Učitelské listy

Učitelské listy

Web o změnách ve vzdělávání.

Učitelské listy

Učitelské listy

Jak pomoci dětem s traumatickou minulostí?

Když dítě zažije trauma, potýká se s tím celý život. Potvrzuje to Hana Brodníčková, matka čtyř přijatých dcer. Podle ní lidé trauma celý život zpracovávají a učí se, co se jim děje a proč, nebo je to ovlivňuje na nevědomé úrovni. Potom opakují traumatické vzorce ve vztazích s partnery, v zaměstnání, případně ve vztazích s vlastními dětmi. Následující článek popisuje, jak pracovat s dětmi s traumatickou minulostí. 


Hana Brodníčková se stala se náhradní matkou spíše náhodou. Cestu ke svým dcerám popsala v knihách psaných pod pseudonymem Ludmila Janáková: Dary se přece nevracejí a Sama bych se v nebi bála. S ní a s pedagogem Markem Wnukem jsme si povídali o životě a pomoci dětem, které zažily trauma v blízkých vztazích. Přiznat minulost je klíčem k uzdravení


Read the article (3 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Zuzana Hronová: Žáci v pandemii zažívají nápor na duši. V kunratické škole jim pomáhají ranní dýchánky

Koronavirová pandemie a s ní související opatření, která omezují běžný chod společnosti, s sebou přinesly také pořádný nápor na psychiku a duševní pohodu žáků. Jejich život se obrátil vzhůru nohama, zmizely jistoty a ubylo pozitivních zážitků. V základní škole v pražských Kunraticích ale našli způsob, jak situaci dětem ulehčit. Pořádají zde on-line ranní dýchánky, které optimisticky nastartují den ještě předtím, než se žáci pustí do učení.


Zdroj: Chytré Česko


Byli jste v posledních dvou týdnech celou dobu, většinu doby, či alespoň více než polovinu doby veselí a v dobré náladě, klidní a uvolnění, aktivní a plní elánu, probouzeli jste se svěží a odpočinutí a byl váš každodenní život naplněn věcmi, které vás zajímají? Odpověď na takovou otázku je v době nekonečné pandemie těžká. Jenže čím lepší je skóre, tím lepší je také duševní pohoda člověka neboli „wellbeing“.


Read the article (7 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Martina Kopecká: Netlačme teď na výkon, uškodíme si

„Je důležité dopřát sobě i dětem péči, protože tím získáme čas do budoucna. Když budeme děti tlačit k výkonu, budou čím dál tím míň schopné se cokoliv naučit a víc se bude projevovat agresivita nebo odpojování se, které jsou spojené se stresem,“ říká v rozhovoru Lenka Felcmanová, místopředsedkyně ČOSIV, která se věnuje tématům wellbeingu a podpory dětí s nepříznivými podmínkami.


Zdroj: Eduzměna 26. 3. 2021


Co je teď podle vás nejhorší na situaci dětí a učitelů?


Ten velký dopad na duševní zdraví je na obou stranách. Vidíme to už ve výzkumech, děti se snaží vyrovnat se situací a častěji se uchylují k aktivitám, které bychom zahrnuli do skupiny rizikového chování. Zejména to jsou nelátkové závislosti, sebepoškozování, experimentování s omezováním příjmu potravy a podobně. Ten tlak, a zejména absence běžného sociálního kontaktu s ostatními vrstevníky, dopadá na jejich prožívání. Zároveň se zhoršuje situace v některých rodinách.

Read the article (4 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Markéta Hronová: Jak vylepšit vzdělávání v Česku? Renomovaný školský reformátor zná recepty

Kanadský expert na vzdělávání Michael Fullan je duchovním otcem úspěšné ontarijské reformy školství. Nyní působí jako konzultant vlád různých zemí a snaží se transformovat školství tak, aby odpovídalo potřebám 21. století. Založil hnutí Nová pedagogika pro hluboké učení. V rozhovoru představuje mj. kanadský vzdělávací model tzv. šesti C.


Zdroj: Hospodářské noviny 14. 4. 2021


Podle něj je důležité, aby se žáci ve školách zaměřovali na rozvoj své osobnosti a řešili skutečné problémy dnešního světa, jako je třeba globální oteplování nebo znečišťování vod. Dnes vystoupí v Česku na konferenci Úspěch pro každého žáka, kterou pořádá organizace Stálá konference asociací ve vzdělávání. V exkluzivním rozhovoru pro HN říká, že pandemie je podle něj příležitost, jak přehodnotit priority a změnit cíle vzdělávání. 


