Živě.cz

Živě.cz

Baví nás počítače, internet, věda a technika.

Živě.cz

Živě.cz

Nvidia ještě zdaleka nemá Arm jistý. Proti akvizici už je i americká FTC

Zdroj: Nvidia

Nvidia ještě zdaleka nemá Arm jistý. Proti akvizici už je i americká FTC | Zdroj: Nvidia

Když Nvidia loni v září oznámila akvizici Arm Holdings za 40 miliard dolarů, předpokládala, že v těchto dnech již firmu bude vlastnit. Jenže obchod nakonec nebyl jen formalitou. Po stížnostech partnerů Armu se do cesty postavily i úřady.

´

Letos v létě chtěla obchod důkladně prověřit Čína, tvrdí The information. K vyšetřování zatím ale nedošlo. Naopak britský antimonopolní úřad CMA a Evropské komise již přezkum zahájily. To americká Federální obchodní komise (FTC) po včerejšku rovnou říká, že je proti akvizici a hodlá ji napadnout soudně.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Čína na sítích šířila covidové bludy. Meta odhalila celou dezinformační strukturu

Zdroj: Shutterstock

Čína na sítích šířila covidové bludy. Meta odhalila celou dezinformační strukturu | Zdroj: Shutterstock

I během listopadu Meta narazila na svých sítích na koordinované dezinformační praktiky, tentokrát se týkaly covidu a podle všeho pocházely z Číny. Jak společnost popsala ve svém pravidelném hlášení, smazala více než 500 účtů, které propagovaly slova o pandemii od neexistujícího vědce. Osobu si podle Mety vymyslela dezinformační síť napojená přímo na čínskou vládu. 

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Jižní Korea chce řidičské schopnosti seniorů testovat pomocí virtuální reality

Foto: Pixabay.com

Jižní Korea chce řidičské schopnosti seniorů testovat pomocí virtuální reality | Foto: Pixabay.com

V řadě zemí světa je běžné, že senioři při dosažení určitého věku musí absolvovat zdravotní prohlídky, zda jsou nadále schopni řídit motorová vozidla. Určitá forma prověřování existuje i v Jižní Koreji, tamní úřady se ale chystají pravidla ještě přitvrdit. Od roku 2025 chtějí pro seniory zavést podmíněné řidičské průkazy, které budou moci nejstarší obyvatelé získat jen absolvováním testů ve virtuální realitě.

Podle jihokorejské tiskové agentury Yonhap s nápadem přišla Korejská národní policejní agentura (KNPA), která upozornila, že podle statistik mají lidé nad 65 let téměř dvakrát větší nehodovost než mladí dospělí kolem 30 let jejich života.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Spolu s procesory Intel Alder Lake přicházejí na trh i RAM DDR5. Nabídnou vyšší rychlosti, větší kapacity, nižší pracovní napětí i lepší možnosti taktování. Zádrhelem jsou vyšší ceny a neuspokojivé výsledky v praxi. Nevyplatí se spíše počkat a zůstat u DDR4?

Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Nejprve je potřeba vyjasnit, že do jedné základní desky nelze vložit DDR4 i DDR5 moduly. Základní deska má buď podporu pro DDR4, nebo DDR5. Nová generace procesorů Intel Alder Lake (zatím jako jediná podporovaná) má novou patici, takže vyžaduje koupi nové základní desky, to je moment, kdy se uživatel musí rozhodnout, které paměti bude používat. Změna tohoto rozhodnutí znamená i výměnu základní desky.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Jako v chatovacích aplikacích. Reddit dostal ukazatele v reálném čase

Na Reddit míří animace, které budou ukazovat, co vše se v reálném čase v jednotlivých komunikačních místnostech (subredditech) odehrává.

Reddit je sice v základu soubor internetových fór, po sérii posledních novinek se ale vizuálně přiblíží chatovacím aplikacím. Na platformu míří animace, které budou ukazovat, co vše se v reálném čase v jednotlivých komunikačních místnostech (subredditech) odehrává. Zda někdo právě píše komentář, zda ho někdo čte, jak se příspěvkům daří apod.

