Živě.cz

Živě.cz

Baví nás počítače, internet, věda a technika.

Živě.cz

Živě.cz

Moderní věda rozluštila astronomickou záhadu „rudého znamení“ z japonské historie

 • Před 1 400 lety zažilo Japonsko podivuhodný nebeský úkaz
 • Na obloze se objevilo ohromné „rudé znamení“
 • Byla to polární záře, nebo kometa?

Moderní věda rozluštila astronomickou záhadu „rudého znamení“ z japonské historie | Foto: Arctic light Frank Olsen, Norway, CC BY-SA 3.0

Téměř přesně před 1 400 lety zažilo Japonsko podivuhodný nebeský úkaz. Jak říkají historické záznamy, 30. prosince 620 našeho letopočtu se na obloze nad Japonskem objevilo ohromné „rudé znamení“, které připomínalo zvednutý a roztažený vějířovitý ocas bažanta. Jev budil hrůzu a byl považován za zlé znamení.

Vědci se dlouhou nemohli shodnout, co se tehdy vlastně na obloze stalo. Jedním z vysvětlení bylo, že šlo o polární záři. Podle jiných to zase mohla být kometa. Potíž je v tom, že ani jednomu z těchto jevů se rudý vějíř na obloze příliš nepodobá.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Apple Face Shield: jak vlastně vypadá a jak se skládá zdravotní štít narychlo navržený výrobcem iPhonů

Štít se skládá ze tří části. Hlavního štítu, přední pásky a pružného silikonového pásku.

Před pár dny se Tim Cook pochlubil novým ochranným štítem vyvinutým v Applu. Z rozmazaného videa na Twitteru to ale nebylo moc jasné, jak to vlastně vypadá, nebo jak se to skládá. Nyní Apple zveřejnil stránku podpory pro tento Face Shield (ano, není to iShield ani MacShield).

I když se nejspíš osobně s Apple Face Shieldem nějakou dobu nesetkáme, dá se konečně načerpat inspirace z řešení, které v Apple zvolili.

Štít se skládá ze tří části. Hlavního štítu, přední pásky a pružného silikonového pásku. Na výběr jsou dvě polohy. Základní a s více vyklenutým štítem, například při nošení větších brýlí.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

NÚKIB varuje před videochatem Zoom. Přidávají se i další země

Videohovory teď ovládla aplikace Zoom. Její popularita strmě roste a zcela zastínila například Skype.

Jak už tom ubývá, pokud relativně malá služba během několika týdnů neuvěřitelným způsobem vyroste, začnou se objevovat problémy, které v minulosti nikdo neřešil. Aktuálně se to týká amerického telekonferenčního Zoomu, o jehož lapáliích jsme na Živě.cz psali už několikrát.

Doposud na některé zranitelnosti Zoomu upozorňovali především bezpečnostní experti ze soukromého sektoru, postupně se ale přidávají i vládní agentury jak z USA, tak ze zbytku světa.

Aktuálně dostal Zoom stopku u státních zaměstnanců na Tchaj-wanu, varuje před ním ale i český NÚKIB, respektive jeho výkonná sekce NCKB, a už dříve i některé instituce v zámoří.

„Doporučujeme důrazně zvážit případné použití služby ke komunikaci obsahující citlivé informace,“ píše NÚKIB

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Video: NASA otestovala záchrannou lanovku pro astronauty. Stačí naskočit

Na vrcholu raketové rampy je stanice záchranné lanovy

Co se stane, když selže raketový nosič s posádkou v první fázi letu, si NASA a SpaceX vyzkoušely už zkraje letošního roku. Co když ale dojde k selhání krátce před startem, kdy je ještě samotná raketa na svém místě?

I na toto se myslí a obě organizace si to vyzkoušely 3. dubna. Nyní se pochlubily krátkým videem na twitterovém účtu NASA Commercial Crew.

V případě havárie na rampě, kdy nezbývá dostatek času evakuovat posádku běžným způsobem, mohou raketu sami opustit a nasednout na vrcholu rampy do jedné z několika záchranných kójí.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Zakladatel Twitteru se vzdá více než čtvrtiny svého majetku ve prospěch boje proti COVID-19. Jde o miliardu dolarů

Foto: JD Lasica, CC BY 2.0

Zakladatel Twitteru se vzdá více než čtvrtiny svého majetku ve prospěch boje proti COVID-19. Jde o miliardu dolarů | Foto: JD Lasica, CC BY 2.0

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey oznámil, jak jinak než na Twitteru, že věnuje miliardu dolarů do fondu globální pomoci proti nemoci COVID-19. Jedná se o 28 % jeho současného jmění. 