HN: Je na téhle epizodě on-line vzdělávání vlastně něco pozitivního?


Read the article (1 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Bořivoj Brdička: Nová pedagogika pro hluboké učení podle Fullana

Základní informace o práci kanadského konzultanta vlád ve věci reformy školství, který vystoupí 20. 4. na naší konferenci Úspěch pro každého žáka.


Zdroj: RVP.cz 6. 4. 2021


Michael Fullan je bývalým děkanem pedagogické fakulty University of Toronto a ředitelem Ontario Institute for Studies in Education, nyní konzultantem vlád snažících se transformovat školství do podoby odpovídající vývoji světa. Byl v roli poradce ontarijského premiéra duchovním otcem úspěšné ontarijské reformy školství v letech 2004–14.


Letos máme to potěšení přivítat ho na konferenci Úspěch pro každého žáka. Podívejme se alespoň rámcově, co se pod jeho přístupem skrývá. Hned na počátku je třeba připomenout, že „Deep Learning“ se v jeho podání týká lidí, ne strojů. Ten termín začal používat dříve, než ho zpopularizoval poslední vývoj umělé inteligence. Pro nás to znamená, že musíme při jeho použití rozlišovat, o jaký kontext se jedná.


Read the article (1 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Michael Fullan jako agent změny ve vzdělávání

Tento text přinášíme u příležitosti 9. ročníku Konference Úspěch pro každého žáka, která se uskuteční 20. dubna 2021 online a kde jako hlavní řečník vystoupí Michael Fullan, emeritní profesor Torontské univerzity a autor mnoha celosvětově úspěšných knih o vzdělávání a jeho reformách. Více informací o konferenci najdete ZDE. „Změna ve skutečnosti není tak těžká, jak si myslíme, když dokážeme lidi zaujmout a nabídnout jim smysluplné zážitky, které je obohatí.“


Zdroj: Řízení školy 4/2021


Velkou předností a silou Michaela Fullana je, že dokáže kombinovat teoretické poznatky s jejich praktickým ověřováním, díky němuž se opět vrací k teoriím. Touto metodou se stal jedním z významných autorů zabývajících se tématem změny ve vzdělávání. Jeho teze mají sílu i proto, že velmi dobře „nasedají“ na potřeby konkrétních lidí, bez kterých změna není možná. Zkusme se podívat na některé z nich.


Read the article (3 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Zuzana Hronová: Ve Velkých Hamrech zvládají školu i děti z vyloučených lokalit. Chce to naslouchat, ne opovrhovat

Nerovnost ve vzdělávání se začala kvůli pandemii a lockdownu prohlubovat. Postihuje to především žáky z nefunkčních rodin, pro něž škola představovala často jediné místo, kde vládnou pravidla, cítí se bezpečně, mají klid na učení a nacházejí podporu. Existují však školy, které v nesnadné situaci dokážou do výuky zapojit i sociálně slabé žáky. Jedna z nich je ve Velkých Hamrech na Jablonecku.


Zdroj: Chytré Česko 31. 3. 2021


Terénní pracovnice Markéta Horneková z komunitního centra ve Velkých Hamrech dobře ví, jak složité je podporovat rodiny ve vyloučených lokalitách. A to nejen kvůli jejich malému zájmu o vzdělání, ale také vzhledem k reakcím většinové populace. „Podpora sociálně slabých není populární téma, zvlášť když se ve většině případů jedná o Romy,“ konstatuje žena, která v malém městě na Jablonecku přispívá k tomu, aby děti ze sociálně slabých rodin absolvovaly alespoň základní školu.


Read the article (7 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Josef Mačí: Půl roku je fatální hendikep. Ze školy, která bojuje o každé dítě

Uzavření škol nejvíce odnesou žáci ze znevýhodněných rodin. Jak se tomu dá vyhnout? V Krnově razí kombinaci individuálních konzultací, neustávající komunikace a doučování.


Zdroj: Seznam zprávy 31. 3. 2021


Je to více než rok, co jsem naposledy stál před dveřmi krnovského doučovacího klubu Devítka. Tehdy v prosinci 2019 se o nákaze z Číny psalo jen jako o zahraniční zajímavosti. A plošné zavírání škol znělo jako výplod hodně zvrácené fantazie.


