Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Sdílíme naši cestu ke zdravé svobodě v článcích, videích, rozhovorech a shrnutých zkušenostech, které jsme jako rodina zatím načerpali na cestě ke Zdravé Svobodě.

Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

GAPS – první dva měsíce. Zlepšení soustředění, zvýšení energie, více klidu

Jak jsem již psala, tak jsme neprošli úvodní dietou na GAPSu. Bohužel to v tuto chvíli není moc reálné, ale i přesto mohu napsat, co se všechno u nás doma změnilo.

Nedokážu říci, zda to tak je nebo ne, ale když vysadíte všechny složené sacharidy (přílohy, rafinované cukry apod.) a necháte v jídelníčku pouze monosacharidy (ovoce), tak si myslím, že může dojít k jakémusi detoxu. Trvalo to asi 1-2 týdny, kdy nám celkově nebylo moc dobře. Projevovala se podrážděnost, únava a nevrlost. Každopádně, nevím, zda to nebylo dáno Vánocemi, který byly v očekávání.

Tedy neznamená, že pokud se chystáte přejít na GAPS, že něco takového budete pociťovat. (Každopádně lidi, kteří přejdou na úvodní GAPS dietu, tak říkají, že první týden měli někteří velmi špatné stavy.)

Read the article (3 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Jak SE Dom učí číst

Pamatuji si, jak jsem se zájmem četla všechny ty příběhy, jak se děti naučily samy číst. Říkala jsem si, že si vůbec nedokážu představit, že by se takhle jednou naučil číst i náš Dominik, který stále někde lítá, nebo staví a prostě je celkově hodně akční. Stejně tak, jako celá naše rodina.

Stále jsem si představovala, jak mu budu někam na tabuli psát písmenka a on se je bude učit. Ale ono je tomu prostě jinak.

Celý proces u nás doma začal asi tak před půl rokem. Dom objevil první písmenka a to bylo O a I. Tenkrát jsem o tom psala, jak jsme malovali. Pak se dlouho nic nedělo, ale vlastně dělo, jenom já tomu nepřikládala žádný velký význam.

Read the article (3 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Technologie u dětí u nás doma

Nedávno mi kamarád celkem hezky okomentoval můj post na profilu ohledně hraní her u malých dětí:

„My rodiče vytváříme prostředí a každé prostředí má přirozeně hranice. Hraní nic neurčuje, není dobré nebo zlé, to jsem chtěl podotknout. Je důsledkem nedostatku přítomnosti a pozornosti rodičů, je kompenzačním mechanismem nebo únikem před realitou nebo je to fascinující studijní materiál k osvojení nových dovedností? Převažuje ta nebo ona složka? To si musí každý přebrat sám v každém jednom případě. Studií lze zaměřit na jakýkoliv aspekt hraní her. To posuzování a interpretace hraní her je nebezpečné, ošidné. Jako děti jsme hráli celé dny. Baldurs Gate jsem hrál týden v kuse tak, že jsem ráno vstal a večer šel spát v tom pyžamu, které jsem si ráno ani nestačil převléct.😊😉

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Domácí jogurty z kozího mléka

s přechodem na plný GAPS jsem začala dělat domácí jogurty. Musím napsat, že jsou opravdu velmi chutné a mám radost, že jsem s nimi začala.

Kozí mléko beru již cca 2,5 roku od jednoho našeho „souseda“ na vesnici. A jsem za něj neskutečně vděčná.

Na výrobu jsem si koupila jogurtovač. https://www.alza.cz/severin-jg-3519-d2644059.htm?o=3 Nemyslím si, že je potřeba nějaký extra drahý a osobně si ani nemyslím, že je nutný časovač. Ale věřím, že pro některé lidi je časovač lepší. Pro mě bylo důležité, že v sadě je jedna náhradní sada sklenic.

1. Nejdříve vyvařím sklenice na jogurty i s víčky.

2. Do druhého hrnce dám 1l mléka a povařím na cca 80 st. Nemám teploměr, tak vše odhaduji a to tím, že pokud již neudržím ruku na straně hrnce, tak může být teplota cca těch 80 st.

