Živě.cz

Živě.cz

Baví nás počítače, internet, věda a technika.

Živě.cz

Živě.cz

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

 • Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí
 • Někomu ale k používání stále bohatě postačují
 • Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Nokia 230 Dual SIM: Konzervativně laděný model dává svým vzhledem vzpomenout na zlatou éru tlačítkových telefonů. Nabízí barevný nedotykový displej s větší úhlopříčkou, než bývá u telefonů této třídy obvyklé, a to 2,8 palce.

1e345678910111213141516

Ukázat všechny listy najednou

Klasické tlačítkové mobily mají dobu největší slávy za sebou, úplný ústup ze scény je ale nečeká. Někteří uživatelé na osvědčené „tatranky“ nebo véčka nedají dopustit. Proto na ně nezapomínáme ani my a v tomto článku vybíráme patnáct nejpovedenějších.

Read the article (7 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Bitcoin je na cestě do bezvýznamnosti, tvrdí představitelé Evropské centrální banky

Bitcoin je na cestě do bezvýznamnosti, tvrdí představitelé Evropské centrální banky

Mezi vysoce postavené kritiky kryptoměn můžeme nyní zařadit i Evropskou centrální banku (ECB), jejíž vysoce postavení představitelé jsou přesvědčení, že by neměly být legitimizovány žádnou vládou ani významnou finanční institucí. Ředitel pro tržní infrastrukturu a platby Ulrich Bindseil a poradce Jürgen Schaaf publikovali na stránkách ECB příspěvek, ve kterém poměrně ostře vystupují proti bitcoinu.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Medvěd na koksu má být brutální film inspirovaný skutečnou událostí. Tady je první trailer

Medvěd na koksu má být brutální film inspirovaný skutečnou událostí. Tady je první trailer

Už samotný originální název Cocaine Bear napovídá, o čem film bude, oficiální český titul Medvěd na koksu pak už více definuje, jaký film to bude – vražená komedie. A o čem to teda má být? Podivná skupina policistů, zločinců, turistů a teenagerů se sejde v lese v Georgii, kde po neúmyslném požití kokainu začne vražedně řádit 500kilový medvěd.

A ne, scénáristi si to nevymysleli. Základem filmu je reálná událost z roku 1985, kdy Andrew Thornton, zkorumpovaný policista z protidrogového oddělení, pašoval drogy letadlem, a to začalo mít problémy s motorem. Načež Thornton veškerý kokain vyhodil z letadla a sám vyskočil. K jeho smůle se mu ale neotevřel padák, dopadl tedy tvrději, než chtěl, na druhou stranu měl štěstí, že ho nedopadla policie.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Máte skvělé ajťáky, ale konzervativní podniky, říká šéf AWS pro střední a východní Evropu

Máte skvělé ajťáky, ale konzervativní podniky, říká šéf AWS pro střední a východní Evropu

Amazon se v Česku chystá otevřít svoji cloudovou lokální zónu. Zařadíme se tak do exkluzivního klubu zemí, které mohou přistupovat k vybraným službám AWS s extrémně nízkou latencí v řádu jednotek milisekund.

Local zone se od klasického regionu a datového centra Amazonu, Googlu nebo třeba Microsoftu liší především v tom, že AWS své servery umístí do některého ze stávajících pražských hostingových center, která musejí splnit velmi přísné bezpečnostní podmínky.

Není tedy divu, že se v kuloárech už dlouhé měsíce spekuluje, které by to tak asi mohlo být, no a Amazon se pochopitelně ze všech sil snaží, aby to zůstalo i nadále pod pokličkou.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Dropbox zvýší ochranu dat pomocí end-to-end šifrování. Ale má to háček

Zdroj: Midjourney

Ilustrační foto

Dropbox tento týden oznámil, že od německé společnosti Secomba odkoupí nástroj Boxcryptor. Ten slouží jako speciální vrstva, která se stará o koncové šifrování dat u cloudových služeb, které to nepodporují nativně. Tedy všechny ty velké jako samotný Dropbox, ale i Disk Google, OneDrive, iCloud Drive, Box.com a další.

