Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Sdílíme naši cestu ke zdravé svobodě v článcích, videích, rozhovorech a shrnutých zkušenostech, které jsme jako rodina zatím načerpali na cestě ke Zdravé Svobodě.

Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Návrat k upravenému GAPSu s pokorou a láskou

Tak jsme si to vyzkoušeli na 3 měsíce. Bylo to krásné. Ráno jsme si dojeli pro čerstvé pečivo a k tomu dali sýreček a zapili to dokonce i teplým kakaem. A je konec a to tentokráte nadobro.

Prostě a jasně, nám to dobře nedělá a asi dělat nikdy nebude. Vůbec nevim, jak se k tomu postavim, ale vnímám, že to budu muset klukům říkat dnes a denně, že my prostě jíme jinak a nikdy to asi jiné nebude.

Koupila jsem si knihu od Markéty Šichtařové – Citlivá kuchařka. Musím napsat, že je to snad první kniha, která mi přijde velmi dobře napsaná i s jednotlivými komentáři a jednoduchými recepty. Pro lidi, kteří např. nejsou schopni dojít až ke GAPSu, tak bych ji doporučila. Já věřím, že na ní budeme nějakou dobu a pak budu muset asi udělat nějakou vlastní. Ale její jednoduché recepty se opravdu dají použít.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

David bez léků, koronavirus a info, jak se máme

Vlastně je toho hrozně moc, co bych měla napsat a ani nevím, jak to shrnout, tak to prostě vezmu po bodech.

1. David je bez prášků. Je tomu cca 2,5 roku, co mu bylo diagnostikováno ADHD. A je to cca 2 měsíce, co již nebere ani ten poslední (antidepresivum) – Stratteru přestal brát již nějakou dobu předtím. Rozhodl se tak a já jeho rozhodnutí respektuji a jediné, co mohu je zajistit respekt, lásku v rodině a zdravé jídlo. Protože tam jsem zjistila, že je s velkou pravděpodobností zakopaný pes. 🙂 Po každém odebrání léku to nebylo doma vždy jednoduché, ale jak už jsem psala, tak věřím, na respekt, na pevné a laskavé hranice a hlavně na identifikaci strachů a jejich zpracování.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

K zobrazování pozitivních zpráv jsem se musela nutit

Víte jak funguje mozek? Mozek je trochu svině a bohužel je tak velká,že čím více násilí a nerespektu jste zažili v dětství, tím více násilí a utlačování vyhledává a hlavně nedá druhým.

Mozek je svině a nepustí vás z toho ani v dospělosti, je prostě tak zvyklý. Ve chvíli, kdy už se cítíte být relativně svobodní a všem na oko ukazujete, jak jste štastní.

Ale ono to prostě někdy přijde. Dítě vás naštve a tak mu dáte na zadek nebo na něj křiknete nebo zařvete na svého muže. Nebo prostě jenom nejste spokojeni sami se sebou a nemůžete si najít tu správnou partnerku/partnera, nebo v sobě cítíte jakýsi tlak, těch příkladů může být opravdu hodně.

Co jsem udělala já, aby mi bylo lépe? (mimochodem můj mozek mi říkal, že já jsem v pořádku a ta správná)

Read the article (3 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

2. den GAPS pomazánka, krůtí maso, muffiny, ovozel

Tentokráte jsem udělala pomazánku, čerstvý chléb a ještě jsem stihla muffiny. Jako automat je k snídani vývar,který se dodělal přes noc v pomalém hrnci. Ten není na fotografii, ale k snídani prostě patří. Jelikož jsme se jeli koupat, tak jsem ještě dala do pomalého hrnce krutí prsa, abychom měli co jíst, až se vrátíme.

Pomazánka: 

Vajíčka na tvrdo

kvalitní tuňák

sůl a př. koření

Vše smícháte dohromady

Semínkový chléb jsem již několikrát odkazovala. Jiný nejíme, nenašli jsme takový, který by nám chutnal.

Oběd:

Krůti prsa ve vlastní šťávě s čerstvou zeleninou.

Do pomalého hrnce dám krůti prsa, poliju cca 2dc vody a nechám cca 4-5 hodin. Někdy i déle.