3. Poté nechám chladnout na 40 st. Teplotu měřím odhadem. Dám prst do mléka a ve chvíli, kdy ho tam udržím, tak je to cca ono. 🙂

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

GAPS dieta – začátky

Jako první chci upozornit, že nejsme na úvodní dietě. Má to hned několik důvodů. Jako první je ten, že já jsem těhotná, druhý je ten, že si nemyslím, že je dobré jít na úvodní dietu ve chvíli, kdy přecházíte z téměř normální stravy. (popis úvodní diety GAPS – terapeutický protokol str. 140)

Ačkoli jsme byli již několikrát na stravě s omezeným množstvím sacharidů, tak jsme více méně zvyklí, ale na druhou stranu musím napsat, že teď to asi bereme naprosto jinak. Asi i více vážně? Možná tak by se to dalo říci.

Nejdříve odebíráme potraviny, které nejsou v GAPS dietě. Začali jsme asi týden a půl před Vánocemi a tedy prožili Vánoce bez cukru a dokonce i bez cukroví. Musím napsat, že jsem velmi pyšná na svého muže, protože nejen, že chápe do čeho jsme se pustili, ale prozatím to i respektuje.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Monopoly pro děti baví celou rodinu

Právě jsme dohráli s Domem Monopoly pro děti. Musím napsat, že je to fakt skvělá hra a ačkoli je určená pro děti, tak mě fakt bavila.

Když jsem byla malá, tak jsme měli Dostihy a sázky a tam byly peníze. Jo, tenkrát to bylo fajn. Ale toto je fakt mnohem vychytanější.

V Monopolech pro děti je banka a každý má svoji kreditní kartu. Nakupuje se kartou a když stoupnete na spoluhráčovo místo, tak mu také přes banku zaplatíte kartou.

Asi je mi jedno, co se tím dítě učí, protože mě to baví, ale pro ty, kteří chtějí své děti vzdělávat, tak se Dom naučil během chvilky číslice nejen na kostce a učí se počítat.

Hra je určená pro děti od 5 let, ale myslím, že to zvládne i mladší čipera, který rád počítá. Dom je z této hry nadšený a myslím, že to asi nebude naše poslední hra. 🙂

Rádi si hrajeme a tak doporučujeme!

The post Monopoly pro děti baví celou rodinu appeared first on Zdravá Svoboda.

Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

GAPS – pomoc s nemocemi: ADHD/ADD, autismus, schizofrenie, ekzem, ucerózní kolitida, alergie, astmatické záchvaty a další.

Před týdnem jsem si koupila novou knihu – GAPS terapeutický protokol – zde můžete zakoupit https://www.janadellplotnarkova.cz/. Jedná se o knihu, kde se přesně popisuje vznik psychických nemocí, alergií, astmatu, ekzému a dalších. Autorka základ všeho vidí ve stravě. Sama píše o naprostém zlepšení stavu u svého autistického syna. GAPS dietu u něj praktikovala 2 roky a v 5 již lidé neviděli rozdíl mezi ostatními dětmi.

GAPS dieta je vhodná pro následující onemocnění a to jak u dětí, tak dospělých – poruchy pozornosti s/bez hyperaktivity (ADD/ADHD), deprese, dyspraxie, dyslexie, autismus, schizofrenie, astma či astmatické záchvaty, ekzém, alergie, Ačkoli se to nezdá, tak tyto zdánlivě nesouvisející potíže se často vyskytují společně.

O GAPS stravování vím již poměrně dlouho. Před cca 3 lety jsem četla tuto knihu přeloženou do slovenštiny. Musím ovšem zkonstatovat, že ta přeložená do ČJ je za mě lépe zpracovaná.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Recept na pohankový chléb z bublinkové vody a info o tom, co se změnilo

Zase jsme upravili stravu. V tuto chvíli jíme pouze bezlepkový chléb, který dělám z pohankové mouky. Musím napsat, že všem doma chutná a to včetně dětí. A proto jsem se rozhodla vám sem dát tak jednoduchý recept, kde příprava nezabere více jak 5 minut, spíše méně.