Technologie Boxcryptoru pak implementuje do vlastních služeb, takže se data budou šifrovat přímo se standardní klientskou aplikací Dropbox. Firma však uvádí, že tuto možnost nabídne jen podnikovým zákazníkům, kteří prý po této funkci dlouho volali. Nasazení u běžných osobních účtů Dropbox bohužel nezmiňuje, přestože to Boxcryptor umí také.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Indický soud přinutil Telegram k vydání soukromých údajů uživatelů. Tiskový mluvčí to popírá

Indický soud přinutil Telegram k vydání soukromých údajů uživatelů. Tiskový mluvčí to popírá

Uživatele, kteří používají komunikační aplikaci Telegram v domnění, že jsou na této platformě v bezpečí, patrně překvapí aktuální dění v Indii, o kterém informuje magazín TechCrunch. Někteří uživatelé zde přes tuto platformu přeprodávali bez svolení učební materiály z blíže nespecifikovaných kurzů za zvýhodněné ceny. To se však nelíbilo učitelce Neetu Singh, která na Telegram podala žalobu.

Důvodem k žalobě měla být skutečnost, že provozovatel komunikační platformy neudělal dost pro to, aby zabránil neoprávněnému šíření materiálů. Indický soud dal učitelce za pravdu a soudním příkazem nařídil Telegramu vydat jména správců kanálů, jejich telefonní čísla a IP adresy.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

V Číně zemřel bývalý prezident a firmy odsouvají premiéry nových telefonů. Jak to spolu souvisí?

 • Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek
 • A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta
 • Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Xiaomi odsouvá dnešní premiéru topmodelů na neurčito

Čínská politika nulové tolerance vůči covidu na straně jedné, úmrtí bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina na straně druhé. A zatímco Apple už teď počítá ztráty na iPhonech, které se mu do konce roku nepodaří kvůli problémům v čínských továrnách vyrobit, ostatní čínské značky také narychlo mění plány. Premiéry telefonů, které byly v plánu na začátek prosince, odsouvají zatím na neurčito. Prodeje nových modelů na předvánočním trhu jsou tak v ohrožení.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Kamery Eufy mají obraz uchovávat pouze lokálně, ale bez vědomí uživatele jej posílají do cloudu

Zdroj: Anker

EufyCam

Bezpečností kamery Eufy se dušovaly tím, že veškeré záznamy ukládají na lokální úložiště, kde jsou zašifrované, aby odolaly útokům hackerů. Cloudový disk u nich byla volitelná (a placená) funkce, aby lidé měli snadný přístup do archivu odkudkoliv.

Jak ale zjistil expert Paul Moore a po něm i jiní, firma lhala. Přestože uživatelé neměli cloudové služby aktivované, část dat bez jakékoliv ochrany mířila na servery Amazon AWS. Konkrétně jde o statické snímky obličejů, které kamery zachytí a analyzují.

Zvětšit video

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

LastPass opět pod útokem. Hesla uživatelů jsou ale v bezpečí, slibuje firma

Zdroj: Midjourney

Ilustrační foto

Po srpnovém útoku, kdy se někdo nepovolaný zmocnil vývojářského účtu a slídil na serverech LastPassu, zaznamenala firma další bezpečnostní incident. Během listopadu totiž LastPass „detekoval podezřelou aktivitu“ na cloudovém úložišti, které využívá ona a sesterská služba GoTo.

Společnost se již obrátila na příslušné úřady a najala si bezpečnostní experty z Mandiantu, kteří mají pomoci odhalit rozsah škod a slabá místa. LastPass ale zároveň informuje, že útočníci využiji informace z předchozího útoku.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

 • Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil
 • Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky
 • Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Huawei Mate 50 Pro je první v aktuálním žebříčku Dxomarku, mělo by se tedy jednat o nejlepší současný fotomobil. Ani to ovšem neznamená, že je tento mobil zcela bezchybný fotograf. Naopak se při testování ukázalo hned několik překvapivých chyb a problémů, které byste od tohoto fotomobilu nečekali. Všechny je popisujeme v této naší podrobné analýze.

