Živě.cz

Živě.cz

Baví nás počítače, internet, věda a technika.

Živě.cz

Živě.cz

Nejvyšší soud Facebooku rozhodl o Donaldu Trumpovi. A ten už zase „tweetuje“ jako o život

Americký prezident Donald Trump

Nejvyšší soud Facebooku – Oversight Board – dnes rozhodl o profilech Donalda Trumpa na stejnojmenné síti a Instagramu. Bývalý americký prezident o ně přišel zkraje roku poté, co podle moderátorů svými příspěvky podpořil útočníky, kteří krátce obsadili washingtonský Kapitol.

Oversight Board aktuálně tvoří dvacítka externích právníků a představitelů nejrůznějších lidskoprávních organizací, univerzit a think-tanků z celého světa. Stejně jako Nejvyšší soud USA si vybírají z mnoha kauz, které může nominovat každý uživatel Facebooku, a zpravidla vydávají precedentní rozhodnutí po budoucnost.

Samotné vedení společnosti nemá na tuto dozorčí radu žádný faktický vliv.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

ELONOVINKY: Další rekordní kvartál pro Teslu, evropský Model Y se ale zpozdí

Tesla Model 3

Tesla oznámila finanční výsledky za 1. čtvrtletí tohoto roku. To bylo opět rekordní – vydělala více peněz a prodala více automobilů. Zároveň jsme se dozvěděli, že tahač Semi se začne prodávat tento rok. Bohužel se ale Model Y pro evropský trh opozdí.

Více se dozvíte v dnešních Elonovinkách, které připravujeme ve spolupráci s ElonX.cz a Mall.tv

Podívejte se na další nedávné díly pořadu Elonovinky:

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

ČTÚ spustil celorepublikový srovnávač cen internetu. Chybí tomu jenom jedna věc

  • Tušíte, kdo u vás všechno nabízí internet?
  • Občas je to pořádná detektivní práce
  • Teď to usnadní srovnávač cen od ČTÚ

ČTÚ spustil celorepublikový srovnávač cen internetu. Chybí tomu jenom jedna věc

Český telekomunikační úřad spustil dlouho očekávaný Srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Za lehce krkolomným názvem se skrývá praktický vyhledávač mobilních a internetových tarifů, který tu celé roky chyběl jako sůl.

Zatímco mobilní tarify služba porovnává už nějaký ten měsíc, zkraje května se ČTÚ konečně pochlubil, že to samé zvládne i s klasickými pevnými přípojkami a internetovou televizí.

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Dell má problém. Stovky milionů počítačů od roku 2009 jsou napadnutelné. Aktualizujte

Dell má problém. Stovky milionů počítačů od roku 2009 jsou napadnutelné. Aktualizujte

Dell čelí ohrožení stovek milionů počítačů, které obsahují chyby přímo ve firmwaru. Pomocí těchto chyb lze na počítačích získat nejvyšší práva na úrovni kernelu, zcela tak ovládnout počítač a obejít jakékoli další zabezpečení na vyšší úrovni.

Situace odstartovala 1. prosince minulého roku, kdy Dell získal informace o této chybě a začal problém řešit. Nalezené chyby se týkají počítačů vyrobených od roku 2009, tedy dvanáctileté historie. To znamená obrovský dopad na stovky milionů zařízení pro podniky i koncové uživatele.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Dočkáme se Apple Storu v Praze? Spekulace ukazují na Masarykovo nádraží

V oficiálních návrzích náměstí kolem Masarykova nádraží v Praze společnost Penta Estate zodpovídající za rekonstrukci prezentovala budovu s logem Applu.

Již roky applisté sní o značkovém obchodě Apple Store v České republice. Sen před více než dvěma lety oživil i sám premiér Andrej Babiš, když se jeho otevření snažil dohodnout při setkání s ředitelem společnosti, Timem Cookem. Od té doby se ale nic nestalo a jediné, co zde nakonec Apple otevřel, byly originální Apple Shopy, což jsou jen Applem schválené části prodejen jiných obchodů.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

BMW slibuje baterie s pevným elektrolytem. První elektromobil nové generace vyjede už v roce 2025

BMW iX

BMW plánuje do konce desetiletí představit elektromobily s baterií s pevným elektrolytem. Právě technologii solid-state batteries se věští hlavní role v elektrifikaci automobilového průmyslu. Hustotu uložené energie má posunout o 50 %, což v praxi znamená zásadní prodloužení dojezdu. S informací přišel britský Autocar.