Miliardu vezme z akcií firmy Square, kterou v roce 2009 spoluzaložil a ze které se vyvinul silných hráč v oblasti fin-tech. Provozuje finanční služby nebo třeba mobilní platby, aktivní je především v USA. 

I’m moving $1B of my Square equity (~28% of my wealth) to #startsmall LLC to fund global COVID-19 relief. After we disarm this pandemic, the focus will shift to girl’s health and education, and UBI. It will operate transparently, all flows tracked here: https://t.co/hVkUczDQmz

— jack (@jack) April 7, 2020
Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Android 11 zavede povinné tiché aktualizace. Mnozí výrobci se jim roky bránili

Android 11 zavede povinné tiché aktualizace. Mnozí výrobci se jim roky bránili

Letošní Android 11 nejspíše zavede novou povinnost, která se postupně objeví na všech nových telefonech – tzv Virtual A/B. Jedná se o techniku, kdy lze za běhu a na pozadí stáhnout a nainstalovat novou verzi celého systému do sekundárního/virtuálního oddílu.

Tento přístup sebou přináší výhodu rychlých aktualizací (seamless updates) systému na pozadí, přičemž jediným invazivním kokem je nutný restart telefonu na samotném konci procesu, aby mohla naběhnout nová verze Androidu.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nový Firefox 75 slibuje přepracovaný adresní řádek, prohlížeč od Mozilly má ale problém

Nový Firefox 75 slibuje přepracovaný adresní řádek, prohlížeč od Mozilly má ale problém

Mozilla vypustila do světa další verzi svého prohlížeče Firefox 75. Ten stejně jako jeho předchůdci opravuje hromadu chyb, došlo ale i na jednu vychytávku patrnou už na první pohled.

V Mozille kosmeticky upravili adresní řádek s kombinovaným vyhledávačem, který by nyní měl ještě více zrychlit prohlížení. Je dostupný pod zkratkou CTRL+L a po rozbalení širší nabídky se v něm zobrazí nejen vaše oblíbené stránky, ale měl by i lépe našeptávat klíčová slova.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

WhatsApp bojuje s dezinformacemi po svém. Ruší hromadné přeposílání zpráv

Aplikace nedávno uvedla i možnost zamknutí za pomoci otisku na Androidu.

Facebook se celosvětově potýká s šířením dezinformací nejen na své sociální síti, ale i v rámci komunikátoru WhatsApp. Ten je často zneužívám k hromadnému přeposílání zpráv. Proti tomu služba nyní zakročí a podobné jednání zakáže.

Již dříve zavedl WhatsApp speciální označení pro zprávy, které byly přeposlány mezi uživateli alespoň pětkrát. Zobrazuje u nich dvojitou šipku, která značí, že tvůrce zprávy není váš známý, ale někdo jiný. To má pomáhat hlavně v Indii a dalších regionech, kde se skrze WhatsApp masově šíří nejrůznější falešné zprávy. Zde dokonce v aplikaci chybí i tlačítko pro rychlé přeposlání a Indie byla jednou z prvních zemí, kde se zavedl limit pro přeposlání zprávy maximálně do 5 chatů.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Chytrá podprsenka SmartBra dokáže detekovat rakovinu prsu v raném stádiu

Skupina studentů Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne vyvinula zařízení, které označují jako SmartBra. Jak naznačuje název, jde o chytrou podprsenku, jež má pomáhat s prevencí rakoviny prsu. O novince škola informuje na svých stránkách.

Skupina studentů Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne vyvinula zařízení, které označují jako SmartBra. Jak naznačuje název, jde o chytrou podprsenku, jež má pomáhat s prevencí rakoviny prsu. O novince škola informuje na svých stránkách.