Místní děti tady usilovně pracovaly na tom, aby zlomily nelichotivou statistiku českého školství: Úroveň vzdělání se odvíjí od rodinného prostředí, do kterého se narodíte. Škola na tom změní pramálo. Nemají rodiče základní školu? Nevychodí ji ani dítě. Jsou vyučení? S maturitou nepočítej, žáčku.


Read the article (3 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Markéta Hronová: Člověk se základním vzděláním vyjde stát o tři miliony víc, než kdyby měl střední školu

Pomoci dětem z chudšího prostředí dosáhnout na vyšší vzdělání se státu vyplatí. Daniel Prokop se svým týmem PAQ Research a think-tankem IDEA v nejnovější analýze pro Nadaci České spořitelny vyčíslili, že česká ekonomika tratí na nevzdělanosti až 18 miliard ročně. Také spočítali, o kolik peněz stát přichází, pokud žáci nedokončí střední školu, a mají tak jen základní vzdělání. Pokud by stát investoval do opatření, která pomohou zvednout vzdělanostní úroveň dětí z nejchudších prostředí, česká ekonomika na tom vydělá, říká Prokop v rozhovoru pro HN.


Zdroj: Hospodářské noviny 31. 3. 2021


HN: Podle vašich dat více než šestina mladé generace v ohrožených regionech nedokončí střední školu ani učiliště a jsou pak ohroženi nezaměstnaností. Z evropských srovnání ale nevycházíme v tomto ohledu tak špatně, jak to?


Read the article (3 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Pandemie covidu představuje příležitost k transformaci vzdělávání. Setkání s prof. Michaelem Fullanem před Konferencí Úspěch pro každého žáka

U příležitosti 9. ročníku Konference Úspěch pro každého žáka: Na vlně změny proběhl 12. 4. 2021 pre-meeting s hlavním řečníkem, Michaelem Fullanem. “Covid obrátil vše vzhůru nohama, spousta věcí už nikdy nebude jako dřív. To představuje příležitost pro reformu systému vzdělávání jako celku. Využijte ji.”


Těmito slovy uvedl svůj příspěvek pro více než padesát zástupců státní správy, neziskového a akademického sektoru a zástupce zřizovatelů světově uznávaný odborník na teorii změn a jejich implementaci ve vzdělávání Michael Fullan. Působí jako poradce reforem vzdělávání nejen v Kanadě, ale i jiných státech. “Když se zeptáte v zemích jako Singapur nebo Finsko, jak vést reformu, která má skutečně dopad, nejspíš vám odpovědí: Přečtěte si to u Fullana,” potvrdil aplikovatelnost jeho myšlenek i mimo anglosaský prostor vedoucí Pracovní skupiny Střední článek Vladimír Srb (SKAV, Partnerství 2030+).


Mohou tedy tyto teorie fungovat i u nás? 


Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Ivan Motýl: Neučíme se, lítáme venku: Jak vypadá distanční výuka mezi chudými dětmi v Ostravě

V deset hodin dopoledne obvykle ve školách končí velká přestávka a začíná třetí vyučovací hodina. Nikoliv v čase lockdownu a ve vyloučené lokalitě Červený kříž v Ostravě. Po někdejší dělnické kolonii běhají v tuto chvíli houfy dětí, na výuku nikdo nemyslí. Právě děti ze sociálně slabých rodin ohrožuje uzavření škol nejvíce. On-line výuka je tady spíše off-line výukou.


ZdrojCNN Prima News 31. 3. 2021


„Já se neučím, nemám počítač,“ odstřelí otázku na školní výuku jedno z dětí. A nějaký další klučina rovnou vytáhne dětskou pistolku a namíří rovnou na hlavu: „Co tu chceš? Teď tě zabiju.“ Za dalších deset sekund se tentýž školák, údajně žák třetí třidy, rozesměje jinému šílenému nápadu. Z vozíku vytáhne kolo z osobního automobilu, ráfek i s ojetou pneumatikou. „Teď mně vyfoťte, to je sranda,“ vykřikne a přitiskne si těžké kolo na obličej. Silák, možná by jednou mohl být vzpěračem.Povinnosti versus čirá radost


Read the article (3 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Za ztracený potenciál dětí ze sociálně slabých rodin zaplatíme všichni. Společnost přichází o desítky miliard ročně

Kolik česká společnost zaplatí v budoucnosti za to, že nedává všem dětem šanci naplnit svůj vzdělávací potenciál? Nová studie věnovaná nerovnostem v českém vzdělávacím systému odhadla, že kdyby stát do slabších dětí investoval čas a peníze, do státního rozpočtu by v dospělosti ročně odvedly minimálně o 18 miliard více (při optimističtějších scénářích až přes sto miliard).