Konec dekády je vzhledem k aktuální rychlosti vývoje poměrně daleko, ale nutno dodat, že tento termín platí pro produkční modely. První funkční vozy mají být hotové již v roce 2025 a čeká je hromada kilometrů nutná k ověření životaschopnosti a bezpečnosti nové technologie.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Chcete si koupit rekreační dron s hmotností nad 250 gramů? Možná raději ještě rok počkejte

Chcete si koupit rekreační dron s hmotností nad 250 gramů? Možná raději ještě rok počkejte

Na evropské obloze už čtyři měsíce platí nové předpisy pro létání s drony a mnozí již jistě absolvovali povinný elektronický kurz a vytiskli si řidičák.

V souvislostí s novými pravidly si už také mnozí zapamatovali, že je otevřený prostor vhodný k rekreačnímu létání rozdělený do podkategorií A1, A2, A3, ve kterých pilotujeme drony třídy C0C4. Třída se odvíjí od dopadové kinetické energie, respektive vzletové hmotnosti.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Firemní Facebook Workplace má 7 milionů platících uživatelů a přidává další funkce

Facebook nedávno přidal živé video...

Ve firemní komunikaci probíhá boj mezi Slackem, Microsoft Teams, Google Workspace a dalšími nástroji. Své želízko v ohni má i Facebook, který se nyní pochlubil 7 miliony platících uživatelů.

Facebook Workplace je speciální sociální síť zaměřená na firemní prostředí. Vzhledově se podobá klasickému Facebooku, jen si namísto přátel a rodiny povídáte s kolegy a sdílíte pracovní dokumenty a nápady. Facebooku se přitom daří tuto službu podnikům prodávat, meziročně narostla o 40 % a má 7 milionů platících zákazníků. To je sice oproti Microsoftu, Googlu a jiným méně, služba ale nestagnuje a daří se jí. Mezi vybrané zákazníky, které sám Facebook zmiňuje, patří i Virgin Atlantic, Walmart, Telefónica či Booking.com a Deliveroo.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

JBL Go 2 (700 Kč): Tento malý reproduktor má udávanou výdrž baterie 5 hodin a nabíjí se přes mikroUSB. I když je zde pouze jeden 40 mm měnič a zesilovač s výkonem 3 W, budete překvapení slušným zvukem, díky rozumné plastové ozvučnici se dočkáte i vyšších basů.

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

1234567891011121314151617

Ukázat všechny listy najednou

Při výběru bezdrátového Bluetooth reproduktoru je důležité vědět, jak a kde ho chcete využívat. Malé reproduktorky samozřejmě nebudou hrát tak kvalitně jako ty velké a těžší, ale nabídnou skladnost. Často jsou odolnější, i proti vodě. Větší reproduktory do domácnosti zase zaručí hlasitější reprodukci, lepší zvuk a také delší výdrž. Navíc vždy platí, že čím chcete vyšší výkon a kvalitnější zvuk, tím zaplatíte více peněz.

Read the article (8 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Když hodinky změří snad úplně vše. Asus začíná v Česku prodávat VivoWatch SP

Když hodinky změří snad úplně vše. Asus začíná v Česku prodávat VivoWatch SP

Společnost Asus začala v Česku a na Slovensku prodávat chytré hodinky VivoWatch SP. Jedná se o model, který byl představen na veletrhu IFA 2019, takže už hodinky něco pamatují. Na druhou stranu, i po roku a půl od prvotního oznámení mají stále co nabídnout, např. zvýšenou odolnost, GPS nebo měření EKG a krevního tlaku.

Hodinky od Asusu jsou osazeny 1,34" TFT LCD displejem s rozlišením 320 × 300 pixelů a podporou 262 tisíc barev. Tělo s rozměry 53,5 × 46,5 × 14,2 mm váží i s řemínkem 62 gramů a podporuje zvýšenou odolnost 5 ATM. Na vnitřní straně hodinek jsou umístěny nabíjecí piny, měřič tepové frekvence i jedna z elektrod pro EKG. Druhá je umístěna v jednom z bočních tlačítek.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Intel začíná mít fokus. Chce se zbavit sportovní divize s 3D rekonstrukcí kamerových záběrů

Intel začíná mít fokus. Chce se zbavit sportovní divize s 3D rekonstrukcí kamerových záběrů

V případě Intelu se v posledních letech zdálo, že kromě opoždění po technologické stránce začal i ztrácet fokus. Nakupoval startupy, které svým zaměřením jako by nedávaly smysl, nesouvisely s hlavním byznysem. Jedním takovým odskokem je sportovní technologická divize postavená hlavně kolem technologie True View.