Jelikož je léto, tak využívám přínosy čerstvé zeleniny.

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

1. den na full GAPS od snídaně po večeři

Jsme 5 členná rodina a stravujeme se na full GAPS – bez mléčné bílkoviny a s omezeným množstvím sacharidů. Inspirováno knihou GAPS terapeutický protokol. Je to z mnoha důvodů. Jedním z nich je diagnoza méhu muže, který má ADHD. Druhý je můj starší syn, který měl stejné příznaky, jako můj muž v dětství a tedy jsme usoudili, že na tuto dietu by bylo dobré, aby přešel i on. Vyhodnotila jsem po mnohaletém studiu, že se vlastně jedná o velmi zdravé stravování a tak jsem se rozhoda, že na GAPS přejdeme nakonec všichni. Je pravda, že ve chvíli, kdy porušíme zásady GAPS, tak starší syn mnohem více skřípe v noci zubama a není mu viditelně dobře. Jak je již dávno známo, tak střeva jsou naším druhým mozkem a tedy ovlivňují náš psychický stav.

Po přechodu na GAPS se změnilo mnohé – zde je článek, jak to vypadalo po 2 měsících na GAPS.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Makový GAPS koláč

A ještě jsem dneska stihla makový koláč. Tak Vám sem dám taky jednoduchý recept. Upozorňuji, že je opravdu hodně makový.

korpus:

1 hrnek kešu ořechů

1 hrnek strouhaného kokosu

1 hrnek mandlí

1 lžička skořice

50g másla rozehřátého

trocha skořice

Všechno smíchám dohromady a dám na dno do formy na koláč. Rozheřeju troubu na 170 st. a nechám to v ní, než udělám makovou náplň cca 15 minut.

Výplň:

200 g mletého máku

1/2 hrnku kešu ořechů

3 vajíčka

2dc vody

1 lžička skořice

1 lžička medu

Všechno smíchám a dám na připravený korpus. Následně peču 30 minut na 170 st.

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Jahodový RAW dort

Ačkoli v tomto dortu je opravdu hodně sacharidů, tak jsem ho dneska udělala. A mám obrovskou radost. Musím si ho sem hodit, abych ho případně mohla udělat příště znova.

Kospus:

1 hrnek kešu ořechů

1 hrnek mandlí

1 banán

trochu vody

Ořechy rozemelu v mixéru na mouku a pak přidám rozmixovaný banán. Dám na dno.

Výplň:

1 krnek kešu ořechů

1 hrnek kokosového oleje

3 hrstí jahod

1 lžička medu (teď nevím, zda med je raw, ale myslím, že není a tak případně můžete nahradit sirupem)

Vše rozmixuji v mixéru a dám do formy na dort.

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

ADHD u dítěte lze léčit, ale….

Včera jsem si řekla, že zkusím takový článek napsat. Od včerejška přemýšlím, jak to napsat, aby byl pochopitelný. Jak všichni víme, tak každý je originální a osobnost sama o sobě a nelze tedy nikomu nic vnutit ani předělat a tak jsem se rozhodla, že vám popíšu pouze svou cestu a zda se jí inspirujete nebo napíšete, že je to hloupost je už jen a jen na vás. My už v tuto chvíli můžeme napsat, že žádné dítě s ADHD v rodině nemáme.

Nejmladší syn se narodil opravdu velmi aktivní a nejen to. Aktivní dítě opravdu nemůžete bít či na něj křičet, abyste ho „vychovala“, protože následně má úzkosti a pokud nechcete, aby úzkosti přetrvaly do pozdějšího věku (kde je i mnohem náročnější je léčit), tak raději změníte své chování k dítěti a zároveň najdete další pomoc např. v jídle a nejen v něm, jako my.

ADHD je nemoc, která má za mě více příčin. A tak zkusím některé z nich vypsat.

1. Citlivost na lepek a mléčnou bílkovinu a vysoká propustnost střeva

Read the article (4 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Domácí porod je příběhem ženy, ale i muže.

Přemýšlela jsem, jestli chci o porodu doma mluvit a nebo ne. A nakonec jsem se rozhodla, že svůj poslední porod zveřejním. Cítím že nechci být více omezována a chci, aby ženy, které mají touhu rodit doma a v bezpečí, měly k tomu i odpovídající péči. Která je v tuto chvíli nelegální.