Zdroj: Beduín 13/2021Studie Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity, kterou pro Nadaci České spořitelny připravila společnost PAQ Research a výzkumníci z think tanku IDEA, ukazuje na základě analýzy mezinárodních šetření jako PISA nebo TIMSS, jak moc Česku ujíždí vlak ve vzdělávání dětí se slabším rodinným zázemím a také jaké to má pro společnost ekonomické důsledky. A porovnává český neúspěch ve vzdělávání dětí ze sociálně slabšího prostředí se zeměmi se srovnatelnou historií, které v posledních letech v mezinárodních šetřeních rostou.


Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Nechte nás sakra učit dobře: Příběh třicátý – Stýská se mi

Jsem učitelkou výchov a společenskovědních oborů na II. stupni ZŠ. Věk 37 let, praxe 5 let. Pátým rokem učím na základní škole umístěné na periferii města, tzn. žáci z naší školy pocházejí z vyloučených lokalit a patří mezi sociálně slabé.


Zdroj: Facebook 2. 2. 2021


Jsou to úžasné děti – opravdu, nekecám. Jsou plní emocí, které dávají okamžitě a za každých okolností najevo. V majoritní skupině se setkávám s názory, že jsou tyto děti nevzdělatelné, ale je to omyl. Ony jsou vzdělatelné, jen je to mnohem těžší. Člověk potřebuje notnou dávku trpělivosti, empatie, umět jednu věc vysvětlit tísícery způsoby. To, co člověk na této škole prožije, je velmi silný emotivní zážitek (ať už v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním) Naši žáci jsou ti, kteří si vybírají své učitele – když jim padnete do oka, jste jejich a už na vás nedají dopustit – i když se s vámi hádají, tak jste prostě jejich. 


Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Lucie Kocurová: Tátové jsou doma s dětmi. Změní pandemie zažité pořádky v českých rodinách?

Ráno vstát, po snídani dát pusu dětem a ženě, odejít do práce. Vrátit se za tmy, dát pusu dětem, spát. Podobně ještě před rokem probíhaly dny mnoha mužů po celém světě. Jenže v březnu přišla pandemie, opatření s ní spojená uzavřela školy, obchody, restaurace i kanceláře a značná část otců se náhle ocitla v situaci, kterou dobře znají matky malých dětí: celý den doma s potomky na krku, bez možnosti odejít a trochu si „odfrknout“. Jak to zvládají?


Zdroj: www.eduzin.cz 6. 1. 2021


Podle některých sociologů a psychologů by nová situace, v níž jsme se všichni ocitli, mohla vést k rozsáhlým změnám v rodinných rolích. Jak říká vedoucí britského think-tanku Fatherhood Institute Adrienne Burgess, krize mohou přinášet rozsáhlé změny: „Například před druhou světovou válkou se ženy pomalu přesouvaly z domovů na pracoviště, a válka jim jejich dveře otevřela dokořán.

Read the article (3 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Film Zuřivec pomáhá dětem, které se setkávají s domácím násilím

Ročně je úřadům nahlášeno přes 2 000 případů domácího násilí v rodinách s dětmi. Skutečný počet je ovšem ještě daleko vyšší, protože většina domácího násilí není nikdy nahlášena. Nejlepším způsobem, jak takovému násilí zabránit, je samozřejmě prevence.


Prevenci se věnuje projekt, který v loňském roce odstartoval Úřad vlády. Jeho součástí je vedle online workshopů ve školách využití norského edukativního animovaného filmu Zuřivec.


www.zurivec.cz zpracovává téma domácího násilí vhodnou formou pro děti na prvním stupni základních škol. Promítání jim pomáhá lépe pochopit, že za násilí v rodině nenesou vinu a že v situaci nejsou samy.


Read the article (1 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Lucie Korcová: Izolace v pandemii komplikuje mladým přechod do dospělosti. Přicházejí o příležitosti i kontakty

Místo toho, aby zažívali první vztahy, hledali si brigády, práci nebo samostatné bydlení, žijí mladí lidé v době koronaviru často v izolaci. Současná situace jim výrazně komplikuje vstup do dospělosti. Podle oslovených odborníků se to negativně projevuje i na jejich psychice. Už loňské průzkumy Národního ústavu duševního zdraví ukázaly, že lidé ve věku 18 až 24 let jsou v časech karanténních opatření jednou z nejohroženějších skupin.