Intel ji získal a dále rozvíjel od roku 2016, kdy koupil startup Replay Technologies. Technologie funguje skvěle – pomocí desítek až stovek kamer rozmístěných uvnitř sportovního stadionu dokáže v reálném čase nahrávat a rekonstruovat trojrozměrný obraz. Díky tomu lze po události (typicky gól, nebo faul) pozorovat akci plynule z jakéhokoli úhlu.

Působivá ukázka technologie True View:

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Má společnost Lockheed Martin k dispozici fragmenty UFO? Podle bývalého amerického senátora ano

Má společnost Lockheed Martin k dispozici fragmenty UFO? Podle bývalého amerického senátora ano

Někdejší americký senátor Harry Reid naznačil, že známá technologická společnost Lockheed Martin by mohla mít k dispozici fragmenty UFO. Bohužel prý však nikdy nedostal možnost si to ověřit.

„Po celá desetiletí mi říkali, že Lockheed má některé z těchto získaných materiálů. A vzpomínám si, že jsem se snažil získat od Pentagonu povolení, abych se na ty věci mohl jít podívat,“ uvedl v rozhovoru pro magazín New Yorker.

„Neschválili mi to. Nevím, jaká byla všechna čísla, o jaký typ utajení šlo, ale nedali mi to,“ dodal.

Zemřeme všichni bez odpovědí?

Někteří novináři Reidovy výroky nesprávně interpretovali a napsali o něm, že na vlastní oči viděl vraky UFO. To on sám ale nikdy netvrdil.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Vesmírné zprávy: Vrátil se první ostrý Crew Dragon

Přílet Crew Dragonu k ISS

Loni vynesl Falcon 9 první ostrou misi Crew Dragonu. Po 167 dnech na oběžné dráze došlo k návratu. Ten se sice zpozdil o několik dní, vše ale jinak proběhlo dle plánu. Kabina se snesla do Mexického zálivu v neobvyklý čas, v noci.

Plány s vrtulníkem Ingenuity se mění. Ten si totiž vede velmi dobře, a tak se upouští od původního záměru. V následujícím měsíci prozkoumá terén, kam se rover Perseverance nedostane.

Podívejte se na nedávné díly Vesmírných zpráv:

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nové Xperie ještě nejsou v prodeji, Sony přesto zlevňuje ty loňské

Nové Xperie ještě nejsou v prodeji, Sony přesto zlevňuje ty loňské

Sony představilo před necelým měsícem trojici nových Xperií. Do prodeje na českém trhu jim to ale ještě nějaký ten měsíc potrvá, a tak chce japonský výrobce v mezidobí nalákat alespoň na zlevněné starší modely. Květnové slevy se týkají modelů Sony Xperia 1 II a Sony Xperia 5 II a platí do 30. 5. 2021 nebo do vyprodání zásob.

Vlajkový smartphone Sony Xperia 1 II můžete zakoupit za sníženou cenu 24 990 Kč, sleva činí dva tisíce korun (akce platí pouze pro fialovou variantu, černá stojí nadále 26 990 Kč.). Druhý nejvyšší loňský model s kompaktními rozměry Sony Xperia 5 II se nově prodává za 20 990 Kč (sleva platí pro obě nabízené barvy), předchozí cenovka byla vyšší o dva tisíce korun.

Akce probíhá u všech autorizovaných prodejců.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Kruh se uzavřel. K výrobě čipů AMD Epyc firma TSMC používá čipy AMD Epyc

Kruh se uzavřel. K výrobě čipů AMD Epyc firma TSMC používá čipy AMD Epyc

TSMC patří mezi největší a nejpokročilejší výrobce čipů na světě. Vyrábí už i 5nm čipy a dokončuje továrnu na 3nm čipy. U TSMC si nechává vyrábět současné 7nm čipy i AMD, které se nyní pochlubilo tím, že samotné TSMC používá serverové čipy Epyc i pro kritické úlohy.