První dva syny jsem porodila v nemocnici. U prvního Dominika jsem měla dulu, která byla úžasná a v danou chvíli mi velmi pomohla. Porod byl velmi bolestivý a v určitých chvílích jsem vůbec nevěděla, co dělat. Lékaři se dle mého názoru nezachovali zrovna profesionálně. Po 5 hodinách nalítli za mnou a dulou do porodní místnosti a řvali, ať tlačím. (i mimo kontrakce) Přes můj nesouhlas v porodním přání, mi udělali nástřih a píchli Oxytocin. Porod trval cca 5 hodin od první zaznamenané vlny. A stál mě cca 5 tis. (dula a poplatek za ni v nemocnici). To, proč píšu i o penězích, bude v závěru.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Ghí z pomalého hrnce (GAPS)

Laktózu jsme začali omezovat velmi pomalu. Až nečekaně to velmi lehce přijaly děti, ovšem nejtěžší to bylo asi pro mě. Do dneška mám chuť na kávu s mlékem a prostě si ji nedám. Samotnou kávu nepiji. Kávu vlastně vůbec nepiji kvůli efektu, jako spousta lidí, ale mám ráda tu hořkou chuť. Bez mléčných produktů jsme přibližně měsíc.

Jak dělám přepuštěné máslo a proč?

Začnu tím proč. Ve chvíli, kdy přepustíte máslo, tak z něj dostanete všechnu laktózu, což my zrovna potřebujeme. Nebudu tady mluvit o tom, co se dočtete snad naprosto všude. Že ghí vydrží déle než máslo, že pokud používáte suroviny, které jsou od krav, které se pasou na trávě, tak samozřejmě obsahuje více omega 3 mastných kyselin a niacinu, který je velmi důležitý pro činnost mozku. Apod.

1. kostky kvalitního másla dám do pomalého hrnce a zapnu na nejvyšší stupeň na 3 hodiny

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Semínkový chléb GAPS

Při přechodu na GAPS nám nejvíce chyběl chléb. Před přechodem jsem dělala chléb z pohankové mouky (bezlepkový). Nyní jsme již přes 4 měsíce na GAPS a musím napsat, že jsem konečně našla „chléb“, který nám vyhovuje.

Ty, kteří hodně jedí i očima ovšem musím upozornit, že zrovna tento chléb nemá vždy barvu, která patří do gastronomie k pečivu. Jelikož dýňová semínka jsou zelená, tak i tento chléb má někdy zelenou barvu, není to ovšem pravidlem. Tím, že už poměry přesně nedodržuji, tak když dám např. více slunečnicových semínek, tak chléb zelený není.

Přínos má mnohem větší.

Dýňová semínka obsahují: fosfor, hořčík, mangan, železo, měď, L-tryptofan (zlepšuje spánek a předchází depresím), zdroj vitamínu E, zdroj vitamínu B (thiamin, riboflamin, niacin, kyselina panthotenová,..), přírodní léky proti parazitům,

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

GAPS – první dva měsíce. Zlepšení soustředění, zvýšení energie, více klidu

Jak jsem již psala, tak jsme neprošli úvodní dietou na GAPSu. Bohužel to v tuto chvíli není moc reálné, ale i přesto mohu napsat, co se všechno u nás doma změnilo.

Nedokážu říci, zda to tak je nebo ne, ale když vysadíte všechny složené sacharidy (přílohy, rafinované cukry apod.) a necháte v jídelníčku pouze monosacharidy (ovoce), tak si myslím, že může dojít k jakémusi detoxu. Trvalo to asi 1-2 týdny, kdy nám celkově nebylo moc dobře. Projevovala se podrážděnost, únava a nevrlost. Každopádně, nevím, zda to nebylo dáno Vánocemi, který byly v očekávání.

Tedy neznamená, že pokud se chystáte přejít na GAPS, že něco takového budete pociťovat. (Každopádně lidi, kteří přejdou na úvodní GAPS dietu, tak říkají, že první týden měli někteří velmi špatné stavy.)