Huawei Mate 50 Pro 8GB/256GB Huawei Mate 50 Pro 8GB/256GB

Read the article (6 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

The Callisto Protocol

1e345678

Ukázat všechny listy najednou

The Callisto Protocol 

 • Datum vydání: 2. prosince 
 • Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S|X 

Na závěr roku si pro nás tvůrci ze Striking Distance Studios připravili pořádný horor. Na první pohled vám může Callisto Protocol připomenout sérii Dead Space. Není to náhoda. Členové týmu totiž dříve pracovali na těchto výborných hororech, které patří do repertoáru EA. Tentokrát zamíříme do roku 2320 na Callisto, což je jeden z měsíců Jupitera. 

Read the article (4 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Plusy

 • Špičkový výkon
 • Extrémně výkonný chladič s velkou rezervou
 • Tišší než mnohem úspornější karty
 • 24 GB paměti
 • Konstrukce a výbava
 • Výrazně lepší poměr výkon/watt
 • Podpora DLSS 2.x a DLSS 3

Minusy

 • Vysoká spotřeba bez zátěže
 • Vysoká spotřeba v zátěži
 • V zátěži je slyšet cívky
 • Vysoká cena
 • DisplayPort pouze ve verzi 1.4a

8,7

Hodnocení

RTX 4090 zatím jako jediná herní GeForce využívá největší grafický čip AD102 s novou architekturou Nvidia Ada Lovelace. Je vyráběný procesem 4N od TSMC, má plochu 608 mm² a 76,3 miliardy tranzistorů. Čip je mírně ořezaný, v plnohodnotné konfiguraci obsahuje 12 základních bloků GPC (Graphics Processing Cluster), 72 TPC (Texture Processing Cluster), 144 SM (Streaming Multiprocessor). Paměťová sběrnice o celkové šíři 384 b je tvořená dvanácti 32b paměťovými řadiči. Čip tedy může nabídnout až 18 432 stream procesorů, 192 rasterizačních a 576 texturovacích jednotek, 144 jader pro ray tracing a 576 jader pro tenzory.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Policisté ze San Francisca dostali povolení používat zabijácké roboty

Foto: PXHere

Policisté ze San Francisca dostali povolení používat zabijácké roboty | Foto: PXHere

Sanfranciská policie dostala od vedení města povolení zabíjet civilisty pomocí robotů. Upozornil na to deník San Francisco Chronicle.

SFPD tvrdí, že tito roboti by mohli být nasazeni například během útoků různých šílených střelců nebo proti sebevražedným atentátníkům. Pro přijetí návrhu hlasovalo 8 z 11 zastupitelů.

„Mohla by nastat mimořádná okolnost, kdy by v prakticky nepředstavitelné nouzi mohli chtít nasadit smrtící sílu, aby v nějaké hrozné situaci někomu zabránili způsobit další škody,“ řekl k tomu člen San Francisco Board of Supervisors Aaron Peskin.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

 • Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci
 • Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund
 • První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

S plány na satelitní mobilní komunikaci se doslova roztrhl pytel. Nejdřív s tímto typem konektivity přišel Huawei, záhy navázal Apple, začátkem příštího roku se přidá Samsung, a, aby toho nebylo málo, brzy se k ostatním přidá i Mediatek. Výrobce čipsetů spojil síly s britskou společností Bullit-Group, která stojí za superodolnými telefony značek Cat a Motorola. Výsledky rok a půl dlouhého snažení budou patrné již v prvním čtvrtletí příštího roku. V čem však bude řešení od Mediateku unikátní?