Dle případové studie již TSMC dříve používalo serverové procesory AMD Epyc pro datacentra, zpracování a ukládání dat nebo síťové operace. Je nutné podotknout, že TSMC má přes 51 tisíc zaměstnanců, což znamená i vysoké nároky na výkon a dostupnost.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Huawei má dárek ke Dni matek. Nabídne slevy až 50 % a notebook za 1 Kč

Huawei má dárek ke Dni matek. Nabídne slevy až 50 % a notebook za 1 Kč

Huawei uspořádá další slevovou akci, tentokrát k příležitosti Dne matek. Slevový stream „Live Sales“ proběhne na Facebooku značky už s předstihem proti tomuto svátku, a to dnes vpodvečer, ve středu 5. května od 18 hodin. Sledující budou moci během zhruba hodinu trvajícího živého přenosu získat vybrané produkty na e-shopu Huawei Store s až 50% slevou nebo si zakoupit prémiový notebook za symbolickou 1 Kč.

Hlavním lákadlem akce budou dámské hodinky Huawei Watch GT 2 v barvě Rose Gold s kovovým řemínkem. Jejich cena klesne o 46 % na z 5 899 Kč na 3 199 Kč. Zlevní i robustnější pánské Huawei Watch GT 2, a to o 45 % z původních 4 899 Kč na 2 699 Kč. Levnější variantou chytrých hodinek jsou pak Huawei Watch Fit zlevněných z 2 499 Kč na 1 499 Kč.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

„Má větší ambice, než lidé tuší.“ Twitter buduje předplatné a skupuje jednu firmu za druhou

V nitru Twitteru vzniká nový projekt, o kterém toho zřejmě ještě hodně uslyšíme. V plánu je jakási předplatitelská platforma vycházející z několika stávajících, existujících mimo Twitter, které sociální síť postupně skupuje. Již získala službu Revue a nově také Scroll, nástroj, který za měsíční poplatek odstraňuje reklamy ze zpravodajských serverů.

V nitru Twitteru vzniká nový projekt, o kterém toho zřejmě ještě hodně uslyšíme. V plánu je jakási předplatitelská platforma vycházející z několika stávajících. Zatím existují mimo Twitter, ale Twitter je postupně skupuje. Už získal službu Revue a nově také Scroll, nástroj, který za měsíční poplatek odstraňuje reklamy ze zpravodajských serverů. Jeho majitel prodej vysvětlil tak, že „Twitter má větší ambice, než lidé tuší.“

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Konečně přesně víme, jak dlouho trvá jeden den na Venuši

Ačkoli je planeta Venuše jedním z nejbližších vesmírných těles, stále o ní víme relativně málo faktů. Důvodem je velká oblačnost, zahalující většinu jejího povrchu. Proto astronomové například přesně nevěděli, jak dlouho vlastně trvá jedna otočka kolem osy.

Ačkoli je planeta Venuše jedním z nejbližších vesmírných těles, stále o ní víme relativně málo faktů. Důvodem je velká oblačnost, zahalující většinu jejího povrchu. Proto astronomové například přesně nevěděli, jak dlouho vlastně trvá jedna otočka kolem osy.

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles po patnácti letech pečlivého pozorování konečně našli odpověď na tuto hádanku. Pomocí radaru opakovaně vysílali k planetě signály, ze kterých dokázali určit nejen délku dne, ale i velikost jádra a sklon osy rotace.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Vy a počítač: Z kolika poskytovatelů jste vybírali při volbě domácího internetu?

Vy a počítač: Z kolika poskytovatelů jste vybírali při volbě domácího internetu?

Internetové připojení je v dnešní době snad stejně důležité, jako elektřina či tekoucí voda. Bez něj si asi už těžko dokážeme představit život. Přesto je ale občas obtížné najít správného poskytovatele. Pojďme se tedy dnes pobavit o tom, jaké připojení doma máme a z kolika poskytovatelů jsme vybírali. Začněme anketou:

Mít na výběr z více poskytovatelů a moci porovnat jednotlivé nabídky je sice dobrá věc, důležitější jsou ale samotné parametry připojení. Pojďme se tedy v diskusi pobavit o tom, jaké máte doma připojení, jakou rychlost a skrze jakou technologii. A třeba také proč zrovna toto připojení máte – streamujete hry, nebo jen koukáte na videa a pracujete?

Read the article (3 min read)