Nové ukazatele jsou dostupné jak na desktopu, tak na aplikacích Redditu pro iOS a Android. Jejich záměrem je udělat z času stráveného na síti dynamičtější zážitek, uživatelé uvidí celou řadu animací, jak se diskuze v reálném čase vyvíjí.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

1e34567891011121314151617181920

Ukázat všechny listy najednou

Já, společnice

Tohle není mainstreamový seriál. Je přitom cenný tím, že do veřejného prostoru vnesl vhled na tabuizované téma. Nahlížíme do světa vysokoškolské studentky práv, která se si začne přivydělávat tím, že začne poskytovat eskortní služby movitým zákazníkům. Aspoň tak zní premisa první řady. Ani v nejmenším případě nejde o lacinou podívanou působící na nejnižší pudy části společnosti.

Read the article (10 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Díra měla průměr asi 2 mm. Vznikla patrně při nárazu mikrometeoroidu nebo kosmického smetí. 

Agentura Roskosmos dokončila vyšetřování incidentu z roku 2018. Tehdy byla v ruské kosmické lodi Sojuz objevena díra, která navzdory bleskové opravě způsobila pokles tlaku na celé Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Krátce poté se objevily spekulace, že mohlo jít o sabotáž ze strany některého člena posádky, který chtěl tímto nebezpečným způsobem urychlit návrat Sojuzu na Zemi.

Nyní zahraniční média informovala o tom, že Rusko z vyvrtání díry viní astronautku NASA Serenu Auñón-Chancellor a zvažuje možnost, že na ní podá trestní oznámení.

Podle TASS Auñón-Chancellor během pobytu na ISS zažila „akutní psychologickou krizi“ a tohoto jednání se dopustila proto, aby jí co nejdřív poslali domů.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Vyzkoušeli jsme GeForce Now s tarifem RTX 3080 - vyšší rozlišení, vyšší výkon, HDR i rychlejší odezva

  • Téměř okamžitá odezva při hraní z cloudu
  • Vysoký výkon v 1440p nebo 4K
  • Není to levné, ale určitě levnější než RTX 3080

Zdarma lze hrát 95 her, další si kupujete jako běžné PC hry

Nvidia před pár týdny odhalila nový tarif RTX 3080 pro svou službu GeForce Now. Vzhledem k aktuální dostupnosti a cenám grafik RTX je to popravdě nejjednodušší a nejlevnější cesta, jak se dostat k hernímu zážitku s ray tracingem a plným herním výkonem.

Read the article (3 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Tesla začíná prodávat Cyberquad. Tentokrát zmenšenou verzi pro děti

Tesla začíná prodávat Cyberquad. Tentokrát zmenšenou verzi pro děti

Tesla je v posledních dnech samá novinka. Včera to byla píšťalka ve tvaru Cybertrucku, dnes se vracíme k produktům s elektromobilem. Cyberquad for Kids je elektrická čtyřkolka pro děti od osmi let s cenovkou 1 900 dolarů, tedy asi 52 tisíc korun. Velká čtyřkolka Tesla Cyberquad byla představena jako „one more thing“ při premiéře Cybertrucku v roce 2019.

Maximální rychlost je 16 km/h, zpátečka je omezená na 8 km/h, udávaný dojezd 24 kilometrů, ale pochopitelně záleží, jak těžké dítě posadíte do sedla (udávané maximum je 68 kg). To jsou hodnoty, které už vystačí na pěknou odpolední výpravu. Nabíjí se relativně dlouhých 5 hodin, ale v tomto případě těžko můžeme čekat nabíjecí výkony jako na superchargeru.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Co je Facebook Protect? Výzva k lepší ochraně účtů, která vypadá spíš jako podvod

Facebook Protect

Facebook Protect je bezpečnostní program, který měl přimět politiky a úředníky lépe si chránit online účet, aby ji ho nikdo nemohl ukrást. Odstartoval před dvěma lety v USA, od tohoto týdne se ale šíří i ve zbytku světa včetně Česka. Navíc už se netýká jen veřejně činných osob, ale i dalších vlivných účtů s velkým dosahem nebo administrátorů stránek, které sleduje hodně lidí.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Ostření v digitální fotografii – fázové, kontrastní a hybridní, které je lepší?

Povedená fotografie by měla mít nejen svoji specifickou atmosféru a povedenou kompozici, ale zejména by měla být ostrá.