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Jak SE Dom učí číst

Pamatuji si, jak jsem se zájmem četla všechny ty příběhy, jak se děti naučily samy číst. Říkala jsem si, že si vůbec nedokážu představit, že by se takhle jednou naučil číst i náš Dominik, který stále někde lítá, nebo staví a prostě je celkově hodně akční. Stejně tak, jako celá naše rodina.

Stále jsem si představovala, jak mu budu někam na tabuli psát písmenka a on se je bude učit. Ale ono je tomu prostě jinak.

Celý proces u nás doma začal asi tak před půl rokem. Dom objevil první písmenka a to bylo O a I. Tenkrát jsem o tom psala, jak jsme malovali. Pak se dlouho nic nedělo, ale vlastně dělo, jenom já tomu nepřikládala žádný velký význam.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Technologie u dětí u nás doma

Nedávno mi kamarád celkem hezky okomentoval můj post na profilu ohledně hraní her u malých dětí:

„My rodiče vytváříme prostředí a každé prostředí má přirozeně hranice. Hraní nic neurčuje, není dobré nebo zlé, to jsem chtěl podotknout. Je důsledkem nedostatku přítomnosti a pozornosti rodičů, je kompenzačním mechanismem nebo únikem před realitou nebo je to fascinující studijní materiál k osvojení nových dovedností? Převažuje ta nebo ona složka? To si musí každý přebrat sám v každém jednom případě. Studií lze zaměřit na jakýkoliv aspekt hraní her. To posuzování a interpretace hraní her je nebezpečné, ošidné. Jako děti jsme hráli celé dny. Baldurs Gate jsem hrál týden v kuse tak, že jsem ráno vstal a večer šel spát v tom pyžamu, které jsem si ráno ani nestačil převléct.😊😉

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Domácí jogurty z kozího mléka

s přechodem na plný GAPS jsem začala dělat domácí jogurty. Musím napsat, že jsou opravdu velmi chutné a mám radost, že jsem s nimi začala.

Kozí mléko beru již cca 2,5 roku od jednoho našeho „souseda“ na vesnici. A jsem za něj neskutečně vděčná.

Na výrobu jsem si koupila jogurtovač. https://www.alza.cz/severin-jg-3519-d2644059.htm?o=3 Nemyslím si, že je potřeba nějaký extra drahý a osobně si ani nemyslím, že je nutný časovač. Ale věřím, že pro některé lidi je časovač lepší. Pro mě bylo důležité, že v sadě je jedna náhradní sada sklenic.

1. Nejdříve vyvařím sklenice na jogurty i s víčky.

2. Do druhého hrnce dám 1l mléka a povařím na cca 80 st. Nemám teploměr, tak vše odhaduji a to tím, že pokud již neudržím ruku na straně hrnce, tak může být teplota cca těch 80 st.

3. Poté nechám chladnout na 40 st. Teplotu měřím odhadem. Dám prst do mléka a ve chvíli, kdy ho tam udržím, tak je to cca ono. 🙂

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

GAPS dieta – začátky

Jako první chci upozornit, že nejsme na úvodní dietě. Má to hned několik důvodů. Jako první je ten, že já jsem těhotná, druhý je ten, že si nemyslím, že je dobré jít na úvodní dietu ve chvíli, kdy přecházíte z téměř normální stravy. (popis úvodní diety GAPS – terapeutický protokol str. 140)

Ačkoli jsme byli již několikrát na stravě s omezeným množstvím sacharidů, tak jsme více méně zvyklí, ale na druhou stranu musím napsat, že teď to asi bereme naprosto jinak. Asi i více vážně? Možná tak by se to dalo říci.

Nejdříve odebíráme potraviny, které nejsou v GAPS dietě. Začali jsme asi týden a půl před Vánocemi a tedy prožili Vánoce bez cukru a dokonce i bez cukroví. Musím napsat, že jsem velmi pyšná na svého muže, protože nejen, že chápe do čeho jsme se pustili, ale prozatím to i respektuje.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Monopoly pro děti baví celou rodinu

Právě jsme dohráli s Domem Monopoly pro děti. Musím napsat, že je to fakt skvělá hra a ačkoli je určená pro děti, tak mě fakt bavila.

Když jsem byla malá, tak jsme měli Dostihy a sázky a tam byly peníze. Jo, tenkrát to bylo fajn. Ale toto je fakt mnohem vychytanější.