Jak jíme:

V tuto chvíli striktně dodržujeme život bez rafinovaného cukru a lepku. Omezujeme přílohy.

Co se od změny stravy změnilo:

Dom již neskřípe zubama (pouze drobně při otočení) a jeho koncentrace se zlepšila. (není zde vliv pouze stravy, ačkoli si myslím, že je značný) U mě a Davida mi přijde, že je nám lépe, ale myslím, že u nás to bude ještě na delší dobu a proto si nejsem jistá, zda u pohankového chleba zůstaneme. Možná přejdeme ještě na větší omezení sacharidů.

Jednoduchý recept na pohankový chléb – aktivní příprava 3-5 minut

– pohanková mouka 350g

– sůl

– kmín

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Vliv stravy na úzkosti či ADHD

Je toho teď mnoho, co bych měla napsat a nejdříve začnu dětmi a pak budu následovat dospělými.

Dominik je náš první syn a řeknu na rovinu, že byl taky jediný, u kterého jsme od začátku tak nějak tušili, že bude rychlejší, až tedy hyperrychlejší. Byl, už jsem o tom psala. Nastudovala a vyzkoušela jsem toho kvanta (psychologie, medicínské knihy, duchovní literatura, různé výživé směry atd.), až se moje cesty dostaly k nízkosacharidové stravě a svobodě vzdělávání. Dneska už vím, že právě tyto dva body jsou jedni z nejdůležitějších právě u dětí, kterým by psychiatr diagnostikoval ADHD.

Read the article (3 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Co bys chtěl jednou dělat?

Taky jste dostali jako malí takovou otázku? Pamatuji, jak jsem v první třídě měla učitelku Novákovou. Byla mladá, hrozně hodná a já se v ní naprosto vzhlídla. Tenkrát jsem stále říkala, že chci být učitelka. No a kam mě vítr zavál.

David byl dneska s Domem v Praze. Jeli vyřídit nějaké věci a tak se při té příležitosti šli podívat na Pražský hrad. A jak tak chodili, tak spolu hodně mluvili, zašli si na snídani, pak svačinu a užili si společné dopoledne.

Pamatuji si, jak jsem jednou byla trochu naštvaná a ve svých stavech jsem křičela na Davida, že je stále jenom u počítače. Dominik tenkrát přišel za tátou a ptá se ho: „Já bych Ti chtěl nějak pomoci, abys to měl všechno rychleji a pak byl s námi.“

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

První tvoření u nás doma

Mám obrovskou radost a tak jsem se rozhodla o tom dneska napsat. Od minulého týdne jsme tak trochu nemocní. Není to nic zásadního, ale stále se jako rodina necítíme naprosto skvěle. Dom, jako jediný, měl i celkem vysoké teploty.

Dopoledne jsme měli nějaké aktivity a kluci pak trochu unavení brzy usnuli. Probudili se už někdy kolem jedné hodiny.

Odpoledne mě ale Dom fakt překvapil. Stále jsem si myslela, že bude asi hodně sportovně aktivní. Teď chodí na fotbal, jezdíme na kole, v pondělí nastupuje na judo, chodíme plavat, prostě dělá vše, co děláme jako rodina my a ještě chce dělat věci, které neděláme. 🙂 No a myslela jsem si, že tvořit moc asi nebude a ono omyl.

Zrovna jsem měla vyndaný tříděný odpad a on si z něho vzal karton, pak někde našel nůžky a jal se stříhat. Naprosto jsem ho nechala, i když stříhal na velmi nevhodném místě. Prostě to pak společně uklidíme.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Zdravý štrudl bez cukru

Tak zase něco, co děláme sladkého. Pro ty, kteří nemají rádi hodně ingrediencí, jako já.

ingredience těsto:

 • vanička tvarohu
 • 1 vajíčko
 • 2 hrnky ovesných vloček
 • 1 hrnek pohankové mouky (nebo přidáte ovesné vločky, dle potřeby lze ovesné vločky nebo pohankovou mouku vynechat), poměr si uděláte podle sebe

ingredience náplň:

 • 1 hrst namočených rozinek
 • 2 jablíčka
 • lžička skořice

Příprava těsto: rozmixovala jsem ovesné vločky a vyndala z mixéru. Přidala jsem vajíčko, mouku a vaničku tvarohu. Těsto jsem uhnětala a rozdělala na dva kusy. Pak jsem jej rozválela.