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

NASA najala firmu, aby pro ní vytiskla lunární přístřešky

Foto: ICON

NASA najala firmu, aby pro ní vytiskla lunární přístřešky | Foto: ICON

Firma ICON se sídlem v Austinu, která se zabývá 3D tiskem, získala 57,2 milionů dolarů od NASA pro svůj projekt Olympus. V rámci toho hodlá vytvářet lunární přístřešky.

Podle serveru Axios by NASA tyto přístřešky mohla začít využívat již v 2026 – tedy alespoň za předpokladu, že stávající časový rozvrh programu Artemis zůstane nedotčen.

Pokud lidé opravdu chtějí dlouhodobě žít na naší přirozené družici, podobný odolný a lehký lunární kryt bude nezbytný. A CEO ICON Jason Ballard si to velmi dobře uvědomuje.

První lidská stavba na jiném světě

„Cítíme skutečnou váhu a odpovědnost, neděláme to jen pro sebe. Dáváme lidstvu schopnost stavět na jiných světech,“ konstatoval v rozhovoru pro výše zmíněný Axios.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Oproti tabletům s Androidem je sice Surface Pro 9 trochu silnější, stále se s ním ale snadno manipuluje, váží přijatelných 854 g

Plusy

 • Skvělý dotykový 3:2 displej
 • Pohodlná klávesnice i touchpad
 • Kvalitní zpracování
 • Rozpoznávání obličeje

Minusy

 • Jen 256GB SSD
 • Chybí klasické USB
 • Při zátěži klesá výkon
 • Vysoká cena

9,1

Hodnocení

Read the article (4 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Ve všech cloudech se prosazuje Arm. Blíží se soumrak Xeonu? Zeptali jsme se

Graviton na vlastní oči

Všechny velké veřejné cloudy dnes nabízejí virtuální instance na armových procesorech.

Microsoft Azure a Google Cloud od letošního léta oficiálně prodávají (1, 2) serverový výkon na architektuře Ampere Altra, Oracle Cloud s ní má zkušenost už od loňského jara, ovšem skutečným lídrem v zavádění Armu do datových center je teprve AWS.

Amazon si totiž ve svém izraelském studiu Annapurna Labs navrhuje rovnou vlastní a na míru šité 64bitové armové procesory AWS Graviton, které pak pohání virtuální stroje na jeho cloudové službě EC2.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

 • Na updaty systému Android jsme si už zvyklí
 • Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují
 • K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Google již od srpna roku 2015 vydává každý měsíc záplaty zabezpečení pro Androidy

Zatímco na pravidelné aktualizace a záplaty operačního systému Windows jsme si už dávno zvykli a bereme je jako naprostou samozřejmost, aktualizace telefonů s Androidem jsou stále ve své podstatně nepochopeny. Pro spoustu uživatelů znamená stažení, instalace, restart a náběh systému jako naprostá ztráta času. I přesto byste však neměli aktualizace systému odkládat, a o aktualizacích zabezpečení to platí dvojnásob.

Read the article (4 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Krach cen u AMD. V listopadu výrazně zlevnily procesory nové i staré generace

Krach cen u AMD. V listopadu výrazně zlevnily procesory nové i staré generace

Slevové akce na Black Friday výrazně pomohly domácím stavitelům počítačů, kteří chtěli novou mašinu pro platformu AM5 nebo toužili po upgradu dosluhující AM4. S výjimkou Ryzenu 5800X3D, který už citelný pád zažil a v listopadu jeho cena v e-shopech stagnovala, totiž procesory zlevnily někdy i o desítky procent. To v absolutních číslech dělá tisíce korun.

Zhruba o pětinu klesly minimální i průměrné ceny nových Ryzenů 7000, což trochu kompenzuje vysoké ceny za zatím uvedené základní desky i dražší paměti DD5. Kupříkladu nejvýkonnější 16jádrový Ryzen 9 7950X se už dá koupit za méně než 16 tisíc korun. Před měsícem přitom tolik stál jeho předchůdce Ryzen 9 5950X, který ale na stejnou částku pomalu zlevňoval dva roky.

Read the article (2 min read)