V Monopolech pro děti je banka a každý má svoji kreditní kartu. Nakupuje se kartou a když stoupnete na spoluhráčovo místo, tak mu také přes banku zaplatíte kartou.

Asi je mi jedno, co se tím dítě učí, protože mě to baví, ale pro ty, kteří chtějí své děti vzdělávat, tak se Dom naučil během chvilky číslice nejen na kostce a učí se počítat.

Hra je určená pro děti od 5 let, ale myslím, že to zvládne i mladší čipera, který rád počítá. Dom je z této hry nadšený a myslím, že to asi nebude naše poslední hra. 🙂

Rádi si hrajeme a tak doporučujeme!

The post Monopoly pro děti baví celou rodinu appeared first on Zdravá Svoboda.

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

GAPS – pomoc s nemocemi: ADHD/ADD, autismus, schizofrenie, ekzem, ucerózní kolitida, alergie, astmatické záchvaty a další.

Před týdnem jsem si koupila novou knihu – GAPS terapeutický protokol – zde můžete zakoupit https://www.janadellplotnarkova.cz/. Jedná se o knihu, kde se přesně popisuje vznik psychických nemocí, alergií, astmatu, ekzému a dalších. Autorka základ všeho vidí ve stravě. Sama píše o naprostém zlepšení stavu u svého autistického syna. GAPS dietu u něj praktikovala 2 roky a v 5 již lidé neviděli rozdíl mezi ostatními dětmi.

GAPS dieta je vhodná pro následující onemocnění a to jak u dětí, tak dospělých – poruchy pozornosti s/bez hyperaktivity (ADD/ADHD), deprese, dyspraxie, dyslexie, autismus, schizofrenie, astma či astmatické záchvaty, ekzém, alergie, Ačkoli se to nezdá, tak tyto zdánlivě nesouvisející potíže se často vyskytují společně.

O GAPS stravování vím již poměrně dlouho. Před cca 3 lety jsem četla tuto knihu přeloženou do slovenštiny. Musím ovšem zkonstatovat, že ta přeložená do ČJ je za mě lépe zpracovaná.

Read the article (2 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Recept na pohankový chléb z bublinkové vody a info o tom, co se změnilo

Zase jsme upravili stravu. V tuto chvíli jíme pouze bezlepkový chléb, který dělám z pohankové mouky. Musím napsat, že všem doma chutná a to včetně dětí. A proto jsem se rozhodla vám sem dát tak jednoduchý recept, kde příprava nezabere více jak 5 minut, spíše méně.

Jak jíme:

V tuto chvíli striktně dodržujeme život bez rafinovaného cukru a lepku. Omezujeme přílohy.

Co se od změny stravy změnilo:

Dom již neskřípe zubama (pouze drobně při otočení) a jeho koncentrace se zlepšila. (není zde vliv pouze stravy, ačkoli si myslím, že je značný) U mě a Davida mi přijde, že je nám lépe, ale myslím, že u nás to bude ještě na delší dobu a proto si nejsem jistá, zda u pohankového chleba zůstaneme. Možná přejdeme ještě na větší omezení sacharidů.

Jednoduchý recept na pohankový chléb – aktivní příprava 3-5 minut

– pohanková mouka 350g

– sůl

– kmín

Read the article (1 min read)
Zdravá Svoboda

Zdravá Svoboda

Vliv stravy na úzkosti či ADHD

Je toho teď mnoho, co bych měla napsat a nejdříve začnu dětmi a pak budu následovat dospělými.

Dominik je náš první syn a řeknu na rovinu, že byl taky jediný, u kterého jsme od začátku tak nějak tušili, že bude rychlejší, až tedy hyperrychlejší. Byl, už jsem o tom psala. Nastudovala a vyzkoušela jsem toho kvanta (psychologie, medicínské knihy, duchovní literatura, různé výživé směry atd.), až se moje cesty dostaly k nízkosacharidové stravě a svobodě vzdělávání. Dneska už vím, že právě tyto dva body jsou jedni z nejdůležitějších právě u dětí, kterým by psychiatr diagnostikoval ADHD.

Read the article (2 min read)