1e3456

Ukázat všechny listy najednou

Ostrost je velmi důležitým faktorem prakticky u každé fotografie, její míru můžeme ovlivnit jak použitým expozičním časem, tak i použitou clonou – ovšem to bychom zabíhali do problematiky expozice a tzv. expozičního trojúhelníku, který má vliv na podobu fotografie největší.

Ostření jako takové je sice na expozici značně nezávislé, ovšem o to důležitější je zvládnout jej, pokud možno, co nejlépe. V opačném případě totiž může být výsledkem špatně zaostřená fotografie, a to je špatně.

Read the article (5 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

  • V centru galaxie NGC 7727 se nachází dvojice velmi hmotných černých děr
  • Jedná se o výsledek splynutí velké a menší galaxie
  • Obě černé díry se v budoucnu srazí

Pár černých děr

V srdcích galaxií se nachází supermasivní černé díry. Někdy nemusí zůstat u jedné. Pokud jsou dvě, jde o důsledek galaktického kanibalismu, kdy se sloučí dvě galaxie. Podobné procesy mají hodně divoké finále, při kterém se zatřese celý vesmír.

Astronomové z Evropské jižní observatoře objevili nejbližší pár černých děr. Nachází se ve spirální galaxii NGC 7727 ve vzdálenosti 80 milionů světelných let.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

Po několika mini- až mikro- pitvách jsme konečně rozebrali pořádný kus elektroniky: projektor Epson využívající technologii LCD. A že bylo co objevovat!

PITVA: Podívejte se na promyšlené cesty světla v LCD projektoru Epson

Na trhu cenově dostupných projektorů stojí proti sobě dvě technologie: LCD, prosazovaná především společností Epson, a DLP, kterou preferuje většina ostatních výrobců. Už na začátku mohu slíbit, že v některém z příštích čísel zanoříme naše šroubováky i do útrob DLP projektoru, na následujících řádcích ale objevíme, jakým způsobem se obarvuje bílé světlo v projektoru s technologií 3LCD. 

Klepněte pro větší obrázek

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Google myslí na stávající Androidy. Před Vánoci nadělí aktualizační balíček s novými funkcemi a vylepšeními

Google stávající zařízení ekosystému Android obohatí o tzv. sdílená upozornění Family Bell

Google si pro předvánoční období nachystal překvapení v podobě nečekaných přídavků pro operační systém Android. Některé budou v telefonech funkční již tento týden, jiné funkce dorazí do telefonů již velmi brzy. Hlavní novinkou je využití telefonu jako digitálního klíče, což funguje pouze s vybranými vozy BMW a také jen v některých zemích. Mezi kompatibilní telefony patří Pixel 6, Pixel 6 Pro i řada Galaxy S21 od Samsungu.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Snapdragon 8cx Gen 3 má novým armovým notebookům dodat více výkonu i delší výdrž

Snapdragon 8cx Gen 3

V první polovině příštího roku na trh dorazí notebooky s novým čipsetem Snapdragon 8cx Gen 3. Včera představená novinka Qualcommu má posunout výkon i celkové schopnosti počítačů s Windows postavených na instrukční sadě Arm.

Qualcomm přešel na druhou generaci 5nm výrobního procesu od Samsungu (5LPE), předchůdce vznikl na 7nm litografii od TSMC (N7). Těžko můžeme porovnávat fyzické vlastnosti obou procesů neznáme-li další parametry. A ty firma úzkostlivě tají.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

  • Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu
  • Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce
  • U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Zvykejte si, střední třída příští rok přijde o sluchátový jack

Ze smartphonů zmizí 3,5mm jack, a to je hotová věc. Záleží jen na tom, kdy se tak stane. Prvním telefonem bez audiokonektoru byl ultratenký Oppo Finder z roku 2012, který však o pár let předběhl dobu. Mizení univerzálního sluchátkového jacku ve velkém započal až Apple s iPhonem 7, v roce 2019 se k němu přidal i Samsung s řadou Galaxy Note10. A to byl pro mnohé další výrobce signál k tomu, že se nejedná jen o krok stranou, ale o nastupující trend. 