SmartBra používá technologii od společnosti IcosaMed, která emituje ultrazvukové vlny a provádí echografické skenování potenciálně rakovinných buněk. Ultrazvukové vlny jsou generovány pomocí piezoelektrických senzorů, přičemž celá technologie je natolik miniaturizována, že je téměř neviditelná a nebrání pohodlnému nošení.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Pojďme programovat elektroniku: Inteligentní mýdlo napojené na ministerstvo zdravotnictví

 • V březnu jsme si namíchali dezinfekci
 • Tentokrát si vyrobíme její bezdotykový rozprašovač na ruce
 • Bude napojený na ministerstvo zdravotnictví

Pojďme programovat elektroniku: Inteligentní mýdlo napojené na ministerstvo zdravotnictví

Před třemi týdny jsme si na Živě.cz namíchali litr dezinfekce na ruce s přídavkem D-panthenolu, který zjemnil následky agresivního isopropylalkoholu – hlavního zabijáka virů našeho tekutého Koronakillu.

Dezinfekci jsme slili do nádoby, a jelikož měla tekutina relativně nízkou viskozitu, spíše než gel se hodila do rozprašovače, který zároveň posloužil jako vhodný dávkovač. Má to ale jeden háček.

Read the article (6 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Galaxy Zoo: Což takhle zapojit se do lovu nových galaxií?

Galaxy Zoo: Což takhle zapojit se do lovu nových galaxií? | Foto: GoodFreePhotos

Všechno zlé je k něčemu dobré – a platí to i pro pandemii COVID-19. Ta podle Space.com představuje skvělou příležitost zapojit se do různých občansko-vědeckých projektů. Pokud už vás tedy omrzely jiné činnosti, což takhle zkusit své štěstí třeba při lovu galaxií?

Myšlenka občanské vědy spočívá v tom, že profesionálové – jako oxfordský astrofyzik Chris Lintott z projektu Galaxy Zoo – mají na starost „tvrdý“ výzkum, zatímco ostatní pomáhají s méně náročnými úkoly.

V tomto konkrétním případě účastníci procházejí snímky vesmíru a snaží se klasifikovat nové galaxie.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Google Fit vypadá jinak. Zaměří se teď hlavně na počet kroků

Google Fit získají přehled kroků.

Sportovní aplikace Google Fit dostal další změnu designu. Aplikace už v minulosti prošla několika významnými proměnami, tentokrát se více zaměřuje na počet ušlých kroků a srdeční aktivitu. Změna se týká aplikací pro Android, Wear OS a iOS.

Společně s předchozím redesignem služby Google Fit zahodil Google webovou verzi a detailní statistiky a zavedl dvě nové metriky – minuty pohybu kardio body. Do pozadí se tak dostala ušlá vzdálenost i třeba počet kroků. To se ale nyní mění s příchodem nové verze, která dává do popředí právě první zmíněné, a to počet kroků.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Project xCloud míří do Evropy. Streamované hraní od Microsoftu se ale Česku prozatím vyhne

Microsoft Project xCloud

Microsoft připravuje vlastní službu pro streamované hraní a nyní rozšířil uzavřenou betaverzi do 11 evropských zemí. Zájemci se musí přihlásit skrze formulář a Microsoft pak vybraným umožní přístup. Česko zatím na seznamu chybí.

Firma aktuálně na svém blogu nastínila další rozšiřování služby v Evropě. Základem je možnost streamovaného hraní některé z her, které jsou dostupné v katalogu. Princip je tak stejný, jako u konkurenčního GeForce Now či Google Stadia. Pro spuštění tak stačí nainstalovaný klient buď ve Windows, nebo i na mobilním zařízení s Anroidem.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

V lese za chatou odpočívá pětimetrový robot

Původně to byly jen sci-fi obrazy sdílené fanouškům na internetu. Nyní se v produkci Amazonu rozhýbaly do podoby hluboce lidského příběhu ve světě, kde nemožné se stává skutečným.