Zdroj: www.irozhlas.cz 21. 3. 2021


„Mám dobré chvíle, který trvají naštěstí déle než ty špatné. Ale vždycky mám takhle chvíli, kdy docela dlouho brečím a mám takové úzkosti. A teď se to tedy stává častěji, jak to trvá déle,“ říká osmnáctiletá Zuzana, která studuje třetím rokem na gymnáziu.


Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Jak viděli základní školu před deseti lety a jak ji hodnotí dnes? Unikátní výzkum mezi rodiči z let 2009 a 2019

Jsou o něco kritičtější než dříve a ve srovnání s minulou generací kladou spíše než na moderní učebny důraz na lidské kvality učitelů nebo na to, jak si poradí se šikanou. Průzkum PAQ Research pro Nadaci České spořitelny a EDUin se po deseti letech vrátil k výzkumu rodičovských postojů k základní škole. Výsledky z konce roku 2019 pak autoři průzkumu doplnili ve čtyřech vlnách o poznatky, jak názor rodičů na školu změnila zkušenost s výukou na dálku. 


Zdroj: Beduín 12/2021


72 % rodičů považuje úroveň základního školství za dobrou, jen 10 % si tím je ale zcela jisto. Výrazně lépe hodnotí rodiče kvalitu 1. stupně (81 % je spokojeno nebo spíše spokojeno) ve srovnání se 2. stupněm (68 %). Podíl nespokojených rodičů stoupl mezi lety 2009 a 2019 zejména mezi rodiči deváťáků – z 27 na 36 %. Kritičtější jsou vysokoškolsky vzdělaní rodiče a rodiče dětí na 2. stupni, ale také rodiče materiálně špatně zajištěných dětí. Pandemie obraz školy v očích rodičů spíše zlepšila. Mezi prosincem 2019 a dubnem 2020 se skokově zvýšil podíl rodičů, podle nichž je kvalita školství rozhodně dobrá, z 10 % na 20 %, do listopadu ovšem klesl na 13 %. Podíl rodičů, kteří si myslí, že kvalita je „spíše“ dobrá, byl v listopadu stále významně vyšší než před prvním lockdownem (82 % vs. 72 %). 

Read the article (2 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Dirk de Wachter: Umění být nešťastný. Inspirující pohled na štěstí a smysl života

V naší době, kdy se vše točí kolem hledání štěstí a kdy dokonalost a autonomie jako by byly normou, je mnoho lidí zároveň osamělých. Autor, známý belgický psychiatr, věří, že snaha o štěstí jako cíl života je chybná.


Poukazuje na to, že smutek a problémy nejsou v moderní společnosti považovány za normální jevy. Vyzývá lidi, aby se navzájem častěji podporovali a nehledali hned odbornou pomoc. De Wachter pevně věří, že smutek není psychiatrická porucha, ale součást života. Proti hledání štěstí klade usilování o smysl a význam, což jsou podle něj mnohem cennější vodítka na cestě životem. Umění být nešťastný je srozumitelná, čtivá a láskyplná kniha o jednom aspektu života, jemuž se obvykle nedostává dostatečné pozornosti.


Read the article (1 min read)
Učitelské listy

Učitelské listy

Neřešme známky, investice do vztahů se nám mnohonásobně vrátí

Hosté březnového Kulatého stolu SKAV a EDUin na téma „Jak ošetřit duševní zdraví dětí v době covidu?“ se shodli, že je potřeba upozadit nárok na výkon a více než kdy jindy upřít pozornost na wellbeing a duševní zdraví. Nejen dětí, ale i dospělých. Cílem není jen to, aby se vzdělávací systém vrátil co nejdříve do normálu, ale aby byl dlouhodobě kvalitní a přinášel výsledky.


Podle České školní inspekce se zhruba 50.000 žáků neúčastní on-line výuky. „U dětí, které pocházejí z toxického prostředí, pozorujeme apatii, hlubokou depresi, situace začíná v rodinách eskalovat a je závažná,” sdělila Petra Wűnschová (Centrum Locika). Ale i u těch, které jsou se školou v kontaktu, je patrný zhoršující se stav duševního zdraví.


Read the article (2 min read)