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Twitter zpřísňuje pravidla. Zakazuje zveřejňování fotografií a videí lidí bez jejich souhlasu. S výjimkami

Twitter v úterý oznámil, že zakazuje svým uživatelům zveřejňovat fotografie nebo videa lidí bez jejich svolení. V příspěvku na blogu uvedl, že uživatelé budou muset mít souhlas osoby nebo jejího „oprávněného zástupce“. Pokud dotyčná osoba nahlásí, že ke zveřejnění nedala souhlas, Twitter fotky či video odstraní.

Twitter v úterý oznámil, že zakazuje svým uživatelům zveřejňovat fotografie nebo videa lidí bez jejich svolení. V příspěvku na blogu uvedl, že uživatelé budou muset mít souhlas osoby nebo jejího „oprávněného zástupce“. Pokud dotyčná osoba nahlásí, že ke zveřejnění nedala souhlas, Twitter fotky či video odstraní.

Z nového pravidla však existují výjimky. Fotografie a videa veřejných osobností publikované bez jejich svolení mohou být zveřejňovány, pokud jsou „sdíleny ve veřejném zájmu nebo mají pro veřejnost přidanou hodnotu“, ovšem jedině tehdy, není-li účelem „obtěžování, zastrašování nebo použití strachu k jejich umlčení“.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

Elektrické formule budou závodit s novými auty. Půjde o nejefektivnější závoďáky na světě

Zdroj: fiaformulae.com.

Elektrické formule budou závodit s novými auty. Půjde o nejefektivnější závoďáky na světě | Zdroj: fiaformulae.com.

Šampionát Formule E, pořádaný pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA), se pomalu ale jistě připravuje na svou osmou sezónu, jež odstartuje 28. ledna v Saúdské Arábii. V té následující (2022-23) pak hodlá přijít se třetí generací závodních vozů, jejichž testování začne na jaře příštího roku.

Nový typ formule byl exkluzivně představen úzké skupině, sestávající ze zástupců výrobců, týmů, jezdců a partnerů Formule E, ve španělské Valencii, kde probíhá testování před začátkem osmé sezóny. Brífink odhalil řadu inovací v oblasti designu, výkonu a udržitelnosti.

Read the article (2 min read)
Živě.cz

Živě.cz

AMD už má „vlastní“ síťové karty. Podporují rychlé Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2

AMD už má „vlastní“ síťové karty. Podporují rychlé Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2

Loni uzavřené partnerství mezi AMD a MediaTekem nese první ovoce. Ze spolupráce vzešly první dva síťové moduly, které chce americká společnost od příštího roku dodávat výrobcům desktopů a notebooků vybavených procesory Ryzen.

První se jmenuje AMD RZ616, druhý RZ608. Oba využívají čipset Filogic 330P od MediaTeku, který podporuje nejnovější Wi-Fi 6E a též Bluetooth 5.2. V čem se moduly liší? Ten první podporuje i 160MHz kanály, takže jeho propustnost je až 2,4 Gb/s, druhý nabízí jen poloviční hodnoty. Oba budou k dostání ve formě klasických karet M.2 2230, první ale vznikne též v menším formátu M.2 1216.

Read the article (1 min read)
Živě.cz

Živě.cz

GeForce RTX 3090 Ti bude mít rychlejší paměti GDDR6X s propustností přes 1 TB/s

Zdroj: Nvidia

GeForce RTX 3090 Ti bude mít rychlejší paměti GDDR6X s propustností přes 1 TB/s | Zdroj: Nvidia

Už nějakou dobu se spekuluje nad chystaným upgradem nejvýkonnější desktopové grafické karty od Nvidie, GeForce RTX 3090, která dostane přízvisko „Ti“ a samozřejmě zvýšený výkon.

Kromě samotného hlavního grafického čipu GA102-350, který bude mít místo původních 10 496 cuda jader rovnou 10 752 a také 84 místo 82 RT jader, se dočkáme i rychlejších pamětí. Kapacita by měla zůstat 24 GB, avšak paměti GDDR6X budou dle informací Uniko Hardware od Micronu a to s frekvencí 21 GHz. Současná GeForce RTX 3090 má paměti GDDR6X s frekvencí 19,5 GHz a propustností 936 GB/s.

Read the article (1 min read)