Plusy

 • Skvělá stylizace výpravy
 • Uzavřený příběh
 • Tradiční zápletky s nezvyklým rozuzlením

Minusy

 • Pomalejší tempo

8/10

Hodnocení

Nový seriál Tales from the loop na Amazon Prime Video (anglicky, bez českých titulků) by neměl uniknout žádnému fanouškovi chytrého sci-fi. Nečekejte akční scény válčících robotů, spíše poklidné filozofické rozjímání o ubíhání času a důležitosti rodiny, kde přitom v lese za chatou odpočívá pětimetrový robot.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

K Zemi se blíží obrovský asteroid. 29. dubna čekejte s dalekohledy

K Zemi se blíží obrovský asteroid. 29. dubna čekejte s dalekohledy

K naší planetě se blíží rozměrný asteroid 1998 OR2. Podle astronomů by měl Zemi minout v bezpečné vzdálenosti, takže se určitě nemusíme obávat žádného armageddonu. Díky svým rozměrům a vzdálenosti však bude pozorovatelný i malými amatérskými dalekohledy, informuje Space.com.

Objekt, objevený 24. července 1998, měří více než dva kilometry (přesněji řečeno „mezi 1,8 a 4,1 km“). Takto velký asteroid se s naší planetou srazí v průměru jednou za 2,6 milionů let. V případě srážky by došlo k uvolnění energie odpovídající půl milionu megatunám TNT a vzniklý kráter by měl v průměru asi 28 kilometrů.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Těšte se na DDR5. Přinesou skok ve výkonu a SK Hynix slibuje frekvenci až 8 400 Hz

Těšte se na DDR5. Přinesou skok ve výkonu a SK Hynix slibuje frekvenci až 8 400 Hz

Současnou generaci operačních pamětí DDR4 již brzy nahradí rychlejší a úspornější paměti DDR5. Na jejich výrobu se chystá jak Samsung nebo Micron, tak i SK Hynix, který prozradil další detaily.

Operační paměti DDR4 měly mít dle původních specifikací maximum kolem 3 200 MHz a nejnižší frekvenci 1 600 MHz. Na konci jejich života, který probíhá právě teď, mají ale nejrychlejší modely frekvenci i 5 GHz.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Foursquare spojuje síly s Factual, geolokační sociální síť bude sloužit k cílení a měření reklamy

Provozovatel geolokační platformy Foursquare oznámil spojení se společností Factual. Finanční podmínky dohody jsou neveřejné, Foursquare má nadále působit pod svým původním názvem a u kormidla zůstává i zakladatel a generální ředitel David Shim.

Provozovatel geolokační platformy Foursquare oznámil spojení se společností Factual. Finanční podmínky dohody jsou neveřejné, Foursquare má nadále působit pod svým původním názvem a u kormidla zůstává i zakladatel a generální ředitel David Shim. Do představenstva firmy nastupuje ředitel Factual Gil Elbaz a spoluzakladatel Dennis Crowley.

Shim upřesnil, že fúze proběhla dříve, než koronavirus obrátil svět vzhůru nohama. Mluvčí pak dodal, že z obou původních firem bude propuštěno několik zaměstnanců.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Dost bylo skypování, teď se zoomuje. Co stojí za popularitou komunikátoru Zoom?

Videohovory teď ovládla aplikace Zoom. Její popularita strmě roste a zcela zastínila například Skype.

Po mnoho let byl symbolem pro videohovory Skype. Měl jej téměř každý a popularitu získal i ve firmách, kde se používal i k vnitrofiremní komunikaci. V průběhu let se ale nabalily problémy a nyní, kdy obliba video hovorů rapidně roste, o něm nejde téměř slyšet. Zato ale prudce vystřelila popularita dvou aplikací – Houseparty a především pak Zoom.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Dalekohledu za 250 miliard pomohou při výzkumu exoplanet amatéři. Češi jsou napřed

 • Při pozorování atmosfér exoplanet nejdražším dalekohledem v historii mohou pomoci amatéři
 • Ti mohou pozorovat tranzity exoplanet a upřesňovat jejich efemeridy
 • A to i malým dalekohledem

Světelná křivka (graf závislosti jasnosti hvězdy na čase) s tranzitem jedné z exoplanet.

Na svůj start se chystá kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST). Pokud nedojde k dalšímu odkladu, raketa Ariane 5 ho vynese do vesmíru v březnu příštího roku.

JWST je někdy označován za nástupce Hubblova dalekohledu, ale ve skutečnosti s ním nemá moc společného. Snad jen to, že půjde opět o unikátní astronomický přístroj a to po všech stránkách, včetně tech ekonomických. Náklady na JWST už atakují 10 miliard dolarů.

Read the article (2 min read)