Náplň: Nejdříve jsem rozmixovala rozinky a pak jsem přidala jablíčka. Jednu rozválenou plochu jsem dala na vysypanou formu, dala náplň a pak přikryla další částí rozváleného těsta.

Nejedná se o nízkosacharidový štrudl. Ovesné vločky i pohanka mají vysoký obsah sacharidů. U nás doma ovšem nízkosacharidové zákusky moc nejdou, ale třeba nějaký ještě najdu.

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

10 možností léčby ADHD pro dospělé

Nedávno se ve skupině ADHD ptal jeden člověk na možnosti léčby ADHD, tak jsem to tam trochu rozepsala, ale neměla jsem tolik času, tak sem nyní svoji odpověď zkopíruji a ještě doplním.

Těch možností je více, ale bez prášků je pro ADHD velmi těžké u něčeho vydržet a jelikož vše se musí dělat dlouhodobě, tak se většinou stává, že selžou. Také neznamená, že i když budete dodržovat vše, co vypíšu, že se zrovna Vám uleví. Každý si může najít svoji cestu/víru. Body jsou opravdu krátké a u každého bodu by se dal napsat minimálně jeden článek, nebo spíše kniha. 

1. Strava – nízkosacharidová, popř. GAPS, v některých případěch na začátku velmi pomůže ketogenní dieta. Rozhodně zvýšit příjem hořčíku ve stravě. Musí být doplněn o kyselinu jablečnou, jinak se špatně vstřebává. 

Read the article (3 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Jak pochopit dětské chování aneb jeden z důvodů proč děti říkají věci, které necítí

Tentokráte bych ráda napsala takové zamyšlení, možná příběh. Dom má kamaráda. Máme ho všichni moc rádi. Říkejme mu třeba Petr. Péťovi je asi 5 let, možná trochu více. Dám ku příkladu jednu situaci, ale rozhodně není jediná.

Z pátka na sobotu kluci onemocněli. Stále Dom lítá někde venku s kamarády, tak nějaký ten vir je prostě normální záležitost. V sobotu jsem jela nakoupit a byl doma jenom David s Domem. Přišel Petr, vyskočil na zídku a říká:

„Jde Dom k nám?“

David odpovídá: „Domčovi není dobře, je nemocný.“

Petr: „Aha, já jsem stejně nechtěl, aby k nám chodil.“ A nejdřříe čekal na reakci a pak seskočil ze zídky.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Zdravé čokoládové muffiny

ingredience:

 • ovesné vločky
 • špaldová mouka
 • prášek do pečiva
 • raw kakao (nebo nějaké, které máte rádi)
 • 250 g tvarohu
 • 150 ml mléka
 • datlový sirup (podle chuti)

Do mixéru jsem dala všechny ingredience, smíchala a dala do košíčků. Bohužel nebylo možné, aby se hezky nafoukly právě proto, protože je recept truchu upravený. Budu ladit množství a časem sem dám přesně kolik čeho je potřeba.

The post Zdravé čokoládové muffiny appeared first on Zdravá Svoboda.

Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Cuketovaječné muffiny se sýrem – low carb

Jednoduchý recept na snídani.

ingredience:

 • slanina
 • cuketa
 • 2 rajčata
 • 6 vajíček
 • sůl a pepř
 • plátkový sýr, ale lépe bude asi vypadat nastrouhaný sýr

Osmažila jsem slaninu a dala dolů do košíčků. Rozmíchala jsem vajíčka a dala do nich cuketu, nakrájená rajčata, sůl a pepř. Košíčky jsem dala do trouby na 180 st. cca na 15 – 20 min. 5 minut před koncem jsem dala nahoru plátkový sýr, ale příště zkusím strouhaný. Dětem taková snídaně moc chutnala. 🙂

The post Cuketovaječné muffiny se sýrem – low carb appeared first on Zdravá Svoboda.

Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Tvarohový paleo koláč

Kluci mi jedí velmi málo bílkovin a tak stále vymýšlím, co bych jim udělala, aby jim to i chutnalo. Dneska jsem zahlídla podobný koláč a tak jsem ho rovnou přetvořila do varianty pro děti. Proč používám Xylitol? Protože se jedná o cukr s nízkým glykemickým indexem. Má o 40% méně kalorií než běžný cukr. Neškodí zubům, neutralizuje kyselý zubní plak, pomáhá zuby mineralizovat. Pokud nebudete mít xylitol, tak můžete rozmixovat banán, který rozhodně osladí každý koláč. Nebo někdy používám datlový či javorový syrup.

 • 500 g tučný tvaroh
 • 200 g jogurt
 • 4 vajíčka
 • Xylitol
 • 1 lžička raw kakaa

Postup: Smícháte tvarh, jogurt a vajíčka a dle chuti Xylitol (březový cukr). 1/2 nalijeme do formy. Do druhé poloviny dejte kakao a nalijte do formy. Poskládala jsem na něj ostružiny a broskve, co jsem měla doma.

The post Tvarohový paleo koláč appeared first on Zdravá Svoboda.

Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Cukr, mor dnešní doby

jsem naštvaná a musím to ze sebe dostat, tak jdu psát. To, že cukr je špatný vím už dávno. Taky si pamatuji, jaké abstinenční příznaky jsem měla, když jsem přecházela před cca 4 lety na raw stravu. Bylo to tak hrozné, že jsem tenkrát byla ráda, že jsem přežila.

A i přesto, i přesto, že vím, co cukr dělá jsem podlehla. Podlehla jsem tlaku, že vlastně jíst to, co jí ostatní je naprosto normální. A že když je to jednou za čas, tak se nic nestane. No jenže ono to tak není.

U nás doma tomu tak prostě být ani nemůžu. A proč jsem naštvaná a vlastně na koho?

Jsem naštvaná na sebe, na svoji nedůslednost.

Cukr způsobuje špatné vstřebávání minerální látek, už jsem o tom v jiném článku psala. Je drogou, která je legální, ale zato velmi krásně zhoubnou. Prostě nenápadně jede až zlomí. A je jenom otázkou času a toho, jaké předpoklady člověk má, kdy to bude.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Agrese společností vládne aneb čím více strachu, tím více agrese

Nejlepší inspirací na články je život. Přiznám se, že ještě před 15 lety jsem patřila přesně do skupiny, která třebas nebyla agresivní, ale moje láska k dětem nebyla nikterak veliká.

Pamatuji si, jak jsem jela utahaná z práce vlakem a ve chvíli, kdy přistoupily děti, tak jsem utíkala do jiného vagonu. Tak tyto doby jsou již dávno pryč. Rozhodně k tomu přispělo moje mateřství, ale sekundární a nemale významnou roli hrály informace o nemocech, původech nemocí a vlastně to, co jsem začala studovat nejen po mých dvou potratech, ale nejvíce při narození mého prvního syna. Medicína, psychologie, výživa.

Nikdy by mě nenapadlo, jak moc je provázaná psychika s fyzickým tělem a jak moc svým rodičovským chováním ovlivňujeme zdraví svých dětí.

No, ale název článku je jiný. Zabývá se agresí a k té se chci také ve článku věnovat.

Read the article (3 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Losos se špenátem a fazolkami

Bohužel nemám moc šancí koupit čerstvého lososa, tak kupuji mraženého. Vždy ho nechám rozmrazit a při pečení na něj dám trochu másla.

Co si dále připravím je:

 • mražený špenát, který udělám jemně na cibulce a přidám česnek a osolím. Asi by byl lepší čerstvý, bohužel jsem se ještě nanaučila plánovat jídlo tak, abychom jedli dokonale pravidelně.
 • dále si vezmu fazolky, které na másle osmahnu a přidám česnek a osolím

Toto je velmi jednoduché jídlo, které jíme celkem často a to z důvodu, že je low carb a ještě nám i chutná. Doba přípravy je cca 20-30 minut.

The post Losos se špenátem a fazolkami appeared first on Zdravá Svoboda.