s mnohem větším bombardérem B-2 Spirit.

Vizualizace neviditelného bombardéru B-21 Raider.

B-21 je (respektive bude) stealth strategický bombardér typu křídlo s velmi dlouhým doletem (s celosvětovým dosahem) a výdrží ve vzduchu. Podobně jako B-2 Spirit bude působit výhradně ze Spojených států.

Hlavním protivníkem B-21 se stane pokročilá pozemní protivzdušná obrana (PVO), kterou má B-21 překonávat pomocí vlastního stealth a zbraní velmi dlouhého dosahu. Klíčovou zbraní bude především nová střela s plochou dráhou letu LRSO (Long Range Stand Off) s jadernou hlavicí W80-4.

Read the article (3 min read)